New Page 1

Na podlagi 52. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, (109/12), 76/14 – odl. US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) in 16. člena Statuta Občine Bled (Uradni list RS, št. 67/09, 87/12, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 30/17) je Občinski svet Občine Bled na 17. redni seji dne 5. 6. 2018 sprejel

 

ODLOK

O DRUGIH SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O OBČINSKEM PROSTORSKEM NAČRTU OBČINE BLED

 

I.    SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(predmet odloka)

(1) S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve Občinskega prostorskega načrta občine Bled (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 34/2014, 40/2014, 14/2015, 48/2016, 60/2017, 7/2018; v nadaljevanju: OPN).

 

II. SPREMEMBE IN DOPOLNITVE OPN

 

2. člen

(podrobni PIP za EUP na območju mesta Bled)

Podrobni PIP za EUP na območju mesta Bled 153. člena se spremenijo tako, da se za navedene EUP glasijo:

 

 

Ime dela naselja

Identifikacijska oznaka,

način urejanja,

ime EUP

Namenska raba v območju

Podrobni PIP

Bled

BL-2

OPN

Blejski grad

CDd

ZPg

PO

PC

K2

Gv

OO

Spomenik državnega pomena in njegovo vplivno območje se urejata celovito z upoštevanjem Strokovne podlage za urejanje območij BL-2 Blejski grad in BL-3 Grajska pristava (januar 2018). Ureditev območja je prikazana v kartografskem delu OPN, in sicer II. Izvedbeni del, 8. Podrobni prostorski izvedbeni pogoji za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (enote urejanja prostora BL-2, BL-3, BL-5, BL-6, BL-28, BK-12, BK-13). Pri pripravi projektne dokumentacije so dopustna smiselna odstopanja od funkcionalnih in oblikovalskih rešitev, določenih s kartografskim delom PPIP, če so rešitve primernejše z oblikovalskega, funkcionalnega ali okoljevarstvenega vidika, pri čemer rešitve ne smejo spreminjati načrtovane podobe in osnovne namembnosti območja, ne smejo biti v nasprotju s tekstualnim delom OPN in je zanje pridobljeno kulturnovarstveno soglasje.

a) Prometna ureditev

Grajska cesta se preuredi v mešano prometno površino z omejitvijo prometa. Dopustne so ureditve za napajanje električnega vozila ter obratovanje tirnega vozila ali vleko vozila v trasi Grajske ceste. V skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih je rekonstrukcija Grajske ceste dopustna tudi na namenski rabi K2.

Parkirne površine za obiskovalce se zagotovi na drugih javnih parkiriščih, zlasti na osrednjem parkirišču ob Rečiški cesti.

b) Odprti prostor

Obstoječa ploščad (parkirišče) pod gradom se preuredi v večnamensko površino, ki služi tudi kot postajališče in obračališče vozila javnega prometa. Na obodu trga se zagotovi parkirna mesta za potrebe dostave/servisa in protokola.

Grajski vrt se rekonstruira. Dopustna je sodobna reinterpretacija. Zasnova temelji na prepoznanih ostankih nekdanje ureditve ter dostopnih zgodovinskih virih.

Obnovijo in vzdržujejo se obstoječe poti na grajskem hribu, skupaj z mikrourbano opremo. Dopustno je postavljati novo mikrourbano opremo, na kmetijskih zemljiščih le v okviru rekonstrukcij poti. Mestoma se izvede posege na drevnini z namenom, da se zagotovi sekvenčne poglede proti jezeru. Posege na drevnini lahko opravi samo pooblaščeno podjetje za arboristične posege ob predhodnem soglasju pristojne organizacije za varstvo narave (ZRSVN, OE KR). Izven namenske rabe kmetijskih zemljišč se lahko uredijo nove pešpoti. Trase in oblikovanje poti se uskladi s službami, pristojnimi za varstvo kulturne dediščine, ohranjanje narave in gozdove.

