New Page 2

Na podlagi 95. in 100. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/10, 48/12 in 36/14 – odl. US), 6. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 82/13 – uradno prečiščeno besedilo), 21. in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO), 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US in 92/14 – odl. US), je Mestni svet Mestne občine Maribor na 8. seji, dne 2. julija 2015, sprejel

O D L O K

o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskih cestah

 

1. člen

V Odloku o občinskih cestah (Medobčinski uradni vestnik št. 22/12) se spremeni prva alineja 1. člena tako, da se glasi:

»- občinske ceste in prometno ureditev na občinskih cestah v Mestni občini Maribor (v nadaljevanju MOM);«.

 

2. člen

V drugem odstavku 7. člena se besedna zveza »prometnim znakom« nadomesti s »prometno signalizacijo«.

 

3. člen

V prvem odstavku 10. člena se besedna zveza »10. člena« nadomesti z besedno zvezo »9. člena«.

 

4. člen

V drugem odstavku 13. člena se besedna zveza »10. člena« nadomesti z besedno zvezo »9. člena«.

 

5. člen

Za 23. členom se doda novi 23. a člen, ki se glasi:

 

»23. a člen

(tehnično spremljanje prometa)

Zaradi spremljanja prometnih razmer, nadzora nad vstopi v varovana območja za pešce in varovana območja umirjenega prometa, izboljšanja pretočnosti prometa in prometne varnosti, so javne ceste in druge javne površine na območju MOM lahko opremljene z video nadzornim sistemom.

Z video nadzornim sistemom zbrani podatki so last MOM. Z njimi se razpolaga skladno z določili zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.«

 

6. člen

Črta se tretji odstavek 25. člena.

 

7. člen

Za drugim odstavkom 35. člena se dodata nov tretji in četrti odstavek, ki se glasita:

»V primerih, kadar je kolesarska steza izvedena vzdolžno na pločniku, ali po vozišču ob pločniku poteka kolesarski pas, je dovoljeno sneg iz pločnika in cestišča odložiti na kolesarsko stezo oziroma kolesarski pas.

Odstranjevanje snega z javnih prometnih površin ali trgov, kot potreba izvedbe javne prireditve, se izvede na stroške organizatorja prireditve oziroma naročnika odstranitve.«

Dosedanji tretji, četrti, peti in šesti odstavek postanejo peti, šesti, sedmi in osmi odstavek.

 

8. člen

Prvi odstavek 36. člena se spremeni tako, da se glasi:

» Pristojni organ lahko prepove ali omeji promet vseh ali posameznih vrst vozil na tej cesti ali njenem delu ali zmanjša dovoljeno skupno maso, osno obremenitev ali dimenzije vozil, dokler so razlogi za takšen ukrep, če je občinska cesta v takšnem stanju:

-   da promet po njej ni mogoč ali je mogoč samo promet posameznih vrst vozil,

-   da bi promet posameznih vrst vozil povzročil pospešeno propadanje te ceste ali

-   če to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na zavarovanje ceste in varnost prometa na njej (npr. posebne razmere zaradi snega, poledice, odjuge, zemeljskega plazu, močnega vetra, burje, nenadne poškodbe ceste ali ovire na cesti in podobno).«

 

9. člen

37. člen se spremeni tako, da se glasi:

»37. člen

(varovalni pas ob kategorizirani občinski cesti)

Da se preprečijo škodljivi vplivi posegov v prostor ob kategorizirani občinski cesti (v nadaljevanju občinski cesti), na občinsko cesto in promet na njej, je ob teh cestah varovalni pas, v katerem je raba prostora omejena.

Gradnja in rekonstrukcija gradbenih objektov ter postavljanje kakršnih koli drugih objektov in naprav v varovalnem pasu občinske ceste so dovoljeni le s soglasjem pristojnega organa.

Soglasje iz prejšnjega odstavka se izda, če s predlaganim posegom v varovalnem pasu niso prizadeti interesi varovanja občinske ceste in prometa na njej ter njene širitve zaradi prihodnjega razvoja prometa.

