Na podlagi 1. in 2. člena Zakona o upravnih taksah (Uradni list RS, št. 8/2000, 44/2000, 81/2000 in 41/2001), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Uradni list SRS, 25/83, 42/85, 47/87, 5/90, Uradni list RS 10/91, 13/93, 66/93, 35/97) ter 17. in 103. člena Statuta občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/99) je Občinski svet Občine Piran na 21. redni seji dne 24. maja 2001 sprejel
ODLOK
 
 
O KOMUNALNIH TAKSAH V OBČINI PIRAN
 
 
I. TEMELJNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
S tem odlokom se določi obveznost plačevanja komunalnih taks v občini Piran, taksni zavezanci, odmera obračuna in višina takse ter plačila.
 
Taksni predmeti
 
 
2. člen
 
V občini Piran se plačujejo komunalne takse za uporabo naslednjih predmetov in storitev:
 
 
  1. za uporabo javnih površin in pločnika pred poslovnimi prostori,
 
 
  1. za igralna sredstva v javnih lokalih (igralni avtomati, biljard, pikado, glasbeni avtomati in drugih naprav za razvedrilo);
 
 
  1. za reklamne napise, transparente, letake, objave in oglase, ki so postavljeni, pritrjeni ali drugače označeni na javnih krajih ali so vidni z javne površine,
 
 
  1. za sporočila, objave in razglase po ozvočevalnih napravah z javnim oklicanjem in podobnimi sredstvi,
 
 
  1. za vitrine, v katerih se razstavlja blago izven poslovne stavbe,
 
 
  1. za uporabo javnega prostora za parkiranje, šotorenje, razen za taborjenjem pod okriljem zveze Tabornikov Slovenije in Skavtske organizacije Slovenije ali druge začasne namene, razstavljanje predmetov, prirejanje komercialnih razstav in drugih zabavnih prireditev v promocijsko komercialne namene in za druge gospodarske namene.
 
3. člen
 
Taksni predmeti so trajni in začasni. Trajni taksni predmeti so vsi taksni predmeti, za katere v dovoljenju Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo ni določen termin, ko jih je potrebno odstraniti.
 
 
Taksni predmeti so trajni, če so postavljeni za več kot 90 dni in če v taksni tarifi ni drugače določeno.
 
Prijava taksnega predmeta
 
 
4. člen
 
V primeru, da zavezanec uporablja taksni predmet vse leto, mora prijaviti število taksnih predmetov najkasneje do 15. januarja za tekoče leto.
 
 
V primeru, da taksni zavezanec ne prijavi nastanka taksne obveznosti v roku 30 dni, se taksa na podlagi zaznave in zapisnika odmeri po podatkih, ki jih pridobi občinska inšpekcija, od časa ko je nastala taksna obveznost. To ne izključuje izreka kazni po 22. členu odloka.
 
5. člen
 
Za vsak taksni predmet je potrebno pred pričetkom uporabe pridobiti dovoljenje Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo.
Dovoljenja za taksne predmete iz 1. odstavka tega člena ni potrebno pridobiti za igralne avtomate po Zakonu o igrah na srečo.
 
Ostale igralne avtomate je lastnik dolžan prijaviti Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo, ki izdaja dovoljenja.
 
Za vse taksne predmete, ki fizično posegajo v javno površino, so postavljeni na javnih napravah ali objektih, ali kako drugače vplivajo na varnost prometa, si morajo taksni zavezanci pred postavitvijo taksnega predmeta pridobiti soglasje pristojnega upravljavca.
 
6. člen
 
Vloga mora vsebovati točne podatke o zavezancu in taksnemu predmetu (naziv, sedež, žiro račun, davčna številka), natančne izmere taksnega predmeta, kraj postavitve, opis takšnega predmeta, datum pričetka uporabe in čas trajanja (priloži se obrazec vloge).
7. člen
 
Taksnih predmetov, za katere je potrebno dovoljenje iz 5. člena tega odloka, ni dovoljeno spreminjati brez dovoljenja Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo.
 
8. člen
 
V primeru, da taksni zavezanec nima dovoljenja za uporabo taksnega predmeta, se uradna ugotovitev nadzornega organa o uporabi taksnega predmeta obravnava kot prijava. Komunalna taksa se odmeri ne glede na to, ali je uporaba taksnega predmeta, za katerega je potrebno dovoljenje oziroma soglasje Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo, dovoljena ali ne.
 