Na obstoječem razgledišču na grebenu jugozahodno od gradu so pod pogoji pristojne organizacije za varstvo narave (ZRSVN, OE KR) dopustni posegi na drevnini z namenom, da se zagotovi večji kot razgleda proti jezeru. Pred posegi na drevnini na grebenu se izvede terenski ogled območja s pristojno organizacijo za varstvo narave, ki bo podala podrobnejše usmeritve. Na vrhu severozahodno od gradu, arheološkem najdišču poznoantične naselbine, je dopustna prezentacija najdišča (na podlagi arheoloških raziskav) ter ureditev razgledišča, vključno z delno odstranitvijo ali znižanjem drevnine na način, da se zagotovi razgled v smeri sever – severozahod – zahod. Odstranitev ali znižanje drevnine se določi v sodelovanju službami, pristojnimi za varstvo kulturne dediščine, ohranjanje narave in gozdove.

V primeru opustitve tovorne žičnice se gozd v njeni trasi obnovi.

Gozda naj se ne krči ter drobi, razen za potrebe izvedbe ureditev, določenih s tem členom. Za zasaditve naj se uporabi avtohtone in zgodovinsko pogojene vrste rastlin. Po izvedenih posegih in ureditvah se najmanj 5 let spremlja prisotnost invazivnih tujerodnih vrst rastlin in se jih ob morebitnem pojavljanju odstrani s strokovno ustreznimi metodami.

c) Objekti

Objekt Blejskega gradu se ureja v skladu s Konservatorskim načrtom za Blejski grad (2010), razen v delu, ki se nanaša na dvigalo.

Dvigalo na grad se izvede z vhodom na nivoju večnamenske površine pod gradom in izhodom s samostojnim objektom v vogalu zgornje terase. Za vhodom se zagotovi podzemne prostore, namenjene prodaji kart, sanitarijam, skladišču in predstavitvi geoloških značilnosti grajske skale. Oblikovanje vhoda in izhoda se uskladi s službo, pristojno za varstvo kulturne dediščine.

Objekta na parc. št. 412/3 in 418/17, obe k.o. Bled, je dopustno odstraniti, vzdrževati ali rekonstruirati.

d) Drugi pogoji

Dopustna je prestavitev transformatorske postaje z območja Grajske pristave na območje ob spodnji postaji tovorne žičnice. Obstoječi 20 kV daljnovod se nadomesti s kablovodom. Vkop kablovoda se izvede v obstoječih cestah in poteh.

Osvetlitev pešpoti, ceste, parkirišč in zunanjih površin naj bo minimalna. Za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (BL-2, BL-3, BL-5, BK-12, BK-13) je treba upoštevati enovit projekt osvetlitve, v katerem se določijo najmanj zasnova osvetlitve, izbor svetil, lokacija svetil, čas in režim osvetljevanja (glede na vrste površin in objektov ter jakost osvetlitve), ki se ga izdela v sklopu projektne dokumentacije. Uporabi naj se zasenčena svetila z ravnim zaščitnim in neprodušnim steklom, ki ne oddajajo svetlobe nad vodoravnico; uporabi naj se sijalke s poudarjenim rumenim delom spektra, ki ne svetijo v UV spektru.

Arheološko območje Bled – Arheološko najdišče Grad: Na kmetijskih in gozdnih površinah posegi v zemeljske plasti in nasipavanje terena niso dopustni. Izjemoma so izven namenske rabe kmetijskih zemljišč dopustni posegi za parkovne ureditve, postavljanje mikrourbane opreme, vzdrževanje obstoječih in gradnje novih prometnih ureditev ter pešpoti in razgledišč, na kmetijskih zemljiščih pa so posegi dopustni le v okviru rekonstrukcij. Dovoljena je obstoječa obdelava kmetijskih površin. Pred posegi v zemeljske plasti je potrebno izvesti predhodne arheološke raziskave, ki jih opravi za to usposobljeni izvajalec.

Območje se ureja pod pogoji in s soglasjem organa, pristojnega za varstvo kulturne dediščine.

