New Page 2

Na podlagi 12., 18., 38., 40., 44. in 92. člena Zakona o cestah (Ur. l. SRS, št. 38/81, 7/86, 37/87, 2/88), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93) in 7. člena Statuta občine Cerklje (Uradni vestnik Gorenjske št. 7/95, 19/96, 1/97) je občinski svet občine Cerklje na svoji 21. redni seji dne 16.12.1996 sprejel

ODLOK

O ureditvi cestnega prometa in reda

I. SPLOŠNO

1.     člen

S tem odlokom se v občini Cerklje ureja prometni red in ureditev javnih prometnih površin.

 

2.     člen

Javne prometne površine po tem odloku so sledeče površine v lasti občine Cerklje:

-        javne ceste s kategorizacijo

-        ostale javne ceste in poti lokalnega značaja

-        pločniki

-        avtobusna postajališča

-        parkirne površine

3.     člen

Občina Cerklje skrbi za vzdrževanje občinskih javnih prometnih površin, zagotavlja njihovo prevoznost in varstvo na njih ter opravlja potrebna vzdrževalna dela za ohranjanje oziroma obnavljanje javnih prometnih površin, če zakon ali drug predpis Republike Slovenije ne določa drugače.

 

II. PARKIRANJE IN USTAVLJANJE

4.     člen

Parkiranje na javnih prometnih površinah je prepovedano:

-     kjer to prepoveduje prometna signalizacija

-     na zaznamovanih prehodih za pešce

-        na pločnikih

-        na voziščih med stanovanjskimi objekti, če bi za druga vozila ostalo manj kot 3 m proste širine dovoza oziroma manj kot 1 m širine dovoza tam, kjer dovoz drugih vozil ni mogoč

-        na prostoru, določenem za odlaganje smeti

-        nad komunalnimi objekti in napravami (hidranti, jaški itd.) oziroma v neposredni bližini komunalnih objektov in naprav, kadar bi bila uporaba le teh zaradi neposredne bližine parkiranega vozila onemogočena oziroma otežkočena

-        na prostorih za parkiranje vozil s posebno oznako (invalidski znak itd.) in na prostorih namenjenih za dostop intervencijskih vozil

-        na predelih, kjer lahko predstavlja parkirano vozilo oviro pri pluženju ali odvozu snega

-        na avtobusnih postajališčih

5.     člen

(1)   Promet na javnih površinah, ki niso prometnega značaja je prepovedan.

(2)   Parkiranje na javnih površinah, ki niso prometnega značaja ja prepovedano, z izjemo za vozila invalidnih oseb, z ustrezno oznako, za intervencijska vozila in vozila komunalnih služb, kadar opravljajo svojo dejavnost.

 

III. VZDRŽEVANJE PREVOZNOSTI

6.     člen

(1)   Nakladanje in razkladanje blaga ter izkrcavanje in vkrcavanje potnikov je praviloma potrebno opraviti izven javnih prometnih površin iz prve, druge in tretje alinee 2. člena tega odloka.

(2)   Izjemoma se opravila iz prejšnjega odstavka tega člena lahko opravijo tudi na javnih prometnih površinah, če s tem ni oviran promet in koristnik poskrbi za ustrezno signalizacijo.

 

7.     člen

Poleg prepovedi oziroma omejitev iz 4. in 6. člena tega odloka je na javnih prometnih površinah prepovedano tudi:

-        odlaganje smeti na mestih, ki za to niso ustrezno označena

-        odlaganje gradbenega materiala

-        postavljanje reklamnih napisov in drugih neprometnih oznak, ki lahko ovirajo preglednost prometa

-        izpuščanje odpadnih voda na zadevne površine

-        oviranje odtoka meteornih voda

-        usmerjanje meteornih in drugih voda na te površine

-        poškodovanje teh površin zaradi eksploatacije v gospodarske in druge namene

-        nanašanje blata na vozišče, kar še zlasti velja na nanašanje blata s priključkov oziroma njiv

-        vlačenje predmetov, razen če se za to pridobi ustrezno pisno dovoljenje pristojnega občinskega organa

-        poškodovanje in odstranjevanje prometne signalizacije

-        izvajanje kakeršnihkoli del na teh površinah ali postavljanje predmetov, brez ustreznega pisnega dovoljenja pristojnega občinskega organa

-        odlaganje predmetov ob cestišču (odlaganje smeti, zemlja itd.)

 

8.     člen

(1)   V bližini križišč dveh cest v ravnini ali na notranjih straneh cestnih krivin ni dovoljeno saditi dreves, grmovja ali visokih poljskih kultur, če bi to oviralo preglednost cestišča oziroma postavitev robnikov, ki bi ovirali prevoznost cestišča oziroma pluženja snega.

