New Page 2

Na podlagi določil 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08, 108/09, 80/10, 106/10, 43/11, 57/12, 109/12; v nadaljnjem besedilu: ZPNačrt) in na podlagi 30. člena Statuta Občine Bled (Uradni list RS, št. 67/2009) je Občinski svet Občine Bled na 17. seji dne 03.12.2013 sprejel

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA »OŽJE SREDIŠČE BLEDA«

1. Ocena stanja in razlogi za pripravo prostorskega akta

Območje ožjega središča Bleda predstavlja turistično najbolj atraktiven predel obale Blejskega jezera s parkovnim zaledjem in številnimi gostinsko turističnimi objekti. Obstoječa jezerska obala s sprehajalnimi potmi je v posameznih delih razvrednotena, zaznaven je neustrezen vizualni stik obale s parkovnim zaledjem, ki na nekaterih delih zastira vedute na jezero, Blejski otok in Blejski grad. Območje je obremenjeno z mirujočim prometom, ki zaseda najelitnejšo lokacijo »Blejske promenade« in potencialne peščeve površine. Zaznati je množico stihijskih posegov na obstoječih objektih in postavitve neustrezno oblikovanih pomožnih objektov v parterju objektov, kar vpliva na kvaliteto odprtega prostora. Z OPPN se bo zagotovila celovita oblikovna podoba ožjega središča Bleda ob vzhodni obali jezera, tako da se bodo določili pogoji za urejanje obale, promenade, zelenih površin in stika zelenih površin z ostalimi območji ter pogoji za oblikovanje objektov, ki naj tvorijo celovito podobo tega dela središča Bleda. Določili se bodo pogoji za prometno ureditev.

OPPN v veljavnem planskem aktu občine ni predviden. ZPNačrt za primere, ko se izkaže potreba po izdelavi OPPN, čeprav ta ni predviden v OPN (v tem primeru v veljavnem planskem aktu občine), predvideva, da sklep o pričetku postopka namesto župana sprejme občinski svet.

Pri pripravi OPPN se določila veljavnega plana smiselno upošteva skupaj z določili dopolnjenega osnutka Občinskega prostorskega načrta Občine Bled, ki je v fazi priprave predloga. Ta na območju ožjega središča Bleda v osnovi povzema / prilagaja določila veljavnega plana. Ožje središče Bleda je označeno kot enota urejanja prostora BJ-3, za katero se predvideva OPPN. OPPN podrobno namensko rabo zemljišč znotraj obravnavanega območja povzema po dopolnjenem osnutku občinskega prostorskega načrta, ki bo predvidoma sprejet pred OPPN.

Pobudo za izdelavo OPPN je podala Občina Bled.

2. Pravna podlaga za pripravo prostorskega akta

Pravna podlaga za pripravo prostorskega akta je 57. člen ZPNačrt.

3. Območje prostorskega akta in program

Območje OPPN obsega površine dela središča Bleda ob vzhodni obali Blejskega jezera, in sicer od parka Vile Rikli na SZ strani, ob obali mimo Vile Prešeren, objekta Kazine proti Hotelu Toplice na južni strani. V zaledju jezerske obale območje obsega Zdraviliški park, Park Vile Zora ter objekte Diagnostični center Bled, Hotel Jelovica, kompleks objektov ob nekdanjem gostišču Blegoš, Festivalno dvorano Bled, TVD Partizan, Občino Bled in Park hotel. 

Sestavni del OPPN so tudi zemljišča izven ureditvenega območja, ki so potrebna za neposredno prometno priključevanje na omrežje javnih cest in izvedbo komunalnih priključkov in naprav gospodarske javne infrastrukture potrebnih za komunalno opremljanje območja.

Predmet izdelave OPPN je celovita programska in oblikovna podoba ožjega središča Bleda ob vzhodni obali jezera, tako da se določijo pogoji za urejanje obale, promenade, zelenih površin in stika zelenih površin z ostalimi območji ter pogoji za oblikovanje objektov, ki tvorijo podobo tega dela središča Bleda. Določi se nova prometna ureditev.

a) Prometna ureditev

Preveri se prometno ureditev, prometni režim ter dostope do objektov znotraj območja OPPN, vključno z dostopi do objektov na njegovem obodu. Prometna zasnova naj temelji na rešitvah, ki dajejo prednost pešcu, kolesarju ipd. Iz območja, med drugim tudi Blejske promenade, se umakne motorni promet ter glavna parkirišča. Ohranijo se lokalni dovoz, servisni in interventni dostopi do posameznih objektov v območju ter možnosti za turistične oblike prevozov, kot so kočije, turistični vlakec ipd.

b) Odprti prostor

Blejsko promenado (Cesta svobode od Zdraviliškega parka do križišča z Ljubljansko cesto) se oblikuje kot osrednjo promenado ter s posameznimi ureditvami naveže na park in jezero (npr. odstranitvijo žive meje in zasaditvijo z ustreznejšo in nižjo zasaditvijo ipd.).

Na podlagi ovrednotenja obstoječe vegetacije se predvidi prenova drevesnega in grmovnega fonda.

Predvidi se sanacija razvrednotenih delov obale, poti in neustreznih zasaditev, tudi tistih, ki zastirajo poglede proti jezeru in omejujejo fizičen dostop do obale.

V delu stika obale z Ljubljansko cesto se preveri možnost izvedbe razgledišča.

Gostinske vrtove pod Kazino in Hotelom Toplice se naveže na sprehajalno pot ob jezeru. Preveri se možnost razširitve sprehajalne poti nad jezerom.

