New Page 1

Na podlagi drugega in tretjega odstavka 20. člena Zakona o vrtcih (Uradni list RS, št.100/05 –UPB in 25/08) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 46/07–UPB) je  Občinski svet Občine Piran na 20. redni seji dne 2. 6. 2009 in Svet Samoupravne skupnost italijanske narodne skupnosti Piran na 22. seji dne 1. 6. 2009 sprejela

ODLOK 

O SPREJEMU OTROK V VRTEC V OBČINI PIRAN

I. SPLOŠNA DOLOČBA

1. člen

Ta odlok ureja postopek vpisa in sprejema otrok v Vrtec Mornarček Piran, Vrtec Morje Lucija, Vrtec La Coccinella Piran in Vrtec pri OŠ Sečovlje, sestavo in način dela komisije za sprejem otrok ter kriterije za sprejem otrok v vrtce.

II. VPIS IN SPREJEM OTROKA V VRTEC

2. člen

Vrtec vpisuje in sprejema predšolske otroke v svoje programe na podlagi prijav in prostih mest vse leto. Vrtec lahko sprejme predšolskega otroka, ko je dopolnil starost najmanj enajst mesecev.

3. člen

Občina ustanoviteljica objavi javni vpis novincev praviloma v mesecu marcu za naslednje šolsko leto. Javni vpis novincev vrtci uskladijo z organom občine Piran, pristojnim za predšolsko vzgojo (v nadaljevanju: pristojni organ).

Vrtec vpisuje in sprejema otroke v svoje programe na podlagi prijav in prostih mest vse leto. Občina ustanoviteljica najmanj enkrat letno objavi javni vpis novincev za naslednje šolsko leto.

4. člen

Javni vpis novincev objavi občina na svoji spletni strani in v lokalnem časopisu.

5. člen

Starši oziroma otrokov skrbnik (v nadaljevanju: starši)  vpišejo otroka tako, da oddajo prijavo za vpis in sprejem otroka v vrtec (v nadaljevanju: vloga) na predpisanem obrazcu, ki ga določi vrtec. Vlogo odda eden od staršev oziroma otrokov skrbnik  (v nadaljevanju: vlagatelj). Vloge dobijo vlagatelji na sedežu vrtca, v enotah vrtca in na spletnih straneh vrtcev in Občine Piran.

6. člen

Vlagatelji oddajo vlogo na sedežu vrtca ali jo pošljejo po pošti.

7. člen

Vrtec mora v roku 15 dni po prejemu vloge za vpis, ki jo vlagatelj vloži med šolskim letom po poteku roka za prijavo na javni vpis novincev, vlagatelja pisno obvestiti o datumu vključitve otroka v vrtec in o drugih pogojih za sprejem otroka v vrtec. Če v vrtcu ni prostih mest, vrtec pisno obvesti vlagatelja o postopku sprejema otroka ob nastanku prostega mesta oziroma obravnavi njegove vloge za vpis na komisiji za sprejem otrok.

8. člen

Vrtec mora Ministrstvu za šolstvo in šport posredovati informacije o številu prostih mest, ki jih zagotavlja za predšolske otroke, in podatek o predvideni čakalni dobi, ki predstavlja čas od vpisa otroka v vrtec do možnosti njegove vključitve v program. Ministrstvo za šolstvo in šport informacije redno objavlja na svoji spletni strani v aplikaciji »prosta mesta in ceniki PŠV«.

9. člen

Vrtec posreduje pristojnemu organu za namen vzpostavitve centralne evidence vpisanih in vključenih otrok v vrtce na območju občine Piran in za namen ugotavljanja potreb in razpoložljivih kapacitet prostih mest v vrtcih na območju občine Piran naslednje podatke:

-     osebno ime in naslov prebivališča otroka in staršev,

-     datum rojstva in spol otroka,

-     EMŠO otroka,

-     datum vpisa otroka v vrtec in

-     datum vključitve otroka v program vrtca.

 

10. člen

 

Če je v vrtcu dovolj prostih mest, odloča o sprejemu otrok ravnatelj vrtca ali od njega pooblaščena oseba.

 

Vrtec pisno obvesti starše o datumu vključitve otroka v vrtec, o roku za sklenitev medsebojne pogodbe, o predložitvi potrdila pediatra o tem, da se otrok lahko vključi v vrtec, in o predložitvi odločbe o usmeritvi, če se sprejema otroka s posebnimi potrebami.

