New Page 1

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07- uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12-ZUJF, 14/15-ZUUJFO in 11/18- ZSPDSLS-1), 4. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni  list RS, št. 62/16), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – UPB8, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16 in 15/17 – odl. US) in 16. člena Statuta Občine Gornji Grad (UG slovenskih občin št. 08/16) je Občinski svet Občine Gornji Grad, na svoji 25. redni seji, dne 19. aprila 2018 sprejel

 

ODLOK

O POKOPALIŠKEM REDU V OBČINI GORNJI GRAD

 

1. člen

(vsebina)

Odlok o pokopališkem redu ureja pokopališko in pogrebno dejavnost v Občini Gornji Grad.

 

2. člen

(obseg dejavnosti)

(1) Pogrebna dejavnost obsega:

  zagotavljanje 24-urne dežurne službe, ki je obvezna občinska gospodarska javna služba, ter

  prevoz, pripravo in upepelitev pokojnika ter pripravo in izvedbo pogreba, ki se izvaja kot tržna pogrebna dejavnost.

(2) Pokopališka dejavnost obsega upravljanje in urejanje pokopališč in je v pristojnosti občine.

(3) Upravljanje pokopališč obsega zagotavljanje urejenosti pokopališča, izvajanje investicij in investicijskega vzdrževanja, oddajo grobov v najem, vodenje evidenc ter izdajanje soglasij v zvezi s posegi na območje pokopališč.

(4) Urejanje pokopališč obsega zgraditev ali razširitev obstoječega pokopališča, zgraditev pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališče infrastrukture na pokopališču, razdelitev pokopališča na posamezne zvrsti grobov in opustitev pokopališča.

 

3. člen

(pokopališča)

(1) Pokopališča na območju Občine Gornji Grad so sanitarno komunalni objekti v upravljanju Občine Gornji Grad (upravljavec pokopališča).

(2) Na območju Občine Gornji Grad so tri pokopališča in sicer:

  Pokopališče Gornji Grad

  Pokopališče Bočna in

  Pokopališče Nova Štifta.

(3) Na pokopališčih v občini se pokopavajo:

  vsi, ki umrejo v okolišu za katerega je pokopališče namenjeno z izjemo oseb, ki so izrazile željo, da želijo biti pokopane na drugem pokopališču ali če tako želijo svojci;

  umrli v sosednjem naselju ali kakšnem drugem kraju, če je umrli pred smrtjo tako želel oziroma, če tako želijo svojci umrlega, ki imajo po zakonu pravico izbrati pokopališče.

 

4. člen

(upravljavec pokopališč)

Upravljavec pokopališč je Občina Gornji Grad, določene naloge pokopališke dejavnosti, ki zajema upravljanje in urejanje pokopališč župan s sklenitvijo pogodbe, prenese na Javno komunalno podjetje Komunala d.o.o. Gornji Grad.

 

5. člen

(uporaba drugih predpisov)

Za vprašanja v zvezi s pokopališko in pogrebno dejavnostjo iz 2. člena odloka, ki v odloku niso posebej urejena se uporabljajo veljavni republiški in občinski predpisi s področja izvajanja pogrebne in pokopališke dejavnosti.

 

POGREBNA DEJAVNOST

 

6. člen

(24-urna dežurna služba)

(1) Zagotavljanje 24 urne dežurne službe, ki je obvezna občinska gospodarska javna služba, obsega vsak prevoz od kraja smrti do hladilnih prostorov izvajalca javne službe ali zdravstvenega zavoda zaradi obdukcije pokojnika, odvzema organov oziroma drugih postopkov na pokojniku in nato do hladilnih prostorov izvajalca javne službe, vključno z uporabo le-teh.

(2) Obvezna občinska gospodarska javna služba iz prvega odstavka tega člena se izvaja s podelitvijo koncesije izvajalcu pogrebne dejavnosti, ki izpolnjuje zakonske pogoje za izvajanje 24-urne dežurne službe. Koncesijo za izvajanje javne službe občina podeli na podlagi javnega razpisa po postopku določenim s predpisi, ki urejajo postopek podelitve koncesije za izvajanje gospodarske javne službe.

