New Page 1

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07-UPB2, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12-ZUJF, 14/15-ZUUJFO in 76/16 – odl. US)) ter 6. in 17. člena Statuta Občine Mirna (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 21/2011) je Občinski svet Občine Mirna na svoji 17. redni seji, dne 6. 6. 2017 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU JAVNIH PRIREDITEV IN DRUGIH DOGODKOV V OBČINI MIRNA

 

I.              Splošne določbe

 

1. člen

(področje urejanja)

(1) S tem pravilnikom se določajo namen, upravičenci, postopek, pogoji in merila za vrednotenje in razdelitev sredstev ter medsebojne pravice in obveznosti med Občino Mirna (v nadaljevanju: občina) in prejemnikom sredstev, namenjenih za sofinanciranje javnih prireditev in drugih dogodkov (v nadaljevanju se za prireditev ali dogodek uporablja tudi skupno poimenovanje »projekt«) s strani Občine Mirna, ki niso sofinancirane iz drugih javnih razpisov oz. pozivov Občine Mirna.

(2) Predmet tega pravilnika niso sredstva za vzdrževanje ter investicije v prostor in opremo za dejavnost prijavitelja. Ne financira se redna dejavnost prijavitelja.

(3) Sredstva, dodeljena na podlagi tega pravilnika, niso namenjena aktivnostim političnih strank ter komercialnim in profitnim dejavnostim.

(4) Upravičenec lahko sredstva pridobi le na podlagi popolne vloge za prijavo na javni razpis in za največ dva projekta na leto oziroma izjemoma več, če gre za projekt, ki je v posebnem interesu občine.

 

II.             Predmet sofinanciranja

 

2. člen

(predmet sofinanciranja)

(1) Predmet sofinanciranja po tem pravilniku so prireditve in drugi dogodki, ki se izvajajo kot zaključeni enkratni dogodki, namenjeni javnosti, na katerih sodelujejo različni kulturni, športni, turistični in drugi akterji, ki izvajajo:

·       turistične prireditve in dogodki, ki prispevajo k turističnemu razvoju in obisku občine Mirna,

·       športne prireditve in dogodki, katerih namen je spodbujanje športa in športnih aktivnosti,

·       jubilejne prireditve in dogodki delovanja prijavitelja, oziroma jubilejnih obletnicah področja, na katerem prijavitelj deluje (vsaj 10-letno obdobje oziroma večkratnik le-tega),

·       druge večje prireditve in dogodki, ki jih praviloma ni bilo mogoče prijaviti na ostale javne razpise in javne pozive ter pomenijo pomemben prispevek k zadovoljevanju javnih potreb in prepoznavnosti Občine Mirna.

(2) Občina Mirna bo sofinancirala samo projekte, ki so v interesu občine.

 

3. člen

(drugi javni razpisi in pozivi)

(1) Projekti, ki se financirajo ali sofinancirajo iz drugih javnih razpisov ali pozivov Občine Mirna, ne morejo biti sofinancirane po tem pravilniku.

(2) V primeru, da prijava vsebinsko bolj ustreza ostalim pozivom ali javnim razpisom, za katere rok za prijavo še ni potekel, se prijavitelja lahko pozove, da se prijavi na drug ustreznejši poziv oz. razpis.

 

III.            Upravičenci

 

4. člen

(upravičenci in izjeme)

(1) Upravičenci, ki lahko pridobijo sredstva za sofinanciranje projektov po tem pravilniku so:

·       društva, registrirana v skladu z zakonom, ki ureja društva, s sedežem v občini Mirna,

·       zavodi, registrirani v skladu z zakonom, ki ureja zavode, katerih ustanoviteljica oziroma soustanoviteljica je Občina Mirna,

·       ustanove, registrirane v skladu z zakonom, ki ureja ustanove, s sedežem v občini Mirna,

·       ki organizirajo prireditve in dogodke na območju občine Mirna.

