New Page 1

Na podlagi prvega odstavka 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 10/2011, 8/2014) je Mestni svet Mestne občine Maribor 16. oktobra 2018 sprejel

 

S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E

Poslovnika Mestnega sveta Mestne občine Maribor

 

1. člen

V Poslovniku mestnega sveta Mestne občine Maribor (MUV št. 8/2005, 11/2011, 12/2011-popr. 8/2014 in 4/2015) se v 2. členu doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

»Za delo svetov mestnih četrti in krajevnih skupnosti se primerno njihovim nalogam uporabljajo določbe tega poslovnika, ki urejajo seje mestnega sveta.«.

 

2. člen

V 3. členu se drugi stavek spremeni tako, da se glasi: »Mestni svet zagotavlja javnost dela z obveščanjem javnosti o svojem delu, z navzočnostjo občanov in predstavnikov javnih občil na svojih sejah, z neposrednim prenosom sej preko spletne strani mestne občine ter na druge načine v skladu s predpisi mestne občine.«.

 

3. člen

V 6. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

»Zaradi priprave na prvo sejo skliče dosedanji župan nosilce kandidatnih list, s katerih so bili izvoljeni člani mestnega sveta in novoizvoljenega župana.«.

Dosedanji tretji odstavek postane četrti.

 

4. člen

V 8. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

»Če je za župana izvoljen kandidat, ki je bil hkrati izvoljen tudi za člana sveta, pa je zoper njegov mandat župana vložena pritožba, o pritožbi ne sme glasovati. Glasovati ne sme niti vlagatelj pritožbe – kandidat za župana, če je bil izvoljen tudi za člana sveta.«.

 

5. člen

Po 9. členu se doda 9.a člen, ki se glasi:

»Po ugotovitvi izvolitve župana poda župan naslednjo slovesno prisego: »Prisegam, da bom dolžnost župana opravljal(a) vestno in odgovorno, spoštoval(a) pravni red Republike Slovenije in Mestne občine Maribor in z vsemi močmi deloval(a) za blaginjo občank in občanov ter napredek in razvoj Mestne občine Maribor.«.

 

6. člen

Prvi odstavek 11. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Mestni svetniki imajo pravice in dolžnosti, določene z zakonom, s statutom mestne občine, tem poslovnikom in drugimi akti.«.

V drugem odstavku 11. člena se za prvo alinejo doda nova druga alineja, ki se glasi:

» sodelovati v delu delovnih teles mestnega sveta, katerih član je,«

Na koncu druge alineje, ki postane tretja se črta pika in doda naslednje besedilo: »razen proračuna, zaključnega računa proračuna in drugih aktov, za katere je po zakonu ali statutu določeno, da jih sprejme mestni svet na predlog župana,«.

Za osmo alinejo, ki postane deveta se doda nova alineja, ki se glasi:

» izogibati se nasprotju interesa,«

Tretja, četrta, peta, šesta, sedma, osma in deveta alineja postanejo četrta, peta, šesta, sedma, osma, deveta, deseta in enajsta alineja.

 

7. člen

Tretji odstavek 16. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Vsebino vprašanja in pobude poda mestni svetnik pisno do začetka točke ali po elektronski pošti Službi za delovanje mestnega sveta pet delovnih dni pred sejo mestnega sveta. Mestni svetnik lahko na seji mestnega sveta v skrajšani obliki ustno obrazloži vsebino vprašanja oziroma pobude. Obrazložitev vprašanja in pobude ne sme skupaj trajati več kot tri minute.«.

Doda se nov peti odstavek, ki se glasi:

»Pisna pobuda ali vprašanje, ki je podano pet delovnih dni pred sejo mestnega sveta se takoj posreduje tistemu, na katerega je naslovljeno, ki mora na seji podati odgovor oziroma podati obrazložitev, zakaj odgovora ni podal.«.

 

8. člen

V prvem stavku prvega odstavka 18. člena se besedilo »do naslednje seje« nadomesti z besedilom »pet dni pred naslednjo sejo«.

Drugi odstavek 18. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Pisni odgovori na vprašanja ter stališča do pobud se objavijo na spletni strani mestne občine.«.