Predlagatelj nameravanega posega v varovalni pas občinske ceste nima pravice zahtevati izvedbe ukrepov za zaščito pred vplivi ceste in prometa na njej.

Varovalni pas, ki se meri od zunanjega roba cestišča, je na vsako stran občinske ceste širok:

-   pri lokalni cesti  10 m, -           pri javni poti 5 m.

Na občinsko cesto se lahko priključujejo ceste enake ali nižje kategorije, nekategorizirane ceste in individualni ter skupinski priključki, pri čemer je treba neposredne posamične priključke združevati v skupinske priključke ali jih na občinsko cesto priključiti posredno prek ceste nižje kategorije ali nekategorizirane ceste.

Posamezen objekt ima lahko le en priključek na občinsko cesto. Izjemoma se lahko dopusti, da ima posamezen objekt tudi več dodatnih priključkov na občinsko cesto, če se s tem zagotovi izboljšanje prometne varnosti na občinski cesti ali če je to potrebno zaradi prometno tehničnih, ekonomskih, naravovarstvenih razlogov ali zaradi varstva kulturne dediščine.

Priključke na občinsko cesto se lahko izvaja na naslednji način:

-   preko bankine,

-   preko cestnega robnika,

-   preko obcestne zelenice,

-   preko pločnika,

-   preko kolesarske steze,

-   preko avtobusnih postajališč.

Če se priključek izvaja preko pločnika oziroma preko kolesarske steze, ki nista v isti višini kot vozišče, je treba prehod z višine pločnika oziroma kolesarske steze na višino vozišča izvesti s tipskimi uvoznimi elementi tako, da se prvotna višina pločnika oziroma kolesarske steze ohranja tudi na mestu priključka.

Če je potrebno zaradi priključka zmanjšati število javnih parkirnih mest ob občinski cesti, lahko pristojni organ zahteva od predlagatelja plačilo enkratnega nadomestila zaradi posega na občinsko cesto.

 

10. člen

V prvem odstavku 38. člena se četrta, peta in šesta alineja.

 

11. člen

V 40. členu se v naslovu beseda »državni« nadomesti z besedo »občinski«.

V prvem stavku osmega odstavka beseda »četrti« nadomesti z besedo »peti«.

 

12. člen

V 41. členu se v prvem odstavku, na koncu zadnjega stavka za besedno zvezo »zapore ceste« doda besedilo »(elaborat za zaporo občinske ceste)«.

Za prvim se dodata nov drugi in tretji odstavek, ki se glasi:

»Stroške za pripravo predpisanega elaborata za zaporo občinske ceste, izvedbo zapore občinske ceste, obveščanje o zapori in za preusmeritev prometa zaradi zapore občinske ceste ter ostale stroške, povezane z zaporo ceste, krije njen predlagatelj.

V primeru zapore parkirnih prostorov iz 50. člena tega odloka, mora predlagatelj plačati uporabnino v višini dnevne parkirnine za posamezno parkirno mesto, razen v primeru, kadar zaporo predlaga organ Mestne uprave Mestne občine Maribor, kot organizator javne prireditve.«.

Dosedanji drugi, tretji, četrti in peti odstavek postanejo četrti, peti, šesti in sedmi odstavek.

V drugem odstavku, ki postane četrti se besedilo »tehnične smernice« nadomesti z besedilom »tehnične smernice za poseg v občinsko cesto«.

 

13. člen

Tretji odstavek 42. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Sanacijo obstoječih prečnih prekopov, v obdobju ko je že potekla odgovornost za solidnost gradnje (druga alineja 44. člena), lahko izvrši le koncesionar.«

Za četrtim odstavkom se doda nov peti odstavek, ki se glasi:

»Pristojni organ in vzdrževalec javnih prometnih površin lahko odklonita izdajo soglasja oziroma sklenitev služnostne pogodbe iz prvega odstavka tega člena, če predlagatelj za izdajo soglasja ni upošteval vseh zahtev ter pogojev oziroma ni izvedel vseh obveznosti iz soglasij, ki so mu bila v preteklosti izdana ob sklepanju služnostnih pogodb (ni saniral prekopov, ipd.).«

Dosedanji peti in šesti odstavek postaneta šesti in sedmi odstavek.

