New Page 2

Na podlagi 3., 7., 9. in 21. člena Zakona o športu (Uradni list RS št. 22/98), 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS št. 72/93), 8. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95), Sklepa o določitvi javnih športnih objektov in upravljalcih (MUV št. 14/98), je Mestni svet Mestne občine Maribor na 49. seji, dne 26. oktobra 1998, sprejel

 

PRAVILNIK

za vrednotenje, upravljanje in koriščenje javnih športnih površin objektov v Mariboru

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem pravilnikom se določijo pogoji, merila in postopki za vrednotenje in razdelitev občinskih proračunskih sredstev, ki so namenjena za javne športne objekte v Mestni občini Maribor ter način njihovega upravljanja in koriščenja.

 

2. člen

Sredstva se razporedijo med tiste javne športne objekte, ki so namenjeni za izvajanje dogovorjenega letnega programa športa, opredeljenega s Pravilnikom za vrednotenje športnih programov v Mariboru.

 

II. MERILA ZA VREDNOTENJE JAVNIH ŠPORTNIH OBJEKTOV

 

3. člen

Pri javnih športnih objektih se sofinancira:

 

a) stroške funkcionalnega obratovanja;

b) investicijsko vzdrževanje ter nabava in obnova opreme;

c) investicije.

 

4. člen

a) Vrednotenje funkcionalnega obratovanja.

 

Mestna občina Maribor preko pristojnega organa v mestni upravi za šport (v nadaljevanju: pristojni organ) financira dogovorjeno letno število ur vadbe na javnih športnih objektih za izvajanje dogovorjenega letnega programa športa.

 

Višina urne postavke (60 minut) se določi na osnovi meril:

plače s prispevki in drugimi osebnimi prejemki za dogovorjeno redno število zaposlenih delavcev po dogovorjenih količnikih iz predpisane zakonodaje, ki opravljajo dela v zvezi z nemotenim obratovanjem športnih objektov za potrebe dogovorjene letnega programa športa;

materialnih in ostalih stroškov, ki so nastali za nemoteno obratovanje objekta za potrebe izvajanja letnega programa športa.

 

Na osnovi meril določi vsako leto pristojni organ ceno najemne ure. Pristojni organ z upravljalci javnih športnih objektov sklene pogodbo za koledarsko leto o višini dodeljenih sredstev.

 

5. člen

b) Investicijsko vzdrževanje ter nabava in obnova opreme.

 

Pogoji za pridobitev sredstev so:

 

da se javni športni objekti uporabljajo za izvajanje dogovorjenega letnega programa športa,

da upravljalci javnih športnih objektov upoštevajo dogovor o prednostni uporabi športnih objektov v Mariboru,

da so javni športni objekti funkcionalno opremljeni in vzdrževati ter

da upravljalci javnih športnih objektov ob zaključku poslovnega leta najmanj 80% presežkov prihodkov porabijo za adaptacije in rekonstrukcije športnih objektov in naprav ter za obnovo in modernizacijo športne opreme po dogovorjenem programu.

 

Na osnovi prijave na javni razpis Mestne občine Maribor - pristojnega organa, za koriščenje proračunskih sredstev Mestne občine Maribor, so upravljalcem javnih športnih objektov v okviru razpoložljivih proračunskih sredstev in v skladu s programom investicijskega vzdrževanja športnih objektov, ki ga sprejme na predlog pristojnega organa Upravni odbor Športne zveze Maribor, zagotovljena sredstva za investicijsko vzdrževanje, nabavo ter obnovo opreme.

 

Pristojni organ pripravi vsebino javnega razpisa in ga posreduje v objavo ali preko upravljalcev javnih športnih objektov zbere ponudbe v skladu z Zakonom o javnih naročilih in sklene ustrezne pogodbe.

 

6. člen

c) Investicije v javne športne objekte:

 

Višino sredstev za investicije v javne športne objekte pripravi Upravni odbor Športne zveze Maribor na osnovi načrta izgradnje in posodobitve javnih športnih objektov, ki ga sprejeme Mestni svet Mestne občine Maribor.

Pogoji za sofinanciranje iz teh sredstev so:

 

da se javni športni objekti uporabljajo (odnosno se bodo) za izvajanje dogovorjenega letnega programa športa;

da se upravljalci javnih športnih objektov obvežejo upoštevati prednostno uporabo športnih objektov v Mestni občini Maribor;

da imajo prosilci zagotovljena (skupno s proračunskimi sredstvi) vsa sredstva za dokončanje izgradnje (faze) javnega športnega objekta.

 

Prednost pri odobritvi sredstev imajo:

 

javni športni objekti za tiste športne dejavnosti, ki so v Mestni občini Maribor razširjene in nimajo primernih objektov za vadbo in tekmovanja;

javni športni objekti, ki so ekološko neoporečni in

javni športni objekti, ki so namenjeni za šport mladih.

