New Page 2

Na podlagi 2. odstavka 11. člena ter 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007 in 57/2012 - v nadaljevanju besedila: ZPNačrt) in 28. člena Statuta občine Benedikt (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 14/2011) je župan občine Benedikt dne 28.1.2013 sprejel

S K L E P

o začetku postopka priprave OPPN za območje EUP BE 15

(nova stanovanjska soseska)

1. člen

(predmet sklepa)

S sklepom se pričnejo postopki za pripravo in sprejem Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje EUP BE 15 (nova stanovanjska soseska), v nadaljevanju: OPPN in se podrobneje določijo ocena stanja, razlogi, pravna podlaga za pripravo OPPN, pobudnik (naročnik), pripravljavec in območje OPPN, predmet in programska izhodišča OPPN, način pridobitve strokovnih rešitev, nosilci urejanja prostora, obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN, postopek, terminski plan in roki za pripravo OPPN ter njegovih posameznih faz.

Pravna podlaga za izdelavo OPPN so:

Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt; Uradni list RS, št. 33/2007, spremembe: Uradni list RS, št. 70/2008-ZVO-1B, 108/2009, 80/2010-ZUPUDPP, 106/2010 popr), 43/2011-ZKZ-C, 57/2012, 57/2012-ZUPUDPP-A), Pravilnik o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta, Uradni list RS, št. 99/2007, v nadaljevanju: Pravilnik ter vsi ostali relevantni predpisi.

Pripravljavec predmetnega OPPN je Občina Benedikt, Čolnikov trg 5, 2234 Benedikt.

Pobudnik za izdelavo OPPN je JUVEN d.o.o., Čolnikov trg 16, 2234 Benedikt.

Načrtovalec OPPN je podjetje Urbis d.o.o., Jezdarska ulica 3, 2000 Maribor.

S tem sklepom se podrobneje določijo:

-       ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo OPPN,

-       območje obravnave,

-       način pridobitve strokovnih rešitev,

-       postopek in terminski plan postopka za pripravo in sprejem OPPN,

-       nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovano prostorsko ureditev iz njihove pristojnosti,

-       obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN.

2. člen

(območje obdelave OPPN)

 

Skupna površina območja OPPN je cca 4,9 ha.

Območje obdelave zajema naslednje parcele v k.o. Benedikt:

-       494/1,494/2,493,489/1;

v k.o. Sveti trije kralji:

68/13,70/1,70/2,65,66/1,66/2,68/10,68/12,68/9,68/11,64/3,63/1,64/4,63/2,62/4,64/2,41/6,41/4,

39/1, 36/5,36/6,41/7,39/2,704, 38/2 - del, 28/6 – del.

Končno območje obdelave predmetnega OPPN bo določeno tekom postopka priprave prostorskega akta oziroma končnega predloga OPPN.

3. člen

(ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN)

Območje obdelave OPPN leži v vzhodnem delu naselja Benedikt.

Območje urejanja je po veljavnih prostorskih sestavinah planskih aktov dolgoročnega plana občine Lenart za obdobje 1986 – 2000 in družbenega plana občine Lenart za obdobje 1986 – 1990 za območje občine Benedikt, spremembe in dopolnitve v letu 2002 (Uradni list RS, št. 60/2004 in 48/2005 – popr.) opredeljeno kot kmetijsko zemljišče.

V postopku priprave in sprejema občinskega prostorskega načrta (OPN) Benedikt pa je predlagana sprememba namenske rabe v stavbno zemljišče za stanovanjske površine. Predlog sprememb je v končnih fazah (dopolnjen osnutek) postopka usklajevanj s pristojnimi nosilci urejanja prostora. Predviden je sprejem in uveljavitev odloka o OPN pred sprejemom odloka o OPPN za območje urejanja po tem sklepu.

Sprejet OPPN, ki je predmet tega sklepa, bo predstavljal pravno podlago za pripravo projektne dokumentacije, na podlagi katere se bo pridobilo gradbeno dovoljenje in izvedlo predvidene posege. Predmet in programska izhodišča OPPN so razvidna iz nadaljevanja sklepa.

4. člen

(predmet in programska izhodišča OPPN)

Predmet izdelave je nov občinski izvedbeni prostorski akt, s katerim se bo urejal del naselja v vzhodnem delu območja naselja Benedikt. V območju se načrtuje izgradnja stanovanjskih stavb, ureditev prostih površin, gradnja prometne in ostale gospodarske javne infrastrukture, načrtujejo se tudi ostali posegi, vezani na vzpostavitev oziroma delovanje predvidene soseske. 