 

14. člen

V prvem odstavku 43. člena se za besedno zvezo »s tehničnimi smernicami« doda besedilo »za poseg v občinsko cesto, izdanimi od«.

 

15. člen

V prvem odstavki 44. člena se črta beseda »41.,« in prva alineja. Dosedanja druga, tretja in četrta alineja postanejo prva, druga in tretja alineja. V novi drugi alineji se za besedno zvezo »še najmanj« besedilo »v zakonsko določenem roku« nadomesti z besedilom »5 let po zaključku izvedenih del«.

Drugi odstavek se črta.

Dosedanji tretji, četrti, peti in šesti odstavek postanejo drugi, tretji, četrti in peti odstavek.

V novem drugem odstavki se v drugi alineji beseda »tretje« nadomesti z besedo »druge«, beseda »drugega« pa z besedo »prvega«.

 

16.  člen

V 48. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

»Uporaba parkirnih ur, ki samodejno prestavljajo čas, ni dovoljena«.

Dosedanji četrti odstavek postane peti odstavek.

Doda se nov šesti odstavek, ki se glasi:

»Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki časa začetka parkiranja označi na način iz četrtega odstavka tega člena.«.

Dosedanji peti odstavek postane sedmi odstavek.

 

17. člen

V drugi alineji drugega odstavka 49. člena se za besedno zvezo »parkirišča na« doda besedilo »in ob«.

 

18. člen

V tretjem odstavku 50. člena se za besedo »vozilu« doda besedilo »tako, da je viden v celoti«.

V petem odstavku se spremenita prva in druga alineja tako, da se glasita:

»- ne plača parkirnine na način predpisan s tem odlokom ali prometno signalizacijo;

- ne namesti parkirnega listka na vidnem mestu v vozilu tako, da je viden v celoti, razen če plača s SMS sistemom;«

 

19. člen

Prvi odstavek 51. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Na parkirnih površinah na in ob voziščih javnih cest, lahko za potrebe parkiranja vozil stanovalcev s stalnim prebivališčem na območju, na katerem je uvedeno plačilo parkirnine, službenih vozil pravnih oseb, službenih vozil in vozil za službene potrebe samostojnih podjetnikov-posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost ter službenih vozil državnih organov, ki imajo svoj sedež ali sedež poslovne enote na območju, kjer je uvedeno plačilo parkirnine, pristojni organ na podlagi vloge in proti plačilu izda dovoljenje za parkiranje. Vlogo za podaljšanje dovoljenja za parkiranje je potrebno podati vsaj 15 dni

pred potekom dovoljenja.«

V tretjem odstavku se za besedo »steklom« doda besedilo

»tako, da je ta vidna v celoti.«

 

20. člen

 52. člen se spremeni tako, da se glasi:

» 52. člen (ostale parkirne površine)

Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za parkiranje:

-   službenih vozil organov lokalne skupnosti,

-   službenih vozil državnih organov in tujih diplomatskih predstavništev,

-   hotelskih gostov.

Za uporabo parkirnih prostorov iz prejšnjega odstavka se plača parkirnina, razen za parkirne prostore iz prve alineje prejšnjega odstavka ter parkirne prostore za parkiranje specialnih in intervencijskih vozil. Višino parkirnine določi Mestni svet MOM z odlokom v skladu z določili Zakona o financiranju občin – ZFO1 (Ur. l. RS, št: 123/06).

Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

Parkiranje vozil na parkirnih površinah iz prve alineje prvega odstavka tega člena je dovoljeno z dovolilnicami za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozil pod vetrobranskim steklom.

