New Page 2

 

Občinski svet občina Gornji Grad je po 25. členu Zakona o pokopališki dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Ur. 1. RS št. 34/84) ter skladno z določili Statuta občine Gornji Grad (Ur. list RS, 27/95) na 20. redni seji dne 18. 10. 1996 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o pokopališkem redu in pogrebnih svečanostih

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Pokopališča na območju občine Gornji Grad so sanitarno komunalni objekt v upravljanju občine Gornji Grad ali krajevne skupnosti na območju katere je pokopališče (v nadaljevanju: upravljalec pokopališča).

 

 

2. člen

 

 

Upravljalec pokopališča opravlja pokopališko in pogrebno dejavnost ter ureja pokopališča na krajevno običajen način, z dostojanstvom in spoštovanjem do umrlih ter v skladu s tem odlokom.

 

 

3. člen

 

 

Na območju občine Gornji Grad so tri pokopališča in sicer:

 

 

- v krajevni skupnosti Nova Štifta

 

 

- v krajevni skupnosti Gornji Grad

 

 

- v krajevni skupnosti Bočna

 

 

4. člen

 

 

Na pokopališčih se pokopavajo:

 

 

- vsi, ki umrejo v okolišu za katerega je pokopališče namenjeno z izjemo oseb, ki so izrazile željo, da želijo biti pokopane na drugem pokopališču ali če tako želijo svojci

 

 

- umrli v sosednjem naselju ali kakšnem drugem kraju, če je umrli pred smrtjo tako želel, oziroma če tako želijo svojci umrlega, ki imajo po zakonu pravico izbirati pokopališče.

 

 

5. člen

 

 

Pokopališče se zgradi ali obstoječe razširi na podlagi ureditvenega načrta skladno z dolgoročnim družbenim planom občine.

 

 

O opustitvi pokopališča odloči občinski upravni organ, pristojen za komunalne zadeve po prehodnem mnenju pristojne sanitarne inšpekcije in pristojnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine.

 

 

Za opustitev pokopališča in grobov, ki jih ureja poseben predpis, mora biti pred odločitvijo pridobljeno dovoljenje pristojnega republiškega upravnega organa.

 

 

II. PRISTOJNOST UPRAVLJALCA POKOPALIŠČA

 

 

6. člen

 

 

Občinski svet ima v zvezi z upravljanjem pokopališča naslednje pristojnosti:

 

 

- izdaja splošne akte in sklepa pogodbe s katerimi se ureja opravljanje pogrebnih in pokopaliških storitev v skladu s tem odlokom

 

 

- sprejema pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na pokopališke oddelke in grobove

 

 

- določa cenik pokopaliških storitev pristojbin in višino najemnin za grobove.

 

 

Del svojih pristojnosti lahko občinski svet prenese na krajevne skupnosti.

 

 

Občinski svet lahko za opravljanje pogrebnih dejavnosti pooblasti tudi drugo pravno osebo ali samostojnega podjetnika, ki je registriran za opravljanje te dejavnosti. V tem primeru se vse določbe tega odloka, ki opredeljuje pogrebne dejavnosti nanašajo na pooblaščenega pogodbenega izvajalca teh storitev.

 

 

7. člen

 

 

Upravljalec pokopališča ima naslednje pravice in obveznosti:

 

 

- vodi pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na pokopališke oddelke in grobove

 

 

- vodi knjigo pokopov s podatki umrlih, evidenco najemnikov ter plačil najemnine za posamezne grobove ter kartoteko grobov z vsemi podatki

 

 

- vodi ustrezno evidenco dohodkov in izdatkov ter v zvezi s tem tudi ustrezno finančno poslovanje

 

 

- ugotavlja pravilnost pokopaliških dokumentov za dovolitev pokopa

 

 

- opozarja kršitelje pokopališkega reda in jih prijavlja sodniku za prekrške in pristojnim inšpekcijskim službam

 

 

8. člen

 

 

Za opravljanje pokopališke službe in pogrebne dejavnosti imenuje upravljalec pokopališki odbor, ki mu praviloma predseduje član sveta krajevne skupnosti in gospodarja pokopališča, ki je član pokopališkega odbora.

