Na podlagi 25. člena zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališč (Ur. l. SRS, št. 34/84 in RS 26/90), 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93, 57/94) in 14. člena Statuta občine Vodice (Ur. l. RS, št.49/95), je občinski svet občine Vodice na svoji 30. seji, dne 21.10.1997, sprejel
Odlok
 
o pokopališkem redu, pogrebnih svečanostih in urejanju pokopališč v Občini Vodice
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
1. člen
S tem odlokom se v občini Vodice določa način in čas pokopa, okvirne tehnične normative za grobove, vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču, posege na objektih in v prostor na pokopališču, mirovalno dobo za grobove in druge zadeve v zvezi s pokopališči na območju občine Vodice.
2. člen
Dejavnost, ki se opravlja na pokopališču in zunaj pokopališča v zvezi z izvajanjem javne službe, opredeljuje Odlok občine Vodice o opravljanju koncesionirane javne službe zagotavljanja pogrebnih in pokopaliških storitev.
3. člen
Upravljalec pokopališča je oseba, ki na podlagi Odloka občine Vodice o opravljanju koncesionirane javne službe zagotavljanja pogrebnih in pokopaliških storitev opravlja dejavnost urejanja in vzdrževanja pokopališč in pokopališko dejavnost.
II. UREJANJE POKOPALIŠČ
 
4.člen
(1) Vsako pokopališče mora imeti svoj načrt ureditve grobov (parcelizacije), ki ga izdela upravljalec pokopališča.
 
(2) Načrt vrstnega reda grobov mora biti javno izobešen na pokopališču.
5. člen
(1) Pokopališča so razdeljena na pokopališka polja, pokopališka polja na vrste grobov, vrste grobov pa na grobove.
 
(2) Pokopališka polja, vrste grobov in grobovi morajo biti oštevilčeni. S temi označbami se vsi grobovi vpisujejo v pokopališko knjigo.
6. člen
(1) Grobovi se delijo na:
 
- enojne grobove;
 
- dvojne grobove;
 
- trojne;
 
- grobnice;
 
- žarne grobove.
 
(2) Anonimni pokopi in raztrosi pepela so dovoljeni le na zato posebej določenem mestu, ki ga določi uprava občine Vodice na predlog upravljalca.
 
(3) Graditev novih grobnic ni dovoljena.
 
(4) Razdalja med grobovi in pokopališkimi potmi se določi s pokopališkim načrtom.
7. člen
Največje dovoljene izmere grobov predpiše uprava občine Vodice na predlog upravljalca.
8. člen
(1) Žare se shranjujejo v žarnih grobovih, v obstoječih grobovih ali grobnicah.
 
(2) Žare je dovoljeno shranjevati izven pokopališča le izjemoma, kadar to dopušča zakon.
9. člen
(1) Pokopališče mora biti ograjeno z ograjo, zidom oziroma zimzelenim rastlinjem in praviloma odmaknjeno od drugih objektov.
 
(2) Na zidove pokopališča ni dovoljeno pritrjevati novih nagrobnih plošč.
10. člen
(1) Grobovi se lahko ogradijo in nanje postavijo nagrobni spomeniki in druga obeležja v skladu z opredelitvami pokopališkega načrta oziroma reda in s soglasjem upravljavca.
 
(2) Spomeniki, nagrobni okvirji in druga obeležja ne smejo segati preko grobnega prostora.
 
(3) Če najemnik groba postavi ograjo, okvir, nagrobni spomenik ali drugo obeležje v nasprotju ali brez soglasja upravljalca oziroma v nasprotju z opredelitvami pokopališkega načrta oziroma reda, mora nepravilnost odpraviti v 30 dneh po prejemu pismenega obvestila upravljalca.
 
(4) V primeru, da najemnik nepravilnosti ne odpravi, opravi to upravljalec na stroške najemnika.
11. člen
Zasajanje visokorastočega drevja je dovoljeno le s pristankom upravljalca pokopališča in to na prostorih, ki so za to določeni v pokopališkem načrtu. Okrasno grmičevje je lahko visoko 2 m in ne sme biti prosto rastoče, temveč oblikovano. Dovoljena je zasaditev nizkega grmičevja, trajnic in drugih okrasnih rastlin, ki pa ne smejo ovirati dostopa do drugih grobov.
12. člen
(1) Vsako pokopališče mora imeti urejen prostor, kamor upravljalec lahko spravi spomenike, ki so ostali od prekopa minulih grobov ali so jih odstopili lastniki pri menjavi z novimi.
 
(2) Vsako pokopališče mora imeti shrambo za orodje, urejeno smetišče in prostor za pričetek pogrebnih slovesnosti.
 
