New Page 2

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Ur. l. RS, št. 33/2007) je Občinski svet Občine Rače–Fram na podlagi 16. člena Statuta Občine Rače–Fram (Medobčinski uradni vestnik, št. 12/07) na svoji 2. redni seji dne 15. novembra 2010 sprejel

O D L O K

o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za izgradnjo

vrtca in stanovanjskih objektov v Framu

I. UVODNE DOLOČBE

1. člen

(predmet odloka)

S tem odlokom se sprejme občinski podrobni prostorski načrt za izgradnjo vrtca in stanovanjskih objektov v Framu v k.o. Fram (v nadaljevanju OPPN), ki ureja območje, ki leži zahodno od regionalne ceste Fram- Slovenska Bistrica (R II-430) v naselju Fram. OPPN določa prostorske ureditve, umestitve načrtovanih ureditev v prostor, umestitve gospodarske javne infrastrukture, rešitve v zvezi z varovanjem okolja in naravne ter kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za obrambo in varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, parcelacije in etapnost izvedbe ter vplivno območje prostorske ureditve.

2. člen

(sestavni deli)

I. SPLOŠNI DEL

II. BESEDILO ODLOKA

III. KAZALO VSEBINE KARTOGRAFSKEGA DELA Z GRAFIČNIMI NAČRTI

1. Izsek iz kartografske dokumentacije

prostorskega plana s predvidenima mejama

ureditvenega območja OPPN M -                 1 : 5000

2. Območje podrobnega načrta z obstoječim

parcelnim stanjem M -                         1 : 1000

3. Ureditvena situacija s prikazom vplivov

s sosednjimi območji na DOF M -               1 : 5000

4. Zazidalna situacija M -                    1 : 1000

5. Funkcionalno oblikovalski pogoji M -       1 : 1000

6. Prikaz ureditve glede poteka omrežij

in priključevanja objektov na gospodarsko

javno infrastrukturo M -                      1 : 1000

7. Prometno tehnična situacija

8. Načrt parcelacije M -                      1 : 1000

IV. POVZETEK GLAVNIH TEHNIČNIH ZNAČILNOSTI OZIROMA PODATKOV O PROSTORSKI UREDITVI

V. SEZNAM PRILOG PODROBNEGA NAČRTA

1. SEZNAM NOSILCEV UREJANJA PROSTORA – SMERNICE IN MNENJA

2. POVZETEK ZA JAVNOST

3. SEZNAM STROKOVNIH PODLAG

3. člen

(načrtovalec prostorskega akta)

Občinski podrobni prostorski načrt za izgradnjo vrtca in stanovanjskih

objektov v Framu (k.o. Fram) je izdelalo podjetje

URBIS d. o.o. Maribor, Jezdarska ul. 3, Maribor, številka naloge

2010/OPPN-008.

II. OPIS PROSTORSKE UREDITVE, KI SE NAČRTUJE

Z OPPN

4. člen

(ureditveno območje in opis ureditve)

Ureditveno območje OPPN leži zahodno od regionalne ceste Fram-Slovenska Bistrica (RII – 430, odsek 0274), odmaknjeno od regionalne ceste za cca 70,00 m.

Območje OPPN predstavlja dve manjši med seboj ločeni območji, ki predstavljata v naravi kmetijske površine, po planu pa stavbna zemljišča in skupaj zajemajo parcelne številke: 1113/1, 1120/7, 1120/4, 1120/3, 1120/6, 1120 vse k.o. Fram. Pri čemer eno območje zajema parcelo 1113/1 k.o. Fram in meri 3322 m2,

drugo območje pa 1120/7, 1120/4, 1120/3, 1120/6, 1120 vse k.o. Fram in meri 3140 m2.

Območji skupaj obsegata 6462 m2.

Ureditveno območje OPPN je prikazano v grafičnih prilogah na karti 3: »Ureditvena situacija s prikazom vplivov s sosednjimi območji«.

