New Page 2

 

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju - ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B) in 31. člena Statuta Občine Kidričevo (Uradni list RS, št. 10/04 in 58/05), je župan Občine Kidričevo sprejel

 

 

 

 

 

SKLEP

 

 

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA OBMOČJA UREJANJA P15-P1/1 GRAMOZNICA PLETERJE - ŠIRITEV

 

 

 

 

 

1.

 

 

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje urejanja P15-P1/1 Gramoznica Pleterje - širitev (v nadaljnjem besedilu: OPPN).

 

 

 

 

 

2.

 

 

Ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN

 

 

            V razvojnem programu Občine Kidričevo je med razvojnimi cilji navedeno tudi pridobivanje gramoznih agregatov. Del območja občine namreč leži na gramoznih naplavinah reke Drave, kar glede na geološko sestavo predstavlja velike zaloge gramoznih agregatov, ki so ustrezne kvalitete. Gramoznica Pleterje leži v osrednje delu Dravskega polja, v večji gozdni površini, in je tako manj izpostavljena. Je dobro prometno dostopna in oddaljena od poselitvenih območij.

 

 

            Na severni strani obravnavanega območja se že izvaja izkop gramoza, z dovoljenji, pridobljenimi na podlagi Odloka o občinskem lokacijskem načrtu za del območja P15-P1 Gramoznica Pleterje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 21/06).

 

 

            Območje P15-P1/1 Gramoznica Pleterje se po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko-ptujskega polja (Uradni list RS, št. 59/07) nahaja v III varstvenem pasu.

 

 

            Obravnavano območje se nahaja znotraj ekološko pomembnega območja EPO - Dravsko polje (št. 42.500) in deloma znotraj območja naravne vrednote lokalnega pomena (NVLP) Pleterje - Gramoznica (št. 7423).

 

 

            Na območju ni zavarovanih in varovanih območij kulturne dediščine.

 

 

            Zaradi ugodne lege, ugotovljenih zalog, ustrezne kvalitete materiala, naraščajočih potreb po gramozu, izvedenih celotnih raziskav in postavljenih merilnih naprav je smiselna nadaljnja širitev gramoznice.

 

 

            Občina Kidričevo je v letu 2007 pričela s postopkom sprejemanja sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Občine Kidričevo (sklep je objavljen v Uradnem glasilu slovenskih občin. št. 25/07). V sklopu le-teh je tudi predlagana sprememba namenske rabe prostora iz območja gozda v območje mineralnih surovin za potrebe širitve gramoznice (to je območje z oznako P15-P1/1).

 

 

            Obravnavano območje P15-P1/1 Gramoznica Pleterje je samostojna enota urejanja.

 

 

            Območje sovpada z enoto urejanja prostora iz občinskega prostorskega akta. Kot način urejanja območja je predviden občinski podrobni prostorski načrt.

 

 

            Zaradi racionalizacije postopkov je postopek za pripravo OPPN voden sočasno s postopkom sprejemanja sprememb in dopolnitev prostorskega planskega akta občine Kidričevo.

 

 

            Investitorji Gradbeno podjetje Ptuj, Cestno podjetje Ptuj, in Podlesnik s.p., so podali pobudo za pričetek postopka priprave in sprejema OPPN. Občina Kidričevo je pobudo sprejela.

 

 

 

 

 

3.

 

 

Območje prostorskega načrta

 

 

            Območje OPPN obsega površino, ki jo tvorijo zemljišča s parcelnimi številkami:

 

 

387/1, 387/2, 387/3, 387/4, 387/5, 387/6;

 

 

395/1, 395/4;

 

 

399/8, 399/9, 399/11, 399/12, 399/13, 399/14, 399/15, 399/16, 399/17 (del), 399/18 (del), 399/19 (del), 399/20 (del), 399/21 (del), 399/23 (del), 399/24, 399/25, 299/26, 399/27, 399/28, 399/29, 399/30, 399/31, 399/32, 399/33, 399/34, 399/35, 399/41, 399/42, 399/43, 399/44, 399/45, 399/47, 399/48, 399/49 (del), 399/55 (del), 399/56, 399/57, 399/58 (del), 399/64, 399/66;

 

 

vse v k.o. Pleterje.

 

 

            Območje urejanja P15-P1/1 Gramoznica Pleterje - širitev obsega zemljišča s površino 388.277 m2 (38,8 ha). Površina območja leži na enotni nadmorski višini 245 m oziroma rahlo pada v smeri proti jugozahodu. Zajema nepozidano površino, ki je v naravi gozdna površina, porasla z mešanim gozdom. Gozd je slabe kvalitete, saj rdeči bor, ki je zastopan kot pretežni del gozdnega sestoja, ne dosega običajnih dimenzij, podlega pa tudi različnim boleznim.

 

 

            Na severni strani območja se nahaja gramoznica in regionalna cesta R2-711 Fram-Rače-Hajdina, sicer pa s preostalih treh strani območje obdajajo gozdne površine. Ob južni in zahodni strani meje območja obdelave se nahajata gozdni dovozni cesti, ki sta navezani na regionalno cesto.

