New Page 2
 

Na podlagi 16. člena Statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 11/99) je Občinski svet občine Ormož za svoji 29. seji, dne 4. 6. 2001 sprejel

 

 

 

PRAVILNIK

 

o štipendiranju in drugih oblikah študijskih pomoči

 

 

 

1. člen

 

Ta pravilnik določa postopek in kriterije  za podeljevanje štipendij in drugih oblikah študijskih pomoči (v nadaljevanju: štipendij) v občini Ormož.

 

 

 

2. člen

 

Po tem pravilniku se lahko podelijo štipendije za potrebe občinske uprave, javnih zavodov katerih ustanoviteljica je občina Ormož ter za  študijske programe, ki so pomembni za razvoj občine.

 

 

 

3. člen

 

Občina Ormož dodeljuje:

 

1. štipendije za študente dodiplomskega študija praviloma od 2. letnika dalje

 

2. povračila šolnin, sofinanciranje priprav magistrskih in doktorskih dizertacij ter sofinanciranje specialističnega študija v tujini

 

3. štipendije študentom, ki študirajo v tujini 4. štipendije za nadarjene dijake in študente

 

 

 

4. člen

 

Pravico do štipendij iz prve točke 3. člena tega pravilnika lahko uveljavijo prosilci, če izpolnjujejo naslednje pogoje:

- da je prosilec državljan Republike Slovenije

 

- da ima stalno prebivališče v občini Ormož

 

- da ni v delovnem razmerju, ne prejema nadomestil za brezposelne pri Zavodu RS za zaposlovanje, ne opravlja dejavnosti, nima statusa samostojnega podjetnika, nima druge štipendije v Republiki Sloveniji ali drugih virov dohodka

-da dohodek na družinskega člana letno ne presega 160% zajamčene plače. da povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo vloge ne presega minimalne plače na družinskega člana v istem obdobju.

 

 

 

5. člen

 

Povračila šolnin, sofinanciranje priprav magistrskih in doktorskih dizertacij ter sofinanciranje specialističnega študija v tujini lahko uveljavljajo prosilci, če izpolnjujejo naslednje pogoje:

 

- da je prosilec državljan Republike Slovenije

 

- da ima stalno prebivališče v občini Ormož

 

- da je prosilec v času študija dosegel skupno povprečno oceno opravljenih izpitov najmanj 8.

 

 

 

6. člen

 

Pravico do štipendij iz tretje točke 3. člena lahko uveljavljajo prosilci, če izpolnjujejo naslednje pogoje:

 

- da je prosilec državljan Republike Slovenije

 

- da ima stalno prebivališče v občini Ormož

 

- da je prosilec, ki študira v tujini dosegel ocene, ki so primerljive z zahtevano oceno v Republiki Sloveniji iz tretje alinee prejšnjega člena tega pravilnika

 

- da študira v študijskem programu, pomembnem za razvoj in afirmacijo občine

 

 

 

7. člen

 

Pravico do štipendij iz četrte točke 3. člena lahko uveljavljajo dijaki srednješolskih progrmaov, kateri so podlaga za pripravo na študij in sicer od 3. letnika dalje, dijaki srednjega izobraževanja in dodiplomskega študija, ki dosegajo izjemne rezultate na športnem ali umetniškem področju, študenti dodiplomskega študija vključno od 2. letnika ter študenti podiplomskega študija, če izpolnjujejo naslednje pogoje:

 

- da je prosilec državljan Republike Slovenije

 

- da ima stalno prebivališče v občini Ormož

  - da ni v delovnem razmerju, ne prejema nadomestil za brezposelne pri Zavodu RS za zaposlovanje, ne opravlja dejavnosti, nima statusa samostojnega podjetnika, nima druge štipendije v Republiki Sloveniji ali drugih virov dohodka
  - da je vsestransko dejaven, se odlikuje z visoko sposobnostjo in ustvarjalnostjo ter dosega vidne rezultate na izven šolskih področjih
  - da dijaki dosegajo v prvih dveh letnikih izobraževanja odličen uspeh, študenti pa povprečno oceno vseh opravljenih izpitov v preteklih študijskih letih najmanj 8.
  - da dijaki oziroma študentje dosežejo izjemni športni rezultat na državnem oziroma mednarodnem prvenstvu (osvojitev državnega prvenstva ali uvrstitev na prva tri mesta na mednarodnem prvenstvu) ali dosežejo izjemne dosežke na umetniškem področju.
 

 

 

8. člen

 

Pri dodelitvi štipendij se upošteva splošni učni uspeh oziroma višja povprečna ocena kandidata.  Ob enakih pogojih imajo prednost kandidati z nižjim dohodkom na družinskega člana ter dosedanji štipendisti.