Taksni zavezanci
 
 
9. člen
 
Taksni zavezanec za plačilo komunalne takse je pravna oseba, samostojni podjetnik in fizična oseba, ki uporablja predmete in izvaja storitve, za katere so določene komunalne takse. Če ni mogoče ugotoviti uporabnika, je taksni zavezanec lastnik taksnega predmeta. Če ni mogoče ugotoviti niti lastnika taksnega predmeta, je taksni zavezanec lastnik površine ali objekta, na katerem je taksni predmet postavljen oziroma pritrjen, v primeru, da je tak taksni predmet na javnih površinah se ta odstrani.
Višina komunalne takse
10. člen
 
Zavezanec plača komunalno takso za čas uporabe, ki je določen v dovoljenju. Če zavezanec iz objektivnih razlogov (npr. izvajanje gradbenih in drugih del in v drugih podobnih primerih, ko mu je otežena ali onemogočena uporaba javne površine oziroma predmetov) ne more uporabljati z dovoljenjem določenih javnih površin oziroma predmetov, mora zavezanec z vlogo obvestiti Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo, ki opravi zapisniški ogled in poda pisno mnenje v presojo in odločitev županu/županji ali se obveznost plačila komunalne takse odpiše.
11. člen
 
Višina komunalne takse za posamezne taksne predmete ali storitve po točkah 1. do 6. iz 2. člena tega odloka je opredeljena s številom točk v tarifah komunalnih taks, ki je kot posebni del – sestavni del tega odloka.
 
 
Vrednost točke na dan sprejetja tega odloka znaša 1,00 SIT.
 
II. ODMERA KOMUNALNIH TAKS
 
 
12. člen
 
Taksno obveznost se odmeri z odločbo za uporabo ali namestitev taksnega predmeta ali taksne storitve. Odločba vsebuje vse podatke, potrebne za odmero komunalnih taks:
 
točne podatke o zavezancu in taksnemu predmetu, velikost javne površine v uporabi, namen uporabe, opremljenost, število igralnih in drugih aparatov, reklamnih naprav, vitrin, ozvočevalnih naprav, velikost in opremljenost le-teh ter čas in kraj uporabe javne površine oziroma drugih naprav ter na podlagi teh izračun zneska komunalne takse, ki ga je potrebno plačati.
13. člen
 
Komunalna taksa se odmeri:
 
 
  • na podlagi vloge za postavitev taksnega predmeta,
 
 
  • na podlagi prijave taksnega zavezanca ali uradne ugotovitve pooblaščene uradne osebe občinskega nadzora za taksne predmete, ki so postavljeni brez dovoljenja.
 
14. člen
 
Komunalno takso odmeri Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo.
 
Komunalno takso se odmerja, pobira in izterjuje po postopku v skladu z veljavnimi predpisi.
III. NAČIN PLAČILA OPROSTITVE PLAČILA
 
 
15. člen
 
Kot osnova za obračun takse se upošteva vrednost točke iz 11. člena, ki velja na dan obračuna, in podatki o velikosti taksnega predmeta in času trajanja.
 
16. člen
 
Komunalne takse plačujejo zavezanci na podlagi odločbe o odmeri komunalne takse:
  • Taksni zavezanci, ki imajo dovoljenje za celoletno uporabo javnih površin oziroma drugih taksnih predmetov plačujejo komunalno takso v dveh obrokih, ki zapadejo v plačilo 15. maja in 15. septembra.
 
 
  • Zavezanci, ki dobijo dovoljenje za začasno uporabo javnega prostora oz. sezonsko uporabo predmetov plačajo komunalno takso vnaprej v enkratnem znesku.
 
Nastanek in prenehanje obveznosti
 
 
17. člen
 
Taksna obveznost nastane z dnem namestitve taksnega predmeta oziroma pričetka uporabe storitve, preneha pa s potekom meseca, v katerem je zavezanec obvestil Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo o odstranitvi taksnega predmeta oziroma o prenehanju uporabe.
 
18. člen
 
V primeru, da taksni zavezanec ni prijavil taksnega predmeta, taksna obveznost nastane z dnem, namestitve ali uporabe taksnega predmeta, ter na podlagi zaznave pooblaščene osebe občinske inšpekcije.
 
