New Page 2

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Ur. list RS št. 110/2002, 8/2003, v nadaljevanju ZureP - 1) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04 in 13/04) je župan Mestne občine Maribor določil

 

PROGRAM PRIPRAVE

 

sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta za območje med čufarjevo, Šolsko in Osojnikovo ulico v Mariboru (deli PPE Po3-S, Po4-KE in Po5-S)

 

I. OCENA STANJA, RAZLOGI IN PRAVNA PODLAGA ZA PRIPRAVO LOKACIJSKEGA NAčRTA

 

Za območje severno od pokopališča Pobrežje do čufarjeve ulice in med Osojnikovo ter Šolsko ulico je bil v letu 2003 sprejet zazidalni načrt (MUV št. 25/03), ki predstavlja pravno podlago za vse posege v prostor. Bodoče novogradnje so programsko in oblikovno usklajene, pri rekonstrukcijah in dozidavah obstoječih objektov ob Osojnikovi ulici pa se je pojavil problem pri gradbeni meji, ki v spodnjem delu ulice, ne glede na prostorsko možnost ne omogoča skoraj nikakršne širitve. Namenska raba opredeljuje del območja za stanovanjsko gradnjo z dopolnilnimi dejavnostmi.

 

Zainteresirani investitor za nadomestno gradnjo objekta na Osojnikovi ulici je podal pobudo za spremembo in dopolnitev zazidalnega načrta v delu, ki govori o ureditvi obstoječih objektov Osojnikove ulice in bo predstavljal pravno podlago za pridobitev gradbenega dovoljenja za nameravano nadomestno gradnjo.

 

Pravna podlaga za izdelavo sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je Zakon o urejanju prostora (Ur.l. št. 110/02 in popravek 8/03 - v nadaljnjem besedilu: ZUreP-1). Po Uredbi o vrstah posegov v okolje, za katere je obvezna presoja vplivov na okolje (ur.l.RS 66/96 in 83/02) za tovrstne rekonstrukcije in nadomestne gradnje ni predpisana obveznost presoje vplivov na okolje. Predlagane spremembe tudi ne vplivajo na kulturno dediščino in na rabo sosednjih zemljišč, zato je po 34. členu citiranega zakona možno sprejeti spremembe in dopolnitve navedenega zazidalnega načrta po skrajšanem postopku.

 

II. PREDMET IN PROGRAMSKA IZHODIŠčA PROSTORSKEGA AKTA

 

Predmet sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je ukinitev gradbene meje na vzhodnem robu obstoječe gradnje ob Osojnikovi ulici in dopolnitev s kletno etažo. S tem bi bila omogočena

 

postavitev objektov vsaj 4 m od bodočih parcelnih mej in etažnost K+P+1+M.

 

III. NOSILCI UREJANJA PROSTORA IN DRUGI UDELEŽENCI

 

Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred pričetkom izdelave sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta skladno z 29. členom ZUreP-l podati smernice za njegovo pripravo, k dopolnjenemu predlogu pa mnenje, so:

 

Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okoje, Izpostava Maribor - področje varstva okolja, področje vodnega gospodarstva - Krekova ul. 17, Maribor

Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor, Rotovški trg, Maribor

Ministrstvo za zdravstvo, zdravstveni inšpektorat, Izpostava Maribor

Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor

 

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor

JP Elektro Maribor, Vetrinjska 2, Maribor

Telekom Slovenije d.d., PE Maribor, Titova c. 38, Maribor

Nigrad d.d., Zagrebška ul. 30, Maribor

Mariborski vodovod Maribor, Jadranska c. 28, Maribor

Mariborska plinarna Maribor, Plinarniška ul. 9, Maribor

Kabelsko komunikacijski sistem Pobrežje, Kosovelova 11, Maribor

Mestna četrt Pobrežje, Kosovelova 11, Maribor

Komunalna direkcija, Prometni urad, Slovenska 40, Maribor

Komunalna direkcija - Odsek za gospodarske javne službe, Slovenska 40, Maribor

Zavod za varstvo okolja, Slovenska 40, Maribor

Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči, Grajska ul. 7, Maribor.

 

V smernicah morajo pristojni nosilci urejanja prostora konkretizirati določbe veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov, ki se nanašajo na predvideno prostorsko ureditev in na katerih temeljijo njihove smernice. če nosilec urejanja prostora tega ne stori, jih pripravljavec ni dolžan upoštevati, mora pa razloge za neupoštevanje posebej utemeljiti. če kdo od navedenih organov oziroma organizacij v 15 dneh ne bo podal smernic, se bo štelo, da nima smernic, pri čemer pa mora izdelovaleč upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni predpisi in drugi pravni akti.

 

Po javni razgrnitvi v skladu s 33. členom ZUreP-1 načrtovalec dopolni prostorski akt v skladu s stališči do pripomb in predlogov danih v času javne razgrnitve in pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da podajo mnenje k dopolnjenemu predlogu. V primeru, če kdo od navedenih organov ali organizacij v 15 dneh po prejemu zahtevka o izdaji mnenja ne bo podal mnenja, se bo štelo, da s predlagano prostorsko dokumentacijo soglaša.

 

Smernice in mnenja po predhodnem pooblastilu pripravljavca pridobi izbrani načrtovalec.

 

V kolikor se v postopku priprave sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodne smernice ter mnenja tudi drugih organov, ki zgoraj niso našteti, se le-te pridobe v postopku.

 

Pripravljavec sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je Mestna občina Maribor - Zavod za prostorsko načrtovanje na pobudo Klinike za male živali d.o.o. Maribor .

 

Naročnik sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je Klinike za male živali d.o.o. Maribor.

 

Naročnik bo izbral načrtovalca prostorske ureditve.