(2)   Ograje in žive meje morajo biti od roba cestišča oddaljena najmanj 1 m in so lahko visoke največ 80 cm.

9.     člen

(1)   Uporabnik javne prometne površine, ki je storil prepovedano dejanje iz 1. oziroma 2. odstavka 7. člena tega odloka, je dolžan na lastne stroške odpraviti posledice nastale s tem dejanjem, ter nemudoma prenehati z izvajanjem prepovedane dejavnosti oziroma je dolžan predmet povzročitve posledice nemudoma odstraniti.

(2)   Če povzročitelj posledice iz prejšnjega odstavka tega člena, posledic ne odpravi sam, jih odpravi upravljalec javne prometne površine, na stroške povzročitelja.

 

10. člen

(1)   Uslužbenec komunalno redarstvene službe občine Cerklje lahko predmet povzročitve posledice iz 1. odstavka 9. člena tega odloka na kraju samem odstrani, če je to nujno potrebno zaradi varnosti cestnega prometa, o čemer naredi uradni zaznamek.

(2)   Uslužbenec komunalno redarstvene službe občine Cerklje lahko na kraju samem prepove nadaljnje opravljanje škodne dejavnosti, s katero se povzroča posledica iz 1. odstavka 9. člena tega odloka in je to nujno potrebno zaradi varnosti cestnega prometa.

(3)   Uslužbenec komunalno redarstvene službe občine Cerklje lahko s kraja samega odstrani osebo, ki preprečuje ali onemogoča izvršitev dejanja iz 1. oziroma 2. odstavka 10. člena tega odloka. Uslužbenec komunalno redarstvene službe občine Cerklje lahko glede na okoliščine primera zahteva tudi pomoč pristojnega organa za notranje zadeve.

(4)   Ne glede na določbe 9. člena ter 1., 2., in 3. odstavka tega člena lahko Uslužbenec komunalno redarstvene službe občine Cerklje o kršitvah določb tega odloka obvesti pristojni občinski organ, ki odredi ustrezne ukrepe v zvezi z nastalimi kršitvami.

 

11. člen

Določbe 9. oziroma 10. člena tega odloka se smiselno uporabljajo tudi v zvezi z določbami 4., 5., 6. in 8. člena tega odloka.

12. člen

(1)   Pristojni občinski organ lahko na predlog redarstvene službe občine Cerklje, upravljalca javnih prometnih površin ali drugega pristojnega organa, z odločbo odredi na stanovanjskih in drugih zgradbah postavitev ustreznih snegobranov kot tudi posamezne ukrepe za izvajanje določbe 1. oziroma 2. odstavka 10. člena tega odloka.

(2)   Rok za izvršitev ukrepov iz 1. odstavka tega člena ne sme biti krajši od 15 dni in ne daljši od 3 mesecev.

(3)   Pristojni občinski organ izvede ukrepe iz 1. odstavka tega člena na stroške lastnika ali uporabnika, če zavezanec v določenem roku ne izpolni obveznosti, ki so mu bile naložene z odločbo.

 

IV. DRUGE DOLOČBE

13. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja komunalno redarstvena služba občine Cerklje in organi Republike Slovenije za notranje zadeve v skladu s svojimi pooblastili.

 

V. KAZENSKE DOLOČBE

14. člen

(1)   Oseba, ki stori dejanje iz 4. oziroma 5. člena tega odloka se za prekršek kaznuje z denarno kaznijo od 1.000 SIT do 20.000 SIT.

(2)   Oseba, ki stori dejanje iz 1. odstavka 6. člena tega odloka in s tem ovira promet oziroma ne poskrbi za ustrezno signalizacijo, se za prekršek kaznuje z denarno kaznijo od 2.000 SIT do 15.000 SIT

15. člen

(1)   Fizična oseba, ki stori dejanje iz 7. člena tega odloka, se za prekršek kaznuje z denarno kaznijo od 1.500 SIT do 20.000SIT.

(2)   Pravna oseba oziroma podjetnik posameznik oziroma fizična oseba, ki samostojno opravlja dejavnost kot poklic, ki stori dejanje iz 7. člena tega odloka se za prekršek kaznuje z denarno kaznijo od 5.000 SIT do 40.000 SIT.

(3)   Za prekršek se kaznuje z denarno kaznijo od 1.500 SIT do 20.000 SIT tudi odgovorna oseba pravne osebe iz 2. odstavka tega člena.

 

VI. PREDHODNE IN KONČNE DOLOČBE

16. člen

Do ustanovitve komunalno redarstvene službe občine Cerklje izvaja nadzor nad izvajanjem določb tega odloka uprava občine Cerklje.

17. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

Datum: 20.01.1997

Številka: 70/1997

Predsednik občinskega sveta

Miha Zevnik