 

 

            V območju P15-P1/1 Gramoznica Pleterje je dovoljeno pridobivanje mineralnih surovin (območje nadzemnega pridobivalnega prostora za gramoznico). Predvidena je postopna odstranitev drevja in vrhnje plasti zemlje ter izkop gramoza do enotne nadmorske višine 236 m. Po končanem izkoriščanju se gornje brežine sproti poravnajo in se dokončno sanirajo z odkritim materialom ter zasadijo z drevjem in grmičevjem, v gozdno površino.

 

 

            Pred širitvijo gramoznice naj se uredi gozdna dovozna pot s parcelno številko 903, k.o. Pleterje, od gramoznice do priključka na gozdno cesto s parcelno številko 696/2, k.o. Cirkovce.

 

 

            OPPN sicer ureja tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja OPPN, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave.

 

 

 

 

 

4.

 

 

Način pridobitve strokovnih rešitev

 

 

            Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev izdela načrtovalec z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave OPPN.

 

 

            Načrtovalec pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04).

 

 

            Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrt, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene predhodne smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora.

 

 

            OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) Občine Kidričevo.

 

 

 

 

 

5. člen

 

 

Roki za pripravo prostorskega akta in njegovih posameznih faz

 

 

            Sklep o začetku priprave prostorskega akta:

 

 

                        februar 2009.

 

 

            Objava sklepa v Uradnem glasilu slovenskih občin in v svetovnem spletu; objavljeni sklep se posreduje Ministrstvu za okolje in prostor, Dunajska cesta 48, Ljubljana (MOP): 

 

 

                        februar 2009.

 

 

            Priprava osnutka prostorskega akta:

 

 

                        20 dni po začetku veljavnosti tega sklepa.

 

 

            Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in obvestila Ministrstva za okolje in prostor, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje: 

 

 

                        30 dni od prejema poziva.

 

 

            Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka prostorskega akta:

 

 

                        10 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

 

 

            (Če je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja).

 

 

            Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka prostorskega akta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

 

 

                        7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

 

 

            Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

 

 

                        30 dni.

 

 

            (V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku sprememb ZN. Občani, organi in organizacije, četrtne skupnosti ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

 

 

            Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

 

 

                        7 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

 

            Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka prostorskega akta na občinskem svetu ter obravnava in sprejem stališča do pripomb in predlogov:

 

 

                        do 20 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

 

            Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

 

 

                        7 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu.

 

 

            Priprava predloga prostorskega akta (dopolnitev s stališči občinskega sveta):

 

 

                        7 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu.

 

 

            Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog prostorskega akta:

 

 

                        30 dni od prejema poziva.

 

 

            (Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje in izda ustrezno potrdilo).

 

 

            Priprava usklajenega predloga prostorskega akta:

 

 

                        7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

 

 

            Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga prostorskega akta na občinskem svetu:

 

 

                         do 15 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

 

 

            Objava odloka v Uradnem glasilu slovenskih občin:

 

 

v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi. 

 

 

            Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi:

 

 

(število izvodov za investitorje določa pogodba):

 

 

                        15 dni po objavi odloka.

 

 

            Izdelovalec OPPN mora predati pripravljalcu, Skupni občinski upravi, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta.

 

 

            Po en izvod sprejetega OPPN bo predan

 

 

-         krajevno pristojni upravni enoti (RS UE Ptuj, Oddelek za okolje in prostor) in

 

 

-         pristojnim inšpekcijskim službam,

 

 

en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti. Obenem je potrebno celoten OPPN s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu.

 

 

            Roki se lahko tudi spremenijo.

 

 

 

 

 

6.

 

 

Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi

 

 

            Nosilci urejanja prostora:

 

 

 

 

 

1.       Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za porečje reke Drave in Mure, Oddelek za porečje reke Drave, Krekova ulica 17, Maribor (za področje voda);

 

 

2.       Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, Maribor (za področje varstva narave);

 

 

3.       Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, Ljubljana (za področje obrambe ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

 

 

4.       Ministrstvo za gospodarstvo, Kotnikova ulica 5, Ljubljana (za področje rudarstva - območja mineralnih surovin);

 

 

5.       Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Maribor, Tyrševa ulica 15 (za področje rabe in ohranjanja potencialov gozdnega prostora te za lovstvo); 

 

 

6.       Ministrstvo za promet, Direkcija Republike Slovenije za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, Območje Ptuj, Trstenjakova ulica 5/a, Ptuj (za področje upravljanja z državnimi cestami);

 

 

7.       Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, Maribor (za področje oskrbe z električno energijo); 

 

 

8.       Občina Kidričevo, Ulica Borisa Kraigherja 25, Kidričevo (za področje prometa, za občinske ceste);

 

 

9.       druge gospodarske javne službe ter drugi organi in organizacije, če to pogojujejo utemeljene potrebe, ugotovljene v postopku priprave OPPN.

 

 

            Drugi udeleženci:

 

 

1.       RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 48, Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt);

 

 

2.       Investitorji.

 

 

 

 

 

7.

 

 

Obveznosti v zvezi s financiranjem priprave in izdelave OPPN

 

 

Pripravo, izdelavo ter stroške soglasij OPPN financira investitor; v te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje zakonite pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti se določijo z medsebojnim dogovorom. 

 

 

 

 

 

8.

 

 

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletnem naslovu Občine Kidričevo (www.kidricevo.si).

 

 

 

 

 

Številka             3505-3/2009

 

 

Datum   29 JAN 2009

 

 

 

 

 

 

Občina Kidričevo

 

Župan Jožef MURKO