New Page 2

Na podlagi 32. in 32.a člena Zakona o lokalni samoupravi (ZLS – UPB2, Ur. list RS, št. 94/07) in 55. člena Statuta Občine Cerkvenjak (MUV, št. 16/07) je Nadzorni odbor Občine Cerkvenjak na svoji 5. redni seji, dne 31. marca 2008 sprejel

P O S L O V N I K

nadzornega odbora občine Cerkvenjak

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Ta poslovnik ureja organizacijo in način dela Nadzornega odbora občine Cerkvenjak (v nadaljnjem besedilu: Nadzorni odbor).

2. člen

Nadzorni odbor ima okrogli pečat, v sredini je grb občine Cerkvenjak, okoli katerega je napis Občina Cerkvenjak, Nadzorni odbor.

3. člen

Nadzorni odbor je pri svojem delu samostojen in ni vezan na nikogaršnja navodila. Nadzorni odbor opravlja svoje naloge strokovno, pošteno, vestno ter nepristransko preverja, če nadzorovani organi delujejo po načelu dobrega gospodarja.

4. člen

Delo nadzornega odbora je javno. Nadzorni odbor je pri svojem delu dolžan varovati osebne podatke ter državne, uradne in poslovne skrivnosti, ki so tako opredeljene z zakonom, drugim predpisom ali z akti občinskega sveta in organizacij uporabnikov proračunskih sredstev in spoštovati dostojanstvo, dobro ime in integriteto posameznikov. Za potrebe varovanja osebnih podatkov in/ali državnih, uradnih oz. poslovnih skrivnosti lahko Nadzorni odbor s sklepom zapre sejo oz. del seje za javnost.

5. člen

Udeležba na sejah Nadzornega odbora je dolžnost članov. V primeru zadržanosti morajo svojo odsotnost sporočiti predsedniku ali predstavniku občinske uprave.

6. člen

Vabljeni porabniki sredstev proračuna oz njihovi predstavniki, predstavniki javnih podjetij in strokovni sodelavci ter funkcionarji občinske uprave so dolžni sodelovati na sejah in poročati o posameznih točkah, za katere so vabljeni.

II. ORGANIZACIJA NADZORNEGA ODBORA

7. člen

Nadzorni odbor ima tri člane.

Nadzorni odbor ima predsednika in njegovega namestnika.

Sejo nadzornega odbora skliče predsednik na lastno pobudo ali na pobudo enega člana nadzornega odbora.

Delo nadzornega odbora vodi in organizira predsednik, v njegovi odsotnosti pa njegov namestnik.

8. člen

Naloge predsednika nadzornega odbora so, da:

- predlaga letni nadzorni program v skladu z 42. členom Statuta občine Cerkvenjak

- vodi in organizira delo nadzornega odbora,

- predstavlja in zastopa nadzorni odbor,

- sklicuje in vodi seje nadzornega odbora,

- predlaga dnevni red za sejo nadzornega odbora,

- v sodelovanju s strokovno službo skrbi za pripravo gradiva za seje Nadzornega odbora,

- podpisuje sklepe, zapisnike in dopise nadzornega odbora,

- spremlja izvajanje sklepov nadzornega odbora,

- sodeluje z občinskim svetom, županom in občinsko upravo.

Član Nadzornega odbora, ki je izvoljen za namestnika predsednika v času njegove odsotnosti opravlja tekoče naloge in vse tiste naloge, za katere ga je pooblastil predsednik.

9. člen

Član nadzornega odbora je lahko predčasno razrešen:

- če izgubi volilno pravico,

- če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije,

- če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev,

- če v treh mesecih po potrditvi mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo člana Nadzornega odbora,

- če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo člana Nadzornega odbora - če nastopi funkcijo ali začne opravljati delo oziroma če v enem mesecu po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski, oziroma državni upravi, ki na podlagi določb 37.b člena Zakona o lokalni samoupravi ni združljiva, oziroma ni združljivo s funkcijo člana Nadzornega odbora

- če odstopi.