Bled

BL-3

OPN

Grajska pristava

CDd

Območje Grajske pristave se nameni razširitvi in dopolnitvi programov širšega območja Blejskega gradu ter servisnim dejavnostim. Območje se ureja z upoštevanjem Strokovne podlage za urejanje območij BL-2 Blejski grad in BL-3 Grajska pristava (januar 2018). Ureditev območja je prikazana v kartografskem delu OPN, in sicer II. Izvedbeni del, 8. Podrobni prostorski izvedbeni pogoji za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (enote urejanja prostora BL-2, BL-3, BL-5, BL-6, BL-28, BK-12, BK-13). Pri pripravi projektne dokumentacije so dopustna smiselna odstopanja od funkcionalnih in oblikovalskih rešitev, določenih s kartografskim delom PPIP, če so rešitve primernejše z oblikovalskega, funkcionalnega ali okoljevarstvenega vidika, pri čemer rešitve ne smejo spreminjati načrtovane podobe in osnovne namembnosti območja, ne smejo biti v nasprotju s tekstualnim delom OPN in je zanje pridobljeno kulturnovarstveno soglasje.

Upošteva se naslednje programske usmeritve in določila glede namembnosti objektov:

-    uredi se Muzej sodobne umetnosti Bled, kot kulturno in izobraževalno središče v povezavi z Blejskim gradom;

-    uredi se Infocenter s servisnimi površinami;

-    poleg kulturnih in izobraževalnih dejavnosti so dopustne dejavnosti in ureditve, ki dopolnjujejo osnovno dejavnost, kot so: gostinska dejavnost strežbe, trgovina v specializirani prodajalni, tržnica v času prireditev, ateljeji in stanovanja za umetnike;

-    obstoječe servisne dejavnosti so dopustne do začetka izvajanja gradenj, določenih v tem odloku;

-    v obstoječem večstanovanjskem objektu na parc. št. 408/3, k.o. Bled, je stanovanjska dejavnost dopustna do spremembe namembnosti v skladu s kulturnim in izobraževalnim značajem območja Grajske pristave.

a) Prometna ureditev

Grajska cesta se preuredi v mešano prometno površino z omejitvijo prometa. Dopustna je rekonstrukcija Grajske ceste ter na zemljiščih s parc. št. 405 in 409/1, obe k.o. Bled, tudi njena prestavitev. Dopustne so ureditve za napajanje električnega vozila ter obratovanje tirnega vozila ali vleko vozila v trasi Grajske ceste ali vzdolž nje.

Parkirne površine za obiskovalce se zagotovi na drugih javnih parkiriščih, zlasti na osrednjem parkirišču ob Rečiški cesti.

Ohrani ali nadomesti se dostope do objekta na parc. št. 408/3, k.o. Bled, in objektov in zemljišč zahodno od Grajske pristave.

b) Odprti prostor

Na jugozahodnem delu območja se uredi trg z enotno urbano opremo ter postajališči za vozila javnega prometa.

Dopustne so parkovne ureditve, vključno z ureditvijo poti, postavitvijo skulptur ter paviljonov za dopolnitev osnovne dejavnosti muzeja, ob upoštevanju rezultatov predhodnih arheoloških raziskav.

Okolico muzeja, razen na stiku s trgom in Grajsko cesto, je dopustno ograditi z varnostno ograjo višine do 2,20 m. Ograja mora biti lahkotna in vpeta v krajinskoarhitekturno ureditev.

Izdela se načrt krajinske arhitekture, ki naj sledi obstoječi konfiguraciji reliefa in rezultatom predhodnih arheoloških raziskav. Zagotovi se ohranjanje kakovostne drevesne vegetacije, območje in njegove robove se ozeleni z drevesno in grmovno vegetacijo, značilno za naravni in kulturni prostor Bleda. Za zasaditve naj se uporabi neinvazivne vrste rastlin.

c) Objekti

Objekt obstoječe Grajske pristave s spremljajočimi objekti se odstrani. Zgradi se nov objekt muzeja. Zagotovi se členjenost objekta z oblikovanjem več stavbnih mas, po možnosti z oblikovanjem vmesnih dvorišč oziroma odprtih prostorov. Kota vhoda se prilagodi koti trga zahodno od objekta.