Oprostitve plačila takse
 
 
19. člen
 
Takse so oproščene:
 
 
  • objave državnih in občinskih organov ter krajevnih skupnosti,
 
 
  • objave organizatorjev volilne kampanje v obdobju volilne kampanje ter objave političnih strank in list,
 
 
  • objave kulturnih, športnih in turističnih društev ter zavodov s sedežem v občini Piran,
 
 
  • objave družbenih in humanitarnih organizacij v zvezi z njihovimi aktivnostmi,
 
 
  • taksni predmeti na športnih stadionih, ki niso vidni na javne površine izven stadiona,
 
 
  • taksni predmeti, ki opozarjajo na kulturne, naravne in zgodovinske znamenitosti,
 
 
  • taksni predmeti, ki so namenjeni opravljanju javne službe,
 
 
  • taksni predmeti, ki se uporabljajo za račun ali investicije, ki jih izvaja občina.
 
IV. NADZOR NAD IZVAJANJEM ODLOKA
 
 
20. člen
 
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pooblaščene uradne osebe Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo in v skladu s pooblastili v Odloku o občinski inšpekciji in redarstvu Občine Piran.
21. člen
 
Če taksni zavezanec ne plača obveznosti v roku, organ, pristojen za nadzor, poda predlog za izterjavo zapadle obveznosti Davčni upravi Republike Slovenije – Davčni urad Koper – Izpostava Lucija.
V. KAZENSKE DOLOČBE
 
 
22. člen
 
Z denarno kaznijo 100.000 SIT se kaznuje za prekršek pravno osebo in samostojnega podjetnika, če:
 
 
  1. v določenem roku ne prijavi predmeta ali storitve, za katerega je predpisano plačilo komunalne takse;
 
 
  1. v prijavi nastanka taksnega predmeta navede napačne podatke, pomembne za obračun taksne obveznosti;
 
 
  1. postavi taksni predmet brez dovoljenja ali v nasprotju z pogoji v dovoljenju pristojnega upravnega organa.
 
 
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje tudi odgovorno osebo pravne osebe.
 
 
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje fizično osebo, če stori prekršek iz 22. člena.
 
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
23. člen
 
Taksni zavezanci, ki na dan uveljavitve tega odloka uporabljajo oziroma imajo nameščene taksne predmete, za katere je s tem odlokom predpisana komunalna taksa, so dolžni taksne obveznosti prijaviti Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo najkasneje v roku 60 dni po uveljavitvi tega odloka in pridobiti dovoljenje Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo.
24. člen
 
Dovoljenje za uporabo takšnega predmeta ali javne površine se prekliče v primeru, da taksni zavezanec ne plačuje komunalne takse.
Šteje se, da komunalna taksa ni plačana, če zavezanec zamuja s plačilom več kot 60 dni.
 
Če taksni zavezanec v določenem roku taksnega predmeta ne odstrani,Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo odredi prisilno odstranitev na stroške zavezanca. V primeru, da taksni zavezanec uporablja javno površino ali taksni predmet brez dovoljenja, mu Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo odstrani taksni predmet oziroma odredi odstranitev z javne površine.
 
 
Pritožba zoper odločitev o preklicu in odstranitvi ne zadrži izvršbe.
 
25. člen
 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o komunalnih taksah (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 14/97, 17/97).
26. člen
 
Dovoljenje oziroma odločbe izdane do uveljavitve tega odloka veljajo do že v dovoljenju določenega datuma in pogojih v teh dovoljenih.
 
27. člen
 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.
 
 
 
 
Številka: 35202-1/2001
Piran, 24.5.2001
Županja Občine Piran
Vojka Štular, prof.
 
 
VII. POSEBNI DEL
TARIFE KOMUNALNIH TAKS
 
TARIFNA ŠTEVILKA 1
Za uporabo pločnikov in drugih javnih površin:
 
 
točke:
 
 
  1. dnevno od vsakega začetega m2
 
 
1. glede na namen: - gostinstvo 8
 
 
- trgovina 4
 
 
- turizem 4
 
 
2. glede na kraj - lego prostora:
 
- območje I. kategorije: Portorož, Ulica Obala 6
 
 
- območje II. kategorije: ožja območja Portoroža in Lucije, ki niso zajeta v I. kategoriji, Strunjan in Seča 4
 
- območje III. kategorije: Piran, Cankarjevo nabrežje, Tartinijev trg, Prešernovo nabrežje do Punte 3
 
 
- območje IV. kategorije: ožja območja mesta Piran, ostalo območje 2
 
3. glede na čas uporabe:
 
