New Page 2

Na podlagi 155. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A in 29/23), prvega odstavka 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE, 195/20, 5/21 – odl. US, 15/21 – ZDUOP, 123/21 – ZPrCP-F, 206/21 – ZDUPŠOP) in 16. člena Statuta Občine Majšperk (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 25/2012, 34/2015, 55/2015, 50/2017, 16/2019) je Občinski svet Občine Majšperk na svoji 8. redni seji, dne 25. 10. 2023 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKIH CESTAH V OBČINI MAJŠPERK

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(uporaba izrazov)

V Odloku o občinskih cestah v Občini Majšperk uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za moški in ženski spol.

 

2. člen

(vsebina odloka)

Ta odlok določa:

·  občinske ceste in nekategorizirane ceste, ki se uporabljajo za javni promet na območju Občine Majšperk,

·  obveznost obveščanja o posegih v občinsko cesto,

·  projektiranje občinskih cest,

·  gradnjo občinskih cest,

·  upravljanje občinskih cest,

·  vzdrževanje občinskih cest,

·  varstvo občinskih cest in prometa na njih,

·  nadzorstvo občinskih cest.

 

3. člen

(smiselna uporaba predpisov in pojmov)

(1) Vsa ostala področja, ki niso posebej urejena s tem odlokom, ureja veljavna področna zakonodaja, ki se uporablja neposredno.

(2) V tem odloku uporabljeni pojmi imajo enak pomen kot je določen z veljavno področno zakonodajo.

 

4. člen

(naloge in pristojnosti pristojnega organa)

(1) Strokovno tehnične, razvojne, organizacijske in upravne naloge za graditev, vzdrževanje in varstvo občinskih cest opravlja Občinska uprava Občine Majšperk (v nadaljevanju: občinska uprava).

(2) Naloge občinske uprave so:

·  izdelava strokovnih podlag za plane vzdrževanja in razvoja občinskih cest in izdelava osnutkov ter planov,

·  naloge rednega vzdrževanja občinskih cest, ki se izvajajo v organizacijski obliki, skladni z zakonodajo s področja gospodarskih javnih služb,

·  naloge nadzora nad stanjem občinskih cest,

·  naloge nadzora nad prometno ureditvijo občinskih cest,

·  naloge upravljanja, vodenja in nadzora prometa,

·  izvajanje postopkov javnega naročanja za izvajanje rednih vzdrževalnih del na občinskih cestah, ki niso predmet izbrane oblike gospodarske javne službe, ter za izvajanje gradnje in investicijskih vzdrževalnih del v javno korist na občinskih cestah,

·  naloge v zvezi z investicijami v občinske ceste,

·  izvajanje postopkov za izbiro izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest, naloge v zvezi z investicijami v občinske ceste,

·  naloge v zvezi z razpisom koncesij za gradnjo, vodenje in izkoriščanje občinskih cest in objektov na njih,

·  izdajanje soglasij in vodenje drugih upravnih postopkov v skladu z zakonom, ki ureja ceste oziroma mnenj ali projektnih pogojev v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov,

·  izdajo smernic in mnenj k občinskim prostorskim aktom,

·  pripravo strokovnih izhodišč za smernice in mnenja k državnim prostorskim aktom,

·  vodenje in zbiranje evidenc o občinskih cestah in objektih ter evidenco o javnih cestah in o prekoračitvah dimenzij (višina, širina in dolžina) in mas vozil,

·  pridobivanje podatkov o prometnih obremenitvah na občinskih cestah in o prekoračitvah dimenzij (višina, širina in dolžina) in mas vozil,

·  naloge v zvezi z organizacijo obveščanja javnosti o stanju občinskih cest in prometa na njih,

·  druge naloge, določene s tem odlokom in drugimi predpisi.

