Na podlagi Zakona o varstvu v urejenih kopališčih (Uradni list SRS, št. 1/87), Pravilnika o varstvu v urejenih kopališčih (Uradni list SRS, št. 33/87), Pravilnika o higienskih zahtevah za kopalne vode (Uradni list SRS, št. 9/88) in Odloka o priobalnem pasu in koncesijah (Uradne objave, št. 11/96) ter 19. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave, št. 8/95 in Uradni list RS, št. 7/96) je Občinski svet Občine Piran na seji dne 16.05.1996 sprejel naslednji
 
ODLOK
O VARNOSTI, UPORABI, REDU IN ČISTOČI JAVNIH KOPALIŠČ, BAZENOV TER DRUGIH ODPRTIH MORSKIH VODAH V OBČINI PIRAN
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok ureja varstvo, uporabo, red in čistočo javnih kopališč. odprtih ali zaprtih bazenov ter drugih odprtih morskih voda v občini Piran.
 
Javna kopališča (v nadaljevanju: kopališča) so odprti ali zaprti bazeni ali naravna kopališča v vodnem prostoru, namenjena kopanju, rekreativnemu in športnemu plavanju ter skakanju v vodo, ki so v javni uporabi oziroma so namenjeni opravljanju gospodarske dejavnosti, za katero so izdana dovoljenja po predpisih o urejanju prostora in graditvi objektov in ki obratujejo trajno ali sezonsko, ter s katerimi razpolagajo oziroma jih upravljajo pravne osebe, registrirane za opravljanje kopališke dejavnosti (v nadaljevanju: lastniki oz. upravljavci kopališč).
 
Kot neurejeno kopališče se šteje priobalno zemljišče (morska obala) zunaj urejenih kopališč, za katero ni bilo izdano dovoljenje po predpisih o urejanju prostora in graditvi objektov in ni organizirana služba za opazovanje, reŠevanje in dajanje prve pomoči (v nadaljevanju neurejeno kopališče).
2. člen
Območje kopališča (kopni in morski del) mora biti vidno označeno
 
Lastnik oziroma upravljavec vodne površine in lastnik zemljišča, ki je ob vodni površini, kjer obstaja nevarnost utopitve mora dovoliti postavitev ustreznih opozorilnih tabel ter ostalih predpisanih sredstev v skladu s sprejetimi merili in pogoji s strani pristojnega ministrstva.
II. VARNOST, KONTROLA HIGIENE KOPALNIH VODA, RED IN ČISTOĆA
 
3. člen
Na vodnih površinah, namenjenih kopanju, je dovoljeno le kopanje.
 
Vodne površine, namenjene kopanju, morajo biti od drugih vodnih površin (namenjenih za druge športne dejavnosti kot so: čolnarjenje, jadranje, potapljanje, ipd.) fizično ločene ali vsaj označene z vidnimi, med seboj povezanimi plovki.
 
Na kopališčih na morju se smejo kopalci nahajati v mejah 150-metrskega pasu ob obali, če za to območje ni drugače predpisano.
4. člen
Lastnik oz. upravljavec kopališča mora zagotoviti zlasti:
 
  1. naprave, opremo in sredstva za varno obratovanje kopališča;
 
  1. vidno označitev nevarnosti ter označitev prepovedi in obveznosti, ki jih morajo upoštevati kopalci in obiskovalci;
 
  1. telefonsko ali radijsko zvezo z zdravstveno ustanovo ter centrom za obveščanje ali policijsko postajo, na morju pa tudi Upravo Republike Slovenije za pomorstvo;
 
  1. opremo in sredstva za reševanje iz vode in za dajanje prve pomoči.
 
Lastnik oz. upravljavec kopališča mora zlasti poskrbeti za:
 
  1. urejene dostope in izstope iz vode;
 
  1. neoviran dostop za reševalce in reševalna vozila;
 
  1. označena in primerno zavarovana nevarna mesta;
 
  1. namestitev predpisane reševalne opreme in sredstev za prvo pomoč;
 
  1. zavarovanje rizika za primer nezgode.
5. člen
Lastnik oz. upravljavec kopališča je med njegovim obratovanjem dolžan zagotoviti:
 
1. stalno navzočnost ustreznega števila "reševalcev iz vode";
 
2. opazovanje, reševanje in dajanje prve pomoči na območju kopališča ter izvajanje drugih ukrepov, ki omogočajo nemoteno in varno kopanje;
 
  1. higiensko vzdrževanje objektov, opreme, naprav in sredstev na kopališču.
6. člen
Upravljavec kopališča otroku do 7. leta starosti ne sme dovoliti vstopa v kopališče brez spremstva staršev oziroma polnoletne osebe, ki ji je otrok zaupan v varstvo.
 
