New Page 2

 

Na podlagi l. člena začasnega sklepa o razvrstitvi občin v skupine in določitvi količnika za najvišje vrednoteno funkcijo v posamezni skupini (Uradni list RS, št. 21/95), 3. člena zakona o funkcionarjih v državnih organih (Uradni list RS, št. 30/90, 18/91, 22/91, 2/91-I in 4/93) in 16. člena statuta Občine Komen (Uradne objave PN, št. 10/95 in Uradni list RS, št. 14/96) je Občinski svet občine Komen na seji dne 4. decembra 1996 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o plačah ter povračilih stroškov za poklicno in nepoklicno opravljanje funkcij v organih Občine Komen

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določajo plača, nadomestila in povračila stroškov občinskih funkcionarjev, ki opravljajo funkcijo poklicno in nepoklicno ter za zunanje člane delovnih teles občinskega sveta ter člane nadzornega odbora, ki se skladno z zakonom ne štejejo za funkcionarje.

 

 

2. člen

 

 

Funkcionarji občine so: župan, podžupan, predsednik, podpredsednik in člani občinskega sveta ter tajnik občinske uprave.

 

 

Funkcionarji opravljajo svojo funkcijo praviloma nepoklicno, razen tajnika občinske uprave, ki opravlja funkcijo poklicno.

 

 

II. PRAVICE OBČINSKIH FUNKCIONARJEV

 

 

3. člen

 

 

Funkcionar, ki opravlja funkcijo poklicno, ima pravico do plače, določene za funkcijo, prejemkov iz sredstev skupne porabe, nadomestila plače za čas odsotnosti z dela ter do povračila stroškov, ki jih ima pri delu in v zvezi z delom.

 

 

Funkcionarju, ki poklicno opravlja funkcijo, se plača v mesečnem znesku poveča za 0,5% za vsako začeto leto delovne dobe, vendar največ do 20%.

 

 

Odstotek 0,5% se za ženske, ki imajo več kot 25 let delovne dobe poveča še za 0,25% za vsako začeto leto delovne dobe nad 25 let.

 

 

Funkcionar, ki opravlja funkcijo nepoklicno ima pravico do:

 

 

– nadomestila plače oziroma izgubljenega zaslužka,

 

 

– dela plače za opravljanje funkcije v sorazmerju z obsegom opravljenega dela, za katerega funkcionar ni prejel nadomestila plače in znaša največ 33% plače, ki bi pripadal funkcionarju za poklicno opravljanje funkcije za polni delovni čas – nagrada,

 

 

– povračila stroškov (prevozni in drugi).

 

 

III. VIŠINA IN NAČIN DOLOČANJA DELA PLAČE

 

 

4. člen

 

 

Plača je sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov.

 

 

Osnovna plača se določi na podlagi osnove za obračun plač in količnikov v skladu z zakonom.

 

 

Osnova za obračun plače je izhodiščna plača za I. tarifni razred, dogovorjena s kolektivno pogodbo za negospodarske dejavnosti. Del plače za delovno uspešnost ne pripada funkcionarju, ki prejema funkcijski dodatek.

 

 

5. člen

 

 

Količnik za določitev osnovne plače v Občini Komen znaša 6,5. Za posamezne funkcije so določeni naslednji najvišji koeficienti za določitev plače:

 

 

– župan  6,5
– predsednik občinskega sveta5,8
– podžupan   5,5
– podpredsednik občinskega sveta 4,5
– člani, ki so obenem predsedniki
  delovnih teles občinskega sveta4,5
– člani občinskega sveta 4,2

 

 

 

Količnik za določitev osnovne plače tajnika občinske uprave, ki poklicno opravlja to funkcijo, znaša 5,2.

 

 

6. člen

 

 

Funkcionarju, ki opravlja funkcijo nepoklicno, pripada del plače – nagrada za opravljanje funkcije v sorazmerju z obsegom opravljenega dela, za katerega funkcionar ni prejel nadomestila plače, in sicer:

 

 

– župan: 33% plače, ki bi pripadala funkcionarju za poklicno opravljanje funkcije za polni delovni čas v sorazmerju s količnikom,

 

 

– predsednik občinskega sveta: 25% plače, ki bi pripadala funkcionarju za poklicno opravljanje funkcije za polni delovni čas v sorazmerju s količnikom,

 

 

– podžupan, podpredsednik občinskega sveta in člani občinskega sveta, ki so obenem predsedniki delovnih teles: 20% plače, ki bi pripadala funkcionarju za poklicno opravljanje funkcije za polni delovni čas v sorazmerju s količnikom,

 

 

– člani občinskega sveta: 13% plače, ki bi pripadala funkcionarju za poklicno opravljanje funkcije za polni delovni čas v sorazmerju s količnikom.