(3) Način ureditve iz prvega in drugega odstavka tega člena določi upravljalec.
13. člen
Za obdobje od pokopa do postavitve spomenika in v primerih, ko spomenik iz določenih razlogov ne bo postavljen, določi in postavi upravljalec enotno obeležje, pri tem pa mora upoštevati minuli življenjski nazor umrlega.
14.člen
Ponoven pokop v isti grob je mogoče po poteku mirovalne dobe, ki ne sme biti krajša od 10 let. Mirovalna doba se ne upošteva za žarne grobove.
III. POGREBNE STORITVE IN SVEČANOSTI
 
15.člen
Svojci umrlega morajo najmanj 24 ur pred pokopom o tem obvestiti upravljalca in se z njim dogovoriti o lokaciji pokopa.
16. člen
Prevoz umrlega na pokopališče se opravi na krajevno običajen način. Prevoz je dovoljen samo z zato posebej prirejenim vozilom.
17. člen
Pokopi se opravljajo, v skladu z dogovorom med svojci umrlega in upravljalcem, v času, ki ga določi upravljalec s soglasjem pristojnega oddelka občine Vodice in ga objavi v javnem glasilu in na vidnem javnem mestu na pokopališču.
18. člen
Uporabo mrliške vežice in njen obratovalni čas določi upravljalec pokopališča s soglasjem pristojnega oddelka uprave občine Vodice.
19. člen
(1) O poteku pogrebne svečanosti ter načinu priprave in vodenja le-te se dogovorijo svojci umrlega in upravljalec, ob spoštovanju življenjskega nazora umrlega.
 
(2) Pogrebe organizira in opravi upravljalec pokopališča sporazumno z naročnikom.
 
(3) Za vojaške enote, društva in organizacije, ki sodelujejo pri pogrebnih svečanostih, se uporabljajo njihova pravila za potek pogreba, v kolikor je to v skladu s poprejšnjo voljo umrlega oziroma svojcev in v dogovoru z upravljalcem.
20. člen
(1) Pogrebna svečanost je sestavni del pogreba, t.j. obreda pokopavanja in ima javni pietetni značaj.
 
(2) Če je bila taka želja pokojnika ali njegovih najbližjih svojcev, se pokop opravi v najožjem družinskem krogu.
21. člen
O pogrebni svečanosti je upravljalec pokopališča dolžan obvestiti javnost z obvestilom na oglasni deski pokopališča oziroma na krajevno običajen način.
22. člen
Verski obred s prisotnostjo krste z umrlim ali žare z upepeljenimi ostanki umrlega se na njegovo željo ali na željo sorodnikov opravi pri mrliških vežicah oziroma v sakralnem objektu oziroma na pokopališču.
23. člen
(1) Pogrebna svečanost se prične z dvigom krste z umrlim ali žare z upepeljenimi ostanki umrlega z mrliškega odra v mrliški vežici.
 
(2) Udeleženci sprevoda se praviloma razporedijo na sledeči način:
 
1. Cerkveni sprevod: križ, zastava, prapori, predstavniki društev, cvetje in venci, pevci, odlikovanja, duhovnik, krsta ali žara, svojci, ostali udeleženci pogreba;
 
2. Civilni in državni sprevod: Udeleženci sprevoda se razporedijo tako, da se upožteva tretji odstavek 19. člena tega odloka.
24. člen
(1) Udeleženci pogrebne svečanosti se razvrstijo ob grobu tako, da so neposredno ob njem svojci pokojnika, zastavonoše in praporščaki ter nosači odlikovanj in priznanj, nato pa drugi udeleženci.
 
(2) V primeru verskega pokopa se neposredno ob grobu razvrstijo tudi predstavniki verske skupnosti in opravijo verski obred.
25. člen
(1) Če pri pogrebnih svečanostih sodeluje častna enota s strelnim orožjem, mora biti zagotovljena popolna varnost udeležencev pogreba.
 
(2) Častna salva se izstreli pred zaključkom pogrebne svečanosti.
26. člen
Upravljalec je dolžan grob zasuti in začasno urediti najkasneje eno uro po končani pogrebni svečanosti.
IV. RED NA POKOPALIŠČU
 
27.člen
(1) Obiskovalec pokopališča je dolžan opustiti vse, kar žali spoštovanje do umrlih oziroma svojcev umrlih.
 
