New Page 2

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi /ZSL/ (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE ), Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15, 76/17 in 81/19) in 18. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer, št. 11/09, 7/11, 2/13 in 1/16) je Občinski svet Občine Ljutomer na 9. dopisni seji, ki je bila 4.11.2020, sprejel naslednji

 

PRAVILNIK

O SUBVENCIONIRANJU NAKUPA IN VGRADNJE MALIH KOMUNALNIH ČISTILNIH NAPRAV NA OBMOČJU OBČINE LJUTOMER

 

1. člen

(splošno)

S tem pravilnikom se določajo upravičenci, pogoji in postopek za subvencioniranje nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav do 50 PE (v nadaljevanju MKČN) za čiščenje komunalne odpadne vode iz stanovanjskih in poslovnih stavb na območju občine Ljutomer.

Za uporabo tega pravilnika je populacijski ekvivalent (PE) uporabljen kot enota za obremenjevanje vode, katerega povzroči en prebivalec na dan, v skladu z veljavnimi predpisi, ki urejajo področje odpadnih voda.

 

2. člen

(upravičenci)

Do subvencije za nakup in vgradnjo MKČN so upravičene fizične  in  pravne osebe ali samostojni podjetniki, ki so lastniki ali solastniki stanovanjskih ali poslovnih stavb ter imajo v teh stavbah stalno prebivališče oziroma poslovne prostore v občini Ljutomer za:

·   stavbe, ki ležijo izven območja aglomeracij na območju Občine Ljutomer in so v njej stalno prijavljene osebe ali

·   dokončane nove stavbe, ki so znotraj meje aglomeracije, javno kanalizacijsko omrežje pa še ni zgrajeno.

Do subvencije niso upravičene fizične in pravne osebe ali samostojni podjetniki, ki so lastniki ali solastniki stanovanjskih ali poslovnih stavb znotraj meja aglomeracij (z izjemo novogradenj na območju aglomeracij, kjer še ni zgrajeno javno kanalizacijsko omrežje).

Seznam aglomeracij na območju občine Ljutomer je dostopen na spletnem naslovu www.obcinaljutomer.si.

Izjemoma se subvencija odobri lastniku stavbe na območju aglomeracije, kjer je javno kanalizacijsko omrežje že izgrajeno, bi pa priključek presegel dolžino 100 m ali gradnja priključka tehnično ni izvedljiva ali bi gradnja priključka povzročila nesorazmerne stroške glede na korist za okolje oz. v skladu s pogoji kot so opredeljeni v veljavni zakonodaji s tega področja.

Vlagatelj si mora od izvajalca gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode pridobiti soglasje (negativno soglasje, da priklop na kanalizacijsko omrežje tehnično ni izvedljiv ali da je priključek daljši od 100 m oz. bi gradnja kanalizacijskega priključka povzročila nesorazmerne stroške glede na korist za okolje).

V primeru izgradnje skupne MKČN za več stanovanjskih ali poslovnih stavb, so upravičenci lastniki/solastniki posameznih stavb ali posameznih delov stavbe. 

Lastniki/solastniki medsebojna razmerja uredijo s posebno pogodbo, ki ni časovno omejena in iz katere morajo biti razvidni:

·   lastniki / solastniki MKČN,

·   oseba, ki je zadolžena za upravljanje naprave,

·   ključ oz. delilnik stroškov med vsemi uporabniki (lastniki) naprave in 

·   razmerja glede skupnih kanalizacijskih priključkov. 

Prav tako morajo lastniki/solastniki imeti urejene služnostne pravice za pravico graditi.

 

3. člen

(pogoji)

Občina subvencionira nakup in vgradnjo MKČN velikosti do 50 PE pod naslednjimi pogoji:

·   čistilna naprava mora imeti certifikat oziroma listino o skladnosti izdelka z zahtevami glede mejnih vrednostih parametrov odpadnih vod kot jih predpisuje Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (v nadaljevanju Uredba) oz. veljavna zakonodaja s tega področja;

·   kot gradbeni proizvod mora imeti izjavo o skladnosti, da ustreza standardom iz prejšnje alineje in je izdelana v skladu s predpisom, ki ureja potrjevanje skladnosti in označevanja gradbenih proizvodov;

·   naprava v sklopu obstoječe stavbe mora biti vgrajena v skladu z določili Vodnega soglasja, ki si ga je vlagatelj dolžan pridobiti pred vgradnjo MKČN,

·   naprava v sklopu novogradnje mora biti vgrajena v skladu z določili gradbenega dovoljenja,

·   naprava mora biti vgrajena in v funkciji obratovanja do oddaje vloge za subvencioniranje, pri čemer morajo biti računi nakupa in vgradnje ter potrdila o plačanem računu priložena k vlogi;

·   čiščenje komunalne vode v napravi mora biti skladno z veljavnimi predpisi, kar stranka dokazuje z rezultati 1. meritev na iztoku MKČN, ki jih opravi akreditirani laboratorij;

·   za lokacijo objekta morajo vlagatelji razpolagati z dokazilom o pravici graditi na zemljišču (lastniško pravico oziroma morajo predhodno skleniti služnostno pogodbo, overjeno pri notarju);

·   objekt, za katerega se bo izgradila čistilna naprava, mora imeti veljavno gradbeno dovoljenje v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov ali uporabno dovoljenje;

·   lokacija postavitve naprave mora omogočati neoviran dostop za vzdrževanje naprave in neoviran odvoz blata;

·   vlagatelji morajo upoštevati pogoje iz gradbenega zakona in imeti vsa soglasja za posege v varovalnih pasovih gospodarske javne infrastrukture  oz. na varovanih območjih.