 

II. Določbe o upravljanju, kategorizaciji, gradnji, vzdrževanju in varstvu občinskih cest

 

1.  Upravljanje občinskih cest

 

5. člen

(upravljavec občinskih cest)

Upravljavec občinskih cest v občini Majšperk je Občinska uprava Občine Majšperk (v nadaljevanju: upravljavec).

 

2.  Kategorizacija občinskih cest

 

6. člen

(občinske ceste)

(1) Občinska cesta je javna cesta, namenjena povezovanju naselij v občini s povezovanjem naselij v sosednjih občinah, povezovanju naselij, delov naselij, naravnih in kulturnih znamenitosti in objektov v občini.

(2) Občinske ceste so javno dobro in so izven pravnega prometa. Na njih ni mogoče pridobiti lastninske pravice s priposestvovanjem ali drugih stvarnih pravic.

(3) Stvarna in neprava stvarna služnost na območju občinskih cest sta odplačni.

 

7. člen

(kategorije občinskih cest in nekategorizirane ceste)

(1) Občinske ceste se kategorizirajo na lokalne ceste (LC) oziroma njene podkategorije, javne poti (JP) in javne poti za kolesarje (KJ).

(2) Lokalna cesta (LC) je občinska javna cesta, ki povezuje naselja v občini z naselji v sosednjih občinah ali naselja in dele naselij v občini med seboj in je pomembna za navezovanje prometa na javne ceste enake ali višje kategorije.

(3) Javna pot (JP) je občinska javna cesta, ki ne izpolnjuje meril za kategorizacijo kot lokalna cesta in je namenjena navezovanju prometa na javne ceste enake ali višje kategorije.

(4) Javna pot za kolesarje (KJ) je namenjena prometu kolesarjev v občini in med njimi.

(5) Nekategorizirana cesta, ki se uporablja za javni cestni promet, je zasebna cesta, po kateri poteka promet na način in pod pogoji, kot jih v skladu s tem odlokom in zakonom, ki ureja pravila cestnega prometa, določi lastnik ali od njega pooblaščeni upravljavec.

(6) Gozdna cesta je grajena gozdna prometnica, namenjena predvsem gospodarjenju z gozdom in omogočanju prevoza gozdnih lesnih sortimentov, in je vodena v evidenci gozdnih cest.

 

8. člen

(postopek kategorizacije občinskih cest)

(1) Občinske ceste določi in kategorizira Občinski svet Občine Majšperk (v nadaljevanju: občinski svet) na predlog župana.

(2) Predlog kategorizacije občinskih cest mora biti predhodno strokovno usklajen z Direkcijo Republike Slovenije za ceste po postopku, določenim v predpisu o merilih za kategorizacijo javnih cest.

 

9. člen

(spremembe kategorizacije občinskih cest)

(1) Spremembe kategorizacije občinskih cest, se določijo po postopku iz prejšnjega člena tega odloka.

(2) Spremembe kategorizacije občinskih cest oziroma vključitev novih cest lahko predlaga organ občine in posamezna pravna oziroma fizična oseba. Postopek spremembe kategorizacije občinske ceste se začne na predlog župana. Predlogi morajo biti utemeljeni v skladu z merili za kategorizacijo javnih cest.

(3) O predlogu za prenos občinske ceste med državne ceste po predhodnem soglasju Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo odloči občinski svet na predlog župana.

(4) Občinska cesta, določena s sklepom Vlade Republike Slovenije o prenosu državne ceste med občinske ceste, ima kategorijo, določeno s tem odlokom, po potrditvi občinskega sveta.

(5) Spremembe kategorizacije občinskih cest se opravijo po potrebi in se upoštevajo v letnem planu razvoja in vzdrževanja občinskih cest za naslednje leto.

 

10. člen

(prenos nekategoriziranih cest med občinske ceste)

(1) Za nekategorizirano cesto, ki se uporablja za javni cestni promet, lahko lastnik ali od njega pooblaščeni upravljavec te ceste predlaga občini njen prenos med občinske ceste.

