New Page 1

 

Na podlagi 2. odst. 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93, 6/94, 45/94, 57/94 in 14/95), 25. člena zakona o prekrških (Ur. l. SRS, štev. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in Ur . l. štev. 10/91, 13/93 in 66/93), 3. člena pravilnika o neprometnih znakih (Ur. l. SRS, štev. 17/82 in 22/84) in 13. in 14. člena statuta občine Šenčur (UVG, št. 6/95 in 6/96), je občinski svet občine Šenčur na svoji 18. seji, dne 10.02.1997 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o postavitvi neprometnih in reklamnih znakov

 

 

ter oglaševanju v občini Šenčur

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja postavljanje, vzdrževanje in odstranjevanje neprometnih znakov, ki opozarjajo na kulturni spomenik, zgodovinsko ali naravno znamenitost, ali obveščajo o napravah in objektih, ki so v neposredni zvezi s prometom in turizmom.

 

 

2. člen

 

 

Neprometni znaki so tudi napisi oziroma znaki, s katerimi se udeležence v prometu usmerja k gospodarskim in drugim organizacijam. Ti napisi oziroma znaki se postavljajo pred priključki cest k tem organizacija, če taka postavitev ne ogroža varnosti cestnega prometa, (v  nadaljnem besedilu: neprometni znaki).

 

 

3. člen

 

 

Določbe tega odloka se uporabljajo tudi za napise oziroma znake, ki so postavljeni v zvezi z oglašanjem ali reklamiranjem posameznega ali več proizvodov, posamezne gospodarske ali druge organizacije ter vse druge promocijske aktivnosti (napisi, risbe, slike, fotografije, logotipi ipd.), ki so vezane na spoznavnost določene gospodarske ali druge organizacije, (v nadaljnem besedilu: reklamni znaki).

 

 

Odlok ureja tudi postopek in način nameščanja in lepljenja plakatov, oglasov in vseh drugih podobnih sporočil oglašanja in obveščanja v občini Šenčur.

 

 

4. člen

 

 

Neprometni ali reklamni znak mora biti estetsko oblikovan in predstavljen tako, da je lahko prepoznaven in, da se po osnovnih značilnostih jasno loči od prometnih znakov. Pri oblikovanju znaka morajo biti upoštevane značilnosti prostora, v katerem bo znak  postavljen.

 

 

Velikost znaka ali skupine znakov na eni lokaciji mora biti enake oblike in velikosti, okolici primerna in ne sme zmanjševati preglednosti prometnih znakov v okolici, preglednosti v križišču oz. preglednosti ceste, ali kako drugače vplivati na zmanjšanje varnosti cestnega prometa.

 

 

5. člen

 

 

Največja dovoljena velikost neprometnega ali reklamnega znaka je 2 m2. Izjemoma je dovoljena večja površina za skupinske table ob cesti ter slike in grafične prikaze.

 

 

II. IZDAJA DOVOLJENJ

 

 

6. člen

 

 

Za postavitev oziroma namestitev neprometnega ali reklamnega znaka je potrebno dovoljenje, ki ga izda pristojni organ občinske uprave, zadolžen za urejanje prostora.

 

 

Dovoljenje se izda za nedoločen čas z možnostjo preklica, ali za določen čas.

 

 

Pristojni občinski organ vodi register neprometnih ali reklamnih znakov in izdanih dovoljenj.

 

 

 

 

 

7. člen

 

 

Vlogi za izdajo dovoljenja za postavitev oziroma namestitev neprometnega ali reklamnega znaka, ki jo stranka vloži pri občinski upravi, je potrebno priložiti:

 

 

- soglasje lastnika nepremičnine(zemljišča, zgradbe ali drugega objekta ipd.), na   kateri bo lociran znak,

 

 

- soglasje upravljalca ceste, če bo znak lociran ob cesti ali v varovanem pasu,

 

 

- soglasje Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine, ko gra za spomeniško -   varstveno območje ali objekt,

 

 

- opis, risbo ali primerek znaka,

 

 

- drugo potrebno dokumentacijo, če se le-ta zahteva, glede na posebej veljavni  predpis.

 

 

8. člen

 

 

Pri izdaji dovoljenja za postavitev oziroma namestitev neprometnega ali reklamnega znaka in s tem povezano izbiro ustrezne lokacije, pristojni občinski organ upošteva zlasti naslednje kriterije:

 

 

- osnovne značilnosti znaka (vrsta materiala, oblikovno ustreznost, čitljivost,

 

 

  vpliv na okolje ipd.),

 

 

- možnost dostopa do znaka zaradi vzdrževanja,

 

 

- potrebo po varovanju arhitekturne podobe kraja,

 

 

- cestno-prometne in varnostne predpise ter druge veljavne predpise v zvezi z urejanjem naselij in posegov v prostor.

