New Page 1

Na podlagi 16. člena Statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 11/99, 7/01, 19/05, 12/06) in 101. člena  Poslovnika občinskega sveta Ormož  (Uradni vestnik občine Ormož, št. 13/99, 3/01, 24/06 in 8/07) je Občinski svet občine Ormož, na 8.  seji, dne 18. 07. 2007 potrdil uradno prečiščeno besedilo Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Ormož, ki obsega:

Odlok o gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 26/94, z dne 29.12.1994)

Odlok o spremembi odloka o gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 9/96, z dne 28.3.1996)

Odlok o spremembi odloka o gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 3/98, z dne 17.2.1998)

Odlok o spremembi odloka gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 7/98, z dne 21.7.1998)

Odlok o spremembi odloka gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 10/99, z dne 15.9.1999)

Odlok o spremembi odloka gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 13/99, z dne 16.11.1999)

Odlok o spremembi odloka gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 4/03, z dne 7.4.2003)

Odlok o spremembi odloka gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 5/06, z dne 15.3.2006)

Odlok o spremembah odloka gospodarskih javnih službah v občini Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 9/07, z dne 7.5.2007)

 

Šifra: 007-00025/2007

Ormož, dne 18. 07. 2007

                                                              ŽUPAN

Alojz Sok

 

ODLOK

o gospodarskih javnih službah v občini Ormož

(Uradno prečiščeno besedilo – UPB 1)

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se določajo načini in oblike izvajanja gospodarskih javnih služb, strokovno-tehnične in pospeševalne naloge, varstvo uporabnikov javnih dobrin in viri financiranja ter druga vprašanja, ki so povezana z izvajanjem javnih služb.

 

II. NAČIN OPRAVLJANJA JAVNIH SLUŽB

 

2. člen

Občina z enim ali več odloki podrobneje uredi načine opravljanja posamezne ali več javnih služb oziroma podrobneje določi elemente iz 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93).

Kadar standardi in normativi iz 1. odstavka tega člena niso predpisani za celotno državo, se predpišejo z odloki iz prejšnjega odstavka.

 

III. JAVNE SLUŽBE

 

3. člen

Obvezne javne službe so:

1. oskrba s pitno vodo,

2. odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih in padavinskih voda,

3. ravnanje s komunalnimi odpadki,

4. odlaganje ostankov komunalnih odpadkov,

5. javna snaga in čiščenje javnih površin,

6. urejanje javnih poti, površin za pešce in zelenih površin,

7. vzdrževanje občinskih javnih cest,

8. gospodarjenje s stavbnimi zemljišči.

 

4. člen

Izbirne javne službe so:

1. pogrebne in pokopališke storitve ter urejanje pokopališč,

2. urejanje ulic in trgov s pripadajočimi objekti,

3. urejanje in vzdrževanje javnih tržnic,

4. urejanje javnih parkirišč,

5. javna razsvetljava v naseljih, ki obsega razsvetljavo prometnih in drugih javnih površin v naseljih,

6. dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

7. dobava zemeljskega plina tarifnim odjemalcem,

8. urejanje javnih parkov, nasadov, drevoredov, zelenic, otroških igrišč in drugih javnih površin s pripadajočimi napravami in opremo,

9. postavljanje in vzdrževanje prometne signalizacije na ulicah in trgih,

10. prevoz oseb po obstoječih žičniških napravah.

 

Javne službe iz prejšnjega odstavka se opravljajo na celotnem območju občine, če z odlokom iz 2. člena tega odloka za posamezno javno službo ni določeno drugače.

 

5. člen

Kot izbirne javne službe se lahko izvajajo tudi druge dejavnosti, ki jih določi pristojni organ lokalne skupnosti.