 

III. UPRAVLJANJE Z JAVNIMI ŠPORTNIMI OBJEKTI

 

a) Javni športni objekti, s katerimi upravljajo športna društva

 

7. člen

Za upravljanje z javnim športnim objektom je odgovoren svet.

 

Svet za upravljanje z javnim športnim objektom sestavljajo:

 

predstavnik lastnika javnih športnih objektov (imenuje župan);

predstavnik uporabnikov javnih športnih objektov (imenuje športno društvo);

predstavnik športne javnosti (imenuje Upravni odbor Športne zveze Maribor).

 

Mandatna doba članov sveta je štiri leta.

 

8. člen

Svet za upravljanje z javnim športnim objektom sprejema program dela in razvoja ter spremlja njegovo izvrševanje, določa finančni načrt in sprejema zaključni račun. Zato se vodi finančno poslovanje za upravljanje s športnimi objekti ločeno - na posebnem žiro računu.

 

9. člen

Svet za upravljanje z javnimi športnimi objekti imenuje direktorja ali upravnika, ki organizira in vodi delo. Soglasje k imenovanju direktorja da župan.

 

b) Javni zavodi, ki upravljajo z javnimi športnimi objekti

 

10. člen

Javni zavodi, ki upravljajo z javnimi športnimi objekti, so organizirani v skladu s sprejeto zakonodajo, ki ureja to področje.

 

c) Upravljanje javnih športnih objektov s koncesijsko pogodbo

 

11. člen

Mnenje k vsebini koncesijske pogodbe da pristojno delovno telo za šport pri Mestnem svetu Mestne občine Maribor.

 

IV. PREDNOSTNA UPORABA JAVNIH ŠPORTNIH OBJEKTOV

 

12. člen

Prednostna uporaba za izvajanje dogovorjenega letnega programa športa v javnih športnih objektih (razen šolskih telovadnic) je naslednja:

 

•  programi selektivnega športa otrok in mladine ter kakovostnega in vrhunskega športa;

•  športna vzgoja otrok in mladine;

•  športna rekreacija odraslih;

•  ostali interesenti.

 

Za dogovorjeno letno število ur vadbe na javnih športnih objektih, s katerimi upravljajo javni zavodi, pripravi urnike vadbe pristojni organ skupaj z upravljalci javnih športnih objektov, katere potrdi Strokovni svet Športne zveze Maribor.

 

Za dogovorjeno letno število ur vadbe na javnih športnih objektih, s katerimi upravljajo športna društva, pripravijo urnike vadbe upravljalci javnih športnih objektov skupaj z izvajalci športnih programov na teh objektih. O morebitnih spornih zadevah pri pripravi urnikov odloča Strokovni svet Športne zveze Maribor.

 

13. člen

Prednostna uporaba za izvajanje dogovorjenega letnega programa športa v športnih objektih osnovnih šol v času, ko se ne izvaja redna športna vzgoja, je naslednja:

•  programi ŠŠD - interesna šolska dejavnost;

•  programi selektivnega športa otrok in mladine ter kakovostnega in vrhunskega športa;

•  športna vzgoja otrok in mladine;

•  športna rekreacija odraslih;

•  ostali interesenti.

 

Za dogovorjeno letno število ur uporabe šolskih telovadnic sklene pristojni organ pogodbo z vodstvi šol. Urnik koriščenja šolskih telovadnic za dogovorjene športne programe, pripravi ob sodelovanju vodstev šol in izvajalcev teh programov pristojni organ.

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

14. člen

Upravljalci javnih športnih objektov so dolžni ob polletju in ob koncu leta posredovati poročilo o poslovanju in zaključni račun pristojnemu organu. Prav tako so dolžni pristojnemu organu predložiti druge podatke, za katere so zaprošeni, in iz katerih je razvidno njihovo delovanje in poslovanje.

 

15. člen

Upravljalci javnih športnih objektov lahko oddajo poslovne prostore, ki jih ne potrebujejo za svoje delovanje ali za izvajanje dogovorjenega športnega programa, v najem. V ta namen je potrebno pridobiti pisno soglasje lastnika javnega športnega objekta. O vseh najemih morajo obvestiti pristojni organ.

 

16. člen

Podrobnejši način vzdrževanja, uporabe, upravljanja in koriščenja javnih športnih objektov se opredeli s podobo, ki jo na osnovi tega pravilnika sklene pristojni organ z upravljalci javnih športnih objektov.

 

Za izvajanje določil iz tega pravilnika je zadolžen pristojni organ.

 

17. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik za vrednotenje športnih programov in objektov v Mariboru (Medobčinski uradni vestnik št. 18/95)

 

18. člen

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

                                                                                                      Predsednik

                                                                                                    Mestnega sveta

Številka: 62100-8/98                                                                   Mestne občine Maribor

Datum: 26. oktober 1998                                                   Borut Ambrožič, dipl. ing. agr., l.r.