 

 

9. člen

 

 

Pokopališki odbor, ki se izvoli za štiri leta ima predvsem naslednje pristojnosti:

 

 

- skrbi za urejenost in vzdrževanje pokopališča, skupnih delov pokopališča ter vseh objektov, ki sodijo k pokopališču (mrliška vežica itd.) ter določa hortikulturno ureditev površin na pokopališču in izven

 

 

- usmerja delo gospodarja, mu odreja delo in ga pri izvrševanju nalog nadzoruje

 

 

- enkrat letno poroča občinskemu svetu o svojem delu, predlaga izboljšave na pokopališču in njegovih skupnih objektih;

 

 

- opravlja druga dela za katera ga pooblasti upravljalec pokopališča, ki lahko na odbor prenese tudi del svojih obveznosti iz 7. člena tega odloka

 

 

Gospodar pokopališča opravlja dela, ki se določijo s pogodbo o delu.

 

 

III. UREJANJE POKOPALIŠČ

 

 

10. člen

 

 

Pokopališče mora biti ograjeno z zidom ali živo mejo. Imeti mora prostor za hrambo orodja, urejen prostor za zbiranje in odvoz odpadkov, možno oskrbo z vodo in elektriko, dostov z motornim vozilom in pakririšče.

 

 

11. člen

 

 

Grobovi so:

 

 

- enojni za pokop ene osebe

 

 

- rodbinski za pokop dveh ali več oseb

 

 

- otroški grobovi

 

 

- grobnice ali žarni grobovi

 

 

12. člen

 

 

Upravljalec pokopališča lahko določi poseben prostor na pokopališču za skupen pokop umrlih oseb v primeru elementarnih in drugih nesreč, za anonimne pokope ter raztrositev pepela.

 

 

13. člen

 

 

Mere grobnega prostora so za enojni grob: dolžina 2,30 m, širina 1 m: za rodbinske grobove je širina 2 m, za umrle otroke do 10 let zadostujejo ustrezno zmajnšane mere.

 

 

Minimalne mere grobne jame so: dolžina 2,20 m, širina 0,80 m in globina 1,80 m. Za otroke smejo biti jame odgovarjajoče skrajšane in zožane, vendar najmanj 1,20 m globoke.

 

 

Če je v isti jami predvidenih več zaporednih pokopov, mora biti jama poglobljena tako, da znaša plast zemlje nad zadnjo krsto najmanj 1,50 m.

 

 

Dosedanji grobni prostori lahko ostanejo v obstoječih merah, v kolikor s tem soglaša upravljalec pokopališča in so v skladu z načrtom pokopališča.

 

 

14. člen

 

 

Žare se shranjujejo v žarnih grobovih, v obstoječih grobovih in grobnicah. Globina žarnega groba je najmanj 0,70 m, širina do 1 m, dolžina pa do 1,20 m. Žarni grob se lahko poglobi za 0,30 m za nove žare.

 

 

15. člen

 

 

Anonimni pokopi se opravijo s pokopom krste, žare ali z raztrošenjem pepela na posebnem prostoru pokopališča skladno z 12. členom tega odloka.

 

 

16. člen

 

 

Raztrositev pepela se skladno z 12. členom tega odloka, opravlja s posebnim priborom na posebno urejenem prostoru pokopališča, na katerem so napisana imena umrlih in skupnem prostoru za polaganje cvetja in prižiganja sveč.

 

 

17. člen

 

 

V obstoječe grobnice na pokopališču je dovoljeno pokopavati le v kovinskih krstah ali v krstah iz trdega lesa s kovinskim vložkom.

 

 

18. člen

 

 

Poti med grobovi morajo biti široke najmanj 0,50 m.

 

 

Spomeniki, nagrobne ograje, razne zrasti oziroma druga znamenja ne smejo posegati izven meja določenega grobnega prostora, v višino pa smejo segati največ 1,50 m.

 

 

19. člen

 

 

Ponoven pokop v isti grob je mogoč po poteku mirovalne dobe, ki ne sme biti krajša od 10 let.

 

 

Če je ta nagrobna jama predhodno poglobljena, je ponoven pokop v isto jamo možen tudi pred potekom 10 let. Če je grob odprt pred potekom mirovalne dobe, mora nad zadnjo krsto ostati vsaj 0,10 m, zgornja plast zemlje pa mora biti visoka najmanj 1,50 m.

 

 

IV. PRIPRAVA POKOPA IN NAJEMNA POGODBA

 

 

20. člen

 

 

Pokop odredi mrliški preglednik po ugotovljeni smrti in tudi določi okvirni čas pokopa. Po ugotovljeni smrti se pokop prijavi upravljalcu pokopališč, s katerim se dogovori o vseh pokopaliških in pogrebnih storitvah. Pokop se lahko opravi, ko so upravljalcu predloženi vsi dokumenti, ki jih izda organ, pristojen za notranje zadeve.