Na območju OPPN je predvidena:

1. Izgradnja otroškega vrtca, na parceli št. 1113/1 k.o. Fram,

2. Izgradnja štirih (4) stanovanjskih objektov, dva od teh objektov sta dvojček, na parcelah 1120/7, 1120/4, 1120/3, 1120/6, 1120 vse k.o. Fram Predvidena je ureditev okolice objektov in zelenih površin ter izgradnja potrebne prometne, energetske in komunalne infrastrukture.

III. UMESTITEV NAČRTOVANE PROSTORSKE

UREDITVE V PROSTOR

5. člen

(vplivi in povezave prostorskih ureditev s sosednjimi

območji)

Območje leži zahodno od regionalne ceste Fram- Slovenska Bistrica (R II-430) v naselju Fram, preko katere je povezano s širšim območjem kot glavno prometnico. Na regionalno cesto se priključujeta dve dovozni cesti v razmaku cca 140,00 m, ki vodita do območij urejanja. Dovozna cesta na južnem delu, kjer je predvideno območje za otroški vrtec, se navezuje na novo načrtovano stanovanjsko sosesko južneje od omenjenega območja. Severno območje, kjer so predvideni stanovanjski objekti, ima svojo dovozno cesto, ki se priključuje na regionalno cesto.

Nove prometne površine predstavljajo tudi koridor za potrebno predvideno komunalno infrastrukturo.

Vplivno območje OPPN je ureditveno območje OPPN in ureditve izven njega, ki so potrebne za izvedbo gospodarske javne infrastrukture.

6. člen

(opis rešitev načrtovanih objektov in površin)

(1) Umestitev v prostor

Na regionalno cesto Fram- Slovenska Bistrica (R II-430) se priključujeta dve dovozni cesti v razmaku cca 140,00 m, ki vodita do območij urejanja.

Dovozna cesta v južnem delu, ob parceli, kjer je predviden objekt za otroški vrtec, predstavlja prometno navezavo na sosednje območje stavbnih zemljišč in novo predvideno stanovanjsko sosesko.

Dovozna cesta na severnem delu, ki vodi do območja stanovanjskih objektov, se za enkrat slepo zaključuje. Nakazana je možnost podaljška ceste na sosednje zemljišče.

(2) Vrste dopustnih gradenj:

- gradnje novih objektov,

- rušitve,

- spreminjanje namembnosti, kot dopolnitev pretežne namembnosti,

- rekonstrukcija objektov in naprav,

- gradnja objektov in naprav za potrebe komunale, energetike, prometa in zvez,

- postavitev enostavnih objektov,

- urejanje in vzdrževanje odprtih površin, zelenic, prometnic,

- gradnja, ki odpravlja negativne vplive na okolje in zagotavlja večjo varnost ljudi in objektov,

- nadzidave in dozidave objektov in naprav s ciljem funkcionalne dopolnitve in povečanja zmogljivosti  obstoječih objektov, pri čemer mora biti najvišja etažnost prilagojena etažnosti okoliških objektov,

- tekoča vzdrževalna dela na objektih in napravah.

(3) Vrste dopustnih objektov

Stanovanjske stavbe:

- enostanovanjske, dvostanovanjske stavbe.

Nestanovanjske stavbe:

- predšolska vzgoja in druge stavbe za storitvene dejavnosti,

- objekti in naprave energetske, komunalne in prometne infrastrukture,

Dovoljena je postavitev nezahtevnih in enostavnih objektov - objektov za lastne potrebe v skladu z veljavnimi predpisi in funkcijo območja.

(4) Vrste dopustnih dejavnosti:

(N) Izobraževanje,

(S) Druge dejavnosti.

7. člen

(lokacijski pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo)

(1) Dimenzije in umestitev v prostor

Predlagana prostorska ureditev predstavlja:

1) Otroški vrtec

Objekt otroškega vrtca je predviden ob dostopni cesti cca 70,00 m zahodno od regionalne ceste Fram-Slovenska Bistrica (RII – 430, odsek 0274).

