New Page 1

Na podlagi 3., 20. in 21. člena Zakona o športu (Ur. list RS, št. 22/98), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi – UPB2 (Ur. list RS, št. 94/07, 76/08 in 79/09) in 24. člena Statuta Občine Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske, št. 9/04 in 25/06) je Svet Občine Šenčur na svoji 29. seji, dne 09.06.2010, sprejel

 

 PRAVILNIK

 O NAČINU ODDAJANJA IN UPORABE  JAVNIH ŠPORTNIH OBJEKTOV IN POVRŠIN V OBČINI ŠENČUR

 

I.      SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

 

Ta pravilnik ureja pogoje, merila in namen oddajanja in uporabe športnih objektov in površin, ki so v lasti Občine Šenčur (v nadaljevanju: lastnik).

Uporaba obsega naslednje objekte in površine:

·       Športna dvorana Šenčur, s katero upravlja Osnovna Šola Šenčur (v nadaljevanju: upravljalec),

·       Športna dvorana Visoko, s katero upravlja Krajevna skupnost Visoko (v nadaljevanju: upravljalec) in

·      Večnamenska dvorana Voklo, s katero upravlja Krajevna skupnost Voklo (v nadaljevanju: upravljalec).

2. člen

 

Uporaba javnih  športnih objektov  je namenjena  naslednjim športnim panogam in drugim dejavnostim:

·        Športna dvorana Šenčur – aerobiki, badbintonu, dvoranskemu nogometu, gimnastiki, košarki, plesu, plezanju, odbojki, rokometu in različni drugi splošni vadbi oz. rekreaciji, ter kulturnim in zabavnim prireditvam,

·        Športna dvorana Visoko - aerobiki, badbintonu, dvoranskemu nogometu, gimnastiki, košarki, plesu, odbojki, rokometu in različni drugi splošni vadbi oz. rekreaciji,

·       Večnamenska dvorana Voklo – aerobiki, badbintonu, dvoranskemu nogometu, gimnastiki, košarki, plesu, odbojki, rokometu in različni drugi splošni vadbi oz. rekreaciji, ter  kulturnim in zabavnim prireditvam;

 

II. POGOJI IN NAČIN ODDAJE V UPORABO

 

3. člen

 

Športna dvorana Šenčur in Večnamenska dvorana Voklo sta v času trajanja pouka v Osnovni šoli Šenčur in Podružnični šoli Voklo namenjeni izključno za izvajanje vzgojno – izobraževalne dejavnosti učencem obeh šol.

 

Športni objekti se lahko oddajo v uporabo:

·        osnovni šoli in vrtcem s sedežem v Občini Šenčur za izvedbo občasnih dejavnosti izven časa rednega pouka,

·        športnim društvom in klubom, ki izvajajo letni program športa v Občini Šenčur,

·        drugim uporabnikom (klubom in društvom, zavodom, organizacijam, fizičnim in pravnim osebam ter raznim skupinam za potrebe športnih dejavnosti in organizacije športnih, kulturnih in drugih prireditev).

4. člen

 

Pri usklajevanju in pripravi urnika uporabe javnih športnih objektov se upošteva naslednji vrstni red uporabnikov:

1.      Javni vzgojno-izobraževalni zavod (OŠ Šenčur) za potrebe izvajanja zakonsko opredeljenih športnih programov športne vzgoje. Prednostna uporaba športnih objektov in površin se nanaša na termin od ponedeljka do petka od 7.00 ure do 15.00 ure v času šolskega pouka, izjemoma po predhodnem dogovoru z upravljalcem pa tudi v drugem terminu.

2.      Športna društva, ki izvajajo letni program, imajo za izvajanje nacionalnega programa, pod enakimi pogoji, prednost pri uporabi javnih športnih objektov pred drugimi izvajalci.

 

Prednostna uporaba za izvajanje letnega programa je naslednja:

a.      program športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport v športnih društvih, ki jih v javnem interesu sofinancira Občina Šenčur,

b.      programi kakovostnega in vrhunskega športa v športnih društvih, ki jih v javnem interesu sofinancira Občina Šenčur,

c.      programi interesnih športnih aktivnosti otrok in mladine s posebnimi potrebami,

d.      programi športne rekreacije, ki jih v javnem interesu sofinancira Občina Šenčur in drugi programi,

e.      drugi programi športa v Občini Šenčur,

f.       ostale dejavnosti, ki jih ne financira občina in za katere se plačuje najem po veljavnem ceniku.

5. člen

 

Občina Šenčur objavi javni razpis za uporabo javnih športnih objektov praviloma meseca maja za naslednje šolsko leto oz. športno tekmovalno sezono. 

 

Pisne prijave želenih terminov se posredujejo občini v roku določenim v javnem razpisu. Letni program uporabe športnih objektov sprejmeta občina in upravitelj v skladu s prednostnim vrstnim redom. Pri tem morata upoštevati tudi:

·        starostne skupine uporabnikov (v zgodnejših urah imajo prednost učenci, dijaki, študenti),

·        kakovostni nivo športnih društev in klubov.

 

Z namenom racionalne izrabe razpoložljivih terminov koriščenja športnih objektov in ne glede na prioriteto, so možna naknadna usklajevanja uporabnikov športnih objektov pri določanju terminov oz. urnika koriščenja. Oddaja prostorov v uporabo ne sme predstavljati ovire za izvajanje dejavnosti osnovne šole, opredeljene v letnem delovnem načrtu šole. Rok za odpoved ali spremembo že dogovorjenega termina pa je:

·        v primeru celodnevnega najema 7 dni,

·        v ostalih primerih pa najmanj 2 dni.

