New Page 1

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS št. 33/07-ZPNačrt, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/2011-ZKZ-C) ter 17. člena Statuta Občine Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske št. 2/11) je Občinski svet Občine Šenčur na 7. seji, dne 16.9.2015 sprejel

 

ODLOK

 O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU STANOVANJSKA HIŠA KONC

 

I.       Uvodne določbe

 

1. člen

(predmet odloka)

S tem odlokom se ob upoštevanju določil Odloka o strategiji prostorskega razvoja Slovenije (Uradni list RS, št. 76/04, 33/07 – ZPNačrt, 99/07 in 57/12) in Odloka o občinskem prostorskem načrtu občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/11 in 35/14) sprejme Občinski podrobni prostorski načrt Stanovanjska hiša KONC (v nadaljevanju OPPN).

 

2. člen

(namen OPPN)

Namen OPPN je določitev podrobnih lokacijskih pogojev za objekt Stanovanjska hiša KONC s pripadajočo infrastrukturo.

 

3. člen

(vsebina OPPN)

OPPN vsebuje besedilo in grafične prikaze, ki se nanašajo na mejo območja, lego, potek, zmogljivost, velikost in oblikovanje objektov, komunalnih naprav in ureditev ter okoljevarstvene ukrepe.

Besedilni del obsega:

I.     Uvodne določbe;

II.    Opis prostorske ureditve;

III.   Umestitev načrtovane ureditve v prostor;

IV.  Zasnovo projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro;

V.   Rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine;

VI.  Rešitve in ukrepe za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave;

VII. Rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom;

VIII. Etapnost izvedbe prostorske ureditve;

IX.  Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev;

X.   Končne določbe.

Kartografski del obsega:

1.    Izsek iz grafičnega načrta kartografskega dela izvedbenega prostorskega akta s prikazom prostorske ureditve na širšem območju;

2.    izsek iz kartografskega dela izvedbenega prostorskega akta s prikazom enot urejanj prostora in gospodarske javne infrastrukture na širšem območju;

3.    Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem;

4.    Prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji;

5.    Ureditveno situacijo;

6.    Prikaz ureditev glede poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro;

7.    Prikaz ureditev, potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave;

8.    Prikaz ureditev potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom.

Priloge obsegajo:

1.    Izvleček iz strateških prostorskih aktov;

2.    Prikaz stanja prostora;

3.    Seznam strokovnih podlag;

4.    Smernice in mnenja nosilcev urejanja prostora;

5.    Obrazložitev in utemeljitev;

6.    Povzetek za javnost.

 

II.      Opis prostorske ureditve

 

4. člen

(ureditveno območje in opis ureditve)

(1) Območje OPPN ob regionalni cesti R1 210/1107 Preddvor - Primskovo posega na parc. št. 1503/9 k. o. Visoko s skupno površino 837 m2. Vsebinsko ureditve obsegajo spremenjeno prostorsko zasnovo obstoječega stanovanjskega objekta z garažo. Ureditveno območje je prikazano v grafičnem načrtu (Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem - karta št. 3).

 

(2) Predmetno območje se po Občinskem prostorskem načrtu Občine Šenčur (v nadaljevanju OPN) nahaja v območju urejanja VI-14 SK. Občinski prostorski načrt za vsako preseganje podrobnih prostorsko izvedbenih pogojev narekuje izdelavo OPPN.

 

III.    Umestitev načrtovane ureditve v prostor

 

5. člen

(vplivi in povezave s sosednjimi območji)

(1) Zemljišče namenjeno predvideni ureditvi se nahaja v območju VI-14 SK – s prevladujočo namensko rabo za stanovanja in kmetijstvo.

(2) V naravi zemljišče predstavlja: stavbišče (s stanovanjskim objektom), dvorišče z dostopom in še neurejeno zelenico. Lokacijsko je območje pozicionirano ob regionalni oziroma občinski cesti.

(3) Stanovanjski objekt je priključen na komunalno infrastrukturo. Lega komunalnih priključkov se s predvidenimi ureditvami ne spreminja. Po potrebi se priključke le prilagodi zahtevam upravljavcev infrastrukturnega omrežja. Objekt je priključen na vodovodno in elektroenergetsko omrežje. Ker je kanalizacijsko omrežje na predmetnem območju že zgrajeno, se fekalne vode iz objekta vodijo v to omrežje. Meteorne vode ponikajo preko ponikovalnice, ki je znotraj pripadajoče zemljiške parcele (severno od objekta).

