Na podlagi 35. do 39. člena Pomorskega zakonika (Uradni list RS, št. 26/01) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/99) je Občinski svet na 23. redni seji dne 4.10.2001 sprejel
ODLOK
 
O PRISTANIŠČU PORTOROŽ
 
 
I. UVODNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
Ta odlok ureja pravni režim pristanišča Portorož, upravljanje, vodenje in razvoj pristaniške infrastrukture in obligacijska razmerja, ki se nanašajo na uporabnike pristanišča.
2. člen
 
Območje pristanišča Portorož je vodni in priobalni prostor, ki obsega grajene ali negrajene dele obale, valolome, naprave in objekte, ki so namenjeni za privezovanje, zasidranje in varstvo plovil, vkrcevanje in izkrcavanje oseb in tovora, ter obsega:
 
 
- kopni del, ki zajema obalni zid od centralnega kopališča v Portorožu v dolžini 160 m in širini 3 m ter celotni pomol v dolžini 122 m,
 
 
- vodni prostor, ki sega po celotni dolžini obalnega zidu 142 m proti odprtemu morju, varovalna mreža kopališč označuje tudi istočasno mejo tega pristanišča.
 
3. člen
 
Pristanišče Portorož sestavlja:
 
 
- pristanišče, namenjeno za javni promet, v katerem se izvajajo javni prevoz potnikov in blaga v pomorskem prometu in s tem povezane pristaniške dejavnosti, ter zajema del pomola od svetilnika proti korenu pomola v dolžini 58 m ter vodni prostor na vzhodni, zahodni in južni strani pomola v širini 20 m; del pomola v dolžini 30 m od glave pomola proti korenu pomola, na levi strani pomola, je namenjeno za pristajanje plovil, ki opravljajo redne potniške linije;
 
 
- krajevno pristanišče, ki je namenjeno privezu plovil in je organizirano v obliki krajevnih (komunalnih) privezov ter obsega obalni zid pristanišča v celoti ter del pomola v dolžini 64 m od korena pomola proti koncu pomola.
 
4. člen
 
Za pristaniško infrastrukturo, ki jo sestavljajo objekti in naprave, ki so na območju pristanišča Portorož in so namenjeni za delo v pristanišču, se štejejo:
 
 
- obalni zid s tlakom v širini 3 m in dolžini 160 m,
 
 
- pomol na betonskih pilotih v dolžini 122 m s stopnicami,
 
 
- svetilnik na pomolu,
 
 
- leseni bokobrani na pomolu,
 
 
- ograja na pomolu,
 
 
- kovinske bitve na pomolu,
 
 
- organizirani stalni privezi ob obalnem zidu in ob pomolu v krajevnem pristanišču,
 
 
- vodovodna in električna napeljava v pristanišču.
 
II. IZVAJANJE IN FINANCIRANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE
 
 
5. člen
 
S pristaniščem Portorož, njegovo pripadajočo grajeno obalo, zemljišči, morjem, objekti in napravami upravlja Javno podjetje OKOLJE Piran, d.o.o., Piran.
 
Upravljavec pristanišča zagotavlja gospodarsko javno službo za naslednji storitvi:
 
 
- redno vzdrževanje pristaniške infrastrukture na delu pristanišča, ki je namenjen za javni promet, in na namenskem delu pristanišča-krajevno pristanišče,
 
 
- redno zbiranje odpadkov s plovil.
 
6. člen
 
Javno podjetje OKOLJE Piran, d.o.o., Piran je izvajalec gospodarske javne službe na področju pomorske dejavnosti, ki se financira zlasti iz naslednjih virov:
 
 
- pristojbine za uporabo pristanišča,
 
 
- pristojbine za privez,
 
 
- proračuna.
 
7. člen
 
Pristojbino za uporabo pristanišča plača plovilo (glede na dolžino plovila) za vkrcavanje in izkrcavanje potnikov, in sicer od vsakega vkrcanega in izkrcanega potnika.
 
 
Pristojbino za uporabo pristanišča plača tudi oseba, ki uporablja pristanišče pri opravljanju gospodarske dejavnosti.
 
