New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1 in 30/18)  ter 15. člena Statuta Občine Poljčane (Uradni list RS št. 93/2011) je Občinski svet Občine Poljčane na svoji 8. redni seji, dne 20. 11. 2019 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU LJUBITELJSKE KULTURNE DEJAVNOSTI V OBČINI POLJČANE

 

I. Splošne določbe

 

1. člen

(vsebina pravilnika)

Ta pravilnik določa postopek dodeljevanja finančnih sredstev, namenjenih za sofinanciranje programov s področja ljubiteljske kulture, upravičence, pogoje, merila in kriterije za izbiro in vrednotenje javnih kulturnih programov ter opredeljuje pogoje za sodelovanje v postopku javnega razpisa za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih dejavnosti v občini Poljčane.

 

2. člen

(program ljubiteljske kulture)

Občinski svet Občine Poljčane po sprejemu vsakoletnega proračuna sprejme letni program ljubiteljske kulture občine Poljčane, v katerem se določi razdelitev proračunskih sredstev, namenjenih ljubiteljski kulturi.

Program ljubiteljske kulture natančno določa obseg sredstev za:

·   sofinanciranje programov ljubiteljske kulture in delovanje društev;

·   sofinanciranje drugih materialnih stroškov programov ljubiteljske kulture.

 

3. člen

Za kulturne ljubiteljske dejavnosti se štejejo vse oblike ustvarjanja, posredovanja in varovanja kulturnih vrednot na področju književne, glasbene, plesne, folklorne, gledališke, likovne, filmske in video dejavnosti, varstva kulturne in naravne dediščine, razstavne in knjižnične dejavnosti ter založništva, kinematografije, radia in televizije in na druga področja, ki se izvajajo neprofesionalno in neprofitno.

 

II.    Postopek dodeljevanja finančnih sredstev za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih dejavnosti

 

4. člen

Postopek dodeljevanja finančnih sredstev s področja ljubiteljske kulture, po sprejemu aktualnega programa ljubiteljske kulture občine Poljčane, poteka po naslednjem zaporedju:

·   priprava in objava javnega razpisa za izvajanje programov s področja ljubiteljske kulture na območju občine Poljčane (v nadaljevanju: javni razpis);

·   zbiranje prijav prijaviteljev programov s področja ljubiteljske kulture;

·   vrednotenje programov/projektov s področja ljubiteljske kulturne dejavnosti skladno z merili;

·   priprava predloga razdelitve sredstev med prijavitelje, ki so oddali popolne prijave,

·   izdaja odločb;

·   obravnava pritožb prijaviteljev;

·   sklepanje pogodb;

·   spremljanje izvajanja pogodb in namenskega koriščenja sredstev iz proračuna;

·   obravnava poročil o izvedenih programih s področja ljubiteljske kulture.

 

III.  Upravičenci in pogoji sofinanciranja

 

5. člen

(upravičenci sofinanciranja)

Na javni razpis za pridobitev sredstev iz občinskega proračuna, namenjenih za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih dejavnosti lahko kandidirajo kulturna društva in zveze kulturnih društev, ki so registrirana v skladu z določili Zakona o društvih.

 

6. člen

(pogoji sofinanciranja)

Pravico do sofinanciranja programov ljubiteljske kulture imajo prijavitelji, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

·   prijaviti se morajo na javni razpis na predpisanih obrazcih in v določenih rokih,

·   imeti morajo sedež v občini Poljčane ali opravljajo ključno funkcijo na področju povezovanja kulturnih društev v občini

·   dejavnost opravljajo pretežno na neprofitni osnovi;

·   imajo urejeno evidenco o članstvu in plačani članarini ter ostalo dokumentacijo, ki jo določa zakon o društvih;

·   kandidati, ki se prijavljajo na razpis ne smejo imeti na dan prijave odprtih obveznosti do Občine Poljčane;

·   imeti morajo zagotovljene osnovne materialne, prostorske in kadrovske pogoje;

·   imeti morajo organizacijske zmožnosti za izvedbo kulturnega programa oziroma dejavnosti;