(2) Nekategorizirana cesta se lahko prenese med občinske ceste, če je bila v uporabi za javni promet najmanj zadnjih pet let, če se njen prenos opravi brezplačno in če je v zemljiški knjigi vpisano lastništvo na Občino Majšperk.

(3) O prenosu nekategoriziranih cest med občinske ceste odloči Občinski svet Občine Majšperk na predlog župana, njena kategorizacija pa se opravi po postopku iz 9. člena tega odloka.

 

3.  Gradnja občinskih cest

 

11. člen

(gradnja in vzdrževanje občinskih cest)

(1) Občinske ceste se gradijo na podlagi sprejetega letnega proračunskega plana Občine Majšperk.

(2) Občinske ceste se morajo načrtovati, projektirati, graditi in vzdrževati na način in pod pogoji kot to določajo predpisi, ki urejajo projektiranje javnih cest, prometno signalizacijo in prometno opremo, način označevanja in zavarovanja del in ovir v prometu, cestne priključke, avtobusna postajališča ter predpisi, ki urejajo vrste vzdrževalnih del na cestah ter nivo rednega vzdrževanja javnih cest in tehnične smernice, katerih uporaba je obvezna.

(3) Izvajalec gradnje se izbere na podlagi predpisov, ki urejajo javno naročanje. Uvrstitev novozgrajene ceste v občinske ceste in kategorizacija se opravita po postopku za kategorizacijo občinskih cest. Novozgrajena občinska cesta pridobi status grajenega javnega dobra lokalnega pomena.

 

12. člen

(pridobitev zemljišč za gradnjo občinske ceste)

Zaradi pridobitve potrebnih zemljišč za gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste se lahko v skladu z veljavno zakonodajo lastninska pravica na zemljišču ali drugi nepremičnini odvzame proti odškodnini ali nadomestilu v naravi, omeji s pravico uporabe za določen čas ali obremeni z začasno ali trajno služnostjo, če ni mogoče skleniti ustrezne pogodbe med občino in lastnikom te nepremičnine.

 

13. člen

(novogradnja in rekonstrukcija občinskih cest)

(1) Plan razvoja občinskih cest, s katerim se najmanj za proračunsko obdobje določijo prednostne naloge razvoja občinskih cest, viri sredstev za njihovo uresničevanje ter letna dinamika njihovega uresničevanja, sprejme občinski svet na predlog župana.

(2) Novozgrajeni ali rekonstruirani del občinske ceste, s katerim se nadomesti del nove ceste, je iste kategorije, kot rekonstruirana cesta.

 

14. člen

(obveznost investitorja zaradi prestavitve občinske ceste)

(1) Če je treba obstoječo občinsko cesto prestaviti zaradi gradnje drugega objekta ali naprave, mora biti prestavljeni del ceste zgrajen z elementi, ki ustrezajo namenu ceste in drugim zahtevam predpisov o cestah. Tako nadomeščeni odsek ceste mora biti zgrajen najmanj z elementi nadomeščene ceste. Za poseg v cestno telo obstoječe občinske ceste si mora investitor objekta ali naprave pridobiti soglasje občinske uprave. Stroške prestavitve ceste krije investitor objekta ali naprave.

(2) Investitor iz prejšnjega odstavka lahko zahteva povrnitev stroškov prestavitve občinske ceste v obsegu, ki so nastali zaradi zahteve občinske uprave za boljše elemente nadomeščenega dela občinske ceste od elementov, določenih po prejšnjem odstavku.

 

15. člen

(projektiranje občinskih cest)

(1) Elementi za projektiranje občinske ceste se določijo v skladu s predpisom o projektiranju javnih cest in njihovih elementov s stališča zagotavljanja prometne varnosti in ekonomičnosti njihove graditve in vzdrževanja.

