New Page 2
 

Na podlagi 80. člena Zakona o urejanju okolja (Uradni list RS, št. 110/02 in 8/03 – popravek), 17. in 18. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo; ZP-1-UPB4), in 7. in 16. člena Statuta Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 35/03 – UPB in 106/05) je Občinski svet Občine Črnomelj na 6. redni seji dne 10. 7. 2007 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o taborjenju v Občini Črnomelj

 

 

I. SPLOŠNI DOLOČBI

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok določa območja, način in pogoje taborjenja v Občini Črnomelj.

 

 

2. člen

 

 

V tem odloku posamezni pojmi pomenijo:

 

 

1. “tabor” je skupek šotorov (tri ali več) za začasno bivanje na prostem;

 

 

2. “taborni prostor” je prostor, ki je namenjen za taborjenje oziroma je na njem dovoljeno taboriti;

 

 

3. “taboriti” pomeni bivati v šotoru na prostem, ne glede na število šotorov, razen v kampih;

 

 

4. “tabornik” je oseba, ki tabori, ne glede na to ali je član taborniške ali druge ustrezne organizacije;

 

 

5. “organizator taborjenja” je fizična ali pravna oseba, ki organizira taborjenje, ne glede na to, ali je za to dejavnost registrirana;

 

 

6. “organizirano skupno bivanje oseb” je taborjenje, ki jih organizira Zveza tabornikov Slovenije, druge zveze ali združenja oziroma njihove organizacijske enote, ki organizirajo tabore z namenom vzgoje in izobraževanja, šole v okviru svojih programov, raziskovalne ustanove, društva, podjetja, druge ustanove oziroma organizacije v okviru svojih dejavnosti;

 

 

7. “dokumentacija o taboru” obsega podatke o organizatorju taborjenja in odgovorni osebi organizatorja, čas taborjenja, opredelitev števila in lokacij posameznih šotorov ter opredelitev lokacij kemičnih sanitarij in parkirnih mest;

 

 

8. “vzpostavitev v prvotno stanje” pomeni odstranitev vseh začasnih objektov, kemičnih sanitarij, improviziranih naprav, po potrebi zatravitev travnatih površin, ki so bile namenjene tabornemu prostoru in odvoz odpadkov.

 

 

II. OBMOČJE IN POGOJI ZA TABORJENJE

 

 

3. člen

 

Na območju Občine Črnomelj je dovoljeno taboriti samo na lokacijah, ki so za te namen opredeljene v Občinskem prostorskem načrtu Občine Črnomelj, in sicer na podlagi izpolnjevanja določil predhodno pridobljene lokacijske informacije in na podlagi določil izdanega dovoljenja v skladu s tem odlokom.

Izjemoma se lahko dovoli taborjenje tudi na ostalih območjih ne glede na določila prejšnjega odstavka tega člena, če gre za taborjenje oziroma postavitev tabora v sklopu javne prireditve, množičnega zborovanja ali srečanja na prostem in taborjenje ne traja dlje kot 3 dni oziroma izjemoma s soglasjem pristojne službe občinske uprave do 14 dni.

Na lokacijah za taborjenje je prepovedano postavljati stalne objekte, razen, če je to skladno z izdano lokacijsko informacijo. Tudi postavitev začasnih objektov mora biti ustrezno opredeljena v lokacijski informaciji.

Na območju občine Črnomelj je dovoljeno taboriti samo na lokacijah, ki so za ta namen opredeljene v Občinskem prostorskem načrtu občine Črnomelj, in sicer na podlagi izpolnjevanja predhodno preverjenih določil prostorsko izvedbenih pogojev in na podlagi določil izdanega dovoljenja v skladu s tem odlokom.

Izjemoma se lahko začasno, do spremembe in dopolnitev OPN občine Črnomelj, dovoli taborjenje tudi na lokacijah: Mala sela, parc. št. 385 in 389/2, obe k.o. Adlešiči, Pobrežje, parc. št. 763/7, 764 in 765 vse k.o. Adlešiči in Sodevci, parc. št. 14/1, k.o. Sodevci, Gorenji Radenci, parc. št. 1151 in 1149/4 obe k.o. Radenci in Srednji Radenci, parc. št. 131, k.o. Radenci.

Taborjenje se lahko izjemoma začasno dovoli tudi na ostalih območjih, če gre za taborjenje oziroma postavitev tabora v sklopu javnega shoda ali javne prireditve, in sicer v kraju javnega shoda ali javne prireditve in ne traja več kot dva dni pred in po zaključku javnega shoda ali javne prireditve.