(3) Cene storitev 24-urne dežurne službe predlaga koncesionar, na podlagi metodologije za oblikovanje cen 24-urne dežurne službe, ki jo z uredbo določi Vlada Republike Slovenije, potrdi pa jih občinski svet.

(4) Stroški 24-urne dežurne službe vključujejo stroške prevozov, hladilnih prostorov in ostale splošne stroške izvajalca, potrebne za izvajanje te službe. Stroške krije naročnik pogreba.

 

7. člen

(izvajalec tržne pogrebne dejavnost)

(1) Izvajalec tržne pogrebne dejavnosti na pokopališčih v Občini Gornji Grad je lahko pravna ali fizična oseba, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje pogrebne dejavnosti, ki jih določajo zakon in podzakonski predpisi.

(2) Pri opravljanju pogrebne dejavnosti se izvajalec drži določb zakona, pokopališkega reda, zagotavlja pieteto in upošteva zdravstvene in sanitarno-higienske predpise.

(3) Plačnik storitev na pokopališču je naročnik pogreba. Cene najema mrliške vežice in uporabe ostale pokopališke infrastrukture za pogrebno slovesnost predlaga upravljavec pokopališča iz 4. člena tega odloka, potrdi pa občinski svet

 

8. člen

(pogrebna slovesnost)

(1) Pogrebna slovesnost obsega dejanja slovesa pred pokopom pokojnika oziroma pred upepelitvijo.

(2) Čas in način pogrebne slovesnosti in pokopa uskladita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti.

(3) Pogrebna slovesnost se opravi z upoštevanjem volje pokojnika ali najbližjega sorodnika, na način določen s tem odlokom. Pogrebna slovesnost se ne organizira, če se opravi pogreb po volji pokojnika ali najbližjega sorodnika v ožjem družinskem krogu.

(4) Pogrebne slovesnosti se lahko udeleži vsakdo in je dolžan upoštevati pravila dostojanstva in spoštovanja do umrlega in svojcev.

(5) Pogrebna slovesnost se odvija na krajevno običajen način. V primeru pogreba z verskim obredom se praviloma prvo opravi verski obred. V tem primeru udeleženci umrlega v pogrebnem sprevodu pospremijo od mrtvaškega odra v cerkev. Po končanem verskem obredu se pogrebni sprevod do groba razvrsti tako, da je na čelu slovenska zastava z žalnim trakom, sledijo zastavonoše drugih zastav in praporov, godba, pevci in ostali pripadniki stanovskih organizacij (če so prisotni), nosilci verskih simbolov, nato nosilci vencev, nosilci javnih odlikovanj in drugih priznanj ter duhovnik s spremstvom. Za krsto oz. žaro sledijo sorodniki in nato vsi drugi udeleženci pogreba.

(6) Udeleženci pogrebne slovesnosti se razvrstijo ob grobu. Med spuščanjem krste ali žare s posmrtnimi ostanki v grob se lahko vrši verski obred. Nato praviloma sledijo pevci, recitatorji, orkestri ali drugi instrumentalisti (zvočni signali). Sledi minuta molka, poklonitev zastav in praporov, nakar posamezni udeleženci umrlemu izrazijo še zadnjo pozornost z mimohodom.

(7) Najkasneje dve uri po končani slovesnosti mora izvajalec pogrebne dejavnosti grob zasuti. Z delom sme pričeti, ko večina udeležencev zapusti grob oz. pokopališče. Pri anonimnih pokopih se pogrebna slovesnost zaključi na prostoru, ki ga upravljavec določi v ta namen.

(8) V kolikor naročnik pogreba izrazi željo po poslovitvi pred upepelitvijo se lahko za omenjeno storitev dogovori z izvajalcem tržne pogrebne dejavnosti. Pokojnika pripravijo in ga za določen čas (največ 3 ure) položijo v vežico.

 

9. člen

(osnovni obseg pogreba)

Osnovni pogreb obsega prijavo pokopa, pripravo pokojnika, minimalno pogrebno slovesnost in pokop, vključno s pogrebno opremo.

