New Page 1

Na podlagi 61. in 62. člena Zakona o lokalni samoupravi /ZLS/ (Uradni list RS, št. 94/07-UPB2, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) drugega odstavka 3. člena 1. odstavka 6, člena in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah /ZGJS/(Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), tretjega odstavka 16. člena Zakona o cestah /ZCes-1/ (Uradni list RS, št. 109/10, 48/12, 38/14 odl. US in 45/15, 10/18 in 123/21 – ZPrCP-F), Pravilnika o rednem vzdrževanju javnih cest (Uradni list RS, št. 38/16), 7., 16., 84. in 87. člena Statuta Občine Oplotnica (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 49/2015), 5. in  6. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Oplotnica (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/2022) in 18. ter 20. člena Odloka o občinskih cestah (UGSO, št. 7/2021) je Občinski svet Občine Oplotnica na 14. redni  seji dne 14. 7. 2022 sprejel

 

ODLOK

O ZIMSKI SLUŽBI V OBČINI OPLOTNICA

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(javna služba)

S tem odlokom se določi način opravljanja zimske službe, kot dela lokalne gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest (v nadaljevanju: javna služba), na območju Občine Oplotnica (v nadaljevanju: občina)

 

2. člen

(vsebina odloka)

S tem odlokom se določi način opravljanja javne službe, ki obsega:

·  organizacijsko in prostorsko zasnovo opravljanja javne službe,

·  vrsto in obseg izvajanja javne služb ter  njena prostorska razporeditev,

·  pogoje za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin,

·  pravice in obveznosti uporabnikov,

·  vire financiranja javne službe,

·  način oblikovanja javne službe,

·  vrsto in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe, ki so v lasti občine ter del javne  lastnine, ki je javno dobro in varstvo, ki ga uživa in

·  nadzor nad izvajanjem odloka.

 

3. člen

(uporaba izrazov)

(1) Izvajalec javne službe je koncesionar.

(2) Upravljavec občinskih javnih cest je občinska uprava.

(3) Zimska služba je obvezna gospodarska javna služba, ki obsega sklop dejavnosti in opravil, potrebnih za zagotavljanje prevoznosti ceste in varnega prometa v zimskih razmerah. Zimske razmere nastopijo, ko je zaradi zimskih pojavov (npr. sneg, poledica) lahko ovirano ali ogroženo normalno odvijanje prometa in pri tem prihaja do odstopanj od sicer zagotovljenih tehničnih lastnosti ceste.

(4) Prometno signalizacijo in prometno opremo na cestah sestavljajo prometni znaki, razen svetlobnih prometnih znakov in svetlobnih označb, turistična in druga obvestilna signalizacija in prometna oprema na cestah.

(5) Občinske javne ceste so:

·  kategorizirane občinske javne ceste, ki se kategorizirajo na lokalne ceste, javne poti in javne poti za kolesarje,

·  nekategorizirane občinske javne ceste,

·  interventne poti in

·  prometne površine, objekti in naprave na, ob ali nad vozišči državnih cest, ki so v funkciji javnih površin naselja na območju občine.

(6) Drugi v tem odloku uporabljeni pojmi imajo enak pomen kot je določen z zakonom, ki ureja javne ceste, pravilnika, ki ureja redno vzdrževanje le-teh in uredbe, ki določa način izvajanja gospodarske javne službe rednega vzdrževanja državnih cest

 

4. člen

(uporaba predpisov)

Za vprašanja v zvezi z izvajanjem javne službe iz prvega člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo predpisi, ki urejajo opravljanje javne službe prvega člena tega odloka, predvsem so to predpisi, ki urejajo redno vzdrževanje javnih cest in zakon, ki ureja gospodarske javne službe.

 

II. Organizacijska in prostorska zasnova opravljanja javne službe

 

5. člen

(oblika opravljanja javne službe)

(1) Izvajanje javne službe se opravlja v obliki koncesionirane gospodarske javne službe.

(2) Koncesijo podeljuje Občina Oplotnica.

 

6. člen

(območje zagotavljanja javne službe)

Opravljanje javne službe se izvaja na celotnem območju občine.

III.  Vrsta in obseg storitev javne službe ter njihova prostorska razporeditev

 

7. člen

(vrsta in obseg storitev javne službe)

Javna služba po tem odloku obsega dejavnosti in opravila, potrebnih za zagotavljanje prevoznosti ceste in varnega prometa v zimskih razmerah. Gre za vzdrževanje občinskih javnih cest in prometnih površin, objektov in naprav na, ob ali nad vozišči državnih cest, ki so v funkciji javnih površin naselja na območju občine in se nanaša na urejanje:

·  odstavnih pasov, odstavnih niš, parkirnih površin, avtobusnih postajališč in podobnih prometnih površin, namenjenih odvijanju prometa v naselju,

·  podhodov in nadhodov za pešce,

·  kolesarskih stez in pločnikov,

·  zelenih površin in urbane opreme v območju cestnega sveta ter

·  prometne signalizacije in prometne opreme.

