New Page 2

Na podlagi 21. in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1 in 30/18) ter 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 10/11, 8/14 in 12/2019) ter Poslovnika Mestnega sveta Mestne občine Maribor (MUV št. 8/05, 11/11, 8/14, 4/15, 25/18, 10/2019 in 18/2019), je Mestni svet Mestne občine Maribor na 10. dopisni seji, ki je potekala od 31. marca 2020 do 6. aprila 2020 sprejel

 

 

O D L O K

o ukrepih za blaženje posledic nalezljive bolezni SARS COV-2 (covid-19) v mestni občini Maribor

 

 

I.  SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

(vsebina odloka)

(1)  S tem odlokom se zaradi posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (v nadaljevanju odloka imenovana »epidemija«) določajo ukrepi za zagotavljanje delovanja javnega zavoda Športni objekti Maribor, ukrepi za pomoč društvom na področju športa ukrepi za pomoč gospodarstvu in splošni ukrepi za pomoč prebivalstvu.

(2)  Ukrepi, ki so določeni v tem odloku se uporabljajo subsidiarno, takrat, ko za blažitev posledic epidemije niso na voljo ustrezni državni ukrepi oziroma takrat, ko so upravičenci izčrpali državne ukrepe. Vsi upravičenci so dolžni, pred uveljavitvijo ukrepov po tem odloku, uporabiti vse državne ukrepe, ki so na voljo in zagotavljajo enako ali enakovredno pomoč upravičencu. V primeru državnega ukrepa, ki zagotavlja enako ali enakovredno pomoč upravičencu kot ukrepi po tem odloku, upravičenec ni upravičen do ukrepov po tem odloku. V kolikor je upravičenec uporabil ukrep  po tem odloku in je država naknadno zagotovila državni ukrep, ki zagotavlja enako ali enakovredno pomoč, upravičenec z dnem zagotovitve državnega ukrepa, izgubi pravico do ukrepa po tem odloku.

 

 

2. člen

(trajanje ukrepov)

Ukrepi iz tega odloka veljajo do prenehanja razlogov zanje, kar ugotovi mestni svet s sklepom, ki se objavi v uradnem glasilu občine.

 

 

3. člen

(uporaba določil o državni pomoči)

Ta odlok ne vpliva na določila PEU in zakonodajo, ki ureja državno pomoč in pogoje, za dodelitev državne pomoči. Za vsak posamezen ukrep po tem odloku, je potrebno presoditi, ali predstavlja državno pomoč v smislu PEU in spoštovati predpisane postopke za dodeljevanje državne pomoči.

 

 

II.  UKREPI ZA ZAGOTAVLJANJE DELOVANJA JAVNEGA ZAVODA ŠPORTNI OBJEKTI MARIBOR

 

 

4. člen

(namen ukrepa)

(1)  Namen ukrepa je finančna pomoč za zagotavljanje delovanja javnega zavoda Športni objekti Maribor (v nadaljevanju odloka imenovan »ŠOM«). Ta odlok je pravna podlaga za izplačilo finančne pomoči ŠOM iz proračuna (proračunsko financiranje ŠOM).

(2)  Ta ukrep je subsidiarne narave. ŠOM je do finančne pomoči na podlagi tega odloka upravičen pod pogojem, da je, pred črpanjem finančne pomoči po tem odloku, uporabil vse državne in druge ukrepe za blažitev posledic epidemije.

 

 

5. člen

(posebni finančni načrt)

(1)  ŠOM je dolžan v roku 7 po objavi tega odloka dni pripraviti predlog posebnega finančnega načrta za prvo trimesečno obdobje. Prvo trimesečno obdobje se prične s 1. aprilom 2020. Za vsa nadaljnja trimesečna obdobja, vse do prenehanja veljavnosti teh ukrepov, je ŠOM dolžan predlog finančnega načrta pripraviti najkasneje 15 dni pred začetkom novega trimesečnega obdobja. Predlog finančnega načrta ŠOM pripravi skladno z zakonom, ki ureja javne finance in sestavo finančnih načrtov javnih zavodov. Podlaga za pripravo predloga posebnega finančnega načrta je načrt aktivnosti.