Oseba, ki pripelje v kopališče organizirano skupino otrok, je dolžna skrbeti za njihovo varnost ter ob prihodu "reševalca iz vode" opozoriti na skupino otrok.
 
"Reševalec iz vode" lahko skupini iz prejšnjega odstavka prepove kopanje in uporabo kopaliških naprav, če ugotovi, da za njeno varnost ni dovolj poskrbljeno
7. člen
Lastnik oziroma upravljavec kopališča je med njegovim obratovanjem dolžan zagotoviti higiensko vzdrževanje objektov, opreme, naprav in sredstev na kopališču ter zagotoviti redno kontrolo higienske kvalitete kopalne vode po določilih Pravilnika o higienskih zahtevah za kopalne vode (Ur. list RS, št. 9/88) in ostalih predpisih pristojnih organov.
 
Upravljavec kopališča se je dolžan, o frekvenci in vrsti vzorčevanja ter vrsti laboratorijskih preiskav, pisno dogovoriti s pristojnim zdravstvenim zavodom, ki je pooblaščen za izdajanje ocen o higienski primernosti kopaliških akvatorijev in kopalnih voda.
 
Upravljavec kopališča je dolžan pristojni zdravstveni inšpekciji najkasneje do 30. aprila predložiti oceno higienske primernosti kopalne vode v vzorčevanem kopališču za preteklo vzorčevano obdobje. Oceno izda pooblaščeni zdravstveni zavod pred novo kopalno sezono.
 
V primeru, da je kopališki akvatorij ocenjen kot higiensko oporečen, izda zdravstvena inšpekcija upravljavcu odločbo o začasni prepovedi uporabe kopališkega akvatorija ali kopališkega objekta (bazen) za kopanje, športno in rekreativno plavanje. Ukrep velja vse dokler upravljavec kopališča zdravstveni inšpekciji ne predloži ocene o higienski primernosti vzorčevane kopalne vode. Enak ukrep izda zdravstvena inšpekcija tudi v primeru, da upravljavec kopališča ne predloži do 30. aprila ocene o higienski primernosti kopalne vode za preteklo vzorčevano obdobje.
8. člen
Upravljavec kopališča ali izvajalec kopaliških storitev sta dolžna glede na deklarirano kapaciteto sprejema kopalcev zagotoviti prostore za fiziološke in higienske potrebe kopalcev, v skladu s predpisanimi normativi. Če kopališče v kopnem delu presega v dolžino 250 m, morajo biti sanitarije dostopne v dveh sektorjih.
 
Vsak sklop sanitarij mora imeti prostor za čistila, pribor za higieno prostorov in predel za osebo, zaposleno pri vzdrževanju higiene prostorov s tem, da je na razpolago še umivalnik s hladno in toplo tekočo vodo, s priborom za higieno rok zaposlenega.
9. člen
Lastnik oz. upravljavec kopališča določi kopališki red, ki ureja obratovalni čas kopališča; dejavnosti, ki se lahko opravljajo na vodi in v njej; način uporabe kopaliških objektov in naprav; higienski in varnostni red na kopališču ter druge ukrepe, ki zagotavljajo red, čistočo in varnosti kopalcev ter obiskovalcev.
 
Kopališki red in cenik storitev mora lastnik oziroma upravljavec predložiti županu, ki izda soglasje. Vsa javna kopališča morajo imeti opredeljeno tudi ceno (tarifo) za letni abonma občanov s stalnim prebivališčem v občini Piran, ki je enaka za vsa urejena kopališča v Občini Piran. Letni abonma velja za vstop na vsa kopališča na območju občine Piran.
 