OPPN mora vsebovati vse sestavine in predloge, navedene v 56. členu ZPNačrt in Pravilniku, pripravljen mora biti tudi v obliki odloka, ki se sprejme na občinskem svetu.

Tekstualni del OPPN vsebuje:

-       opis prostorske ureditve, ki se načrtuje z OPPN;

-       umestitev načrtovane ureditve v prostor, ki vsebuje:

-       vplive in povezave prostorskih ureditev s sosednjimi območji;

-       rešitve načrtovanih objektov in površin;

-       pogoje in usmeritve za projektiranje in gradnjo;

-       zasnovo projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro;

-       rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom;

-       rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov;

-       etapnost izvedbe prostorske ureditve;

-       velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev;

-       usmeritve za določitev meril in pogojev po prenehanju veljavnosti podrobnega načrta.

Grafični del OPPN vsebuje naslednje grafične načrte:

-       izsek iz grafičnega načrta kartografskega dela občinskega prostorskega načrta s prikazom lege prostorske ureditve na širšem območju;

-       območje OPPN z obstoječim parcelnim stanjem;

-       prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji;

-       zazidalno oziroma ureditveno situacijo;

-       prikaz ureditev glede poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro;

-       prikaz ureditev, potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave;

-       prikaz ureditev, potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom;

-       načrt parcelacije.

5. člen

 (nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci)

Pripravljavec oz. po pooblastilu načrtovalec pridobi s strani nosilcev urejanja prostora (v nadaljevanju tudi: NUP) smernice k osnutku in mnenja k predlogu OPPN. NUP, ki bodo podali smernice in mnenja, so:

-          Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana;

-          Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek porečja reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor;

-          Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana;

-          Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Agencija RS za okolje (področje ohranjanja narave), Vojkova ulica 1 b, 1000 Ljubljana.

-          Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor 

-          Elektro Maribor d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor

-          Telekom Slovenije d.d., Sektor za upravljanje omrežja, Center za vzdrževanje omrežja Maribor, Titova cesta 38, 2000 Maribor

-          Nigrad d.d., Zagrebška cesta 30, Maribor (za kanalizacijo in za javno razsvetljavo), 

-          Mariborski vodovod d.d., Jadranska cesta 28, Maribor

-          Občina Benedikt, Čolnikov trg 5, 2234 Benedikt.

Ministrstvo, pristojno za varstvo okolja na podlagi osnutka OPPN sporoči, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

 

V postopku priprave OPPN se lahko zagotovijo tudi druge strokovne podlage, če to izhaja iz vsebine problematike, ki jo je treba razrešiti v OPPN ali iz smernic nosilcev urejanja prostora, ki bodo pridobljene na osnutek OPPN.

6. člen

(postopek, roki in terminski plan posameznih faz sprejemanja OPPN)

Sprejem sklepa o pripravi OPPN:

-       Župan Občine Benedikt sprejme sklep o pripravi OPPN.

-       Objava sklepa o pripravi OPPN v Uradnem glasilu slovenskih občin in svetovnem spletu.

-       Pošiljanje sklepa o pripravi OPPN na Ministrstvo za infrastrukturo in prostor.

Priprava osnutka OPPN in pridobitev smernic za načrtovanje:

-       Izdelovalec pripravi osnutek OPPN (v roku 90 dni od objave sklepa o pripravi OPPN).

-       Pripravljavec pošlje osnutek OPPN na Ministrstvo za infrastrukturo in prostor (pristojno za CPVO) ter ga pozove, da v roku 30 dni od prejema poziva poda pisno opredelitev ali je za OPPN potrebno izvesti CPVO

-       Pripravljavec pošlje osnutek OPPN vsem nosilcem urejanja prostora ter jih pozove, da najkasneje v roku 30 dni po prejemu vloge podajo svoje smernice.

Izdelava strokovnih podlag, rešitve prostorske ureditve in osnutka OPPN:

-       Naročnik strokovnih podlag oziroma investitor načrtovanih prostorskih ureditev zagotovi izdelavo vseh strokovnih podlag, ki so navedene v VI. točki tega sklepa.

-       Izdelovalec po pridobitvi vseh smernic nosilcev urejanja prostora in ob upoštevanju le-teh, izdela dopolnjeni osnutek OPPN v roku 30 dni, v primeru izdelave variantnih rešitev pa v roku 45 dni.

-       V primeru izdelave CPVO bo pripravljavec po prejetju dopolnjenega osnutka OPPN in okoljskega poročila, poslal omenjena dokumenta na Ministrstvo za infrastrukturo in prostor ter od slednjega zahteval pisno obvestilo o ustreznosti okoljskega poročila (rok za izdajo obvestila je 15 dni od prejetja popolne vloge).