(2) Izjemoma so upravičenci do sofinanciranja:

·       društva, zavodi in ustanove s sedežem v občini Mirna, ki organizirajo prireditev ali dogodek izven občine Mirna, če iz objektivnih razlogov teh projektov ni mogoče izvesti na območju občine Mirna,

·       prijavitelji, ki nimajo sedeža v občini Mirna, izvedejo pa prireditev ali dogodek v občini Mirna ali prireditev oziroma dogodek, ki ga iz objektivnih razlogov ni mogoče izvesti v občini Mirna, v kolikor je le-ta večjega in širšega pomena (regijskega, državnega, mednarodnega) in je namenjen tudi občanom občine Mirna,

·       pravne in fizične osebe z registrirano dejavnostjo, ki organizirajo prireditve ali dogodke neprofitne narave v javnem interesu.

 

5. člen

(pogoji za prijavitelje)

(1) Prijavitelji morajo pred oddajo vloge:

·       biti registrirani v skladu z zakonodajo in delovati neprekinjeno najmanj eno leto,

·       imeti poravnane vse zapadle obveznosti do Občine Mirna,

·       izpolnjevati druge pogoje določene z vsakoletnim javnim razpisom.

(2) V razpisni dokumentaciji se lahko določijo še dodatni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prijavitelji za pridobitev sredstev sofinanciranja.

 

IV.           Način sofinanciranja in postopek za dodelitev sredstev

 

6. člen

(višina finančnih sredstev)

(1) Višina sredstev za sofinanciranje aktivnosti se določi v poračunu občine. Sredstva se dodeljujejo za tekoče leto po sprejetju odloka o proračunu občine za posamezno leto, na podlagi javnega razpisa, ki se izvede praviloma enkrat letno. Sofinancira se lahko tudi projekte, ki so bili izvedeni pred izvedbo javnega razpisa za tekoče proračunsko leto.

(2) Projekti (prireditve oziroma dogodki) se sofinancirajo do največ 50 % upravičenih stroškov. Prijavitelj mora v prijavi izkazati, da za preostale stroške projekta zagotavlja tudi lastna sredstva oziroma sredstva iz drugih virov.

(3) Stroški za prehrano lahko predstavljajo največ 30 % vseh stroškov projekta (prireditve oziroma dogodka).

 

7. člen

(uvedba in potek postopka)

(1) Postopek javnega razpisa za sofinanciranje projektov po tem pravilniku, se začne s sklepom o začetku postopka, ki ga sprejme župan.

(2) Postopek javnega razpisa in dodeljevanje finančnih sredstev poteka v naslednjem zaporedju:

·       priprava in objava javnega razpisa z dokumentacijo,

·       zbiranje vlog za sofinanciranje projektov,

·       komisijsko ocenjevanje prispelih vlog,

·       priprava predloga prejemnikov sredstev s strani komisije,

·       izdaja odločb,

·       sklepanje pogodb.

(3) V javnem razpisu se lahko določi več prijavnih rokov oziroma obdobij sofinanciranja znotraj katerih se izvede ocenjevanje vlog in dodeljevanje sredstev.

 

8. člen

(strokovna komisija)

(1) S sklepom o začetku postopka župan občinski upravi odredi pripravo in objavo javnega razpisa in določi sestavo strokovne komisije, njene naloge in pristojnosti ter način dela.

(2) Strokovna komisija je sestavljena iz treh članov, od katerih je en član svetnik občinskega sveta, en član je zaposleni javni uslužbenec občinske uprave, enega člana pa se imenuje izmed občanov Občine Mirna.

(3) Naloge strokovne komisije so:

·       ocenjevanje in vrednotenje vlog skladno s pogoji in merili,

·       priprava predloga razdelitve sredstev,

·       izvedba ostalih nalog, ki jih določi župan.

(4) Člani strokovne komisije s potencialnimi prejemniki sredstev ne smejo biti povezani v smislu poslovne povezanosti ali sorodstvenega razmerja oziroma v skladu z zakonom, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije. V takšnih primerih, ko je član komisije interesno povezan s potencialnim prejemnikom sredstev, se pri vrednotenju o njegovi vlogi izloči.