(2) V projektni dokumentaciji za gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste se določijo tudi prometna ureditev občinske ceste in ureditev navezav na obstoječe ceste ter pristopov do objektov in zemljišč ob cesti ter predvidijo površine zunaj vozišča cest za parkirišča, avtobusna postajališča in druge prometne površine, površine za opravljanje spremljajočih dejavnosti, za gradnjo objektov za vzdrževanje cest in za nadzor cestnega prometa.

 

16. člen

(obveznosti usklajenega projektiranja)

(1) Če se hkrati z gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste v cestnem zemljišču predvideva tudi gradnja druge gospodarske javne infrastrukture, ki ne služijo cesti ali njihovi uporabi, mora projektna dokumentacija vsebovati tudi rešitve gospodarske javne infrastrukture.

(2) Za usklajenost projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov gospodarske javne infrastrukture iz prejšnjega odstavka skrbi upravljavec občinske ceste.

(3) Stroške projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov posamezne gospodarske javne infrastrukture iz prvega odstavka tega člena krije njen upravljavec.

 

17. člen

(obveznost obveščanja o posegih v občinsko cesto)

(1) Upravljavec občinske ceste mora v fazi načrtovanja gradnje ali rekonstrukcije občinske ceste obvestiti upravljavce druge gospodarske javne infrastrukture v cestnem telesu ali ob njem najmanj 90 dni pred začetkom del, da ti lahko svoja dela uskladijo z gradnjo oziroma rekonstrukcijo ceste.

(2) Upravljavec občinske ceste mora dati upravljavcu druge gospodarske javne infrastrukture iz prejšnjega odstavka na razpolago tehnične in druge podatke, potrebne za uskladitev del.

(3) Določbe tega člena veljajo smiselno tudi za upravljavce gospodarske javne infrastrukture v cestnem telesu ali ob njem, kadar nameravajo graditi ali rekonstruirati svoje objekte in naprave v občinski cesti.

(4) Z globo 100 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, če pred pričetkom del iz prejšnjega odstavka tega člena ne obvesti Občine Majšperk o nameravanih posegih.

(5) Z globo 400 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka, njihova odgovorna oseba pa z globo 100 EUR.

 

18. člen

(gospodarska javna infrastruktura v območju občinske ceste)

(1) Gospodarsko javno infrastrukturo je dovoljeno graditi v območju občinske ceste le pod pogoji in na način, določenim s soglasjem, ki ga upravljavec občinske ceste izda v skladu z zakonom, ki ureja ceste ali mnenjem, ki ga upravljavec občinske ceste izda v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov.

(2) Upravljavec občinske ceste lahko zahteva od upravljavca gospodarske javne infrastrukture, da objekte in omrežja gospodarske javne infrastrukture preuredi ali prestavi, kadar je to potrebno zaradi gradnje ali rekonstrukcije občinske ceste ali izvedbe ukrepov za zavarovanje te ceste in prometa na njej. Stroške prestavitve ali preureditve objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture krije njihov upravljavec, razen če to ni v nasprotju s pogoji iz soglasja ali mnenja iz prejšnjega odstavka.

(3) Občinska uprava lahko zavrne izdajo soglasja ali mnenja iz prvega odstavka tega člena, če bi objekti in omrežja gospodarske javne infrastrukture ogrožali občinsko cesto ali promet na njej, bistveno oteževali njeno vzdrževanje ali onemogočali njen razvoj.

(4) Soglasje iz prvega odstavka tega člena ni potrebno, če je s poškodbami objektov in omrežja gospodarske javne infrastrukture, zgrajenih na cestnem zemljišču občinske ceste, neposredno ogrožen varen promet oziroma življenje in zdravje ljudi in živali ali bi lahko nastala večja gospodarska škoda. Upravljavec gospodarske javne infrastrukture takoj odstrani neposredno nevarnost in o tem brez odlašanja po elektronski poti obvesti izvajalca rednega vzdrževanja ceste. Upravljavec gospodarske javne infrastrukture takoj odpravi poškodbe na njej, vzpostavi občinsko cesto v prvotno stanje in o končanih delih po elektronski poti obvesti upravljavca občinske ceste in izvajalca rednega vzdrževanja občinske ceste.