 
- v sezoni 6
 
 
- izven sezone 2
 
 
4. glede na urejenost prostora
 
 
- asfaltirane, betonske, in podobne utrjene površine 3
 
 
- utrjene makadamske površine 2
 
- urejene in vzdrževane zelenice ali podobne površine 1
 
- druge površine 0
 
 
  1. dnevno od m2 površine v uporabi za namene gradbišča (adaptacija poslovnih prostorov in stanovanjskih prostorov): 50
 
 
  1. dnevno od m2 površine v uporabi za druge namene:
 
 
- v času sezone (od 1.5. do 30.9.) 10
 
 
- izven sezone (1.1. do 20.4. in 1.10. do 31.12.) 5
 
 
  1. od vsakega rezerviranega parkirnega mesta se plača komunalno takso dnevno:
 
 
- parkirišča za avtotaksi 300
 
 
- parkirišča za ostale uporabnike 350
 
 
  1. za m2 uporabe javne površine za prodajno mesto zunaj prodajalne – dnevno: 200
 
 
  1. postavitev kioskov, kontejnerjev in premičnih prodajnih mest (prodaja s pomočjo vozila in podobno) za m2 dnevno: 200
 
 
POJASNILA K TARIFNI ŠTEVLKI 1
 
  1. Taksni zavezanec je tisti, ki uporablja površine iz prve točke.
 
 
  1. Taksni zavezanec si mora v skladu z odlokom predhodno pridobiti dovoljenje za uporabo javnega prostora od pristojnega občinskega upravnega organa. V dovoljenju mora biti določen namen, kraj uporabe, velikost v m2 in čas uporabe javne površine.
 
 
  1. Za javno površino po tej tarifi se štejejo ulice, ceste, trgi, pločniki, hodniki za pešce, pomoli, zelenice in parkirišča ter druge urejene in neurejene javne površine na območju občine Piran.
 
 
  1. Višina komunalne takse (po točki a) te tarife se izračuna tako, da se število točk po kriteriju 1, 2, 3 in 4 sešteje in dobljeni seštevek točk (za m2 površine) pomnoži z velikostjo površine v uporabi (v m2), številom dni uporabe in veljavno vrednostjo točke.
 
 
  1. Upravljavci tržnic, ki so javno površino za potrebe tržnice pridobili s posebnim aktom pristojnega organa ali odlokom občinskega sveta, niso taksni zavezanci po tej taksni tarifi.
 
 
  1. Dodatno opremljene površine so površine, ki so nadstandardno opremljene (tlaki, nadstreški, senčila in podobno), pa tega dodatnega standarda ni ustvaril taksni zavezanec.
 
 
  1. Taksni predmet je začasna uporaba javne površine za določen namen, ki ne predstavlja izvirne namembnosti tega prostora in ki je dovoljena na podlagi ustreznega akta pristojnega upravnega organa, oziroma vsaka druga uporaba javne površine, s katero se omejuje njen javni značaj ali začasno spreminja namembnost in za kar je potrebno pridobiti dovoljenje pristojnega upravnega organa, ni pa podvržena drugim komunalnim taksam po tem odloku.
 
 
  1. Če ima zavezanec na javni površini, za katere uporabo ima dovoljenje, postavljene urejene cvetlične vaze ali stojala za kolesa (posajeno cvetje in drugo zelenje) ne plača komunalne takse za ta del površine.
 
TARIFNA ŠTEVILKA 2
Za uporabo igralnih sredstev v javnih lokalih oz. zunaj gostinskih lokalov se plača komunalna taksa dnevno za vsako igralno sredstvo:
 
  1. Za igralna sredstva, biljard, pikado ipd. :
 
 
- v specializiranih prostorih 150
 
- v drugih prostorih 300
 
 
POJASNILA K TARIFNI ŠTEVILKI 2
 
  1. Taksni zavezanec je lastnik taksnega predmeta iz tarifne številke 2
 
 
  1. Taksni zavezanec mora občinski upravi prijaviti število igralnih avtomatov in čas uporabe vsako leto do 15. januarja za tekoče leto oziroma 15 dni pred začetkom uporabe.
 