(2)  V predlogu posebnega finančnega načrta, je ŠOM dolžan prikazati (i) predvidene prihodke, vključno s prihodki iz naslova vseh državnih in drugih ukrepov za blažitev posledic epidemije in (ii) vse stroške, ki so nujni za delovanje ŠOM in (iii) primanjkljaj med predvidenimi prihodki in stroški. ŠOM pri izdelavi predloga posebnega finančnega načrta upošteva zgolj nujne stroške za delovanje zavoda. ŠOM ni upravičen do finančne pomoči za stroške, ki niso nujni.

(3)  ŠOM je iz naslova ukrepov po tem odloku upravičen zgolj do finančne pomoči v višini primanjkljaja, ugotovljenega skladno z 2. odstavkom tega člena.

(4)  Sestavni del predloga posebnega finančnega načrta je tudi načrt aktivnosti. V načrtu aktivnosti je ŠOM dolžan natančno prikazati, katere aktivnosti bo ŠOM izvajal v času trajanja epidemije. V načrtu aktivnosti je dolžan ŠOM posebej prikazati število zaposlenih, ki jih bo ŠOM potreboval za izvajanje teh aktivnosti.

 

 

6. člen

(uskladitev posebnega finančnega načrta)

(1)  ŠOM je dolžan posebni finančni načrt (vključno z načrtom aktivnosti) v roku iz 1. odstavka 5. člena tega odloka posredovati pristojnemu organu občinske uprave v uskladitev. ŠOM in pristojni organ občinske uprave sta dolžna v roku 7 dni uskladiti posebni finančni načrt in načrt aktivnosti tako, da sporazumno določita obseg nujno potrebnih aktivnosti, potrebno število zaposlenih za izvajanje teh aktivnosti in na podlagi usklajenega načrta aktivnosti sporazumno določita nujne stroške za delovanje ŠOM in uskladita finančni načrt.

(2)  Na podlagi usklajenega posebnega finančnega načrta ŠOM in pristojni organ občinske uprave skleneta pogodbo o finančni pomoči za trimesečno obdobje. Pogodba se sklene največ za znesek primanjkljaja razliko med stroški in prihodki - kot je ugotovljena v posebnem finančnem načrtu.

(3)  Pomoč se na podlagi sklenjene pogodbe izplača na podlagi zahtevka ŠOM. Pomoč se izplača v višini dejansko nastalih stroškov, vendar največ v višini pogodbenega zneska. ŠOM je dolžan vsakemu zahtevku predložiti listine, ki izkazujejo dejanske stroške. V primeru, da zahtevku niso predložene ustrezne listine, ŠOM ni upravičen do izplačila pomoči.

(4)  ŠOM je dolžan pomoč uporabiti samo za plačilo tistih stroškov, ki so navedeni v posebnem finančnem načrtu. Poraba za druge namene, vključno s prerazporejanjem sredstev, ni dopustna.

 

 

7. člen

(nadzor)

(1)  ŠOM je dolžan pristojnemu organu občinske uprave posredovati vse listine in informacije, vezane na porabo pomoči po tem odloku.

(2)  Pristojni organ je upravičen na sedežu ŠOM ali drugih poslovnih prostorih ŠOM, vpogledati v vso poslovno dokumentacijo, ki se nanaša na porabo pomoči po tem odloku. ŠOM in pristojni občinski organ v pogodbi, ki je podlaga za izplačilo pomoči, uredita pravico pristojnega občinskega organa, da vpogleda v vso poslovno dokumentacijo, ki se nanaša na porabo pomoči po tem odloku.

 

 

8. člen

(prepoved izplačila dela plače za poslovno uspešnost in nagrad vodstvu)

ŠOM v letu 2020 ne sme izplačati dela plač za poslovno uspešnost oziroma nagrad vodstvu javnega zavoda.

 

 

III.  UKREPI ZA POMOČ DRUŠTVOM, KI DELUJEJO NA PODROČJU ŠPORTA

 

 

9. člen

(namen ukrepa)

(1)  Namen ukrepa je blažitev posledic epidemije in finančna pomoč za zagotavljanje delovanja društev, ki delujejo na področju športa (v nadaljevanju odloka imenovana »društva«).

(2)  Ta odlok pomoč za zagotavljanje delovanja društev, ki delujejo na področju športa, opredeljuje kot prednostno nalogo občine, skladno z zakonom, ki ureja javne finance. Ta odlok je pravna podlaga za izplačilo pomoči društvom.