6. člen

Infrastrukturni objekti in naprave, potrebne za izvajanje javnih služb v občini Ormož so:

- objekti in naprave za oskrbo z vodo;

- objekti in naprave za odvajanje in čiščenje odpadnih voda;

- objekti in naprave za odstranjevanje komunalnih odpadkov;

- objekti in naprave, ki služijo za oskrbo naselij s plinom iz lokalnega omrežja;

- tržnica;

- javni parki, nasadi, drevoredi in otroška igrišča;

- omrežje in naprave javne razsvetljave;

- objekti in naprave za odvajanje padavinskih voda;

- hudourniki, peš poti, dovozne poti, ulice, trgi, druge javne površine v naseljih in občinske javne ceste;

- pokopališki objekti in naprave.

 

Z odloki iz 2. člena tega odloka se podrobneje opredelijo objekti in naprave, ki so javno dobro, uredijo pogoji in način rabe objektov in naprav ter uredijo druga vprašanja povezana z infrastrukturnimi objekti in napravami.

 

IV. NAČIN IZVAJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

7. člen

Izvajanje gospodarskih javnih služb zagotavlja občina neposredno ali z dajanjem koncesij.

 

8. člen

Občina zagotavlja neposredno izvajanje gospodarskih javnih služb z ustanavljanjem režijskih obratov ali javnih podjetij.

Režijski obrat se ustanovi, kadar ni pogojev za ustanovitev javnega podjetja, ker bi bilo to neekonomično ali neracionalno zaradi majhnega obsega dejavnosti gospodarske javne službe, pa tudi ni pogojev za podelitev koncesije, ali ta ne bi bila smotrna.

Vprašanja povezana z delovnim področjem režijskega obrata, pooblastili in odgovornostjo vodje režijskega obrata ter druga vprašanja se uredijo z aktom o ustanovitvi režijskega obrata.

 

10. člen

Javno podjetje se ustanovi kot podjetje v lastnini občine ali kot podjetje z vložki zasebnega kapitala v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe.

Vprašanja povezana z dejavnostjo javnega podjetja in njenim izvajanjem, z uporabo objektov in naprav, potrebnih za izvajanje dejavnosti ter medsebojne pravice in obveznosti med občino kot ustanoviteljico ali javnim podjetjem se uredijo z aktom o ustanovitvi javnega podjetja.

Ustanoviteljske pravice do javnega podjetja izvršuje pristojni organ lokalne skupnosti.

 

11. člen

Za izvajanje gospodarskih javnih služb lahko občina da koncesijo pravni ali fizični osebi, ki je registrirana in izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti, ki so predmet koncesije.

 

12. člen

Koncesionarje pridobiva koncendent na podlagi javnega razpisa ali vloge o zainteresiranosti.

Postopek javnega razpisa in izbora ter postopek v zvezi z izborom na podlagi vloge o zainteresiranosti določi pristojni organ lokalne skupnosti s koncesijskim aktom v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe.

 

13. člen

O izbiri koncesionarja odloči koncendent z upravno odločbo.

Ponudnik, ki meni, da so bila kršena pravila postopka javnega razpisa ali izbora ali da je izbor neutemeljen, lahko zahteva varstvo v skladu z zakonom.

 

14. člen

Koncendent sklene s koncesionarjem koncesijsko pogodbo v skladu z zakonom.

 

15. člen

Na podlagi odločitve Občinskega sveta se lahko zagotovi izvajanje dejavnosti iz okvira gospodarskih javnih služb tudi z vlaganjem finančnih in drugih sredstev v zasebnopravne subjekte (podjetja, obratovalnice, posamezniki idr.).

Vlaganje sredstev se opravi z zbiranjem ponudb na podlagi javnega razpisa ali na podlagi vloge o zainteresiranosti. Postopek javnega razpisa in izbora ter postopek v zvezi z izborom na podlagi vloge o zainteresiranosti določi Občinski svet v skladu z zakonom o gospodarskih javnih službah.

O izbiri koncesionarja osebe zasebnega prava na podlagi javnega razpisa ter o izbiri na podlagi vloge o zainteresiranosti po predhodnem soglasju občinskega sveta odloči vlagatelj z upravno odločbo.

Ponudnik, ki meni, da so bila kršena pravila postopka javnega razpisa ali izbora ali da je izbor neutemeljen, lahko zahteva varstvo v skladu z zakonom.