·   objekt, za katerega se bo izgradila čistilna naprava, mora biti priključen na javni vodovod v skladu s Tehničnim pravilnikom,

·   objekt, za katerega se bo izgradila čistilna naprava, ki nima možnosti priključitve na javni vodovod, mora predložiti veljavno vodno dovoljenje za neposredno rabo vode za oskrbo s pitno vodo.

·   MKČN mora biti evidentirana pri izvajalcu gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja odpadne vode.

 

4. člen

(višina subvencije)

Sredstva za subvencioniranje nakupa in vgradnje  MKČN se zagotovijo v proračunu Občine Ljutomer.

Na podlagi sprejete višine sredstev v posameznem proračunskem letu  občina objavi javni razpis za delitev sredstev po tem pravilniku, s katerim določi pogoje, roke, postopke ter vsebino vloge za dodelitev subvencij.

Višina subvencije znaša do 50 % upravičenih stroškov oziroma največ 1.500 EUR za nakup in  vgradnjo MKČN.

Za več stanovanjskih ali poslovnih stavbo znaša subvencija do 50 % upravičenih stroškov oziroma največ 2.000 EUR za nakup in vgradnjo MKČN.

Upravičeni stroški nakupa in vgradnje MKČN lahko  nastanejo v obdobju največ dveh let pred oddajo vloge za pridobitev subvencije. Dveletno obdobje začne teči z datumom izdaje računa za nakup MKČN. DDV ni upravičen strošek.

 

5. člen

(javni razpis)

Javni razpis se objavi na spletni strani Občine Ljutomer in v Uradnem glasilu slovenskih občin. V njem se določi:

·   pravna podlaga za izvedbo razpisa;

·   predmet javnega razpisa;

·   pogoji za kandidiranje na javnem razpisu;

·   višina zagotovljenih sredstev;

·   navedbo dokumentacije, ki jo morajo vlagatelji priložiti k vlogi;

·   rok in naslov za vložitev vlog;

·   rok, v katerem bodo upravičenci obveščeni o izidu;

·   kraj, čas in oseba, kjer lahko upravičenci pridobijo informacije in razpisno dokumentacijo.

 

6. člen

(vloga)

Za dodelitev sredstev vlagatelj zaprosi s pisno vlogo. Vloga se poda na obrazcih razpisne dokumentacije in naslovi na Občino Ljutomer, Vrazova ulica 1, 9240 Ljutomer.

 

7. člen

(postopek)

Postopek dodeljevanja sredstev vodi tričlanska komisija, ki jo s sklepom imenuje župan/županja Občine Ljutomer (v nadaljevanju: komisija). Komisija je imenovana za obdobje mandata župana/županje.

Naloge komisije so:

·   odpiranje in pregled vlog,

·   ocena upravičenosti vlog,

·   priprava poročila s predlogom upravičencev in višino subvencij,

·   druge naloge povezane z izvedbo javnega razpisa.

Komisija obravnava vse popolne in pravočasne vloge po vrstnem redu prispetja in pripravi seznam upravičencev ter predlog o dodelitvi subvencij najkasneje v roku 15 dni od poteka razpisa. Na podlagi predloga komisije občinska uprava izda upravičencem sklep o dodelitvi subvencije. Zoper sklep je mogoča  pritožba županu/županji. Odločitev župana/županje je dokončna.

Sredstva se dodeljujejo enkrat letno upravičencem po vrstnem redu prispelih popolnih vlog,  do porabe zagotovljenih proračunskih sredstev tekočega leta za ta namen.

Nakazilo odobrenih sredstev se izvede najpozneje v roku 15 dni od podpisa pogodbe o  dodelitvi subvencije na transakcijski oziroma osebni račun upravičenca.

Upravičenci lahko pridobijo subvencijo za isto naložbo le enkrat. V kolikor je upravičenec že prejel javna sredstva za namen, ki ga opredeljuje ta pravilnik, do sredstev ni več upravičen.

Upravičenec je dolžan vrniti subvencijo skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunajo od dneva izplačila upravičencu do dneva vračila  v primerih, če se ugotovi:

·   da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve subvencije navajal neresnične podatke;

·   da je v obdobju 5 let od prejema subvencije odtujil MKČN, za katero je prejel subvencijo;

·   druge nepravilnosti pri pridobitvi subvencije.

 

8. člen

(pogodba)

Medsebojna razmerja med občino in prejemnikom sredstev se opredelijo s pisno pogodbo o subvencioniranju, ki vsebuje:

·   pogodbeni stranki;

·   višino subvencioniranja in

·   podrobno opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank.

 

9. člen

(prehodna določba)

Upravičenci, kateri bodo prejeli subvencijo na podlagi 2. alineje, 1. odstavka, 2. člena tega pravilnika so se dolžni priključiti na javno kanalizacijsko omrežje najpozneje v roku 5 let od njegove izgradnje. 

 

10. člen

(končna določba)

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 354/2020-10-139

Datum: 4.11.2020

 

 

Občina Ljutomer

 

mag. Olga Karba, županja