 6. člen

 

Praviloma se športni objekti uporabljajo do 23. ure, oz. v skladu s sprejetim urnikom upravljalca.

Redna uporaba poteka med tednom od ponedeljka do petka. Društva in klubi uporabljajo športne objekte za vadbo in tekmovanja v skladu s svojim programom in dogovorom z upraviteljem tudi ob sobotah, nedeljah in praznikih, ter v času šolskih in letnih počitnic. Po potrebi se za takšen način uporabe lahko dogovorijo tudi drugi uporabniki. Predpogoj je ustrezna najava potrebe upravitelju dvorane vsaj 3 dni pred uporabo.

Uporabniki so dolžni upoštevati hišni in požarni red. V času uporabe objekta odgovarjajo za red in disciplino ter pravilno uporabo športnih objektov, na javnih prireditvah pa morajo zagotoviti svojo varnostno službo oz. redarje, ki boso skrbeli za red in mir na prireditvi.

 

7. člen

Lastnik in uporabnik skleneta pogodbo o uporabi športnega objekta za tekoče šolsko leto.

Pogodba mora vsebovati naslednje sestavine:

·        osnovne podatke pogodbenih strank,

·        termin uporabe,

·        seznam prostorov, ki se uporabljajo,

·        naziv ekipe ali vadbenih skupin,

·        višino uporabnine za eno uro,

·        način in vzroke za odpoved pogodbe,

·        druge pogoje uporabe.

 

Osnovni pogoji uporabe se določijo s hišnim redom, ki je priloga k pogodbi.

Lastnik oz. upravitelj in uporabnik pa skleneta posebno pogodbo za vsako kulturno – zabavno prireditev oz. posebno športno prireditev.

8. člen

Upravljalci športnih objektov so dolžni voditi seznam koriščenja športnih objektov.

Upravljalci športnih objektov so dolžni posredovati občini poročilo in podatke o prihodkih in porabi sredstev iz naslova oddaje športnih dvoran in večnamenske dvorane najkasneje do konca šolskega leta.

IV. NAČIN IN CENIK UPORABE

9. člen

 

Način uporabe javnih športnih objektov upravljalec določi s hišnim redom v posameznih javnih športnih objektih, ki določajo:

·        prostorske, gradbene in tehnične ukrepe in zahteve za varno obratovanje športnih objektov,

·        naprave, opremo in sredstva za varno obratovanje športnih objektov,

·        dovoljeno število uporabnikov ter

·        druge standarde in normative, ki določajo pogoje in način obratovanja športnih objektov.

10. člen

 

Cenik uporabe športnih objektov, določa cene uporabe za uporabnike iz 3. člena tega pravilnika  in cene najema športnih objektov za druge kupce storitev in se določi do 01.08.2010 za prihodnje šolsko leto oziroma športno tekmovalno sezono.

11. člen

 

Cenik uporabe športnih objektov sprejme župan. Cena se v začetku šolskega leta praviloma uskladi s rastjo življenjskih potrebščin. Sredstva pridobljena z oddajanjem športnih objektov v uporabo se lahko porabijo za kritje stroškov v zvezi z njihovo uporabo, dvig standarda pogojev za šport in investicijsko vzdrževanje dvoran, za druge namene pa le, če se pridobi soglasje občine.

12. člen

 

Uporabnina vključuje stroške ogrevanja, elektrike, komunalnih storitev, vode, zavarovanja, stroške za potrošniški material, ki je potreben za redno vzdrževanje objekta (čistila, sanitarni material, žarnice,…) druge materialne stroške, povezane z obratovanjem športnih objektov, stroške upravljanja, plača čistilke in hišnika.

13. člen

 

Za športne prireditve, tekmovanja, turnirje ter posamezne tekme, se glede na zahtevnost posebnih pogojev (povečani materialni stroški in dodatno delo zaposlenih ob sobotah, nedeljah in praznikih) lahko določi višja uporabnina, kot je določeno v ceniku.

 

V. DRUGE DEJAVNOSTI V JAVNIH ŠPORTNIH OBJEKTIH

 

14. člen

 

Drugi programi, ki se izvajajo v javnih športnih objektih s soglasjem lastnika so:

·        kulturne in zabavne prireditve, 

·        dobrodelne prireditve humanitarnih, športnih in drugih društev,

·        velike mednarodne športne prireditve,

·        druge prireditve.

 

Upravljalec in organizatorji drugih programov uskladijo najem športnih objektov na podlagi letnih programov uporabe športnih objektov in uredijo najem športnih objektov s pogodbami o najemu športnih objektov v skladu s cenikom upravljalca.

15. člen

 

Oglaševanje, ki se izvaja v javnih športnih objektih, se izvaja na podlagi:

·        programa uporabe javnega športnega objekta,

·        prostorov in površin, ki jih je upravljalec določil za oglaševanje,

·        pogodbe o oglaševanju.

 

Upravljalec in organizator oglaševanja uskladita pogoje najema za oglaševanje v javnih športnih objektih in  to uredita s pogodbami. Prednost pri najemu športnih objektov za oglaševanje imajo športna društva, izvajalci letnega programa športa v Občini Šenčur.

 

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

16. člen

 

Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

Številka: 606-02/2010

Datum: 09.06.2010                                                                                                             OBČINA ŠENČUR

                                                                                                                                              ŽUPAN

                                                                                                                                           Miro Kozelj