 

11. člen

 

Če je v vrtec vpisanih več otrok, kakor je v vrtcu prostih mest, odloča o sprejemu komisija za sprejem otrok.

 

Komisija odloča o sprejemu otrok po zaključku javnega vpisa novincev, če je v vrtec vpisanih več otrok, kakor je v vrtcu prostih mest, in med šolskim letom v primeru, ko so sprejeti v vrtec vsi otroci s čakalne liste  in je število novovpisanih otrok v vrtec večje od števila prostih mest v vrtcu.

 

V primeru, ko o sprejemu otrok odloča komisija, morajo starši vključiti otroka v vrtec praviloma s 1. septembrom tekočega leta ali z dnem oblikovanja novega oddelka med šolskim letom oziroma naslednji dan, ko otrok dopolni starostni pogoj za vključitev v vrtec oziroma naslednji dan po poteku starševskega dopusta, če je bil le-ta podaljšan. Otroka s posebnimi potrebami pa morajo starši vključiti v vrtec z dnem, ki je določen v odločbi o usmeritvi otroka v vrtec.

 

III. SESTAVA IN NAČIN DELA KOMISIJE ZA SPREJEM OTROK

 

12. člen

 

Komisijo za sprejem otrok  (v nadaljevanju: komisija) sestavljajo:

- predstavnik strokovnih delavcev vrtca ali njegov namestnik, ki ju določi ravnatelj vrtca,

- predstavnik staršev ali njegov namestnik, ki ju predlaga svet staršev

- predstavnik pristojnega organa ali njegov namestnik, ki ju predlaga predstojnik tega organa.

 

Delo komisije vodi predsednik komisije, ki je predstavnik strokovnih delavcev vrtca.

 

Komisijo imenuje ravnatelj vrtca s sklepom.

 

Ravnatelj imenuje zapisnikarja, ki ni član komisije.

 

Člane komisije se imenuje za dve leti.

 

Članstvo v komisiji ni združljivo s članstvom v svetu vrtca.

 

Mandat predstavnika staršev je vezan na vključenost otroka v vrtec.

 

Namestniki predsednika in članov komisije nadomeščajo predsednika in člana komisije v primeru njihove odsotnosti ali zadržanosti. Namestniki imajo v primeru nadomeščanja enake pravice in obveznosti kot predsednik ali člana komisije.

 

13. člen

 

Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na seji, ki ni javna.

 

Na seji komisije lahko sodeluje ravnatelj in drugi delavci vrtca na predlog člana komisije ali ravnatelja.

14. člen

 

Komisija obravnava vse vloge na seji v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, z uporabo skrajšanega ugotovitvenega postopka. 

 

Komisija odloča o tem, kateri otroci se sprejmejo v vrtec, v skladu s predvidenimi prostimi mesti in v skladu s podatki iz vloge.

15. člen

 

Prednost pri vpisu v vrtec imajo otroci s posebnimi potrebami, za katere so vlagatelji predložili odločbo o usmeritvi, in otroci, za katere je Center za socialno delo podal priporočilo o ogroženosti zaradi socialnega položaja družine.

Pri vpisu v vrtec z italijanskim učnim jezikom imajo prednost otroci, katerih je vsaj eden od staršev pripadnik italijanske narodne skupnosti.

16. člen

 

Za preostale vpisane otroke komisija na podlagi kriterijev za sprejem otrok v vrtec določi prednostni vrstni red za sprejem otrok v vrtec.

17. člen

 

Komisija na podlagi kriterijev določi seznam otrok, ki so sprejeti v vrtec.

 

Otroke, ki niso sprejeti v vrtec, komisija uvrsti na čakalno listo po prednostnem vrstnem redu.

 

Čakalna lista velja do zadnjega dne šolskega leta, za katerega je bila oblikovana.

 

Ne glede na čakalno listo vrtec med šolskim letom prednostno sprejme na sproščena prosta mesta otroke s posebnimi potrebami.

18. člen

 

Komisija najpozneje v osmih dneh po seji vsem vlagateljem izda odločbo o sprejemu ali zavrnitvi sprejema otroka v vrtec.

 

Za otroke, ki so bili sprejeti v vrtec, odločba določa datum vključitve otroka v vrtec in rok za sklenitev medsebojne pogodbe med vrtcem in starši.

