New Page 1

Na podlagi 112. člena Zakona o cestah /ZCes-2/ (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A, 29/23 in 78/23 – ZUNPEOVE), 6. člena Zakona o pravilih cestnega prometa /ZPrCP/ (Uradni list RS, št. 156/21 – uradno prečiščeno besedilo in 161/21 – popr.), 3. člena Zakona o prekrških /ZP-1/ (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – odl. US), 9. člena Zakona o financiranju občin /ZFO-1/ (Uradni list RS, št. 123/06, 57/08, 36/11, 14/15 – ZUUJFO, 71/17, 21/18 – popr., 80/20 – ZIUOOPE, 189/20 – ZFRO, 207/21 in 44/22 – ZVO-2), 21. in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi /ZLS/ (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) ter 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 10/11, 8/14, 12/19 in 4/22) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 13. redni seji dne 21. marca 2024 sprejel

 

ODLOK

 o urejanju prometa v Mestni občini Maribor

 

1. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(vsebina odloka)

S tem odlokom se za zagotavljanje varnega in nemotenega prometa na občinskih cestah v Mestni občini Maribor (v nadaljevanju: MOM) določijo:

- prometna ureditev na občinskih cestah,

- višina parkirnin in prevoznin,

- valorizacija,

- ravnanje z nepravilno parkiranimi in zapuščenimi vozili,

- nadzorni organ.

 

2. člen

(pristojni organ)

Pristojni organ po tem odloku je organ mestne uprave MOM, stvarno pristojen za komunalo, promet in prostor (v nadaljevanju: pristojni organ).

 

3. člen

(uporaba drugih predpisov)

Za vprašanja, ki se nanašajo na urejanje prometa in niso posebej urejena s tem odlokom se uporabljajo določila zakona, ki ureja ceste, zakona, ki ureja pravila cestnega prometa ter drugi republiški predpisi, ki urejajo predmetno področje.

 

4. člen

(uporaba izrazov)

V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

2. PROMETNA UREDITEV NA OBČINSKIH CESTAH

 

5. člen

(ustavitev in parkiranje)

(1) Ustavitev in parkiranje je, poleg, v zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa in v tem odloku naštetih primerih, prepovedano tudi na javnih površinah kot so trgi, tržnice, igrišča, parki, zelenice, drevoredi, rekreacijske površine, dovozi do stavb oziroma zemljišč in priključki do stavb oziroma zemljišč ter na vseh ostalih javnih površinah, ki niso namenjene prometu vozil (uničene ali zvožene zelenice, površine, ki so nasute z gramozom brez soglasja pristojnega organa in podobno).

(2) Parkiranje na dovozih/priključkih do stavb oziroma zemljišč je dovoljeno ob pridobitvi soglasja za ureditev parkirnega mesta ter označitvi parkirnega mesta s predpisano vertikalno in horizontalno signalizacijo. Soglasje izda pristojni organ MOM, ki je pristojen za izdajo soglasja za ureditev dovoza/priključka do stavbe oziroma do lastnega zemljišča.

(3) Prepovedano je parkiranje na zasebnih površinah v varovalnem  pasu občinske ceste (zelenicah, parkirnih mestih in podobno, izvedenih brez pridobljenega soglasja za dovoz, parkiranje in podobno), kjer je dovoz/dostop z vozili do te površine možen samo preko javne površine, po kateri je vožnja motornih vozil prepovedana (pločnik, javna zelenica, kolesarska steza in podobno).

(4) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki parkira vozilo na javni površini iz prvega odstavka, ali parkira v varovalnem pasu ceste s predhodno vožnjo po javni površini iz tretjega odstavka tega člena, ali  parkira vozilo na dovozu brez soglasja iz drugega odstavka tega člena.

 

6. člen

(posebne omejitve na prometnih površinah)

(1) Za zagotovitev neoviranega prometa vozil in pešcev v prometnih konicah lahko pristojni organ določi:

- območje najpomembnejših prometnih površin (cest, ulic, trgov) ter čas oziroma obdobje dneva, v katerem ni dovoljeno opravljati njihovega čiščenja;

- obdobje dneva, v katerem se na določenih prometnih površinah (ulicah, trgih) ne sme opravljati zbiranja komunalnih odpadkov, ki bi oviralo promet, ter izvajanje drugih javnih služb;

- območja in/oziroma obdobja dneva omejitve dostave.

(2) Zaradi temeljitega čiščenja javnih cest pristojni organ lahko začasno prepove parkiranje motornih vozil na delu javne ceste.

(3) V času odstranjevanja snega z javnih cest morajo lastniki vozil odstraniti svoja vozila z javnih prometnih površin na poziv upravljavca.

(4) Z globo 200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.

(5) Z globo 1.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 eurov.

(6) Omejitve iz tega člena ne veljajo za intervencije.

 

7. člen

(nadzor nad izvedbo tehničnega urejanja prometa)

Načrt cestne zapore se izvaja v skladu z zakonom, ki ureja arhitekturno in inženirsko dejavnost.

 

8. člen

(ureditev mirujočega prometa)

Javne parkirne površine so:

- parkirne površine, namenjene kratkotrajnemu parkiranju,

- parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine,

- parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine,

- javne parkirne hiše v lasti MOM,

- parkirišča P + R (parkiraj in presedi),

- ostale parkirne površine.

 

9. člen

(pogoji za parkiranje na javnih parkirnih površinah)

(1) Parkiranje na javnih parkirnih površinah je dovoljeno le pod pogoji, določenimi s tem odlokom in zakonom, ki ureja pravila cestnega prometa.

(2) Dovoljeni čas parkiranja, način parkiranja in obveznost plačila parkirnine na javnih prometnih površinah mora biti označeno s predpisano prometno signalizacijo.

(3) Z globo 680 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom, njihova odgovorna oseba pa z globo 120 eurov.

 

10. člen

(območja kratkotrajnega parkiranja)

(1) Pristojni organ določi območje kratkotrajnega parkiranja s predpisano prometno signalizacijo. Parkiranje v območju kratkotrajnega parkiranja je brezplačno.

(2) Na območju kratkotrajnega parkiranja je potrebno na vidnem mestu v vozilu označiti čas začetka parkiranja.

(3) Voznik po preteku s parkirno uro označenega časa ne sme ponovno podaljšati časa parkiranja.

(4) Uporaba parkirnih ur, ki samodejno prestavljajo čas, ni dovoljena.

(5) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne označi časa začetka parkiranja ali ponovno podaljša čas parkiranja po preteku s parkirno uro označenega.

(6) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki čas začetka parkiranja označi na način iz četrtega odstavka tega člena. 

(7) Z globo 680 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 120 eurov.

 

11. člen

(parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine)

(1) Pristojni organ lahko določi parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine.

(2) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka so:

- posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest, ki so označena s predpisano prometno signalizacijo;

- parkirišča na/ob voziščih javnih cest in drugih javnih površinah, označena s predpisano prometno signalizacijo;

- začasno urejena parkirišča kot posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest.

(3) Parkirne površine iz prve in druge alineje prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(4) Z globo 680 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom, njihova odgovorna oseba pa z globo 120 eurov.

 

12. člen

(parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine)

(1) Pristojni organ določi parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine. Višino parkirnine za parkirišča iz prve in druge alineje drugega odstavka tega člena določi mestni svet v skladu z določili zakona, ki ureja financiranje občin.

(2) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka so:

-  posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest, na katerih se parkira pod pogoji upravitelja parkirišča;

-  parkirne površine na/ob voziščih javnih cest;

-  začasna parkirišča in garaže, kjer se parkira pod pogoji izvajalca izbirne lokalne gospodarske javne službe upravljanja začasnih parkirišč in garaž.

(3) Na javnih parkirnih površinah, za uporabo katerih je določeno plačilo parkirnine, je parkiranje dovoljeno za čas, za katerega je plačana parkirnina. Zavezanec za plačilo parkirnine je uporabnik javne parkirne površine.

(4) Na parkirnih površinah iz druge alineje drugega odstavka tega člena, kjer se plačuje parkirnina, mora uporabnik iz prejšnjega odstavka parkirni listek ali račun namestiti na armaturno ploščo za vetrobranskim steklom v vozilu tako, da je ta viden v celoti in vozilo po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, odpeljati.

(5) Ne glede na določilo prejšnjega odstavka parkirnega listka ali računa ni potrebno namestiti v vozilu, v kolikor je parkirnina bila plačana v sistemu mobilnega plačevanja parkirnin.

(6) Za dokazilo o plačilu parkirnine se šteje tudi ustrezno dokazilo iz elektronske evidence plačil.

(7) Sistem mobilnega plačevanja parkirnine je informacijsko podprt način plačevanja parkirnine s prenosnimi telekomunikacijskimi napravami.

(8) Izvajalec upravljanja s sistemom mobilnega plačevanja parkirnine je dolžan voditi elektronsko evidenco plačil parkirnine na javnih parkirnih površinah na/ob vozišču občinske ceste.

(9) Za uporabnika, ki nima plačane parkirnine, ali nima plačane parkirnine v višini določeni za posamezno območje, ali ne namesti parkirnega listka na vidnem mestu v vozilu tako, da je viden v celoti, ali po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, ne odpelje vozila, se šteje, da ni plačal parkirnine.