 

 

Županu in podžupanu pripada tudi del plače za delovno uspešnost. Delovno uspešnost župana in podžupana določa občinski svet s sklepom vsake tri mesece. Višina uspešnosti se določa v višini do 50% osnovne plače mesečno.

 

 

Predsedniku delovnega telesa, ki ni član občinskega sveta ter predsedniku nadzornega odbora pripada za opravljanje posamezne funkcije del plače (nagrada) v neto znesku 4.500 SIT mesečno. Zunanjim članom delovnih teles občinskega sveta in članom nadzornega odbora pa pripada za opravljanje posamezne funkcije del plače (nagrada) v neto znesku 3.000 SIT mesečno.

 

 

7. člen

 

 

Tajniku občinske uprave, ki poklicno opravlja funkcijo pripada del plače za delovno uspešnost v višini 50% osnovne plače. O delovni uspešnosti tajnika odloča župan.

 

 

8. člen

 

 

Del plače – nagrada se določi funkcionarju v pavšalnem znesku.

 

 

Nepoklicni funkcionar je upravičen do dela plače – nagrade le v primeru, če se občinski svet, delovno telo ali drugi stalni organ katerega član je, sestane vsaj enkrat mesečno in je funkcionar na seji prisoten.

 

 

Določbe tega člena se uporabljajo tudi za predsednika in člane nadzornega odbora ter za zunanje člane delovnih teles občinskega sveta.

 

 

Evidenco o obsegu opravljenega dela nepoklicnih funkcionarjev vodi občinska uprava.

 

 

9. člen

 

 

Nepoklicni funkcionar prejema del plače določene za funkcijo in prejemke, določene v tretjem členu tega pravilnika, razen nadomestila plače, v organu v katerem opravlja funkcijo.

 

 

10. člen

 

 

Nadomestilo plače izplača za čas, ko zaradi dela pri organih občine izgubi plačo ne delovnem mestu, podjetje, druga organizacija, organ ali delodajalec, kjer je funkcionar v delovnem razmerju in sicer tako, da predloži zahtevek za povračilo izgubljene plače pristojnemu organu občine.

 

 

11. člen

 

 

Funkcionarju, ki kot samostojni podjetnik in podjetnik v družbi opravlja dejavnost, se na njegovo zahtevo izplača nadomestilo izgubljenega zaslužka.

 

 

Za izračun izgubljenega zaslužka se upošteva osnova, od katere funkcionar plačuje prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

 

 

IV. DRUGE PRAVICE

 

 

12. člen

 

 

Funkcionar ima pravico do povračil, nadomestil in drugih prejemkov v skladu s predpisi, ki urejajo te pravice.

 

 

Za funkcionarje se uporabljajo zneski povračil, nadomestil in drugih prejemkov, ki jih z uredbo določi Vlada Republike Slovenije.

 

 

13. člen

 

 

Funkcionar ima pravico do povračila stroškov prevoza na službeni poti, dnevnic za službena potovanja in stroškov prenočevanja na službeni poti.

 

 

Do povračila stroškov iz predhodnega odstavka so upravičeni tudi predsednik in člani nadzornega odbora ter zunanji člani delovnih teles občinskega sveta.

 

 

14. člen

 

 

Pravice iz 14. člena lahko funkcionar uveljavlja le na podlagi predhodno izdanega naloga za službeno potovanje, ki ga izda župan ali po njegovem pooblastilu tajnik občinske uprave.

 

 

Kolikor gre za službeno potovanje župana, izda potni nalog predsednik občinskega sveta ali tajnik občinske uprave.

 

 

15. člen

 

 

Funkcionarju, ki poklicno opravlja funkcijo pripadajo po prenehanju funkcije pravice določene z zakonom.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

16. člen

 

 

Prejemki določeni na način, ki ga določa ta pravilnik se obračunavajo od 1. 1. 1996 dalje oziroma od dneva izvolitve ali imenovanja.

 

 

17. člen

 

 

Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, preneha veljati začasni pravilnik o plačah, nadomestilih in povračilih stroškov občinskim funkcionarjem, članom občinskih delovnih teles in nadzornega odbora, št. 145/OS-95 z dne 16. 11. 1995.

 

 

18. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. januarja 1997 dalje.

 

 

Št. 277/18-96

 

 

Komen, dne 4. decembra 1996.

 

 

Predsednik

Občinskega sveta

občine Komen

Ivan Žvokelj l. r.