New Page 1

Na podlagi 2. člena Zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Ur.l. RS št. 48/90), 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur.l. SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur.l. RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/1995, 13/98, 17/98 in 18/98) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 6. seji dne 7. junija 1999 sprejel

 

P R O G R A M

 

priprave sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine Maribor za območje Mestne občine Maribor ter sprememb in dopolnitev prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje v občini Maribor za območje Mestne občine Maribor

 

1. UVOD

 

Mestna občina je v letu 1998 zaključila postopek sprejetja Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine Maribor za območje mestne občine Maribor. Spremembe in dopolnitve so obsegale več vsebinskih področij, med njimi tudi izjemne posege na najboljša kmetijska zemljišča. Med temi posegi sta bili tudi dve predlagani spremembi najboljših kmetijskih zemljišč v stavbno zemljišče kot nadomestni lokaciji objektov, ki so z Uredbo o lokacijskem načrtu za avtocesto Slivnica - Pesnica (Ur.l. RS št. 41/98) predvideni za rušitev. Eden od posegov je bil usklajen z obveznimi izhodišči prostorskih sestavin planskih aktov RS.

 

Zaradi razreševanja problematike ostalih rušencev s trase avtoceste je DARS d.d. predlagal Mestni občini Maribor uvedbo novega planskega postopka za skupno štiri tovrstne nadomestne lokacije, t.j. določitev stavbnih zemljišč tako, da bo na njih možno graditi nadomestne objekte. Po zakonu o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Ur. list RS št. 48/90) je potrebno v primeru, da veljavne prostorske sestavine planskih aktov občine ne vključujejo posega v prostor, te sestavine po v zakonu določenem postopku spremeniti in dopolniti. Priprava in vodenje postopka ter sprejemanje tovrstnih aktov je v pristojnosti občine. Sprememba in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov za območje mestne občine Maribor bodo obsegale področji poselitve in kmetijskih zemljišč, oboje za nadomestne lokacije.

 

Glede na določila zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97), je potrebno ustrezno spremeniti tudi prostorske ureditvene pogoje za podeželje na območju mestne občine Maribor in jih sprejeti po za to določenem postopku.

 

Ta program priprave določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov in prostorskih ureditvenih pogojev, oboje za območje mestne občine Maribor. Predstavlja osnovo, da se pripravi ter ustrezno sprejme operativna podlaga za poseganje v prostor za nadomestne objekte s trase avtoceste Slivnica - Pesnica..

 

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH SESTAVIN

    PLANSKIH AKTOV TER PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV ZA

OBMOČJE MESTNE OBČINE MARIBOR

 

2.1. Naročnik in izdelovalec dokumentacije

 

N a r o č n i k dokumentacije je Mestna občina Maribor, Heroja Staneta 1, Maribor.

 

I z d e l o v a l e c dokumentacije bo izbran na podlagi določil zakona o javnih naročilih (Ur.l. RS št. 24/97).

 

K o o r d i n a t o r izvajanja naloge je Zavod za prostorsko načrtovanje mestne občine Maribor.

 

2.2. Zakonske podlage in obseg priprave dokumentacije

 

Pri izdelavi planskih aktov občine in izvedbenega akta bodo upoštevani naslednji predpisi:

 

Zakon o urejanju prostora (Ur. list SRS št. 18/84 in 15/89)

Zakon o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Ur. list RS št. 48/90)

Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97)

Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi sprejeti ustrezni podzakonski predpisi v letih od 1994 do danes

Navodilo o vsebini in metodologiji izdelave strokovnih podlag in prostorskih sestavin planskih aktov občin (Ur. list SRS št. 20/85)

Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85)

drugi predpisi, ki veljajo za obravnavano vsebinsko področje ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.

Priprava dokumentacije bo obsegala naslednja dva akta:

izdelavo osnutka, dopolnjenega osnutka in predloga sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov za območje mestne občine Maribor (v nadaljevanju: prostorskega plana) za področje poselitve in kmetijskih zemljišč

izdelavo osnutka in predloga sprememb in dopolnitev prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje za območje mestne občine Maribor (v nadaljevanju: prostorskih ureditvenih pogojev) za vsebino, ki bo predmet zgoraj navedenega prostorskega plana.

 

Izdelava osnutkov sprememb in dopolnitev prostorskega plana ter prostorskih ureditvenih pogojev, javna razgrnitev in obravnava obeh aktov ter stališča do pripomb iz javne razgrnitve in obravnav bodo potekale za oba akta vzporedno. V nadaljevanju sledi postopek verifikacije sprememb in dopolnitev prostorskega plana v skladu z 49. in 50. členom zakona o urejanju prostora ter njihov sprejem na seji mestnega sveta mestne občine Maribor, nato pa še sprejem prostorskih ureditvenih pogojev na seji mestnega sveta mestne občine Maribor.

 

2.3. Veljavni prostorski akti

 

Za mestno občino Maribor in s tem tudi za območje obdelave veljajo naslednji:

 

planski akti: Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor (MUV št. 1/86, 16/87, 7/93, 8/94, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/89).

prostorski izvedbeni akti: Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje v občini Maribor (MUV št. 11/93, 26/98).

 

3. PRIPRAVA PROSTORSKE DOKUMENTACIJE

 

3.1 Priprava gradiva za pridobitev pogojev za izdelavo osnutka prostorskega plana

 

Izdelovalec dokumentacije bo izdelal gradivo za pridobitev pogojev za izdelavo osnutka prostorskega plana z ustrezno utemeljitvijo predvidenih posegov.