 

9. člen

V 29. členu se dodajo nov drugi, tretji in četrti odstavek, ki se glasijo:

»Ob objavi predloga proračuna, razvojnih načrtov in odlokov, ki so po naravi splošnega pomena, razen če zakon ali ta poslovnik ne določata drugačnega postopka, se lahko pozove javnost, da v roku 30 dni na način, določen z objavo, sporoči morebitne pripombe in predloge.

Javna razgrnitev prostorskih aktov se izvede v skladu z določili zakona, ki se nanaša na urejanje prostora.

Po končani obravnavi iz drugega odstavka tega člena pripravi mestna uprava poročilo o sodelovanju javnosti s predstavitvijo vpliva pripomb in predlogov na vsebino gradiva. Poročilo o sodelovanju javnosti pri pripravi gradiva je sestavni del gradiva in se objavi na spletni strani mestne občine.«.

Dosedanji drugi odstavek postane peti odstavek.

 

10. člen

Peti odstavek 30. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Vabilo za sejo se pošlje županu, podžupanu, direktorju mestne uprave in poročevalcem gradiva ter v vednost mestnim četrtem in krajevnim skupnostim.«.

Doda se nov šesti odstavek, ki se glasi:

»Župan lahko skliče redno sejo sveta, preden je končana predhodno sklicana seja, svet pa nove redne seje ne more začeti, dokler ne konča prejšnje redne seje.«.

 

11. člen

V 31. členu se doda nov pet odstavek, ki se glasi:

»Mestni svet lahko začne novo izredno sejo preden konča prejšnjo izredno sejo. Izredna seja poteka po dnevnem redu, ki je naveden v vabilu. O dnevnem redu izredne seje se ne razpravlja in ne glasuje.«.

 

12. člen

Prvi stavek prvega odstavka 32.a člena se spremeni tako, da se glasi:

»V izjemnih in nujnih primerih, ko ni mogoče sklicati redne seje oziroma izredna seja ni bila sklepčna, ali ko gre za zadeve manjšega pomena lahko skliče župan dopisno sejo.«.

 

13. člen

V 59. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

»Za navzoče se štejejo člani mestnega sveta, ki so prevzeli glasovnico.«.

Četrti odstavek postane peti odstavek.

 

14. člen

V 64. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

»Slikovni posnetek se neposredno predvaja na spletni strani mestne občine ali lokalni televiziji in se po izteku seje strokovno odstrani.«.

 

15. člen

Prvi stavek drugega odstavka 65. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Predlagatelj imenovanja je komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, razen če zakon in drugi predpis določa drugega predlagatelja.«.

 

16. člen

Naslov 2. podpoglavja in 70. člen se spremenita tako, da se glasita:

»2. Imenovanje komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja

 

70. člen

Mestni svet na konstitutivni seji imenuje predsednika, podpredsednika in člane komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja tako, da predlog kandidatne liste poda predsedujoči po predhodnem dogovoru z nosilci list kandidatov. Pri sestavi komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja se mora upoštevati proporcionalna zastopanost političnih strank oziroma list v mestnem svetu. Politični stranki oziroma listi za vsakih sedem mandatov v mestnem svetu pripada eno mesto v komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

Če kandidatna lista ni dobila potrebne večine glasov, se na isti seji izvede posamično imenovanje članov s predlagane kandidatne liste. Če na ta način niso imenovani vsi člani, lahko mestni svetniki predlagajo nove kandidate, o katerih se opravi glasovanje na isti seji mestnega sveta. Imenovani so člani, ki so dobili največje število glasov do polnega števila komisije.

Če med nosilci kandidatnih list ne pride do dogovora do konstitutivne seje mestnega sveta lahko kandidate za člane komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja predlaga vsak član mestnega sveta. V komisijo je izvoljenih sedem kandidatov, ki so dobili največje število glasov. Izmed imenovanih članov komisije imenuje mestni svet predsednika in podpredsednika na predlog člana mestnega sveta.«.

 

17. člen

Prvi odstavek 73. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Mestni svet razrešuje člane organov in delovnih teles, ki jih imenuje, po postopku, ki ga določa ta poslovnik, če ni z drugim aktom določen drugačen postopek.«.