(5) Če se zaradi del iz prejšnjega odstavka omeji uporaba občinske ceste, upravljavec gospodarske javne infrastrukture, vgrajene v občinsko cesto, takoj obvesti in pozove izvajalca rednega vzdrževanja ceste, da vzpostavi zaporo ceste na njegove stroške ter o omejitvi uporabe občinske ceste in o njenem prenehanju po elektronski poti obvesti pristojno policijsko upravo in prometno-informacijski center.

(6) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, če brez soglasja upravljavca občinske ceste izvaja vzdrževalna in druga dela na gospodarski javni infrastrukturi na zemljišču občinske ceste ali opravlja dela v nasprotju z danim soglasjem.

(7) Z globo 1.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

 

19. člen

(opustitev občinske ceste)

(1) Občinska cesta ali njen del se lahko opusti, če se zgradi nova cesta ali del ceste, ki nadomesti prejšnjo oziroma njena uporaba ni več v javnem interesu.

(2) Opuščena občinska cesta ali njen del se uporabi za parkirišča in druge potrebe udeležencev v prometu ali pa se agrotehnično obdela skladno s svojim okoljem.

(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se lahko občinski cesti ali njenemu delu, ki ne služi več namenu za katerega ji je bil dodeljen status oziroma je bila v celoti uničena in je ni mogoče obnoviti ali se je namesto nje zgradil drug objekt z enakim namenom splošne rabe, odvzame status grajenega javnega dobra lokalnega pomena.

(4) O opustitvi in ureditvi opuščene občinske ceste ali njenega dela ter o njenem prenosu med nekategorizirane ceste odloči občinski svet na predlog župana.

 

20. člen

(financiranje občinskih cest)

(1) Sredstva za graditev in vzdrževanje občinskih cest se zagotavljajo v občinskem proračunu oziroma z drugimi sredstvi ob predhodno sklenjeni pogodbi o opremljanju ali javno-zasebnem partnerstvu.

(2) Vzdrževalec občinskih cest predlaga plan vzdrževanja občinskih cest upravljavcu občinskih cest za tekoče oziroma prihodnje leto. Plan upravljavec potrdi in predlaga občinskemu svetu v sprejem proračuna za prihodnje leto.

(3) Upravljavec občinskih cest zagotavlja sredstva za vzdrževanje tistega dela državnih cest, ki so namenjene delovanju naselij (pločniki, kolesarske steze, obvozne ceste, priključki na občinske in državne ceste).

 

4.  Vzdrževanje občinskih cest

 

21. člen

(javna služba vzdrževanje občinskih cest)

(1) Vzdrževanje občinskih cest je obvezna gospodarska javna služba lokalnega pomena, ki obsega redno vzdrževanje cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost cest ter vzpostavitev prevoznosti cest ob naravnih in drugih nesrečah (v nadaljevanju: redno vzdrževanje javnih cest).

(2) Način izvajanja gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest določi upravljavec občinskih cest na podlagi zakonodaje s področja gospodarskih javnih služb.

 

22. člen

(letni plan razvoja in vzdrževanja občinskih cest)

(1) Plan razvoja in vzdrževanja občinskih cest, s katerim se najmanj za obdobje štirih let določijo prednostne naloge razvoja in vzdrževanja občinskih cest, viri sredstev za njihovo uresničevanje ter letna dinamika njihovega uresničevanja, sprejme občinski svet na predlog župana.

(2) Letni plan razvoja in vzdrževanja občinskih cest, s katerim se določi uresničevanje plana iz prejšnjega odstavka v posameznem koledarskem letu, se usklajuje in sprejema ob sprejemu občinskega proračuna.

