New Page 1

Na podlagi 57., 61.a in 96. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/2008-ZVO-1B, 108/2009, 80/2010-ZUPUDPP (106/2010 popr.), 43/2011-ZKZ-C, 57/2012, 57/2012-ZUPUDPP-A, 109/2012) in 16. člena Statuta Občine Zreče (Uradni list RS, št. 87/2012) je Občinski svet občine Zreče na seji dne 19. 3. 2014 sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJIH ZA DELE NASELIJ (KJER SO ŽE REALIZIRANI PROSTORSKI IZVEDBENI NAČRTI IN KJER BODO TAKI NAČRTI IZDELANI V NASLEDNJEM SREDNJEROČNEM OBDOBJU) SLOVENSKE KONJICE, ZREČE, LOČE IN VITANJE ZA TA NASELJA

 

1. člen

V Odloku o prostorskih ureditvenih pogojih za dele naselij (kjer so že realizirani prostorski izvedbeni načrti in kjer bodo taki načrti izdelani v naslednjem srednjeročnem obdobju) Slovenske Konjice, Zreče, Loče in Vitanje za ta naselja (Ur.l. SRS, št. 22/89, RS, št. 45/00, 37/05, 58/06-popr., 53/08 in 73/10, 46/11, 90/11, Uradno glasilo slovenskih občin 23/13) se

v 7. členu spremeni točka g), tako da se glasi:

» g) v območjih 3, 4, 7, 8, 10, 11/1, 11/2, 11/3, 11/4, 11/5, 11/9, 12, 13, 14, 15/1, 16/1 in 16/2 je možna gradnja enostavnih in nezahtevnih objektov, če v sklopu obstoječega objekta ni mogoče rešiti potreb po novih površinah. Za gradnjo enostavnih in nezahtevnih objektov veljajo isti pogoji kot pri gradnji novih objektov.

Nezahtevni in enostavni objekti morajo biti funkcionalno in oblikovno usklajeni z obstoječimi objekti. Vrsto enostavnih in nezahtevnih objektov določa Uredba o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje (Ur. l. RS, št. 18/13, 24/13 in 26/13).

 

2. člen

Drugi odstavek 9. člena spremeni tako, da se glasi:

»V območjih 8, 11/7, 15/2, 16/1, 16/3 in 16/4 ni dovoljena sprememba namembnosti objektov in površin.«

 

3. člen

Spremeni se 11. člen tako, da se glasi:

»Na območjih 3, 7, 10,  11/2, 11/5, 11/9, 13, 15/1 in 16/2 so možne spremembe namembnosti v novo namembnost drobna ne motilna obrt po predhodnem soglasju Občine Zreče.«

 

4. člen

Spremeni se 22. člen tako, da se glasi:

»22. člen

Odmiki zahtevnih in manj zahtevnih objektov

(1) Odmiki novih objektov, to so novogradnje objektov, prizidave in nadzidave obstoječih objektov, se določajo tako, da se odmik meri od zunanjega roba zida objekta s pogojem, da napušč pri morebitno predvideni izvedbi strehe ne presega 80 cm. Novi objekti in naprave morajo biti odmaknjeni od parcelne meje tako, da ni motena sosednja posest, da je možno vzdrževanje objektov in naprav ter da so upoštevani varstveni pogoji.

(2) Novogradnja mora biti oddaljena najmanj 4 m od najbližje točke parcelne meje sosednje parcele. Oddaljenost je lahko izjemoma manjša, če s tem soglaša lastnik sosednje meje, vendar ne manj kot 1,5 m. V primeru, da je potrebno pridobiti soglasje lastnika sosednje parcele za odmik, mora biti soglasje overjeno. Objekti, ki nimajo kriterija višine morajo biti oddaljeni najmanj 1,0 m od najbližje točke parcelne meje sosednje parcele.

(3) Odmik novega objekta ali naprave od sosednjega objekta mora biti najmanj 8 m. Manjši odmiki so dovoljeni v primerih, ko so zagotovljeni požarnovarstveni ter sanitarni pogoji in če s takim odmikom soglaša lastnik sosednjega objekta.

(4) Odmiki novih objektov ali naprav od javnih cest morajo biti pri novih objektih in napravah usklajeni s pogoji iz zakona o cestah. Odmiki od nekategoriziranih cest in gozdnih prometnic praviloma ne smejo biti manjši od 4 m. V naseljih, kjer se je potrebno prilagajati obcestni zazidavi, so ti odmiki lahko manjši, za kar pa je potrebno pridobiti soglasje upravljavca ceste.