 

10. člen

(prijava pokopa)

(1) Prijavo pokopa opravi naročnik pogreba, oziroma izvajalec pogrebne storitve, ki ga je izbral naročnik ali občina, pri upravljavcu pokopališča.

(2) Če naročnika ni, prijavi pokop občina, kjer je imel pokojnik zadnje stalno prebivališče. Kadar ni mogoče ugotoviti kraja zadnjega stalnega prebivališča, pokop prijavi občina, kjer je imel pokojnik zadnje začasno prebivališče. Če ni mogoče ugotoviti niti zadnjega začasnega prebivališča, prijavi pokop občina, v kateri je oseba umrla oziroma je bila najdena.

(3) K prijavi pokopa je potrebno priložiti listino, ki jo izda pooblaščeni zdravnik oziroma zdravstvena organizacija, ali matičar matičnega registra, kjer je bila smrt prijavljena.

 

11. člen

(priprava pokojnika)

Priprava pokojnika obsega vsa potrebna dela pred upepelitvijo ali pokopom, ki jih mora izvesti izvajalec pogrebne dejavnosti, v skladu z določbami zakona, ki ureja pokopališko in pogrebno dejavnost.

 

12. člen

(minimalna pogrebna slovesnost)

Minimalna pogrebna slovesnost obsega prevoz ali prenos pokojnika iz mrliške vežice oziroma upepeljevalnice do mesta pokopa.

 

13. člen

(pokop)

(1) Pokop obsega dejanja, ki omogočajo položitev posmrtnih ostankov oziroma upepeljenih ostankov pokojnika v grobni prostor ali raztros pepela, v skladu z voljo pokojnika in na način, določen s tem odlokom.

(2) Pokop se opravi na podlagi zdravniškega potrdila o smrti in poročila o vzroku smrti, ki ga izda pooblaščena oseba po predpisih o mrliški pregledni službi.

(3) Pokop se opravi na pokopališču.

(4) Pokop lahko opravi le izvajalec pogrebne dejavnosti v skladu s tem odlokom.

 

14. člen

(vrste in način pokopov)

(1) Na območju občine so dovoljene naslednje vrste pokopov:

  pokop s krsto, kjer se pokojnika položi v krsto in pokoplje v grob,

  pokop z žaro, kjer se upepeljeni ostanki pokojnika shranijo v žaro in pokopljejo v grob,

  raztros pepela, ki se opravi na posebej določenem prostoru na pokopališču;

  anonimni pokop (brez označbe imena in priimka), s pokopom krste/žare v grobni prostor ali z raztrosom pepela po volji pokojnika,

  pokop stanovskih predstavnikov verskih skupnosti v grobnice verskih skupnosti.

(2) O načinu pokopa se dogovorita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti, ob upoštevanju volje umrlega, v koliko umrli ni izrazil želje, se upoštevajo želje njegovih bližnjih sorodnikov.

 

15. člen

(način pokopa, če je plačnik občina)

V primeru, če je plačnik pogreba občina se praviloma izvede osnovni pogreb in pokop umrlega z žaro. Umrlega se pokoplje v skupni grobni prostor namenjen tovrstnim pokopom.

 

16. člen

(pokop zunaj pokopališča)

Pokop in raztros pepela zunaj pokopališča v občini ni dovoljen, izjemoma se raztros pepela dovoli na lastniških parcelah naročnika pogreba, ob predhodni pridobitvi vseh ustreznih soglasij in dovoljenj v skladu z ustrezno zakonodajo.

 

17. člen

(čas pokopa)

(1) Pokopi se lahko opravljajo vse dni v tednu med 10.00 in 19.00 uro.

(2) Čas pokopa uskladita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti.

 

18. člen

(mrliške vežice)

(1) Uporaba mrliških vežic je predpisana na celotnem območju občine. Pokopališka služba se v občini  opravlja na pokopališčih v Gornjem Gradu, Bočni in Nova Štifti. Vsa tri pokopališča imajo mrliške vežice.