·   delujejo na področju ljubiteljske kulture najmanj dvanajst mesecev;

·   vsako leto morajo v pogodbeno določenih rokih občinski upravi dostaviti poročilo o realizaciji programov in namenski porabi sredstev, ki so jih prejeli iz občinskega proračuna, sicer v prihodnjem letu kandidat prijavljen na razpis ni upravičen do sredstev;

·   kandidat, ki se prijavi na razpis za sredstva za sofinanciranje programov ljubiteljske kulture, mora minimalno enkrat letno sodelovati pri izvedbi prireditve v organizaciji Občine Poljčane in na primeren način izkazati sodelovanje;

·   da kulturni program ali njegov posamezen del, s katerim predlagatelj kandidira za sofinanciranje po tem pravilniku ni financiran ali sofinanciran iz katerekoli druge postavke proračuna Občine Poljčane in

·   da izpolnjujejo druge pogoje iz tega pravilnika.

Društvo, ki je pridobilo sredstva za prijavljene aktivnosti iz drugih proračunskih virov, ne more uveljavljati te pravice ponovno preko tega razpisa. Ravno tako ne sme društvo, ki so mu bila odobrena sredstva iz naslova tega razpisa, kandidirati z istimi aktivnostmi za druga sredstva proračuna občine.

Dodatni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prijavitelji, se določijo v javnem razpisu za posamično proračunsko leto.

Izvajalci so dolžni v svojih promocijskih gradivih na primeren način predstavljati občino Poljčane.

 

IV.   Postopek javnega razpisa

 

7. člen

(javni razpis)

Sredstva za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih dejavnosti se upravičencem dodelijo po sprejemu proračuna Občine Poljčane, na podlagi sprejetega letnega programa ljubiteljske kulture Občine Poljčane in na podlagi javnega razpisa.

Javni razpis se objavi na spletni strani Občine Poljčane. Obvestilo o javnem razpisu se objavi v enem javnem mediju. Rok za prijavo na javni razpis, ne sme biti krajši od 30 dni.

 

8. člen

(besedilo javnega razpisa)

Besedilo objave javnega razpisa mora vsebovati:

·   naziv organizacije, ki objavlja javni razpis;

·   predmet javnega razpisa;

·   jasno navedbo, da gre za javni razpis za izbiro kulturnih programov ali projektov, pri katerem bodo financirani v okviru sredstev, ki so na razpolago, tisti programi, ki bodo prispeli pravočasno;

·   navedbo pogojev, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci in njihovi programi/projekti;

·   navedbo okvirne višine razpoložljivih sredstev, namenjenih za predmet javnega razpisa;

·   rok, do katerega morajo biti predložene vloge na javni razpis;

·   navedbo javnega uslužbenca občinske uprave, pristojnega za dajanje informacij v zvezi z javnim razpisom;

·   rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa;

·   način pošiljanja in vsebina vlog;

·   informacijo o morebitni razpisni dokumentaciji, ki je vlagateljem na razpolago.

V besedilu javnega razpisa se določijo podrobnejši pogoji za prijavo programov in delovanja društev.

Razpisna dokumentacija mora biti pripravljena na način, ki bo omogočil zbiranje vseh potrebnih podatkov za vrednotenje programov in razdelitev sredstev.

 

9. člen

(strokovna komisija)

Župan ob objavi razpisa s sklepom imenuje tričlansko strokovno komisijo za odpiranje, ocenjevanje in vrednotenje prispelih vlog na javni razpis. Komisijo sestavljajo zaposleni v občinski upravi Občine Poljčane ter ostali strokovnjaki iz področja ljubiteljske kulture. Člani komisije ne smejo biti člani društev, ki sodelujejo na razpisu. Komisija je po ZUJIK edina pristojna za strokovno presojo in ocenjevanje vlog. Komisija obravnava pravilne, formalno popolne, čitljive in pravočasno prispele vloge.

