New Page 2

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju – ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07) in 16. člena Statuta Občine Pesnica (MUV, št. 6/99 in 4/2001) je Občinski svet Občine Pesnica na svoji 13. seji dne 9. septembra 2008 sprejel

O D L O K

o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvenem načrtu

za del naselja Pernica v občini Pesnica

1. člen

S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve odloka o ureditvenem načrtu za del naselja Pernica v občini Pesnica (MUV, št. 21/2007), ki jih je izdelal ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o., Grajska ulica 7, Maribor, pod številko naloge 7002.

2. člen

Spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta vsebujejo:

A) TEKSTUALNI DEL – BESEDILO ODLOKA

B) GRAFIČNO GRADIVO:

Izsek iz Ureditvenega načrta za del naselja Pernica v občini Pesnica (MUV, št. 18/2003) za območje sprememb in dopolnitev – grafična priloga št. 6 Ureditvena situacija M 1:1000

6 Ureditvena situacija M 1:1000

8 Urbanistično oblikovalski pogoji M 1:1000

9 Prometna situacija M 1:1000

10 Situacija komunalne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez M 1:1000

11 Načrt gradbenih parcel M 1:1000

12 Tehnični elementi za zakoličenje objektov M 1:1000

13 Tehnični elementi za zakoličenje komunalnih naprav M 1:1000

C) PRILOGE:

1. Izvleček iz hierarhično višjega prostorskega akta

2. Prikaz stanja prostora

3. Strokovne podlage

4. Smernice in mnenja

5. Obrazložitev in utemeljitev občinskega podrobnega prostorskega načrta

6. Povzetek za javnost

7. Okoljsko poročilo

3. člen

Ureditveno območje sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za del naselja Pernica (v nadaljevanju: SD URN) leži vzhodno od glavne ceste G1-3 in obsega dva dela. Prvi del leži v južnem delu ureditvenega območja naselja Pernica, drugi pa v njegovem severnem delu. Južno območje obsega del morfološke enote (v nadaljevanju ME) I (centralne dejavnosti), severno območje pa ME IV (stanovanjske in stanovanjsko dopolnilne dejavnosti) in ME IV - obrtno industrijske dejavnosti. Velikost celotnega območja obdelave je ca. 2,9 ha.

Znotraj meje območja, ki se bo urejalo s predmetnim SD URN, so naslednje parcele ali deli parcel: del 10/4, del 10/10, del 10/13, del 10/19, 10/23, 10/24, 10/25, 10/26, 10/27, 10/28, 10/29, 10/30, 10/33, 10/34, 87/3, 87/14, del 88/1, del 88/2, 88/3, del 89/1, del 353/3, del 353/2, 353/13, 380/1, 381/1, 383/2, del 425/2, del 425/5, vse k.o. Pernica.

4. člen

Spremeni se prva alinea prvega odstavka 9. člena, in sicer tako, da se glasi:

»Predvidenih je dvaintrideset novogradenj: dve na novem trgu (poslovno stanovanjska objekta), ena tik za krožiščem (trgovsko stanovanjski objekt), ena za gostilno Kramberger (poslovno stanovanjski objekt), en poslovno – stanovanjski objekt in sedemindvajset stanovanjskih objektov.«

5. člen

Spremeni se prva alinea četrtega odstavka 9. člena, in sicer tako, da se glasi:

»Predvidene so štiri novogradnje stanovanjskih objektov z dopolnilnimi dejavnostmi ali samo stanovanjskih objektov in ena rušitev, ki ustvari prostor za novogradnjo.«

6. člen

Spremeni se prva alinea petega odstavka 9. člena, in sicer teko, da se glasi:

»Predvidena je novogradnja dveh obrtno proizvodnih objektov in dveh stanovanjskih objektov z dopolnilnimi dejavnostmi ali samo stanovanjskih objektov.«

7. člen

Spremeni se prvi odstavek 10. člena tako, da se glasi:

»Maksimalni tlorisi novogradenj so razvidni iz grafične priloge. «

8. člen

V prvem odstavku 11. člena se doda nova alinea:

- »v morfološki enoti I izven trškega jedra pri stanovanjskih objektih (hiše dvojčki, trojčki, vrstne), kjer so strehe lahko enokapnice, dvokapnice ali blagega naklona, ter naj imajo temu primerno kritino.«