(3) V letnem planu razvoja in vzdrževanja občinskih cest se del sredstev rezervira za financiranje izvedbe ukrepov na občinskih cestah, ki jih je potrebno opraviti zaradi naravnih in drugih nesreč ali izrednih dogodkov na občinskih cestah (odpravljanje posledic elementarnih in drugih nezgod, zmrzlinskih poškodb po hitrih odjugah, odstranjevanje nepredvidenih ovir na občinskih cestah ipd.), in izvedbe ukrepov, ki jih je odredil inšpektor, pristojen za ceste, niso pa sestavni del rednega vzdrževanja in obnavljanja občinskih cest po tem planu.

 

23. člen

(vzdrževanje križišč in križanj)

Vzdrževanje križišč občinskih cest z nekategoriziranimi cestami, po katerih je dovoljen javni promet, je v območju cestnega zemljišča občinske ceste v pristojnosti vzdrževalca občinskih cest.

 

24. člen

(vzdrževanje cestnih objektov na nekategoriziranih cestah nad občinskimi cestami)

(1) Za vzdrževanje premostitvene in podporne konstrukcije nadvozov in drugih cestnih objektov na nekategoriziranih cestah, ki potekajo v območju občinske ceste, je pristojen lastnik oziroma upravljavec nekategorizirane ceste.

(2) Upravljavec občinske ceste izvede nujne ukrepe, ki so v javnem interesu in jih ni mogoče odlagati, če jih upravljavec ceste iz prejšnjega odstavka tega člena ne izvede v okviru izvajanja vzdrževalnih del na premostitvenem objektu.

 

25. člen

(vzdrževanje občinskih cest ob preusmeritvah prometa)

(1) Občinska uprava lahko zaradi zapore občinske ceste začasno preusmeri promet na državno cesto ali nekategorizirano cesto, po kateri je dovoljen javni promet.

(2) O preusmeritvi prometa z občinske na državno cesto, ki bi bistveno povečala prometno obremenitev te ceste, se mora upravljavec občinskih cest predhodno uskladiti z Direkcijo Republike Slovenije za infrastrukture (DRSI).

(3) Za preusmeritev prometa z občinske ceste na nekategorizirano cesto, po kateri je dovoljen javni promet, mora upravljavec občinskih cest predhodno pridobiti soglasje lastnika te ceste ali od njega pooblaščenega upravljavca ceste. Če je med preusmeritvijo prometa z občinske ceste na nekategorizirano cesto, po kateri je dovoljen javni promet, treba povečati obseg vzdrževanja te ceste ali pa jo je treba pred tem usposobiti za prevzem dodatnega prometa, krije stroške teh ukrepov predlagatelj preusmeritve prometa.

 

5.  Varstvo občinskih cest in prometa na njih

 

26. člen

(varovalni pas ob občinski cesti)

Varovalni pas občinske ceste se meri od zunanjega roba cestnega zemljišča v smeri prečne in vzdolžne osi, pri premostitvenih objektih pa od tlorisne projekcije najbolj izpostavljenih robov objekta na zemljišče ter znaša največ:

·  pri lokalnih cestah 4 metre,

·  pri javnih poteh 2 metra.

 

27. člen

(vloga za izvajanje del v območju občinske ceste)

Vloga za izdajo soglasja za izvajanje del v območju občinske ceste mora biti vložena najmanj 30 dni pred pričetkom izvajanja del in mora vsebovati:

·  podatke o lokaciji, vrsti in obsegu del zaradi katerih se predlaga,

·  podatke o načinu in času trajanja izvedbe del,

·  skico, s katere je razviden poseg.

 

28. člen

(omejitve uporabe občinskih cest)

(1) Če na občinski cesti ali njenem delu ni mogoč varen promet vozil zaradi zimskih razmer, močnega vetra, prometne in druge nesreče ter izrednega dogodka ali če to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na zavarovanje občinske ceste in varnost prometa na njej, lahko upravljavec občinske ceste oziroma po njegovem pooblastilu izvajalec rednega vzdrževanja občinske ceste začasno prepove uporabo občinske ceste za vse ali posamezne vrste vozil ali skupine vozil oziroma dovoli vožnjo samo tistih vozil ali skupine vozil, ki so ustrezno opremljena.