(10) Izvajalec o ugotovitvah neplačila parkirnine obvesti uporabnika in ga pozove, da v roku osem dni od prejema obvestila plača dnevno parkirno v višini 18,70 eurov. Zoper uporabnika, ki v roku osem dni od prejema obvestila izvajalca o neplačilu parkirnine in poziva k plačilu dnevne parkirnine, ne plača dnevne parkirnine, poda izvajalec predlog občinskemu redarstvu za uvedbo postopka o prekršku zaradi neplačila dnevne parkirnine. 

(11) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

 

13. člen

(brezplačno parkiranje v času ustavitve javnega potniškega prometa)

(1) Na javnih parkirnih površinah na/ob voziščih javnih cest (bela cona), za uporabo katerih je določeno plačilo parkirnine, je parkiranje v času ustavitve javnega potniškega prometa brezplačno za dosedanje redne uporabnike javnega potniškega prometa.

(2) Dokazilo o redni uporabi javnega potniškega prometa je potrdilo izvajalca javnega potniškega prometa da je:

-  posameznik imetnik letne vozovnice za javni potniški promet;

-  posameznik imetnik mesečne vozovnice za tekoči mesec.

(3) Na parkirnih površinah iz prvega odstavka tega člena, kjer se plačuje parkirnina, mora upravičenec do brezplačnega parkiranja, potrdilo izvajalca iz prejšnjega odstavka namestiti na armaturno ploščo za vetrobranskim steklom v vozilu tako, da je to vidno v celoti.

(4) Voznik mora na vidnem mestu s parkirno uro označiti čas začetka parkiranja, saj je brezplačno parkiranje omejeno na 12 ur.

 

14. člen

(dovoljenje za parkiranje)

(1) Na parkirnih površinah na/ob voziščih javnih cest, lahko za potrebe parkiranja vozil stanovalcev s stalnim prebivališčem na območju, na katerem je uvedeno plačilo parkirnine, službenih vozil pravnih oseb, službenih vozil in vozil za službene potrebe samostojnih podjetnikov posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost ter službenih vozil državnih organov, ki imajo svoj sedež ali sedež poslovne enote na območju, kjer je uvedeno plačilo parkirnine, pristojni organ na podlagi vloge in proti plačilu izda dovoljenje za parkiranje.

(2) Vlogo za podaljšanje dovoljenja za parkiranje je potrebno podati vsaj petnajst dni pred potekom dovoljenja. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(3) Za službena vozila organov lokalne skupnosti se dovoljenje izda samo na podlagi vloge. V dovoljenju se določijo pogoji za uporabo te parkirne površine. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(4) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne namesti dovolilnice iz tega člena na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom tako, da je ta vidna v celoti.

(5) Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(6) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

 

15. člen

(ostale parkirne površine)

(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za parkiranje:

- službenih vozil organov lokalne skupnosti,

- službenih vozil državnih organov in tujih diplomatskih predstavništev,

- hotelskih gostov.

(2) Za uporabo parkirnih prostorov iz prejšnjega odstavka se plača parkirnina, razen za parkirne prostore iz prve alineje prejšnjega odstavka ter parkirne prostore za parkiranje specialnih in intervencijskih vozil. Višino parkirnine določi mestni svet v skladu z določili zakona, ki ureja financiranje občin.

(3) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(4) Parkiranje vozil na parkirnih površinah iz prve alineje prvega odstavka tega člena je dovoljeno z dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozil pod vetrobranskim steklom.

(5) Parkiranje vozil na parkirnih površinah iz druge in tretje alineje prvega odstavka tega člena je dovoljeno le s posebnim dovoljenjem za parkiranje, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ. V dovoljenju se določijo pogoji za uporabo te parkirne površine. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozil pod vetrobranskim steklom.

(6) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki ne namesti dovolilnice iz četrtega in petega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom, tako da je vidna v celoti.

(7) Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz četrtega in petega odstavka tega člena.

(8) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

 

16. člen

(parkirne površine za kratkotrajno parkiranje vozil staršev otrok v vzgojno-varstvenih ustanovah in osnovnih šolah)

(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za parkiranje vozil voznikov, ki prevažajo otroke v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol.

(2) Dovoljeni čas parkiranja na parkirnih prostorih iz prejšnjega odstavka je največ 20 minut.

(3) Za parkiranje na površinah iz prvega odstavka tega člena se parkirnina ne plača.

(4) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

 

17. člen

(parkirne površine za bivalna vozila in bivalne priklopnike)

(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za parkiranje bivalnih vozil in/ali bivalnih priklopnikov.

(2) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka so lahko na oziroma ob vozišču javne ceste ali na posebej urejenih parkiriščih izven vozišča javnih cest, na katerih se parkira pod pogoji upravitelja parkirišča.

(3) Uporaba parkirnih površin iz prejšnjega odstavka je lahko brezplačna ali pa je potrebno plačati parkirnino. Višino parkirnine določi mestni svet v skladu z določili zakona, ki ureja financiranje občin.

(4) Parkirne površine iz tega člena morajo biti ustrezno označene s predpisano prometno signalizacijo.

 

18. člen

(parkiranje tovornih vozil, priklopnih vozil, specialnih vozil (avtovleka ...), delovnih vozil, vozil za mobilno oglaševanje in avtobusov)

(1) Parkiranje tovornih vozil, priklopnih vozil, specialnih vozil (avtovleka ...), delovnih vozil, vozil za mobilno oglaševanje in avtobusov na javnih prometnih površinah je prepovedano.

(2) Ustavitev in parkiranje avtobusov, ki niso v uporabi izvajalca mestnega potniškega prometa ali nimajo soglasja pristojnega organa za uporabo avtobusnih postajališč, je na avtobusnih postajališčih na območju Mestne občine Maribor prepovedano. 

(3) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za potrebe parkiranja tovornih vozil, priklopnih vozil in avtobusov.

(4) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(5) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki ravna v nasprotju z določili prvega in drugega odstavka tega člena.

(6) Z globo 1.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim in tretjim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 eurov.

 

19. člen

(parkiranje koles, koles z motorjem in motornih koles)

(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za potrebe parkiranja koles, koles z motorjem in motornih koles.

(2) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo. Parkiranje na teh površinah je brezplačno.

 

20. člen

(posebna prometna ureditev)

(1) Na občinski cesti lahko pristojni organ določi posebno prometno ureditev, ki obveže udeležence cestnega prometa k ravnanju, ki omogoča prednost posameznim udeležencem cestnega prometa (prednostna uporaba voznega pasu za kolesarje, pešce, avtobuse in podobno).

(2) Prometne površine iz prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3) Za potrebe parkiranja vozil stanovalcev ali ostalih uporabnikov poslovnih prostorov, katerim je v času gradnje javne komunalne, ali prometne infrastrukture, ali javne prireditve na tem območju, onemogočen uvoz na lastna parkirišča oziroma garaže, pristojni organ na podlagi vloge izda dovolilnico za parkiranje v času gradnje na parkirnih površinah na/ob voziščih javnih cest.

(4) Vozila občinskega redarstva smejo z namenom opravljanja nadzora hitrosti z mobilnim radarjem, ki je nameščen v vozilu ali na podstavku izven vozila, ustaviti vozila na cesti za toliko časa kolikor traja nadzor. Ustavitev je dovoljena pod pogojem, da zaradi tega ni ustavljen promet vozil ali onemogočen promet drugih udeležencev cestnega prometa.

(5) Za namestitev naprav za stacionarno merjenje hitrosti, naprav za nadzor pravilnega parkiranja vozil in naprav nadzora upravičenosti dostopa do območji z omejenim prometom je potrebno soglasje pristojnega organa.

 

21. člen

(dostavna mesta)

(1) Pristojni organ lahko določi potrebno število dostavnih mest, namenjenih izključno za potrebe izvajanja dostave do poslovnih subjektov z dostavnimi vozili in opravljanje servisnih ter drugih storitvenih dejavnosti z vozili.

(2) Površine iz prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3) Posamezna dostavna mesta se lahko namenijo izključno dostavi tovornih vozil.

(4) Na dostavnih mestih iz prvega odstavka tega člena je dovoljeno parkiranje za čas do 20 minut.

(5) Voznik mora označiti čas prihoda na vidnem mestu v vozilu. Po izteku dovoljenega časa mora voznik vozilo odpeljati.

(6) Dostava se od dostavnega mesta do objekta v katerega se dostavlja, opravlja z vozički, električnimi vozički in podobno.

(7) Dostava na javnih prometnih površinah ne sme ovirati ali onemogočiti normalnega poteka prometa in mora biti opravljena brez odlašanja in hitro. Po naložitvi ali razložitvi blaga je potrebno cesto temeljito očistiti.

(8) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določilom petega odstavka tega člena.

 

22. člen

(parkirna mesta za avto-taksi vozila)

(1) Pristojni organ lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za potrebe parkiranja avto-taksi vozil.

(2) Ustavitev in parkiranje na mestih iz prejšnjega odstavka je dovoljeno le za avto-taksi vozila, označena z nalepko, izdano v skladu z določili odloka, ki ureja avto-taksi prevoze na območju MOM, v času izvajanja avto-taksi dejavnosti.

(3) Za parkiranje na površinah iz prvega odstavka tega člena se parkirnina ne plača, ampak se plača taksa po odloku, ki ureja avto-taksi prevoze na območju MOM.

(4) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo, ki lahko določa tudi pogoje parkiranja.

(5) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki na površini iz prvega odstavka tega člena ustavi ali parkira avto-taksi vozilo, ki ni označeno z nalepko, izdano v skladu z določili odloka, ki ureja avto-taksi prevoze na območju MOM.

(6) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik avto-taksi vozila iz drugega odstavka tega člena, ki na površini iz prvega odstavka tega člena parkira avto-taksi vozilo v času, ko ne opravlja avto-taksi dejavnosti.