Predstavlja etažnost pritličje in mansarda (P+M) ali pritličje in nadstropje (P+1). Predvidena velikost objekta je dimenzionirana za max. 6 oddelkov, kar predstavlja cca 132 otrok. Vhod v objekt je predviden na severozahodni strani objekta, kjer je predvidena tudi dostava za potrebe kuhinje. Parkiranje za zaposlene in delno tudi za starše je na zahodni strani ter na severni strani dovozne ceste, južno od parcele otroškega vrtca. Na vzhodni strani objekta so predvidene zelene površine in otroško igrišče.

Predvidena je izgradnja otroškega vrtca z vso pripadajočo opremo. Tlorisni gabarit otroškega vrtca je načelen, zadoščeno je pogoju glede velikosti zemljišča, objekta in drugih spremljajočih površin.

Oblika stavbe otroškega vrtca se natančneje določi s projektno dokumentacijo. Območje predvideno za otroški vrtec obsega zemljišče velikosti cca 3322 m2, potrebno zemljišče po pravilniku za vrtec s 6 oddelki (max. 132 otrok) pa narekuje območje velikosti najmanj 3220 m2.

Otroški vrtec

Normativi za otroški vrtec glede lokacije in pogojev, ki jih more izpolnjevati umeščanje vrtca so povzeti po Pravilniku o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo v vrtcu (Ur.l. RS, št. 73/2000 in spremembe).

Območje otroškega vrtca leži ob dovozni cesti in se na vzhodni strani priključuje na regionalno cesto ter zaseda velikost:

- stavba vrtca bruto zazidana površina –        940 m2,

- 6 oddelkov predstavlja max. 132 otrok

(normativ po pravilniku),

- igrišče 15 m2(najmanj)/otroka – 15x132 –     1980 m2,

- parkirišča 2PM/oddelek – 12PM, -              300 m2,

Skupna površina potrebna za otroški vrtec: minimalno 3220 m2.

V kolikor se izkaže potreba po povečanju kapacitete otroškega vrtca, je širitev objekta dopustna v območju gradnje (označen v kartografskem delu - list 5), ob zagotovitvi vseh spremljajočih potrebnih površin (parkirišča, igrišče…) na sosednjih parcelah in ob upoštevanju vseh normativov in standardov po zakonodaji.

2) Štirje eno ali dvostanovanjski objekti Območje za stanovanjske objekte je predvideno nekoliko severneje od območja, kjer je predviden otroški vrtec. Leži cca 70,00 m zahodno od regionalne ceste.

Predvidena je izgradnja 2 individualnih stanovanjskih stavb, etažnosti klet, pritličje, nadstropje (K+P+1) ali klet, pritličje, mansarda (K+P+M), s predvidenim parkiranjem na lastni parceli, kjer je možno postaviti nadstrešnico ali garažo ter 2 dvojčkov etažnosti klet, pritličje, nadstropje (K+P+1) ali klet, pritličje, mansarda (K+P+M), na parcelah na katerih je možno postaviti tudi individualni stanovanjski stavbi z enim ali dvema stanovanjema.

V tem primeru ostaja parcela enotna in se ne deli na dva dela.

Dostopnost do objektov se vrši po obstoječi dovozni cesti, ki se na svojem vzhodnem delu priključuje na regionalno cesto.

Tlorisno območje stavb v kartografski prilogi je načelno, možna je izvedba stavbe nižjega in manjšega gabarita ter brez kleti, v kolikor se parkiranje za stanovalce zagotovi ob stavbah, širitve objektov so možne samo v območju gradnje.

Stavbe so od ceste odmaknjene najmanj 5,00 m, zaradi odstave vozila na lastnem zemljišču.

Vhodi v objekte so določeni načelno, natančneje se določijo v projektni dokumentaciji.

(2) Zunanja ureditev

Podrobnejše urbanistične usmeritve za vzpostavitev zelenih površin znotraj območja obdelave so prikazani v kartografskem delu OPPN na načrtu št. 4 »Zazidalna situacija«.

