New Page 2

Na podlagi 16. člena Statuta Občine Majšperk (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 25/12, 34/15, 55/15 ) je Občinski svet Občine Majšperk na 20. redni seji dne 6. 10. 2016 sprejel

 

 

PRAVILNIK

O SPODBUJANJU PODJETNIŠTVA V OBČINI MAJŠPERK

 

1. člen

S tem pravilnikom se določajo pogoji, načini in postopek pri dodeljevanju pomoči za mikro, majhna in srednje velika podjetja, ki so namenjena spodbujanju investicij in odpiranju novih delovnih mest, povezanih z investicijo v Občini Majšperk.

 

2. člen

Sredstva se zagotavljajo iz občinskega proračuna, prioritete posameznega instrumenta pomoči pa se določijo z razpisom v posameznem letu. Pomoči se po tem pravilniku dodeljujejo v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24. 12. 2013).

 

3. člen

(1) Po tem pravilniku se dodeljujejo pomoči za: sofinanciranje naložb v nakup opreme, strojev in drugih osnovnih sredstev in nakup nematerialnih investicij ter sofinanciranje stroškov odpiranja novih delovnih mest.

(2) V okviru pomoči sofinanciranje naložb v nakup opreme, strojev in drugih osnovnih sredstev in nakup nematerialnih investicij se sofinancira investiranje v nakup nove proizvodne in storitvene opreme in nakup nematerialnih pravic (patenti, licence, blagovne znamke) zaradi ustanovitve novega podjetja, širitve obstoječe dejavnosti ali zaradi uvajanja novega proizvodnega oziroma storitvenega programa (bolj produktivne, racionalnejše, energetsko varčne in ekološko varnejše tehnologije; izboljševanje kakovosti proizvodov in storitev) pri čemer so stroški, povezani z nakupom in gradnjo nepremičnin, neupravičen strošek.

(3) V okviru pomoči sofinanciranje stroškov odpiranja novih delovnih mest za obdobje največ 12 mesecev se sofinancirajo stroški odpiranja novih delovnih mest ali samozaposlitve, povezanih z investicijo. Izpolnitev kriterija novih zaposlitev se ugotavlja na osnovi dodatnih zaposlitev v primerjavi s povprečjem preteklih 12 mesecev, pri čemer morajo biti kumulativno upoštevani naslednji pogoji:

·       delovno mesto mora biti povezano z izvajanjem projekta začetnih investicij;

·       investicijski projekt mora voditi k neto povečanju števila zaposlenih v obratu v primerjavi s povprečjem preteklih 12 mesecev;

·       nova delovna mesta morajo biti ohranjena vsaj 24 mesecev.

(4) V okviru pomoči sofinanciranje stroškov odpiranja novih delovnih mest so upravičeni stroški bruto plač za novo odprta delovna mesta in plačani prispevki za socialno varnost samozaposlenih.

 

4. člen

(1) Zgornja meja intenzivnosti pomoči za investicije je do 50 % upravičenih stroškov posameznega projekta investicije, pri čemer davek na dodano vrednost v nobenem primeru ni upravičen strošek.

(2) Višina pomoči za odpiranje novih delovnih mest znaša lahko največ 2.000,00 EUR na posameznega upravičenca.

 

5. člen

(1) Po tem pravilniku so do državne pomoči upravičena mikro, majhna in srednje velika podjetja ter samozaposlene fizične osebe (s.p.):

·       s sedežem v Občini Majšperk in krajem investicije na območju Občine Majšperk ali

·       ki imajo sedež dejavnosti izven Občine Majšperk in imajo poslovno enoto v Občini Majšperk in krajem investicije na območju Občine Majšperk.

(2) Izraz »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

·       podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;

·       podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;

·       podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;

·       podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

(3) Podjetja, ki so v katerem koli razmerju drugega odstavka tega člena preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

(4) Za mikro, majhna in srednje velika podjetja se uporablja definicija, ki jo navaja Zakon o gospodarskih družbah.

 

6. člen

(1) Do de minimis pomoči niso upravičena podjetja iz sektorjev:

·       ribištva in akvakulture,

·       primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

·       predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:

a)            če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

b)            če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.

(2) Pomoč ne sme biti namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.

(3) Pomoč ne sme biti pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.

(4) Do finančnih pomoči niso upravičeni tisti subjekti, ki nimajo poravnanih svojih zapadlih obveznosti do Občine Majšperk, nimajo poravnanih zapadlih davčnih dolgov, nimajo redno izplačanih plač zaposlenim oziroma poravnanih prispevkov za zaposlene in podjetja v težavah. Prav tako do finančnih spodbud niso upravičeni tisti subjekti, ki so po predpisih o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji.