(7) Vozilo iz prejšnjega odstavka predstavlja oviro v cestnem prometu in se zanj odredi odstranitev po postopku iz tega odloka, ki ureja pogoje in način za odstranitev in hrambo nepravilno parkiranih vozil.

 

23. člen

(parkirna mesta za invalide)

(1) Pristojni organ lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno za potrebe parkiranja vozil invalidov. Parkiranje na tako označenih mestih je za imetnike parkirne karte po zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa, brezplačno.

(2) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3) Z globo 680 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom, njegova odgovorna oseba pa z globo 120 eurov.

 

24. člen

(parkirna mesta za električna vozila in vozila na plinski pogon)

(1) Pristojni organ lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za potrebe parkiranja električnih vozil in vozil na plinski pogon.

(2) Parkirne površine iz prejšnjega odstavka morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo, ki lahko določa tudi pogoje parkiranja.

 

25. člen

(ureditev parkiranja vozil na električni pogon, ki se oddajajo v najem po sistemu »souporabe avtomobila«)

(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezni parkirni prostori na javnih parkirnih površinah na/ob vozišču občinske ceste ter na posebej urejenih parkiriščih izven vozišč javnih cest, na katerih se parkira pod pogoji upravitelja parkirišča, uporabijo za parkiranje vozil na električni pogon, ki se oddajajo v najem po sistemu »souporabe avtomobila«.

(2) Za parkiranje vozil na površinah iz prejšnjega odstavka, pristojni organ, na podlagi vloge izda dovoljenje za čas enega leta. Hkrati z dovoljenjem pristojni organ izda tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu pod vetrobranskim steklom.

(3) Souporaba avtomobila je storitev, ki jo opravlja gospodarski subjekt, ki nudi storitev souporabe osebnih vozil uporabnikom s pomočjo aplikativne informacijske rešitve za telekomunikacijske naprave na način, da uporabnik z njeno pomočjo rezervira in aktivira vozilo ter opravi plačilo storitve.

(4) Gospodarski subjekt iz prejšnjega odstavka je zavezanec za plačilo takse za uporabo parkirnih prostorov iz prvega odstavka tega člena.

(5) Za parkiranje vozil na površinah iz prvega odstavka tega člena se ne plačuje parkirnina.

(6) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena.

 

26. člen

(prehod za vozila)

(1) Kdor si želi zagotoviti nemoteno uporabo priključka za prehod vozil, v primeru da mora pri tem prečkati javni pločnik ali da ga sicer pri uporabi priključka ovirajo morebiti parkirana vozila na občinski cesti, lahko pridobi dovoljenje pristojnega organa za enotno označitev zakonito urejenega priključka z napisom »prehod za vozila« in ustrezno signalizacijo, ki mu zagotavlja tako nemoteno prečkanje pločnika, kot prepoveduje parkiranje vseh vozil oziroma onemogočanje prehoda vozil na območju priključka.

(2) Pristojni organ, na podlagi vloge stranke - naročnika, izvajalcu javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest, izda odločbo - odredbo za postavitev prometnega znaka »prehod za vozila«. V vlogi mora stranka opredeliti problem. Plačnik nabave, postavitve in vzdrževanja prometnega znaka je naročnik prometnega znaka. Izvajalec javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest stranki na podlagi izdane odredbe - odločbe izda predračun, na podlagi katerega naročnik poravna strošek nabave, postavitve in morebitnega vzdrževanja prometnega znaka.

(3) Z globo 200 eurov se kaznuje posameznik, ki označi prehod za vozila, brez dovoljenja pristojnega organa.

(4) Z globo 500 eurov se kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki označi prehod za vozila, brez dovoljenja pristojnega organa, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 eurov.

 

27. člen

(območje za pešce)

(1) Pristojni organ določi območja za pešce in jih označi s predpisano prometno signalizacijo.

(2) V območju za pešce imajo pešci prednost pred drugimi udeleženci cestnega prometa.

(3) Vozniki morajo v območju za pešce voziti posebno previdno, še zlasti pa morajo biti pozorni na otroke, ki jim je dovoljena igra v tem območju.

(4) Območja za pešce so lahko varovana s premičnimi ali nepremičnimi fizičnimi zaporami, ki preprečujejo vožnjo vozil.

(5) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne potrebuje vozniškega dovoljenja, če ravna v nasprotju z določilom drugega ali tretjega odstavka tega člena.

(6) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik motornega vozila, ki v območju za pešce ravna v nasprotju z določilom drugega ali tretjega odstavka tega člena.

 

28. člen

(pogoji za vstop v območje za pešce)

(1) V območje za pešce smejo poleg vozil, ki so navedena v zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa v določilih, ki urejajo območje za pešce, zapeljati tudi:

- vozila za potrebe izvajanja dostave in za potrebe vzdrževanja ali obnavljanja objektov;

- vozila za potrebe izvajanja kurirskih storitev, servisne dejavnosti in izvajanje varovanja premoženja v območju za pešce, ki za pogon uporabljajo plin, ali je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6, ali električni pogon;

- vozila lastnikov ali najemnikov garaž, parkirnih mest in stanovanj znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozila lastnikov ali najemnikov poslovnih prostorov znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozila zaposlenih v poslovnih prostorih znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t in imajo zagotovljeno parkirno mesto v območju za pešce;

- vozila gospodarskih javnih služb, ko opravljajo gospodarsko javno službo z vozili, ki za pogon uporabljajo plin, ali je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6, ali električni pogon;

- vozila gospodarskih javnih služb, ko opravljajo gospodarsko javno službo z vozili, ki jih imajo v uporabi na dan uveljavitve tega odloka;

- vozila za potrebe izvajanja prireditev, katerih organizatorka je MOM;

- vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov, na električni pogon;

- vozila gostov hotela, ki je lociran v območju za pešce in ima lastno parkirišče;

- vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti.

(2) V območju za pešce sme pričeti in končati vožnjo kočija s konjsko vprego.

(3) Vozila iz prvega in drugega odstavka tega člena, razen tistih, ki jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa, smejo zapeljati v območje za pešce le, če imajo dovoljenje pristojnega organa. Uvoz in izvoz vozil je dovoljen na najbližjem vstopnem oziroma izstopnem mestu.

(4) Dovoljenje iz prejšnjega odstavka izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj petnajst dni pred namenom vstopanja v območje za pešce.

(5) Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

(6) Za vstop v območje za pešce se plačuje prevoznina, razen za vozila, kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa in za:

- vozila v dostavnem času, katerih največja dovoljena masa ne presega 5 t;

- vozila, ki izvajajo dostavo za izvedbo javne prireditve, ki jo organizira MOM ali javni zavod, katerega ustanoviteljica je MOM;

- vozila za izvedbo dostave za izvajanje investicijskih vzdrževalnih del na objektih v lasti MOM in javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je MOM, kadar je investitor del MOM;

- vozila iz tretje, četrte, pete, šeste, sedme, osme, devete, desete in enajste alineje prvega odstavka tega člena;

- vprežno vozilo iz drugega odstavka tega člena.

(7) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki mu je upravni organ izdal dovoljenje iz četrtega odstavka tega člena, dovolilnice iz petega odstavka tega člena pa ni namestil na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

(8) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz petega odstavka tega člena ali dovolilnico, ki je bila izdana za drugo vozilo.

(9) Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki z vozilom uvozi ali izvozi v območje za pešce na vstopnem ozirom izstopnem mestu, ki ni najbližje, v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena.

(10) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico iz petega odstavka tega člena občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu.

(11) O odvzemu dovolilnice iz prejšnjega odstavka se izda potrdilo.

(12) Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje za pešce pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

(13) Ne glede na določila prejšnjega odstavka, se strošek izdelave elektronske vstopne kartice ali njej enakovredne elektronske naprave, ne plača za potrebe vstopanja vozil nujne medicinske pomoči, gasilskih vozil, vozil zaščite in reševanja, vozil policije, vozil v lasti ali uporabi Mestne uprave MOM.

(14) Pristojni organ lahko z odločbo odloči o preklicu dovoljenja in odvzemu dovolilnice ter spremembi pravic na elektronski vstopni kartici:

- če se ta uporablja v nasprotju z določili tega odloka;

- če se ta uporablja v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa;

- če imetnik dovolilnice omogoči uporabo te dovolilnice za drugo vozilo.

(15) Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz prejšnjega odstavka, pristojnemu organu vrniti dovolilnico.

(16) Vlagatelj, kateremu je bilo dovoljenje preklicano na podlagi štirinajstega odstavka tega člena, v obdobju štiriindvajset mesecev ne more pridobiti novega dovoljenja iz tretjega odstavka tega člena.

(17) Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov za vozila invalidov in vozila invalidskih organizacij izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje za pešce. Upravičenost izdaje dovoljenja na podlagi meril potrdi komisija, ki jo imenuje župan in je sestavljena iz predstavnikov invalidskih organizacij, sveta invalidov in pristojnega organa.

 

29. člen

(dostava v območju za pešce)

(1) Dostava v območju za pešce se opravlja v dostavnem času med 5.00 in 10.00. Vožnja v območju za pešce izven dostavnega časa je dovoljena za vozila, kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa in vožnjo:

- vozil za izvajanje varovanja premoženja, z največ enim vozilom upravičenca, na električni pogon;

- vozil za izvedbo intervencije;

- vozil lastnikov ali najemnikov garaž znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozil lastnikov, ali najemnikov poslovnih prostorov, ali stanovanj znotraj območja za pešce, če imajo zagotovljen parkirni prostor, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozil za izvajanje gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov iz prejšnjega člena;

- vprežnih vozil iz prejšnjega člena;

- vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti.

