New Page 2

Na podlagi 44 člena Odloka o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode na območju Občine Cankova (Uradni list RS št. 16/18 in 17. člena Statuta Občine Cankova (Uradno glasilo slovenskih občin št. 2/2021, z dne 15.01.2021) je Občinski svet Občine Cankova na svoji 9. redni seji dne 22. 12. 2023 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU MALIH KOMUNALNIH ČISTILNIH NAPRAV

NA OBMOČJU OBČINE CANKOVA

 

1. člen

(vsebina)

S tem pravilnikom se določajo namen, upravičenci, pogoji in merila za dodelitev proračunskih sredstev, namenjenih za nakup in vgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav (v nadaljnjem besedilu: MKČN) za stanovanjske objekte na območju Občine Cankova (v nadaljnjem besedilu: občina).

 

2. člen

(splošna določila)

Sredstva se dodeljujejo upravičencem v obliki sofinanciranja.

Upravičenci dodelitve proračunskih sredstev po tem pravilniku so fizična osebe – lastniki stanovanjskih stavb s stalnim prebivališčem v občini. V primeru izgradnje skupne MKČN za več stanovanjskih stavb, je nosilec investicije (vlagatelj) lastnik zemljišča, na katerem bo čistilna naprava zgrajena. Investitorji pa medsebojna razmerja uredijo s posebno pogodbo.

Sredstva se ne morejo pridobiti za stavbe na območju aglomeracij, kjer je že zgrajena ali se planira izgradnja javne kanalizacije. Pogoji za pridobitev sredstev so podrobneje opisani v 6. členu tega pravilnika.

Sredstva se ne dodelijo za naložbe izven območja občine.

 

3. člen

(vir sredstev)

Sredstva za izgradnjo MKČN v občini se zagotavljajo iz občinskega proračuna. Višino sredstev za posamezno leto določi občinski svet z odlokom o proračunu.

Glede na določeno višino proračunskih sredstev, župan objavi javni razpis, ki natančno določa pogoje sofinanciranja v skladu s tem pravilnikom. Za dodelitev sredstev po objavi razpisa upravičenec zaprosi s pisno vlogo, ki jo dostavi na občino. Razpis je odprt do porabe predvidenih sredstev v tekočem letu.

 

4. člen

(višina sofinanciranja)

Višina sofinanciranja znaša 1.000,00 EUR.

Sofinancira se postavitev ene MKČN za eno stanovanjsko stavbo, kot tudi postavitev ene MKČN za več stanovanjskih stavb.

 

5. člen

(upravičeni stroški)

Upravičeni so stroški nakupa MKČN velikosti do 50 PE (populacijskih ekvivalentov) z vključenimi stroški montaže MKČN in njenega prvega zagona z nastavitvijo parametrov.

Upravičeni stroški lahko nastanejo v obdobju največ enega leta pred oddajo vloge za pridobitev sredstev.

Davek na dodano vrednost (DDV) ni upravičen strošek.

 

6. člen

(pogoji)

Upravičenec za dodelitev sredstev mora zadostiti naslednjim pogojem:

·   da stanovanjska stavba leži izven območja aglomeracij in da ima lastnik prijavljeno stalno prebivališče v občini;

·   da ima objekt veljavno gradbeno dovoljenje za stanovanjsko stavbo zgrajeno po letu 1967 ali potrdilo pristojnega organa, da je stanovanjska stavba zgrajena pred letom 1967,

·   da je MKČN ob oddaji vloge vgrajena in v funkciji delovanja,

·   da lokacija MKČN omogoča dostop in neovirano praznjenje,

·   da je obstoječa greznica ukinjena skladno s pogoji koncesionarja Komunala odtok d.o.o., Tržaška cesta 39, 2000 Maribor,

·   da je vlogi priložil analizni izvid v skladu s predpisom, ki ureja prve meritve in obratovalni monitoring odpadnih voda,

·   da so upravičenci, ki bodo postavili skupno čistilno napravo za več objektov, vlogi priložili podpisan medsebojni dogovor vseh uporabnikov MKČN, ki ni časovno omejen ter sklenjeno služnostno pogodbo med lastniki zemljišč in investitorji.