 

 

9. člen

 

 

Dovoljenje za postavitev oziroma namestitev neprometnega ali reklamnega znaka, ki je izdano za nedoločen čas, je mogoče razveljaviti, če:

 

 

- to zahtevajo varnostni razlogi,

 

 

- znak ni več primeren, potreben ali vzdrževan,

 

 

- prejemnik dovoljenja ne izpolnjuje v dovoljenju določenih pogojev.

 

 

III. OGLAŠEVANJE

 

 

10. člen

 

 

Lepljenje in nameščanje plakatov, oglasov in drugih podobnih sporočil v zvezi s prireditvami, shodi ter drugimi dogodki, je dovoljeno postavljati le na podlagi izdanega dovoljenja s strani pristojnega organa občinske uprave, ki je pristojen za izdajo dovoljenj za postavitev oziroma namestitev neprometnih ali reklamnih znakov, (v nadaljevanju: plakati).

 

 

11. člen

 

 

Pristojni organ v dovoljenju za namestitev plakatov določi predvsem lokacijo plakatnega mesta, čas veljavnosti dovoljenja, taksni znesek, rok za odstranitev plakatov idr., kar je pomembno glede na posamični primer, ob upoštevanju posebno veljavnih predpisov.

 

 

Vsi plakati za katere je izdano dovoljenje, morajo biti pred namestitvijo označeni s strani organa iz prejšnjega odstavka tega člena.

 

 

12. člen

 

 

Pristojni organ občinske uprave, ki je zadolžen za urejanje prostora, izdela kataster vseh plakatnih mest, ki ga mora tudi redno dopolnjevati. V katastru mora biti določeno mesto, velikost in izgled plakatnega mesta.

 

 

Plakatna mesta so stalna ali premična.

 

 

Stalna plakatna mesta so oglasni stebri in samostojno stoječe ali na stene pritrjene vitrine in table. Premična plakatna mesta so panoji, prapori in transparenti.

 

 

13. člen

 

 

Lepljenje in nameščanje plakatov in transparentov je dovoljeno samo na plakatnih mestih.

 

 

Na izložbena okna poslovnih prostorov je dovoljeno lepljenje plakatov samo z dovoljenjem upravljalca poslovnih prostorov.

 

 

Metanje letakov je prepovedano.

 

 

Z na novo postavljenim plakatom se ne sme prekriti že nalepljenega plakata, ki oglašuje, oziroma vabi na prireditev, ki se še ni zgodila.

 

 

14. člen

 

 

Organizacije, društva in politične stranke, ki so financirane iz proračuna občine Šenčur, plačajo za objavljanje oglasov in obvestil manjši znesek takse, vendar mora biti oglaševanje usklajeno z določbami tega odloka.

 

 

15. člen

 

 

Neprometne ali reklamne znake in plakate postavlja oziroma namešča in odstranjuje pooblaščeni izvajalec, ki ga s soglasjem občinskega sveta določi župan in z njim sklene pogodbo.

 

 

Izvajalec prevzame odgovornost, da bo postavitev, namestitev ali odstranitev opravljena v skladu s tem odlokom.

 

 

16. člen

 

 

Neprometne ali reklamne znake, ki so locirani v varovalnem pasu regionalne ceste, postavlja, namešča in odstranjuje upravljalec ceste ali od njega pooblaščena oseba.

 

 

Pooblaščeni izvajalec postavlja objekte in naprave za plakatiranje, jih vzdržuje in nanje lepi in z njih odstranjuje plakate.   

 

 

17. člen

 

 

Politične stranke, gospodarske organizacije in društva lahko uporabljajo svoja plakatna mesta, vendar zanje veljajo, glede ureditve in vzdrževanja, določbe tega odloka.

 

 

Za predvolilno in politično delovanje se postavijo posebna reklamna mesta in določi način njihove uporabe z navodilom, ki ga predpiše župan, v skladu z zakonom o volilni kampaniji in potrdi občinski svet.

 

 

18. člen

 

 

Pooblaščeni izvajalec plakatiranja mora v roku 5 dni po končani prireditvi odstraniti vse plakate s plakatnih mest ter plakatno mesto očistiti.

 

 

V enakem roku mora odstraniti vse plakate, ki so nalepljeni ali nameščeni izven plakatnih mest in o tem obvestiti župana, ali po njem pooblaščeno osebo.

 

 

19. člen

 

 

Pooblaščeni izvajalec iz prejšnjega člena odstrani tudi neprometni ali reklamni znak na podlagi predhodno izdanega sklepa o preklicu dovoljenja, (za nedoločen ali določen čas) oziroma sklepa o zahtevani odstranitvi znaka, izdanega s strani pristojnega organa občinske uprave, če znak ni bil postavljen oziroma nameščen v skladu z določbami tega odloka.