Podajo se usmeritve in pogoji za poenotenje parterja stavb, v katerem je umeščen javni program. Parter se v največji meri odpira in povezuje z zunanjim javnim prostorom.

Preveri se možnosti za umestitev pasjega parka ter določi ustrezno lokacijo.

Z namenom poenotenja zunanjega odprtega prostora se predvidi vrsto in oblikovanje urbane opreme, dopustnih začasnih objektov, gostinskih teras, način ograjevanja ter oblikovanje fasad. Določijo se območja, kjer bo možna postavitev začasnih objektov.

c) Objekti

Določijo se pogoji za posege na obstoječih objektih, dopustnost odstranitev, novogradenj in usmeritve za njihovo arhitekturno in krajinsko oblikovanje.

Za objekt Kazine OPPN poda robne pogoje za izvedbo javnega natečaja, vključno s pogoji sodelovanja Občine Bled in pristojnega organa za varstvo kulturne dediščine v postopku natečaja. Z javnim natečajem se predvidi celovita prenova objekta.

Za opredelitev dopustnih dejavnosti v objektih se upoštevajo določbe predloga OPN.

4. Način pridobitve strokovnih rešitev

Strokovne rešitve bodo podane na osnovi predhodno izdelanih strokovnih podlag in podrobnejših izhodišč za urejanje območja.

V sklopu strokovnih podlag bodo podani:

·      predlog arhitekturnega (pre)oblikovanja objektov,

·      predlog prometne ureditve znotraj obravnavanega območja s shemo navezovanja na širši prostorski kontekst,

·      predlog preureditve in ustrezne programske dopolnitve parkovnih površin z obravnavo vseh sestavin (drevnina, poti, urbana oprema in drugo) ter shemo navezovanja parkovnih površin na širši prostorski kontekst,

·      predlog sanacije stika jezera z obalo z ustreznimi ukrepi in elementi, ki bi lahko omilili erozijske procese,

·      karakteristični prerezi obravnavanega območja,

·      tipična ureditev javnih površin (obala jezera, poti ob jezeru, zelene površine, promenada).

Kolikor se v postopku priprave akta ugotovi, da je potrebno izdelati dodatne strokovne podlage, se te pripravijo med postopkom. Izbrani izdelovalec OPPN koordinira izdelavo strokovnih podlag, potrebnih za izdelavo OPPN.

Strokovne podlage za svoja področja posredujejo tudi nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci pri pripravi akta.

Prostorske ureditve v OPPN je potrebno sprotno usklajevati z aktualno fazo občinskega prostorskega načrta oz. sprejetim aktom.

5. Roki izdelave OPPN

Objava sklepa o začetku priprave OPPN            - december 2013

Izdelava strokovnih podlag in osnutka OPPN - januar 2014

Pridobivanje smernic NUP         - februar 2014

Izdelava dopolnjenega osnutka OPPN   - april 2014

Javna razgrnitev in obravnava na OS   - maj 2014

Sprejem stališč do pripomb in priprava predloga odloka OPPN - junij 2014

Pridobivanje mnenj NUP           - julij 2014

Izdelava usklajenega predloga OPPN - september 2014

Sprejem odloka na OS  - oktober 2014

V primeru, da pristojno ministrstvo v fazi podaje smernic ugotovi potrebo po izvedbi celovite presoje vplivov na okolje, se aktivnosti s tega področja smiselno vključijo v faze izdelave OPPN ter se izvajajo skladno z določili Zakona o varstvu okolja in Zakona o prostorskem načrtovanju, posledično pa se podaljšajo tudi roki izdelave in sprejema OPPN.

6. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi OPPN

Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice na osnutek OPPN, k predlogu akta pa mnenje, so:

1.   RS, Ministrstvo za obrambo, Direktorat za logistiko Vojkova 61, 1000 Ljubljana;

2.   RS, Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana;

3.   RS, Ministrstvo za infrastrukturo in prostor, Direktorat za infrastrukturo, Langusova 4, 1535 Ljubljana;

4.   RS, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Vojkova 1b, 1000 Ljubljana;

5.   Zavod RS za varstvo narave, OE Kranj, PC Planina 3, 4000 Kranj;

6.   RS, Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova 10, 1000 Ljubljana;

7.   Elektro Gorenjska, podjetje za distribucijo električne energije d.d., Ulica Mirka Vadnova 3a, 4000 Kranj;

8.   Telekom Slovenije, Ulica Mirka Vadnova 13, 4000 Kranj;

9.   Telemach, C. Ljubljanske brigade 23, 1000 Ljubljana;

10. Adriaplin d.o.o., Dunajska cesta 7, 1000 Ljubljana;

11. Občina Bled, Cesta svobode 13, 4260 Bled;

ter drugi nosilci urejanja prostora, organi ali organizacije, za katere se v postopku priprave OPPN izkaže, da rešitve posegajo v njihovo delovno področje.

Drugi udeleženci:

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska 22, 1000 Ljubljana, ki odloči ali je za načrtovano prostorsko ureditev potrebno izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje (CPVO).

Drugi nosilci urejanja prostora oziroma organi in organizacije, ki so nosilci javnih pooblastil, kolikor bi se v postopku priprave prostorskega akta izkazalo, da so njihove smernice in mnenja potrebni, oziroma rešitve posegajo v njihovo delovno področje.

7. Obveznosti financiranja priprave OPPN

Sredstva v zvezi s financiranjem postopka sprejemanja OPPN zagotovi Občina Bled.

8. Veljavnost sklepa o pričetku postopka

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletnih straneh Občine Bled ter začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Št. 3505-3/2013-1

Bled, 03.12.2013

 

 

Občina Bled

 

Janez Fajfar, župan