Infocenter s servisnimi površinami se zgradi na območju obstoječega servisnega objekta, ki se rekonstruira, dozida ali odstrani in na njegovem mestu zgradi nov objekt.

Objekt na parc. št. 408/3, k.o. Bled, je dopustno odstraniti, rekonstruirati ali odstraniti in na njegovem mestu zgraditi nov objekt znotraj tlorisnih in višinskih gabaritov obstoječega objekta. Do spremembe namembnosti je dopustno le vzdrževanje objekta.

Objekte se zgradi v okviru tlorisnih gabaritov, določenih v karti »Prikaz regulacijskih elementov, javnih površin, drevoredov, vil in krajevno značilnih objektov«.

Faktor zazidanosti gradbene parcele (FZ) se nanaša na območje EUP in znaša največ 60 %. Vsi objekti morajo biti oblikovani enotno. Dopustne so ravne strehe ali v naklonu do 30°, skladne z okoliškim reliefom, sive barve. Ravne strehe so dopustne tudi kot zelene strehe oziroma zaključene s peščenim nasipom.

d) Drugi pogoji

Obstoječo gospodarsko javno infrastrukturo je dopustno rekonstruirati in prilagoditi potrebam novih programov. Obstoječi 20 kV daljnovod se nadomesti s kablovodom, transformatorsko postajo se prestavi na območje spodnje postaje tovorne žičnice. Vkop kablovoda se izvede v obstoječih cestah in poteh.

Osvetlitev pešpoti, ceste, parkirišč in zunanjih površin naj bo minimalna. Za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (BL-2, BL-3, BL-5, BK-12, BK-13) je treba upoštevati enovit projekt osvetlitve, v katerem se določijo najmanj zasnova osvetlitve, izbor svetil, lokacija svetil, čas in režim osvetljevanja (glede na vrste površin in objektov ter jakost osvetlitve), ki se ga izdela v sklopu projektne dokumentacije. Uporabi naj se zasenčena svetila z ravnim zaščitnim in neprodušnim steklom, ki ne oddajajo svetlobe nad vodoravnico; uporabi naj se sijalke s poudarjenim rumenim delom spektra, ki ne svetijo v UV spektru.

Območje se ureja pod pogoji in s soglasjem organa, pristojnega za varstvo kulturne dediščine.

Arheološko območje Bled – Arheološko najdišče Grad: Pred izdelavo projektne dokumentacije in posegi v zemeljske plasti je potrebno izvesti predhodne arheološke raziskave, ki jih opravi za to usposobljeni izvajalec.

Bled

BL-5

OPN

Pod gradom

SSv

SSe

PC

Ureditev območja je prikazana v kartografskem delu OPN, in sicer II. Izvedbeni del, 8. Podrobni prostorski izvedbeni pogoji za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (enote urejanja prostora BL-2, BL-3, BL-5, BL-6, BL-28, BK-12, BK-13). Pri pripravi projektne dokumentacije so dopustna smiselna odstopanja od funkcionalnih in oblikovalskih rešitev, določenih s kartografskim delom PPIP, če so rešitve primernejše z oblikovalskega, funkcionalnega ali okoljevarstvenega vidika, pri čemer rešitve ne smejo spreminjati načrtovane podobe in osnovne namembnosti območja, ne smejo biti v nasprotju s tekstualnim delom OPN in je zanje pridobljeno kulturnovarstveno soglasje.

V območju površin za večstanovanjske stavbe ni dopustna dozidava in nadzidava obstoječih objektov ter gradnja novih večstanovanjskih stavb.

Nadstrešnice za parkiranje niso dopustne.

Posegi se izvajajo tako, da se ohranja gozdni rob.

Grajska cesta se preuredi v mešano prometno površino z omejitvijo prometa. Dopustna je rekonstrukcija Grajske ceste. Dopustne so ureditve za napajanje električnega vozila ter obratovanje tirnega vozila ali vleko vozila v trasi Grajske ceste.

