New Page 2
 

Na podlagi 10. in 21. člena Zakona o lokalni samoupravi ((Uradni list RS, št. 94/07 - uradno prečiščeno besedilo, 27/08 - odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 - odl. US, 40/12 - ZUJF, 14/15 - ZUUJFO, 76/16 - odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18)) in 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 10/11, 8/14 in 12/19) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 16. redni seji, dne 19.oktobra 2020 sprejel

 

 

 

 

 

O D L O K

 

o grbu in zastavi Mestne občine Maribor

 

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

 

1. člen

 

Ta odlok ureja grb in zastavo Mestne občine Maribor ter njuno uporabo.

2) Ta odlok ureja uporabo besede Maribor v firmi gospodarske družbe ali samostojnega podjetnika posameznika.

 

 

 

2. člen

 

1)  Grb se sme uporabljati le v obliki in z vsebino, ki sta določeni v tem odloku ter na način, ki je določen s tem odlokom.

 

2)  Grb se uporablja v barvni, črno-beli, črtni ali reliefni upodobitvi, lahko pa se upodobi tudi v drugih grafičnih tehnikah.

 

3)  Grb se lahko uporablja tudi v odlitku.

 

 

 

 

 

3. člen

 

1)  Zastava se sme uporabljati le v obliki in z vsebino, ki sta določeni v tem odloku ter na način, ki je določen s tem odlokom.

 

2)  Zastavo se uporablja samo v barvni obliki.

 

 

 

 

 

4. člen

 

1)  Geometrijska, likovna ter barvna pravila za oblikovanje grba in zastave so sestavni del tega odloka.

 

2)  Izvirnike upodobitev grba in zastave ter matrice za njihovo upodobitev hrani Mestna občina Maribor.

 

 

 

 

 

5. člen

 

1)  Grba in zastave ni dovoljeno uporabljati, če sta poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo. Posebej za zastavo velja, da je ni dovoljeno uporabljati, če je obledelih barv, strgana, zmečkana ali umazana.

 

2)  Grba in zastave ni dovoljeno uporabljati v nasprotju z javnim redom ali tako, da se krši ugled Mestne občine Maribor.

 

3)  Grba in zastave ter njunih sestavnih delov se ne sme zavarovati ali uporabljati niti kot blagovno znamko za označevanje blaga ali storitev niti kot označevanje prodajnih artiklov niti kot znak različnih prireditev niti kot model  oziroma vzorec za različne druge namene.

 

 

 

 

 

II. GRB

 

 

 

 

 

6. člen

 

Blazon ali strokovni heraldični opis grba:

 

Na rdečem polju ščita raste iz dna srebrno klesano obzidje, ki ima na sredini vhodni stolp, katerega odprta obokana vrata imajo dvignjeno zlato zaporno rešetko. Nad vrati sta dve pravokotni lini in nad njima nadzidek s sedlasto streho z dvema zlatima glavičema. Desno in levo se drži obzidja po en srebrni stolp, ki ima v prvem nadstropju eno polkrožno okno in stranski prizidek z eno pravokotno lino ter sedlasto streho z zlatim glavičem. Nad polkrožnim oknom je nadzidek z dvema pravokotnima linama, ki ima sedlasto streho z dvema zlatima glavičema. Med stolpoma lebdi srebrn, na glavo obrnjen, golob z razprtimi krili.

 

 

 

 

 

7. člen

 

Grb se uporablja:

 

-    v pečatih, štampiljkah in v vseh oznakah Mestne občine Maribor ter mestnih četrti in krajevnih skupnosti;

 

-    v prostorih in na poslopju sedeža Mestne občine Maribor, na sejah mestnega sveta, na listinah, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, dokumentih in pošti v elektronski ali fizični obliki, ki jih uporabljajo organi Mestne občine Maribor, mestna uprava in njeni organi, samostojne službe ter mestne četrti in krajevne skupnosti;

 

-    na uradni spletni strani Mestne občine Maribor ter uradnih spletnih straneh mestnih četrti in krajevnih skupnosti;

 

-    ob svečanih priložnostih in na vseh uradnih priznanjih Mestne občine Maribor;

 

-    na neprometnih znakih, ki označujejo območje Mestne občine Maribor.