Naloge komisije so:

·   odpiranje in pregled prispelih vlog na javni razpis;

·   ugotavljanje izpolnjevanja formalnih pogojev vlog in vlagateljev;

·   ocenjevanje in vrednotenje programov in projektov v skladu z merili iz tega pravilnika;

·   sestava zapisnika o delu;

·   obravnava pritožbe prijaviteljev;

·   poročilo o ocenjevanju in vrednotenju vlog, skupaj s obrazložitvijo;

·   izvedba ostalih nalog, ki jih določi župan.

 

10. člen

(nepopolne vloge)

Po preteku razpisnega roka komisija odpre dostavljene in pravilno označene prijave po vrstnem redu, kot so bile predložene ter ugotovi njihovo popolnost. Vloga, ki ni pravočasna ali je ni vložila upravičena oseba, občinska uprava s sklepom zavrže. Prijavitelji, ki v predpisanem roku oddajo formalno nepopolne prijave, lahko le-te dopolnijo v roku petih delovnih dni od prejema pisnega poziva na dopolnitev prijave. Nepopolnih in prepozno prispelih prijav komisija po tem roku ne obravnava in jih občinska uprava zavrže s sklepom. Zoper sklep o zavrženju prijave je v roku osmih dni od vročitve sklepa možna pritožba na župana Občine Poljčane. Zoper odločitev župana ni pritožbe. Možno je sprožiti upravni spor pred pristojnim sodiščem.

 

11. člen

(vrednotenje vlog)

Komisija opravi pregled popolnih prijav in jih vrednoti na podlagi pogojev, ki so navedeni v razpisni dokumentaciji in v skladu z merili in kriteriji za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih dejavnosti.

Programe ljubiteljske kulture in delovanje društva komisija ovrednoti s točkami. Vrednost točke se določi v sorazmernem deležu glede na skupno število točk in glede na višino namenskih sredstev za sofinanciranje programov ljubiteljske kulture po sprejetem Odloku o proračunu za tekoče leto.

Na podlagi ovrednotenja prijav, komisija pripravi poročilo, ki vsebuje ovrednotenje posameznih programov s področja ljubiteljske kulture v skladu z določbami meril. To poročilo podpišejo predsednik in člani komisije.

 

12. člen

(odločba)

Na podlagi zapisnika strokovne komisije občinska uprava izda ustrezno odločbo. Zoper odločbo je v roku petnajst dni od vročitve odločbe možna pritožba na župana Občine Poljčane. Zoper odločbo župana ni pritožbe. Možno je sprožiti upravni spor pred pristojnim sodiščem.

 

13. člen

(pogodba o sofinanciranju)

Z vsakim izvajalcem, ki mu je bilo priznano sofinanciranje, sklene občina pogodbo o sofinanciranju, s katero se uredijo vsa medsebojna razmerja v zvezi z zagotavljanjem in koriščenjem proračunskih sredstev.

Pogodba mora vsebovati naslednje sestavine:

·   pogodbene stranke (naziv oziroma ime, naslov, davčna številka, številka transakcijskega računa in naziv zakonitega zastopnika),

·   vrste, vsebine in obseg kulturnih dejavnosti,

·   trajanje pogodbe,

·   višino dodeljenih sredstev,

·   obseg, roke in način zagotavljanja sredstev občine,

·   rok in način predložitve poročil in dokazil o izvajanju programov in namenski porabi sredstev,

·   določbo, da mora izvajalec sproti obveščati občino o spremembah, ki lahko vplivajo na izpolnitev pogodbenih obveznosti,

·   določbo o dolžnosti sodelovanja izvajalca (izvajalec se je dolžan odzivati na poziv občine po posredovanju dokumentacije in pojasnilih, vezanih na programa),

·   pravico občine, da spremlja in nadzira izvajanje pogodbe ter namensko porabo proračunskih sredstev,

·   določbo, da mora izvajalec ob nenamenski porabi dodeljenih sredstev ali ob neizpolnitvi predmeta pogodbe že izplačana sredstva vrniti občini, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi,

·   določbe o sankcijah zaradi neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti,

·   podpis in datum podpisa pogodbenih strank ter

·   druge pravice in obveznosti izhajajoč iz tega pravilnika.