Območje PC:

Za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (BL-2, BL-3, BL-5, BK-12, BK-13) je treba upoštevati enovit projekt osvetlitve, v katerem se določijo najmanj zasnova osvetlitve, izbor svetil, lokacija svetil, čas in režim osvetljevanja (glede na vrste površin in objektov ter jakost osvetlitve), ki se ga izdela v sklopu projektne dokumentacije.

Bled

BL-6

BL-28

OPN

Športni park Bled

BC

Območje se ureja z upoštevanjem Strokovne podlage za urejanje območij BL-2 Blejski grad in BL-3 Grajska pristava (januar 2018). Ureditev območja je prikazana v kartografskem delu OPN, in sicer II. Izvedbeni del, 8. Podrobni prostorski izvedbeni pogoji za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (enote urejanja prostora BL-2, BL-3, BL-5, BL-6, BL-28, BK-12, BK-13). Pri pripravi projektne dokumentacije so dopustna smiselna odstopanja od funkcionalnih in oblikovalskih rešitev, določenih s kartografskim delom PPIP, če so rešitve primernejše z oblikovalskega, funkcionalnega ali okoljevarstvenega vidika, pri čemer rešitve ne smejo spreminjati načrtovane podobe in osnovne namembnosti območja, ne smejo biti v nasprotju s tekstualnim delom OPN in je zanje pridobljeno kulturnovarstveno soglasje.

Na območju športnega parka so dopustni objekti in naprave za športne in rekreativne programe. Dopustni začasni objekti so tudi naslednji objekti iz Priloge 1 tega odloka: pokrit prostor z napihljivo konstrukcijo ali montažni šotor, pokriti prireditveni prostor, cirkus in začasna tribuna. Dopustna je ureditev parkirišča za avtomobile, avtodome in avtobuse. Dopustna je izgradnja večnamenskega objekta z ali brez parkirne hiše in s servisnimi programi v okviru tlorisnih gabaritov, določenih v karti »Prikaz regulacijskih elementov, javnih površin, drevoredov, vil in krajevno značilnih objektov«.

Obstoječa dejavnost Infrastrukture Bled (zbirni kontejnerji) se ohranja do začetka izvajanja gradenj, določenih v tem odloku. Objekti in površine se nato odstranijo, zagotovi se manjše zbirno mesto.

Izvede se prometna navezava parkirišča na Rečiško cesto vključno s prestavitvijo Marijine kapelice.

Izdela se načrt krajinske arhitekture. Pas med Rečiško cesto in obstoječo kolesarsko stezo se zasnuje kot mestni park z različnimi programi. V območju se lahko uredi pasji park. Na območju je treba ohranjati visokodebelno vegetacijo in živice. Območje in njegove robove se ozeleni z drevoredi, drevesno in grmovno vegetacijo, značilno za naravni in kulturni prostor Bleda.

Osvetlitev športnega stadiona, parkirišč in drugih ureditev naj bo minimalna. Uporabi naj se zasenčena svetila z ravnim zaščitnim in neprodušnim steklom, ki ne oddajajo svetlobe nad vodoravnico; uporabi naj se sijalke s poudarjenim rumenim delom spektra, ki ne svetijo v UV spektru. Razsvetljava, ki ni potrebna za zagotavljanje varnosti uporabe odprtih površin, naj se praviloma izklopi med 22. uro zvečer in 6. uro zjutraj, razen v primeru prireditev, ko se izklopi najkasneje 1 uro po prireditvi.

Bled

BL-27

OPPN

Seliše

C

VC

Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje BL-27 Seliše na Bledu (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 71/2015) – ostane v veljavi do preklica.

Usmeritve za spremembe in dopolnitve OPPN: v funkcionalni enoti C (Kovinska Bled) je zaradi prilagajanja tehnološkemu procesu ter zaradi prenosa čim večjega deleža dejavnosti iz odprtega prostora v zaprte prostore osnovnega objekta dopustno tudi povečanje prostornine obstoječega objekta. Pogoj je, da se sočasno zagotovi sanacija arhitekturnega oblikovanja in drugi ukrepi s katerimi se bodo zmanjšali negativni vplivi objekta in dejavnosti na okolje in druge prostorske ureditve, načrtovane z OPPN. FZ je največ 60 %, višina objekta je do največ 10,00 m.