 

V.            Merila in kriteriji za sofinanciranje

 

9. člen

(merila in kriteriji)

(1) Merila za vrednotenje so ovrednotena s točkami in so izhodišče za sofinanciranje. Projekte bo presojala strokovna komisija na podlagi podatkov iz vloge (obrazci in priloge) in za sofinanciranje predlagale le tiste, ki bodo v postopku ocenjevanja v celoti izpolnjevali splošne pogoje razpisa, na podlagi meril pa prejeli vsaj 47 točk.

(2)  Prireditve in dogodki se sofinancirajo največ do 50% upravičenih stroškov.  Prireditve in dogodki, ki jih sofinancirajo tudi druge občine, se sofinancirajo največ do deleža, ki odpade na občino Mirna. Višina sofinanciranja se praviloma določi glede na število prebivalcev po občinah, če z ostalimi sofinancerji ni drugače dogovorjeno, pri čemer pa ne sme presegati deleža sofinanciranja, določenega s tem pravilnikom ali letnim programom.

(3) Projekti se sofinancirajo glede na število prejetih točk, vendar največ do višine zaprošenih sredstev prijavitelja oziroma do najvišjega deleža sofinanciranja (50%). Vrednost točke izračuna komisija vsako leto na podlagi razpoložljivih proračunskih sredstev in skupnega števila ovrednotenih aktivnosti vseh izbranih prijaviteljev po naslednji formuli: vrednost točke = proračunska sredstva/ vsota vseh točk vseh prijavljenih aktivnosti.

(4) Ostanek nerazdeljenih sredstev se razdeli v enakovrednih deležih vsem prijaviteljem in njihovim prireditvam oziroma dogodkom, vendar največ do višine zaprošenih sredstev prijavitelja oziroma do deleža sofinanciranja, določenega s tem pravilnikom. V primeru, da po takšni razdelitvi sredstev še vedno ostane določen del nerazdeljenih sredstev, se lahko ta sredstva na enak način razdelijo v enakovrednih deležih med prijavitelje, ki tudi po delitvi nerazdeljenih sredstev niso presegli največje dovoljene višine sofinanciranja (zaprošenih sredstev oziroma najvišjega delež sofinanciranja, kar pride prej). Postopek razdelitve sredstev po enakovrednih deležih se lahko ponavlja, dokler niso razdeljena vsa sredstva ali so vsi prijavitelji dosegli najvišjo dovoljeno višino sofinanciranja. Strokovna komisija lahko ostanek nerazdeljenih sredstev na posameznem področju prerazporedi tudi na drugo področje oziroma lahko razdeli manj sredstev od načrtovanih in sredstva ostanejo nerazdeljena

 

1. TRADICIONALNOST IN OBSEG PRIREDITVE ALI DOGODKA

 

Tradicionalnost prireditve ali dogodka:

 

- Prireditev oziroma dogodek ni tradicionalen in se izvaja prvič

1 točka

Javna prireditev oziroma dogodek je tradicionalen in se prireja zaporedoma neprekinjeno

 

- Od 2 do 4 let

3 točke

-  Od 5 let do 9 let

6 točk

-  več kot 10 let

10 točk

Trajanje prireditve oziroma dogodka:

 

- enodnevno ali manj

6 točk

- dvo- ali večdnevno

10 točk

Obseg prireditve oziroma dogodka:

 

Projekt izvede prijavitelj s sedežem v občini Mirna na območju občine Mirna

25 točk

Projekt izvede prijavitelj, ki nima sedeža v občini Mirna na območju občine Mirna

20 točk

Projekt izvede prijavitelj, ki ima sedež v občini Mirna in izvede prireditev izven občine Mirna (npr. gostovanje)

10 točk

Projekt izvede prijavitelj, ki nima sedeža na območju občine izven občine Mirna, vendar je prireditev večjega in širšega pomena (regijskega, državnega, mednarodnega) in je namenjena tudi občanom občine Mirna

5 točk

2. JUBILEJI OZ. OKROGLE OBLETNICE

 

- 10. ali 20. obletnica

5 točk

- 30. ali 40. obletnica

10 točk

- 50. ali 60. obletnica

15 točk

- 70. obletnica ali več

20 točk

3. PREDVIDENO ŠTEVILO UDELEŽENCEV

 