 

18. člen

V 77.k členu se prva alineja spremeni tako, da se glasi:

» − predlaga mestnemu svetu kandidate za člane delovnih teles mestnega sveta, člane nadzornega odbora, ravnatelje, direktorje in predstavnike ustanovitelja v organih javnih podjetij, javnih zavodov, javnih agencij in javnih skladov, razen če zakon ali drugi predpis ne določa drugega predlagatelja, ter podajo soglasij in mnenj k imenovanjem, za katere so pristojni drugi organi,«.

 

19. člen

V 95. členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

»Če amandma ni predložen v pisni obliki in ni pripravljen v skladu z določili poslovnika, ga predsedujoči ne sme dati v razpravo in odločanje.«.

Dosedanji drugi, tretji, četrti in pet odstavek postanejo tretji, četrti, peti in šesti odstavek.

 

20. člen

V prvem odstavku 99. člena se doda nov odstavek, ki se glasi »Klubi svetnikov imajo pravico k odloku podati stališče kluba svetnikov. Podaja stališča predstavnika kluba svetnikov lahko traja največ 3 minute.«.

 

21. člen

V 102. členu se dodajo novi drugi, tretji in četrti odstavek, ki se glasijo:

»Istočasno s predložitvijo proračuna mestnemu svetu, župan le-tega posreduje svetom mestnih četrti in krajevnih skupnosti in ga objavi na spletni strani mestne občine s pozivom javnosti, da v roku 30 dni sporoči morebitne pripombe in predloge. Javna razprava se ne izvede, če je predlog proračuna predložen mestnemu svetu po 30. septembru za prihodnje koledarsko leto.

V času javne razprave obravnavajo predlog proračuna delovna telesa mestnega sveta, sveti ožjih delov občine ter zainteresirana javnost. Pripombe in predlogi k proračunu se pošljejo županu.

Za obravnavno pripomb in predlogov občanov k predlogu proračuna in pripravo poročila o sodelovanju javnosti se uporabljajo določbe tega poslovnika, ki urejajo sodelovanje javnosti pri pripravi gradiva občine.«.

Dosedanji drugi odstavek postane peti odstavek.

 

22. člen

Prvi odstavek 103. člena se spremeni tako, da se glasi:

»K odloku o proračunu v drugi obravnavi lahko mestni svetniki vložijo amandmaje, pri čemer morajo upoštevati pravilo o ravnovesju med proračunskimi prejemki in izdatki ter navesti iz katere postavke proračuna se zagotovijo sredstva in za kakšen namen, s tem, da izdatki ne smejo biti v breme proračunske rezerve ali splošne proračunske rezervacije ali v breme dodatnega zadolževanja. Amandma mora biti obrazložen.«.

 

23. člen

Na koncu prvega stavka prvega odstavka 103.a člena se doda nov stavek, ki se glasi:

»Pisna obrazložitev stališč do pripomb in predlogov je sestavni del gradiva za drugo obravnavo.«.

 

24. člen

V drugem odstavku 105 člena se za besedo »rebalans« doda besedilo »in spremembe«, na koncu stavka pa se črta pika in doda naslednje besedilo: »vendar o njih ni javne razprave.«.

Doda se nov tretji odstavek, ki se glasi:

»Mestni svet rebalans proračuna obravnava praviloma na redni seji. Župan lahko iz utemeljenih razlogov za obravnavo rebalansa skliče izredno sejo, vendar najmanj 5 dni pred sejo.«.

 

25. člen

113. člen se spremeni tako, da se glasi:

»Predlog za spremembe in dopolnitve poslovnika mestnega sveta lahko da mestni svetnik in statutarno-pravna komisija.

Za postopek sprejema sprememb in dopolnitev poslovnika se uporabljajo določbe tega poslovnika, ki veljajo za sprejem odloka.«.

 

26. člen

Te spremembe in dopolnitve poslovnika začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 01503-2/2004                                                            Župan mestne občine Maribor

Datum: 16. oktober 2018                                                            dr. Andrej Fištravec, s.r.