 

 

21. člen

 

 

Upravljalec pokopališča oddaja prostor za grobove v najem s pisno najemno pogodbo in skladno s tem odlokom.

 

 

Najemna pogodba mora vsebovati:

 

 

- subjekte najemnega razmerja;

 

 

- čas najema

 

 

- vrsto, zaporedno številko in velikost grobnega prostora

 

 

- višino najemnine in pogoje plačevanja

 

 

- obveznosti najemodajalca glede urejanja grobov oz. prostora za grobove

 

 

- ukrepe v primeru neizvrševanja obveznosti iz pogodbe.

 

 

22. člen

 

 

Prostor za grobove se oddaja v najem za čas 10 let. Pogodba se lahko podaljša. Najmanj 60 dni pred potekom najemne pogodbe mora upravljalec pisno opozoriti najemnika na posledice, ki bi nastale, če pogodbe ne bi podaljšal. Če pogodbeni stranki najemne pogodbe ne podaljšata, je najemnik dolžan odstraniti opremo groba oziroma prostor za grob v 90 dneh. Če je ne odstrani, to stori upravljalec pokopališča na najemnikove stroške, grob oziroma prostor za grob pa lahko odda drugemu koristniku.

 

 

23. člen

 

 

Upravljalec pokopališča razveljavi sklenjeno pogodbo v naslednjih primerih:

 

 

- če najemnik grobnega prostora po prehodnem opozorilu ne poravna najemnine za preteklo leto za čas opredeljen v najemni pogodbi

 

 

- če najemnik ne vzdržuje redno groba kljub posebnem opozorilu

 

 

- kadar tako zahteva načrt razdelitve pokopališča

 

 

Neredno vzdrževan je grob takrat kadar nagrobnik ogroža varnost ljudi oziroma je tako zanemarjen, da kvari estetski videz pokopališča.

 

 

24. člen

 

 

Po razveljavitvi najemne pogodbe se smatra grobni prostor kot opuščen grob do konca mirovalne dobe, na kar se lahko prekoplje in odda drugemu najemniku.

 

 

V času od odstranitve opreme groba do poteka mirovalne dobe in ponovne oddaje grobnega prostora drugemu najemniku, skrbi za minimalno vzdrževanje opuščenega groba upravljalec pokopališča.

 

 

Sredstva za kritje vzdrževanje iz prejšnjega odstavka tega člena zagotavlja upravljalec.

 

 

V. NAČIN POKOPA

 

 

25. člen

 

 

Pokop umrlega se lahko opravi kot zemeljski pokop posmrtnih ostankov umrlega v krsti ali kot položitev žare s pepelom v zemljo na pokopališču.

 

 

Način pokopa se opravi skladno z voljo umrlega. Če umrli ni izrazil svoje volje, odloči o tem oseba, ki je stalno živela z njim oz. druga pooblaščena oseba.

 

 

26. člen

 

 

V strnjenih naseljih v Gornjem Gradu in Bočni se umrli polagajo na mrtvaški oder praviloma v mrliški vežici.

 

 

Čuvanje umrlih doma v naseljih navedenih v prvem odstavku tega člena ni dovoljeno oz. se dovoli samo izjemoma na izrecno željo umrlega oz. njegovih svojcev. Dovoljenje izda upravljalec pokopališča.

 

 

V vseh drugih naseljih v občini se lahko umrli čuvajo doma ali v mrliški vežici, če jo pokopališče ima.

 

 

Umrli stanovski predstavnik lahko leži v objektu, ki je namenjen opravljanju verskih obredov.

 

 

Soglasje za to da župan občine.

 

 

27. člen

 

 

Pokopi so vsak dan. Upravljalec pokopališča lahko določi čas; v katerem so na pokopališču pogrebi.

 

 

Upravljalec pokopališča določi s posebnim pravilnikom tudi obratovalni čas mrliške vežice.

 

 

VI. POGREBNE SVEČANOSTI

 

 

28. člen

 

 

Pogrebna svečanost se organizira v skladu z voljo umrlega ali najbližjega sorodnika. Pogrebnih svečanosti se ne organizira, če se opravi pogreb po volji umrlega ali najbližjega sorodnika v ožjem družinskem krogu.

 

 

Pogrebne svečanosti se lahko udeleži vsakdo in je dolžan upoštevati pravila dostojanstva in spoštovanja do umrlega in svojcev.

 

 

29. člen

 

 

Pogrebna svečanost se odvija na krajevno običajen način. V primeru pogreba z verskim obredom se praviloma prvo opravi verski obred. V tem primeru udeleženci umrlega v pogrebnem sprevodu pospremijo od mrtvaškega odra v cerkev.