(2) Glede na to, da je na vseh treh pokopališčih zagotovljena mrliška vežica, pokojnika do pogreba ni dovoljeno imeti doma.

(3) Umrli stanovski predstavnik lahko leži v objektu, ki je namenjen opravljanju verskih obredov.

(4) Upravljavec pokopališča lahko določi čas obratovanja mrliške vežice.

 

POKOPALIŠKA DEJAVNOST

 

19. člen

(upravljanje pokopališč)

Upravljanje pokopališč obsega zagotavljanje urejenosti pokopališča, izvajanje investicij in investicijskega vzdrževanja, oddajo grobov v najem, vodenje evidenc ter izdajanje soglasij v izvezi s posegi na območju pokopališč.

 

20. člen

(pristojnosti občinskega sveta)

Občinski svet ima v zvezi z upravljanjem pokopališča naslednje pristojnosti:

  izdaja splošne akte s katerimi se ureja opravljanje pogrebnih in pokopaliških storitev v skladu s tem odlokom;

  sprejema pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na pokopališke oddelke in grobove;

  potrjuje cene.

 

21. člen

(urejenost pokopališč)

(1) Zagotavljanje urejenosti pokopališča obsega:

  vzdrževanje pokopališč ter pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture;

  storitve najema pokopaliških objektov in naprav;

  storitve grobarjev.

(2) Storitve vzdrževanje pokopališč ter pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture obsega: vzdrževanje objektov, naprav ter druge pokopališke infrastrukture, skupnih glavnih poti, zelenic, dreves, grmovnic, živih mej, odvoz odpadkov, porabo vode in elektrike, nadzorno službo, storitve informacijske pisarne in druga vzdrževalna dela.

(3) Storitve grobarjev obsegajo izkop in zasutje grobne jame, prvo ureditev groba, ki zajema odvoz odvečne zemlje in posušenega cvetja na odlagališče v roku največ enega dneva po pogrebu, ter prekop posmrtnih ostankov.

(4) Storitve iz druge in tretje alineje prvega odstavka tega člena je dolžan plačati naročnik pogreba v skladu s cenikom.

 

22. člen

(vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču)

Upravljavec pokopališča vzdržuje red, čistočo in mir na pokopališču tako, da:

  skrbi za urejenost in vzdržuje pokopališče in pokopališke objekte;

  oddaja prostore in grobove v najem in vodi register sklenjenih pogodb;

  določa mesto, datum in uro pokopa, glede na predhodni dogovor z naročnikom pogreba oziroma izbranim izvajalcem pogrebne dejavnosti;

  vodi evidenco o grobovih in pokopih;

  organizira in nadzira dela na pokopališču;

  skrbi za red in čistočo na pokopališču in v njegovi neposredni okolici;

  skrbi za urejenost in vzdrževanje mrliške vežice in njenega funkcionalnega prostora;

  zagotavlja električni priključek uporabnikom in izvajalcem del (slednji proti plačilu);

  zagotavlja uporabnost vozičkov za prevoz krste in vencev;

  zagotavlja ogrevanje mrliške vežice v zimskem času in nudenje male kuhinje;

  zagotavlja čiščenje snega na poti od vežice do groba pokojnika;

  zagotavlja ozvočenje, govornika in zastavonošo;

  zagotavlja praznjenje kontejnerjev za odpadke.

 

23. člen

(prepovedi)

V območju pokopališča ni dovoljeno:

  nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih oziroma prostorih za grobove;

  odlaganje odpadkov izven za to določenega prostora;

  odlaganje odpadkov, ki niso nastali na pokopališču, v pokopališke kapacitete za odpadke;

  onesnaževanje ali poškodovanje pokopaliških objektov in naprav, nagrobnikov, grobov ali nasadov;

  vodenje živali na pokopališki prostor in objekte na območju pokopališča;

  odtujevanje predmetov in cvetja iz tujih grobov, pokopaliških prostorov in iz objektov v območju pokopališča;

  opravljanje prevozov, kamnoseških, vrtnarskih, kovino strugarskih in drugih del v času napovedane pogrebne svečanosti;

  uporabljati prevozna sredstva, razen otroških, invalidskih in ročnih vozičkov ter službenih vozil upravljavca pokopališča;

  nameščati  reklamna sporočila na območju pokopališča, razen uradnih obvestil upravljavca.