(2) V območju za pešce je v dostavnem času dovoljena vožnja in ustavitev vozil do 5 t največje dovoljene mase. Prekoračitev največje dovoljene mase 5 t je dovoljena za dostavo gradbenega materiala ali drugih izdelkov, ki imajo takšno dimenzijo, maso in obliko, da jih ni mogoče dostaviti drugače, le s posebnim dovoljenjem za prevoz, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ.

(3) Za izvajanje dostave, smejo vozila v območje za pešce zapeljati do 9.30, čas od 9.30 do 10.00 je namenjen izključno njihovemu izvozu iz območja za pešce.

(4) Zaradi prevoza, nakladanja in razkladanja tovora ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev oziroma poškodovana javna površina.

(5) Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje za pešce tudi izven dostavnega časa.

(6) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

(7) V primeru ravnanja v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena, lahko pristojni organ z odločbo odloči o odvzemu pravic iz dovoljenja iz prejšnjega člena.

 

30. člen

(območje umirjenega prometa)

(1) Pristojni organ določi območja umirjenega prometa s predpisano prometno signalizacijo.

(2) Območja umirjenega prometa so lahko tudi varovana s premičnimi ali nepremičnimi fizičnimi zaporami.

 

31. člen

(pogoji za vstop v varovano območje umirjenega prometa)

(1) V območje umirjenega prometa, ki je varovano s premičnimi fizičnimi zaporami smejo na podlagi dovoljenja pristojnega organa zapeljati:

- avto-taksi vozila,

- turistični vlak,

- dostavna vozila,

- motorna kolesa in kolesa z motorjem,

- vozila lastnikov oziroma najemnikov stanovanj, garaž ali poslovnih prostorov,

- električna vozila, ki se oddajajo v najem po sistemu »souporaba vozila«,

- službena vozila MOM,

- vozila gospodarskih javnih služb, ko opravljajo gospodarsko javno službo z vozili, ki za pogon uporabljajo plin, ali je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6, ali električni pogon;

- vozila gospodarskih javnih služb, ko opravljajo gospodarsko javno službo z vozili, ki jih imajo v uporabi na dan uveljavitve tega odloka.

(2) V območju umirjenega prometa sme z dovoljenjem pristojnega organa pričeti in končati vožnjo turistični vlak na električni pogon.

(3) V območje umirjenega prometa smejo z dovoljenjem in dovolilnico pristojnega organa zapeljati in parkirati avto-taksi vozila na prostih parkirnih prostorih rezerviranih za avto-taksi vozila.

(4) Dovoljenje iz prejšnjega odstavka se vlagatelju izda za čas veljavnosti licence za opravljanje avto-taksi prevozov in za vozila, za katera je bilo izdano dovoljenje na podlagi določil odloka, ki ureja avto-taksi prevoze na območju MOM.

(5) V kolikor kateremu od vozil iz prejšnjega odstavka dovoljenje, izdano na podlagi določil odloka, ki ureja avto-taksi prevoze na območju MOM poteče oziroma ga prevoznik ne podaljša, se dovoljenje iz tretjega odstavka tega člena za takšno vozilo prekliče.

(6) Dovoljenje iz prvega odstavka tega člena izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj petnajst dni pred namenom vstopanja v območje umirjenega prometa. Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je z zunanje strani vozila vidna v celoti.

(7) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom.

(8) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(9) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu.

(10) O odvzemu dovolilnice iz prejšnjega odstavka se izda potrdilo.

(11) Pristojni organ lahko z odločbo odloči o preklicu dovoljenja in odvzemu dovolilnice ter spremembi pravic na elektronski vstopni kartici, če se ta uporablja:

- v nasprotju z določili tega odloka;

- v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa;

- če imetnik dovolilnice omogoči uporabo te dovolilnice za drugo vozilo.

(12) Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz prejšnjega odstavka pristojnemu organu vrniti dovolilnico.

(13) Vlagatelj, kateremu je bilo dovoljenje preklicano na podlagi enajstega odstavka tega člena, v obdobju štiriindvajset mesecev ne more pridobiti novega dovoljenja iz prvega odstavka tega člena.

 

32. člen

(dostava v varovanem območju umirjenega prometa)

(1) Dostava v varovanem območju umirjenega prometa je dovoljena v dostavnem času za vozila do 5 t največje dovoljene mase vsak dan med 5.00 in 10.00 iz označenih dostavnih mest. Ustavitev in parkiranje vozila izven dostavnega mesta je prepovedano. Pristojni organ izda upravičencem do dostave pravila dovoza - dovoljenje, v katerem navede pogoje. Izjemoma je dostava dovoljena tudi za vozila nad 5 t največje dovoljene mase, s tem, da se za takšna vozila zaračunava prevoznina.

(2) Za izvajanje dostave v jutranjem terminu, smejo vozila v varovano območje umirjenega prometa zapeljati do 9.30, čas od 9.30 do 10.00 je namenjen izključno njihovemu izvozu iz območja.

(3) Višino prevoznine določi mestni svet v skladu z določili zakona, ki ureja financiranje občin.

(4) Prevoznina je taksa za vožnjo v območju iz tega člena.

(5) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki vrši dostavo izven dostavnega časa.

(6) V varovano območje umirjenega prometa smejo zapeljati vozila lastnikov oziroma najemnikov stanovanj, garaž ali poslovnih prostorov. Kolikor imajo zagotovljen parkirni prostor na dvorišču so upravičeni do vstopa v območje umirjenega prometa 24 ur na dan, v nasprotnem primeru pa lahko vršijo samo dostavo v dostavnem času iz dostavnih mest. Pristojni organ izda upravičencem pravila dovoza - dovoljenje, v katerem navede pogoje.

(7) Ne glede na določila prejšnjega odstavka, se strošek izdelave elektronske vstopne kartice ali njej enakovredne elektronske naprave ne plača za potrebe vstopanja vozil nujne medicinske pomoči, gasilskih vozil, vozil zaščite in reševanja, vozil policije, vozil v lasti ali uporabi Mestne uprave MOM.

(8) Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje umirjenega prometa pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

(9) V primeru, da je na lokaciji premičnih fizičnih zapor omogočena video detekcija registrskih oznak ali je vstop možen preko domofonske naprave, izdaja elektronske kartice ni potrebna.

(10) Pristojni organ z odločbo odloči o odvzemu dovolilnice in preklicu elektronske kartice, če se ta uporablja, za čas štiriindvajset mesecev od odvzema dovolilnice:

- v nasprotju z določili tega odloka;

- v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa.

(11) Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz desetega odstavka tega člena pristojnemu organu vrniti dovolilnico.

 

33. člen

(vstop v varovana območja umirjenega prometa s prilagojenim režimom)

(1) Varovana območja umirjenega prometa s prilagojenim režimom so:

- območje Tržnice na Vodnikovem trgu in Pristaniški ulici;

- območje na Pohorski ulici v bližini objekta Pohorske vzpenjače.

(2) V varovana območja iz prejšnjega odstavka smejo zapeljati vozila, kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa in:

- vozila stanovalcev;

- vozila pravnih oseb in najemnikov poslovnih prostorov;

- vozila s katerimi se izvaja dostava kot oskrba subjektov iz prve in druge alineje tega odstavka;

- vozila za izvajanje dostave za potrebe izvajanja javnih prireditev;

- službena vozila MOM.

(3) V varovano območje tržnice smejo zapeljati tudi:

- vozila za potrebe izvajanja dostave za izvajanje tržnične dejavnosti;

- vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov, ki so na električni pogon.

(4) V varovano območje na Pohorski ulici smejo zapeljati tudi:

- vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov;

- avto-taksi vozila z dovoljenjem za opravljanje avto-taksi dejavnosti na območju MOM;

- električna vozila, ki se oddajajo v najem po sistemu »souporaba vozila«;

- vozila, potrebna za izvajanje upravljanja z žičniškimi napravami ter površinami za šport in rekreacijo;

- avtodomi, ki bodo koristili postajališče za avtodome.

(5) Razen vozil kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa, službenih vozil MOM in vozil iz prejšnjega odstavka, smejo vozila v varovano območje zapeljati na podlagi dovoljenja pristojnega organa.

(6) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom.

(7) Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v varovano območje umirjenega prometa pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

(8) V primeru, da je na lokaciji premičnih fizičnih zapor omogočena video detekcija registrskih oznak ali je vstop možen preko domofonske naprave, izdaja elektronske kartice ni potrebna.

(9) Ne glede na določila prejšnjega odstavka, se strošek izdelave elektronske vstopne kartice ali njej enakovredne elektronske naprave ne plača za potrebe vstopanja vozil nujne medicinske pomoči, gasilskih vozil, vozil zaščite in reševanja, vozil policije, vozil v lasti ali uporabi Mestne uprave MOM.

(10) V primeru neupravičene uporabe elektronske vstopne kartice ali ugotovljenih kršitev uporabe prostora za izvajanje dostave, ki bi pomenile zamudo v javnem potniškem prometu, lahko pristojni organ z odločbo odloči o odvzemu pravic iz dovoljenja iz tega člena ali spremembe pravic na elektronski vstopni kartici.