 

 

 

 

 

8. člen

 

1)  Grb se lahko uporablja:

 

-    ob predstavljanju Mestne občine Maribor v zadevah regijskega in mednarodnega sodelovanja ter ob srečanjih lokalnih skupnosti in njihovih organizacij doma in v tujini, na katerih se Mestna občina Maribor predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih srečanj;

 

-    ob predstavljanju Mestne občine Maribor v protokolarnih zadevah;

 

-    kot element celostne grafične podobe pravne osebe, katere ustanovitelj ali soustanovitelj ali večinski lastnik je Mestne občine Maribor, če opravlja javno službo ali je nosilec javnih pooblastil Mestne občine Maribor;

 

-    na vozilih javnega avtobusnega prometa in na drugih javnih prevoznih sredstvih;

 

-    na službenih oblekah uradnih oseb organov mestne uprave, (samostojnih služb) ter skupne občinske uprave;

 

-    na mestni kažipotni signalizaciji v semaforiziranih križiščih;

 

-    na obvestilno informacijskih mestnih panojih in tablah;

 

-    na registrskih tablicah, ki se začnejo s črkama MB v nespremenjeni obliki;

 

-    v drugih podobnih primerih, če uporaba grba ni v nasprotju s tem odlokom.

 

2)  O uporabi grba iz prvega odstavka tega člena v primeru dvoma odloči župan.

 

 

 

 

 

9. člen

 

1)  Ko se grb Mestne občine Maribor uporablja poleg drugega grba lokalne skupnosti, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani.

 

2)  Če se grb Mestne občine Maribor uporablja z več grbi tujih ali domačih lokalnih skupnosti, njim ustreznimi znaki organizacij ali z drugimi podobnimi znamenji, je grb Mestne občine Maribor:

 

-    če so grbi razvrščeni v polkrogu – v sredini polkroga;

 

-    če so grbi in znaki razvrščeni v koloni – na čelu kolone;

 

-    če so grbi in znaki razvrščeni v vrsto – na prvem mestu oz. gledano od spredaj, na levi strani;

 

-    če so grbi in znaki razvrščeni v skupine – na čelu skupine.

 

3)  Za uporabo grba Mestne občine Maribor skupaj z grbom Republike Slovenije je potrebno ravnati po določilih zakona, ki ureja grb, zastavo ter himno Republike Slovenije.

 

 

 

 

 

III. ZASTAVA

 

 

 

 

 

10. člen

 

Opis zastave:

 

Zastavina ruta ima dve vodoravni barvni progi in grb Mestne občine Maribor v središču, ki je z zgornjo polovico na belem polju, s spodnjo polovico pa na rdečem. Višina grba je 3/5 širine zastave. V vodoravni izvedbi zastave je zgornje polje belo in spodnje rdeče. V navpični izvedbi zastave je levo polje belo in desno rdeče. Grb je tako v vodoravni kot v navpični izvedbi zastave vedno obrnjen tako, da je golob zgoraj.

 

 

 

 

 

11. člen

 

Zastava Mestne občine Maribor je skupaj z zastavo Republike Slovenije in zastavo Evropske unije stalno izobešena na ali ob stavbi, kjer je sedež Mestne občine Maribor, v uradnih prostorih župana in v prostoru, kjer in kadar zaseda mestni svet, lahko pa je stalno izobešena tudi na ali ob stavbah organov mestne uprave in samostojnih služb ter mestnih četrti in krajevnih skupnosti.

 

 

 

 

 

12. člen

 

1)  Zastava Mestne občine Maribor je stalno izobešena na ali ob stavbah, kjer je sedež vrtcev in osnovnih šol, katerih ustanoviteljica je Mestne občine Maribor, lahko pa je stalno izobešena tudi na ali ob stavbah, kjer je sedež drugih organizacij, katerih ustanoviteljica je Mestne občine Maribor.

 

2)  Zastava Mestne občine Maribor se v obliki namizne zastavice uporablja v prostorih župana, podžupanov, direktorja mestne uprave in vodij organov mestne uprave ter samostojnih služb.

