New Page 1

Na podlagi 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93,  30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD, 66/06 – odl. US, 33/07 – ZPNačrt, 57/08 – ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 – ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15 in 30/16), 15. člena Statuta Občine Bloke (Uradni list RS, št. 65/07, 54/2010,  9/2012) in Spremembe in dopolnitve Statuta Občine Bloke (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 66/2016), je Občinski svet občine Bloke na 20. redni seji dne 5. 4. 2018  sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O ZBIRANJU KOMUNALNIH ODPADKOV V OBČINI BLOKE

 

1. člen

S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve Odloka o zbiranju komunalnih odpadkov v občini Bloke (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 32/2017 in št. 50/2017).

 

2. člen

Spremeni se 8. člen, ki se po novem glasi:

8. člen

(prevzemno mesto)

Prevzemno mesto komunalnih odpadkov je začasno mesto, praviloma na najbližji možni javni površini, namenjeno prevzemu mešanih komunalnih odpadkov in ločenih frakcij in ne sme ovirati ali ogrožati rabe teh površin. Prevzemno mesto mora biti določeno tako, da izvajalcu javne službe omogoča prevzem in odvoz komunalnih odpadkov.

Uporabnik mora zabojnike pripeljati iz zbirnega na prevzemno mesto in jih po odvozu, v najkrajšem možnem času, odpeljati nazaj. Prevzemno mesto je lahko oddaljeno predvidoma 2 - 3 m od roba prometne površine.

Prevzemno mesto določita uporabnik in izvajalec javne službe sporazumno. Tako določeno prevzemno mesto izvajalec javne službe vpiše v evidenco uporabnikov, ki vsebuje naslov objekta, ime lastnika objekta in ime najemnika objekta, ko postane uporabnik storitve javne službe.

Če do sporazuma o določitvi prevzemnega mesta med uporabnikom in izvajalcem javne službe  ne pride, ga določi izvajalec javne službe  (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ). Tako zagotovljeno prevzemno mesto izvajalec javne službe vpiše v evidenco uporabnikov.

 

3. člen

Spremeni se 14 b člen, ki se po novem glasi:

14. b člen

(velikost zabojnikov)

(1) Uporabniki so za zbiranje komunalnih odpadkov na individualnih zbiralnicah dolžni uporabljati tipizirane zabojnike (v nadaljevanju: zabojniki), posebne plastične vreče pa sme uporabnik uporabiti le v primeru, kadar ni mogoče uporabiti zabojnikov zaradi trajno ali začasno onemogočenega dostopa vozil za zbiranje odpadkov ali zaradi občasnega povečanja količine komunalnih odpadkov.

(2) Vrsto, število in volumen zabojnikov, ki jih bo uporabljal posamezni uporabnik, določi izvajalec v soglasju z uporabnikom, pri čemer se upošteva predvidena količina odpadkov, struktura in vrsta odpadkov, tehnologija, način zbiranja in pogostost odvažanja komunalnih odpadkov.

(3) Najmanjše velikosti zabojnika za gospodinjstva na posameznem prevzemnem mestu glede na število oseb so:

 

Zabojnik za mešane komunalne odpadke in odpadno embalažo

Volumen zabojnika v litrih:

Število oseb:

120

1–3

Stanovanjske ali počitniške stavbe, v kateri ni stalno prijavljenih prebivalcev in

imajo komunalne priključke (vodovod, elektro, kanalizacija)

240

4 - 6

360 l

7 - 9

40 l/osebo

Večstanovanjska stavba

 

(4) Pravne osebe in fizične osebe, ki opravljajo samostojno dejavnost, ravnajo z odpadki na podlagi veljavnih predpisov in na podlagi tega odloka. Za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov pri pravnih osebah se določi tolikšno velikost zabojnika, da lahko uporabniki storitev vanj prepuščajo mešane komunalne odpadke med enim in drugim praznjenjem, pri čemer je najmanjša velikost zabojnika 120 l.