 

34. člen

(varovano območje skupnega prometnega prostora)

(1) Varovana območja skupnega prometnega prostora so:

- Cafova ulica;

- Glavni trg, Koroška cesta med krožiščem pri Glavnem mostu do krožišča pri Vodnikovem trgu in Poštna ulica;

- ulica Račji dvor;

- Lent na območju med Sodnim in Vodnim stolpom v času omejitev z delovanjem premičnih fizičnih zapor.

(2) V varovana območja skupnega prometnega prostora iz prejšnjega odstavka smejo zapeljati vozila kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa ter:

- vozila za potrebe izvajanja dostave in za potrebe vzdrževanja ali obnavljanja objektov;

- vozila za potrebe izvajanja kurirskih storitev, servisne dejavnosti in izvajanje varovanja premoženja v območju za pešce, ki za pogon uporabljajo plin, ali je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6, ali električni pogon;

- vozila lastnikov ali najemnikov garaž, parkirnih mest in stanovanj znotraj varovanega območja skupnega prometnega prostora, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozila lastnikov ali najemnikov poslovnih prostorov znotraj varovanega območja skupnega prometnega prostora, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozila zaposlenih v poslovnih prostorih znotraj varovanega območja skupnega prometnega prostora, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t in imajo zagotovljeno parkirno mesto v območju;

- vozila voznikov, ki prevažajo otroke v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol;

- vozila gospodarskih javnih služb, ko opravljajo gospodarsko javno službo z vozili, ki za pogon uporabljajo plin, ali je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6, ali električni pogon;

- vozila gospodarskih javnih služb, ko opravljajo gospodarsko javno službo z vozili, ki jih imajo v uporabi na dan uveljavitve tega odloka;

- vozila za potrebe izvajanja prireditev, katerih organizatorka je MOM;

- vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov;

- vozila gostov hotela, ki je lociran v območju in ima lastno parkirišče in na podlagi prvega odstavka 15. člena tega odloka;

- vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti;

- gasilska vozila in vozila gasilcev.

(3) Vozila iz drugega odstavka tega člena, razen tistih, ki jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa, smejo zapeljati v varovano območje skupnega prometnega prostora, če imajo dovoljenje pristojnega organa.

(4) Dovoljenje iz prejšnjega odstavka izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj petnajst dni pred namenom vstopanja v območje za pešce.

(5) Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

(6) Za vstop v varovano območje skupnega prometa se plačuje prevoznina, razen za vozila, kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa in za:

- vozila v dostavnem času, katerih največja dovoljena masa ne presega 5 t;

- vozila za potrebe dostave za izvajanje investicijskih vzdrževalnih del na objektih v lasti MOM in javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je MOM, kadar je investitor del MOM;

- vozila iz tretje, četrte, pete, šeste, sedme, osme, devete, desete, enajste in dvanajste alineje drugega odstavka tega člena.

(7) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki mu je pristojni organ izdal dovoljenje iz četrtega odstavka tega člena, dovolilnice iz petega odstavka tega člena pa ni namestil na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

(8) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz petega odstavka tega člena ali dovolilnico, ki je bila izdana za drugo vozilo.

(9) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki zapelje v varovano območje skupnega prometnega prostora brez dovoljenja iz četrtega odstavka tega člena.

(10) Neupravičeno uporabljeno dovolilnico iz petega odstavka tega člena občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu.

(11) O odvzemu dovolilnice iz prejšnjega odstavka se izda potrdilo.

(12) Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

(13) V primeru, da je na lokaciji premičnih fizičnih zapor omogočena video detekcija registrskih oznak ali je vstop možen preko domofonske naprave, izdaja elektronske kartice ni potrebna.

(14) Ne glede na določila prejšnjega odstavka, se strošek izdelave elektronske vstopne kartice ali njej enakovredne elektronske naprave ne plača za potrebe vstopanja vozil nujne medicinske pomoči, gasilskih vozil, vozil zaščite in reševanja, vozil policije, vozil v lasti ali uporabi Mestne uprave MOM.

(15) Pristojni organ lahko z odločbo odloči o preklicu dovoljenja in odvzemu dovolilnice ter spremembi pravic na elektronski vstopni kartici:

- če se ta uporablja v nasprotju z določili tega odloka;

- če se ta uporablja v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa;

- če imetnik dovolilnice omogoči uporabo te dovolilnice za drugo vozilo.

(16) Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz prejšnjega odstavka pristojnemu organu vrniti dovolilnico.

(17) Vlagatelj, kateremu je bilo dovoljenje preklicano na podlagi petnajstega odstavka tega člena, v obdobju štiriindvajset mesecev ne more pridobiti novega dovoljenja iz tretjega odstavka tega člena.

(18) Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov za vozila invalidov in vozila invalidskih organizacij izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje za pešce. Upravičenost izdaje dovoljenja na podlagi meril potrdi komisija, ki jo imenuje župan in je sestavljena iz predstavnikov invalidskih organizacij, sveta invalidov in pristojnega organa.

 

35. člen

(dostava v varovanem območju skupnega prometnega prostora)

(1) Dostava v območju se opravlja v dostavnem času med 5.00 in 10.00. Vožnja v območju izven dostavnega časa je dovoljena za vozila, kot jih določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa in vožnjo:

- vozil za izvajanje varovanja premoženja, z največ enim vozilom upravičenca, na električni pogon;

- vozil za izvedbo intervencije;

- vozil lastnikov ali najemnikov garaž znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vozil lastnikov, ali najemnikov poslovnih prostorov, ali stanovanj znotraj varovanega območja skupnega prometnega prostora, če imajo zagotovljen parkirni prostor, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 t;

- vožnja uporabnikov javnih garaž znotraj varovanega območja skupnega prometa;

- vozil za izvajanje gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov;

- vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti;

- gasilskih vozil in vozil gasilcev.

(2) V varovanem območju skupnega prometa je v dostavnem času dovoljena vožnja in ustavitev vozil do 5 t največje dovoljene mase.

(3) Prekoračitev največje dovoljene mase 5 t je dovoljena za dostavo gradbenega materiala ali drugih izdelkov, ki imajo takšno dimenzijo, maso in obliko, da jih ni mogoče dostaviti drugače, le s posebnim dovoljenjem za prevoz, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ.

(4) Za izvajanje dostave smejo vozila v območje zapeljati do 9.30, čas od 9.30 do 10.00 je namenjen izključno njihovemu izvozu iz območja. Dostava v Poštno ulico se izvaja do 7.00, kasneje pa iz Glavnega trga in iz dostavnih mest na Slomškovem trgu.

(5) Dostava na območje Lenta se izvaja na posebej označena dostavna mesta, pri čemer se za dostavo izven dostavnega časa iz prvega odstavka tega člena, plačuje mesečna parkirnina v višini 250 eurov. Pristojni organ lahko s posebnim sklepom odloči o oprostitvi plačila mesečne parkirnine, hkrati pa lahko omeji število parkirnih mest glede na prometne okoliščine in potrebe.

(6) Zaradi prevoza, nakladanja in razkladanja tovora ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev oziroma poškodovana javna površina.

(7) Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje tudi izven dostavnega časa.

(8) Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

(9) V primeru, da je na lokaciji premičnih fizičnih zapor omogočena video detekcija registrskih oznak ali je vstop možen preko domofonske naprave, izdaja elektronske kartice ni potrebna.

(10) Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

(11) V primeru ravnanja v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena, lahko pristojni organ z odločbo odloči o odvzemu pravic iz dovoljenja iz 34. člena tega odloka.

 

36. člen

(vozila hotelskih gostov)

(1) Vozila gostov hotela, ki je lociran v območju za pešce, v varovanem območju skupnega prometnega prostora in v varovanem območju umirjenega prometa ter ima lastno parkirišče, smejo zapeljati v območje za pešce, v varovano območje skupnega prometnega prostora in v varovano območje umirjenega prometa tudi če nimajo dovoljenja ali dovolilnice pristojnega organa.

(2) Upravičenost uvoza izkazujejo z dokumentom o rezervaciji hotela, z vavčerjem, z elektronsko pošto o kontaktiranju hotela, s hotelski ključem in podobno. Navedeni dokumenti so lahko v pisni ali v elektronski obliki.

 

37. člen

(vozila voznikov, ki prevažajo otroke v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol)

(1) Vozila voznikov, ki prevažajo otroke v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol, ki so locirane v območju za pešce, v varovanem območju skupnega prometnega prostora in v varovanem območju umirjenega prometa ter imajo lastno parkirišče, smejo zapeljati v območje za pešce, v varovano območje skupnega prometnega prostora in v varovano območje umirjenega prometa tudi če nimajo dovoljenja ali dovolilnice pristojnega organa.

(2) Upravičenost uvoza se preverja na podlagi seznama registrskih številk upravičenih oseb za spremstvo otroka v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol.

 

38. člen

(izjemen vstop v posebna območja)

Imetnikom veljavnih letnih dovoljenj za vstop v območje za pešce, v varovano območje umirjenega prometa in v varovano območje skupnega prometnega prostora je v času veljavnosti dovoljenja omogočena izdaja do dveh dovolilnic za izjemen vstop zaradi posebej utemeljenih razlogov tudi izven dostavnega časa brez dodatnega plačila upravne takse.

 

3. VIŠINA PARKIRNIN IN PREVOZNIN

 

39. člen

(parkirnine za parkirne površine na posebej urejenih parkiriščih izven vozišč javnih cest, na katerih se parkira pod pogoji upravitelja parkirišča)

(1) Parkirnina na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka se obračunava ob delovnih dneh od 6.00 do 22.00.