Na lokacijah za taborjenje je prepovedano postavljati stalne objekte razen, če je to skladno s predhodno preverjenimi določili prostorsko izvedbenih pogojev Občinskega prostorskega načrta občine Črnomelj. Enako velja tudi za postavitev začasnih objektov.

 

 
     
 

4. člen

 

Taborjenje je dovoljeno le na podlagi predhodno izpolnjenih določil iz izdane lokacijske informacije in na podlagi dovoljenja, ki ga po tem odloku izda za to pristojni organ Občine Črnomelj.  Taborjenje je dovoljeno na podlagi dovoljenja, ki ga po tem odloku izda za to pristojen organ Občine Črnomelj.

 
 

Vlogo za izdajo dovoljenja iz prejšnjega odstavka na lokacijah opredeljenih v prvem odstavku 3. člena odloka je potrebno vložiti najpozneje do 31. maja za tekoče leto, za lokacije za izjemno odobreno taborjenje pa do najpozneje 31. julija tekočega leta.   Vlogo za izdajo dovoljenja iz prejšnjega odstavka se vloži najpozneje en mesec pred izvajanjem taborjenja.

 
 

Taborjenje je dovoljeno:

 

 

– če gre za začasno organizirano skupno bivanje oseb, pod mentorskim vodstvom;

 

 

– če je namen tabora vzgojni, znanstveno raziskovalni ali izobraževalni;

 

 

– če je namen tabora izvajanje športnih in rekreativnih dejavnosti.

 

 

Dovoljenje za taborjenje se ne izda za lokacijo, kjer na osnovi izdanega dovoljenja v preteklem letu niso bili izpolnjeni pogoji po takrat izdanem dovoljenju oziroma se je taborjenje izvajalo v nasprotju z izdanimi določili takrat izdanega dovoljenja po tem odloku.

 
 

5. člen

 

 

Vlogo za izdajo dovoljenja je potrebno oddati najpozneje 15 dni pred pričetkom taborjenja.

K vlogi za izdajo dovoljenja, ki mora biti oddana na obrazcu, ki ga pripravi pristojni organ Občine Črnomelj, mora organizator taborjenja priložiti še:

– soglasje lastnika zemljišča,

– dokazila o izpolnjevanju določil iz lokacijske informacije, kjer je to potrebno,

– ustrezno izpolnjeno izjavo o plačilu turistične takse v skladu z določili občinskega odloka, ki ureja turistično takso,

– potrdilo oziroma izjavo o ustreznem zagotovljenem praznjenju in čiščenju kemičnih sanitarij ter odvoza odpadkov, ki vlagatelja vloge zavezuje tudi k poročanju o izvajanju praznjenja in čiščenja kemičnih sanitarij in odvoza odpadkov,

– potrdilo oziroma izjavo o ustreznem zagotavljanju ustreznih parkirnih mest potrebnih za izvajanje tabora s podatki o lokaciji in številom parkirnih mest.

 
 

6. člen

 

 

Taborjenje se lahko izvaja pod naslednjimi posebnimi pogoji:

 

 

– da število taborečih ne presega zmogljivosti tabornega prostora,

 

 

– da se zagotovi uporaba zadostnega števila kemičnih sanitarij,

 

 

– da se zagotovi zbiranje in odvoz odpadkov,

 

 

– da se zagotovi ustrezno parkiranje vozil v naselju ali na urejenih oziroma začasnih parkiriščih po veljavnem Odloku o režimu na območju ob reki Kolpi.

 

 

Pri določitvi zmogljivosti tabornega prostora se smiselno upoštevajo določila Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljen gostinske dejavnosti, ki se nanašajo na kamp in šotorišče.

 

Na lokacijah, ki se nahajajo na poplavnem območju se taborjenje izvaja le ob uvedbi alarmnega sistema in zagotovitvi lastnika zemljišč ali organizatorja taborjenja oziroma šotorjenja, da bo v primeru visokih voda, na katere bo opozarjal alarmni sistem, na lastne stroške in lastno odgovornost zagotovil varno in pravočasno odstranitev ljudi in vso nameščeno opremo za potrebe taborjenja oziroma šotorjenja.

 
 

7. člen

 

 

Organizator taborjenja mora najpozneje tri dni pred postavitvijo oziroma odstranitvijo tabora obvestiti pristojni organ Občine Črnomelj, katere predstavnik je lahko prisoten pri postaviti in odstranitvi tabora.