(4) Ureditev obstoječega stanovanjskega objekta z garažo s pripadajočo zunanjo ureditvijo se v tlorisnih in višinskih gabaritih zgleduje po primerljivi tipologiji obstoječih okoliških objektov.

 

6. člen

(načrtovane ureditve)

NAMEMBNOST:

·        dejavnosti:            stanovanjska stavba z garažo oziroma skladno z določili OPN.

GABARITI:

·       oblika:       podolgovat, sestavljen, v obliki črke L,

·       tlorisni gabarit:       9,00 m x 13,00 m in 7,00 m × 9,00 m (tloris brez fasadnega ovoja),dovoljeni izzidki do 1,50 m, ob vhodu ali stiku sestavljenih tlorisov dovoljen večji poudarek (v tlorisu in gabaritu), izven osnovnega tlorisa je dovoljen tudi zunanji dostop v kletno etažo,

·       kota pritličja:   do 0,30 m nad koto terena oziroma skladno z določili OPN,

·        etažnost:        K+P+M oziroma skladno z določili OPN,

·        sleme:           do 10,00 m nad terenom oziroma skladno z določili OPN.

ARHITEKTURNO OBLIKOVANJE

·        fasada:                 simetričnost fasadnih odprtin ni zahtevana, leseni deli na fasadi v vertikalni smeri oziroma skladno z določili OPN,

·        balkoni:     večji (širši) lahko tudi zaokroženi,

·        streha:                  simetrična, lahko sestavljene dvokapnice, kritina betonski ali opečni strešnik, za osvetlitev mansarde se v strešino lahko vgradijo frčade, dovoljeni so tudi čopi oziroma skladno z določili OPN,

·        napušči:    tudi večji, ki segajo čez tlorisno projekcijo balkonov,

·        kritina:      strešine morajo biti izvedene v enotni sivi ali rdeči barvi oziroma skladno z določili OPN.

URBANISTIČNI PARAMETRI

·        F. T.:             predstavlja severovzhodni vogal obstoječe stavbe,

·        odmiki:          minimalno 2,20m (merjeno od fasadnega ovoja objekta),

§  nezahtevni in enostavni objekti skladno z določili OPN,

·       - ostali parametri    skladno z določili OPN.

TOLERANCE

·        odstopanje:           pri tlorisu in gabaritih do 15 %,

·       višinsko je objekt lahko le nižji.

FAZNOST:

·                            ni predpisana.

ZUNANJA UREDITEV:

·       utrjene površine bodo tlakovane ali asfaltirane,

·       - ostalo:                 nepozidane površine znotraj pripadajoče zemljiške parcele so ozelenjene, zasajene z avtohtono vegetacijo,

·       - ograja:     dovoljena do parcelne meje, dogovorno s sosedi. Odmik ograje ob cesti je pogojen s soglasjem upravljavca ceste,

·       - parkiranje                        se izvede znotraj pripadajoče zemljiške parcele, v garaži, oziroma skladno z določili OPN.

 

7. člen

(druge dopustne ureditve)

Za vrste dopustnih dejavnosti, vrste dopustnih gradenj in vrste dopustnih objektov veljajo splošna in podrobna določila OPN.

 

8. člen

(nezahtevni, enostavni objekti in drugi objekti)

Gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov znotraj pripadajoče zemljiške parcele je dovoljena skladno s predpisi. Od vsake vrste je dovoljeno znotraj pripadajoče zemljiške parcele postaviti le en istovrstni objekt. Oblikovanje in lokacijska postavitev se izvedeta skladno z določili OPN. Zunanja enota toplotne črpalke se lahko postavi do 0,50 m od meje s sosednjim zemljiščem, oziroma skladno s pogoji soglasodajalcev.

 

9. člen

(ureditev okolice)

(1) Okolica objekta bo namenjena dvorišču (dovoz in manipulativne površine), ostale površine se ozeleni in hortikulturno uredi (trava, zasaditve). V območju dostopa hortikulturne ureditve ne smejo ovirati preglednosti na cesti. Površine namenjene dvorišču bodo utrjene, lahko asfaltirane ter izvedene v ustreznih naklonih z urejenim odvodnjavanjem znotraj pripadajoče parcele.