Parkiranje vozil na parkirnih površinah iz druge in tretje alineje prvega odstavka tega člena je dovoljeno le s posebnim dovoljenjem za parkiranje, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ. V dovoljenju se določijo pogoji za uporabo te parkirne površine. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozil pod vetrobranskim steklom.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki ne namesti dovolilnice iz četrtega in petega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom, tako da je vidna v celoti.

Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz četrtega in petega odstavka tega člena.

Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.«

 

21. člen

Za 52. členom se dodata nova 52.a člen in 52.b člen, ki se glasita:

»52.a člen

(parkirne površine za kratkotrajno parkiranje vozil staršev otrok v vzgojno varstvenih ustanovah in osnovnih šolah)

Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za parkiranje vozil voznikov, ki prevažajo otroke v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol.

Dovoljeni čas parkiranja na parkirnih prostorih iz prejšnjega odstavka je največ 20 minut.

Za parkiranje na površinah iz prejšnjega odstavka tega člena se parkirnina ne plača.

Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

 

52.b člen

(parkirne površine za bivalna vozila in bivalne priklopnike)

Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za parkiranje bivalnih vozil in/ali bivalnih priklopnikov. Takšne parkirne površine so lahko na oziroma ob vozišču javne ceste ali na posebej urejenih parkiriščih izven vozišča javnih cest, na katerih se parkira pod pogoji upravitelja parkirišča.

Uporaba parkirnih površin iz prejšnjega odstavka je lahko brezplačna ali pa je potrebno plačati parkirnino. Višino parkirnine določi Mestni svet MOM z odlokom v skladu z določili Zakona o financiranju občin – ZFO-1 (Ur. l. RS, št: 123/06).

Parkirne površine iz prvega in drugega odstavka tega člena morajo biti ustrezno označene s predpisano prometno signalizacijo.

Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki na parkirni površini iz prvega odstavka tega člena:

-   ne plača parkirnine na način, predpisan s tem odlokom ali prometno signalizacijo;

-   po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, ne odpelje vozila.«.

 

22. člen

V 53. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

» Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki ravna v nasprotju z določili prvega odstavka tega člena.«

Dosedanji četrti odstavek postane peti odstavek, šesti odstavek se črta.

 

23. člen

V prvem odstavku 55. člena se za besedno zvezo »občinski cesti« črta beseda »se«, za besedno zvezo »prometno ureditev, ki« pa se črta beseda »lahko«.

 

24. člen

V prvem odstavku 56. člena se za besedno zvezo »izvajanja dostave«, doda besedilo »do poslovnih subjektov s tovornimi dostavnimi vozili.«

Šesti in sedmi odstavek se črtata.

 

25. člen

57. člen se spremeni tako, da se glasi:

» 57. člen

(parkirna mesta za avto-taksi vozila)

Pristojni organ lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za potrebe parkiranja avto-taksi vozil.

Ustavitev in parkiranje na teh mestih je dovoljeno le za avtotaksi vozila, označena z nalepko, izdano v skladu z določbami odloka, ki ureja avtotaksi prevoze na območju MOM, v času izvajanja avtotaksi dejavnosti.

Za parkiranje na površinah iz prejšnjega odstavka tega člena se parkirnina ne plača, ampak se plača taksa po odloku, ki ureja avto-taksi prevoze na območju MOM.

Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo, ki lahko določa tudi pogoje parkiranja.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki na površini iz prvega odstavka ustavi ali parkira avtotaksi vozilo, ki ni označeno z nalepko, izdano v skladu z določbami odloka, ki ureja avtotaksi prevoze na območju MOM.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik avtotaksi vozila iz drugega odstavka tega člena, ki na površini iz prvega odstavka parkira avtotaksi vozilo v času, ko ne opravlja avtotaksi dejavnosti.