Če izbrani izvajalec pogodbe ne podpiše ali ne vrne občinski upravi v roku 15 dni od izdaje pisnega poziva za podpis, se zadevo obravnava, kot da je odstopil od zahteve po sofinanciranju.

Izvajalec, ki krši pogodbena določila, ne more kandidirati za sredstva na naslednjem javnem razpisu občine.

 

14. člen

(sofinanciranje in nadzor nad porabo sredstev)

Pri sofinanciranju programov ljubiteljske kulture se upoštevajo le kandidature, ki so v celoti izpolnile pogoje, določene z razpisno dokumentacijo. Osnova za obseg sofinanciranja ljubiteljske kulture so merila, ki so opredeljena kot priloga k temu pravilniku.

Občinska uprava lahko kadarkoli preveri namensko porabo sredstev za tekoče in preteklo leto.

 

15. člen

(izvedba programov, prireditev, projektov)

O izvedbi sofinanciranih programov morajo izvajalci do datuma, ki je določen v pogodbi, predložiti naslednja dokazila:

·   pisno poročilo o izvedbi programov, prireditev za preteklo leto,

·   dokazila o namenski porabi sredstev pridobljenih na podlagi javnega razpisa Občine Poljčane za preteklo leto.

Načrt aktivnosti oz. plan dela za naslednje leto, ki je podlaga za pripravo letnega programa in javnega razpisa, se pošlje na Občino Poljčane vsako leto najkasneje do 31.12..

 

V.    Končne določbe

 

16. člen

(veljavnost predpisa)

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o sofinanciranju programov na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti v občini Poljčane (Uradni glasilo slovenskih občin št. 38/2012, 13/2017).

 

17. člen

(uveljavitev)

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin, uporabljati pa se začne s 1. 1. 2020.

 

Številka: 900-0005/2019

Datum: 20. 11. 2019

 

 

Občina Poljčane

 

Stanislav Kovačič, župan

 

Priloge:

·   Priloga 1: Merila za sofinanciranje programov  in delovanja društev na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti v občini Poljčane

·   Priloga 2: Vsebina meril in kriterijev

 

 

 

Priloga 2: Vsebina meril in kriterijev

 

1.     Programi ljubiteljske kulture:

 

Komisija točkuje prijavljene programe skladno z merili in izpolnjenimi vsebinami meril in kriterijev. Sodelovanje posameznih sekcij na dogodku, ki je v organizaciji lastnega društva se ne točkuje, ter tako izključuje možnost dvojnega financiranja.

·   pevski zbori, komorne skupine in vokalno instrumentalne skupine, ki delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije), ter so v preteklem letu izvedli najmanj en samostojni koncert ali vsaj tri krat javno nastopili. Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   nastopi na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih revijah iz programskega področja,

·   izvedba samostojnih koncertov ali celovečernih prireditev,

·   nakup, popravilo in izposoja inštrumentov ter nakup oblek (30% plačanih računov).

·   godbe na pihala, brass skupine in tamburaške skupine, ki delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije), ter so v preteklem letu izvedli najmanj en samostojni koncert ali vsaj tri krat javno nastopili. Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   nastopi na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih revijah iz programskega področja,

·   izvedba samostojnih koncertov ali celovečernih prireditev,

·   nakup, popravilo in izposoja inštrumentov ter nakup oblek (30% plačanih računov),

·   obujanje starih običajev kot je igranje budnice in temu podobni običaji (točka se dodeli za vsak posamezen nastop na drugi lokaciji).

·   pevci ljudskih pesmi, godci ljudskih viž, ki delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 20 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije), ter so v preteklem letu izvedli najmanj en samostojni koncert ali vsaj tri krat javno nastopili. Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   nastopi na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih revijah iz programskega področja,

·   izvedba samostojnih koncertov ali celovečernih prireditev,

·   nakup, popravilo in izposoja inštrumentov ter nakup oblek (30% plačanih računov).