(2) Župan lahko na posameznih občinskih cestah odredi omejitev njihove uporabe za vsa motorna vozila ali posamezne vrste motornih vozil zaradi:

·  prometne preobremenjenosti naravnega okolja, varstva bivalnega in naravnega okolja in pretočnosti prometa na posameznih občinskih cestah, ki potekajo po zavarovanih območjih narave, na predlog ministra, pristojnega za okolje;

·  zagotavljanja prometne varnosti na označenih šolskih poteh, razen za lokalni promet.

(3) O prepovedi ali omejitvi uporabe občinske ceste iz razlogov, navedenih v prvem odstavku tega člena, obvesti upravljavec občinske ceste oziroma po njegovem pooblastilu izvajalec rednega vzdrževanja občinske ceste po elektronski poti pristojno policijsko upravo, občinsko redarstvo, pristojni inšpekcijski organ za ceste in javnost na krajevno običajen način najpozneje v eni uri po nastanku dogodka, o omejitvi uporabe občinske ceste iz razlogov, navedenih v prejšnjem odstavku, pa najmanj sedem dni pred uveljavitvijo ukrepa omejitve uporabe občinske ceste.

(4) Občinsko cesto ali njen del, na katerem je odrejena omejitev uporabe, upravljavec ceste označi s predpisano prometno signalizacijo.

(5) Z globo 1.000 eurov se kaznuje za prekršek upravljavec ceste ali pooblaščeni izvajalec rednega vzdrževanja občinske ceste, ki v predpisanem roku na predpisan način ne obvesti policije, občinskega redarstva in pristojnega inšpekcijskega organa za ceste o omejitvi uporabe občinske ceste, njuna odgovorna oseba pa z globo 500 eurov.

(6) Z globo 1.000 eurov se kaznuje za prekršek upravljavec ceste, ki občinske ceste ne označi s predpisano prometno signalizacijo, njegova odgovorna oseba pa z globo 500 eurov.

 

29. člen

(spremljajoče dejavnosti ob občinski cesti)

(1) Namenske površine za opravljanje spremljajočih dejavnosti ob občinskih cestah občinska uprava z javnim razpisom odda najugodnejšemu ponudniku.

(2) Stvarne pravice in medsebojna razmerja v zvezi z opravljanjem spremljajočih dejavnosti se uredijo s pogodbo med občino in ponudnikom.

(3) Tehnične pogoje glede rabe površin in pogoje za postavitev objektov in naprav določi občinska uprava s soglasjem.

(4) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki postavi na površinah ob javni cesti, določenih za te namene, objekte in naprave za opravljanje spremljajočih dejavnosti brez ali v nasprotju s soglasjem občinske uprave.

(5) Z globo 2.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka, njihova odgovorna oseba pa z globo 200 EUR.

 

30. člen

(oglaševanje ob občinski cesti)

(1) Objekti za oglaševanje ob občinskih cestah so lahko reklamni stolpi, stebri (npr. totemi, piloni), plakatni panoji, oglasne deske, nosilci in drogovi nadcestnih transparentov in zastav, svetlobne vitrine kot del nadstrešnic avtobusnih postajališč ter drugi nepremični in premični namenski nosilci.

(2) Postavljanje oziroma uporaba objektov za oglaševanje je v območju občinske ceste zunaj naselja prepovedano.