Zelene površine se uredijo tako, da funkcionalno in oblikovno dopolnjujejo program odprtega prostora kot je razvidno v grafični prilogi. Izbira rastlinskih vrst, oprema otroških igral, izbira tlakov, svetil, klopi, miz se natančneje določi v projektni dokumentaciji, ki pa mora upoštevati zasnovo zelenih površin prikazano v grafičnem delu zazidalnega načrta. Zagotoviti je treba enotno mikrourbano opremo (tlak, svetila, koši za odpadke, igrala itd.) in enotno zasaditev.

(3) Lega objektov na zemljišču:

je prikazana na kartografski prilogi – karta št. 4 »Zazidalna situacija«.

(4) Velikost in oblika gradbene parcele:

je določena s kartografskim delom – karta št. 8 »Načrt parcelacije «.

8. člen

(usmeritve glede posegov na obstoječih objektih)

Znotraj območja obdelave ni obstoječih objektov.

9. člen

(pogoji za gradnjo enostavnih objektov in vzdrževalnih del)

(1) Znotraj območja obdelave je dovoljena gradnja in ureditev naslednjih nezahtevnih in enostavnih objektov:

- objekti za lastne potrebe,

- ograje,

- pomožni infrastrukturni objekti,

- urbana oprema.

(2) Znotraj območja obdelave je dovoljena gradnja in ureditev naslednjih infrastrukturnih objektov:

- pomožnih cestnih objektov, razen protihrupne ograje,

- pomožnih energetskih objektov, razen tipskega zabojnika za skladiščenje jeklenk za utekočinjen naftni plin,

- pomožnih telekomunikacijskih elementov, razen baznih postaj,

- pomožnih komunalnih objektov, razen objekta za hidroforno postajo oziroma prečrpališče, greznice, zbiralnice ločenih frakcij in vodnega zajetja,

- varovalne ograje,

- vodnjaki ali okrasni bazeni,

Gradnja ostalih enostavnih objektov ni dopustna.

IV. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV IN POGOJEV

GLEDE PRIKLJUČEVANJA OBJEKTOV

NA GOSPODARSKO JAVNO INFRASTRUKTURO

IN GRAJENO JAVNO DOBRO

10. člen

(pogoji za prometno urejanje)

(1) Uvod

Predmetno območje obeh pozidav se nahaja zahodno ob regionalni cesti Fram – Slovenska Bistrica (RII-430, odsek 0274), na površini 6462 m2.

(2) Obstoječe stanje

Območji predstavljata kmetijski površini, ki sta dostopni preko internih dovoznih cest in poti, ki se na vzhodnem koncu priključujeta na obstoječo regionalno cesto Fram – Slovenska Bistrica.

Območje bodočega otroškega vrtca se nahaja neposredno ob severni strani obstoječe lokalne interne ceste s širino vozišča 4,00 m in minimalno oboje-stransko bankino. Cesta nima pločnikov in ob severni strani poteka le še odprt zemeljski jarek za odvod padavinskih voda. Na jugo vzhodnem koncu se priključevanje na regionalno cesto R II-430 v obliki polnega »T« križišča, ki pa je neustrezno urejeno in tudi prometno nevarno.

Drugi del bodoče pozidave se nahaja cca 140,00 m severno in je prav tako dostopno preko interne poti v širini 3,00 m ter se na jugo vzhodnem koncu priključuje na obstoječo regionalno cesto, po režimu prometno »polnega« priključka.

Medsebojna oddaljenost priključkov je cca 140,00 m (medosna razdalja).

Prometne podatke na regionalni cesti R II-430 (0274) smo privzeli iz publikacije PROMET 2008, ki jo je izdala Direkcija RS za ceste v avgustu 2009. Iz tega izhaja, da znašajo prometne obremenitve na tem odseku 6210 PLDP.