Kopališki red in cenik se razobesita na vidnem mestu v kopališču.
10. člen
Kopalci in obiskovalci se morajo ravnati po določbah kopališkega reda, opozorilnih znakih v kopališču ter po odredbah in navodilih "reševalca iz vode" ali druge osebe, ki je odgovorna za vzdrževanje reda na kopališču, v kopališčih na morju pa tudi po odredbah in navodilih Uprave Republike Slovenije za pomorstvo in Policije.
 
Kopalec ne sme:
 
1. uporabljati kopaliških naprav (skakalnica, tobogan,...), ki jih glede na svoje znanje plavanja ne more uporabljati brez nevarnosti za svoje zdravje in življenje;
 
2. uporabljati kopaliških naprav tako, da bi pri tem ogrožal druge kopalce;
 
3. namerno ali iz malomarnosti onesnaževati vode in drugih površin kopališča;
 
4. uporabljati čistilna sredstva, mila, šampone in druge higienske pripomočke, ki bi onesnaževali ali drugače vplivali na kvaliteto kopalne vode in kopnega.
11. člen
"Reševalec iz vode" mora imeti med opravljanjem svojih nalog posebno oznako, po kateri se lahko hitro prepozna med kopalci in obiskovalci.
 
"Reševalec iz vode" ima pravico zahtevati, da kopalec ali obiskovalec, ki krši kopališki red in ne ravna v skladu z njegovimi opozorili, zapusti območje kopališča ter pravico ugotoviti istovetnost kopalca ali obiskovalca, ki krši določbe tega odloka in ga prijaviti pristojnemu inšpekcijskemu organu ali policiji.
12. člen
Za "reševalca iz vode" se lahko usposobi polnoletna oseba z ustreznimi duševnimi in fizičnimi sposobnostmi, ki ima najmanj srednjo izobrazbo ter opravljen preizkus iz plavalnih sposobnosti.
 
"Reševalec iz vode" mora vsako leto opraviti preizkus znanja in zdravniški pregled.
 
III. OBRATOVANJE KOPALIŠČ
13. člen
Obratovalni čas kopališča je lahko od 7. do najkasneje 21. ure in ga določi župan na predlog upravljavca.
Izven obratovalnega časa kopališč morajo biti, v času kopalne (poletne) sezone, vsa kopališča v priobalnem pasu odprta in dostopna za javnost za sprehajanje, rekreacijo ali počitek najmanj do polnoči, izven kopalne sezone pa brez omejitve V tem času mora upravljavec kopališča zagotoviti kontrolo nenamenske uporabe kopnega dela kopališča, označiti sprehajalne poti, zagotoviti takojšnjo odstranitev odpadkov in drugih higienskih pomanjkljivosti, ki nastanejo v tem času oziroma najkasneje do 7. ure zjutraj.
 
V primeru večjih kršitev reda in miru ter s tem v povezavi ne zagotovitve čistoče, reda in varnosti kopališča s strani upravljavca, lahko Župan s posebnim sklepom (odredbo) določi prepoved dostopa in s tem tudi sprehajanje na območju kopališča.
 
Prepovedano je vodenje psov in drugih živali v kopališča v Času kopalne ter izven kopalne sezone. Na vhodih na kopališče se prepoved označi z opozorilnimi tablami.
 
IV. NADZOR
14. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo Zdravstvena inšpekcija, Urad za komunalni nadzor občine Piran, Uprava Republike Slovenije za pomorstvo in Policija.
 
V. KAZENSKE DOLOČBE
15. člen
Z denarno kaznijo najmanj 150.000,00 tolarjev se kaznuje(ta) za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik, če:
 
  1. ne upošteva prostorskih, gradbenih in drugih tehničnih ukrepov za varstvo pred utopitvami,
 
  1. ne zagotovi izvajanja predpisanih ukrepov za varstvo pred utopitvami,
 
  1. ne poskrbi za namestitev ter redno vzdrževanje opozorilnih tabel in predpisane reševalne opreme in sredstev,
 
  1. dovoli, da se vodne površine, ki so namenjene kopanju, uporabljajo za druge namene (prvi in drugi odstavek 3. člena),
 
  1. ne loči vodnih površin, ki so namenjene kopanju ,od vodnih površin, ki so namenjene drugim dejavnostim,
 
  1. ne zagotovi opreme in sredstev na kopališču (4. člen prvi odstavek),
 
  1. ne zagotavlja kakšne posamezne dolžnosti, ki mu je naložena (5. in 13. člen)
 