(5) V primeru, da so odmiki novih objektov ali naprav od gozdnega roba manjši od ene polovice sestojne višine dreves ob gozdnem robu, je potrebno pridobiti soglasje lastnika oziroma Zavoda za gozdove Slovenije, območna enota Celje.

(6) Odmiki novih objektov ali naprav od tras komunalnih vodov in naprav morajo biti v skladu s predpisi in tehničnimi normativi, ki veljajo za posamezne komunalne vode in naprave. Pogoje za odmike novogradenj in drugih posegov v prostor od komunalnih vodov in naprav določijo upravljavci komunalnih vodov in naprav.«

 

5. člen

Za 22. členom se doda se 22.a člen tako, da se glasi:

 

»22.a člen

Odmiki nezahtevnih in enostavnih objektov

(1) Nezahtevni in enostavni objekti za lastne potrebe morajo biti od meje sosednjih zemljišč oddaljeni najmanj 1,5 m (napušč oziroma najbolj izpostavljeni del objekta). Izjema je rezervoar za utekočinjen naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč odmaknjen najmanj toliko, kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Če je odmik nezahtevnega in enostavnega objekta manjši od 1,5 m, je treba pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč, v primeru rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto pa tudi zgraditi ustrezen požarni zid.

(2) Odmik ograje od meje s sosednjim zemljiščem je najmanj 0,30 m, če je odmik manjši oziroma je ograja postavljena na posestno mejo, je potrebno pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč. Če je sosednje zemljišče javna cesta, zgornji rob ograje oziroma lega ograje ne sme posegati v polje preglednosti in si je potrebno pridobiti soglasje upravljavca javne ceste.

(3) Škarpe in podporni zidovi so od meje s sosednjim zemljiščem oddaljeni najmanj 1,0 m. Za manjši odmik je treba pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč. Če je sosednje zemljišče javna cesta, zgornji rob zidu oziroma lega ne sme posegati v polje preglednosti in si je potrebno pridobiti soglasje upravljavca javne ceste. V primeru pogojno stabilnega terena je potrebno za temeljenje pridobiti pogoje geomehanika.«

 

6. člen

Spremeni se 45. člen, tako da se glasi:

»Komunalna oprema obsega kanalizacijsko omrežje navezano na čistilno napravo, omrežje in naprave  za oskrbo s pitno vodo, oskrbo z električno energijo, plinom, omrežje in naprave cestnega prometa in zvez ter telefonsko in kabelsko omrežje«.

 

7. člen

Spremeni se prvi stavek 46. člena, tako da se glasi:

»Načrti komunalne infrastrukture in naprav morajo upoštevati zasnove, ki so jih izdelale pooblaščene delovne organizacije v skladu z določili predpisov in pravilnikov veljavnih na območju občine Zreče.«

 

 

8. člen

Za prvim odstavkom 46.a člena se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

»Za nove trase telekomunikacijskih vodov se predvidi kabelska kanalizacija s PVC cevmi premera 110 mm ali 125 mm in pomožnimi jaški.«

 

9. člen

Za prvim odstavkom 56. člena se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

»V kolikor gre za gradnjo novega objeta ali za spremembo namembnost v novo namembnost, ki bi lahko imela negativne vplive na vodni režim ali stanje voda, si mora investitor pridobiti vodno soglasje.«

 

10. člen

Za 56. členom se doda nov 56.a člen, ki se glasi:

»56.a člen

Komunalni odpadki

Obvezno je ločeno zbiranje odpadkov. Investitor mora pred pričetkom uporabe objekta izpolniti s koncesionarjem – izvajalcem storitve ravnanja z odpadki pogodbo o izvajanju storitve, kjer so navedeni splošni pogoji medsebojnega sodelovanja.«

 

11. člen

Spremeni se četrti odstavek 57.a člena, tako da se glasi:

»Izpolnjevanje bistvenih zahtev varnosti pred požarom za požarno manj zahtevne objekte se dokazuje v elaboratu zasnova požarne varnosti, za požarno zahtevne objekte pa v elaboratu študija požarne varnosti. Požarno manj zahtevni in zahtevni objekti so določeni v predpisu o zasnovi in študiji požarne varnosti.«

 

12. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Št. 007-0006/2013-41

Zreče, dne 19. 3. 2014

 

 

Občina Zreče

 

mag. Boris Podvršnik