·   folklorne skupine, ki delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije), ter so v preteklem letu izvedli najmanj en samostojni koncert ali vsaj tri krat javno nastopili. Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   nastopi na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih revijah iz programskega področja,

·   izvedba samostojnih koncertov ali celovečernih prireditev,

·   nakup, popravilo in izposoja inštrumentov, nakup in izposoja oblek ali mask ter nakup in izposoja rekvizitov (30% plačanih računov),

·   obujanje starih običajev kot je koledovanje, jurjevanje in temu podobni običaji (točka se dodeli za vsak posamezen nastop na drugi lokaciji).

·   mažoretke in druge plesne skupine, ki delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije) ter so v preteklem letu izvedli najmanj eno celovečerno prireditev ali najmanj tri  krat javno nastopili. Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   nastopi na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih revijah iz programskega področja,

·   izvedba celovečernih predstav,

·   nakup in izposoja oblek ter nakup in izposoja rekvizitov (30% plačanih računov).

·   gledališke in lutkovne skupine, ki delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije) ter so v preteklem letu izvedli vsaj eno samostojno predstavo ali vsaj tri krat javno nastopili.

·   Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   nastopi na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih revijah iz programskega področja,

·   izvedba samostojnih celovečernih predstav,

·   nakup in izposoja oblek ter nakup in izposoja rekvizitov za gledališke skupine (30% plačanih računov) ter nakup in izposoja rekvizitov za lutkovne skupine (30% plačanih računov).

·   recitatorske skupine in literarne skupine, ki jih sestavlja najmanj 5 članov in delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 20 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije) ter so v preteklem letu izvedli vsaj eno samostojno literarno predstavo ali najmanj tri krat javno nastopili. Sofinancirajo se:

·   nastopi na javnih prireditvah, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   izvedba samostojne literarne predstave.

·   likovna, keramičarska, fotografska in video dejavnost, ki se izvaja v okviru samostojne sekcije društva ali samostojnega društva in vključuje najmanj 5 članov. Člani izvedejo vsaj 10 srečanj letno (predložiti je potrebno datumsko listo srečanj, podpisano s strani predsednika sekcije) ter so v preteklem letu izvedli vsaj eno samostojno razstavo izdelkov oziroma del ali vsaj trikrat javno razstavljali. Sofinancira se:

·   izvedba samostojne razstave izdelkov,

·   sodelovanje na drugih javnih razstavah, javnih prireditvah ali tekmovanjih, kjer je sodelovalo najmanj 50% članov sekcije,

·   izvedba likovnih, keramičarskih in foto delavnic, ki so javno objavljene in na kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani,

·   udeležba na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih razstavah iz programskega področja (zadošča sodelovanje enega člana)

·   nakup rekvizitov (30% plačanih računov).

 

2.     Delovanje društev

 

Delovanje društev (članstvo) se financira glede na število aktivnih članov društva na podlagi podpisanega seznama članov in ustreznega dokazila o plačilu članarine za preteklo koledarsko leto (fotokopija blagajniških prejemkov).

 

3.     Mednarodno delovanje

 

Program ljubiteljske kulture lahko določi, da se s sredstvi lokalne skupnosti sofinancirajo tudi sodelovanja z društvi ali tekmovanja na področju ljubiteljske kulture v tujini. Podrobnejši pogoji financiranja mednarodnega delovanja se določilo v razpisni dokumentaciji.

 

4.     Obletnice društev

 

Lokalna skupnost posebej zagotavlja sredstva za sofinanciranje izvedbe prireditev ob obletnicah društev za 10, 20, 30 … let delovanja.

Vsebine, določene v 3. in 4. točki se sofinancirajo v obsegu in na način, določen v vsakoletnem programu ljubiteljske kulture. Sredstva se društvom odobrijo na osnovi dokazil o nastanku obveznosti.

Za sofinanciranje vsebin točk 3 in 4 se upoštevajo podatki za tekoče koledarsko leto.

Za sofinanciranje programov in delovanja društev, točka 1 in 2, se upoštevajo podatki za preteklo koledarsko leto.