  1. reševalec ne prepove organizirani skupim otrok kopanje, ko ugotovi, da ni dovolj poskrbljeno za njihovo varnost,
 
  1. reševalec ni označen tako, da bi se lahko hitro prepoznal med kopalci in obiskovalci,
 
  1. ravna v nasprotju z odločitvijo nadzorstvenih organov (14. člen),
 
  1. ne poskrbi, da je izven urnika obratovanja, kopališče odprto in dostopno za javnost za sprehajanje, rekreacijo ali počitek najmanj do polnoči, izven sezonskega časa pa brez omejitev,
 
  1. obratuje izven določenega urnika.
 
Z denarno kaznijo najmanj 30.000,00 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz tega člena, razen 7. točke in posameznik, če stori prekršek iz 8. ter 11. točke tega člena.
16. člen
Z denarno kaznijo najmanj 40.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek odgovorna oseba državnega organa ali lokalne skupnosti če:
 
  1. pri načrtovanju in izvajanju posegov v prostor ter graditvi, rekonstrukciji in vzdrževanju objektov ne upošteva predpisanih ukrepov o varstvu pred utopitvami,
 
  1. ne prepove na predlog lastnika, pristojnega inšpekcijskega organa ali policije športne in dejavnosti v prostem času na območjih, kjer obstaja nevarnost utopitve,
 
  1. izda uporabno dovoljenje in v njem ne navede potrebnega števila reševalcev, ki zagotavljajo varnost kopalcev in obiskovalcev.
17. člen
Z denarno kaznijo najmanj 30.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik, če:
 
  1. ne obvesti najbližjega centra za obveščanje ali policije o utapljanju oziroma utopitvi,
 
  1. ne dovoli namestitve ter rednega vzdrževanja opozorilnih tabel ter predpisane reševalne opreme in sredstev,
 
  1. izvaja druge dejavnosti na vodnih površinah, namenjenih kopanju (3. člen),
 
  1. se ne ravna po določbah kopališkega reda, opozorilnih znakih ter po odredbah in navodilih "reševalca iz vode" ali nadzorstvenih organov (10, člen),
 
  1. se ne ravna po odredbi reševalca in ne zapusti območja kopališča,
 
  1. namerno ali iz malomarnosti onesnažuje vodo in druge površine kopališča.
18. člen
Z denarno kaznijo (mandatno) 20.000,00 tolarjev se kaznuje pravno osebo ali samostojni podjetnik, Če:
 
1. ne objavi kopališkega reda na vidnem mestu kopališča (9. člen),
 
  1. dovoli vstop v kopališče otroku do 7. leta starosti brez spremstva staršev oziroma polnoletne osebe, ki ji je otrok zaupan v varstvo,
 
  1. nima urejenih dostopov in izstopov iz vode (1. točka, 2 odstavek' 4. člena).
 
Z denarno kaznijo (mandatno) 10.000,00 tolarjev se kaznuje tudi odgovorno osebo pravne osebe, ki stori prekršek iz tega člena ter če ne l zagotavlja kakšne posamezne dolžnosti, ki mu je naložena (5. člen).
19. člen
Z denarno kaznijo (mandatno) 8.000,00 tolarjev se kaznuje| posameznik, če:
 
1. se kot kopalec nahaja izven 150 m pasu od obale,
 
2. kot oseba, ki pripelje v kopališče organizirano skupino otrok, ne poskrbi za njihovo varnost ali ob prihodu ne opozori "reševalca iz vode" na skupino otrok,
 
3. uporablja čistilna sredstva, mila. šampone in druge higienske pripomočke, ki bi onesnaževali ali drugače vplivali na kvaliteto kopalne vode in kopnega, vodi pse ali druge živali v kopališča.
 
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
20. člen
Lastniki oziroma upravljavci kopališč, ki že obratujejo in lastniki oziroma upravljavci neurejenih kopališč morajo uskladiti njihovo obratovanje s tem odlokom v roku enega meseca po uveljavitvi tega odloka.
21. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.
 
Številka: 353-040/96
Piran, 16. maja 1996
Predsednica občinskega sveta
Dr. MILENA OBLAK-JUH