 

ODDAJA GROBOV V NAJEM

 

24. člen

(oddaja grobov v najem)

(1) Prostore za grobove daje v najem upravljavec z najemno pogodbo, ki mora biti sklenjena v pisni obliki ter v skladu z zakonom in tem odlokom. Najemna pogodba se sklepa za čas 10 let. Pogodba se lahko podaljša.

(2) Ob prijavi pokopa oziroma sklenitvi najemne pogodbe se dodeli en grobni prostor.

(3) Najemnik groba je lahko samo ena pravna ali fizična oseba.

(4) Če naročnik pogreba od prijavi pogreba nima v najemu groba, mu ga dodeli v najem upravljavec pokopališča, s katerim mora naročnik pogreba skleniti najemno pogodbo.

(5) Po smrti najemnika groba se morajo dediči najemnika groba pisno dogovoriti, kateri izmed njih bo prevzel pravico do najema groba. Prednostno pravico do najema groba ima tisti, ki je poravnal stroške pogreba umrlega najemnika. Če pravice do najema groba nihče ne prevzame v roku enega leta, najemna pogodba preneha.

(6) Najemno razmerje je mogoče prenesti na drugo osebo, ki ima za to interes, pod pogoji, ki so določeni z najemno pogodbo.

 

25. člen

(pogodba o najemu groba)

Pogodba o najemu groba mora določati zlasti:

  osebe najemnega razmerja;

  čas najema;

  vrsto, zaporedno številko in velikost groba;

  osnove za obračun višine letne najemnine in način plačevanja;

  obveznosti najemojemalca glede urejanja grobov, oziroma prostora za grob;

  ukrepe v primeru neizpolnjevanja obveznosti najemojemalca iz te pogodbe.

 

26. člen

(grobnina)

(1) Za najem groba plačuje najemnik groba grobnino.

(2) Grobnina je sorazmerni delež letnih stroškov upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba, izračunan na podlagi seštevka vseh vrst grobov in njihovih razmerij do enojnega groba.

(3) Stroški grobnine vključujejo stroške za urejenost pokopališča, oddaje grobov v najem in stroške vodenja evidenc.

(4) Višino grobnine na predlog upravljavca pokopališča, upoštevajoč drugi in tretji odstavek tega člena, s sklepom določi občinski svet.

(5) Grobnina se lahko plača za obdobje, daljše od enega leta, a največ za deset let.

(6) Ob prvem najemu groba se grobnina plača v sorazmernem delu do konca letnega obdobja.

(7) Vojna grobišča so oproščena plačila grobnine.

 

27. člen

(dolžnosti najemnikov grobov)

Najemniki grobov so dolžni:

  skleniti najemno pogodbo,

  spoštovati vse določbe iz najemne pogodbe,

  vzdrževati grobove,

  spoštovati pokopališki red,

  redno plačevati grobnino,

  urejati grob v skladu z načrtom pokopališča in soglasji upravljavca.

 

28. člen

(prenehanje pogodbe)

(1) Najemna pogodba za grob lahko preneha na podlagi volje najemnika s pisno odpovedjo. Najemnik mora plačati grobnino za tekoče leto, v katerem odpoveduje pogodbo.

(2) Če najemnik odpove najemno pogodbo za grob s krsto pred potekom mirovalne dobe, mora plačati grobnino tudi za leta do konca poteka mirovalne dobe.

(3) Upravljavec pokopališča mora najemnika najmanj 60 dni pred potekom pogodbe pisno opozoriti na posledice, ki bi nastale, če pogodbe ne bi podaljšal. Če pogodbeni stranki pogodbe ne podaljšata, je najemnik dolžan očistiti prostor in odstraniti opremo iz groba v 90 dneh, na za to določeno mesto, skladno s predpisi. Če je ne odstrani, to stori upravljavec pokopališča na najemnikove stroške, grob oziroma prostor za grob pa lahko odda drugemu najemniku.

