New Page 2

 

Na podlagi 82. člena zakona o javnih cestah (Uradni list RS, št. 29/97), zakona o cestnem prometu (Uradni list RS, št. 30/98), pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi (Uradni list RS, št. 46/00), odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Loški Potok (Uradni list RS, št. 47/95 in 57/95) in 25. člena odloka o občinskih cestah Občine Loški Potok (Uradni list RS, št. 83/99), odloka o kategorizaciji občinskih cest v Občini Loški Potok (Uradni list RS, št. 77/98) in 16. člena statuta Občine Loški Potok (Uradni list RS, št. 117/00) je Občinski svet občine Loški Potok na 17. seji dne 28. 9. 2001 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o podelitvi koncesije za opravljanje gospodarske javne službe rednega vzdrževanja in izvajanje zimske službe kategoriziranih občinskih cest v Občini Loški Potok

 

 

I. SPLOŠNI DOLOČBI

 

 

1. člen

 

 

Obvezna gospodarska javna služba vzdrževanja kategoriziranih občinskih cest in izvajanje zimske službe se zagotavlja s podeljevanjem koncesije na podlagi tega odloka in koncesijske pogodbe.

 

 

Vzdrževanje kategoriziranih občinskih cest in izvajanje zimske službe kot obvezno gospodarsko javno službo izvaja na vseh kategoriziranih lokalnih cestah in javnih poteh koncesionar, ki ga bo Občina Loški Potok izbrala v skladu z določili tega odloka.

 

 

2. člen

 

 

Koncesionar ima izključno pravico izvajati obvezno gospodarsko javno službo – redna vzdrževalna dela in izvajanje zimske službe na kategoriziranih občinskih cestah Občine Loški Potok, na tistem delu, za katerega je pridobil koncesijo.

 

 

Seznam občinskih cest, za katere se podeli koncesija, se določi s koncesijsko pogodbo.

 

 

II. NAČIN OPRAVLJANJA REDNEGA LETNEGA VZDRŽEVANJA KATEGORIZIRANIH OBČINSKIH CEST IN IZVAJANJA ZIMSKE SLUŽBE

 

 

3. člen

 

 

Vzdrževanje kategoriziranih občinskih cest in izvajanje zimske službe obsega opravljanje dejavnosti vzdrževanja kategoriziranih občinskih cest, kot jih določajo vzdrževani standardi za to službo in zajemajo vzdrževalna dela za ohranjanje javnih cest v dobrem stanju, za zagotavljanje prometne varnosti in prevoznosti javnih cest, nadzor nad stanjem javnih cest in njihovega varovalnega pasu ter vzpostavitev prevoznosti cest ob naravnih in drugih nesrečah.

 

 

4. člen

 

 

S tem odlokom kot koncesijskim aktom Občina Loški Potok kot koncedent (v nadaljnem besedilu: koncedent) določa: predmet in območje izvajanja koncesije, pogoje za podelitev in izvajanje koncesije, javna pooblastila, začetek in čas trajanja koncesije, vire financiranja koncesije, način plačila koncesije, nadzor nad izvajanjem koncesije, prenehanje koncesijskega razmerja, postopek javnega razpisa in izbire koncesionarja, sklenitev koncesijske pogodbe, druge sestavine, potrebne za določitev in izvajanje obvezne gospodarske javne službe.

 

 

5. člen

 

 

Vrsta vzdrževalnih del in nivo rednega letnega vzdrževanja in izvajanje zimske službe je določena z zakonom o javnih cestah, zakonom o varnosti cestnega prometa, pravilnikom o obnavljanju, rednem vzdrževanju in varstvu cest, veljavnih predpisih za zimsko službo, s tem odlokom, ter določili ostalih normativov in standardov, ki so bili sprejeti na CP Slovenije in urejajo področje rednega vzdrževanja cest ter razvrstitev in obseg del rednega vzdrževanja.

 

 

Kolikor za izvajanje posameznih storitev ni slovenskih tehničnih standardov, se uporabljajo ustrezni tuji tehnični standardi (ISO, EN ali tudi nacionalni standardi), ki se sicer uporabljajo v inženirski praksi.

 

 

III. POGOJI ZA PODELITEV IN IZVAJANJE KONCESIJE

 

 

6. člen

 

 

Pobudnik za pridobitev koncesije mora izpolnjevati naslednje pogoje:

 

 

– da je fizična ali pravna oseba, registrirana za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije,

 

 

– da ima poravnane davke in prispevke,

 

 

– da ni v postopku prisilne poravnave, stečaja ali likvidacije,

 

 

– da izkaže kadrovsko in organizacijsko sposobnost za izvajanje koncesije,

 

 

– da dokaže plačilno sposobnost (z obrazcem – BON),

 

 

– da razpolaga z zadostnim obsegom potrebnih delovnih sredstev in priprav,

 

 

– da predloži cenovno opredeljen izvedbeni program vzdrževanja,

 

 

– da ima izkušnje na področju dejavnosti, ki je prredmet koncesije oziroma se izkaže z referencami,

 

 

– da prevzame odgovornost za škodo, ki bi jo z opravljanjem koncesije lahko povzročil tretji osebi,

 

 

– da izpolnjuje morebitne dodatne pogoje vsebovane v javnem razpisu.