Član nadzornega odbora je lahko razrešen, če nadzorni odbor ugotovi nastop enega od razlogov iz prejšnjega odstavka tega člena in na tej podlagi poda pobudo občinskemu svetu o predčasni razrešitvi.

Član nadzornega odbora ne sme opravljati svoje funkcije, če je proti njemu sprožen kazenski postopek, o čemer je dolžan obvestiti predsednika nadzornega odbora, kateri o tem obvesti občinski svet Občine Cerkvenjak.

Občinski svet lahko odloči o tem, da za člana nadzornega odbora glede na vrsto kaznivega dejanja , začasno do pravnomočne sodne rešitve, ne more opravljati svoje funkcije. Občinski svet lahko odloči o razrešitvi takega člana, če bi tak primer onemogočil tekoče delo nadzornega odbora.

III. PRISTOJNOSTI, POOBLASTILA IN POSTOPEK

NADZORA

10. člen

Nadzorni odbor ima v skladu z 39. členom Statuta občine Cerkvenjak naslednje pristojnosti:

- opravlja nadzor nad razpolaganjem premoženja občine 

- nadzoruje namenskost in smotrnost porabe sredstev občinskega proračuna

- nadzoruje finančno poslovanje porabnikov sredstev občinskega proračuna

- nadzorni odbor v okviru svojih pristojnosti ugotavlja zakonitost in pravilnost poslovanja občinskih organov, občinske

uprave, javnih zavodov, javnih podjetij in občinskih skladov ter drugih porabnikov sredstev občinskega proračuna in pooblaščenih oseb z občinskimi javnimi sredstvi in občinskim premoženjem ter ocenjuje učinkovitost in gospodarnost porabe občinskih javnih sredstev.

11. člen

Nadzorni odbor sprejme letni nadzorni program, ki mora obvezno vsebovati nadzor zaključnega računa občine, zaključne račune javnih zavodov, predloge finančnih načrtov proračuna in zavodov. Prav tako mora obvezno nadzorovati tudi razpolaganje in gospodarjenje z občinskim premoženjem.

V program lahko nadzorni odbor vključi tudi druge nadzore.

Nadzorni odbor s svojim programom seznani občinski svet in Župana.

Poleg zadev iz letnega programa dela mora nadzorni odbor obvezno obravnavati tudi zadeve, ki jih s sklepom predlaga občinski svet ali župan.

Nadzorni odbor mora posredovati letno poročilo o svojem delu županu in občinskemu svetu do konca meseca januarja koledarskega leta za preteklo leto. Občinski svet, župan in organi porabnikov proračunskih sredstev so se dolžni seznaniti s poročilom nadzornega odbora ter upoštevati njegove ugotovitve in priporočila v skladu s pristojnostmi.

Nadzorni odbor mora sodelovati z županom in občinskim svetom ter drugimi organi občine, organi uporabnikov občinskih proračunskih sredstev in drugimi osebami.

Predsednik ali od njega pooblaščen član nadzornega odbora se mora udeležiti seje občinskega sveta, ko obravnava predlog proračuna in druge zadeve, za katere nadzorni odbor oceni, da so pomembne za njegovo delo.

12. člen

Za posamezen nadzor je pristojen član nadzornega odbora, ki je določen v nadzornem programu (v nadaljevanju: nadzornik) Nadzornik pripravi osnutek poročila o nadzoru in ga posreduje predsedniku nadzornega odbora. Osnutek poročila o nadzoru mora vsebovati enake sestavine kot poročilo o nadzoru.

Predsednik nadzornega odbora lahko poda v roku treh dni pripombe na osnutek poročila o nadzoru. Če pripomb nadzornik ne upošteva, predsednik nadzornega odbora pošlje osnutek poročila o nadzoru, skupaj s pripombami ostalim članom nadzornega odbora in skliče sejo najpozneje v roku 8 dni od posredovanega osnutka poročila o nadzoru.

Osnutek poročila obravnava nadzorni odbor na seji. Vsak član se mora o osnutku poročila izjaviti, na koncu izjavo poda še predsednik nadzornega odbora. Po podanih izjavah nadzorni odbor sprejme predlog poročila o nadzoru.