 

 

 

 

 

13. člen

 

1)  Zastava Mestne občine Maribor se skupaj z zastavo Republike Slovenije in zastavo Evropske unije izobesi na stavbah, v katerih so uradni prostori Mestne občine Maribor ter prostori mestnih četrti in krajevnih skupnosti:

 

-    ob praznikih Mestne občine Maribor in

 

-    ob državnih praznikih.

 

 

 

 

 

2)  Zastava se ob praznikih iz prvega odstavka tega člena lahko izobesi tudi na drugih javnih objektih, na stanovanjskih hišah ter na drugih primernih javnih mestih.

 

3)  Vse osebe javnega prava, katerih ustanoviteljica je Mestne občine Maribor, izobesijo zastavo Mestne občine Maribor v vseh primerih, ko izobesijo zastavo Republike Slovenije.

 

4)  Zastava je izobešena ves čas dogodka.

 

 

 

 

 

14. člen

 

1)  Zastava se lahko izobesi:

 

-    ob predstavljanju Mestne občine Maribor v zadevah regijskega in mednarodnega sodelovanja ter ob srečanjih lokalnih skupnosti in njihovih organizacij doma in v tujini, na katerih se Mestne občine Maribor predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih srečanj;

 

-    ob predstavljanju Mestne občine Maribor v protokolarnih zadevah;

 

-    v drugih podobnih primerih, če uporaba zastave ni v nasprotju s tem odlokom.

 

2)  O uporabi zastave iz prvega odstavka tega člena v primeru dvoma odloči župan.

 

 

 

 

 

15. člen

 

1)  Ko je zastava Mestne občine Maribor izobešena poleg kakšne druge zastave, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani.

 

2)  Ko je zastava Mestne občine Maribor izobešena skupaj z dvema drugima zastavama, mora biti zastava Mestne občine Maribor v sredini.

 

3)  Ko je zastava Mestne občine Maribor izobešena skupaj z več drugimi zastavami, je zastava Mestne občine Maribor:

 

-    če so zastave razvrščene v krogu – v sredini kroga tako, da jo je razločno videti;

 

-    če so zastave razvrščene v polkrogu – v sredini polkroga;

 

-    če so zastave razvrščene v koloni – na čelu kolone;

 

-    če so zastave razvrščene v vrsti – na prvem mestu v vrsti oziroma, gledano od spredaj, na levi strani;

 

-    če so zastave razporejene v skupini – na čelu skupine.

 

4)  Ko je zastava Mestne občine Maribor izobešena skupaj z dvema ali več zastavami (lahko tudi na prekrižanih drogovih), mora biti, gledano od spredaj, drog z zastavo Mestne občine Maribor (oziroma vrh droga z zastavo) postavljen na desno pred druge zastave.

 

5)  Določbe o izobešanju veljajo le za izobešanje zastav na območju Mestne občine Maribor.

 

6)  Ko se zastava izobeša skupaj z zastavo Republike Slovenije, veljajo za način izobešanja določbe zakona, ki ureja grb, zastavo ter himno Republike Slovenije.

 

 

 

 

 

lV. POSEBNA UPORABA GRBA IN ZASTAVE

 

 

 

 

 

16. člen

 

1)  Grb in zastavo se lahko uporablja ob srečanjih, športnih, kulturnih in drugih prireditvah, tekmovanjih in javnih shodih (v nadaljevanju: prireditev), če je:

 

 

 

 

 

-    Mestna občina Maribor ustanovitelj ali soustanovitelj organizatorja prireditve;

 

-    Mestna občina Maribor ustanovitelj ali soustanovitelj udeleženca prireditve.

 

2)  Grb in zastavo se v primerih iz prvega odstavka tega člena uporabi na predstavitvenem in podobnem gradivu organizatorja oziroma udeleženca prireditve.

 

 

 

 

 

17. člen

 

Uporaba grba se lahko dovoli pravni osebi ali samostojnemu podjetniku, ki ima sedež na območju Mestne občine Maribor, in sicer:

 

-    v znaku;

 

-    v priznanjih, ki jih podeljuje;

 

-    na spominskih darilih in značkah.

 

 

 

 

 

18. člen

 

1)  Za uporabo grba in zastave v primerih iz 16. in 17. člena tega odloka je potrebno pridobiti dovoljenje, ki ga izda mestna uprava na podlagi mnenja posebne komisije. Komisija ima možnost podati negativno mnenje v posebej utemeljenih primerih, v kolikor obstaja sum, da bi uporaba grba in zastave lahko pomenila zaobid določil tega odloka ali zlorabo uporabe grba in zastave ter v podobnih primerih.