 

7. člen

(1) Skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju, ne sme presegati 200.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko ali namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali unije, pri čemer v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000,00 EUR.

(2) Pomoč ne sme biti namenjena za nabavo vozil za prevoz tovora v podjetjih, ki opravljajo komercialni cestni tovorni prevoz.

(3) Pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.

(4) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v Uredbi 360/2012.

(5) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (200.000 oziroma 100.000 EUR).

 

8. člen

(1) Občina Majšperk bo od prejemnika pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobila;

·       pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi tega prailnika ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu,

·       pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,

·       pisno izjavo prejemnika, v primerih pripojenega podjetja ali delitve podjetja (če je bilo prejemniku pomoči pripojeno podjetje, ki je v preteklosti prejelo »de minimis« pomoč oziroma je prejemnik pomoči nastal z delitvijo podjetja, ki je v preteklosti prejelo »de minimis« pomoč),

·       pisno izjavo prejemnika s seznamom vseh podjetij, ki s prejemnikom tvorijo enotno podjetje in

·       pisno izjavo prejemnika, da z dodeljenim zneskom pomoči »de minimis«, ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih.

(2) Občina Majšperk bo pisno obvestila prejemnika:

·       da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24. 12. 2013) in

·       o znesku de minimis pomoči.

(3) Občina Majšperk bo hranila evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.

 

9. člen

(1) Sredstva za spodbujanje podjetništva v Občini Majšperk se dodeljujejo na podlagi izvedenega postopka javnega razpisa, ki mora bo objavljen na spletni strani Občine Majšperk.

(2) Šteje se, da je pomoč dodeljena, z dnem pravnomočnosti sklepa o dodelitvi sredstev.

 

10. člen

Javni razpis mora vsebovati:

·       skupni znesek sredstev, namenjenih razvoju gospodarstva,

·       navedbo ukrepov (1 – 4 iz 3. člena tega pravilnika), za katere se dodeljujejo sredstva za razvoj,

·       navedbo upravičencev, ki lahko zaprosijo za sredstva,

·       kriterije za dodelitev sredstev,

·       pogoje, pod katerimi se dodeljujejo nepovratna sredstva,

·       rok za vložitev vlog, ki ne sme biti krajši od 15 dni od dneva objave razpisa,

·       naslov, na katerega se pošiljajo vloge,

·       rok, v katerem bo sklep o dodelitvi sredstev poslan prosilcem, ki ne sme biti daljši od 30 dni od popolnosti vlog.

 

11. člen

(1) Županja Občine Majšperk pred objavo vsakoletnega razpisa s sklepom imenuje komisijo za dodelitev državnih pomoči. Komisija predlaga županji razdelitev razpoložljivih sredstev po namenih in po upravičencih pred objavo javnega razpisa ter obravnava prispele vloge na javni razpis.

(2) Komisija je sestavljena iz treh članov.

(3) Komisija na podlagi pravilnika in javnega razpisa obravnava pravočasno prispele popolne vloge, opravlja oglede na terenu in pripravi poročilo in predlog razdelitve sredstev, na podlagi katerega občinska uprava Občine Majšperk izda sklep o dodelitvi sredstev posameznemu upravičencu. Zoper sklep lahko upravičenec v roku 8 dni od prejema vloži pritožbo pri županji Občine Majšperk. Odločitev županje je dokončna.

 

12. člen

Občina Majšperk z izbranimi vlagatelji sklene pogodbo, v kateri se opredeli:

·       višina in namen, za katere so sredstva dodeljena,

·       terminski plan porabe sredstev,

·       spisek dokazil, ki jih mora uporabnik predložiti,

·       način nadzora nad porabo dodeljenih sredstev,

·       način zavarovanja in

·       določilo, da mora prejemnik ob ugotovljeni nenamenski porabi sredstev vrniti sredstva z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

 

13. člen

(1) Namensko porabo sredstev, pridobljenih po tem pravilniku, in izpolnjevanje obveznosti iz pogodbe, preverja komisija za obravnavo prispelih vlog na javni razpis.

(2) V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena ali so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je podjetnik prekršil druga določila pogodbe, je občina na predlog komisije za obravnavo vlog upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.

 

14. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 305-1/2016-3

Datum: 6. 10. 2016

 

 

Občina Majšperk

 

dr. Darinka Fakin, županja