Čistilna naprava mora zadostiti naslednjim tehničnim zahtevam:

·   MKČN ima zmogljivost, manjšo od 50 PE, je gradbeni proizvod v skladu s standardom SIST EN 12566-3 ali drugim enakovrednim in mednarodno priznanim standardom in je zanjo izdana izjava o lastnostih v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode,

·   ustreznost čiščenja mora biti skladna s preglednico 3, priloge 1 Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15, 76/17, 81/19, 194/21 in 44/22 – ZVO-2), oziroma kemijska potreba po kisiku (KPK) ne sme presegati 200mg/L,

·   MKČN je izjemoma lahko postavljena tudi na območju predvidenih aglomeracij, v primeru, da je izvedba kanalizacijskega priključka zaradi oddaljenosti priključnega mesta ali tehnične izvedljivosti priključka ekonomsko neupravičena. V tem primeru na predlog izvajalca gospodarskih javnih služb občina izda posebno soglasje za postavitev male čistilne naprave.

 

7. člen

(javni razpis)

Javni razpis se objavi na spletni strani občine in mora vsebovati:

·   naziv in sedež občine,

·   pravno podlago za izvedbo razpisa,

·   predmet javnega razpisa,

·   pogoje za kandidiranje na razpisu z morebitnimi dodatnimi merili,

·   okvirno višino sredstev,

·   določitev obdobja do katerega morajo biti sredstva porabljena,

·   rok in naslov vložitve,

·   rok v katerem bodo potencialni upravičenci obveščeni o izidu,

·   kraj, čas in osebo, pri kateri lahko upravičenci pridobijo informacije in razpisno dokumentacijo.

 

8. člen

(vloga)

Upravičenec predpisane pogoje izkazuje z izpolnjeno in podpisano vlogo h kateri mora priložiti dokumentacijo, iz katere je razvidno izpolnjevanje zahtevanih pogojev.

Če vloga ob vložitvi ni popolna, se vlagatelja pozove, da vlogo dopolni. Če tega ne stori, se vloga s sklepom zavrže.

 

9. člen

(postopek dodelitve sredstev)

Postopek za dodelitev proračunskih sredstev v skladu z razpisnimi pogoji vodi tričlanska komisija, ki jo s sklepom imenuje župan.

Naloge komisije so:

·   odpiranje in pregled vlog,

·   ocena upravičenosti vlog,

·   priprava predloga o dodelitvi proračunskih sredstev s seznamom upravičencev,

·   druge naloge povezane z uspešno izvedbo razpisa.

Komisija obravnava vse popolne in pravočasno prispele vloge z dokazili, po vrstnem redu prispetja ter pripravi predlog o dodelitvi proračunskih sredstev s seznamom upravičencev. Komisija predlog pripravi najkasneje v roku 30 dni od obravnave vloge.

Na podlagi predloga iz prejšnjega odstavka se izda sklep. Zoper sklep je dovoljena pritožba pri županu Občine. Odločitev župana je dokončna.

Sredstva se dodelijo upravičencem po vrstnem redu prispelih vlog in sicer do porabe zagotovljenih sredstev sprejetega proračuna.

O izidu javnega razpisa se vse vlagatelje obvesti v roku 15 dni od dne, ko komisija pripravi predlog o dodelitvi proračunskih sredstev.

 

10. člen

(izplačilo sredstev)

Občina vse upravičence, ki jim je posredovala sklep o izboru hkrati pozove k podpisu pogodbe.

Če se izbrani upravičenec v roku osmih dni od prejema poziva nanj ne odzove, se šteje, da je umaknil vlogo.

O dodelitvi sredstev se sklene pogodba med občino in končnim prejemnikom sredstev. Pogodba mora vsebovati navedbo pogodbenih strank, višino sofinanciranja ter opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank. Nakazilo sredstev se izvrši na tekoči račun izbranega upravičenca v roku 30 dni od podpisa pogodbe.

Upravičenci lahko pridobijo sredstva za isto naložbo le enkrat. V kolikor je upravičenec že prejel javna sredstva za namen, ki ga opredeljuje ta pravilnik, do sredstev po tem pravilniku ni upravičen.

 

11. člen

(vračilo sredstev)

Proračunska sredstva se lahko porabijo samo za namen za katerega so bila dodeljena. Če pride do ugotovitve, da so bila sredstva porabljena za drug namen ali da so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov oziroma je prejemnik prekršil druga določila pogodbe je občina upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva nakazila dalje.

 

12. člen

(končna določba)

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Z dnem uveljavitve tega pravilnika, preneha veljati pravilnik številka 007-04/2021, z dne 02.12.2021.

 

Številka: 007-07/2023

Datum: 22. 12. 2023

 

Občina Cankova

Danilo Kacijan, župan