Vozilo iz prejšnjega odstavka tega člena predstavlja oviro v cestnem prometu in se zanj odredi odstranitev po postopku iz 67. člena tega odloka.«

 

26. člen

V 59. členu se spremeni naslov tako, da se glasi:

» parkirna mesta za električna vozila in vozila na stisnjen zemeljski plin)«

Prvi odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»Pristojni organ lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za potrebe parkiranja električnih

vozil in vozil na stisnjen zemeljski plin.« Tretji odstavek se črta.

 

27. člen

V drugem odstavku 60. člena se črta besedilo »III-119«.

 

28. člen

Peti odstavek 61. člena se črta.

Dosedanji šesti in sedmi odstavek postaneta peti in šesti odstavek.

Dosedanji osmi odstavek se črta.

 

29.  člen

Spremeni se 62. člen tako, da se glasi:

»62. člen

(pogoji za vstop v območje za pešce)

V območje za pešce smejo poleg vozil, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa, zapeljati tudi:

-   vozila za potrebe izvajanja dostave, vzdrževanje objektov, kurirskih storitev in servisne dejavnosti na območju za pešce;

-   vozila lastnikov ali najemnikov garaž, poslovnih prostorov in stanovanj znotraj območja za pešce katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 tone;

-   avtotaksi vozila, prirejena za prevoz invalidov, ki za pogon uporabljajo stisnjen zemeljski plin (CNG) ali električni pogon ali imajo ekološko oznako motorja vozila EURO 6;

-   avtotaksi vozila avtotaksi prevoznika, ki ima sklenjeno pogodbo s ponudniki prenočišč v območju za pešce za prevoz njihovih gostov, pri čemer vozilo za pogon uporabljajo stisnjen zemeljski plin (CNG) ali električni pogon ali imajo ekološko oznako motorja vozila EURO 6;

-   avtotaksi vozila na električni pogon;

-   vozila javnih gospodarskih služb, ko opravljajo javno službo;

-   vozila za potrebe izvajanja prireditve izobraževalnega značaja, katerih organizatorka je MOM;

-   vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov, ki so na električni pogon; - službena vozila Mestne občine Maribor.

V območju za pešce sme pričeti in končati vožnjo kočija s konjsko vprego (na Trgu svobode).

Vozila iz prvega in drugega odstavka tega člena, razen tistih, ki jih določa Zakon o pravilih cestnega prometa, smejo zapeljati v območje za pešce le, če imajo dovoljenje pristojnega organa.

Dovoljenje iz prejšnjega odstavka izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj 15 dni pred namenom vstopanja v območje za pešce. Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je z zunanje strani vozila vidna v celoti.

Višino prevoznine določi Mestni svet MOM z odlokom v

skladu z določili Zakona o financiranju občin – ZFO-1 (Ur. l. RS, št: 123/06). Prevoznina je taksa za vožnjo v območju za pešce.

Za vstop v območje za pešce se plačuje prevoznina, razen za vozila, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa in za:

-   vozila v dostavnem času, katerih največja dovoljena masa ne presega 5t;

-   vozila lastnikov ali najemnikov stanovanj in garaž znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

-   vozila lastnikov ali najemnikov poslovnih prostorov znotraj območja za pešce katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

-   vozila, ki izvajajo dostavo za izvedbo javne prireditve turističnega, humanitarnega, športnega, izobraževalnega in kulturnega pomena in za izvedbo politične prireditve ter ne prekoračujejo največje dovoljene mase 5t;

-   vozila javnih gospodarskih služb, ko opravljajo javno službo;

-   kočija s konjsko vprego;

-   vozila za potrebe izvajanja prireditve izobraževalnega značaja, katerih organizatorka je MOM;

-   vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov, ki so na električni pogon;

-   službena vozila Mestne občine Maribor;

-   avtotaksi vozila, prirejena za prevoz invalidov, ki za pogon uporabljajo stisnjen zemeljski plin (CNG) ali električni pogon ali imajo ekološko oznako motorja vozila EURO 6.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v

nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.

Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje za pešce pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

Pristojni organ z odločbo odloči o odvzemu dovolilnice in preklicu elektronske kartice, če se ta uporablja:

-   v nasprotju z določili tega odloka in

-   v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa.

Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz enajstega odstavka tega člena pristojnemu organu vrniti dovolilnico.«

 

30.  člen

Spremeni se 63. člen tako, da se glasi:

»63. člen

(dostava v območju za pešce)

Dostava v območju za pešce se opravlja v dostavnem času med 05.00 in 09.00 uro ter med 20.00 in 22.00 uro. Vožnja v območju za pešce izven dostavnega časa je dovoljena za vozila, ki so navedena v Zakonu o pravilih cestnega prometa in za:

-   izvedbo dostave za gradnjo;

-   servisne in kurirske dejavnosti;

-   izvedbo dostave za javne prireditve turističnega, humanitarnega, športnega, izobraževalnega in kulturnega pomena ter izvedbo dostave za politične prireditve;

-   vožnjo lastnikov ali najemnikov garaž znotraj območja za pešce z vozili, katerih največja dovoljena masa ne presega

3,5t;

-   vožnjo vozil na lastnikov ali najemnikov poslovnih prostorov ali stanovanj znotraj območja za pešce, če imajo zagotovljen parkirni prostor, z vozili, katerih največja dovoljena

masa ne presega 3,5t;

-   vožnjo dostavnih vozil gostinskih obratov, ki dostavljajo hrano na lokacije izven območja za pešce;

-   vožnjo turističnega vlaka;

-   vožnjo vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov iz 62. člena tega odloka;

-   vožnjo vozila za potrebe izvajanja prireditve izobraževalnega značaja, katerih organizatorka je MOM;

-   vožnjo kočije s konjsko vprego; -        vožnjo avtotaksi vozil iz 62. člena tega odloka; -             službena vozila Mestne občine Maribor.

V območju za pešce je v dostavnem času dovoljena vožnja in ustavitev vozil do 5 ton največje dovoljene mase. Prekoračitev največje dovoljene mase 5 ton je dovoljena za dostavo gradbenega materiala ali drugih izdelkov, ki imajo takšno dimenzijo, maso in obliko, da jih ni mogoče dostaviti drugače, le s posebnim dovoljenjem za prevoz, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ.

Vožnja vozil iz druge alineje prejšnjega odstavka je izven dostavnega časa dovoljena za vozila katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t.

Vožnja vozil iz šeste alineje prejšnjega odstavka je izven dostavnega časa dovoljena za vozila na električni pogon katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t.

V območju za pešce je izven dostavnega času dovoljena ustavitev za največ 15 minut, razen za izvajanje dostave gradbenega materiala in gradbenih odrov.

Zaradi prevoza, nakladanja in razkladanja tovora ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev oziroma poškodovana javna površina.

Dovolilnico, ki jo izda pristojni organ na podlagi posebnega dovoljenja, je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu.

Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s petim ali sedmim odstavkom tega člena.

Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v

nasprotju s šestim odstavkom tega člena.

Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.«.

 

30a. člen

V prvem odstavku 66. člena se besedilo »med 5.00 in 09.00 uro« spremeni tako, da se glasi »med 05.00 in 09.00 uro«.

 

31. člen

Tretji in četrti odstavek 64. člena se črtata.

 

32. člen

V prvem stavku prvega odstavka 65. člena se za besedo »smejo« doda besedilo »na podlagi dovoljenja pristojnega organa«. Prva alineja prvega odstavka se spremeni tako, da se glasi:

» - avtotaksi vozila«

V tretjem odstavku se besedi »taxi« nadomestita z besedo »avtotaksi«.

Dodata se nov četrti in peti odstavek, ki se glasita:

»Dovoljenje iz prejšnjega odstavka se vlagatelju izda za čas veljavnosti licence za opravljanje avtotaksi prevozov in za vozila, za katera je bilo izdano dovoljenje na podlagi določil odloka, ki ureja avtotaksi prevoze na območju MOM.