 

16. člen

Z izbrano osebo sklene vlagatelj pogodbo o vlaganju javnega kapitala v skladu z zakonom.

 

17. člen

Koncesijska pogodba ali pogodba o vlaganju se lahko, skladno z zakonom, sklene tudi s tujo pravno ali fizično osebo.

 

V. ORGANIZACIJA IZVAJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

18. člen

Z dajanjem koncesij se zagotavlja opravljanje obveznih gospodarskih javnih služb iz 3. člena odloka od 1. do 6. točke, ter izvajanje izbirnih gospodarskih javnih služb iz 4. člena tega odloka od 2. do 10. točke.

 

18. a člen

Izvajanje obvezne gospodarske javne službe, gospodarjenje s stavbnimi zemljišči, se izvaja v režijskem obratu.

 

18. b člen

Izvajanje obvezne gospodarske javne službe vzdrževanje občinskih cest, razen vzdrževanja javnih poti se izvaja s koncesijo, vzdrževanje javnih poti pa se izvaja v skladu s 35. členom Zakona o gospodarskih javnih službah ali s koncesijo.

 

18. c člen

Izvajanje izbirne gospodarske javne službe pogrebne in pokopališke storitve ter urejanje pokopališč se izvaja s koncesijo ali v skladu s 35. členom Zakona o gospodarskih javnih službah.

 

19. člen

Črtan.

 

20. člen

Črtan.

 

VI. UPRAVNE, STROKOVNO-TEHNIČNE, ORGANIZACIJSKE IN RAZVOJNE NALOGE

 

21. člen

Upravne naloge: normativne, procesne in nadzorne ter strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju gospodarskih javnih služb opravlja pristojni občinski organ, v skladu s pristojnostmi, ki so določene s predpisom o organizaciji in delu občinske uprave v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe.

Kadar to narekujejo razlogi racionalnosti in ekonomičnosti ali če so potrebna posebna strokovna znanja ali oprema, lahko upravni organ s soglasjem občinskega sveta s pogodbo poveri izvajanje posameznih nalog iz prejšnjega odstavka tega člena za opravljanje takšnih nalog registrirani organizaciji ali posamezniku.

 

VII. VARSTVO UPORABNIKOV

 

22. člen

Naloge sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin opravlja sosvet krajevnih skupnosti.

 

23. člen

Svet uporabnikov:

- usklajuje interese prebivalcev krajevnih skupnosti in gospodarstva ter predlaga skupne predloge pristojnemu organu lokalne skupnosti;

- zastopa interese krajanov in gospodarstva v zvezi z načrtovanjem in financiranjem javnih služb in s tem povezanih objektov in naprav v razmerju do pristojnega organa lokalne skupnosti;

- zastopa interese krajanov in gospodarstva v razmerju do izvajalcev storitev in opozarja na pomanjkljivosti ter predlaga izboljšave;

- opravlja druge naloge v skladu s svojimi pravili ali drugimi akti o delu in poslovanju.

 

Občinski svet zagotovi materialne in finančne pogoje za delo sveta uporabnikov.

 

24. člen

Pristojni organ lokalne skupnosti je dolžan obravnavati pripombe in predloge sveta uporabnikov.

Občinski svet je dolžan obvestiti svet uporabnikov o svojih stališčih in ukrepih v skladu s poslovnikom o svojem delu, pristojni organ lokalne skupnosti pa najkasneje v roku 30 dni od dneva, ko je prejel pripombo ali predlog sveta.

 

VIII. FINANCIRANJE JAVNIH SLUŽB

 

25. člen

Gospodarske javne službe se financirajo s:

- ceno storitev in proizvodov,

- proračunskimi sredstvi,

- lokalnim davkom,

- prihodki izvajalcev,

- posojili,

- tujimi vlaganji,

- voucherji.

26. člen

Z dnem pričetka veljavnosti tega odloka preneha veljati Odlok o komunalnih dejavnostih v občini Ormož (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 38/86, 2/87, 37/89, 21/90, 11/92, 37/92 in 21/93).

 

27. člen

Odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku občine Ormož.