 

Rok za sklenitev medsebojne pogodbe med vrtcem in starši določi ravnatelj.

 

Zoper odločitev komisije lahko starši v petnajstih dneh po vročitvi vložijo pritožbo na svet vrtca. Svet vrtca mora o pritožbi odločiti v tridesetih dneh po prejemu pritožbe.

Vrtec mora staršem na njihovo zahtevo omogočiti vpogled v zapisnik komisije, ki je odločala o sprejemu otrok v vrtec, vendar le tistega dela, ki se nanaša na njihovo vlogo.

19. člen

 

Če starši ne podpišejo pogodbe z vrtcem v roku, ki jim ga določi vrtec, se šteje, da so umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec.  V tem primeru se izda sklep  o ustavitvi postopka vpisa otroka v vrtec.

 

20. člen

 

Komisija o poteku seje komisije vodi zapisnik, ki ga sestavi v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, predvsem pa se v zapisnik vpiše naslednje podatke:

-     ime in sedež vrtca, kjer komisija deluje,

-     kraj, datum in uro seje komisije, na kateri se odloča o sprejemu otrok v vrtec,

-     imena članov komisije in drugih navzočih predstavnikov vrtca,

-           kratek potek postopka z navedbo listin, ki so podlaga za odločanje (podatki o predvidenem številu prostih mest po oddelkih in enotah s 1. septembrom tekočega koledarskega leta ali na dan oblikovanja novega oddelka, skupno število vseh vlog za vpis otroka v vrtec…),

-           sprejete sklepe komisije.

 

Zapisnik podpišejo vsi člani komisije.

 

Zapisnik je potrebno hraniti v dokumentaciji vrtca, skladno z veljavnimi predpisi. Vodenje zapisnika zagotavlja vrtec, ki posreduje en izvod zapisnika pristojnemu organu.

 

IV. KRITERIJI ZA SPREJEM OTROK V VRTEC

 

21. člen

 

Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na podlagi naslednjih kriterijev:

 

 

Kriterij

Število točk

1.

Otrok, ki ima s starši ali enim od staršev stalno bivališče v občini Piran.

20

2.

Otrok obeh zaposlenih staršev oziroma kjer je v

enostarševski družini  zaposlen en starš.

15

3.

Otrok iz družine, kjer je zaposlen en starš.

10

4.

Otrok, ki ima s starši študenti  ali enim od staršev stalno ali začasno bivališče v Občini Piran.

9

5.

Otrok, ki mu je bil odložen vstop v osnovno šolo.

9

6.

Otrok je bil uvrščen na čakalno listo v preteklem šolskem letu in v vrtec ni bil sprejet.

8

7.

Otrok, ki ima skupaj z enim od staršev bivališče v KS enote.

7

8.

Otrok iz družine, kjer je v vrtec že vključen en otrok iz iste družine.

7

9.

Otrok, ki ga vpisujejo zadnje leto pred vpisom v šolo.

6

10.

Otroci iz družine, kjer se istočasno vpisujejo en ali več otrok iz iste družine (za vsakega otroka).

3

 

 

Vloge se točkuje tako, da se pri vsakem kriteriju, ki je izpolnjen, dodeli pripadajoče število točk.

Če več otrok doseže enako število točk, komisija pri določitvi prednostnega vrstnega reda upošteva dodatni kriterij datum sprejema vloge, pri čemer ima prednost vloga z zgodnejšim datumom. 

 

22. člen

 

Starši lahko vključijo otroka le v en vrtec iz 1. člena tega odloka.

 

23. člen

 

Starši, ki so odklonili sprejem otroka v vrtec, lahko ponovno vložijo  vlogo za vpis otroka v vrtec, vendar nimajo prednosti pri ponovnem postopku sprejema otroka v vrtec.

 

24. člen

 

Starši lahko izpišejo otroka iz vrtca na podlagi pisne izjave, ki jo osebno oddajo na upravi vrtca ali pošljejo po pošti najmanj 15 dni pred nameravanim izpisom. Izpis otroka iz vrtca se realizira s 1. ali 15. dnem v mesecu. Starši morajo pred realizacijo izpisa poravnati vse obveznosti do vrtca.

Izpis za nazaj ni mogoč.

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

25. člen

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.

 

Številka: 602-39/2009

Piran , 2. 6. 2009 

                                                                                  Župan Občine Piran

                                                                                   Tomaž Gantar