 

 

Določba velja tudi za odstranitev plakatov in drugih sporočil, ki so nalepljeni oziroma nameščeni v nasprotju z določbami tega odloka.

 

 

20. člen

 

 

Stroške postavitve oziroma namestitve neprometnega reklamnega znaka in plakata, kakor tudi stroške njegove odstranitve, bremenijo stranko.

 

 

IV. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

21. člen

 

 

Z denarno kaznijo od 20.000 do 300.000 SIT se za prekršek kaznuje pravna   oseba ali samostojni podjetnik, ki:

 

 

- postavi neprometni ali reklamni znak, pa predhodno ne pridobi dovoljenja   pristojnega občinskega organa,

 

 

- ima dovoljenje za postavitev ali namestitev neprometnega ali reklamnega znaka, pa le-tega ne postavi oziroma namesti sam, ne pa pooblaščeni izvajalec,

 

 

- postavi neprometni ali reklamni znak v nasprotju z izdanim dovoljenjem,

 

 

- kot lastnik znaka ne poskrbi za njegovo vzdrževanje,

 

 

- postavi znak, ki ne ustreza zahtevanim kriterijem tega odloka oziroma izdanemu dovoljenju,

 

 

- na lastni nepremičnini postavi oziroma namesti znak za interes druge pravne ali fizične osebe,

 

 

- ne zahteva izdaje dovoljenja za že postavljen znak v roku, kot ga določa ta odlok.

 

 

Z denarno kaznijo od 5.000 do 50.000 SIT se za prekršek iz 1. odstavka tega člena kaznuje tudi fizična ali odgovorna  oseba pravne  osebe.

 

 

22. člen

 

 

Z denarno kaznijo od 10.000 do 200.000 SIT se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik, če:

 

 

- lepi in namešča plakate izven plakatnih mest,

 

 

- meče letake ali lepi plakate na izložbeno okno brez predhodnega dovoljenja upravljalca poslovnih prostorov,

 

 

- lepi plakate preko plakatov, ki oglašajo oziroma vabijo na prireditev, ki se še ni zgodila.

 

 

Z denarno kaznijo od 5.000 do 50.000 SIT se za prekršek iz 1. odstavka tega člena kaznuje fizična ali odgovorna oseba pravne  osebe.

 

 

Denarne kazni so po odbitku stroškov dohodek občine.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

23. člen

 

 

Lastniki zemljišč in zgradb so izjemoma pooblaščeni, da na lastnih nepremičninah, v skladu z izdanim dovoljenjem postavijo neprometni ali reklamni znak, vendar le za lastne namene oziroma lastno uporabo.

 

 

V lastni režiji postavljene znake so dolžni lastniki redno vzdrževati in obnavljati, sicer se jih odstrani na način in po postopku, kot je določen s tem odlokom.

 

 

24. člen

 

 

Za neprometne in reklamne znake, ki so ob uveljavitvi tega odloka že postavljeni oziroma nameščeni na območju občine Šenčur in ustrezajo določbam tega odloka, morajo njihovi lastniki najkasneje v roku 3 mesecev od dneva uveljavitve odloka, zahtevati izdajo ustreznega dovoljenja.

 

 

V primeru, da lastnik že postavljenega oziroma nameščenega znaka ni zahteval izdaje dovoljenja v roku iz prejšnjega odstavka tega člena, pristojni organ odstrani znak na stroške lastnika, zoper njega pa poda predlog uvedbe postopka za storjeni prekršek.

 

 

Pristojni organ izda dovoljenje ali zavrne zahtevo v roku 2 mesecev po vložitvi zahteve. Če pristojni organ v tem roku ne izda dovoljenja se šteje, da je dovoljenje dano.

 

 

25. člen

 

 

Kadar pristojni organ ne more ugotoviti, kdo je lastnik neprometnega ali reklamnega znaka, ki je postavljen oziroma nameščen na območju občine Šenčur brez potrebnega dovoljenja, lahko obveznost plačila komunalne takse naloži lastniku nepremičnine (zemljišča, zgradbe ali drugega objekta), na kateri je postavljen oziroma nameščen znak.

 

 

Če lastnik nepremičnine odkloni zahtevano plačilo komunalne takse, se znak odstrani na stroške občine.

 

 

26. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo:

 

 

- pooblaščena oseba občine,

 

 

- komunalni inšpektor,

 

 

- pooblaščeni izvajalec plakatiranja.

 

 

- inšpektor za ceste in

 

 

- policija.

 

 

27. člen

 

 

Ta odlok začne veljati 8. dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

 

Številka: 350-001/97

 

 

Šenčur,  10.02 1997

 

 

                                                                       Predsednik občinskega sveta

 

 

                                                                               Miro KOZELJ, l.r.