9. člen

Tretji odstavek 11. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Strehe pomožnih objektov znotraj trškega jedra, ki so oblikovani kot prizidki morajo biti izvedene tako, da se streha osnovnega objekta podaljša oziroma nadaljuje prek pomožnega objekta v enakem naklonu, kot ga ima osnovna streha oziroma se priključi osnovnemu objektu kot prečna streha. Izven trškega jedra imajo strehe pomožnih objektov enak naklon, kot ga ima osnovna streha ali pa se izvede kot ravna streha.«

10. člen

Četrti odstavek 11. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Kritina mora biti na vseh objektih temnih barv. V morfološki enoti I - centralne dejavnosti znotraj trškega jedra je na vseh objektih obvezna opečna kritina.«

11. člen

V 12. členu se doda odstavek, ki se glasi:

»Zaradi varnosti in vsled nedefiniranih obratovalnih režimov, kakor tudi zaradi možnega poslabšanja prevodnosti struge potoka Črnec in MJ12, je na delu območja A, ki leži ob MJ12 predvideti takšne arhitektonske rešitve, da bodo kote pragov, kletnih oken ipd. ca 20 cm nad koto terena.«

12. člen

V 17. členu se doda stavek:

»Ograj ni dopustno postavljati v območju varovalnega priobalnega pasu.«

13. člen

Besedilo 19. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Severno od krožišča se načrtuje gradnja čistilne naprave (v nadaljevanju: ČN). Predvidena je izvedba naprave v velikosti 1500 PE, z dnevno obremenitvijo Qd= 300 m3/d. Naprava bo modularna in bo imela tri module po 500 PE, tako da bodo lahko delovali po potrebi in dejanski obremenitvi. Namenjena bo čiščenju komunalnih vod za dele naselja Pesniški dvor, Vosek, Dragučova in Pernica. Skupno število prebivalcev za omenjena naselja znaša 1100. Kapaciteta ČN je planirana za plansko dobo 50 let . Recipient očiščenih odpadnih vod iz ČN je bližnji MJ12 oz. kanal Črnec. «

14. člen

Peta alineja 21. člena se črta in nadomesti z novim besedilom:

»V neposredni bližini krožišča se uredi igrišče za otroke in počivališče, ki ga je treba tlakovati in opremiti s potrebno ulično opremo (klopi, smetnjaki, luči, igrala, ipd).«

15. člen

Besedilo prvega stavka druge alinee tretjega odstavka 22. člena se spremeni tako, da se glasi: »Na severnem odseku ceste med priključkom na glavno cesto G1-3 in odcepom lokalne ceste LC 310120 se izgradi obojestranski pločnik.«

16. člen

Besedilo tretjega stavka tretje alinee tretjega odstavka 22. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Na navezovalnem odseku zahodnega in vzhodnega dela trase se ob vozišču uredijo pločniki.«

17. člen

Besedilo sedme alinee tretjega odstavka 22. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Cesta C (v vzhodnem delu naselja kot dovozna cesta do stanovanjskih objektov – vrstnih hiš).

Cesto je treba izgraditi kot dvosmerno in dvopasovno. V prvem delu se uredi z enostranskim pločnikom in enostranskim parkirnim pasom, v drugem delu pa s pločnikom ob zahodni strani.

Podrejeno se priključuje na LC 310120. Nanjo se priključujejo štiri dovozne ceste do posameznih vrst stanovanjskih objektov.«

18. člen

Besedilo zadnjega stavka 22. člena se spremeni tako, da se glasi:

»V starem jedru naselja in v območju vrstnih hiš v vzhodnem delu naselja se odsek lokalne ceste, odsek ceste B, odsek ceste C in dovozne ceste do vrstnih hiš določijo za območje umirjenega prometa.«

19. člen

Besedilo drugega stavka drugega odstavka 23. člena se spremeni tako, da se glasi:

»V vzhodnem delu naselja so parkirna mesta zgoščena na robu območja umirjenega prometa (območje starega in novega trga);

večja parkirna površina je načrtovana pri trgovskem objektu.«

20. člen

Besedilo četrtega stavka prvega odstavka 25. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Pešcem so namenjeni še pločniki, ploščadi, trgi, pešpot s stopniščem od lokalne ceste 310120 proti stanovanjskim objektom ter skupne prometne površine.«

21. člen

V 28. členu se doda peta alinea, ki se glasi:

»V primeru stalnih velikih odjemov je potrebno povečati propustnost primarnega dovodnega cevovoda od Dolnje Počehove z rekonstrukcijo kritičnih odsekov ( prioriteta PVC DN 315 in AC DN 250), oz dovesti dodatne količine pitne vode z vključitvijo novega vira. Izjemoma je lahko potrebna akumulacija.«

22. člen

V 29. členu se drugi odstavek nadomesti z naslednjim besedilom:

»Na obravnavanem območju je treba zgraditi ločeni sistem kanalizacije.