V kolikor kateremu od vozil iz prejšnjega odstavka dovoljenje, izdano na podlagi določil odloka, ki ureja avtotaksi prevoze na območju MOM poteče oziroma ga prevoznik ne podaljša, se dovoljenje iz tretjega odstavka tega člena za takšno vozilo prekliče.«

Dosedanji četrti, peti, šesti in sedmi odstavek postanejo šesti, sedmi, osmi in deveti odstavek.

Nov šesti odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»Dovoljenje iz prvega odstavka tega člena izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj 15 dni pred namenom vstopanja v območje umirjenega prometa. Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je z zunanje strani vozila vidna v celoti.«

V novem sedmem odstavku se beseda »četrtim« nadomesti z besedo »šestim«.

 

33. člen

Drugi odstavek 66. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Višino prevoznine določi Mestni svet MOM z odlokom v

skladu z določili Zakona o financiranju občin – ZFO-1 (Ur. l. RS, št: 123/06). Prevoznina je taksa za vožnjo v območju iz tega člena.«

V tretjem odstavku črta besedilo »ali ustavlja oz. parkira vozilo izven dostavnega mesta«.

 

34. člen

Za 66. členom se dodata nov 66. a člen, ki se glasi:

 

»66.a člen

(dostava v varovanem območju Tržnice)

Dostava v varovanem območju umirjenega prometa na območju Tržnice na Vodnikovem trgu in Pristaniški ulici je dovoljena ob vsakem času. Parkiranje vozil v območju Tržnice je prepovedano, dovoljena je ustavitev na mestih, določenih in označenih s prometno signalizacijo.

Pristojni organ izda upravičencem do dostave pravila dovoza-dovoljenje, v katerem navede pogoje ter elektronsko vstopno kartico za spuščanje in dvig potopnih valjev. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

V varovano območje Tržnice smejo časovno neomejeno zapeljati vozila lastnikov oz. najemnikov stanovanj in garaž. Pristojni organ upravičencem izda pravila dovoza-dovoljenja, v katerem navede pogoje in elektronsko vstopno kartico za spuščanje in dvig potopnih valjev. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

Pristojni organ z odločbo odloči o preklicu elektronske kartice, če se ta uporablja:

-   v nasprotju z določili tega odloka in

-   v nasprotju s pogoji iz pravil dovoza - dovoljenja pristojnega organa.«

 

35. člen

V prvem odstavku 67 člena se pika na koncu besedila trinajste alineje nadomesti s podpičjem »;« in se doda nova štirinajsta alineja, ki se glasi:

»- v območju umirjenega prometa na mestu, ki ni izrecno določen s prometno signalizacijo, da je ustavitev ali parkiranje dovoljeno.«

 

36. člen

V prvem odstavku 81. člena se besedilo »inšpektor za ceste in redarska služba« nadomesti z besedilom »organ inšpekcijskega nadzorstva in občinsko redarstvo«

 

37. člen

Za 81. členom se dodata nov 81.a člen, ki se glasi:

»81a. člen

Osebe upravljavca cest in osebe, pooblaščene za nadzor nad izvajanjem določil tega odloka, smejo za nujno potreben čas parkirati službena vozila tudi na mestih, kjer je to prepovedano s tem odlokom, če s tem ne ogrožajo ostalih udeležencev v cestnem prometu. Na mestih, kjer je parkiranje dovoljeno proti plačilu parkirnine, smejo takšna vozila parkirati brez plačila parkirnine, če ga označijo z dovolilnico za parkiranje, izdano na podlagi dovoljenja.

Dovoljenje in dovolilnico izda pristojni organ.«

 

38. člen

Te spremembe in dopolnitve odloka začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 00700-13/2015-7                                                                    Župan Mestne občine Maribor

Datum: 8. julij 2015                                                                              dr. Andrej Fištravec, s.r.