 

29. člen

(razveljavitev pogodbe)

(1) Upravljavec lahko razveljavi sklenjeno pogodbo v naslednjih primerih:

  če najemnik grobnega prostora po predhodnem opozorilu ne poravna najemnine,

  če najemnik kljub prejetim opozorilom ne vzdržuje groba redno, neredno vzdrževan grob je grob takrat kadar nagrobnik ogroža varnost ljudi oziroma je tako zanemarjen, da kvari estetski videz pokopališča,

  kadar tako zahteva načrt razdelitve pokopališča.

(2) Po razveljavitvi najemne pogodbe se smatra grobni prostor kot opuščen grob do konca mirovalne dobe, na kar se lahko prekoplje in odda novemu najemniku. V času od odstranitve opreme groba do poteka mirovalne dobe in ponovne oddaje grobnega prostora v najem, skrbi za minimalno vzdrževanje opuščenega groba upravljavec pokopališča, upravljavec je dolžan zagotoviti sredstva za tovrstno vzdrževanje.

 

UREJANJE POKOPALIŠČ

 

30. člen

(urejanje pokopališč)

(1) Urejanje pokopališč obsega zgraditev ali razširitev obstoječega pokopališča, zgraditev pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture na pokopališču, razdelitev pokopališča na posamezne zvrsti grobov in opustitev pokopališča.

(2) Občina mora v svojih prostorskih aktih določiti zadostne površine za pokopavanje umrlih za najmanj 30 let. Pri tem mora upoštevati potrebe po večjem številu pokopov ob morebitnih naravnih in drugih nesrečah, v vojni in izrednih razmerah.

(3) Občina mora zagotoviti sredstva za zgraditev ali razširitev pokopališča, pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture na območju, ki je določeno z občinskim prostorskim aktom.

(4) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka, je za posege oziroma dejavnosti iz prvega odstavka tega člena, ki so varovani na podlagi predpisov o varstvu kulturne dediščine, treba izpolnjevati kulturno varstvene pogoje in pridobiti kulturno varstveno soglasje.

 

31. člen

(novo pokopališče)

(1) Pokopališče se zgradi ali obstoječe razširi na podlagi občinskega prostorskega akta.

(2) Za novo pokopališče ali razširitev obstoječega je lahko določeno le zemljišče, ki ni močvirnato in kjer meteorne oziroma podtalne vode ne vplivajo na aktivne studence, vodnjake, ribnike, vodne rekreacijske površine in podobno.

(3) Novo pokopališče mora biti primerno zamejeno in odmaknjeno od drugih objektov.

 

32. člen

(opustitev pokopališča)

(1) O opustitvi pokopališča odloči občinski upravni organ, pristojen za komunalne zadeve pod pogoji navedenimi v zakonu.

(2) Opuščeno pokopališče se sme za druge namene urediti po preteku tridesetih let od zadnjega pokopa. Preden se opuščeno pokopališče uporabi za druge namene, ga je potrebno prekopati, posmrtne ostanke pokojnikov pa prenesti v skupno grobišče na pokopališču, ki je v uporabi. Prekop pa poteka s soglasjem ministrstva, pristojnega za varstvo kulturne dediščine.

 

 POSEGI NA POKOPALIŠČU

 

33. člen

(posegi v prostor na pokopališču)

(1) Postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču je dovoljen ob predhodnem soglasju upravljavca pokopališča.

(2) Upravljavec pokopališča daje soglasje za postavitev, popravilo, odstranitev spomenikov in drugih nagrobnih obeležij na območju pokopališča v skladu z zakonom in tem odlokom.

(3) Upravljavec pokopališča izda soglasje v treh dneh od prejema popolne vloge, razen v primerih, ko so objekti kulturna dediščina ali kulturni spomenik. O zavrnitvi soglasja odloči občinska uprava v 15 dneh. Odločitev občinske uprave je dokončna, zoper njo pa je mogoč upravni spor.