 

 

 

9. člen

 

Višina štipendije se določi na podlagi učnega oziroma študijskega uspeha, kraja bivanja in stroškov izobraževanja. 

 

Povračila šolnin, sofinanciranje priprav magistrskih nalog in doktorskih dizertacij ter sofinanciranje specialističnega študija v tujini se sofinancira v višini od 50 do 100 %.

 

 

 

10. člen

Višina štipendije se določi v točkah. Vrednost točke za izračun štipendije določi, ob predložitvi proračuna predlagatelj le tega, glede na rast izhodiščne plače za prvi tarifni razred (količnik 1,00) v skladu z veljavno kolektivno pogodbo za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji.  Višina štipendije za dijake ne sme biti nižja od 20 %, za študente pa ne nižja od 30 % zajamčene plače, določene z zakonom, zmanjšanje za davke in prispevke. 

 

Višina štipendije se določi v točkah. Vrednost točke za izračun štipendije znaša 0,1098 EUR. Vrednost točke se usklajuje glede na rast osnovne plače javnega uslužbenca za 1. plačni razred na plačni lestvici.
Višina štipendije ne sme biti nižja od 36 EUR za dijaka in 54 EUR za študenta.

   
 

11. člen

 

Učni oziroma študijski uspeh, kraj bivanja in stroški izobraževanja se ovrednotijo:

 

 

 

a)  za dijake 

 

Učni uspeh

V kraju bivanja Št. točk

 

Izven kraja bivanja št. točk

zadosten 

380

895

dober

460

975

prav dober

570

1085

odličen

700

1215

 

 

Stroški izobraževanja

 

družboslovna, humanistična usmeritev

naravoslovna, tehnična usmeritev

200 točk

300 točk

 

 

b)  za študente

 

Študijski uspeh

V kraju bivanja

Št. točk

 

Izven kraja bivanja št. točk

6,0-7,0 

570

1040

7,1-7,3

685

1155

7,4-7,6

775

1245

7,7-7,8

835

1305

7,9-8,1

920

1390

8,2-8,3

980

1450

8,4-8,6

1070

1540

8,7-8,9

1155

1625

9,0-10,0

1465

1935

 

 

Stroški izobraževanja

 

družboslovna, humanistična usmeritev

 naravoslovna, tehnična usmeritev

300 točk

400 točk

 

 

Število točk za posameznega štipendista se določi vsako šolsko oziroma študijsko leto tako, da se upošteva doseženi učni oziroma študijski uspeh v preteklem šolskem oziroma študijskem letu. Pri dijakih se učni uspeh določi tako, da se izračuna povprečje vseh številčno izraženih ocen, doseženih od 1. septembra do 31. avgusta v preteklem šolskem letu. Pri študentih se študijski uspeh določi tako, da se izračuna povprečje vseh številčno izraženih ocen, doseženih od 1. oktobra do 30. septembra v preteklem študijskem letu.  Glede na kraj bivanja je za dijake in študente v prvem letniku določeno  naslednje število točk:

 

 

 

 

V kraju bivanja

 

 

Izven kraja bivanja

 

dijaki 

460

975

študenti

775

1245

 

 

12. člen

Študentom dodiplomskega študija v tujini se določi štipendija v višini zajamčenega osebnega dohodka v Republiki Sloveniji.

 

Študentom podiplomskega študija se določi štipendija v višini zajamčenega osebnega dohodka v Republiki Sloveniji,  povečana za 50 %.

 

Študentom dodiplomskega študija v tujini se določi štipendija v višini 238 EUR, študentom podiplomskega študija pa se določi štipendija v višini 357 EUR.
Višina štipendij iz prejšnjega odstavka tega člena se usklajuje glede na rast osnovne plače javnega uslužbenca za 1. plačni razred na plačni lestvici.

   
 

13. člen

 

Štipendije se dodelijo za določen čas in sicer praviloma za eno leto.

 

Štipendije se nakazujejo mesečno do petega v mesecu za pretekli mesec.

 

 

 

14. člen

 

Štipendije se podeljujejo na podlagi javnega razpisa, ki se objavi v Uradnem vestniku občine Ormož po sprejetju proračuna občine Ormož za tekoče leto.

 

Sklep o razpisu štipendij sprejme župan občine Ormož.

 

Štipendije za dijake srednjega izobraževanja in dodiplomskega študija, ki dosegajo izjemne rezultate na športnem ali umetniškem področju se lahko dodelijo tudi brez javnega razpisa. 

 

 

 

15. člen

 

Javni razpis za dodelitev štipendije mora vsebovati podatke o razpisanih štipendijah, pogoje in merila za pridobitev štipendij, zahtevano dokumentacijo in rok za prijavo. 