(3) Ne glede na prejšnji odstavek je v območju občinske ceste zunaj naselja dopustna postavitev objekta za oglaševanje:

·  če ima objekt za oglaševanje funkcijo usmerjanja in se namešča tik ob ali na stavbi gospodarskega subjekta, ki ima sedež v tej stavbi, in je ta v varovalnem pasu občinske ceste z neposrednim cestnim priključkom na to cesto;

·  kot reklamni steber (npr. totem, pilon) v območju kompleksa gospodarskega subjekta, na katerem je lahko le logotip gospodarskega subjekta in druge nujne informacije (npr. cene derivatov na postajah za oskrbo vozil z gorivi, delovni čas postaje oziroma drugega gospodarskega subjekta).

(4) Objekti za oglaševanje se lahko ob občinskih cestah v naselju postavljajo in uporabljajo izven:

·  preglednega polja in pregledne berme ceste;

·  preglednostnega prostora prehoda ceste čez železniško progo v isti ravnini;

·  območja vzdolž vozišča ceste, predpisanega za postavitev prometne signalizacije in prometne opreme.

(5) Postavljanje in uporaba elektronskih prikazovalnikov v območju občinske ceste je prepovedano. Svetlobne vitrine z neto oglasno površino do vključno 2,1 m2, če gre za enostransko oglaševanje, ali 4,2 m2, če gre za obojestransko oglaševanje, in osvetljene z notranje strani v skladu z zakonom, ki ureja varstvo okolja, se lahko ob občinskih cestah v naselju postavljajo in uporabljajo zunaj vozišča občinske ceste.

(6) Soglasje za postavitev objektov za oglaševanje iz tretjega, četrtega in petega odstavka tega člena v območju občinske ceste izda upravljavec občinske ceste na podlagi načrta za postavitev objekta za oglaševanje, če je oglaševanje v tem območju dovoljeno s prostorskim aktom občine.

(7) Z globo 2.000 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim, tretjim, četrtim ali petim odstavkom tega člena ali brez soglasja postavi oziroma uporablja objekt za oglaševanje v območju občinske ceste ali ga postavi oziroma uporablja v nasprotju s pogoji iz soglasja.

(8) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka in je površina oglasnega sporočila manjša od 5 kvadratnih metrov.

(9) Z globo 8.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz sedmega odstavka tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 2.000 eurov.

(10)  Z globo 2.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz sedmega odstavka tega člena in je površina oglasnega sporočila manjša od 5 kvadratnih metrov, njihova odgovorna oseba pa z globo 500 eurov.

 

31. člen

(prometna signalizacija in prometna oprema na občinskih cestah)

(1) O postavitvi, zamenjavi, dopolnitvi ali odstranitvi prometne signalizacije in prometne opreme na občinskih cestah odloča upravljavec občinske ceste.

(2) Na občinski cesti se sme postavljati turistična in druga obvestilna signalizacija samo v skladu s predpisi, ki urejajo prometno signalizacijo in prometno opremo na cestah. O postavitvi turistične in druge obvestilne signalizacije odloča upravljavec občinske ceste, ki ima pravico do povrnitve stroškov za postavitev, vzdrževanje in odstranitev signalizacije.

(3) Pravna ali fizična oseba, ki ji je bila podeljena koncesija za redno vzdrževanje občinskih cest, lahko spreminja prometno signalizacijo in prometno opremo le na podlagi internega akta upravljavca občinske ceste.

 

32. člen

(pritožbeni organ)

Zoper dovoljenja in soglasja, ki po določbah tega odloka izdaja upravljavec občinskih cest je dovoljena pritožba na župana.

 

III.  Nadzorstvo občinskih cest

 

33. člen

(opravljanje nadzorstva)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka in drugih predpisov o javnih cestah, ki se neposredno uporabljajo za občinske ceste, izvajata inšpektorat, pristojen za občinske ceste in občinsko redarstvo.

 

IV. Končne določbe

 

34. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o občinskih cestah v občini Majšperk (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 36/2012).

 

35. člen

(začetek veljavnosti odloka)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-3/2023-4

Datum: 25. 10. 2023

 

 

Občina Majšperk

 

Sašo Kodrič, župan