 

 

7. člen

 

 

Koncesionar mora v okviru objektivnih možnosti opravljati koncesijo tudi ob nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile. Za višjo silo se zlasti štejejo požari, potresi, poplave in druge elementarne nesreče, vojna ali ukrepi oblasti.

 

 

Ob nastopu okoliščin, ki pomenijo višjo silo, se morata koncedent in koncesionar medsebojno obvestiti in dogovoriti o izvajanju koncesije v pogojih nastale višje sile. V primerih višje sile ima koncesionar ob dokazanih razlogih pravico zahtevati od koncedenta povračilo opravičljivih stroškov, ki so nastali zaradi opravljanja koncesije v nepredvidljivih okoliščinah.

 

 

Trajanje koncesije se v primeru prekinitve zaradi okoliščin višje sile, ki jih koncedent in koncesionar ugotovita in potrdita, podaljša za enako obdobje, kot znaša čas tovrstnih prekinitev.

 

 

Kot višja sila se ne šteje stavka pri koncesionarju zaposlenih delavcev. Koncesionar mora ob stavki svojih delavcev zagotoviti izvajanje koncesije v obsegu in pod pogoji, določenimi s predpisi o javnih cestah.

 

 

IV. JAVNA POOBLASTILA

 

 

8. člen

 

 

Koncedent lahko za pripravo dovoljenj in soglasij, določenih z ukrepi za varstvo občinskih cest in za zavarovanje prometa na njih, pooblasti koncesionarja.

 

 

Vrsta in obseg pooblastil se določi v koncesijski pogodbi.

 

 

V. ZAČETEK IN ČAS TRAJANJA KONCESIJE

 

 

9. člen

 

 

Koncesija se podeli za obdobje najmanj sedem let.

 

 

Rok iz prejšnjega odstavka začne teči z dnem podpisa pogodbe o podelitvi koncesije.

 

 

10. člen

 

 

Koncesionar mora biti zavarovan proti odgovornosti za škodo, ki jo lahko povzroči tretji osebi ali koncedentu zaradi nevestnega izvajanja vzdrževalnih del.

 

 

Pogodba o zavarovanju za namen iz prejšnjega odstavka mora imeti klavzulo, da je zavarovanje sklenjeno v korist koncedenta, kolikor pride do prenehanja koncesije po krivdi koncesionarja.

 

 

VI. VIRI FINANCIRANJA KONCESIJE

 

 

11. člen

 

 

Sredstva za plačilo koncesije se zagotavljajo v proračunu koncedenta.

 

 

VII. NAČIN PLAČILA KONCESIONARJA

 

 

12. člen

 

 

Osnova za določitev vrednosti opravljenega dela je letni izvedbeni plan – program rednega letnega vzdrževanja in izvajanja zimske službe ter finančnega načrta, ki ga izdela koncesionar in sprejme občinski svet na predlog strokovne službe koncedenta.

 

 

Način plačila koncesionarju se določi s koncesijsko pogodbo z upoštevanjem pogojev izvrševanja občinskega proračuna.

 

 

Koncesionar je dolžan voditi računovodstvo za podeljeno koncesijo ločeno od računovodstva za svojo ostalo dejavnost v skladu z določili zakona o gospodarskih javnih službah in zakona o gospodarskih družbah.

 

 

VIII. NADZOR NAD IZVAJANJEM KONCESIJE

 

 

13. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem koncesije opravlja strokovna služba koncedenta, pristojna za občinske ceste. Koncesionar mora pristojni službi kadarkoli posredovati informacije o poslovanju in omogočiti delavcem strokovne službe vpogled v poslovne knjige in evidence v zvezi z izvajanjem koncesije.

 

 

Nadzor je lahko napovedan, nenapovedan ali stalen.

 

 

Nadzor mora potekati tako, da ne ovira rednega izvajanja koncesije in tretjih oseb, izvajati pa se mora praviloma le v poslovnem času koncesionarja. Izvajalec nadzora se izkaže s pooblastilom koncedenta. O nadzoru se napravi zapisnik, ki ga podpišeta koncesionar in predstavniki koncedenta.

 

 

Osebe, ki izvajajo nadzor, so dolžne podatke o poslovanju koncesionarja obravnavati kot poslovno tajnost.