 

 

Po končanem verskem obredu se pogrebni sprevod do groba razvrsti tako, da so na čelu nosilci zastav, verskih simbolov in praporov, nato nosilci vencev, nosilci javnih odlikovanj in drugih priznanj ter duhovnik s spremstvom.

 

 

Za krsto oz. žaro sledijo sorodniki, drugi udeleženci pogreba pa do mesta pokopa sledijo na krajeven običajen način.

 

 

30. člen

 

 

Udeleženci pogrebne svečanosti se razvrstijo ob grobu. Med spuščanjem krste ali žare s posmrtnimi ostanki v grob se lahko vrši verski obred. Nato praviloma sledijo pevci, recitatorji, orkestri ali drugi instrumentalisti (zvočni signali). Sledi minuta molka, poklonitev zastav in praporov, nakar posamezni udeleženci umrlemu izrazijo še zadnjo pozornost in pogreb je končan.

 

 

Najkasneje dve uri po končani svečanosti mora upravljalec oz. njegov pooblaščenec iz 6. člena tega odloka grob zasuti. Z delom sme pričeti, ko večina udeležencev zapusti grob oz. pokopališče.

 

 

Pri anonimnih pokopih se pogrebna svečanost zaključi na prostoru, ki ga upravljalec določi v ta namen.

 

 

VII. VZDRŽEVANJE REDA, MIRU IN ČISTOČE NA

 

 

POKOPALIŠČU

 

 

31. člen

 

 

V območju pokopališča ni dovoljeno:

 

 

- nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih oz. prostorih za grobove

 

 

- odlaganje smeti in odpadkov izven za to določenega prostora

 

 

- odlaganje spomenikov in okvirov grobov

 

 

- druge vrste onesnaževanja pokopališkega prostora in objektov v območju pokopališča

 

 

- razmetavanje sveč, vencev, cvetja in drugih predmetov

 

 

- trganje cvetja in zelenja na grobovih

 

 

- vodenje živali na pokopališki prostor in v objekte v območju pokopališča

 

 

- poškodovanje mrliške vežice, grobov, nasadov in drugih naprav in predmetov na območju pokopališča

 

 

- uporaba prevoznih sredstev po pokopališču, razen otroških, invalidskih in ročnih vozičkov ter službenih vozil upravljalca, brez dovoljenja upravljalca

 

 

32. člen

 

 

Brez dovoljenja upravljalca na pokopališču ni dovoljeno opravljati raznih prevozov zidarskih, kamnoseških in drugih del.

 

 

33. člen

 

 

Upravljalec pokopališča zagotavlja in skrbi za redno tekoče in investicijsko vzdrževanje vseh skupnih objektov in naprav v območju pokopališča in na pokopališču.

 

 

VIII. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

34. člen

 

 

Z denarno kaznijo od 1.000,00 SIT do 30.000,00 SIT se kaznuje občan ali posameznik, če:

 

 

- uredi grob v nasprotju z načrtom ureditve pokopališča

 

 

- uredi grob v izmerah, ki so v nasprotju z določili tega odloka

 

 

- uredi spomenik, nagrobno ograjo, razne zrasti in druga znamenja tako, da posegajo izven meje določenega grobnega prostora

 

 

- krši prepovedi iz 31. člena in 32. člena tega odloka

 

 

- ne vzdržuje grobnega prostora in vmesnih poti ob grobu

 

 

- če preproda grobni prostor

 

 

- če odtuji predmete z grobov, mrliške vežice in pokopaliških objektov.

 

 

IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

35. člen

 

 

Upravljalec pokopališča mora v 12 mesecih od uveljavitve tega odloka uskladiti in urediti svoje akte s tem odlokom.

 

 

36. člen

 

 

Nadzor na izvajanjem določil tega odloka opravljajo pristojne inšpekcije in pooblaščeni delavci upravljalca pokopališča.

 

 

37. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o pokopališkem redu za pokopališča v območju občine Mozirje (Ur. 1. SRS št.14/85) in Odlok o pogrebnih svečanostih na območju občine Mozirje (Ur. 1: SRS št.3/79)

 

 

38. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v uradnem glasilu občine Mozirje, Nazarje; Gornji Grad, Ljubno, Luče.

 

 

Štev.: 352-45/96

 

 

Datum: 21. 10. 1996

 

 

PREDSEDNIK

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE GORNJI GRAD

 

 

Jakob FILAČ, l.r.