 
Pristojbino za privez plačujejo plovila, ki letno, začasno ali dnevno uporabljajo privez.
 
 
Za letni privez se šteje tisti privez, za katerega plača uporabnik upravljavcu pristanišča letno pristojbino.
 
 
Za začasni privez se šteje tisti privez, ki ga začasno pridobi uporabnik in je zanj sklenjena pogodba o začasni uporabi priveza z upravljavcem pristanišča.
 
 
Za dnevni privez se šteje tisti privez, za katerega ni sklenjena pogodba z upravljavcem pristanišča za uporabo letnega oziroma začasnega priveza.
 
 
Pristaniških pristojbin ne plačajo:
 
 
- domača in tuja vojaška plovila in plovila, na katerih so vodje držav, ter ladje in čolni, ki se uporabljajo za upravne namene,
 
 
- plovila, ki pristanejo v pristanišču zaradi reševanja brodolomcev, smrti ali bolezni oseb na plovilu ter nudenja zdravniške pomoči osebam na plovilu, vendar le za čas, ki je nujen za izvršitev potrebnih dejanj,
 
 
- plovila, ki se umaknejo v pristanišče zaradi nevarnosti, ki jo je povzročila višja sila (neurje, megla, zaprta plovna pot in podobno), vendar le za čas trajanja nevarnosti.
 
8. člen
 
Pristaniške pristojbine so lahko glede na naravo storitev pogodbeno določene pavšalno (mesečno, letno).
9. člen
 
Pristaniške pristojbine za uporabo pristanišča, ki je namenjeno za javni promet, določi na predlog upravljavca Občinski svet Občine Piran, uporabljajo pa se po pridobitvi soglasja ministra, pristojnega za pomorstvo, in po objavi v Uradnih objavah.
10. člen
 
Pristaniške pristojbine za uporabo pristanišča za posebne namene (krajevno pristanišče) določi na predlog upravljavca Občinski svet Občine Piran, uporabljajo pa se po objavi v Uradnih objavah.
11. člen
 
Privezi v delu pristanišča, ki je namenjeno za javni promet, so opredeljeni kot dnevni privezi, uporabljajo pa jih lahko tudi tisti samostojni ladjarji, ki imajo z upravljavcem sklenjeno letno pogodbo o uporabi priveza.
 
 
V primeru najavljenega prihoda potniških plovil mora samostojni ladjar na zahtevo upravljavca plovilo umakniti s priveznega mesta.
 
12. člen
 
Privezi v namenskem delu pristanišča – krajevnem pristanišču so opredeljeni kot krajevni (komunalni) privezi in so namenjeni predvsem za naslednje uporabnike:
 
 
1. upravni organi, katerih plovila se uporabljajo za upravne namene,
 
2. profesionalni ribiči, ki imajo svojo dejavnost registrirano na območju občine Piran,
 

3. 2. samostojni podjetniki in pravne osebe, ki opravljajo dejavnost prevoza potnikov in imajo svojo dejavnost registrirano na območju občine Piran,
 

4. 3. drugi lastniki plovil, ki so lahko samo fizične osebe.
 

Upravljavec pristanišča sklepa pogodbe o uporabi priveza na podlagi Pravilnika o načinu dodeljevanja priveza in sklepanju pogodb o uporabi priveza.
 

Pravilnik iz prejšnjega odstavka sprejme županja.
 

13. člen
 
Pravico do uporabe priveza v namenskem delu pristanišča – krajevnem pristanišču dodeljuje upravljavec pristanišča ob upoštevanju določil 12. in 14. člena tega odloka. Pravico do uporabe priveza v namenskem delu pristanišča – v krajevnem pristanišču se podeljuje na podlagi tega odloka ter pravilnika o načinu dodeljevanja privezov in sklepanju pogodb o uporabi privezov v pristanišču Piran in pristanišču Portorož. Pravilnik in spremembe pravilnika sprejema župan občine.

14. člen
 
Kriterij za pridobitev priveza so naslednji:
 
 
- namen uporabe plovila,
 
 
- čakalna doba za pridobitev priveza,
 
 
- dimenzije plovila,
 
 
- redno plačevanje pristojbine za uporabo priveza.
 