 
  1. V specializiranih javnih lokalih v smislu izvajanja te tarife je javni lokal, ki nudi izključno storitve z igralnimi sredstvi in ni v funkcionalni zvezi z drugimi javnimi lokali, razen v primeru, da nobenega od drugih lokalov v istem kompleksu javnih lokalov ne upravlja ista fizična oziroma pravna oseba, kot je registrirana za opravljanje dejavnosti v specializiranem javnem lokalu, velja dvojna tarifa
 
 
  1. Taksni predmet so igralna sredstva, katerih uporabo morajo stranke plačati, ne glede na obliko plačila (gotovina, žetoni in drugo). Za igralne avtomate se štejejo vsi igralni avtomati, razen tistih, od katerih se plačuje posebna taksa po Zakonu o igrah na srečo in o plačevanju takse na igralne avtomate (54. člen, 92. člen do vključno 102. člen).
 
 
  1. Komunalna takse se ne plačuje za uporabo šaha, domina.
 
 
  1. Javni lokal v smislu tega odloka so gostinski poslovni prostori (gostilne, bifeji, restavracije, menze in podobno) igralnice in podobni prostori (po kriterijih Zakona o igrah na srečo), namenjeni sprostitvi in rekreaciji, kot tudi k tem prostorom pripadajoči prostori, terase in podobno, v katerih se zadržujejo gostje in obiskovalci. Kot javni lokal se štejejo tudi cirkusi, luna parki in druga potujoča zabavišča.
 
TARIFNA ŠTEVILKA 3
Za uporabo ozvočevalnih naprav za sporočila, objave in oglase se plača komunalna taksa dnevno:
 
- za stacionarne reklamne ozvočevalne naprave 5.000
 
 
- za mobilne reklamne označevalne naprave 10.000
 
 
POJASNILA K TARIFNI ŠTEVILKI 3
 
  1. Taksni zavezanec je uporabnik ozvočevalne naprave. Začetek uporabe mora prijaviti pristojnemu občinskemu uradu in predložiti potrdilo o plačilu komunalne takse.
 
 
  1. Taksa se obračuna za dnevno uporabo ne glede na čas označevalne naprave (če je uporaba označevalne naprave dnevno eno uro, se obračuna dnevna taksa).
 
TARIFNA ŠTEVILKA 4
Za reklamne napise, objave in oglase, ki so postavljeni, pritrjeni ali drugače označeni na javnih krajih, se plača:
 
 
1. če so trajnega značaja, glede na velikost za vsak začeti m2 površine dnevno:
 
 
- elektronskega displeja 250
 
 
- televizijskega ekrana, ki v izložbah ali drugje na javnem kraju predvajajo reklamna sporočila, ki niso v rednih televizijskih programih 250
 
 
- svetlobnega napisa ali oznake s programiranimi sekvencami 500
 
 
- drugega svetlobnega napisa ali oznake 400
 
 
- drugega napisa ali oznake 100
 
 
- tipizirane komercialne usmerjevalne in obvestilne table do velikosti 0,40 m2 30
 
 
2. za plakate, transparente, reklamne zastave, lepake ter druge taksne predmete, ki niso trajnega značaja od vsakega izvoda, glede na velikost
 
 
- od m2 površine na dan 50
 
 
- letaki (od komada) 10
 
 
POJASNILA K TARIFNI ŠTEVILKI 4
 
  1. Javni kraj po tej tarifi je vsaka javna površina in tudi fasada, streha in podobna površina oziroma objekt, od koder je napis viden na javne površine, ne glede na lastnino objekta ali površine, na katerem je taksni predmet.
 
 
  1. Površino taksnega predmeta nepravilne oblike predstavlja najmanjši možni pravokotnik, ki zajema vse njegove točke. Pri dvostranskih ali večstranskih napisih oziroma drugih taksnih predmetih, razen pri svetlobnih izveskih, se vsaka stran šteje kot en taksni predmet.
 
 
  1. Za taksni predmet se ne šteje ena objava firme ali drug napis, ki je po zakonu obvezen (Zakon o gospodarskih družbah in Odlok o zunanjem videzu in urejanju okolja), pod pogojem, da po vsebini ustreza veljavnim predpisom; vsaka nadaljnja označba šteje kot reklamni napis. Obvezna oznaka oziroma objava firme, ki ne šteje kot reklamni napis, mora biti pritrjena neposredno ob vhodu v poslovni prostor in ne sme po dimenzijah presegati površine 0,50 m2, sicer se šteje kot reklamni napis v celoti. Prav tako se ne šteje za reklamni napis en osrednji napis na objektu pravne osebe oz. samostojnega podjetnika, ki predstavlja predmet storitve ali ime objekta ter je vizuelno izveden z ločenimi črkami (lahko je osvetljen) ter en logotip pravne osebe oziroma samostojnega podjetnika.
 