Za potrebe odvajanja odpadnih voda je treba zgraditi fekalno kanalizacijo, ki se bo stekala na obstoječo fekalno omrežje, ki poteka v neposredni bližini oz. prečka obe območji ter se steka v predvideno komunalno ČN. Izgradnja nove ČN je predvidena na območju južno od načrtovanega parkirišča (56 PM).«

23. člen

V 30. členu se dodajo šesti, sedmi in osmi odstavek, ki se glasijo:

»Za zagotavljanje ustrezne poplavne varnosti območja A in B, kakor tudi celotnega območja pozidave južno od akumulacije Pernica je treba ustrezno znižati maksimalni pretok po stari strugi reke Pesnice. Največji ustrezen poplavni varen pretok po stari strugi reke Pesnice znaša med 10,0 in 14,0 m3/s.

Zaradi varnosti in vsled nedefiniranih obratovalnih režimov, kakor tudi zaradi možnega poslabšanja prevodnosti struge potoka Črnec in MJ12, je na delu območja A, ki leži ob MJ12 predvideti takšne arhitektonske rešitve, da bodo kote pragov, kletnih oken ipd. ca 20 cm nad koto terena.

Zaradi preprečevanja poslabšanja lokalnih odtočnih razmer z območja A je treba rezervirati prostor za zadrževalnik padavinskih vod prostornine 150 m3. Glede na bodoče projektne rešitve meteorne odvodnje bo možno ugotoviti ali bo namesto enega potrebnih več manjših zadrževalnikov.«

24. člen

31. člen se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

»Za napajanje območja A z električno energijo, bo možno iz TP Pernica 1, za kar bo treba:

- zamenjati obstoječi transformator 20/0,4 kV 400 kVA z novim 20/0,4 kV 630 kVA, ter ustrezno urediti zaščito in hlajenje

- zgraditi ustrezne nizkonapetostne izvode do predvidenih objektov

Za napajanje območja B z električno energijo bo treba:

- zgraditi ustrezne nizkonapetostne izvode od TP Vosek 4 do objektov

Napajanje javne razsvetljave bo izvedeno iz TP Vosek 4, za kar bo treba:

- zgraditi novi NN priključek od obstoječe prosto stoječe kabelske merilne omarice do predvidene javne razsvetljave.«

25. člen

32. člen se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

»Predvideni objekti se bodo lahko vključili v TK omrežje na osnovi prostih kapacitet centrale, za kar bo treba dograditi TK kabelsko omrežje in priključke pod pogoji upravljavca in naročiti projekt.

V sklopu načrtovanega telekomunikacijskega omrežja je potrebno predvideti in dograditi KRS omrežje. Zagotavljanje KRS signalov preko KRS omrežja bo možno z izgradnjo priključkov na kabelsko KRS omrežje.«

26. člen

V 33. členu se doda naslednja alineja, ki se glasi:

»Ogrevanje na ekološko nesprejemljive energente ni dopustno. «

27. člen

V 34. členu se doda odstavek, ki se glasi:

»Za zbiranje ločenih odpadkov se uredi ekološki otok.«

28. člen

V 35. členu pri poglavju »VARSTVO ZRAKA« se doda odstavek, ki glasi:

»V času izkopa zemljine in ostalih gradbenih in rušilnih del je treba ob neugodnih vremenskih razmerah (suho in vetrovno vreme) površine vlažiti ali drugače preprečiti emitiranje prašnih delcev v ozračje.«

29. člen

V 35. členu se doda novo poglavje, ki glasi: »TLA Med gradnjo je treba:

- gradbišče zavarovati in stalno nadzorovati. Pred pričetkom gradbenih del mora biti izdelan načrt ravnanja v primeru nezgodnega razlitja raznih mineralnih olj;