Za določitev najmanjše velikosti zabojnika za mešane komunalne odpadke za uporabnike – pravne osebe, samostojne podjetnike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, se pri dogovoru med izvajalcem in uporabnikom upošteva dejavnost, velikost poslovnega prostora ter število zaposlenih, v skladu s priporočili v naslednji razpredelnici:

 

Velikost zabojnika

Dejavnost

Velikost prostora

Število zaposlenih

/

Pisarne, manjše obrti, ki delujejo na istem naslovu kot gospodinjstvo

do 30 m2

od 0 do 2

120 l

Pisarne, manjše obrti, manjše prodajalne

od 31 do 50 m2

od 2 do 3

240 l

Manjše kavarne, prodajalne, lokali, pekarne

od 51 do 70 m2

od 2 do 6

360 l

Manjše kavarne, prodajalne, lokali, pekarne

od 71 do 90 m2

od 2 do 10

660 l

Večje obrti, manjša industrija, kavarne, gostilne

od 91 do 500 m2

od 2 do 20

1100 l

Večje obrti, industrija, šole, vrtci

od 501 do 1500 m2

od 21 do 100 

 

Pisarne, manjše obrti, ki imajo velikost poslovnega prostora do 30 m2 in število zaposlenih od 0 do 2 ter se nahajajo na istem naslovu kot gospodinjstvo, lahko odpadke iz dejavnosti prepuščajo v sklopu gospodinjstva, v kolikor mu velikost zabojnika od gospodinjstva to omogoča. V takem primeru združitve gospodinjstva in gospodarskega subjekta, se obračuna celotna velikost zabojnika, v katerega se prepuščajo mešani komunalni odpadki.

(5) Če količine komunalnih odpadkov redno (3 zaporedna praznjenja ali več) presegajo prostornino zabojnika za odpadke, ki ga uporablja uporabnik, lahko izvajalec na predlog uporabnika ali pa sam, na podlagi lastnih ugotovitev, zahteva in določi ustrezno zamenjavo obstoječega zabojnika z večjim. Če količine komunalnih odpadkov občasno presegajo prostornino zabojnika za odpadke, ki ga uporablja uporabnik, si uporabnik pri izvajalcu priskrbi posebne plastične vreče za odpadke.

 

4. člen

Spremeni se 20 člen, ki se po novem glasi:

 

20. člen

(uporabnik javne službe)

Uporabnik javne službe na območju občine po tem odloku je izvirni povzročitelj, katerega delovanje ali dejavnost povzroča nastajanje komunalnih odpadkov (v nadaljnjem besedilu: uporabnik), to je vsaka pravna ali fizična oseba, ki na območju Občine Bloke povzroča komunalne odpadke s tem, da stalno, začasno ali občasno:

·   biva v svojih ali najetih nepremičninah,

·   je lastnik stanovanjske ali počitniške hiše,

·   opravlja poslovno dejavnost,

·   upravlja javne površine (npr. tržnice, sejmišča, igrišča, avtobusne postaje, parke, parkirišča, ulice, pločnike in podobno),

·   organizira kulturne, športne in druge javne prireditve ali uporablja javne ali zasebne površine in druge nepremičnine v namen, ki odstopa od njihove običajne javne ali zasebne rabe.

Uporabnik je na podlagi tega odloka vpisan v evidenco uporabnikov, ki jo vodi izvajalec javne službe za potrebe javne službe. Uporabnik ima pravico vpogleda v svoje podatke v evidenci uporabnikov.

Uporabnik se mora vključiti v sistem zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov, določen s tem odlokom.

Z globo 5.000 evrov se kaznuje za prekršek uporabnik - pravna oseba, ki se po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, šteje za srednjo ali veliko gospodarsko družbo, če ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena, njegova odgovorna oseba pa z globo 1.000 evrov.

Z globo 3.000 evrov se kaznuje za prekršek uporabnik - pravna oseba, ki ne sodi med pravne osebe iz prejšnjega odstavka tega člena, če ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena, njegova odgovorna oseba pa z globo 600 evrov.

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek uporabnik – samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena, njegova odgovorna oseba pa z globo 150 evrov.

Z globo 400 evrov se kaznuje za prekršek uporabnik – posameznik, ki ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena.

 

5. člen

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o zbiranju komunalnih odpadkov v občini Bloke začne veljati  naslednji dan po objavi v  Uradnem glasilu občine Bloke.

 

Številka: 35402-0007/2018

Datum: 5. 4. 2018

 

 

Občina Bloke

 

Jože Doles, župan