 

3. člen

(podrobni PIP za EUP na območju ostalih naselij)

Podrobni PIP za EUP na območju ostalih naselij 155. člena se spremenijo tako, da se za navedeno EUP glasijo:

 

Ime naselja

Identifikacijska oznaka,

način urejanja,

ime EUP

Namenska raba v območju

Podrobni PIP

Ribno

RI-5

OPN

Hotel Ribno

BT

ZS

Območje BT:

FZ za območje BT = največ 30 %

Dopustna je nova gradnja do 10 objektov izvenstandardne oblike nastanitve kot dopolnilne ponudbe obstoječega hotela. Dopustna je sprememba namembnosti obstoječih ali dela obstoječih objektov za potrebe izvenstandardne oblike nastanitve (sanitarni objekt). Vrste pomožnih objektov, ki jih je dopustno graditi v območju BT, so določene v tabeli Priloga 1. Oblikovanje objektov izvenstandardne oblike nastanitve:

-    podolgovat tloris, objekt na kolih, v celoti lesena izvedba,

-    streha dvokapnica v naklonu 45°-50°, kritina je les, za prekritje terase lahko tudi platno,

-    orientacija strešnih slemen se prilagaja prostoru in lahko odstopa od smeri, vzporedne s plastnicami,

-    vsak objekt je lahko opremljen s kadjo za vodo.

Vse odpadne komunalne vode (tudi odtok iz vročih kadi) naj se odvaja v javno kanalizacijsko omrežje.

Osvetlitev pešpoti in zunanjih površin naj bo minimalna; uporabi naj se zasenčena svetila z ravnim zaščitnim in neprodušnim steklom, ki ne oddajajo svetlobe nad vodoravnico; uporabi naj se sijalke s poudarjenim rumenim delom spektra, ki ne svetijo v UV spektru; na območju z nastanitvenimi enotami izvenstandardne oblike naj se razsvetljava  izklopi med 22. in 6. uro; v tem času so dopustne le svetilke na senzor za vklop in izklop.

Območje ZS:

Dopustno je prekritje odprtih športnih igrišč v enoti z začasnimi napihljivimi konstrukcijami (baloni), ki omogočajo sezonsko delovanje zunanjih igrišč.

 

4. člen

(podrobni PIP za EUP na območju Blejskega kota, doline Save Dolinke, doline Save Bohinjke, Pokljuke, Homa in Jelovice)

Podrobni PIP za EUP na območju Blejskega kota, doline Save Dolinke, doline Save Bohinjke, Pokljuke, Homa in Jelovice 156. člena se spremenijo tako, da se za navedeni EUP glasijo:

 

Ime območja

Identifikacijska oznaka,

način urejanja,

ime EUP

Namenska raba

 

Podrobni PIP

Blejski kot

BK-12

BK-13

OPN

Grajski hrib

ZPg

Gv

K2

K1

PC

Ureditev območja je prikazana v kartografskem delu OPN, in sicer II. Izvedbeni del, 8. Podrobni prostorski izvedbeni pogoji za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (enote urejanja prostora BL-2, BL-3, BL-5, BL-6, BL-28, BK-12, BK-13). Pri pripravi projektne dokumentacije so dopustna smiselna odstopanja od funkcionalnih in oblikovalskih rešitev, določenih s kartografskim delom PPIP, če so rešitve primernejše z oblikovalskega, funkcionalnega ali okoljevarstvenega vidika, pri čemer rešitve ne smejo spreminjati načrtovane podobe in osnovne namembnosti območja, ne smejo biti v nasprotju s tekstualnim delom OPN in je zanje pridobljeno kulturnovarstveno soglasje.

Arheološko območje Bled - Arheološko najdišče Grad: Na kmetijskih in gozdnih zemljiščih posegi v zemeljske plasti in nasipavanje terena niso dopustni. V BK-12 so izjemoma izven namenske rabe kmetijskih zemljišč dopustni posegi zaradi postavljanja mikrourbane opreme in vzdrževanja obstoječih poti skupaj z mikrourbano opremo in informativno signalizacijo, na namenski rabi kmetijskih zemljišč pa so posegi dopustni le v okviru rekonstrukcij. Dopustna je obstoječa obdelava kmetijskih površin.