- posege v tla izvajati tako, da bodo prizadete čim manjše površine tal;

- z viški materiala iz izkopa gradbenih jam za temeljenje ravnati v skladu z veljavnim pravilnikom o obremenjevanju tal z vnašanjem odpadkov;

- gradbene odpadke, ki niso zemljine, odstraniti v skladu z veljavnim pravilnikom o ravnanju z odpadki, ki nastanejo prigradbenih delih ter pravilnikom o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo;

- na celotnem območju gradbišča, transportnih in manipulativnih površin zagotoviti zbiranje in odstranjevanje odpadne embalaže v skladu z veljavnim pravilnikom o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo;

- posebno pozornost posvetiti onesnaženim tlom v primeru razlitja ali razsutja nevarnih tekočin ali drugih materialov. V tem primeru je treba onesnaženi material pred odlaganjem na začasno ali trajno odlagališče preiskati, skladno z določili veljavnega pravilnika o ravnanju z odpadki. Pred začetkom odstranjevanja mora biti določena tudi lokacija začasnega odlagališča;

- na celotnem območju gradbenih del, dovoznih cest in drugih manipulativnih površin, ki so povezane z izvajanjem gradnje, zagotoviti zbiranje in odstranjevanje odpadnih vod (v kolikor te nastajajo). To še posebno velja za primer nezgode z razlitjem ali razsutjem nevarnih snovi;

- na območju gradbišča, transportnih poti in drugih manipulativnih površin, po katerih bo potekal transport odstranjenega in gradbenega materiala, uporabljati le tehnično ustrezna vozila, pri sami gradnji pa uporabljati tehnično brezhibne gradbene stroje in ostalo mehanizacijo.«

30. člen

V 35. členu se pri poglavje »VARSTVO VODA« doda naslednje besedilo, ki glasi:

»Odvajanje čistih padavinskih voda iz utrjenih površin in strešin je potrebno urediti tako, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z urbanih površin. Padavinske vode s streh in vode, ki ne bodo onesnažene z vodi škodljivimi snovmi naj se speljejo v meteorno kanalizacijo.

Projektno rešitev odvajanja in čiščenja padavinskih in komunalnih odpadnih voda je treba urediti preko ustrezno dimenzioniranih usedalnikov in lovilca olj.

Negativne vplive na vode v času gradnje in po njej je treba na celotnem območju urejanja omejiti ali preprečevati z naslednjimi ukrepi:

- Odpadne in izcedne vode, ki nastajajo na gradbenih površinah in infrastrukturnih objektih na gradbišču, se ne smejo izpuščati v podzemne vode. Z njimi je potrebno ravnati v skladu z določili uredbe o emisijah snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja. Za primere razlitja škodljivih tekočin (olja, goriva) je potrebno pripraviti načrt za hitro ukrepanje in voditi evidenco o nevarnih snoveh, ki se uporabljajo na gradbišču. Ureditev gradbišča mora biti takšna, da graditev ne ogroža zalog pitne vode;

- Na gradbišču ni dovoljeno izpiranje mobilnih transporterjev (hrušk).

- Vsa začasna skladišča in pretakališča goriv, olj in maziv ter drugih nevarnih snovi je treba zaščititi pred možnostjo izliva v tla in v vodotoke.

- Vsa dela po projektu je treba izvajati v skladu s tehničnimi predpisi in standardi, ki veljajo za tovrstna dela.

- Za primere nesreče z razlitjem ali razsutjem nevarnih tekočin ali drugih materialov je treba ravnati skladno z določili veljavnega pravilnika o ravnanju z odpadki. Oskrba delovnih strojev se mora vršiti na ustrezno utrjenih površinah. Gorivo je dovoljeno dovažati le v originalni embalaži. Na gradbišču mora biti na voljo ustrezna oprema in sredstva za takojšen poseg v primeru nesreče. V primeru razlitja tekočin je treba onesnaženo zemljino odstraniti in ravnati z njo kot z nevarnim odpadkom.«

31. člen

V 35. členu se pri poglavju »VARSTVO PRED HRUPOM« dodata naslednja odstavka, ki glasita:

»Dovoljena je uporaba tistih delovnih naprav in mehanizacije, ki so izdelane v skladu z normami kakovosti za emisije hrupa.

