New Page 2

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju -ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07 in 70/08 ZVO-1B) in 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je župan Mestne občine Ptuj sprejel

SKLEP

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja urejanja P11-R5 Rogoznica - pokopališče

1.

(pričetek priprave)

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobne­ga prostorskega načrta za del območja urejanja P11-R5 Rogoznica - pokopališče (v nadaljevanju: OPPN).

2.

(ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN)

Z avgustom 1978 se je na ptujskem mestnem pokopališču prenehalo s pokopavanjem umrlih. Od tedaj je novo ptujsko pokopališče urejeno na Rogoznici, ob cesti proti Dornavi.

Ureditveni načrt novega pokopališča mesta Ptuja v naselju Rogoznica je izdelal Zavod za urbanizem Maribor, z datumom 4. 4. 1972 (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 7/72).

Projekte za izvedbo pokopališča je izdelala Katedra za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, v decembru 1975. Na podlagi teh načrtov so se postopoma urejala grobna polja, v predvideni smeri od juga proti severu in skladno s potrjeno fazno izgrad­njo pokopališča.

S spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin srednjeročnega družbenega plana, sprejetimi v letu 2004 (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04), je k že obstoječim površinam pokopališča dodano še območje za njegovo širitev. Širitev je predvidena v smeri proti zahodu in tudi proti severu. Tako povečano območje za pokope bo predvidoma zadoščalo za naslednjih 30 let.

Po določilih veljavnega družbenega plana območje P11­R5 Rogoznica -pokopališče ureja Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje mesta Ptuj (Uradni vest­nik občin Ormož in Ptuj, št. 7/94, Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 11/97 in 12/06).  

Med ureditve v delu pokopališča, ki se širi, sodijo:

- ureditev novih grobnih polj za klasične oziroma žarne pokope,

- ureditev območja samo za žarne pokope v obstoječem gozdiču na vzhodnem delu območja (število žarnih pokopov se povečuje),

- ureditev območja za raztros pepela v gozdiču (sem sodijo tudi anonimni pokopi),

- določitev območja za skupinske pokope (pri naravnih ali drugih velikih nesrečah);

- opredelitev glavnega dostopa (vhoda) na pokopališče in njegova označitev z orientacijskim znamenjem, ki nakaže smeri in točke vstopa,

- ureditev dnevnega parkirišča ob glavnem vhodu na pokopališče, s cca 80 parkirnimi mesti (del površine ob vhodu je predviden kot ploščad za zbiranje),

- osrednja aleja in drevored, ki nakazuje ločnico med območjem starega in novega dela pokopališča, ploščad spominov v osrednjem delu območja (je tudi prostor za komemoracije),

- ureditev vseh potrebnih poti oziroma notranjih komu­nikacij, z navezavo na obstoječe območje (in obrat­no),

- parkovna zasaditev območja, ter morda še ureditev zelene protivetrne in/ali protihrupne zaščite, informacijska tabla s poenostavljenim prikazom sheme pokopališča (splošno označevanje opredeljenega območja pokopavanja in označevanje posameznih grobnih polj mora postati pregledno, vsekakor pa v trajnejši obliki in vizualno poudarjeno, z napotki za posamezne dostope),

- postavitev klopi in druge opreme ter izvedba vodo­vodnega omrežja, ureditev nivojske površine za dnevno ali občasno prodajo sveč in cvetja (stojnice),

- ureditev vzhodnega parkirišča (cca 100 parkirnih mest),

- izgradnja upravno-skladiščnega in garažnega objek­ta (vzdrževalna služba).

 Med ureditve, ki so ali naj bodo predvidene v obstoječem delu pokopališča, sodijo:

- izgradnja pokritega in zaprtega poslovilnega pros­tora, z dodanim oltarjem oziroma kapelo, preureditev (rekonstrukcija) obstoječega objekta z vežicami,

- ureditev nočne razsvetljave (tudi v novem delu),

- ureditev ozvočenja po posameznih sektorjih pokopališča (tudi v novem delu), razpoznavna oziroma vidna označitev grobnih polj

(tudi v novem delu)

- dokončanje izbrane ureditve prostora Spominčice,

- preveritev ustreznosti in dimenzioniranosti sedanjih notranjih prometnih navezav. Izkazuje se namreč, da hitra dostopnost do posameznih pokopaliških polj ni zagotovljena na pričakovan način (ob pogreb­nih slovesnostih je potrebno zagotoviti pietetni mir). Pokopališče takšne velikosti in strukture mora imeti pravilno definirane prometne komunikacije - tako za udeležene na pogrebih, za obiskovalce in tudi za vzdrževalce.

 

3.

(območje prostorskega načrta)

OPPN obravnava plansko območje, ki je del enote ure­janja P11:

 

oznaka poselitvenega območja

R5

naziv območja

Rogoznica - pokopališče

površina v ha

celotna: 16,04

širitev: cca 6,39

namembnost

pokopališče

 

Skupna obodna parcelacija območja OPPN (obstoječe in širitev):