 

IV. Zagotavljanje prevoznosti cest in varnega prometa v zimskih razmerah

 

8. člen

(izvedbeni program zimske službe)

(1) V zimskem obdobju, ki praviloma traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta oziroma v obdobju trajanja zimskih razmer, se ceste vzdržujejo v skladu z izvedbenim programom zimske službe. Izvedbeni program zimske službe pripravi izvajalec rednega vzdrževanja ceste in ga predloži v uskladitev in potrditev upravljavcu cest najkasneje do 15. oktobra tekočega leta. Po sprejemu proračuna občine mora izvajalec izvedbeni program uskladiti z razpoložljivimi finančnimi sredstvi v proračunu občine.

(2) Z izvedbenim programom zimske službe se določijo zlasti:

·  organizacijska shema vodenja ter pristojnosti in odgovornosti izvajalcev zimske službe s podatki o medsebojni komunikaciji (npr. kontaktni podatki, podatki o centrih obveščanja),

·  usklajenost različnih izvajalcev zimske službe na isti cesti v naseljih (npr. vzdrževanje površin za pešce in kolesarje, križišč, priključkov, avtobusnih postajališč in dostopa do njih, odstranjevanje snega, odvoz na deponije),

·  lokacije stalnih večjih koncentracij izvora ali cilja pešcev, uporabe objektov ali površin v javni rabi v naseljih (npr. šole, avtobusne postaje, zdravstveni domovi,  športni objekti, kulturne ustanove, javna parkirišča),

·  vodja koordiniranega dela različnih izvajalcev,

·  seznam pogodbenih izvajalcev,

·  razpored pripravljalnih del,

·  načrt cestne mreže z oznakami prednostnih razredov in izhodiščna mesta za izvajanje zimske službe (cestne baze),

·  seznam posebno težavnih cestnih odsekov ob nastanku neugodnih vremenskih razmer,

·  seznam z oznako mest za postavitev prometne signalizacije za čas trajanja zimske službe,

·  seznam vremenskih postaj, katerih podatki se upoštevajo pri izvajanju zimske službe,

·  razporeditev mehanizacije, opreme, materiala za posipanje in delavcev za izvajanje načrtovanih del,

·  seznam posebnih strojev,

·  dežurstva, obveznost prisotnosti, stopnje pripravljenosti in razpored delovnih skupin,

·  poti posipanja proti poledici in odstranjevanja snega (plužne in posipne poti),

·  mesta in način izločanja posameznih vrst vozil ob neugodnih razmerah na cesti,

·  način zbiranja podatkov in shema obveščanja javnosti o stanju in prevoznosti cest,

·  dela po zimski službi (npr. odstranitev ostankov posipnih materialov, začasno postavljene prometne signalizacije in prometne opreme, cestnih naprav in ureditev za zavarovanje ceste in prometa v zimskem obdobju).

(3) Dela po zimski službi je treba izvesti najkasneje v enem mesecu po koncu zimskega obdobja.

 

9. člen

(pripravljalna dela pred začetkom opravljanja zimske službe)

Pripravljalna dela se opravljajo pred začetkom zimskega obdobja z namenom, da se omogoči učinkovito delo zimske službe. Pripravljalna dela obsegajo zlasti naslednje:

·  priprava mehanizacije, prometne signalizacije in prometne opreme ter posipnega materiala,

·  priprava ceste in njene okolice (namestitev dopolnilne prometne signalizacije na nevarnih mestih, postavitev snežnih kolov, namestitev naprav in ureditev za zaščito pred snežnimi zameti – palisade),

·  čiščenje in ureditev odvodnih sistemov in vozišča,

·  usposabljanje in strokovno izobraževanje za opravljanje del v času zimske službe.

 

10. člen

(posipanje cest zaradi poledice)

(1) V obdobjih, ko obstaja nevarnost nastanka poledice, se izpostavljeni in prometno nevarni odseki cest posipajo zaradi preprečevanja poledice. Mesta in način posipanja se določijo glede na vremenske razmere, geografsko-klimatske razmere, lego, naklon in kategorijo ceste ter druge lokalne razmere.

(2) Na delih cest, kjer se poledica pogosto pojavlja, je treba namestiti dopolnilno prometno signalizacijo, ki na to nevarnost opozarja.

(3) Za posipanje topilnih sredstev se uporabljajo naprave, ki omogočajo natančno odmerjanje količin. Naprave za merjenje posipa s kemičnimi sredstvi morajo biti predhodno umerjene, kar se dokazuje z dokazilom o kalibraciji take naprave.