Če predlog poročila o nadzoru ni sprejet, je dolžan nadzorni odbor sprejeti usmeritve za njegovo spremembo ali dopolnitev.

Usmeritve mora upoštevati nadzornik in osnutek poročila o nadzoru dopolniti. Predlog poročila o nadzoru podpiše predsednik nadzornega odbora.

13. člen

Nadzorni odbor pošlje nadzorovani osebi predlog poročila o nadzoru najpozneje v roku 8 dni po sprejemu. Nadzorovana oseba ima pravico v roku 15 dni, od prejema predloga poročila o nadzoru, vložiti ugovor. Nadzorni odbor mora o ugovoru odločiti v petnajstih dneh od prejema ugovora.

Po preteku rokov iz prejšnjega odstavka oziroma po odločitvi o ugovoru nadzorovane osebe sprejme nadzorni odbor poročilo

o nadzoru, ki ga pošlje nadzorovani osebi, občinskemu svetu in županu, po potrebi pa tudi računskemu sodišču in pristojnemu ministrstvu.

14. člen

V ugotovitvah Nadzornega odbora se navede popolno in verodostojno dejansko stanje, ki je bilo ugotovljeno v nadzoru in na katerem temeljijo ocene, mnenje, priporočila oziroma predlogi.

Z ocenami nadzorni odbor presodi, kateri predpisi so bili kršeni (pravilnost poslovanja) in/ali je bilo poslovanje nadzorovane osebe smotrno glede na uporabljena sodila v nadzoru.

V mnenju se izrazi ali je bilo poslovanje nadzorovane osebe pravilno in/ali smotrno.

Nepravilno poslovanje je takrat, če je nadzorovana oseba poslovala v nasprotju s predpisi, proračunom in drugimi akti (pogodbo in drugimi splošnimi ter posamičnimi akti), ki bi jih morala upoštevati pri svojem poslovanju.

Nesmotrno poslovanje je negospodarno in/ali neučinkovito in/ali neuspešno.

Negospodarno poslovanje je tisto poslovanje, ko bi nadzorovana oseba enake učinke lahko dosegla pri manjših stroških.

Neučinkovito poslovanje je tisto, ko bi pri enakih stroških lahko nadzorovana oseba dosegla večje učinke.

Neuspešno poslovanje je tisto, ko se niso uresničili cilji poslovanja nadzorovane osebe.

Priporočila vsebujejo predloge za izboljšanje pravilnosti poslovanja oziroma smotrnosti (za gospodarnejšo, učinkovitejšo in uspešnejšo porabo sredstev javnih financ). S priporočili oziroma predlogi nadzorni odbor praviloma svetuje, kako nadzorovana oseba izboljša poslovanje tako, da nakaže le poti za izboljšanje.

15. člen

Če je nadzorni odbor ugotovil hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, ki so opredeljene v poslovniku nadzornega odbora, mora o teh kršitvah v petnajstih dneh od dokončnosti poročila obvestiti pristojno ministrstvo in računsko sodišče.

16. člen

Nadzorni odbor ima pri izvajanju nadzora naslednja pooblastila:

- vpogled v vse listine in dokumente, ki so predmet pregleda in so relevantni za uspešno izvajanje nadzora,

- zahtevati potrebne podatke in gradiva,

- pridobitev vseh potrebnih informacij v fazi predlogov in po njihovem sprejetju.

17. člen

V primeru, ko postopek nadzora zahteva temeljito revizijo, v katero je potrebno vključiti računsko sodišče, drugi strokovni organ ali posamezne strokovnjake, nadzorni odbor ustrezno zahtevo predloži občinskemu svetu in županu.

18. člen

Vsak član ima pravico zahtevati in dobiti od občine podatke, ki so mu potrebni pri opravljanju njegovih nalog, če teh podatkov na njegov predlog s sklepom ne zahteva nadzorni odbor.

19. člen

Za posamezen nadzor je zadolžen član nadzornega odbora, ki je določen v nadzornem programu (v nadaljevanju: nadzornik).