Izhodišče je jugovzhodni vogal obstoječega območja, na severni oziroma jugozahodni strani križišča Dornavske ceste z lokalno cesto, vodečo proti naselju Podvinci. Od izhodišča poteka meja ob gozdu po zahodni strani ceste proti naselju Podvinci, in nato po vzhodni meji parcel št. 580 in 579 do južnega stičišča s parcelo št. 582; tu se meja obrne v smeri severozahoda in poteka po severov­zhodni meji parcel št. 579 in 580 do njenega presečišča z južno mejo parcele št. 1018/3 k.o. Podvinci; s presečišča poteka nato v smeri zahoda oziroma severa po katastrski meji med k.o. Rogoznica in k.o. Podvinci, vse do stičišča treh parcel št. 511, 514 in 886/6; tu poteka obodna parcelacija po južni meji parcele št. 886/6 do njenega zahodnega stičišča s parcelo št. 502; v tej točki se obrne proti jugu, poteka v dolžini cca 4,0 m v tej smeri in se nato z jugovzhodnega vogala parcele 502 v ravni črti v smeri juga poveže s stičiščem treh parcel št. 540, 541 in 543 (na svoji poti preči parcele 519, 528, 534, in 540); v tem stičišču se linija rahlo lomi in poteka v približno isti smeri na sredinsko-desni mejnik na skupni meji parcel št. 560 in 559/1 (ta mejnik je v smeri zahoda od skupnega stičišča parcel št. 559/1, 560, 562/1 in 559/2 oddaljen cca 42 m). Od tu meja obodne parcelacije preči v isti smeri parcelo št. 559/1 do njene južne meje; se v presečišču obrne in poteka po južnih mejah parcel št. 559/1, 559/2, 559/3, 573, 612/3 in 578 do izhodišča parcelacije (ki je na križišču zgoraj navedenih cest), kjer se tudi zaključi. Vse parcele ležijo v katastrski občini Rogoznica.

 

Območje OPPN se v fazi izdelave lahko spremeni. Odstopanje meje območja podrobnega načrta od meje enote urejanja prostora iz občinskega prostorskega načrta je možno skladno z določbo tretjega odstavka

2. člena Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07).

 

4.

 (način pridobitve strokovnih rešitev)

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrt, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene predhodne smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora.

OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) mestne občine.

5.

(roki za pripravo prostorskega akta in njegovih posameznih faz)

Sklep o začetku priprave prostorskega akta: december 2008

Objava sklepa v uradnem glasilu občine in v svetovnem spletu; objavljeni sklep se posreduje Ministrstvu za okolje in prostor, Dunajska cesta 48, Ljubljana (MOP):

december 2008

Priprava osnutka prostorskega akta: 30 dni po z ačetku veljavnosti tega sklepa.

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in obvestila Ministrstva za okolje in prostor, ali je potreb­no izvesti celovito presojo vplivov na okolje:

30 dni od prejema poziva.

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopoln­jenega osnutka prostorskega akta:

15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopol­njen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja; ministrstvo preveri, ali je okoljsko poročilo kakovostno izdelano in v skladu s predpisi oziroma ga s sklepom zavrne:

15 dni od prejema poziva).

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka prostorskega akta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

7 dni pred začetkom javne razgrnitve. (Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljs­kim poročilom).

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

30 dni.

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku. Občani, organi in organizacije, četrtne skupnosti ter drugi zainteresirani oziroma priza­deti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času tra­janja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

7 dni po zaključku javne razgrnitve.

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka pros­torskega akta na mestnem svetu ter obravnava in spre­jem stališča do pripomb in predlogov:

do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predl­ogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

Priprava predloga prostorskega akta (dopolnitev s stališči mestnega sveta):

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na pred­log prostorskega akta:

30 dni od prejema poziva. (Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, minis­trstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe OPPN na okolje in izda potrdilo.)

Priprava usklajenega predloga prostorskega akta: 7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga pros­torskega akta na mestnem svetu:

do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj: v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajst­dnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi.

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi, (število izvodov za investitorje določa pogodba):

15 dni po objavi odloka.

Izdelovalec OPPN mora predati pripravljalcu, Skupni občinski upravi, tri kompletirane izvode sprejetega pros­torskega akta.

Po en izvod sprejetih OPPN bo predan:

- krajevno pristojni upravni enoti (RS, Upravna enota Ptuj, Oddelek za okolje in prostor) in

 

pristojnim inšpekcijskim službam,

en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti.

 

Obenem je potrebno celoten OPPN s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovor­jenem formatu. Roki se lahko tudi spremenijo.

6.

(nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi)

Nosilci urejanja prostora:

Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za porečje reke Drave in Mure, Oddelek za porečje reke Drave, Krekova ulica 17, Maribor (za področje voda);

Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, Maribor (za področje varstva narave);

Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine);

Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, Ljubljana (za področje obrambe ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

Ministrstvo za obrambo, Direktorat za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo, Vojkova cesta 55, Ljubljana (pa področje urejanja območij in infrastrukture, ki je namenjena za potrebe obram­be);

Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje cest, Območje Ptuj, Trstenjakova 5/a, Ptuj (za področje državnih cest);

Slovenske železnice, d. o. o., Področje za nepre­mičnine, Kolodvorska ulica 11, 1506 Ljubljana (za področje železniškega prometa; gradnje v varoval­nem pasu javne infrastrukture /200 m/);

Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

Komunalno podjetje Ptuj, d.d, Puhova ulica 10, Ptuj (za področja oskrbe z vodo in odvajanja odplak, javne razsvetljave in zimskega vzdrževanja cest);

Telekom Slovenije, d. d., Sektor za upravljanje omrežja, Center za vzdrževanje omrežja, Titova cesta 38, Maribor (za področje fiksne telefonije);

Mestna občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste).

 

Drugi udeleženci:

RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt);

Investitor(ji).

 

Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja tudi drugih nosilcev ure­janja prostora oziroma udeležencev, se le-te naknadno pridobijo v tem istem postopku.

7.

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN)

Pripravo, izdelavo in stroške soglasij OPPN financira(jo) investitor(ji); v te namene sklene(jo) pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje predpisane pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti se določijo z med­sebojnim dogovorom.

8.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in na spletnem naslovu Mestne občine Ptuj (www. ptuj.si).

 

Številka: 3505-11/2008

Datum: 3. 12. 2008

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

župan Mestne občine Ptuj