 

 

Organizator je dolžan upoštevati navodila pristojnega organa občine.

 

 

Organizator taborjenja mora po končanem taborjenju oziroma odstranitvi tabora zemljišče na svoje stroške vzpostaviti v prvotno stanje. Za to je soodgovoren tudi lastnik zemljišča, kolikor ni ta že organizator taborjenja. Kolikor tega ne stori organizator ali lastnik zemljišča, zemljišče vzpostavi v prvotno stanje, na podlagi odredbe pristojnega organa občine ali druge pooblaščene osebe organa, ki je pristojen za nadzor, pooblaščena organizacija na stroške organizatorja.

 

 

8. člen

 

 

Organizator taborjenja mora ob vložitvi vloge za izdajo dovoljenja pristojnemu organu Občine Črnomelj posredovati dokumentacijo o taboru.

 

 

III. NADZOR

 

 

9. člen

 

 

Za nadzor nad izvajanjem tega odloka je pristojna občinska inšpekcija in redarska služba in druge za to s strani občine pooblaščene pravne osebe.

 
 

10. člen

 

 

Občinski redar in občinski inšpektor sta prekrškovna organa za vse prekrške po tem odloku, ki jih nadzorujejo v okviru svojih pristojnosti.

Pooblaščene pravne osebe, ki nimajo statusa prekrškovnega organa, lahko po tem odloku izvajajo nadzor samo kot:

– pisno ali ustno opozarjanje na kršitve predpisov po tem odloku;

– dajanjem pisne ali ustne naloge za odpravo nepravilnosti;

– oddajo sporočila ali poročila o zaznani kršitvi pristojnim organom, če menijo, da so potrebni ukrepi, za katere sami niso pristojni.

 
 

IV. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

11. člen

 

 

Z globo v znesku 400 eurov se kaznuje pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če:

 

 

1. organizira ali omogoči taborjenje na območju, kjer je prepovedano taboriti (3. člen);

 

 

2. organizira ali omogoči taborjenje brez lokacijske informacije (prvi odstavek 3 člena);

 

 

3. 2. omogoči taborjenje osebam v nasprotju z določili 4. člena;

 

4. 3.  tabori v nasprotju s pogoji, ki so določeni v izdani lokacijski informaciji (5 4. člen) in so v nasprotju s posebnimi pogoji (6. člen)  Tabori v nasprotju s pogoji, ki so določeni v Dovoljenju o taborjenju   ;  

 

 

5. 4.  po končanem taborjenju oziroma odstranitvi tabora zemljišča ne vzpostavi v prvotno stanje (tretji odstavek 7. člena).

 

 

Z globo v znesku 100 eurov se na mestu prekrška kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, če stori prekršek iz 1., 2., 3., 4. in 5. točke prvega odstavka.   Z globo v znesku 100 eurov se na mestu prekrška kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, če stori prekršek iz 1., 2., 3. in 4. točke prvega odstavka.

 

 

12. člen

 

 

Z globo v znesku 300 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če:

 

 

1. tri dni pred postavitvijo in odstranitvijo tabora o tem ne obvesti pristojnega organa Občine Črnomelj (prvi odstavek 7. člena);

 

 

2. ne upošteva navodil pristojnega organa Občine Črnomelj (drugi odstavek 7. člena);

 

 

3. pristojnemu organu občine v treh dneh pred postavitvijo tabora ne posreduje dokumentacije o taboru (8. člen).

 

 

Z globo v znesku 100 eurov se na mestu prekrška kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, če stori prekršek iz 1., 2. in 3. točke prvega odstavka.

 

 

V. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI

 

 

13. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o taborjenju v Občini Črnomelj objavljen v Uradnem listu RS, št. 50/98 in spremembe 79/04.

 

 

 

 

 

Št. 332-29/1998

 

 

Črnomelj, dne 10. julija 2007

 

     
 

Župan

Občine Črnomelj

Andrej Fabjan l.r.

 

 
 

O D L O K

 
 

o spremembah in dopolnitvah Odloka o taborjenju v Občini Črnomelj

 
 

Uradni list Republike Slovenije, št. 31/2008

 
 

4. člen

 
  Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi (29.3.2008) v Uradnem listu Republike Slovenije.  
     
 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o taborjenju v Občini Črnomelj (Uradni list Republike Slovenije, št. 47/2013) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 
 

10. člen

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o taborjenju v Občini Črnomelj (Uradni list Republike Slovenije, št. 27/2019) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

5. člen 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.