- Do 50 udeležencev

5 točk

- Od 51 do 100 udeležencev

10 točk

- Od 101 Do 150 udeležencev

15 točk

- Več kot 150 udeležencev

20 točk

4. RAVEN AKTIVNOSTI

 

Občinska raven

 

(organizacija, sodelovanje in izvedba aktivnosti različnih akterjev na občinski

10 točk

ravni)

 

Medobčinska raven

 

(organizacija, sodelovanje in izvedba aktivnosti različnih akterjev na

15 točk

medobčinski ravni)

 

Državna raven

 

(organizacija, sodelovanje in izvedba aktivnosti različnih akterjev na državni

20 točk

ravni)

 

5. PROMOCIJA

 

- plačljivo oglaševanje v medijih pred izvedbo aktivnosti

5 točk

- izdaja tiskanega gradiva (npr. zborniki)

15 točk

6. VREDNOST PRIREDITVE

 

- do 1.000 EUR z DDV

10 točk

- nad 1.000 do 3.000 EUR z DDV

20 točk

- nad 3.000 EUR z DDV

30 točk

7. DELEŽ ZAGOTOVLJENIH LASTNIH SREDSTEV

 

- Od 51%  do 60 % glede na celotne stroške izvedbe prireditve

5 točk

- Od 61 % do 70 % glede na celotne stroške izvedbe prireditve

10 točk

- Od 71 % do 80 % glede na celotne stroške izvedbe prireditve

15 točk

- nad 81 % glede na celotne stroške izvedbe prireditve

20 točk

8. DODATNE TOČKE

 

- Javna prireditev je dobrodelnega značaja

20 točk

 

10. člen

(javni razpis)

(1) Javni razpis mora vsebovati:

·       navedbo naročnika (naziv in sedež),

·       predmet javnega razpisa,

 

·       opredelitev upravičencev, ki se lahko prijavijo na javni razpis,

·       pogoje, ki jih morajo izpolnjevati upravičenci,

·       časovno obdobje izvedbe aktivnosti,

·       sredstva, ki so na razpolago,

·       navedbo pogojev in meril za vrednotenje vlog,

·       kraj, čas, osebo, pri kateri lahko zainteresirani dobijo informacije ter dvignejo razpisno

·       dokumentacijo,

·       rok, do katerega morajo biti vloge predložene,

·       način dostave vlog.

(2) V razpisni dokumentaciji morajo biti navedeni vsi potrebni podatki, ki bodo omogočili prijavitelju izdelati popolno vlogo za dodelitev sredstev. Prav tako morajo biti v razpisni  dokumentaciji navedeni vsi pogoji, ki jih mora izpolnjevati prijavitelj, da se uvrsti v izbor za dodelitev sredstev.

(3) Javni razpis se objavi na spletni strani občine.

 

11. člen

(obravnava vlog)

(1) Vloga prijavitelja, ki se prijavlja na javni razpis, mora biti predložena, kot je določeno v  javnem razpisu.

(2) V primeru, da je katera od pravočasnih vlog nepopolna, javni uslužbenec občinske uprave, član strokovne komisije, prijavitelja pozove k dopolnitvi vloge. Rok za dopolnitev vloge je najmanj pet delovnih dni od prejema poziva za dopolnitev vloge. Če vloga v navedenem roku ni dopolnjena, se kot nepopolna s sklepom zavrže. Sklep o zavrženju vloge izda direktor občinske uprave. Zoper sklep o zavrženju je dopustna pritožba, o kateri odloča župan občine.

 

12. člen

(ocenjevanje vlog in odločanje)

(1) Na podlagi ocen vlog strokovna komisija pripravi predlog razdelitve sredstev, ki ga predloži direktorju občinske uprave.

(2) Direktor občinske uprave prijaviteljem izda odločbo o sofinanciranju in višini odobrenih finančnih sredstev oziroma o zavrnitvi sofinanciranja, če niso izpolnjeni pogoji za sofinanciranje. Zoper odločbo je dopustno vložiti pritožbo, o kateri odloča župan Občine Mirna. Predmet pritožbe ne morejo biti vnaprej določena merila za vrednotenje vlog.

