New Page 2

Na podlagi Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12, 76/17, 78/19 in 44/19 – ZVO-2), petega odstavka 54. člena Odloka o načinu opravljanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 12/17, 16/17, 6/19, 15/20 in 5/21) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07, 14/20 in 11/23) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na svoji 12. redni seji, dne 22. 1. 2024, sprejel

 

 PRAVILNIK

o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o tarifnem sistemu za obračun storitev ravnanja s
komunalnimi odpadki v Mestni občini Ptuj

 

1. člen

V Pravilniku o tarifnem sistemu za obračun storitev ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 15/17, 13/18 in 15/20; v nadaljevanju: Pravilnik) se v prvem odstavku 2. člena v štirinajsti alineji doda število »60«.

 

2. člen

Besedilo 14. člena Pravilnika se spremeni tako, da se glasi: 

»14. člen

(1) Skupna letna brezplačna količina individualno pripeljanih plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov, ki se jih za posamezno gospodinjstvo na območju individualnih gospodinjstev, večstanovanjskih objektov in starega mestnega jedra, v zbirnem centru  lahko prevzema, je določena v elaboratu o oblikovanju cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Med te plačljive odpadke sodijo:

-  komunalni les,

-  biološki odpadki (zeleni vrtni odpad, vejevjem, trava),

-  mešani gradbeni odpadki in odpadki iz rušenja objektov,

-  mešanica betona, opeka, ploščic in keramike, ki ne vsebujejo nevarne snovi,

-  gradbeni materiali na osnovi sadre,

-  steklo (ravno steklo),

-  kosovni odpadki,

-  mešani komunalni odpadki,

-  vsa vrsta nevarnih odpadkov pod kl. št. 20 01* ali 15 01*,

-  oblačila in tekstil.

(2) Vse plačljive ločeno zbrane komunalne odpadke, mora izvajalec javne službe stehtati na umerjeni tehtnici na zbirnem centru in voditi evidenco odpadkov iz prvega odstavka tega člena po posameznih gospodinjstvih.

(3) Ne glede na prvi odstavek, se v primeru večstanovanjskega objekta in v primeru starega mestnega jedra upošteva skupna količina odpadkov, ki jo ima večstanovanjski objekt na voljo in sicer tako, da se upošteva največja letna brezplačna količina individualno pripeljanih plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov, določena v elaboratu o oblikovanju cen gospodarskih javnih služb varstva okolja, pomnožena s povprečnim številom gospodinjstev v posameznem večstanovanjskem objektu, ki v primeru:

večstanovanjskega objekta znaša količnik števila stanovanj v posameznem vhodu večstanovanjskega objekta,

starega mestnega jedra znaša količnik števila stanovanj v posameznem objektu.

(4) Ne glede na prvi odstavek se preostali odpadki, ki niso navedeni kot plačljivi ločeno zbrani komunalni odpadki in so predmet zbiranja komunalnih odpadkov na zbirnem centru, za posamezno gospodinjstvo na območju individualnih gospodinjstev, večstanovanjskih objektov in starega mestnega jedra, lahko brezplačno predajo v neomejenih količinah, z izjemo odpadnih avtomobilskih gum, katere se lahko brezplačno odda do osem (8) kosov na letni ravni.

(5) V primeru preseženih letnih količin plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov in odpadnih avtomobilskih gum iz prvega in četrtega odstavka tega člena, izvajalec javne službe zaračuna uporabniku storitev količine preseženih odpadkov v skladu s cenikom izvajalca javne službe.

(6) Ne glede na količino pripeljanih odpadkov izvajalec javne službe zaračuna uporabniku storitev za naslednjo vrsto odpadkov:

-  azbestni odpad (po ceniku izvajalca javne službe),

-  vse vrste odpadkov, ki niso predmet zbiranja na zbirnem centru (po ceniku izvajalca javne službe).

(7) O individualno pripeljanih odpadkih se vodi evidenca. Vsak povzročitelj, ki pripelje odpadke v zbirni center, je evidentiran, pooblaščena oseba pregleda pripeljane odpadke. Brezplačno lahko oddajo odpadke uporabniki, ki s potrdilom (zadnjim odrezkom položnice ali drugim primerljivim potrdilom, ki izkazuje vključitev v sistem ravnanja z odpadki) dokažejo, da so vključeni v sistem ravnanja z odpadki.

(8) Ne glede na prejšnji odstavek tega člena se drugim uporabnikom zaračuna količina pripeljanih odpadkov na zbirni center v skladu s cenikom izvajalca javne službe.

(9) Zbirni center je namenjen tudi za prepuščanje odpadne embalaže, ki ni komunalni odpadek, ki nastaja pri opravljanju trgovinske ali storitvene dejavnosti, tistim izvirnim povzročiteljem teh odpadkov, ki se o tem dogovorijo z izvajalcem javne službe.

(10) Drugi uporabniki lahko oddajo odpadke na zbirni center izključno v času obratovanja tehtnice od ponedeljka do petka med 8:00-15:00 ure.

(11) Izvajalec javne službe ima pravico, da letno količino brezplačnih plačljivih komunalnih odpadkov, ki se lahko odda na zbirnem centru, spreminja. Spremembo količin oddaje brezplačnih plačljivih komunalnih odpadkov, izvajalec pripravi v elaboratu o oblikovanju cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja in ga pošlje v potrditev Mestnemu svetu Mestne občine Ptuj.«.

 

PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA

 

3. člen

Ob uvedbi sistema storitev, določenih s tem pravilnikom, je količina brezplačnih plačljivih komunalnih odpadkov do spremembe elaborata o oblikovanju cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, določena v višini 130 kg na gospodinjstvo.

 

4. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj, uporabljati pa se začne 1. 2. 2024.

 

Številka:  007-12/2017-6

Številka seje:  900-60/2023

Datum:  22. 1. 2024

 

Nuška Gajšek

županja