 

 

 

16. člen

 

Prijavi za podelitev štipendije mora prosilec priložiti:

 

- dokazila o vpisu v tekoče šolsko oziroma študijsko leto

 

- dokazila o učnem uspehu

 

- potrdilo o državljanstvu Republike Slovenije

- potrdilo o stalnem bivališču

 

- potrdilo o dohodkih in premoženjskem stanju Kandidati za dodelitev štipendij za nadarjene dokazujejo posebno nadarjenost s potrdili o izjemnih dosežkih s tekmovanj, bibliografijo objavljenih del, potrdili o sodelovanju pri znanstvenih raziskavah, umetniških razstavah ali koncertih, dokazilih o priznanjih in nagradah pridobljenih na  tekmovanjih in priporočilih profesorjev oziroma mentorjev. 

 

 

 

17. člen

 

Postopke o štipendijah in drugih oblikah študijskih pomoči vodi in o njih odloča Občinska uprava občine Ormož. 

 

O pritožbi zoper odločbe občinske uprave odloča župan občine Ormož.

 

 

 

18. člen

 

Medsebojne pravice in obveznosti v zvezi s štipendiranjem se uredijo s pisno pogodbo o štipendiji med občino in štipendistom.

 

Pogodba o štipendiranju mora vsebovati: višino štipendije, čas prejemanja štipendije, podrobno opredelitev pravic in obveznosti.

 

 

 

19. člen

 

Štipendist je dolžan ob zaključku šolskega leta oziroma ob zaključku izobraževanja predložiti potrdila o opravljenih šolskih oziroma študijskih obveznostih. 

 

 

20. člen

 

Štipendist izgubi pravico do štipendije in mora vrniti vse izplačane zneske štipendije skupaj z obrestmi po temeljni obrestni meri, če:

 

- po svoji volji ali krivdi prekine izobraževanje 

 

-  iz neopravičenih razlogov ne dokončna izobraževanja v roku, ki je določen z izobraževalnim programom, za katerega mu je bila dodeljena štipendija

 

- spremeni smer študija brez soglasja štipenditorja

 

- ne predloži v določenem roku štipenditorju potrdil o izpolnjevanje pogojev za štipendiranje

 

- sklene pogodbo z drugim štipenditorjem, se zaposli ali pridobi status samostojnega podjetnika.

 

 

 

Če štipendist navaja neresnične podatke ali  če med izobraževanjem ali po njem sporoči štipenditorju, da ni pripravljen skleniti delovnega razmerja v skladu s pogodbo izgubi pravico do štipendije in mora vrniti vse izplačane zneske štipendije skupaj z zamudnimi obrestmi.

 

 

 

21. člen

 

Štipendist je dolžan povrniti sorazmerni del zneska prejete štipendije z obrestmi po temeljni obrestni meri, če ostane v delovnem razmerju manj časa, kot znaša doba za katero je prejemal štipendijo.

 

 

 

22. člen

 

Štipendist je prost vseh pogodbenih obveznosti:

 

- če mu štipenditor po njegovem pisnem dokazilu, da je izobraževanju v skladu s pogodbo končal, ne omogoči zaposlitve oziroma pripravništva v skladu s pogodbo oziroma najkasneje v roku 60 dni po predloženem pisnem dokazilu o končanem študiju. 

 

- če mu štipenditor po opravljenem pripravništvu in strokovnem izpitu ne zagotovi sklenitve delovnega razmerja

 

- če postane trajno nezmožen za šolanje in delo.

 

 

 

23. člen

 

Štipenditor se lahko izjemoma delno ali v celoti oprosti vračila štipendije v naslednjih primerih:

 

- zaradi težjega zdravstvenega stanja in nezmožnosti za delo (težje nesreče, težjega zdravstvenega obolenja, posledice nezgode ipd.)

 

- zaradi drugih opravičljivih razlogov.

 

 

 

24. člen

 

O načinu in rokih vrnitve štipendije in obresti se sklene poravnava. Če štipendist na to ne pristane se dolžni znesek izterja po sodni poti.  Štipendistu se lahko določi obročno odplačevanje štipendije, če je materialno ogrožen.

 

 

 

25. člen

 

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku občine Ormož.

 

 

 

Številka: 414-90/2001

 

Ormož, dne 4. 6. 2001

 

                              Župan občine Ormož

 

                              Vili Trofenik l.r.

 

 

 

Pravilnik o spremembah Pravilnika o štipendiranju in drugih oblikah študijskih pomoči (Uradni vestnik Občine Ormož, št. 14/2008) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
                                                                2. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Ormož.

   
 

Pravilnik o spremembah Pravilnika o štipendiranju in drugih oblikah študijskih pomoči (Uradni vestnik Občine Ormož, št. 10/2010) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
                                                               4. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Ormož.