New Page 1

 

Na podlagi 12. člena Zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 1/95, 40/99 in 36/00), 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99) ter 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 10/1999 in 15/2004) je Občinski svet Občine Piran na  nadaljevanju 23. redne seje dne 30.06.2005 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o merilih za določitev podaljšanja obratovalnega časa gostinskih obratov v občini Piran

 

 

1. člen

 

 

(splošno)

 

 

S tem odlokom se določajo merila in pogoji, na podlagi katerih za gostinstvo pristojen organ lokalne skupnosti (v nadaljevanju: občinska uprava) izda soglasje za obratovanje gostinskega obrata in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, v podaljšanem obratovalnem času na območju občine Piran.

 

 

2. člen

 

 

(obratovalni čas)

 

 

Gostinski obrati in kmetije (v nadaljevanju: gostinski obrati), na katerih se opravlja gostinska dejavnost, obratujejo v rednem obratovalnem času, ki se evidentira in potrdi pri občinski upravi.

 

 

Gostinski obrat lahko obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če za to predhodno dobi soglasje občinske uprave, ki o tem odloča na podlagi vloge  oziroma prijave stranke, določil tega odloka in Zakona o splošnem upravnem postopku.

 

 

3. člen

 

 

(redni obratovalni čas)

 

 

Gostinec oziroma kmet (v nadaljevanju: gostinec) določi redni dnevni obratovalni čas glede na vrsto gostinskega obrata (kmetije), kot sledi:

 

 

-          gostinski obrati, ki nudijo gostom nastanitev, in sestavne enote teh objektov (npr. hotelske restavracije) ter kmetije z nastanitvijo med 0. in 24. uro,

 

 

-          restavracije, gostilne, kavarne in izletniške kmetije med 6. in 1. uro naslednjega dne,

 

 

-          slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči in osmice med 6. in 23. uro,

 

 

-          obrati za pripravo in dostavo jedi med 0. in 24. uro oziroma glede na naročila,

 

 

-          gostinski obrati, ki so v večnamenskih objektih (trgovsko-poslovnih centrih, kulturnih ustanovah ipd.,), v skladu z veljavnim hišnim redom oziroma programom prireditev.

 

 

Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena smejo gostinski obrati, ki so v stanovanjskih objektih ali objektih v stanovanjskih naseljih, ter izletniške kmetije, ki so v stanovanjskih naseljih, obratovati le med 6. in 22. uro.

 

 

4. člen

 

 

(podaljšan obratovalni čas)

 

 

Obratovanje gostinskih obratov izven časa, določenem v prejšnjem členu, se šteje za obratovanje  v podaljšanem obratovalnem času.

 

 

Gostinec lahko obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če za to pridobi pisno soglasje oziroma odločbo občinske uprave.

 

 

Soglasje za podaljšanje obratovalnega  časa se lahko prekliče ali spremeni v skladu z določili 12. člena tega odloka.

 

 

 

 

 

Soglasje za podaljšani obratovalni čas se izdaja za posamezno koledarsko leto.

 

 

Občinska uprava lahko izjemoma gostincu, ki zaproša za podaljšani obratovalni čas,

 

 

skladno s sprejetimi merili, ki morajo vsebovati tudi določbo o možnem preklicu take odločitve, izda soglasje k prijavljenemu obratovalnemu času za obdobje, daljše od enega koledarskega leta.

 

 

5. člen

 

 

Gostincu se določi podaljšan obratovalni čas največ do 03.00 ure.

 

 

Gostinskim obratom, ki nudijo mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program in jo izvajajo v zaprtih prostorih s protihrupno zaščito (nočni bari, diskoteke) se določi podaljšan obratovalni čas največ do 05.00 ure.

 

 

6. člen

 

 

 

 

 

Ne glede na določila 5.člena odloka, smejo gostinski obrati, ki se nahajajo v stanovanjskih objektih ali objektih znotraj ožjih stanovanjskih območjih na območju celotnega naselja Lucija, obratovati v podaljšanem obratovalnem času največ do 24.ure.

 

 

To določilo ne velja za gostinske obrate v trgovsko-poslovnih objektih.

 

 

7. člen

 

 

Gostinski obrati, ki svojo dejavnost opravljajo tudi zunaj zaprtih prostorov, morajo zaključiti s predvajanjem glasbe in drugimi hrupnimi dejavnostmi na teh površinah  najkasneje ob 01.00 uri.

 

 

8. člen

 

 

(prijava obratovalnega časa)

 

 

Gostinec mora razpored obratovalnega časa za svoj gostinski obrat prijaviti pri občinski upravi 15 dni pred :

 

 

-          začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto,

 

 

-          začetkom obratovanja,

 

 

-          spremembo obratovalnega časa.

 

 

Gostinec prijavi obratovalni čas na obrazcu, ki je objavljen skupaj s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99 in 107/00).

 

 

Gostincu, kateremu je izdano soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času za obdobje, daljše od enega koledarskega leta, ni potrebno zanj zaprositi vsako koledarsko leto.