Javna razgrnitev in javna obravnava:

-       Po pridobitvi obvestila o ustreznosti okoljskega poročila s strani Ministrstva za infrastrukturo in prostor župan Občine Benedikt sprejme sklep o javni razgrnitvi dopolnjenega osnutka OPPN. Sklep o javni razgrnitvi se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletni strani Občine Benedikt, najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve. V sklepu o javni razgrnitvi se navedejo tudi vse zemljiške parcele, katerih namenska raba se spreminja.

-       Občinski svet občine Benedikt v sodelovanju z Občino Benedikt najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve tudi na krajevno običajen način obvestita javnost o kraju in času javne razgrnitve ter o javni obravnavi.

-       Javna razgrnitev se izvede na sedežu Občine Benedikt (za najmanj 30 dni od dneva uveljavitve sklepa o javni razgrnitvi).

-       Občina Benedikt organizira javno obravnavo OPPN (v primeru izdelave CPVO tudi okoljskega poročila) v kraju načrtovane prostorske ureditve oziroma v prostorih Občine Benedikt.

-       Pobudnik priprave in izdelovalec OPPN morata na javni obravnavi zagotoviti svojo prisotnost (v primeru izdelave CPVO pa tudi prisotnost izdelovalca okoljskega poročila).

-       Pripravljavec OPPN v sodelovanju z občino Benedikt evidentira vse pisne in ustne pripombe in predloge podane v okviru javne razgrnitve.

-       Izdelovalec OPPN v sodelovanju z Občino Benedikt prouči pripombe in predloge ter pripravi predlog stališč glede njihovega upoštevanja (v roku 30 dni po prejemu vseh pripomb in predlogov).

-       Župan Občine Benedikt zavzame stališče do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve na podlagi predloga stališč.

-       Pripravljavec OPPN pisno seznani s stališči do podanih pripomb in predlogov vse tiste lastnike zemljišč na območju OPPN, ki so svoje pripombe in predloge podali v času javne razgrnitve OPPN (v roku 15 dni po sprejetju stališča do pripomb in predlogov).

Sprejem OPPN:

-       Izdelovalec pripravi predlog OPPN na podlagi sprejetega stališča Občine Benedikt do podanih pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in po prevzemu vseh morebiti dopolnjenih strokovnih podlag ter predlog posreduje pripravljavcu OPPN (v roku 15 dni).

-       Pripravljavec pošlje predlog OPPN vsem nosilcem urejanja prostora ter jih pozove, da v roku 30 dni od prejema poziva podajo mnenja ali predlog OPPN upošteva podane smernice.

-       Če se za OPPN izdela CPVO, se pristojna ministrstva v mnenju opredelijo tudi o sprejemljivosti vplivov OPPN na okolje s stališča svoje pristojnosti, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, pa na podlagi teh mnenj odloči o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN skladno z zakonom, ki ureja varstvo okolja.

-       V 30 dneh po pridobitvi vseh mnenj nosilcev urejanja prostora in potrditvi Ministrstva za infrastrukturo in prostor, da so vplivi izvedbe OPPN na okolje sprejemljivi, izdelovalec OPPN izdela in preda usklajen predlog OPPN Občini Benedikt, župan pa ga posreduje v sprejem Občinskemu svetu Občine Benedikt.

-       Občinski svet sprejme OPPN z odlokom in ga objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Zgoraj navedeni terminski plan je okviren. Zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev udeležencev v postopku se lahko spremeni, saj pripravljavec akta ne more vplivati na vse faze postopka.

V primeru, da bo za predmetni prostorski akt potrebna izvedba CPVO, se skupaj z dopolnjenim osnutkom OPPN razgrne tudi okoljsko poročilo.

Navedeni roki se temu primerno podaljšajo, predvidoma se poveča tudi obseg potrebnih strokovnih podlag.

V kolikor bo Ministrstvo za infrastrukturo in prostor presodilo, da je v postopku priprave in sprejemanja OPPN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje, kot jo določa Zakon o varstvu okolja, bo vzporedno z gornjim postopkom od faze dopolnitve osnutka OPPN potekal tudi postopek celovite presoje vplivov OPPN na okolje.

7. člen

(koordinacija z nosilci urejanja prostora)

Vso koordinacijo v zvezi s pridobivanjem smernic in mnenj lahko na podlagi pooblastila pripravljavca OPPN (Občine Benedikt) prevzame načrtovalec oziroma izdelovalec OPPN.

8. člen

(objava sklepa o začetku priprave OPPN)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati z dnem objave.

 

Številka: 35054-001/2012-2

Datum: 28. januar 2013

 

 

         ŽUPAN

 

 

         Milan GUZMAR