 

IV. SEZNAM POTREBNIH STROKOVNIH PODLAG IN NAčIN NJIHOVE PRIDOBITVE

 

Pri izdelavi sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je potrebno upoštevati vse predhodno izdelane strokovne podlage in druga gradiva, relevantna za izdelavo naloge s področja prostorskega razvoja, varstva okolja, ohranjanja narave in varstva kulturne dediščine.

 

Na območju veljajo:

 

Odlok o prostorskih sestavinah dolgoročnega plana občine Maribor za obdobje 1986-2000 (MUV št. 1/86, 16/87, 19/87), Odlok o prostorskih sestavinah družbenega plana Mesta Maribor za obdobje 1986-1990 (MUV št. 12/86, 20/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92,) in Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine Maribor za območje mestne občine Maribor (MUV št. 7/93, 8/93, 8/94, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/98, 11/00, 2/01 in 19/04)

Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje urbanistične zasnove mesta Maribor (MUV št. 26/98, 2/2001, 14/2002).

Odlok o varstvenih pasovih in ukrepih za zavarovanje zalog pitne vode na Vrbanskem platoju, Mariborskem otoku, Limbuški dobravi in Dravskem polju (MUV št. 19/98 in popravek MUV št. 23/98, 14/02)

Odlok o razglasitvi nepremičnih kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Maribor (MUV št. 5/92)

Odlok o razglasitvi naravnih znamenitosti na območju občine Maribor (MUV št. 17/93)

Odlok o varstvu zraka na območju Mestne občine Maribor (MUV št. 13/98)

Odlok o varstvu pred hrupom na območju občine Maribor (MUV 14/94).

Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki v Mestni občini Maribor (MUV št. 15/03)

Odlok o zelenih površinah na območju Mestne občine Maribor (MUV št. 27/02)

Odlok o občinskih cestah na območju mestne občine Maribor (MUV št.14/2000)

Odlok o odvajanju in čiščenju odpadnih voda na območju mestne občine Maribor (MUV št.14/2002).

 

V postopku priprave sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.

 

Strokovne rešitve prostorske ureditve za obravnavana zemljišča izdela skladno s 158. členom ZureP-1 načrtovalec, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca na podlagi določb 130. člena zakona o graditvi objektov (ZGO-1; Uradni list RS, št. 110/02) in ga izbere naročnik.

 

Načrtovalec izdela lokacijski načrt v vsebini, predpisani z Zu-reP-1.

 

V. ROKI ZA PRIPRAVO SPREMEMB IN DOPOLNITEV ZAZIDALNEGA NAčRTA

 

Pridobitev smernic za načrtovanje

 

Naročnik zagotovi gradivo za pridobitev smernic (najmanj situativni prikaz prostorske ureditve v merilu 1:5000 s tehničnim poročilom) v 15. dneh po sprejemu programa priprave.

 

Izbrani načrtovalec po pooblastilu Mestne občine Maribor pridobi smernice za načrtovanje od nosilcev urejanja prostora iz 3. točke tega programa priprave, ki jih podajo v 15. dneh po sprejemu vloge.

 

Izdelava predloga sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta

 

Načrtovalec izdela predlog sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta v 15 dneh po pridobitvi vseh smernic za načrtovanje.

 

Javna razgrnitev in javna obravnava

 

Župan Mestne občine Maribor sprejme obvestilo o 15 dnevni razgrnitvi predloga sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta. Obvestilo o javni razgrnitvi se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in dnevniku Večer najmanj osem dni pred začetkom javne razgrnitve.

 

Javna obravnava se izvede v času trajanja javne razgrnitve. Pripravljavec prostorskega akta v skladu s 77. členom ZUreP-1 pisno ali z javnim naznanilom obvesti o javni razgrnitvi in času javne obravnave lastnike nepremičnin na obravnavanem območju.

 

Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve predloga sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta.

 

ZPN MOM v času javne razgrnitve in javne obravnave evidentira vse pisne in ustne pripombe in predloge organov, organizacij in posameznikov.

 

Obravnava pripomb in priprava stališč do pripomb

 

Pripravljavec v sodelovanju z naročnikom in načrtovalcem prouči pripombe in predloge. Načrtovalec pripravi predlog stališč glede njihovega upoštevanja. Pripravljavec s pripombami in predlogi ter predlogom stališč seznani lastnike nepremičnin, ki so podali pripombe in tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale ter pridobi njihovo predhodno mnenje.

 

Župan potrdi stališča do pripomb.

 

Priprava dopolnjenega predloga sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta

 

Po javni razgrnitvi in sprejetju stališč do pripomb bo načrtovalec dopolnil prostorski akt v skladu s stališči do pripomb in predlogov, danih v času javne razgrnitve prostorskega akta. Na podlagi tistih pripomb, ki jih je možno upoštevati, bo pripravil dopolnjen predlog sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta. Posredoval ga bo pristojnim nosilcem urejanja prostora ter jih pozval, da v 15 dneh podajo mnenje k dopolnjenemu predlogu sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta.

 

Sprejem lokacijskega sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta

 

Župan Mestne občine Maribor posreduje dopolnjeni predlog sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta mestnemu svetu v obravnavo. Mestni svet sprejme Odlok o spremembah in dopolnitvah zazidalnega načrta za območje med čufarjevo, Šolsko in Osojnikovo ulico v Mariboru (deli PPE Po3-S, Po4-KE in Po5-S).

 

Po sprejetju se Odlok objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

VI. OBVEZNOSTI V ZVEZI S FINANCIRANJEM

 

Financna sredstva za pripravo sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta zagotovi naročnik.

 

VII. VELJAVNOST PROGRAMA PRIPRAVE

 

Program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 35005-26/04 0901 ST

Datum: 15. november 2004

 

                                                                    Župan

                                                                          Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.