New Page 1

Na podlagi 12. člena Zakona o gostinstvu (ZGos-UPB2, Ur.l. RS, št 93/07), 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) in 18. člena Statuta občine Apače je Svet Občine Apače na 12. redni seji, dne 18.12.2007 sprejel

P R A V I L N I K

o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov

in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost,

na območju občine Apače

1. člen

S tem pravilnikom se določajo merila in pogoji, na podlagi katerih Občinska uprava občine Apače (v nadaljevanju: občinska uprava) izda soglasje za obratovanje v podaljšanjem obratovalnem času gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljnjem besedilu: gostinski obrati).

2. člen

Podaljšan obratovalni čas gostinskih obratov je tisti obratovalni čas, ki je daljši od rednega dnevnega obratovalnega časa, določenega s 3. in 4. členom Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Ur.l., št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).

3. člen

Gostinski obrat določi podaljšani obratovalni čas samostojno v skladu s svojimi poslovnimi interesi in ob upoštevanju določb tega pravilnika. Če v okviru gostinskega obrata deluje več enot, ki samostojno opravljajo dejavnost, je dolžan gostinec prijaviti podaljšani obratovalni čas za vsako enoto posebej.

4. člen

Kot merila za določitev obratovanja gostinskih obratov v podaljšanem obratovalnem času se upoštevajo naslednje značilnosti območja občine Apače:

­- možnosti, ki jih gostinski obrat nudi za vzpodbujanje razvoja turizma v občini (kulturne, športne, turistične prireditve in programi ter druge zabavne prireditve),

­- potrebe gostov,

­- območje, kjer se gostinski obrat nahaja,

­- vrsta gostinskega obrata,

­- varstvo pred hrupom,

­- krajevni običaji ob praznikih in dela prostih dnevih,

­- interesi gostincev in kmetov.

5. člen

V podaljšanem obratovalnem času lahko poslujejo gostinski obrati v naslednjem obratovalnem času:

­- restavracije, gostilne, kavarne in izletniške kmetije najdlje do 03.00 ure naslednjega dne,

­- okrepčevalnice, bari, slaščičarne in vinotoči najdlje do 01.00 ure naslednjega dne,

­- gostinske terase in letni vrtovi smejo obratovati do 23.00 ure,

­- gostinski obrati, ki so v stanovanjsko poslovnih objektih, v skladu z veljavnim hišnim redom oziroma programom prireditev. Če hišni red oziroma program prireditev nista sprejeta, veljajo za poslovanje v podaljšanem obratovalnem času določila iz 1. in 2. točke tega člena,

­- nočni bari in diskoteke najdlje do 4.00 ure naslednjega dne, ­

- gostinski obrati, ki imajo organizirane prireditve v skladu s programom prijavljenih prireditev.

6. člen

Gostinskim obratom, ki se nahajajo izven stanovanjskih naselij, se obratovalni čas lahko podaljša za eno uro v skladu z določbami 4. člena.

7. člen

Ne glede na določbe prejšnjih členov se lahko obratovalni čas gostinskega obrata podaljša:

­- do 4.00 ure naslednjega dne ob raznih prireditvah na prostem (plesi, veselice, revije, proslave ipd.),

­- do 5.00 ure naslednjega dne, če se prireditev izvaja v zaprtih prostorih (poroka, obletnica, srečanje, rojstni dan ipd.),

če gostinec, ki prireditev organizira, na pristojni Upravni enoti priglasi prireditev ter pridobi vsa potrebna soglasja.

Gostinec mora v skladu s pravilnikom zaprositi občinsko upravo za podaljšanje obratovalnega časa najkasneje 5 dni pred prireditvijo, za vsako prireditev posebej.

8. člen

Občinska uprava v postopku ugotovi, da:

­- je vloga za prijavo podaljšanega obratovalnega časa popolna,

­- so upoštevane vse določbe pravilnika,

­- je obratovalni čas določen v skladu z merili tega pravilnika.

Na podlagi popolne vloge potrdi prijavljeni razpored podaljšanega obratovalnega časa.

Če pa občinska uprava v postopku ugotovi, da kateri izmed v prejšnjem odstavku navedenih pogojev ni izpolnjen, z odločbo deloma ali v celoti zavrne prijavljeni podaljšani obratovalni čas.

9. člen

Soglasje k prijavljenemu podaljšanemu obratovalnemu času se lahko izda največ za obdobje enega koledarskega leta.

10. člen

Podaljšanje obratovalnega časa gostinskega obrata se gostincu oziroma kmetu med letom z odločbo prekliče oziroma odvzame ali skrajša na redni obratovalni čas v naslednjih primerih:

- če pristojni organ nadzora v postopku ugotovi, da gostinski obrat obratuje preko dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa,

­- če so zaznamovane ponavljajoče in utemeljene pisne pritožbe prizadetih občanov ali bližnjih stanovalcev zaradi kršitve javnega reda in miru na območju, kjer se gostinski obrat nahaja,

­- če je bilo v času podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata večkrat posredovano s strani policije, oziroma pristojnih inšpekcijskih organov, ­

- v primeru drugih uradno ugotovljenih vzrokov in kršitev javnega reda in miru.

V teh primerih je odvzeta možnost pridobitve soglasja k podaljšanju obratovalnega časa za 6 mesecev vnaprej, ki se šteje od dneva odločbe o odvzemu pravice do podaljšanega obratovalnega časa.

11. člen

Nadzor nad uresničevanjem določb tega pravilnika opravljajo pristojni inšpekcijski organi in policija.

12. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika se na območju občine Apače preneha uporabljati Pravilnik o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost na območju občine Gornja Radgona (Ur.l. RS, št. 33/01).

13. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Apače lokalni časopis Prepih.

 

Številka: 007-0011/2007-1

Datum: 18.12.2007

 

ŽUPAN

OBČINE APAČE

dr. Darko ANŽELJ, l.r.