New Page 1

Na podlagi 1. odstavka 16. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popravek; v nadaljnjem besedilu: ZureP-1) in 39. člena Statuta Občine Kanal ob Soči župan Občine Kanal ob Soči, po predhodnem soglasju ministra za okolje, prostor in energijo, dopis št. 352-24-1/2003 z dne 30. 5. 2003 in pobudnika za izdelavo lokacijskega načrta, dopis, št. 350-13-16/01 z dne 5. 5. 2003, sprejema

PROGRAM PRIPRAVE

 OBČINSKEGA LOKACIJSKEGA NAČRTA

ZA ČRPALNO HIDROELEKTRARNO AVČE

1. Ocena stanja in razlogi za pripravo lokacijskega načrta:

V slovenskem elektrogospodarstvu manjkajo objekti za proizvodnjo energije, ki bi omogočili akumulacijo energije v času, ko je energije veliko in je zato cenejša in njeno izkoriščanje v času, ko je veliko povpraševanje po energiji in je zato dražja. Predvidena črpalna hidroelektrarna Avče (v nadaljnjem besedilu: ČHE Avče) je po svoji pomembnosti v slovenskem energetskem sistemu energetski infrastrukturni objekt državnega pomena. Ob izgradnji zgornje pretočne akumulacije pri Kanalskem Vrhu, oziroma ob njenem obratovanju, bo ČHE Avče omogočila tudi racionalnejšo izrabo energije ostalih dolvodnih hidroelektrarn na Soči (Plave in Solkan). Po izgradnji hidroelektrarne HE Plave II in HE Doblar II, je v obstoječi akumulaciji Ajba neizkoriščena prostornina vode 416.000 m3; to bi lahko izkoristili za črpalno hidroelektrarno. Projekt ČHE Avče izpolnjuje pogoje za zagotovitev navedenih zahtev. Zaradi izredno ugodne morfološke, hidrološke in geološke danosti lokacije, predstavlja ČHE Avče, v primerjavi z ostalimi aktualnimi naložbami v slovenskem proizvodnem sektorju električne energije, ugodno naložbo.

2. Pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta

Soške elektrarne Nova Gorica d.o.o., Erjavčeva 20 (v nadaljnjem besedilu: SENG Nova Gorica) so ministrstvu za okolje, prostor in energijo, Uradu RS za energetiko predlagale, da na podlagi 16. člena ZureP-1 poda pobudo za izdelavo lokacijskega načrta ČHE Avče, na podlagi sledečih utemeljitev:

3.1.29. točka 2. člena Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana RS (UL RS, št. 4/03) z naslovom ̎Električna energija̎ določa, da bo zgrajena črpalna hidroelektrarna Avče na reki Soči.

3. Predmet in programska izhodišča lokacijskega načrta ter okvirno ureditveno območje

Predmet lokacijskega načrta so vse prostorske ureditve, ki so potrebne za izgradnjo ČHE Avče s predvideno instalirano močjo med 140 MVA in 200 MVA:

- zgornja akumulacija severno od naselja Kanalski vrh s prostornino 1,35 mio. m3, variantno do 2,0 mio. m3 in površino približno 15 ha, variantno 18 ha;

- cevovod z vzdrževalno peš potjo ki povezuje zgornjo akumulacijo s strojnico, premera do 3,5 m in dolžine 250 m, od tega 700 m podzemno;

- strojnica jaškastega tipa z jaškom krožnega premera približno 20 m s sinhronskim generatorjem: motor 140 MVA variantno 200 MVA, s spremljajočimi objekti (pomožni prostori, transformatorji, zaprto - stikališče in iztočni vtočni objekt) bo locirana na levem bregu Soče na platoju ob spodnjem bazenu – akumulaciji Ajba;

- priključni daljnovod 110 kV elektrarne v dolžini 2 km;

- transportne poti, razširitve obstoječih cest in novi odseki dostopnih cest do strojnice in zgornje akumulacije; dostopna cesta do strojnice z nasipom, prepustom in predorom pod pobočjem nad potokom in pod sedanjo cesto Kanal – Avče ter železniško progo;

- začasni gradbiščni plato ob strojnici na rečni trasi, v velikosti približno 4,7 ha;

- komunalni priključki za spremljajoče objekte pri strojnici;

- deponija za odvečni izkopni material približno 20.000 m3 v razsutem stanju zaradi izgradnje strojnice, ki se bo vgradil na delu glavnega gradbišča.