Gradnja naj poteka v dnevnem času, v nočnem času pa samo v primeru neodložljivih vzdrževalnih ali drugih del.

Gradbišče lahko obratuje le v dnevnem času med 7.00 in 19.00 uro.«

32. člen

V 35. členu se poglavje »VARSTVO PRED POŽAROM« nadomesti z novim besedilom, ki se glasi:

»Požarno varnost je treba zagotoviti v skladu z zakonodajo, ki ureja to področje. Pri projektiranju je treba upoštevati požarna tveganja, ki so povezana s povečano možnostjo nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi ter širjenja požara med posameznimi poselitvenimi območji. Zagotoviti je treba:

- pogoje za varen umik ljudi in premoženja. Pogoji za odmike med stavbami se izdajajo na podlagi slovenski ali tujih predpisov, potrebne odmike se lahko določi tudi s pomočjo metod požarnega inženirstva, projektant je dolžan dokazati, da je s predlagano rešitvijo preprečen prenos požara z goreče na sosednjo stavbo. O smereh evakuacijskih poti odloči projektant;

- v hidrantnem omrežju zagotoviti zadostno količino vode za gašenje požarov (če v stavbi ni vgrajen sprinklerski sistem, je potrebna količina pretoka vode za en požar 10 l/s);

- dovozne poti za gasilsko intervencijo morajo biti projektirane in izvedene tako, da omogočajo osni pritisk 100 kN;

- potrebne površine za gasilce ob zgradbah: dostopne poti za gasilce, dovozne poti za gasilska vozila, postavitvene površine in delovne površine za gasilska vozila;

- ojačitve prve plošče ali gradnja zaklonišč.

V primeru nezgod v času gradnje, prometnih nesreč v času obratovanja ali razlitja večjih količin goriv, olj in drugih škodljivih tekočin in materialov, je treba preprečiti z ukrepi izlitja nevarnih snovi v vodotoke in podtalnico in takoj obvestiti najbližji center za obveščanje, policijo ali gasilsko enoto.«

33. člen

Za prvim odstavkom 36. člena se doda odstavek:

»Zaradi ohranitve prostorske dominante cerkve sv. Marjete (EŠD 3161) v dolini Pesnice se tudi izven območja kulturnega spomenika predvidi takšno višino objektov, ki ne bo presegala višine objektov v središču starega dela naselja. Natančna višina bo določena v projektni dokumentaciji.«

34. člen

V 38. členu se poglavje »TOLERANCE GLEDE OBLIKOVANJA OBJEKTOV« nadomesti z novim besedilom, ki glasi:

»Tolerance so možne v skladu s pogoji, ki so prikazani v grafičnih prilogah št. 6: Ureditvena situacija« in št. 7: »Urbanistični pogoji«.

Stavbe morajo biti locirane znotraj gradbene meje, enostavni objekti (ograje in vrtne lope) se locirajo v projektni dokumentaciji. Tolerance pri gradbenih mejah so 1 m, zazidalne površine se ob upoštevanju faktorja izrabe ter varovalnega pasu lahko spreminjajo v skladu z določenimi gradbenimi mejami in njihovimi tolerancami. Odstopanja se presodijo v projektni dokumentaciji.

V uličnem nizu, kjer je več stavb, je določena tudi gradbena linija. Višja nadstropja lahko s svojo maso segajo preko gradbene linije do 1,5 metra.

Tehnični elementi za zakoličenje objektov se v skladu z navedenimi tolerancami v tem členu natančneje določijo v izrisu iz ureditvenega načrta v skladu z določili tega odloka.

Možna je izgradnja osrednjega dela ostrešij za namene bivanja. «

35. člen

V 38. členu se spremeni naslov poglavja »TOLERANCE GLEDE INFRASTRUKTURE«, tako da glasi: »TOLERANCE GLEDE INFRASTRUKTURE IN PARCELACIJE«, ter doda odstavek:

»Tehnični elementi za zakoličenje parcel se v skladu z navedenimi tolerancami v tem členu določijo v projektni dokumentaciji v skladu z določili tega odloka. Možno je združevanje in razdruževanje parcel.«

36. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 35003-3/2007-VF

Datum: 22. september 2008

Župan

Venčeslav Senekovič, dipl. inž., s. r.