 

Proste priveze se odda na podlagi kriterijev in točkovanja, določenega s tem členom. Pri prosilcu, ki prosi za dodelitev pravice do uporabe priveza, se pri točkovanju primarno upošteva primernost in dimenzije plovila glede na vrsto in kraj priveza. Če je prosilcev več od razpoložljivih priveznih mest, se pri dodeljevanju priveza upošteva naslednje kriterije ter vloge prosilcev uvrsti v prednostno listo na podlagi naslednjega točkovanja:

 
 

1. upravni organi, ki uporabljajo plovila za upravne namene –

100 točk

2. samostojni podjetniki in pravne osebe, ki opravljajo dejavnost prevoza potnikov in imajo svojo dejavnost registrirano na območju Občine Piran –

10 točk

3. drugi lastniki plovil – fizične osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev iz prve in druge točke tega člena –

10 točk

4. uporabniki iz tretje točke tega člena, ki imajo na dan oddaje priveza najmanj pet (5) let neprekinjeno prijavljeno stalno prebivališče v Občini Piran –

30 točk

5. čakalna doba prosilca, za vsako leto čakanja –

1 točka.

 
  V primeru, ko imata dva ali več prosilcev enako število točk, se privezno mesto odda prosilcu z daljšo čakalno dobo. Kot kriterij se upošteva datum vložitve vloge za dodelitev priveza.  
 

Tistim ribičem, ki zaradi prenehanja dejavnosti izgubijo pravico do priveza v ribiškem pristanišču in so še vedno lastniki plovila, ki je privezano v ribiškem pristanišču, pridobijo privez v krajevnem pristanišču pred vsemi drugimi prosilci za dodelitev priveza pod pogojem, da prosto privezno mesto ustreza dimenzijam plovila, in pod pogojem, da imajo stalno prebivališče v Občini Piran.

Če je lastnik plovila lizingodajalec, se pri obravnavi vloge in določanju točkovanja upoštevajo okoliščine in lastnosti lizingojemalca.

Če se dodeli privez osebi, ki prejme dodatne točke iz četrte točke prvega odstavka tega člena, mora le-ta imeti stalno prebivališče v Občini Piran ves čas trajanja pogodbenega razmerja o uporabi priveza, v nasprotnem primeru je to razlog za odpoved pogodbe o uporabi priveza.

V času trajanja pogodbenega razmerja se ne sme zmanjševati odstotek lastništva na plovilu, ki mora ob podpisu pogodbe znašati z odstotkom v razmerju 70 odstotkov lastnik s stalnim prebivališčem v Občini Piran, 30 odstotkov drugi.

Uporabnik s pisno izjavo dovoli upravljavcu pristanišča, da pri pristojnem upravljavcu zbirke osebnih podatkov kadarkoli lahko vpogleda v njegove podatke o prebivališču.

Pravico do pridobitve dodatnega priveza ne more pridobiti oseba, ki ima v pristanišču Piran ali pristanišču Portorož že pravico do uporabe priveza. To velja tudi za tiste fizične osebe, ki nastopajo kot lastniki ali družbeniki v pravnih osebah, ki imajo že pravico do priveza v pristanišču Piran ali pristanišču Portorož.

Pogodbe o uporabi priveza se ne sme skleniti z osebo, ki ima neporavnane obveznosti do Občine Piran ali do Javnega podjetja OKOLJE Piran, d.o.o.

 
15. člen
 
Vsak uporabnik priveza v krajevnem pristanišču sklene z upravljavcem pristanišča pogodbo o pravici do uporabe letnega ali začasnega priveza.
16.člen
 
Lastnik oziroma uporabnik plovila mora na zahtevo upravljavca nemudoma odstraniti plovilo v primeru:
 
 
1. da nima sklenjene pogodbe o pravici do uporabe priveza v krajevnem pristanišču,
 
 
2. da je samovoljno privezal plovilo med krajevne priveze v krajevnem pristanišču,
 
 
3. da je potekla pogodba o pravici do uporabe priveza v krajevnem pristanišču.
 