Graditev črpalne hidroelektrarne Avče, predvsem akumulacija na Kanalskem Vrhu bo lahko posredno vplivala na  regionalni in urbani razvoj lokalnih skupnosti na Banjški planoti, še posebej na območju naselja Kanalski Vrh. Ugotovitev bivalnih, turističnih in rekreacijski privlačnosti kot dopolnitvenih ureditev pomeni osnovo in vzpodbudo za prostorski razvoj na Banjški planoti.

Okvirno ureditveno območje lokacijskega načrta obsega površine za ureditev zgornjega akumulacijskega jezera severno od naselja Kanalski Vrh, v severnovzhodnem delu Banjške planote do samega roba, ki se prevesi v dolino Soče in je značilno kulturno krajinsko kraško območje. Nadaljuje se s površino, poraščeno z mladim gozdom, ki zajema ozek pas pobočja nad Sočo za izgradnjo cevovoda in se zaključi z izgradnjo strojnice na površinah ob manjši terasi ob izlivu potoka Avščka v Sočo. V vzhodni smeri je okvirno ureditveno območje podaljšano še za koridor predvidenega 110 KV priključnega daljnovoda do obstoječega visokonapetostnega omrežja. Celotno okvirno območje urejanja je locirano v k.o. Avče, Kanalski Vrh in Bodrež in obsega približno 110 ha.

Trajna sprememba namenske rabe površin:

- površine zgornje akumulacije približno 15 – 18 ha;

- območje strojnice v približne obsegu 0,60 ha;

- del površin glavnega gradbišča za potrebe gradenj;

- novi cestni odseki in razširitve obstoječih cest v površini približno 0,83 ha;

- preurejeno gradbišče zgornje akumulacije v razglediščni plato v velikosti približno 0,8 ha.

Začasna sprememba namenske rabe površin:

Začasne gradbiščne površine (gradbiščna platoja)  bosta po gradnji vrnjena v prvotno stanje namenske rabe:

- del glavnega gradbišča elektrarne;

- gradbišče cevovoda na koncu tunela v obsegu približno 0,2 ha.

Dne 25. 3. 2003 je Občina Kanal ob Soči (pripravljavec) skladno z 28. členom ZUreP-1 sklicala prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave prostorskega akta oziroma predvidene prostorske ureditve. Datum ter kraj in čas zbora konference je pripravljavec objavil v dveh sredstvih javnega obveščanja.

S to objavo so bili o prostorski konferenci obveščeni predstavniki gospodarstva, interesnih združenj ter organizirane javnosti, z vabili pa so bili povabljeni nosilci urejanja prostora, ki so navedeni v 4. točki tega programa priprave.

Na prostorski konferenci so pisno ali ustno posredovali priporočila  in usmeritve oziroma jih napovedali ob izstavitvi smernic naslednji udeleženci:

Ribiška družina Soča, Nova Gorica, Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Ministrstvo za okolje in prostor – Urad RS za energetiko, ELES Elektro-Slovenija d.o.o, Ljubljana, Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Nova Gorica, Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Nova Gorica, KS Kanal, Občina Kanal ob Soči, Zavod za ribištvo Slovenije.

V tem programu priprave so že upoštevana tista priporočila prostorske konference, ki se nanj neposredno nanašajo, druga pa bodo upoštevana v postopku priprave lokacijskega načrta.

4. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi lokacijskega načrta

Nosilci urejanja prostora, ki imajo pred pričetkom izdelave lokacijskega načrta podati smernice za njegovo pripravo, k dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta pa mnenje, so:

1. Ministrstvo za okolje in prostor, področje energetike, Ljubljana, Dunajska 48;

2. Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, Ljubljana, Parmova 33;

3. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za  varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Ljubljana, Kardeljeva ploščad 24;

4. Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Ljubljana, Kardeljeva ploščad 25;

5.  Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, področje varstva okolja, Ljubljana, Dunajska 48;

6.  Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, področje ohranjanje narave, Ljubljana, Dunajska 48;

7.  Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, področje upravljanja z vodami, Ljubljana, Dunajska 48;

8.  Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ljubljana, Dunajska 56 – 58;

9.  Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Ljubljana, Tržaška 19;

10. Ministrstvo za promet, Direkcija za železniški promet, Maribor, Kopitarjeva 5;

11. Ministrstvo za kulturo, Uprava RS za kulturno dediščino, Ljubljana, Plečnikov trg 2;

12. Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Tolmin, Tolmin, Tumov drevored 17;