 

3.2. Pridobitev pogojev za izdelavo osnutka prostorskega plana

 

Koordinator bo poslal gradivo za pridobitev pogojev za izdelavo osnutka prostorskega plana:

 

• Ministrstvu za okolje in prostor, Uradu RS za prostorsko planiranje

• Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

 

Če navedena organa v 30 dneh od prejema vloge ne bi podala pogojev, se bo štelo, da nimata pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglašata.

 

3.3. Izdelava osnutka prostorskega plana

 

Na podlagi pridobljenih pogojev za izdelavo osnutka prostorskega plana se pripravijo spremembe in dopolnitve prostorskega plana, ki se nanašajo na:

 

• tekstualni del (ustrezne korekture tekstualnega dela plana v obliki odloka z ustrezno obrazložitvijo)

• kartografsko dokumentacijo k planu na preglednih katastrskih načrtih v merilu 1:5000

 

3.4. Izdelava osnutka prostorskih ureditvenih pogojev

 

Osnutek prostorskih ureditvenih pogojev bo vseboval :

 

a) k a r t o g r a f s k i d e l

 

    izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov občine

    kartografski del v merilu 1:5000

 

b) o s n u t e k o d l o k a o p r o s t o r s k i h u r e d i t v e n i h p o g o j i h

 

• spremembo območj stavbnih zemljišč razpršene gradnje - navedbo kart, ki se spreminjajo.

 

4. SPREJEMANJE DOKUMENTACIJE

 

4.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka prostorskega plana in osnutka prostorskih ureditvenih pogojev

 

V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bo župan mestne občine Maribor določil osnutka sprememb in dopolnitev prostorskega plana in prostorskih ureditvenih pogojev in sprejel sklep o javni razgrnitvi.

 

Župan bo predložil osnutka zgoraj navedenih aktov v prvo obravnavo mestnemu svetu mestne občine Maribor.

 

4.2. Javna razgrnitev dokumentacije in javna obravnava

 

V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutkov obeh aktov. Javna razgrnitev bo trajala en mesec.V času javne razgrnitve bo izvedena tudi javna obravnava razgrnjenih osnutkov obeh aktov. Vse potrebne aktivnosti v zvezi s pripravo, organizacijo in izvedbo javne razgrnitve in obravnave bo vodil koordinator.

 

Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na primerni način.

 

4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

 

V času javne razgrnitve in v javni obravnavi bo koordinator zbiral in evidentiral vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku teh razgrnjenih aktov. Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec dokumentacije strokovno obdelal in do njih pripravil v sodelovanju s pristojnimi službami strokovna stališča.

 

O utemeljenosti pripomb in predlogov bo odločil mestni svet mestne občine Maribor. Koordinator bo vsem, ki so dali pripombe in predloge, pa jih mestni svet ni sprejel, poslal obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.

 

4.4. Priprava dopolnjenega osnutka prostorskega plana

 

Na podlagi sprejetih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo izdelan dopolnjen osnutek prostorskega plana. Akt bo obravnaval in določil župan mestne občine Maribor ter ga v skladu z 49. in 50. členom zakona o urejanju prostora posredoval Vladi RS v ugotavljanje usklajenosti z obveznimi izhodišči dolgoročnega plana države.

 

4.5. Priprava usklajenega predloga prostorskih ureditvenih pogojev

 

Na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo izdelan usklajen predlog prostorskih ureditvenih pogojev. Predlog bo vseboval enake sestavine kot osnutek; od osnutka se bo razlikoval po vsebinskih spremembah zaradi upoštevanja pripomb iz javne obravnave.

 

Izdelava predloga prostorskih ureditvenih pogojev bo potekala v času, ko bo Vlada RS preverjala usklajenost prostorskega plana za območje mestne občine Maribor z obveznimi izhodišči dolgoročnega plana države.

 

4.6. Sprejetje odloka o prostorskem planu in odloka o prostorskih ureditvenih pogojih

 

Ko bo pridobljeno mnenje Vlade RS o usklajenosti z obveznimi izhodišči dolgoročnega plana države in izvedena morebitna potrebna uskladitev, bo župan poslal usklajeni predlog prostorskega plana in odloka o prostorskih ureditvenih pogojih v sprejetje mestnemu svetu mestne občine Maribor. Ta ju bo sprejel z odlokom in ju po sprejemu objavil v uradnem glasilu.

 

5. ROKI ZA PRIPRAVO DOKUMENTACIJE

 

Spremembe in dopolnitve prostorskega plana in prostorskih ureditvenih pogojev bodo pripravljene v naslednjih rokih:

 

izbira izvajalcev - 20 dni po potrditvi Programa

izdelava gradiva za pridobitev pogojev - 10 dni po podpisu pogodbe

pridobitev pogojev - 30 dni po podpisu pogodbe

sklep o javni razgrnitvi osnutkov - 3 dni od datuma predložitve osnutkov

javna razgrnitev osnutkov - 30 dni od objave javne razgrnitve

javna obravnava - v času javne razgrnitve

predaja pripomb izdelovalcu s strani koordinatorja - 7 dni po zaključeni javni razgrnitvi

strokovna stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave - 10 dni od predaje pripomb

stališča mestnega sveta do pripomb in predlogov - 30 dni od prejema strokovnih stališč

izdelava predlogov sprememb in dopolnitev prostorskega plana in prostorskih ureditvenih pogojev - 10 dni

preverjanje usklajenosti prostorskega plana z obveznimi izhodišči dolgoročnega prostorskega plana RS na vladi RS - 45 dni

sprejem predlogov odlokov na mestnem svetu po pridobitvi soglasja vlade RS - 30 dni

 

 

Župan

Boris Sovič, univ.dipl.inž., s.r.

 

Številka: 35201-0026/99 1700 11

Maribor, 18. junija 1999