(3)  Ta ukrep je subsidiarne narave. Društva so do finančne pomoči na podlagi tega odloka upravičena pod pogojem, da so, pred črpanjem finančne pomoči po tem odloku, uporabila vse državne in druge ukrepe za blažitev posledic epidemije.

 

 

10. člen

(upravičenci in obseg pomoči)

(1)  Do pomoči na podlagi tega ukrepa so upravičena društva,

(i)  ki imajo sedež na območju Mestne občine Maribor,

(ii)  so oddala vlogo za sofinanciranje Letnega programa športa za leto 2020, (iii) je strokovna komisija glede utemeljenosti vloge za sofinanciranje Letnega programa športa za leto 2020 podala pozitivno mnenje, (iv) se zoper njih ne vodi postopek zaradi insolventnosti in (v) nimajo blokiranega računa.

(2)  Upravičenci so upravičeni do pomoči za pokritje stroškov, ki so nujni za delovanje društva. Upravičenci so upravičeni do pomoči za dejansko nastale nujne stroške. Specifikacija upravičenih stroškov izhaja iz tabele v Prilogi 1.

 

 

11. člen

(postopek dodeljevanja pomoči)

(1)  Na podlagi tega odloka, pristojni organ občinske uprave, skladno z zakonom, ki ureja javne finance in financiranje prednostnih nalog občine, objavi javni razpis.

(2)  Pristojni organ občinske uprave v razpisu določi dodatne zahteve in merila za dodelitev pomoči. Zahteve in merila morajo biti objektivno utemeljena.

 

 

12. člen

(nadzor)

(3)  Društvo, ki je prejemnik pomoči, je dolžno pristojnemu organu občinske uprave posredovati vse listine in informacije, vezane na porabo pomoči po tem odloku.

(4)  Pristojni organ je upravičen na sedežu društva ali drugih poslovnih prostorih društva, vpogledati v vso poslovno dokumentacijo, ki se nanaša na porabo pomoči po tem odloku. Društvo in pristojni občinski  organ  v  pogodbi, ki je podlaga za izplačilo pomoči, uredita pravico pristojnega občinskega organa, da vpogleda v vso poslovno dokumentacijo, ki se nanaša na porabo pomoči po tem odloku.

 

 

13. člen

(vračilo pomoči)

(1)  Upravičenci morajo v primeru, da niso izpolnjevali pogojev za dodelitev pomoči in/ali je od uveljavitve tega odloka dalje prišlo do izplačil dela plač za poslovno uspešnost oziroma nagrad vodstvu v letu 2020, vrniti pomoč na način, kot so jo prejeli na podlagi tega odloka, skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.

(2)  Kadar je upravičenec uveljavil pomoč po tem odloku in se naknadno ugotovi, da ni izpolnjeval pogojev za njeno pridobitev, ga o tem obvesti pristojni organ občinske uprave in pozove, da pomoč vrne v roku 30 dni z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.

 

 

IV.  UKREPI ZA POMOČ GOSPODARSTVU

 

 

14. člen

(namen ukrepov)

(1)  Namen ukrepa je pomoč za blažitev posledic epidemije za gospodarske družbe, samostojne podjetnike posameznike in druge fizične in pravne osebe, ki izvajajo dejavnost na območju Mestne občine Maribor.

(2)  Ta odlok blažitev posledic epidemije za gospodarske družbe, samostojne podjetnike posameznike in druge fizične in pravne osebe, ki opravljajo dejavnost na območju Mestne občine Maribor, opredeljuje kot prednostno nalogo občine, skladno z zakonom, ki ureja javne finance.

(3)  Ukrepi po tem odloku so nefinančne subvencije v skladu  z zakonom, ki ureja javne finance in izvajanje prednostnih nalog občine. Nefinančna subvencija je subvencija, ki se ne izplača iz proračuna v denarju, ampak se zagotovi v nedenarni obliki. Nefinančne subvencije se zagotovijo skladno z zakonom, ki ureja javne finance. Nefinančne subvencije se dodelijo po postopku, pogojih in merilih, ki jih zakon, ki ureja javne finance, določa za finančne subvencije.

 

 

15. člen

(vrste ukrepov)

Na podlagi tega odloka, se zagotovijo ukrepi v obliki nefinančne subvencije, in sicer kot (i) nefinančna subvencija plačila najemnine za najem poslovnih prostorov v lasti Mestne občine Maribor in (ii) nefinančna subvencija plačila najemnine za uporabo javne površine (gostinski vrt) v lasti Mestne občine Maribor.