 
  1. Kot taksni predmeti se ne štejejo reklamni napisi ali druge označbe v izložbah in vse tisto reklamiranje v zaprtih prostorih, ki se nanaša na blago oziroma storitve, ki se v tem prostoru nudijo.
 
 
  1. Za taksni predmet se ne štejejo oznake firme in druge oznake na vozilih in plovilih, registriranih v občini Piran, ki se nanašajo na oznako ali reklamiranje dejavnosti lastnika vozila ali plovila, vse druge reklamne in druge oznake pa predstavljajo taksni predmet. V teh primerih je taksni zavezanec lastnik vozila oziroma plovila.
 
 
  1. Reklamne zastave se obravnavajo kot začasni taksni predmet ne glede na trajanje postavitve.
 
 
  1. Zavezanci za plačilo komunalne takse so lastniki reklamnega napisa, objave ali oglasa, koncesionar za opravljanje dejavnosti plakatiranja, lastniki tabel, elektronskih ali drugih naprav, namenjenih za reklamiranje, objavo oziroma oglase, solidarno so odgovorni za plačilo lastniki, uporabniki oziroma upravljavci javne površine ali stavbe, kjer se reklamni napis, objava ali oglas nahaja, če lastnika reklamnega objekta ni mogoče identificirati.
 
 
  1. Tipizirane komercialne, usmerjevalne table in obvestilne table so reklamni objekti vizuelno in likovno usklajeni z Odlokom o enotni grafični podobi in zahtevami po enakovredni dvojezičnosti na dvojezičnem področju Občine Piran.
 
TARIFNA ŠTEVILKA 5
Za vitrine, v katerih se razstavlja blago in oglaša storitve ali proizvode izven poslovne oziroma proizvodne stavbe, se plača komunalna taksa dnevno po m3 100
 
POJASNILA K TARIFNI ŠTEVILKI 5
  1. Taksni zavezanec je lastnik oziroma uporabnik vitrine.
 
 
  1. Za plačilo te takse je solidarno odgovoren lastnik oziroma uporabnik javne površine oziroma prostora, kjer se vitrina nahaja.
 
 
  1. Za opredelitev javne površine se uporablja določba a) v tarifni številki 4.
 
 
  1. Taksni predmet je zaprt izložbeni prostor na javnem kraju (izložba, vitrina, izložbena ali oglasna omarica in podobno) namenjen reklamiranju dejavnosti konkretnega gospodarskega subjekta ali razstavljanju njihovega blaga, proizvoda ali storitve, ki ni lociran v gradbenem objektu, v katerem redno poteka dejavnost tega subjekta. Taksni predmet je tudi najeta izložba ali podoben prostor, ki ni v objektu, opredeljenem v prvem delu tega odstavka oziroma pojasnila.
 
 
  1. Če je blago razstavljeno, kot je zapisano v taksni tarifi, pa ga zavezanec ni zaščitil z vitrino, se taksa odmeri po tarifni številki 5, če taksni predmet ni podvržen odmeri takse po tarifni številki 2. Prostornino taksnega predmeta za odmero takse predstavlja najmanjši možni kvader, ki zajame vse njegove točke.
 
 
TARIFNA ŠTEVILKA 6
Za uporabo javnega prostora za parkiranje, šotorjenje ali druge začasne namene, razstavljanje predmetov, prirejanje razstav in drugih zabavnih prireditev in za druge gospodarske namene se plača dnevno za vsak začeti m2:
  1. asfaltirane, betonske in podobne urejena površine 15
 
 
  1. utrjene makadamske površine 10
 
 
  1. urejene in vzdrževane zelenice ali podobne površine 20
 
 
  1. druge površine 3
 
POJASNILA K TARIFNI ŠTEVILKI 6
a) Taksni predmet je začasna uporaba javnega prostora za določen namen, ki ne predstavlja izvirne namembnosti tega prostora (parkiranje ob večjih prireditvah, uporaba javnega prostora za večje politične, zabavne in gospodarsko-pridobitne prireditve) in ki je dovoljena na podlagi ustreznega akta pristojnega upravnega organa, oziroma vsaka druga uporaba javne površine, s katero se omejuje njen javni značaj ali začasno spreminja namembnost, in za kar je potrebno pridobiti dovoljenje pristojnega upravnega organa, ni pa podvržena drugim komunalnim taksam po tem odloku.
 
Županja Občine Piran
Vojka Štular, prof.