(2) Na območju pokopališča še izrecno ni dovoljeno:
 
- nedostojno vedenje, kot je: vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih;
 
- odlaganje smeti in odpadkov izven za to določenega prostora;
 
- onesnaževanje pokopališkega prostora oziroma objektov v območju pokopališča;
 
- poškodovanje grobov, nasadov, objektov in predmetov na območju pokopališča;
 
- odtujevanje predmetov iz tujih grobov, objektov in prostorov na območju pokopališča;
 
- v času pogreba ni dovoljeno opravljati prevozov, kamnoseških, vrtnarskih, ključavničarskih in drugih del na pokopališču;
 
- uporabljati prevoznih sredstev, razen otroških, invalidskih in ročnih vozičkov ter službenih vozil izvajalcev pokopaliških dejavnosti;
 
- brez dovoljenja upravljalca pokopališča ni dovoljeno opravljati prevozov, zidarskih, kamnoseških, ključavničarskih in podobnih del;
 
- vodenje živali na pokopališki prostor in objekte na območju pokopališča.
V. DRUGE DOLOČBE
 
28. člen
(1) Najemniki grobov oziroma grobnic so dolžni skrbeti za njihovo vzdrževanje tako, da se s tem ne kazi kulturni in estetski izgled pokopališča.
 
(2) Najemniki grobov so dolžni najmanj dvakrat letno očistiti grobove
 
(3) Upravljalec pozove najemnika, čigar grob je zanemarjen, na ureditev groba v roku 30 dni od prejema poziva.
 
(4) Če najemnik ne uredi groba v 30 dneh od prejema poziva iz prejšnjega odstavka tega člena, opravi to upravljalec na stroške najemnika groba.
 
(5) Če je grob tako zanemarjen, da ogroža varnost ljudi in sosednjih grobov ali če kvari izgled sosednjih grobov in pokopališča kot celote, se šteje, da je zapuščen.
29. člen
(1) Za vzdrževanje pokopaliških objektov, poti in nasadov, čistoče, reda in miru na pokopališču skrbi upravljalec pokopališča.
 
(2) Za izkop jame, zasip groba, prekope, prvo ureditev groba in zaščito sosednjih grobov skrbi upravljalec pokopališča.
30. člen
(1) Za sakralne objekte na pokopališču skrbi lastnik le-teh oziroma upravljalec, če ga lastnik pooblasti.
31. člen
Evidenco o grobovih in pokopanih osebah vodi upravljalec in jo po prenehanju koncesijskega razmerja izroči upravi občine Vodice.
32. člen
(1) Najemna pogodba za grob (v nadaljevanju najemna pogodba) se lahko sklene najdlje za dobo 10 let.
 
(2) Najemna pogodba se lahko po preteku časa, za katerega je bila sklenjena, podaljša, sicer je najemnik dolžan odstraniti z groba vsa dosedanja obeležja in druge predmete ter jih odstraniti iz območja pokopališča v roku 30 dni od poteka časa, za katerega je bila sklenjena najemna pogodba.
 
(3) Če najemnik, predmetov iz drugega odstavka tega člena ne odstrani, jih po poteku postavljenega roka odstrani upravljalec pokopališča na njegove stroške.
 
(4) Določba drugega oziroma tretjega odstavka tega člena se smiselno upošteva tudi za primer razveljavitve najemne pogodbe.
33. člen
Najemna pogodba se lahko razveljavi:
 
- če se v skladu z določbami tega odloka lahko šteje, da je grob zapuščen;
 
- če najemnik groba ni plačal najemnine za dobo več kot dve leti;
 
- če najemnik ne vzdržuje groba kljub večkratnemu evidentiranemu opozorilu upravljalca, v skladu z določbami tega odloka;
 
- ob opustitvi pokopališča;
 
- ob drugih pogojih, določenih v najemni pogodbi.
34. člen
Uprava občine Vodice lahko izdela seznam grobov oziroma drugih objektov, ki so za občino Vodice izrednega kulturnega oziroma zgodovinskega pomena in so prosti plačevanja najemnine, za njih pa na lastne stroške skrbi občina Vodice.
VI. KAZENSKE DOLOČBE
 
35. člen
Z denarno kaznijo 20.000 SIT se za prekršek kaznuje posameznik, če
 
- se nedostojno vede na pokopališču;
 
- odloži smeti in odpadke izven za to določenega prostora;
 
- onesnažuje pokopališki prostor oziroma objekte na območju pokopališča;
 
- poškoduje grob, nasad, objekt oziroma drug predmet na območju pokopališča;
 
- odtuji predmet iz tujega groba, objekta oziroma drugega prostora na območju pokopališča;
 
- v času pogreba opravlja prevoz, kamnoseška, vrtnarska, ključavničarska oziroma druga dela na pokopališču;
 
- uporablja prevozna sredstva, ki jih na območju pokopališča ni dovoljeno uporabljati;
 
- brez dovoljenja upravljalca pokopališča opravi na pokopališču prevoz, zidarska, kamnoseška, ključavničarska oziroma tem podobna dela;
 
- vodi žival na pokopališki prostor oziroma objekt na območju pokopališča.
37.člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu občine Vodice.
 
 
 
 
PREDSEDNIK OBČINSKEGA SVETA
LOJZE KOSEC