(2) Parkirnina na parkirnih površinah iz prejšnjega odstavka znaša:

- 1,50 eurov za vsako začeto uro parkiranja;

- 65 eurov za mesečni zakup parkirnega mesta.

(3) Parkirnina na parkirnih površinah iz prvega odstavka tega člena znaša 2 eura za vsako začeto uro parkiranja na vseh parkirnih mestih namenjenih tovornjakom in avtobusom.

(4) Pri zakupu parkirnega mesta na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka za obdobje od šest do enajst mesecev se prizna 10 % popust, za obdobje dvanajst mesecev in več pa popust v višini 15 %.

(5) Pri zakupu parkirnega mesta na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka, se stanovalcem s stalnim prebivališčem, ki imajo dostop do stanovanja samo s te parkirne površine, prizna 50 % popust.

(6) Na parkirnih površinah iz prvega odstavka tega člena kjer ni nameščenih avtomatskih naprav za plačevanje storitev (parkomatov), se lahko omogoči mesečni zakup parkirnega mesta ali plačilo s sistemom iz sedmega odstavka 12. člena tega odloka.

(7) O mesečnem zakupu parkirnega mesta se sklene pogodba.

 

40. člen

(parkirnine za parkirne površine na/ob voziščih javnih cest, za parkiranje bivalnih vozil in/ali bivalnih priklopnikov ter na dostavna mesta)

(1) Parkirnina na parkirnih površinah iz druge alineje drugega odstavka 12. člena, drugega odstavka 17. člena in iz četrtega odstavka 21. člena tega odloka se obračunava ob delovnih dneh od 8.00 do 19.00.

(2) Parkirnina za eno uro parkiranja na parkirnih površinah iz prejšnjega odstavka znaša:

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 1, razen na parkirnih mestih parkirišča ob Partizanski cesti pri Železniški postaji;

- 0,60 eurov na parkirnih mestih parkirišča ob Partizanski cesti pri Železniški postaji (CONA1);

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 2;

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 3;

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 4, razen na parkirnih mestih ob/na vozišču ceste na Slomškovem trgu ter Orožnovi ulici;

- 1,70 eura na parkirnih mestih ob/na vozišču ceste na Slomškovem trgu ter Orožnovi ulici (CONA 4);

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 5;

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 6;

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 7;

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 8;

- 0,60 eurov na vseh parkirnih mestih na območju CONA 9;

- 1 euro na vseh parkirnih mestih na območju CONA 10;

- 0,60 eurov na vseh parkirnih mestih na območju CONA 11;

- 0,60 eurov na ostalih parkirnih mestih, kjer je to določeno s prometno signalizacijo.

(3) Parkirnina na parkirnih površinah iz prvega odstavka tega člena znaša 65 eurov mesečno v CONAH 1, 5, 7, 9, 11 in v CONI 6 na Smetanovi ulici v območju med Prežihovo ulico in Turnerjevo ulico ter 30 eurov mesečno na ostalih parkirnih površinah, kjer je to določeno s prometno signalizacijo. 

(4) Parkirnina za parkiranje na parkirnih površinah za avtodome znaša 1,50 eurov za eno uro ali 15 eurov na dan. Dodatno je mogoče plačati koriščenje komunalnih storitev, ki znaša 5 eurov na dan.

(5) Parkiranje do največ 10 minut je samo za prvo parkiranje v katerikoli isti coni oziroma na kateremkoli istem parkirišču brezplačno, razen na parkiriščih na/ob občinskih cestah pod Snežnim stadionom na mariborskem Pohorju, kjer je parkiranje brezplačno do 120 minut. Parkirnina na navedeni parkirni površini, se obračunava vse dni v tednu med 6.00 in 18.00. Začetni dve uri parkiranja z označenim časom prihoda sta na navedenem parkirišču brezplačni, vsaka nadaljnja ura znaša 0,60 eurov. Pristojni organ s predpisano prometno signalizacijo označi parkirišča, kjer je parkiranje brezplačno več kot 10 minut.

(6) Parkiranje na parkirišču pokopališča Pobrežje – Greenwich, je za prvo parkiranje brezplačno do 120 minut. Parkirnina se obračunava od ponedeljka do vključno petka med 6.00 in 18.00. Začetni dve uri parkiranja z označenim časom prihoda sta na navedenem parkirišču brezplačni, vsaka nadaljnja ura znaša 0,60 eurov. Pristojni organ s predpisano prometno signalizacijo označi parkirišča, kjer je parkiranje brezplačno več kot 10 minut.

(7) Pri mesečnem plačilu parkirnine v višini 65 eur iz tretjega odstavka tega člena za obdobje od šest do enajst mesecev se prizna 10 % popust, za obdobje dvanajst mesecev in več pa popust v višini 15 %.

(8) O mesečnem plačilu parkirnine iz prejšnjega odstavka se sklene pogodba.

(9) Mesečno plačilo parkirnine iz tretjega odstavka tega člena se omogoči na parkirnih mestih na/ob naslednjih občinskih cestah ali odsekih teh cest:

- na parkirnih mestih v območjih CONA 1, CONA 5, CONA 7, CONA 9, CONA 11;

- na parkirnih mestih v območju CONA 6 na Smetanovi ulici v območju med Prežihovo ulico in Turnerjevo ulico;

- na ostalih parkirnih mestih, kjer je to določeno s prometno signalizacijo.

 

41. člen

(posebna določila za parkirnine za parkirne površine na/ob voziščih javnih cest)

(1) Za izdajo dovoljenja iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za potrebe parkiranja vozil stanovalcev s stalnim prebivališčem na območju, na katerem je uvedeno plačilo parkirnine, pod pogojem, da je stanovalec s stalnim prebivališčem lastnik vozila, uporabnik službenega vozila ali uporabnik vozila na podlagi pogodbe o lizingu, se plača parkirnina, ki znaša:

- za izdana dovoljenja za parkiranje na območjih CONA 1, CONA 2, CONA 3, CONA 4, CONA 6, CONA 8 in CONA 10 v znesku 180 eurov za dve leti za prvo vozilo in 360 eurov za dve leti za drugo vozilo;

- za izdana dovoljenja za parkiranje na območjih CONA 5, CONA 7, CONA 9 in CONA 11 ter ostalih parkirnih mestih, kjer je to določeno s prometno signalizacijo v znesku 150 eurov za dve leti za prvo vozilo in 300 eurov za dve leti za drugo vozilo.

(2) Za izdajo dovoljenja iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za parkiranje službenih vozil pravnih oseb, službenih vozil in vozil za službene potrebe samostojnih podjetnikov posameznikov ali posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, je parkirnina seštevek parkirnin posameznih vozil. Parkirnina za vozila iz tega odstavka se plača:

- za izdana dovoljenja za parkiranje na območjih CONA 1, CONA 2, CONA 3, CONA 4, CONA 6, CONA 8 in CONA 10 v znesku 180 eurov letno za prvo vozilo, 360 eurov letno za drugo vozilo in 540 eurov letno za tretje vozilo;

- za izdana dovoljenja za parkiranje na območjih CONA 5, CONA 7, CONA 9 in CONA 11 ter ostalih parkirnih mestih, kjer je to določeno s prometno signalizacijo v znesku 150 eurov letno za prvo vozilo, 300 eurov letno za drugo vozilo in 450 eurov letno za tretje vozilo.

(3) Na območju Lenta, južno od Koroške ceste, Glavnega trga in Ulice Kneza Koclja, se na vseh parkirnih površinah na/ob občinski cesti, razen na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka, omogoči parkiranje vozil, za katerega je bilo izdano dovoljenje iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za območje CONA 4 in CONA 6.

(4) Na območju, ki je na zahodu omejeno s Kočevarjevo ulici, na severu z Gosposvetsko cesto in Slovensko ulico, na vzhodu s Tyrševo ulico in na jugu s cestami na Lentu, se na vseh parkirnih površinah na/ob občinski cesti, razen na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka, omogoči parkiranje vozil za katera je bilo izdano dovoljenje iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za območje CONA 4 in CONA 6.

(5) Na območju, ki je na zahodu omejeno s Tyrševo ulico, na severu s Partizansko cesto in Slovensko ulico, na vzhodu z Mlinsko ulico in na jugu s cestami na Lentu, se na vseh parkirnih površinah na/ob občinski cesti, razen na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka, omogoči parkiranje vozil za katera je bilo izdano dovoljenje iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za območje CONA 4 in CONA 2.

(6) Na območju, ki je na zahodu omejeno s Kajuhovo ulico, na severu z ulicami ob Mestnem parku in Vinarsko ulico, na vzhodu z Ulico heroja Tomšiča in na jugu s Slovensko ulico ter Gosposvetsko cesto, se na vseh parkirnih površinah na/ob občinski cesti, razen na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka, omogoči parkiranje vozil za katera je bilo izdano dovoljenje iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za območje CONA 5 in CONA 3.

(7) Na območju, ki je na zahodu omejeno z Ulico heroja Tomšiča, na severu s Tomšičevo ulico, na vzhodu s Partizansko cesto (mimo železniške postaje) in na jugu s Slovensko ulico ter Partizansko cesto, se na vseh parkirnih površinah na/ob občinski cesti, razen na parkirnih površinah iz prve alineje drugega odstavka 12. člena tega odloka, omogoči parkiranje vozil za katera je bilo izdano dovoljenje iz prvega odstavka 14. člena tega odloka za območje CONA 1 in CONA 3.

 

42. člen

(parkirnina za ostale parkirne površine)

(1) Za službena vozila državnih organov in tujih diplomatskih predstavništev se parkirnina za uporabo parkirnih prostorov iz 15. člena tega odloka plača v višini 250 eurov mesečno na parkirno mesto.