 

2)  Vlogi za pridobitev dovoljenja za uporabo grba in zastave iz 16. člena mora vlagatelj priložiti dokumentacijo, iz katere je razviden naslov in namen prireditve, njena lokacija in trajanje ter tehnični in grafični podatki o uporabi grba in zastave.

 

3)  Vlogi za pridobitev dovoljenja za uporabo grba iz 17. člena mora vlagatelj predložiti dokumentacijo s tehničnimi in grafičnimi podatki o uporabi grba ter kratko predstavitvijo namena uporabe grba.

 

4)  V dovoljenju se določijo pogoji in načini, pod katerimi se dovoli uporabo grba in zastave, omeji uporaba za določen namen in določi rok, v katerem je uporaba dovoljena.

 

5)  O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan.

 

 

 

18.a člen

1) Besedo Maribor v vseh sklonih in svojilnih pridevnikih (v nadaljnjem besedilu: beseda Maribor) je dovoljeno vnesti v firmo gospodarske družbe ali samostojnega podjetnika posameznika le z dovoljenjem Mestne uprave Mestne občine Maribor (v nadaljnjem besedilu: mestna uprava) na podlagi mnenja posebne komisije. Komisija ima možnost podati negativno mnenje v posebej utemeljenih primerih, v kolikor obstaja sum, da bi uporaba besede Maribor lahko pomenila zaobid določil tega odloka ali zlorabo uporabe besede Maribor ter v podobnih primerih.

 

2) Mestna uprava lahko po prostem preudarku dovoli gospodarski družbi ali samostojnemu podjetniku posamezniku uporabo besede Maribor, pri tem pa preveri, če:

- ima gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik izpolnjene davčne in druge javnofinančne obveznosti;

- gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik ni v postopku insolventnosti oziroma prisilnega prenehanja po zakonu, ki ureja finančno poslovanje podjetij, postopke zaradi insolventnosti in prisilno prenehanje;

- gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik opravlja pridobitno dejavnost, ki je za Mestno občino Maribor večjega pomena.

 

3) Šteje se, da je dejavnost večjega pomena, če gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik uspešno posluje in deluje družbeno odgovorno. Pri tem mestna uprava upošteva zlasti:

- dejavnost, dosedanje poslovanje in finančni položaj gospodarske družbe ali samostojnega podjetnika posameznika;

- usmerjenost gospodarske družbe ali samostojnega podjetnika posameznika k razvoju in rasti.

 

4) Pri gospodarski družbi ali samostojnemu podjetniku posamezniku v ustanavljanju mestna uprava večji pomen dejavnosti presoja na podlagi vizije in poslanstva družbe, razvojne in trajnostne usmerjenosti družbe, analize trga, ciljnih trgov, ključnih področij delovanja družbe, finančne projekcije, načrta dela in zaposlovanja ter drugo.

 

5) Vlogi za pridobitev dovoljenja za uporabo besede Maribor mora vlagatelj priložiti dokumentacijo, iz katere je razvidno izpolnjevanje pogojev po tem odloku.

 

6) Dovoljenje mestne uprave je potrebno tudi, če se v firmi uporabijo besede, ki označujejo samoupravno lokalno skupnost (mestni, občinski).

 

7) O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan.

 

 

 

19. člen

 

1)  Dovoljenje za uporabo grba in zastave preneha veljati:

 

-    če se odvzame;

 

-    če se upravičenec pisno odpove uporabi grba in zastave.

 

2)  Dovoljenje se odvzame, če upravičenec grba in zastave ne uporablja skladno s pogoji in načinom, določenimi v dovoljenju.

 

 

 

19.a člen

1) Dovoljenje za uporabo besede Maribor preneha veljati:

- če se odvzame;

- če se upravičenec pisno odpove uporabi besede Maribor.

2) Mestna uprava lahko odvzame dovoljenje, če ugotovi, da gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik pri opravljanju svoje dejavnosti huje krši zakonodajo in s tem krni ugled Mestne občine Maribor.