Obstoječe ostanke vrtnarije, vrtičke in lope se odstrani.

Dopustno je vzdrževanje obstoječih poti na grad in drugih obstoječih poti ter rekreacijskih poti, skupaj z mikrourbano opremo in informativno signalizacijo. Dopustno je tudi postavljati novo mikrourbano opremo, na kmetijskih zemljiščih le v okviru rekonstrukcij poti. Posegi v gozdni rob niso dopustni, razen z namenom njegovega vzdrževanja in zaradi izvedbe posegov določenih s tem odlokom. Za zasaditve naj se uporabi avtohtone vrste rastlin. Grajska cesta se preuredi v mešano prometno površino z omejitvijo prometa. Dopustne so ureditve za napajanje električnega vozila ter obratovanje tirnega vozila ali vleko vozila v trasi Grajske ceste. V skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih je rekonstrukcija Grajske ceste dopustna tudi na namenski rabi K1, na zemljiščih s parc. št. 405 in 406/11, obe k. o. Bled.

Osvetlitev pešpoti, ceste, parkirišč in zunanjih površin naj bo minimalna. Za območje Blejskega gradu in Grajske pristave (BL-2, BL-3, BL-5, BK-12, BK-13) je treba upoštevati enovit projekt osvetlitve, v katerem se določijo najmanj zasnova osvetlitve, izbor svetil, lokacija svetil, čas in režim osvetljevanja (glede na vrste površin in objektov ter jakost osvetlitve), ki se ga izdela v sklopu projektne dokumentacije. Uporabi naj se zasenčena svetila z ravnim zaščitnim in neprodušnim steklom, ki ne oddajajo svetlobe nad vodoravnico; uporabi naj se sijalke s poudarjenim rumenim delom spektra, ki ne svetijo v UV spektru.

Pred posegi v zemeljske plasti je treba izvesti predhodne arheološke raziskave, ki jih opravi za to usposobljeni izvajalec.

 

5. člen

(območja, za katera je predviden OPPN)

Spremeni se Preglednica 7: Enote urejanja prostora v prvem odstavku 157. člena (območja, za katera je predviden OPPN) tako, da se brišeta točki 1 in 2. Nova preglednica ima po preštevilčenju naslednjo vsebino:

 

zap. št.

naselje

ime OPPN

enota urejanja prostora

1

Bled

Avtobusna postaja Bled

BL-10

2

Bled

Krim in športna dvorana

BL-16

3

Bled

Severna razbremenilna cesta

BL-23

BL-24

BL-25

BL-26

4

Bled

Seliše

BL-27

5

Bled

Ožje središče Bleda

BJ-3

6

Bled

Obala Mlina

BJ-5

7

Bled

Kamp v Veliki Zaki

BJ-9

8

Bled – Dobe

Dobe

DO-1

DO-2

DO-3

9

Bled – Rečica

Lip Bled

RE-6

10

Bled – Rečica

Lip Bled – stanovanjsko območje

RE-7

11

Bled – Zagorice

Zagorice

ZG-3

12

Bled – Zagorice

Jarše

ZG-9

13

Bled – Zazer

Za Kozarco

ZR-9

14

Bohinjska Bela

Spodnja vas – vaško jedro II

BB-2

15

Bled

Grajsko kopališče

BJ-13

16

Blejski kot (Selo pri Bledu)

Gramoznica Ribno

BK-26

17

Ribno

Pod Ribensko goro

RI-6

 

III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

6. člen

(veljavnost in prenehanje veljavnosti planskih in izvedbenih aktov)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati naslednji prostorsko izvedbeni akt: Odlok o občinskem lokacijskem načrtu za športno rekreacijski park Bled – 1. faza (Uradni list RS, št. 104/07).

 

7. člen

(veljavnost)

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 034-2/2018-7

Datum: 06.06.2018

 

 

Občina Bled

 

Janez Fajfar, župan