 

 

16. člen

(višina in oblika nefinančne subvencije)

(1)  Nefinančna subvencija v obliki (i) nefinančna subvencija plačila najemnine za najem poslovnih prostorov v lasti Mestne občine Maribor in (ii) nefinančna subvencija plačila najemnine za uporabo javne površine (gostinski vrt) v lasti Mestne občine Maribor se dodeli za celotno najemnino (100% najemnine).

(2)  Nefinančna subvencija se zagotovi tako, da Mestna občina Maribor, po odobritvi nefinančne subvencije, upravičencu, skladno z zapadlostjo najemnine po najemni pogodbi, izstavi račun za dogovorjeno najemnino in na računu navede, da je upravičencu podeljena nefinančna subvencija za najemnino. S podelitvijo nefinančne subvencije, se šteje najemnina, za katero je bila odobrena nefinančna subvencija, za poravnano.

 

 

17. člen

(upravičenci)

Do pomoči na podlagi tega ukrepa so upravičeni (i) gospodarske družbe, samostojni podjetniki posamezniki in druge fizične in pravne osebe, ki izvajajo dejavnost na območju Mestne občine Maribor, (ii) imajo z Mestno občino Maribor, kot najemodajalcem, sklenjeno veljavno pogodbo za najem poslovnih prostor in/ ali uporabo javnih površin za namen gostinskih vrtov in (iii) zanje velja prepoved ponujanja blaga in storitev potrošnikom (Odlok o začasni prepovedi ponujanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji (Uradni list RS 25/2020); v nadaljevanju

»Odlok Vlade RS«), (iv) imajo na dan uveljavitve Odloka Vlade RS napram Mestni občini Maribor, kot najemodajalcu, poravnane vse zapadle obveznosti in naslova najemnin in stroškov obratovanja in druge zapadle obveznosti iz najemne pogodbe.

 

18. člen

(postopek dodeljevanja pomoči – nefinančne subvencije)

(1)  Pristojni organ občinske uprave v roku 7 dni po objavi tega odlok, objavi javni razpis za dodelitev nefinančne subvencije. Za javni razpis, merila in pogoje se uporablja zakon, ki ureja javne finance. Javni razpis določi obdobje, za katerega se odobri nefinančna subvencija.

(2)  Razpis je veljaven ves čas veljavnosti Odloka Vlade RS (razpis do preklica). Vlogo za dodelitev nefinančne subvencije lahko upravičenec vloži ves čas veljavnosti razpisa. Nefinančna subvencija se dodeli z dnem vložitve vloge za dodelitev nefinančne subvencije.

 

 

19. člen

(vračilo nefinančne subvencije)

(3)  Upravičenci morajo v primeru, da niso izpolnjevali pogojev za dodelitev nefinančne subvencije in/ali je od uveljavitve tega odloka dalje prišlo do delitve dobička, izplačil dela plač za poslovno uspešnost oziroma nagrad poslovodstvu v letu 2020, vrniti nefinančno subvencijo na način, da v celoti plačajo najemnine, za katere so prejeli nefinančno subvencijo, skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.

(4)  Kadar je upravičenec uveljavil nefinančno subvencijo po tem odloku in se naknadno ugotovi, da ni izpolnjeval pogojev za njeno pridobitev, ga o tem obvesti pristojni organ občinske uprave in pozove, da nefinančno subvencijo vrne na način, da v roku 30 dni plača vse najemnine, za katere je prejel nefinančno subvencijo, z zakonskimi zamudnimi obrestmi.

 

 

V.  SPLOŠNI UKREPI ZA POMOČ PREBIVALSTVU IN

GOSPODARSTVU

 

 

20. člen

(oprostitev plačila parkirnih)

V času trajanja epidemije, to je od začetka veljavnosti tega odloka do preklica veljavnosti ukrepov po tem odloku, se ne zaračunavajo parkirnine za uporabo vseh parkirnih mest, katerih lastnik je Mestna občina Maribor.

 

 

VI.  KONČNA DOLOČBA

 

 

21. člen

(začetek veljavnosti)

Ta odlok prične veljati z dnem objave v uradnem glasilu občine.

 

 

Številka: 029-36/2020-15 

Datum: 6. april 2020 

 

Župan Mestne občine Maribor

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.