 
V času neupravičenega koriščenja priveza v krajevnem pristanišču je lastnik plovila dolžan plačati pristojbino, ki je enaka ceni dnevnega priveza, ki velja v pristanišču za javni promet.
 
17.člen
 
Pogodbe o uporabi priveza se sklepa z lastniki plovila, ki uporabljajo privez.
 

Pravica do uporabe priveza je neprenosljiva, tako na novega lastnika plovila kot tudi na novo plovilo, če odstopa po dimenzijah od predhodnega plovila, razen če pravilnik o dodeljevanju privezov ne določa drugače.
 
 
Upravljavec ima pravico spremeniti dodeljena privezna mesta ter o tem pisno obvestiti uporabnika, ki mora v roku treh dni od dneva prejema obvestila plovilo premestiti na novo privezno mesto. Če tega ne stori, lahko to opravi upravljavec na stroške uporabnika.
 

Dodeljena mesta ima upravljavec pravico zamenjati tudi znotraj pristanišč Piran in Portorož.  
18. člen
 
Uporabniki pristanišča so dolžni uporabljati prostor v pristanišču skladno s Pomorskim zakonikom (Uradni list RS, št. 26/2001) in predpisi o redu v pristanišču.
19. člen
 
Uporabniki pristanišča so se dolžni ravnati v skladu s predpisi in tehničnimi pravili in tehničnimi pravili o varnosti plovbe, varstvu človekovega življenja in okolja.
 
20. člen
 
V pristanišču javnega prometa in v krajevnem pristanišču je prepovedano:
 
 
1. oviranje dostopa do priveza,
 
 
2. privezovanje plovil na mestih ki niso predvidena za priveze,
 
 
3. kurjenje ognja na obali ali na plovnem objektu,
 
 
4. čiščenje ali strganje barve ter plovila na način, ki bi lahko onesnažil obalo, morje in morsko dno,
 
 
5. odlaganje in deponiranje ribiške opreme in drugega odpadnega materiala in opreme,
 

6. prenočevanje na plovilih z letnim privezom v krajevnem delu pristanišča in uporabljanje stranišč na plovilih v času zadrževanja v pristanišču javnega prometa in v krajevnem pristanišču,
 
 
7. odlaganje ali metanje smeti, odpadkov, odpadnih materialov na obalo, v morje in morsko dno,
 
 
8. onesnaževanje obale, morja in morskega dna z naftnimi derivati,
 
 
9. uporaba priveznih mest za potopljena in nasedla plovila ali plovila, ki so močno poškodovana.
 
21. člen
 
Nadzor nad izvajanjem reda v pristanišču se opravlja v skladu s Pomorskim zakonikom.
22. člen
 
Z denarno kaznijo 50.000,00 tolarjev se takoj na kraju samem kaznuje za prekršek posameznik, če vrže ali izpusti v morje ali na plovno pot predmete ali snovi, ki bi lahko ovirale ali ogrožale varnost plovbe ali onesnažile morje ali obalo.
23. člen
 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o določitvi namembnosti luke Portorož in o prenosu luke v upravljanje (Uradne objave, št. 23/81) in Odlok o dopolnitvi odloka o določitvi namembnosti luke Portorož in o prenosu luke v upravljanje (Uradne objave, št. 27/90).
 
 
Vse obstoječe letne pogodbe o pravici do uporabe priveza ostanejo v veljavi do izteka pogodbenega roka. Pogodbena stranka, ki ne bo upravičena do uporabe priveza po tem odloku, mora svoje plovilo odstraniti iz pristanišča Portorož, sicer se ji zaračuna pristojbina, ki je enaka ceni dnevnega priveza, ki velja v pristanišču za javni promet (16. člen)
 
24. člen
 
Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah.
 
  Številka: 34200-2/2001
Piran, 4.10.2001
Županja Občine Piran
Vojka Štular, prof.
 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o pristanišču Portorož (Uradni list Republike Slovenije, št. 14/2017) vsebuje naslednji prehodni in končni določbi:  
     
 

6. člen

 
 

Ta odlok ne posega v pogodbe o uporabi priveza, ki so že sklenjene na dan uveljavitve tega Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o pristanišču Portorož.

 
     
 

8. člen

 
  Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.