(2) Po zaključku del je investitor dolžan odstraniti vse začasne objekte, odvečni gradbeni in izkopani material odpeljati na ustrezno deponijo, plodno zemljo pa uporabiti za ponovno ureditev zelenih površin.

 

10. člen

(ostale ureditve)

Za ureditve, ki se bodo izvajale po legalizaciji stanovanjskega objekta na osnovi tega odloka, veljajo splošna in podrobna določila OPN Šenčur.

 

11. člen

(lega objektov na zemljišču)

(1) Lega objekta je prikazana na načrtu (Ureditvena situacija - karta št. 5).

(2) Odmiki objekta od parcelnih meja morajo biti v skladu z ureditveno situacijo oz. v okviru dopustnih odstopanj.

 

12. člen

(urbanistični parametri)

Pri načrtovanju objektov na zemljiški parceli se ne sme preseči urbanističnih parametrov določenih v OPN (faktor zazidanosti, faktor izrabe in zelene površine).

 

13. člen

(parcelacija)

Pripadajoča zemljiška parcela predmetne gradnje je identična meji območja OPPN-ja. Območje OPPN posega le na zemljišče parc. št. 1503/9 k. o. Visoko. Izven zemljiške parcele je lahko urejen dostop in priključki na komunalno infrastrukturo.

 

IV.     Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

14. člen

(skupni pogoji)

(1) Obstoječe komunalne, energetske in telekomunikacijske vode, ki se nahajajo v območju, je dopustno zaščititi, prestavljati, obnavljati, dograjevati in jim povečevati zmogljivost v skladu s prostorskimi in okoljskimi možnostmi, ob upoštevanju veljavnih predpisov in pod pogojem, da s posegi soglašajo njihovi upravljavci.

(2) Poleg s tem odlokom določenih ureditev komunalne opreme je dovoljena tudi gradnja drugih (mimobežnih) vodov gospodarske javne infrastrukture in priključkov nanjo, v kolikor jih je treba zgraditi zaradi potreb predmetnega območja ali sistemskih potreb infrastrukture na širšem območju, pod pogojem, da dodatne ureditve ne onemogočajo izvedbe ureditev po tem odloku.

(3) Pri izgradnji komunalne infrastrukture je potrebno upoštevati priporočljive minimalne razdalje približevanja in križanja komunalnih vodov ter njihove varovalne pasove po veljavnih predpisih. Gradnja infrastrukturnih objektov in naprav mora potekati usklajeno.

(4) Predvideni objekti znotraj območja predmetnega OPPN se morajo obvezno priključiti na gospodarsko javno infrastrukturo, v kolikor je le ta zgrajena oziroma je v funkciji.

 

15. člen

(cestno in drugo prometno omrežje)

(1) Za funkcioniranje predmetne stanovanjske hiše je bil izveden nov dovozni priključek. Ta poteka preko investitorjevega zemljišča parc. št. 1500/1 k.o. Visoko, nadalje preko ne kategorizirane poti s parc. št. 1779 k.o. Visoko (javno dobro), zasebne poti po parc. št. 1426/5 k. o. Visoko, ki se preko obstoječega priključka navezuje na regionalno cesto (parc. št. 1717/175 in 1717/291 k. o. Visoko. Skrajni rob objekta mora biti od zemljišča parc. št. 1779 k.o. Visoko oddaljen najmanj 3,75 m.

 

16. člen

(elektroenergetsko omrežje)

Stanovanjski objekt je priključen na električno energijo preko zemljišč parc. št. 1503/9, 1499/2, 1500/1 k. o. Visoko.

 

17. člen

(telekomunikacijsko omrežje)

V kolikor na obravnavanem območju potekajo trase telekomunikacijskega omrežja, jih je glede na predvideno pozidavo oziroma komunalno ureditev potrebno ustrezno zaščititi ali prestaviti. Priključitev stanovanjskega objekta na telekomunikacijsko omrežje je pod pogoji upravljavca mogoča.

 

18. člen

(vodovodno omrežje)

Oskrba s pitno vodo je zagotovljena preko obstoječega zgrajenega priključka na vodovodno omrežje, ki poteka po zemljiščih parc. št. 1503/9, 1779, 1500/1 k. o. Visoko. Merilno mesto vode je urejeno izven objekta.