 

11. člen

(zagotavljanje prevoznosti cest)

(1) Vzdrževanje prevoznosti posameznih cest in dostopnosti v zimskih razmerah je določeno s prednostnimi razredi, v katere so ceste in druge prometne površine razvrščene glede na kategorijo, gostoto in strukturo prometa, geografsko-klimatske razmere in krajevne potrebe. Razvrstitev cest po prednostnih razredih določi upravljavec cest tako, da je zagotovljena usklajena prevoznost cestne mreže.

(2) Prevoznost je zagotovljena, če višina snega na cestah I. in II. prednostnega razreda ne presega 10 cm, na drugih cestah pa 15 cm, promet pa je možen z uporabo zimske opreme vozil. Na odsekih cest z vzdolžnim naklonom nad 10 odstotkov se šteje, da je prevoznost zagotovljena tudi, če je promet možen samo z uporabo snežnih verig.

(3) Ne glede na prejšnji odstavek prevoznosti ni nujno treba zagotavljati v obdobju izredno močnega sneženja, ob močnih snežnih zametih in snežnih plazovih. Enako velja za poledico, ki je ni mogoče odpraviti z razpoložljivimi tehničnimi sredstvi. Nivo vzdrževanja se v teh primerih prilagaja trenutnim vremenskim in snežnim razmeram.

(4) Načrt pluženja, mesta odvažanja in odlaganja snega se določijo z izvedbenim programom zimske službe. Strojno odstranjevanje snega in ledu je treba izvajati tako, da ne pride do poškodb ceste.

 

 

 

V.  Pogoji za zagotavljanje in uporabo občinskih javnih cest

 

12. člen

(evidenca)

Koncesionar mora voditi evidence v skladu s predpisi, ki urejajo področje izvajanja javne službe.

 

13. člen

(javna obvestila in naznanila)

Koncesionar mora uporabnike občinskih javnih cest z naznanilom v sredstvih javnega obveščanja redno obveščati o neprevoznosti in ovirah na občinskih javnih cestah ter njihovo uporabnost .

 

VI. Pravice in obveznosti uporabnikov

 

14. člen

(pravice uporabnikov občinskih javnih cest)

Občinske javne ceste so prometne površine splošnega pomena za cestni promet, ki jih lahko vsak prosto uporablja na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo javne ceste in varnost prometa na njih.

 

15. člen

(obveznosti uporabnikov občinskih javnih cest)

Uporabnik občinske javne ceste mora občinski upravi občine sporočiti vsako poškodbo ali spremembo na občinski javni cesti, ki lahko vpliva na varno odvijanje prometa na občinskih javnih cestah.

 

VII.  Viri financiranja javne službe

 

16. člen

(viri financiranja storitev)

Koncesionar pridobiva sredstva za izvajanje javne službe iz proračuna občine in drugih virov.

 

VIII.  Vrsta in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe ki so last občine ter del javne lastnine

 

17. člen

(vrste in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe)

(1) Javna služba se izvaja na občinskih javnih cestah. Občinske javne ceste so last Občine Oplotnica ter del javne lastnine.

(2) Javno cesto sestavljajo:

·  cestni svet;

·  cestno telo;

·  cestišče;

·  brežine ceste;

·  cestni objekti;

·  prometna signalizacija in prometna oprema;

·  cestna razsvetljava;

·  cestni priključki do meje cestnega sveta;

·  naprave za odvodnjavanje ceste;

·  servisne prometne površine (počivališča, parkirišča in avtobusno obračališče ter podobno);

·  servisne površine z objekti in napravami za upravljanje in vzdrževanje cest ter nadzor prometa;

·  funkcionalne površine za umestitev cestnih naprav, objektov in drugih ureditev, namenjenih varnosti, vodenju in nadzoru prometa, vozil ter voznikov, zaščiti ceste in cestnega telesa ter zemljišč in preprečevanju škodljivih emisij prometa.

(3) Upravljavec ceste lahko na, nad, ob ali v vozišče ceste oziroma cestno telo vgrajuje in postavlja cestne naprave in druge ureditve, ki so namenjene varnosti, vodenju in nadzoru prometa, zaščiti ceste ter preprečevanju škodljivih emisij prometa.

 

IX. Nadzor nad izvajanjem določil odloka

 

18. člen

(nadzorni organ)

(1) Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka izvaja Medobčinska inšpekcija, redarstvo in varstvo okolja v skladu z določili zakonov, ki urejajo ceste in inšpekcijski nadzor.

(2) Pri izvajanju nadzora lahko pristojni občinski inšpektor odreja ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.

(3) Pristojni občinski organ ima pravico kadarkoli vpogledati v evidence, ki jih je dolžan voditi izvajalec javne službe, pri čemer je dolžan spoštovati določila zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

 

X.  Končna določba

 

19. člen

(objava in veljavnost odloka)

Odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 28.16/2022

Datum: 14. 7. 2022

 

 

Občina Oplotnica

 

Matjaž Orter, župan