(2) Za vozila hotelskih gostov se parkirnina za uporabo parkirnih prostorov iz 15. člena tega odloka plača v višini 250 eurov mesečno na parkirno mesto.

 

43. člen

(plačilo prevoznine)

(1) Plačilo prevoznine za vozila, določena v 28. in 32. členu tega odloka, se določi kot plačilo dnevne prevoznine ali plačilo letne prevoznine.

(2) Določeni zneski prevoznine vključujejo davek na dodano vrednost.

(3) Dnevna prevoznina se plača v višini:

-  40 eurov za vozila do 5 t največje dovoljene mase;

-  300 eurov za vozila od 5 t do 10 t največje dovoljene mase;

-  400 eurov za vozila od 10 t do 15 t največje dovoljene mase;

-  500 eurov za vozila od 15 t do 20 t največje dovoljene mase;

-  600 eurov za vozila nad 20 t največje dovoljene mase.

(4) Letna prevoznina se plača v višini:

-  600 eurov za vozila do 5 t največje dovoljene mase;

-  1.600 eurov za vozila od 5 t do 10 t največje dovoljene mase;

-  2.100 eurov za vozila od 10 t do 15 t največje dovoljene mase;

-  3.100 eurov za vozila od 15 t do 20 t največje dovoljene mase;

-  4.100 eurov za vozila nad 20 t največje dovoljene mase.

(5) Investitorja, ki obnavlja zgradbe v območju mesta, katerega ureja predpis o prostorskih ureditvenih pogojih za območje starega mestnega jedra v Mariboru in investitorja, ki obnavlja spomenike nepremične kulturne dediščine v CONI B, kot jo določa predpis o razglasitvi nepremičnih kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju MOM, za postavitev gradbenih odrov in gradbišč se za obdobje dveh mesecev oprosti plačila prevoznine za vožnjo z vozili, katerih največja dovoljena masa ne presega 5 t v območju za pešce, kadar ti dostavljajo opremo za postavitev gradbenih odrov in vzpostavitev gradbišč na javni površini.

(6) Župan lahko s posebnim sklepom odloči o oprostitvi plačila prevoznine ali plačila deleža prevoznine.

 

44. člen

(taksa za vozila na električni pogon, ki se oddajo v najem po sistemu »souporabe avtomobila«)

Za uporabo parkirnih prostorov iz 25. člena tega odloka se plača taksa, ki za posamezno parkirno mesto znaša 100 eurov.

 

45. člen

(storitev »parkiranje s polnjenjem«)

(1) Za polnjenje električnih vozil na polnilnih postajah v lasti in upravljanju MOM je uporabnik dolžan plačati storitev »parkiranje s polnjenjem«.

(2) Za storitev »parkiranje s polnjenjem« na AC postajah, mora uporabnik plačati:

- za eno uro polnjenja z močjo do 7,99 kW, 3 eure;

- za eno uro polnjenja z močjo do 11,99 kW, 3,50 eurov;

- za eno uro polnjenja z močjo do 22,99 kW, 4,50 eurov.

(3) Parkirišča morajo biti označena s predpisano prometno signalizacijo, ki označuje režim parkiranja in polnjenja na parkirnih mestih, kjer se izvaja parkiranje s polnjenjem.

(4) Storitev parkiranje s polnjenjem je omejena na 120 minut. Po izteku časa, mora uporabnik vozilo prestaviti na drugo parkirno mesto.

(5) Plačilo polnjenja se izvaja v sistemu mobilnega plačevanja parkirnin ali s predplačniško kartico, ki jo izda upravljavec sistema.

(6) Parkiranje s polnjenjem je dovoljeno za čas polnjenja električnega vozila. Po zaključenem polnjenju, se mora vozilo iz parkirišča s polnjenjem umakniti.

(7) Uporabnik, za katerega je bilo ugotovljeno, da ne odpelje vozila in kateri je bil s strani izvajalca nadzora obveščen, da bo zoper njega podan predlog za uvedbo postopka o prekršku zaradi neplačila parkirnine, lahko v osmih dneh od prejema obvestila izvajalca o neplačilu parkirnine na vozilu, plača dnevno parkirnino v višini 18,70 eurov. V primeru pačila zneska iz prejšnjega stavka, izvajalec ne poda predloga za uvedbo postopka o prekršku zaradi neplačane parkirnine.

(8) Za storitev polnjenja e-koles na za to namenjenih točkah, mora uporabnik plačati 1 euro za vsakokratno polnjenje e-kolesa ali manjšega drugega električnega prevoznega sredstva (e-rolka, e-skiro, …).

(9) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek uporabnik, ki na parkirni površni »parkiranje s polnjenjem« ne postopa skladno z določili tega člena.

 

46. člen

(brezplačno parkiranje)

(1) Zdravstveni delavci, delavci socialnih služb in delavci invalidskih organizacij smejo ob obiskih oskrbovancev (bolnikov, ostarelih, onemoglih in invalidov) na domu zaradi nujnih in neodložljivih storitev, potrebnih za njihovo zdravje in življenje, za največ dve uri brezplačno parkirati na parkiriščih na/ob voziščih javnih cest, ki so označena s predpisano prometno signalizacijo (bela cona).

(2) Na način iz prejšnjega odstavka lahko parkirajo tudi:

- osebe, ki imajo zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih, ali zgornjih okončin, ali medenice priznano najmanj 60 % telesno okvaro;

- osebe z multiplo sklerozo;

- osebe z mišičnimi in živčno-mišičnimi obolenji z ocenjeno najmanj 30 % telesno okvaro;

- težko duševno prizadete osebe, ki jim je zaradi tega priznana invalidnost po predpisih o varstvu telesno in duševno prizadetih oseb;

- osebe, ki imajo najmanj 90 % telesno okvaro zaradi izgube vida;

- mladoletne osebe, ki so težko telesno ali duševno prizadete oziroma so zaradi izgube, okvare, paraliziranosti spodnjih okončin ali medenice ovirane pri gibanju.

(3) Vozilo mora biti označeno z veljavno parkirno karto, kot jo določa zakon, ki ureja pravila cestnega prometa.

 

4. VALORIZACIJA

 

47. člen

(valorizacija vrednosti dovolilnic, parkirnin in prevoznin)

Valorizacijo vrednosti dovolilnic, parkirnin in prevoznin, zaradi uskladitve vrednosti z indeksom cen življenjskih potrebščin, ugotovi župan s sklepom ob koncu tekočega leta za naslednje leto. Sklep se objavi v uradnem glasilu občine.

 

5. RAVNANJE Z NEPRAVILNO PARKIRANIMI IN ZAPUŠČENIMI VOZILI

 

48. člen

(pogoji in način odstranitve in hrambe nepravilno parkiranih vozil)

(1) Občinski redar odredi odstranitev oziroma odvoz vozila z vozilom »pajkom« v skladu s pogoji in načinom, določenim v zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa in tem odloku. Poleg primerov, določenih v zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa, lahko občinski redar odredi odstranitev nepravilno parkiranega ali zapuščenega vozila tudi, če je vozilo parkirano:

- na mestu, kjer zakriva postavljeno prometno signalizacijo ali napravo, ki daje svetlobne signale;

- na prehodu za pešce ali v razdalji, manjši od 5 m pred prehodom;

- na križišču ali v razdalji, manjši od 15 m od najbližjega roba vozišča prečne ceste;

- na mestu, na katerem bi parkirano vozilo onemogočilo vključitev v promet že parkiranemu vozilu;

- tako, da onemogoča promet intervencijskih vozil;

- na posebej označenem delu ceste, kjer sta parkiranje in ustavitev izrecno prepovedana s predpisano označbo na vozišču in prometnim znakom z dopolnilno tablo, na kateri je simbol vozila za odvoz nepravilno parkiranih vozil – kadar označba na vozišču zaradi njegove površinske lastnosti ni mogoča, pa le s predpisanim prometnim znakom z dopolnilno tablo, na kateri je simbol vozila za odvoz nepravilno parkiranih vozil;

- na območju pasov za razvrščanje pred križiščem;

- na cesti z dvema ali več prometnimi pasovi;

- na posebnem prometnem pasu za vozila mestnega javnega prevoza potnikov;

- na postajališču ali obračališču mestnega linijskega prevoza potnikov;

- na posebej označenem delu javne površine, kjer vozilo ovira namensko rabo te površine;

- na parkirni površini, ki ni namenjena parkiranju tovrstnih vozil;

- na vseh javnih površinah, ki niso namenjene prometu vozil (uničene ali zvožene zelenice, površine, ki so nasute z gramozom brez soglasja pristojnega organa in podobno);

- na trgu, zelenici, v drevoredu ali parku, razen če gre za vozila gospodarskih javnih služb, ki opravljajo svoje naloge;

- v območju umirjenega prometa ali v območju skupnega prometnega prostora, na mestu, ki ni izrecno določen s prometno signalizacijo, da je ustavitev ali parkiranje dovoljeno.

(2) Občinski redar izda pisno odredbo za odvoz vozila z vozilom »pajkom«, ki jo namesti na vozilo tako, da jo voznik zlahka opazi.

(3) Odredba za odvoz vozila mora vsebovati:

- registrsko številko vozila,

- znamko in tip vozila,

- kraj prekrška,

- datum in čas prekrška.

 

49. člen

(izvajalec odvoza)

(1) Odvoz zapuščenega ali nepravilno parkiranega vozila iz prejšnjega člena opravi izbrani izvajalec.