 

 

9. člen

 

 

Gostinec oziroma kmet mora k prijavi (na predpisanem obrazcu) priložiti:

 

 

-          fotokopijo odločbe o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gostinske dejavnosti oziroma prijavni list, ki ga  izda pristojna upravna enota,

 

 

-          fotokopijo dovoljenja za uporabo javne površine pred gostinskim obratom oziroma soglasje upravljavca trgovskega poslovnega centra ali stanovanjskega objekta za uporabo površine pred gostinskim obratom za potrebe gostinske ponudbe, iz katerega mora biti razvidno obdobje uporabe zunanjih površin pred obratom.

 

 

Gostinci, ki zaprosijo za podaljšanje obratovalnega časa za gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program, morajo k vlogi priložiti tudi ustrezno upravno dovoljenje, iz katerega je razvidno, da lokal izpolnjuje pogoje iz 52. člena pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti (UL RS, št. 88/2000).

 

 

 

 

 

10 . člen

 

 

(enkratno podaljšanje obratovalnega časa)

 

 

Občinska uprava, ki odloča o enkratnem podaljšanju obratovalnega časa gostinskega obrata, pri tem upošteva:

 

 

-          potrebe po razvoju turizma v občini (kulturni in zabavni programi, prireditve) gostinskih obratov, ki so dopolnilna ponudba drugim aktivnostim in programom,

 

 

-          vrsto gostinskega obrata,

 

 

-          lokacijo gostinskega obrata, predvsem glede negativnih vplivov na bližnje stanovanjske objekte (skrb za javni red in mir ter emisijo hrupa).

 

 

11 . člen

 

 

Občinska uprava posameznemu gostinskemu obratu izda, na podlagi 10. člena odloka, soglasje za enkratno podaljšanje obratovalnega časa najdlje do 04.00 ure naslednjega dne, kadar v gostinskem lokalu potekajo razne prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, srečanja) ali izven njega prireditve širšega pomena (lokalni prazniki, proslave društev, športne prireditve, kongresne prireditve).

 

 

Gostinec oziroma kmet mora podati vlogo za izdajo soglasja za enkratno podaljšanje obratovalnega časa vsaj  pet dni pred prireditvijo.

 

 

Občinska uprava lahko posameznemu gostinskemu obratu izda soglasje za enkratno podaljšanje obratovalnega časa, če ni kršil uredbe o hrupu v naravnem in življenjskem okolju in določil tega odloka.

 

 

Gostinci ali drugi subjekti, ki organizirajo več prireditev v koledarskem letu ali organizirajo prireditev, ki se odvija v več gostinskih lokalih hkrati, lahko podajo skupno vlogo za podaljšani obratovalni čas za vse prireditve.

 

 

12 . člen

 

 

(preklic soglasja in sprememba obratovalnega časa)

 

 

Občinska uprava lahko prekliče soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času oziroma prekliče in predlaga ustrezno spremembo obratovalnega časa v primeru:

 

 

-          utemeljenih pritožb, ki so bile zaključene z izdajo 3 plačilnih nalogov kršitelju s strani pristojnega organa,

 

 

-          neizpolnjevanja določil tega odloka,

 

 

-          pridobitve poročila o opravljeni meritvi hrupa, ki izkazuje prekomerne obremenitve območja s hrupom,

 

 

-          zapisniških ugotovitev, pridobljenih s strani občinske inšpekcije oziroma da prihaja pri obratovanju do prekoračitve obratovalnega časa,

 

 

 

 

 

V navedenih primerih, kjer so zapisniško podane  kršitve s strani policije in pristojnih inšpekcijskih služb, Občinska uprava  o tem seznani stranko v postopku (gostinca, ki poda vlogo) z namenom njegove izjasnitve, in se na podlagi slednjega ustrezno odloči.   

 

 

V tem postopku si Občinska uprava lahko pridobi mnenje krajevne skupnosti, na območju katere se nahaja gostinski obrat, ki služi kot pomoč pri obravnavi posameznih primerov oz. reševanju postopkov.

 

 

V primeru odvzema soglasja, na podlagi prejšnjega odstavka tega člena, je gostincu odvzeta možnost pridobitve tega soglasja  za dobo   tekočega leta.

 

 

13. člen

 

 

(začasno zaprtje gostinskega obrata)

 

 

Gostinec mora začasno zaprtje gostinskega obrata zaradi dogodkov, na katere ne more vplivati, ali zaradi predvidenega prenehanja opravljanja dejavnosti prijaviti takoj po njihovem nastanku oziroma najkasneje v petih dneh.

 

 

14. člen

 

 

(subsidiarna uporaba)

 

 

Za druga vprašanja, ki niso opredeljena s tem odlokom, se smiselno uporablja Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnosti (Uradni list RS, št. 78/99 in 107/00), ter veljavni predpisi o hrupu v naravnem in življenjskem okolju.

 

 

15. člen

 

 

Po uveljavitvi tega odloka sprejme Župan-ja pravilnik o dodatnih merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa do 30.10.2005.

 

 

Gostinci lahko zaprosijo za podaljšani obratovalni čas za tekoče koledarsko leto takoj po uveljavitvi tega odloka.

 

 

16. člen

 

 

(končna določba)

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi  v Uradnih objavah Primorskih novic.

 

 

Županja Občine Piran

 

 

Vojka Štular, prof.

 

 

Številka: 33201-1/2005

 

 

Piran, 30. 6. 2005