Nadzornik pripravi osnutek poročila o nadzoru in ga posreduje predsedniku nadzornega odbora. Osnutek poročila o nadzoru mora vsebovati enake sestavine kot poročilo o nadzoru.

Predsednik nadzornega odbora lahko poda v roku treh dni pripombe na osnutek poročila o nadzoru. Če pripomb nadzornik ne upošteva, predsednik nadzornega odbora pošlje osnutek poročila o nadzoru, skupaj s pripombami, ostalim članom nadzornega odbora in skliče sejo najpozneje v roku 8 dni od posredovanega osnutka poročila o nadzoru.

Osnutek poročila obravnava nadzorni odbor na seji. Vsak član se mora o osnutku poročila izjaviti, na koncu izjavo poda še predsednik nadzornega odbora. Po podanih izjavah nadzorni odbor sprejme predlog poročila o nadzoru.

Če predlog poročila o nadzoru ni sprejet, je dolžan nadzorni odbor sprejeti usmeritve za njegovo spremembo ali dopolnitev.

Usmeritve mora upoštevati nadzornik in osnutek poročila o nadzoru dopolniti.

Predlog poročila o nadzoru podpiše predsednik nadzornega odbora.

Člani nadzornega odbora ne smejo odločati o zadevi, pri kateri so z odgovorno osebo ali predstavniki proračunskega porabnika v sorodstvenih zvezah do prvega kolena. Prav tako član nadzornega odbora ne more sodelovati pri obravnavanju in odločanju v postopku nadzora, če je član organa upravljanja v javnem zavodu, v katerem opravlja nadzor.

20. člen

Na sejah občinskega sveta lahko sodeluje predstavnik nadzornega odbora. Predstavnik nadzornega odbora lahko sodeluje v razpravah občinskega sveta o zadevah iz svojih pristojnosti. O tem je dolžan poročati na naslednji seji nadzornega odbora. Občinski svet in župan sta dolžna članom nadzornega odbora poslati en izvod gradiva, ki se obravnava na seji občinskega sveta.

IV. DELO NADZORNEGA ODBORA

21. člen

Sejo vodi predsednik nadzornega odbora v njegovi odsotnosti pa njegov namestnik.

22. člen

Nadzorni odbor veljavno odloča, če je na seji prisotna večina članov nadzornega odbora.

Nadzorni odbor sprejema odločitve z večino opredeljenih glasov na seji sodelujočih članov.

Glasovanje na sejah nadzornega odbora je praviloma javno z dvigom rok. Nadzorni odbor lahko na predlog predsednika ali katerega izmed članov sklene, da je glasovanje o posameznem sklepu tajno.

23. člen

Predlog dnevnega reda za sejo nadzornega odbora določi predsednik. Nadzorni odbor o predlaganem dnevnem redu glasuje.

Seja poteka po točkah dnevnega reda.

24. člen

Predsednik lahko povabi na sejo nadzornega odbora predstavnike institucij in organov, ki so predmet nadzora.

25. člen

Vabilo za sklic seje se pošlje članom nadzornega odbora sedem dni pred datumom seje, s priloženim zapisnikom predhodne seje in ostalim gradivom za predlagane točke. Ob soglasju članov je lahko seja izjemoma sklicana tudi v krajšem času. Seje so praviloma v prostorih občinske uprave, lahko pa so sklicane tudi v drugih prostorih na območju občine.

V pripravljenem gradivu za vsako točko dnevnega reda mora biti razvidno:

- kdo je gradivo pripravil

- kdo je poročevalec na seji

26. člen

Na začetku seje predsednik in strokovna služba poročata o realizaciji sklepov prejšnje seje. Nadzorni odbor obvezno obravnava tudi zapisnik. Člani imajo pravico dati pripombe k zapisniku v pisni ali ustni obliki. Pripombe morajo biti zabeležene v zapisniku naslednje seje.

27. člen

Po opravljeni razpravi o posamezni točki dnevnega reda oblikuje predsednik nadzornega odbora sklep in ga da na glasovanje.