(3) Na podlagi pravnomočnih odločb o dodeljenih sredstvih župan Občine Mirna z upravičenci sklene pogodbo o sofinanciranju, s katero se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev.

 

13. člen

(pogodba)

(1) Obvezne sestavine pogodbe:

·       navedba pogodbenih strank,

·       predmet, namen in cilj pogodbe,

·       višina dodeljenih sredstev,

·       obdobje porabe sredstev,

·       določilo o sankcijah v primeru nenamenske porabe sredstev,

·       druga določila, pomembna za izvedbo sofinancirane aktivnosti.

(2) Upravičencu, ki so mu bila odobrena finančna sredstva, se pošlje pogodbo v podpis. Izvajalcu se določi rok, ki ne sme biti krajši od petih delovnih dni, v katerem je dolžan vrniti podpisano pogodbo. V primeru, da izvajalec v danem roku ne vrne podpisane pogodbe, se šteje, da je odstopil od sofinanciranja prireditve oziroma dogodka.  Občina Mirna je v tem primeru prosta vseh obveznosti, ki zanjo izhajajo iz odločbe.

(3) Izvajalci morajo poskrbeti za ustrezno promocijo občine in sicer na način, da izobesijo občinske simbole oziroma na vabilu ali publikacijah objavijo grb občine, ob vseh predstavitvah v javnosti pa morajo omeniti, da je dogodek sofinancirala Občina Mirna.

 

14. člen

(izplačilo odobrenih sredstev)

(1) Upravičenec mora predložiti verodostojne listine, s katerimi dokazuje upravičenost stroškov.

(2) Prejemnik sredstev mora po izvedeni prireditvi ali dogodku predložiti:

·       vsebinsko poročilo o izvedbi sofinanciranega projekta,

·       finančno poročilo o porabi sredstev za izvedeni projekt,

·       dokazila (vabilo na prireditev, fotografije, članek v medijih, računi, bančni izpiski …),

·       drugo dokumentacijo na poziv občinske uprave.

(3) Odobrena sredstva se upravičencu nakažejo v roku 30 dni na podlagi popolnega zahtevka, ki so mu priložena ustrezna dokazila.

 

VI.           Nadzor nad porabo sredstev

 

15. člen

(poročanje in nadzor)

(1)           Upravičenci so s pridobljenimi sredstvi dolžni izvesti prireditve ali dogodke, s katerimi so se prijavili na razpis v letu, za katerega je bil objavljen.

(2)           Prejemniki sredstev so dolžni izvajati prireditve ali dogodke v skladu s tem pravilnikom in določili pogodbe.

(3)           Sofinanciranje se praviloma izvede po izvedbi prireditve ali dogodka, če izvajalec z ustreznimi dokazili dokaže nastanek stroškov in izvedbo prireditve ali dogodka. V primeru izvedbe projekta v decembru tekočega leta lahko upravičenec vloži zahtevek pred izvedbo projekta, vendar mora pred izplačilom predložiti vsa potrebna dokazila. Izplačilo se izvede v višini določeni s pogodbo, če se ta višina dokaže z ustreznimi dokazili (računi, potrdila o plačilih…). V primeru, da upravičenec z dokazili izkazuje manj stroškov, kot je določeno v pogodbi, se izplača le sorazmerni del sredstev določenih s pogodbo.

(4)           Če prejemnik dobljenih sredstev delno ali v celoti ne porabi namensko, ali če pri prijavi prireditve ali dogodke navaja neresnične podatke, občina prekine pogodbo in zahteva vrnitev namensko dodeljenih sredstev, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.

(5)           Prejemniki sredstev, ki kršijo pogodbena določila, ne morejo kandidirati na naslednjem javnem razpisu občine.

(6)           Nadzor nad porabo dodeljenih sredstev izvaja občinska uprava.

 

VII.          Prehodna in končna določba

 

16. člen

(veljavnost pravilnika)

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0002/2017-1

Datum: 7. 6. 2017

 

 

Občina Mirna

 

Dušan Skerbiš, župan