 

19. člen

(meteorna in fekalna kanalizacija)

(1) Kanalizacijsko omrežje je na območju urejanja že zgrajeno, zato se fekalne vode iz predmetnega objekta vodijo (po zemljišču parc. št. 1500/1 k. o. Visoko) v to omrežje.

(2) Padavinske vode z utrjenih površin je potrebno preko lovilca olj, s strešin pa preko peskolovov ponikati znotraj območja pripadajoče zemljiške parcele. Ponikovalnica je vkopana severno od objekta.

 

20.člen

(ogrevanje)

Objekt je ogrevan individualno, kot energent se uporablja biomasa, kotlovnica je predvidena v kleti objekta. Dopustna je tudi uporaba vseh obnovljivih virov energije v skladu s predpisi, ki urejajo to področje. Priključitev stanovanjskega objekta na zemeljski plin je pod pogoji upravljavca mogoče.

 

21. člen

(ravnanje z odpadki)

Za zbiranje odpadkov je potrebno znotraj pripadajoče zemljiške parcele zagotoviti mesto za odpadke, to je urejen prostor v ali ob objektu, kamor se postavi zabojnik za mešane odpadke in odjemno mesto, kjer izvajalec javne službe odpadke prevzame. Odjemno mesto je lahko tudi zbirno mesto, če je zagotovljen nemoten dostop vozilom za odvoz odpadkov.

 

V.       Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine

 

22. člen

(varovanje kulturne dediščine)

Obravnavano območje se nahaja v vplivnem območju enote kulturne dediščine Šenčur - Vas (EŠD 14469). Posebni ukrepi za varstvo kulturne dediščine niso določeni, veljajo splošna in podrobna določila OPN. Pridobitev kulturno varstvenega soglasja ni potrebna.

 

VI.     Rešitve in ukrepi za varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanja narave

 

23. člen

(varstvo okolja)

Za varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanja narave veljajo splošna in podrobna določila OPN.

 

VII.    Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

 

24. člen

(varstveni ukrepi)

Na obravnavanem območju ni poplavne, erozijske in plazovite ogroženosti ter požarne ogroženosti naravnega območja. Za rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom veljajo splošna in podrobna določila OPN.

 

VIII.  Etapnost izvedbe prostorske ureditve

 

25.člen

(etapnost izvedbe)

Faznost gradnje znotraj pripadajočega zemljišča ni predpisana.

 

IX.     Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev

 

26.člen

(dopustna odstopanja)

(1) Dovoljena so odstopanja od tlorisnih gabaritov objektov za maksimalno 15 %.

(2) Višinsko objekt ne sme preseči 10,00 m.

(3)* Pri realizaciji OPPN so dopustni odmiki tras in točk priključitve komunalne infrastrukture in prometnih ureditev od prikazanih in opisanih v tem odloku, v kolikor gre za prilagajanje stanju na terenu, prilagajanju zasnovi objektov ali zahtevam upravljavcev komunalne infrastrukture, izboljšavam tehničnih rešitev, ki so primernejše z oblikovalskega, prometno tehničnega ali okoljevarstvenega vidika, s katerimi pa se ne smejo poslabšati prostorski in okoljski pogoji ali prejudicirati in ovirati bodoče ureditve, zaradi zahtev upravljavca tangirane infrastrukture, ob upoštevanju veljavnih predpisov za tovrstna omrežja in naprave. Pod enakimi pogoji je za izboljšanje stanja opremljenosti širšega območja možno izvesti dodatna mimobežna podzemna omrežja in naprave. Odstopanja od rešitev določenih s tem odlokom ne smejo biti v nasprotju z javnim interesom. Z odstopanji morajo soglašati organi in organizacije, ki jih le ta zadevajo.

 

X.       Končne določbe

 

27. člen

(veljavnost občinskih prostorskih aktov)

Z dnem uveljavitve tega odloka se šteje, da je s posebnimi določili za prostorsko enoto VI-14 SK dopolnjen Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin št. 7/11 in 35/14).

 

28. člen

(nadzor)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.

 

29. člen

(vpogled)

OPPN je na vpogled na sedežu Občine Šenčur in na pristojni upravni enoti.

 

30. člen

(veljavnost odloka)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka : 3505-2/2015-48

Datum : 17.9.2015

 

 

Občina Šenčur

 

Ciril Kozjek, župan