Predsednik sme sejo prekiniti, če je pri posamezni točki dnevnega reda, na podlagi razprave potrebno pripraviti predloge za odločitev in stališča. V tem primeru se razprava o takšni točki dnevnega reda prekine in nadaljuje po predložitvi teh predlogov.

Predsednik lahko med sejo prekine delo nadzornega odbora, če je to potrebno zaradi odmora, priprave predlogov po zaključeni razpravi, potrebe po posvetovanjih, pridobitve dodatnih strokovnih mnenj. V primeru prekinitve predsednik določi, kdaj se bo seja nadaljevala.

Predsednik prekine delo nadzornega odbora, če ugotovi, da seja ni več sklepčna in v drugih primerih, ko tako sklene nadzorni odbor.

Predsednik lahko prekine sejo tudi v primeru, ko z rednimi ukrepi, ki so določeni v poslovniku o delu občinskega sveta ni mogoče ohraniti reda na seji nadzornega odbora.

28. člen

Zapisnik seje nadzornega odbora obvezno vsebuje:

- zaporedno številko seje, datum in kraj seje,

- navedbo prisotnih in opravičeno oz. neupravičeno odsotnih članov,

- navedbo ostalih prisotnih,

- sprejeti dnevni red,

- vse izjave članov nadzornega odbora za katere so posebej zahtevali, da se vnesejo v zapisnik,

- morebitna ločena mnenja pri glasovanju o posameznih sklepih,

- sklepe nadzornega odbora.

29. člen

Originalu zapisnika morajo biti priložena vsa gradiva, ki so bila predložena na seji Nadzornega odbora. Zapisnik podpišeta predsednik in zapisnikar. Zapisniki in gradiva se do konca mandata hranijo v občinski upravi, po izteku mandata pa se predajo v arhiv, v skladu s predpisi o pisarniškem poslovanju in ravnanju z arhivskim gradivom.

30. člen

Predsednik nadzornega odbora lahko v primeru, ko to zahteva nujnost ali ekonomičnost postopka, opravi korespondenčno sejo.

Korespondenčna seja poteka po telefonu tako, da vsak član nadzornega odbora glasuje o predlaganem sklepu. O korespondenčni seji napiše predsednik zapisnik, ki ga člani potrdijo na prvi prihodnji redni seji.

Lahko se korespondenčna seja opravi tudi tako, da se članom nadzornega odbora predlogi pošljejo pisno, po faksu ali elektronski pošti. Člani takoj po prejemu takšnega gradiva izpolnjeno izjavo o glasovanju vrnejo predsedniku, ki prav tako napiše zapisnik in ga skupaj s prejetim gradivom predloži v potrditev na prvi prihodnji seji.

Sklepi na korespondenčni seji so sprejeti, če je zanje glasovala večina članov nadzornega sveta.

V. KONČNE DOLOČBE

31. člen

Sredstva za delo nadzornega odbora se zagotavljajo v občinskem proračunu v posebni proračunski postavki, na podlagi letnega programa dela in finančnega načrta nadzornega odbora. Za porabo sredstev župan določi skrbnika.

32. člen

Poslovnik nadzornega odbora sprejme Nadzorni odbor z večino glasov. Poslovnik začne veljati z dnem, ko k poslovniku poda soglasje občinski svet. Poslovnik nadzornega odbora se objavi v medobčinskem uradnem vestniku.

33. člen

Spremembe poslovnika nadzornega odbora se sprejmejo po enakem postopku kot poslovnik.

34. člen

Za vprašanja in zadeve delovanja nadzornega odbora, ki niso opredeljene v tem poslovniku se smiselno uporabljajo določila veljavne področne zakonodaje, Statuta občine Cerkvenjak in Poslovnika o delu občinskega sveta.

35. člen

Z dnem uveljavitve tega poslovnika preneha veljati Poslovnik Nadzornega odbora Občine Cerkvenjak (Ur.l.RS 19/2003).

36. člen

Ta poslovnik prične veljati z dnem objave v Medobčinskem

uradnem vestniku.

Številka: 007-01/2008

Datum: 31. marec 2008

Predsednica Nadzornega odbora

občine Cerkvenjak

Simona Firbas, s. r.