13. Zavod RS za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Nova Gorica, Nova Gorica, Delpinova 16

14. Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Nova Gorica, Delpinova 16;

15. Zavod za ribištvo, Ljubljana, Župančičeva 9;

16. ELES Elektro-Slovenija d.o.o, Ljubljana, Hajdrihova 2;

17. Telekom Slovenije PE Nova Gorica, Nova Gorica, Kidričeva 17;

18. Elektro Primorska d.d., PE Nova Gorica, Nova Gorica, Erjavčeva 22;

19. Komunala d.d. Nova Gorica, Nova Gorica, cesta 21 junija 1;

20. Lovska družina Kanal, Kanal;

21. Občina Kanal ob Soči, Kanal, Trg svobode 23;

22. KS Avče – vodovod, Avče;

23. Ribiška družina Soča, Tolmin, Trg 1. maja 7;

24. Druge občinske gospodarske javne službe ter drugi organi, organizacije in skupnosti, v kolikor bi se v postopku priprave lokacijskega načrta izkazalo, da so tangirani.

Pripravljavec lokacijskega načrta je Občina Kanal ob Soči.

Investitor načrtovanih prostorskih ureditev je SENG Nova Gorica.

Naročnik vseh strokovnih podlag ter lokacijskega načrta je SENG Nova Gorica.

Izdelovalec lokacijskega načrta mora izpolnjevati pogoje, določene s 156. do 160. členom ZUreP-1 in ga naročnik izbere po predpisih o oddaji javnega naročila.

5. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve

Predhodno pripravljene strokovne podlage, ki jih je potrebno upoštevati pri izdelavi lokacijskega načrta:

- Črpalna elektrarna Avče – idejna zasnova, IBE, d.d. Ljubljana, julij 2001;

- Okoljevarstvena (strateška) presoja idejne zasnove in presoja vplivov na regionalni in urbani razvoj – Oddelek za krajinsko arhitekturo Biotehniška fakulteta Univerza v Ljubljani, julij 2002;

- Račun hidravličnih posledic morebitne porušitve pregrade ČHE Avče, Univerza v Ljubljani, FGG - katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem, julij 2002.

V postopku priprave mora investitor zagotoviti izdelavo naslednjih strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile rešitve:

- Strokovne podlage širšega območja zgornje akumulacije izven obodnih meja lokacijskega načrta za ugotovitev bivalne, turistične in rekreacijske privlačnosti Banjške planote

- idejna zasnova pričakovane prostorske ureditve, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve, z ustreznim poročilom in utemeljitvijo, -idejna zasnova nove prometne ureditve, tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve obstoječih cest, poti ipd.), vključno z ureditvami mirujočega prometa,

- idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev,

- idejne zasnove zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih in drugih komunalnih priključkov in ureditev,

- idejne zasnove rešitev in ukrepov za preprečitev negativnih vplivov na okolje, kulturno dediščino in trajnostno rabo naravnih dobrin, za omilitev vplivov na rastlinske in živalske vrste ter njihove habitate, - vključno z idejno zasnovo ureditve morebitnih izravnalnih ukrepov,

- idejne zasnove rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami,

- geodetske podlage za izdelavo lokacijskega načrta,

-  podatki zemljiškega katastra in katastra stavb,

- podatki iz zemljiške knjige o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic,

- strokovne zasnove varstva kulturne dediščine,

- strokovne podlage s področja ohranjanje narave,

- strokovne podlage glede relevantnih naravnih in ustvarjenih danosti prostora,

- strokovne podlage o vplivih načrtovane prostorske ureditve na okolje,

- strokovne podlage glede socialnih in ekonomskih vplivih načrtovane prostorske ureditve (v primeru kompleksnih posegov v prostor in poselitveno strukturo).

V postopku priprave lokacijskega načrta mora Ministrstvo za kulturo – Uprava RS za kulturno dediščino zagotoviti izdelavo strokovnih zasnov s področja kulturne dediščine v skladu z 41. členom Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99) in jih posredovati pripravljavcu.

V postopku priprave lokacijskega načrta mora Zavod RS za varstvo narave izdelati naravovarstvene smernice v skladu s 97. in 98. členom Zakona o ohranjanju narave (Uradni list RS, št.56/99, 31/2000, 119/2002) in jih posredovati pripravljavcu.