 (4) Za druga dela na območju pokopališča (klesanje in barvanje črk, čiščenje spomenikov in drugih nagrobnih obeležij ter vrtnarske storitve) mora izvajalec pri upravljavcu pokopališča priglasiti termin izvedbe del. Priglasitev je brezplačna.

 

34. člen

(nagrobni spomeniki)

Spomeniki, nagrobne ograje, razne zrasti oziroma druga znamenja ne smejo presegati izven meja določenega grobnega prostora, v višino pa smejo segati največ 1,50 m. Določba velja za vse novo postavljene spomenike, nagrobne ograje, zrasti in druga znamenja.

 

35. člen

(vrste grobov)

(1) Na pokopališčih v Občini Gornji Grad so lahko naslednje vrste grobov:

  enojni za pokop ene osebe;

  rodbinski za pokop dveh ali več oseb;

  otroški grobovi;

  grobnice;

  skupni grobni prostor;

  grobnice verskih skupnosti;

  žarni grobovi;

  prostor za anonimne pokope;

  prostor za raztros pepela.

(2) V obstoječe grobnice na pokopališču je dovoljeno pokopavati le v kovinskih krstah ali v krstah iz trdega lesa s kovinskim vložkom.

(3) Raztros pepela se skladno s 14. členom opravlja s posebnim priborom na posebno urejenem prostoru pokopališča, na katerem so napisana imena umrlih in zagotovljen skupen prostor za polaganje cvetja in prižiganja sveč.

 

36. člen

(tehnični normativi za grobove)

Mere grobnega prostora so za enojni grob: dolžina 2,30 m, širina 1 m: za rodbinske grobove je širina 2 m, za umrle otroke do 10 let zadostujejo ustrezno zmanjšane mere. Minimalne mere grobne jame so: dolžina 2,20 m, širina 0,80 m in globina 1,80 m. Za otroke smejo biti jame odgovarjajoče skrajšane in zožane, vendar najmanj 1,20 m globoke.

Če je v isti jami predvidenih več zaporednih pokopov, mora biti jama poglobljena tako, da znaša plast zemlje nad zadnjo krsto najmanj 1,50 m.

 

37. člen

(tehnični normativi za žarne grobove)

Žare se shranjujejo v žarnih grobovih, v obstoječih grobovih in grobnicah. Globina žarnega groba je najmanj 0,70 m, širina do 1 m, dolžina pa do 1,20 m. Žarni grob se lahko poglobi za 0,30 m za nove žare.

 

38. člen

(mirovalna doba)

(1) Prekop groba in pokop pokojnika na isto mesto v grobu, kjer je bil kdo pokopan, se sme opraviti po preteku mirovalne dobe.

(2) Mirovalna doba je čas, ki mora poteči od zadnjega pokopa na istem mestu v istem grobu. Mirovalna doba za grob s krsto ne sme biti krajša od desetih let, razen kadar je grobna jama predhodno poglobljena in kadar nad spodnjo krsto ostane vsaj 0,1 m zemlje, zgornja plast zemlje pa je visoka najmanj 1,5m.

(3) Za grob z žaro ni mirovalne dobe.

 

39. člen

(nadzor)

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem pogrebne in pokopališke dejavnosti na območju občine ter nadzor nad izvajanjem občinskih predpisov sprejetih na podlagi vsakokratnega zakona, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost izvaja medobčinska inšpekcija.

 

40. člen

(kazenske določbe)

(1) Z denarno kaznijo 150 EUR se kaznuje posameznik, ki krši določila 23. člena (prepovedi) in posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami 33. člena (posegi v prostor na pokopališču) tega odloka.

(2) Z denarno kaznijo 300 EUR se kaznuje samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost ter pravna oseba in odgovorna oseba pravne osebe, kadar ravna v nasprotju z določbami 23. člena (prepovedi) in 33. člena (posegi na pokopališču) tega odloka.

 

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

41. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o pokopališkem redu in pogrebnih svečanostih v Občini Gornji Grad (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 8/96).

 

42. člen

(objava in začetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati petnajsti (15) dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 03201-0025/2014-2018-2

Datum: 19.4.2018

 

 

Občina Gornji Grad

 

Stanko Ogradi župan