   
 

 

 

20. člen

 

Evidenco o dovoljenjih, izdanih na podlagi tega odloka, vodi občinska uprava.

 

 

 

 

 

V.  CELOSTNA GRAFIČNA PODOBA MESTNE OBČINE MARIBOR

 

 

 

 

 

21. člen

 

Vsi dokumenti organov Mestne občine Maribor, mestne uprave in njenih organov, samostojnih služb ter mestnih četrti in krajevnih skupnosti morajo biti pripravljeni tako, da se uporablja grb Mestne občine Maribor v skladu z enotnimi pravili.

 

 

 

 

 

VI. NADZOR

 

 

 

 

 

22. člen

 

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja pristojni občinski organ inšpekcijskega nadzora.

 

 

 

 

 

VII.      KAZENSKE DOLOČBE

 

 

 

 

 

23. člen

 

1)  Z globo 1.400 eurov se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik, če:

 

-    uporablja grb ali zastavo v obliki ali z vsebino, ki je v nasprotju s tem odlokom (2. in 3. člen);

 

-    grb ali zastavo ali njune sestavne dele zavaruje ali uporablja kot blagovno znamko za označevanje blaga ali storitev ali za označevanje prodajnih artiklov ali kot znak različnih prireditev ali kot model oziroma vzorec za različne druge namene (5. člen);

 

-    uporablja grb ali zastavo brez dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem (18. člen).

 

2)  Z globo 400 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe.

 

3)  Z globo 400 eurov se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prve alineje prvega odstavka tega člena.

   

1) Z globo 1.400 eurov se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, če:

- uporablja grb ali zastavo ali besedo Maribor v obliki ali z vsebino, ki je v nasprotju s tem odlokom (2., 3. in 18.a člen);

- grb ali zastavo ali besedo Maribor ali njihove sestavne dele zavaruje ali uporablja kot blagovno znamko za označevanje blaga ali storitev ali za označevanje prodajnih artiklov ali kot znak različnih prireditev ali kot model oziroma vzorec za različne druge namene (5. in 18.a člen);

- uporablja grb ali zastavo ali besedo Maribor brez dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem (18. in 18.a člen).

 

2) Z globo 400 eurov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

3) Z globo 400 eurov se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

 

VIII.     PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

24. člen

 

1)  Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o grbu in zastavi Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 30/95).

 

2)  Dovoljenja za uporabo grba in zastave, izdana na podlagi odloka iz prvega odstavka tega člena, ostanejo v veljavi, v kolikor niso v nasprotju z določili tega odloka.

 

 

 

 

 

25. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

 

 

 

Številka: 0070-3/2020   

 

Datum :19. oktober 2020          

 

 

 

Župan

 

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.

   

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o grbu in zastavi Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 12/2021) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

   
 

5. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

 

 

 

PRILOGA

 

Geometrijska, likovna ter barvna pravila za oblikovanje grba in zastave Mestne občine Maribor.

 

 

 

 

 

 

BLAZON

Na rdečem polju ščita raste iz dna srebrno klesano obzidje, ki ima na sredini vhodni stolp, katerega odprta obokana vrata imajo dvignjeno zlato zaporno rešetko. Nad vrati sta dve pravokotni lini in nad njima nadzidek s sedlasto streho z dvema zlatima glavičema. Desno in levo se drži obzidja po en srebrni stolp, ki ima v prvem nadstropju eno polkrožno okno in stranski prizidek z eno pravokotno lino ter sedlasto streho z zlatim glavičem. Nad polkrožnim oknom je nadzidek z dvema pravokotnima linama, ki ima sedlasto streho z dvema zlatima glavičema. Med stolpoma lebdi srebrn, na glavo obrnjen, golob z razprtimi krili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

OPIS ZASTAVE

 


Zastavina ruta ima dve vodoravni barvni progi in grb Mestne občine Maribor v središču, ki je z zgornjo polovico na belem polju, s spodnjo polovico pa na rdečem. Višina grba je 3/5 širine zastave. V vodoravni izvedbi zastave je zgornje polje belo in spodnje rdeče. V navpični izvedbi zastave je levo polje belo in desno rdeče. Grb je tako v vodoravni kot v navpični izvedbi zastave vedno obrnjen tako, da je golob zgoraj.