V postopku priprave lokacijskega načrta se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.

6. Roki izdelave lokacijskega načrta

Lokacijski načrt se pripravlja sočasno s spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin planov Občine Kanal ob Soči.

Pridobitev smernic za načrtovanje:

Naročnik zagotovi gradivo za pridobitev smernic (najmanj situativni prikaz prostorske ureditve v merilu 1:5.000 s tehničnim poročilom) v 5 dneh po sprejemu programa priprave. Pripravljavec lokacijskega načrta (v nadaljnjem besedilu: pripravljavec) pridobi smernice za načrtovanje s strani nosilcev urejanja prostora, določenih v 4. točki tega programa priprave.

Nosilci urejanja prostora podajo smernice v 30 dneh po prejemu vloge občine.

Izdelovalec lokacijskega načrta izdela analizo smernic ter ob upoštevanju le-te ter analize prostora izdela usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 15 dneh po prejemu vseh smernic.

Pripravljavec in naročnik potrdita usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 10 dneh po prejemu.

Izdelava strokovnih podlag in predloga lokacijskega načrta:

Naročnik zagotovi izdelavo strokovnih podlag, določenih v 5. točki tega programa priprave v 45 dneh po potrditvi usmeritev. Izdelovalec izdela predlog lokacijskega načrta v 30 dneh po prevzemu vseh strokovnih podlag.

Pripravljavec pred objavo javne razgrnitve predloga lokacijskega načrta skliče zbor prostorske konference z namenom, da se v zvezi z v  predlogu lokacijskega načrta predlaganimi rešitvami pridobijo priporočila in mnenja lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti.

Javna razgrnitev in javne obravnave:

Pripravljavec s sklepom odredi javno razgrnitev predloga lokacijskega načrta na Občini Kanal ob Soči, ki traja najmanj 30 dni.

Pripravljavec v sodelovanju z naročnikom v času javne razgrnitve organizira javno obravnavo. Javna obravnava mora biti v kraju načrtovane prostorske ureditve.

Pripravljavec obvesti javnost o kraju in času javne razgrnitve in javne obravnave z objavo v uradnem glasilu ter na krajevno običajen način, najmanj en teden pred začetkom javne razgrnitve.

Pripravljavec v sodelovanju z naročnikom in izdelovalcem v času javne razgrnitve in javne obravnave evidentira vse pisne in ustne pripombe ter predloge organov, organizacij in posameznikov.

Pripravljavec v sodelovanju z naročnikom in izdelovalcem prouči vse pripombe in predloge z javne razgrnitve. Pripravljavec pripravi predlog stališč glede njihovega upoštevanja.

Pripravljavec s pripombami in predlogi ter s predlogom stališč seznani tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale ter pridobi njihovo predhodno mnenje.

Pripravljavec s sklepom odloči o upoštevanju pripomb in predlogov.

Izdelava dopolnjenega predloga lokacijskega načrta:

Naročnik zagotovi izdelavo morebitnih dopolnitev strokovnih podlag v 30 dneh po sprejemu odločitve o upoštevanju pripomb in predlogov.

Izdelovalec izdela dopolnjen predlog lokacijskega načrta v 30 dneh po prevzemu vseh morebiti dopolnjenih strokovnih podlag.

Naročnik zagotovi gradivo za pridobitev mnenj.

Pripravljavec pozove nosilce urejanja prostora, določene v 4. točki tega programa priprave, da podajo mnenje k dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta.

Nosilci urejanja prostora podajo mnenje v 30. dneh po prejemu vloge.

Na podlagi pridobljenih mnenj izdelovalec izdela usklajen dopolnjen predlog lokacijskega načrta v 15 dneh.

Sprejem lokacijskega načrta:

Pripravljavec posreduje usklajen dopolnjen predlog lokacijskega načrta občinskemu svetu Občine Kanal ob Soči v sprejem. Sestavni del gradiva so tudi stališča do pripomb in predlogov z javne razgrnitve. Pred sprejemom predlog lokacijskega načrta potrdi minister, pristojen za prostor.

7. Obveznosti financiranja priprave lokacijskega načrta

SENG Nova Gorica zagotovi vsa sredstva za izdelavo strokovnih podlag ter lokacijskega načrta.

Številka: 350-03/03-6

Datum: 11. junija 2003

ŽUPAN Miran Ipavec, 1.r.