New Page 1

Na podlagi 2. točke 9. člena Statuta Občine Kanal ob Soči (Uradna objava, Primorske novice št. 30/99), skladno z 2. odstavkom 43., 99. in 100. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92), 100 a. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 41/99)  ter 6. in 6a. člena Pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitvah (Ur.l. RS, št. 52/95, 2/98 in 19/99) je občinski svet na svoji seji dne 2. 2. 2000 sprejel naslednji

PRAVILNIK

O ORGANIZIRANJU IN IZVAJANJU POMOČI NA DOMU V OBČINI KANAL OB SOČI

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom se določa način organiziranja in izvajanja storitve pomoči na domu, upravičence do storitve in merila za plačila storitev pomoči na domu, ki se izvajajo na območju Občine Kanal ob Soči.

2. člen

Pomoč družini na domu obsega socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno  varstvo.

3. člen

Izvajalec storitve pomoči na domu je Občina Kanal ob Soči, koordinator izvajanja storitve pa Center za socialno delo Nova Gorica v sodelovanju z zdravstvenima postajama Deskle in Kanal.

II. UPRAVIČENCI IN OBSEG STORITVE POMOČ NA DOMU

4. člen

Upravičenci do storitev pomoči na domu so:

- osebe, stare nad 65 let, ki lahko z občasno ali nekaj urno dnevno pomočjo ohranijo zadovoljivo duševno in telesno počutje tako, da jim institucionalno varstvo ni potrebno,

- osebe, mlajše od 65. Let, ki so se znašle v stiski zaradi invalidnosti ali akutnega zdravstvenega stanja,

- osebe s statusom invalida po Zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb oz. delovni invalidi I. kategorije, ki so po oceni pristojne komisije nesposobni za samostojno življenje, vendar jim uporaba storitve nadomešča institucionalno varstvo,

- družine kronično bolnih otrok ali otrok z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju, če jim uporaba storitve nadomešča institucionalno varstvo.

5. člen

Storitev pomoč na domu obsega:

- gospodinjsko pomoč

- pomoč pri vzdrževanju osebne higiene,

- pomoč pri vzdrževanju socialnih stikov,

- druge oblike pomoči, ki uporabnikom zagotavljajo kvalitetnejše bivanje v domačem okolju.

Kot gospodinjska pomoč se šteje:

- prinašanje najmanj enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora.

Kot pomoč pri vzdrževanju osebne higiene se šteje:

- pomoč pri oblačenju ali slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje in nega ortopedskih pripomočkov.

Kot pomoč pri vzdrževanju socialnih stikov se šteje:

- vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov  o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.

6. člen

Obseg pomoči na domu za posameznega upravičenca določi Center za socialno delo Nova Gorica.

III. MERILA ZA PLAČILO STORITEV POMOČI NA DOMU

7. člen

Vrednost urne postavke znaša 1.141.00 sit in se usklajuje z vrednostjo koeficienta za izračun plač v negospodarstvu.

8. člen

Storitev pomoči na domu se zaračuna po dejansko opravljenih urah.

Zavezanci za plačilo storitev so poleg upravičenca tudi druge osebe, ki jih do upravičenca  veže preživninska obveznost, ki izhaja iz samega zakona ali pogodbenega razmerja.

9. člen

Obseg storitev in višina plačila pomoči na domu se odloči v pogodbi o izvajanju in plačilu storitev pomoči na domu za vsakega upravičenca posebej.

10. člen

Center za socialno delo Nova Gorica izstavi oziroma zavezancu za plačilo mesečni račun za opravljene storitve v preteklem mesecu. Iz računa mora biti razviden obseg storitve.

11. člen

Upravičenci plačujejo prispevek k storitvi glede na njihovo materialno stanje.

12. člen

O delni ali celotni oprostitvi plačila storitve odloča Center za socialno delo Nova Gorica po postopku in na način, kot je določeno po predpisih o socialnem varstvu.

13. člen

Prispevka k ceni storitve ne plačujejo upravičenci, katerih dohodki na družinskega člana so nižji od denarne pomoči kot edinega vira preživljanja.

14. člen

Upravičenci, katerih dohodek na člana je višji od denarne pomoči kot edinega vira preživljanja, plačajo prispevek po merilih, v odvisnosti od odstotka preseganja zajamčene plače, in sicer:

 

% doseganja zajamčene plače                                            % prispevka k ceni storitve

               100                                                                                         10 

               120                                                                                         20

               140                                                                                         30

               160                                                                                         40

               180                                                                                         50

               200                                                                                         60

               210                                                                                         70

               220                                                                                         80

               230                                                                                         90

               250                                                                                        100

 

15. člen

Upravičenci, katerih neto dohodek na družinskega člana presega dve in pol zajamčeni plači, plačajo polno ceno storitve pomoči na domu.

Center za socialno delo Nova Gorica lahko na podlagi strokovne ocene posebnih okoliščin v družini določi o znižanju ali oprostitvi plačila prispevka k ceni storitve pomoči na domu, če ugotovi, da je dejanski položaj upravičenca slabši, kot so dokazljivi dohodki. Prav tako lahko Center za socialno delo določi višje plačilo prispevka k ceni storitve pomoči na domu, če ugotovi, da je dejanski položaj upravičenca boljši, kot so dokazljivi dohodki.

16. člen

Materialno stanje upravičenca oz. zavezanca za plačilo storitev se ugotavlja v skladu s 57 a. in 57 b. členom Zakona o družinskih prejemkih. V dohodek se šteje tudi dodatek za tujo nego in pomoč.

17. člen

Upravičenec zgubi pravico do delne ali celotne oprostitve plačila storitve:

- če gre v institucionalno varstvo,

- če pridobi dovolj sredstev, da do oprostitve ni več opravičen,

- če je pravico do doplačila storitve pridobil na podlagi lažnega prikazovanja podatkov, ki so bili podlaga za določitev višine plačila prispevka.

18. člen

Upravičenec je Centru za socialno delo Nova Gorica dolžan sporočiti vsako spremembo dejstev in okoliščin, ki so bile podlaga za odločitev o izvajanju in plačilu storitev pomoči na domu v roku 15 dni od nastanka sprememb.

19. člen

Upravičenec, ki je pridobil pravico do delne ali celotne oprostitve plačila storitev pomoči na domu na podlagi lažnih podatkov ali ni sporočil spremembe stanja, je dolžan vrniti vsa sredstva, ki so mu bila priznana kot pravica z zamudnimi obrestmi, ki veljajo za davke in prispevke od dneva, ko je neupravičeno pridobil oprostitev plačila oz. doplačila.

20. člen

Vse evidence v zvezi s storitvami pomoči na domu vodi Center za socialno delo Nova Gorica. Občini Kanal ob Soči je Center za socialno delo dolžan poročati najmanj enkrat letno.

21. člen

Center za socialno delo Nova Gorica vodi mesečno evidenco opravljenih storitev pomoči na domu po tem pravilniku za vsakega upravičenca posebej ter dostavlja obračun posameznih storitev.

Občina Kanal ob Soči ima pravico do vpogleda teh storitev.

IV. KONČNA DOLOČBA

22. člen

Ta pravilnik začne veljati takoj po objavi v Primorskih novicah.

Številka: 154 – 05/00 – 1

Datum: 2. 2. 2000

Župan

ZORAN MADON, 1.r.