(2) Izvajalec je dolžan vozilo, ki je nepravilno parkirano in ogroža varnost cestnega prometa, odstraniti v najkrajšem možnem času.

(3) Odvoz vozila se opravi na stroške lastnika oziroma uporabnika vozila.

(4) Stroški odvoza iz prvega odstavka tega člena znašajo 100 eurov.

(5) Višina stroškov, potrebnih za odstranitev tovornega vozila, avtobusa ali drugega vozila, ki ga ni mogoče odstraniti z vozilom »pajkom«, se zaračuna po dejanskih stroških, kot jih odmeri izvajalec storitve odstranitve tovornega vozila, avtobusa ali drugega vozila.

 

50. člen

(hramba vozil)

(1) Izvajalec opravlja dejavnost hrambe in varovanja vozil na za to določenem in urejenem prostoru. Na poslovnem prostoru mora biti na vidnem mestu označena firma izvajalca, čas poslovanja in cenik.

(2) Izvajalec mora zagotoviti, da se lahko vozilo prevzame kadarkoli.

(3) Lastnik ali uporabnik odstranjenega oziroma odpeljanega vozila je dolžan plačati stroške hrambe in varovanja vozila, ki znašajo 5 eurov na dan in se začnejo obračunavati 24 ur po odstranitvi vozila.

 

51. člen

(odgovornost izvajalca)

(1) Izvajalec odgovarja za morebitne poškodbe ali tatvino vozila od začetka izvajanje odredbe, s katero je bil odrejen odvoz vozila do prevzema vozila.

(2) Odredba se začne izvajati z nameščanjem opreme za odvoz vozila.

 

52. člen

(stroški odvoza)

(1) Voznik oziroma uporabnik vozila mora plačati izvajalcu 50 % višine stroškov, določenih za odvoz vozila, če želi prevzeti vozilo na kraju prekrška, potem, ko je občinski redar že napisal odredbo za odvoz vozila, izvajalec pa s kraja prekrška vozila še ni odpeljal.

(2) Voznik oziroma uporabnik vozila mora plačati stroške iz prejšnjega odstavka takoj na kraju prekrška, sicer se šteje, da voznik ne želi prevzeti vozila na kraju prekrška.

(3) Šteje se, da je vozilo odpeljano, ko vozilo »pajek« spelje z mesta, kjer je naložil vozilo.

 

53. člen

(vrnitev odstranjenega vozila)

(1) Izvajalec vrne odstranjeno vozilo na mestu hrambe, ko lastnik ali uporabnik vozila predloži dokazila o plačilu stroškov odvoza in varovanja vozila.

(2) Če lastnik ali uporabnik vozila ne prevzame vozila v tridesetih dneh od dneva odvoza vozila, se šteje, da je to vozilo zapuščeno, izvajalec pa ravna z vozilom po postopku, določenem za zapuščena vozila.

 

54. člen

(ravnanje z zapuščenimi vozili)

(1) Občinski redar ravna z zapuščenimi vozili skladno z določili zakona, ki ureja pravila cestnega prometa.

(2) Postopek ravnanja z zapuščenim vozilom se uporablja tudi za vozila iz prejšnjega člena tega odloka.

 

55. člen

(odredba za odstranitev)

Odredba za odstranitev vozila mora vsebovati:

- znamko, tip in barvo vozila,

- lokacijo zapuščenega vozila,

- datum zaznave zapuščenega vozila,

- številko in datum izdaje pisne odredbe,

- morebitne identifikacijske oznake vozila (številka šasije, številka motorja, itd.).

 

56. člen

(varovanje prevzetih zapuščenih vozil)

(1) Izvajalec zagotovi 24-urno hrambo in varovanje prevzetih vozil pred poškodbami in tatvinami ter škodno zavarovanje za čas hrambe.

(2) Na poslovnem prostoru izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest mora biti na vidnem mestu označena firma ter čas poslovanja in postopek izdajanja zapuščenih vozil.

 

57. člen

(evidenca prevzetih zapuščenih vozil)

Izvajalec vodi evidenco prevzetih zapuščenih vozil, ki mora obsegati podatke iz 55. člena tega odloka in datum ter uro prevzema zapuščenega vozila.

 

58. člen

(predaja zapuščenega vozila)

Izvajalec preda vozilo lastniku na podlagi listine, s katero dokaže, da je lastnik zapuščenega vozila. Lastnik vozila mora pred prevzemom plačati stroške odvoza in hrambe.

 

59. člen

(uničenje zapuščenega vozila)

Če lastnik zapuščenega vozila ne prevzame v roku treh mesecev od izdaje odredbe, se vozilo uniči po določilih predpisov, ki urejajo ravnanje z zapuščenimi predmeti.

 

60. člen

(obveščanje)

(1) Po preteku treh mesecev ali po lastnikovem prevzemu zapuščenega vozila izvajalec obvesti odredbodajalca o morebitnih identifikacijskih oznakah odstranjenega zapuščenega vozila, zaradi nadaljnjega vodenja postopka o prekršku zoper lastnika vozila.

(2) Z globo 680 eurov se kaznuje izvajalec javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest, če ravna v nasprotju z določili prejšnjega člena, odgovorna oseba izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest pa se kaznuje z globo 120 eurov.

 

61. člen

(odgovornost lastnika vozila)

(1) Če je prekršek po tem odloku storjen z vozilom, pa ni mogoče ugotoviti, kdo je storilec, se za prekršek kaznuje lastnik oziroma imetnik pravice uporabe vozila, razen če dokaže, da tega prekrška ni storil.

(2) Če je lastnik oziroma imetnik pravice uporabe vozila, s katerim je storjen prekršek iz prejšnjega odstavka, pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik, posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, državni organ ali samoupravna lokalna skupnost, se kaznuje za prekršek odgovorna oseba.

 

6. RAVNANJE Z ZAPUŠČENIMI KOLESI IN LAHKIMI MOTORNIMI VOZILI

 

62. člen

(ravnanje s kolesi in lahkimi motornimi vozili, ki ovirajo normalno rabo urbane opreme ali ogrožajo varnost uporabnikov javnih površin)

(1) Pregledniška služba izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest je dolžna nadzirati vsa dogajanja na urbani in prometni opremi in če ugotovi, da je na stojalih za kolesa, ali na drugi urbani in prometni opremi, ali na javni površini nameščeno kolo ali lahko motorno vozilo, ki že dalj časa ovira normalno rabo urbane opreme ali ogroža varnost uporabnikov, le-tega odstrani. Podatke o ugotovitvah s pregledov in odstranitvi vozil je pregledniška služba dolžna zapisovati in hraniti na predpisan način ter jih posredovati pristojnemu organu.

(2) Kolo oziroma lahko motorno vozilo šteje kot ovira, če:

- je zaklenjeno na urbano opremo več kot 7 dni in je razvidno, da ga nihče ni uporabljal;

- je puščeno na javni površini več kot 7 dni in je razvidno, da ga nihče ni uporabljal;

- je puščeno na javni površini ali ob urbani opremi več kot 7 dni in je v takšnem stanju, da vožnja z njim ni mogoča (brez sedeža, koles, krmila …);

- ogroža ostale uporabnike javnih površin.

(3) Odstranjeno kolo ali lahko motorno vozilo se odstrani na/v varovan prostor izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest.

(4) Seznam odstranjenih koles in lahkih motornih vozil se objavi na spletni strani izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest. Seznam mora obsegati osnovne značilnosti kolesa ali lahkega motornega kolesa (tovarniška številka, znamka, barva, stanje, fotografija ...) in lokacijo, kje je vozilo bilo zapuščeno.

(5) Kolo ali lahko motorno vozilo se preda lastniku ob predložitvi dokazila o lastništvu (račun ali druga listina, ki izkazuje lastništvo ter opis predmeta, kjer s posebnimi značilnostmi lastnik opiše predmet in je s tem možno sklepati, da je predmet njegov). Če lastnik kolesa ali lahkega motornega vozila le-tega ne zahteva nazaj v roku 90 dni od objave seznama, izvajalec javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest v sodelovanju s pristojnim organom, proda kolo ali lahko motorno vozilo skladno z določili zakona, ki ureja stvarno premoženje države in samoupravnih lokalnih skupnosti.

(6) V kolikor kolesa ali lahkega motornega vozila ni mogoče prodati, se slednje lahko uporabi v druge namene v javnem interesu ali uniči kot kosovni odpadek pri za to pristojnem organu.

 

7. NADZOR

 

63. člen

(nadzorni organ)

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka, za kršitev katerih je predpisana globa, opravlja Medobčinsko redarstvo.

 

8. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

64. člen

(prehodno obdobje za vozila izvajalcev gospodarskih javnih služb)

Izvajalci gospodarskih javnih služb morajo svoj vozni park prilagoditi na način, da bodo za opravljanje gospodarske javne službe uporabljali vozila, ki za pogon uporabljajo plin, ali je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6, ali električni pogon, v roku dveh let od uveljavitve tega odloka.

 

65. člen

(veljavnost predpisov)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o občinskih cestah (Medobčinski uradni vestnik, št. 32/17, 9/18, 15/19, 21/19, 22/20, 28/20, 29/20, 3/21, 30/21, 1/22, 7/22, 12/22, 3/23 in 13/23).

 

66. člen

(objava in veljavnost odloka)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Priloga:

- Cone parkirnih površin v Mestni občini Maribor

 

Številka: 0070-24/2023  

Datum: 21. marec 2024 

 

 

ŽUPAN

Aleksander Saša ARSENOVIČ