 

 

Koncedent lahko po potrebi za nadzor nad izvajanjem koncesije pooblasti tudi druge pristojne organe in službe.

 

 

IX. PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA

 

 

14. člen

 

 

Razmerje med koncedentom in koncesionarjem preneha:

 

 

– s prenehanjem koncesijske pogodbe v skladu z zakonom,

 

 

– z odkupom koncesije v skladu z zakonom,

 

 

– z odvzemom koncesije,

 

 

– s prevzemom koncesije v režijo,

 

 

– v drugih primerih, določenih s koncesijsko pogodbo.

 

 

Pogoji in način prenehanja koncesije se podrobneje uredijo s koncesijsko pogodbo.

 

 

X. POSTOPEK JAVNEGA RAZPISA IN IZBIRE KONCESIONARJA

 

 

15. člen

 

 

Koncesionarja za izvajanje gospodarske javne službe – rednega letnega vzdrževanja na občinskih cestah in izvajanja zimske službe na cestah izbere koncedent na podlagi javnega razpisa.

 

 

Javni razpis za podelitev koncesije se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

Javni razpis za podelitev koncesije razpiše župan. Javni razpis pripravi strokovna komisija, ki jo s sklepom imenuje župan.

 

 

Komisijo sestavljajo predsednik in trije člani.

 

 

16. člen

 

 

Javni razpis mora vsebovati navedbe o:

 

 

– predmetu in območju koncesije,

 

 

– začetku in času trajanja koncesije,

 

 

– pogojih, ki jih mora izpolnjevati koncesionar,

 

 

– obveznih sestavinah prijave na razpis,

 

 

– strokovnih referencah in drugih dokazilih, ki morajo biti predložena za ugotavljanje usposobljenosti ponudnika,

 

 

– merilih, ki bodo vplivala na izbor koncesionarja,

 

 

– roku in načinu predložitve prijav,

 

 

– roku za izbor koncesionarja,

 

 

– roku, v katerem bodo ponudniki obveščeni o izboru koncesionarja,

 

 

– odgovornih osebah za dajanje pisnih in ustnih informacij med razpisom,

 

 

– ostale pogoje, ki so v skladu z veljavno zakonodajo.

 

 

17. člen

 

 

Javni razpis traja od dneva objave v Uradnem listu Republike Slovenije do poteka razpisnega roka, in ne sme biti krajši od 30 dni.

 

 

Izbira najugodnejšega koncesionarja se lahko opravi, če sta se na javni razpis prijavila veljavno vsaj dva ponudnika.

 

 

Javni razpis je neuspešen, če do poteka razpisanega roka ni predložene nobene ali samo ena veljavna ponudba.

 

 

Ponudba na razpis je neveljavna, če ne vsebuje vseh obveznih sestavin prijave na razpis ali če ni prispela v razpisanem roku.

 

 

Če javni razpis ni uspel, se ponovi.

 

 

18. člen

 

 

Pri odločanju o izbiri koncesionarja se kot merila upoštevajo predvsem naslednji kriteriji:

 

 

– strokovna, organizacijska in finančna usposobljenost ponudnika,

 

 

– predlog izvedbenega programa vzdrževanja,

 

 

– dosedanje izkušnje ponudnika,

 

 

– druge ugodnosti, ki jih nudi ponudnik.

 

 

19. člen

 

 

Komisija iz tretjega in četrtega odstavka 15. člena tega odloka ob pregledu in ocenjevanju ponudb pripravi predlog za izbiro najugodnejšega koncesionarja.

 

 

O izbiri koncesionarja odloči župan Občine Loški Potok z odločbo.

 

 

20. člen

 

 

Izbrani koncesionar ne sme prenesti podeljene koncesije na nobeno drugo pravno ali fizično osebo.

 

 

XI. SKLENITEV KONCESIJSKE POGODBE

 

 

21. člen

 

 

Koncesija začne veljati z dnem podpisa koncesijske pogodbe, s katero se podrobneje uredi medsebojno razmerje med koncedentom in koncesionarjem.

 

 

Koncesijsko pogodbo sklene v imenu koncedenta župan.

 

 

V primeru neskladja med tem odlokom in koncesijsko pogodbo veljajo določbe tega odloka.

 

 

22. člen

 

 

Ob prenehanju koncesijskega razmerja pridejo koncesionarjeve obveznosti na koncedenta. Koncesionar je dolžan koncedentu izročiti vso dokumentacijo, potrebno za nadaljnje izvajanje službe.

 

 

XII. KONČNA DOLOČBA

 

 

23. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

 

 

 

Št. 344-04/01-2

Župan Občine Loški Potok

 

 

Loški Potok, dne 28. septembra 2001.

Janez Novak, inž. l. r.