(3) Predvideno stanje

Za potrebe predvidene pozidave je potrebno izvesti naslednje,

na območju otroškega vrtca:

- izvesti interni dovozni priključek na rekonstruirano lokalno cesto ter interni (notranji) plato za potrebe dostave in intervencije ter parkirišča ob zahodnem robu,

- rekonstrukcija obstoječe lokalne ceste ob južnem robu območja je predmet obdelave drugega (posebnega) OPPN-ja.

Za območje bodoče stanovanjske pozidave je potrebno izvesti naslednje:

- izgraditi ustrezen del dovozne poti znotraj območja pozidave v širini 4,00 m (bruto) in dolžini cca 50,00 m kot smiselno nadaljevanje že obstoječe poti,

- na strokovno pravilen in ustrezen način je potrebno rešiti odvodnjavanje padavinskih voda preko vodotesne kanalizacije.

(5) Prometni režim

Primarna in prometno prednostna smer je obstoječa regionalna cesta, na katero se vse ostale prometno podrejeno priključujejo.

Dovozna cesta ob južni strani otroškega vrtca se na vzhodnem koncu prometno podrejeno priključuje na regionalno cesto.

V križišču s cesto proti jugu pa je možen različen prometni režim glede prednosti, kar bo opredeljeno v sklopu projektne dokumentacije.

Dovozna pot za potrebe predvidenih stanovanjskih objektov predstavlja smiselno nadaljevanje obstoječe poti iz smeri vzhoda ter se lahko ustrezno nadaljuje v smeri proti zahodu.

(6) Parkiranje

Le to je zagotovljeno v obliki nivojskega parkiranja in sicer:

- na funkcionalni površini (parceli) min. 10 PM po principu pravokotnega parkiranja.

- Za potrebe stanovanjske pozidave je parkiranje zagotovljeno v sklopu funkcionalnih površin objektov (nadstrešnice), po kriteriju 2PM/stanovanjski objekt.

(7) Pešci in kolesarji

Pešci so na območju dostopov do otroškega vrtca vodeni ločeno od vozišča na pločnikih, na območju do stanovanjskih objektov pa v okviru skupne površine za dovoz (odvoz) z motornimi vozili.

Kolesarji so povsod vodeni v sklopu vozišč namenjenih motornemu prometu.

(8) Dostava, intervencija in komunala

Vse je omogočeno preko opisane cestne mreže ter posredno preko obstoječe regionalne ceste R II-430.

(9) Javni prevozi

Javni prevozi potnikov (avtobus) obratuje po regionalni cesti R II-430, vendar v 5-minutnem radiu dostopnosti ni avtobusnih postajališč. Le ta bodo izgrajena skupaj s predvideno pozidavo območja južno od interventne dovozne ceste.

(10) Skupna določila

- Vse povozne in pohodne površine – pločniki, kolesarske steze in poti, parkirne ter manipulativne površine morajo biti izvedene v proti-prašni izvedbi, z ustrezno rešenim odvodnjavanjem padavinskih voda.

- Pločniki ob posameznih cestah so višinsko ločeni od vozišča z dvignjeno obrobo iz robnikov.

- Kinematični elementi v križiščih morajo zagotavljati prevoznost tipičnim vozilom kot tudi komunalnemu 3 osnemu vozilu.

- Za celotno območje morajo biti predvideni ustrezni dostopni elementi brez arhitekturnih ovir - Možna je fazna izvedba, vendar mora vsaka faza predstavljati funkcionalno in prometno-tehnično zaključeno celoto.

11. člen

(pogoji za komunalno in energetsko urejanje)

(1). Predvideno zazidavo je možno vezati na obstoječe infrastrukturno omrežje. Podatki o obstoječi infrastrukturi so pridobljeni od posameznih upravljavcev. Pred načrtovanjem in izvedbo je potrebno na terenu določiti natančno lego posameznih vodov.

(2). V podrobnem prostorskem načrtu so podane samo konceptualne rešitve. Natančne rešitve se opredelijo v projektni dokumentaciji izdelani skladno s tem načrtom. Dopustna so odstopanja od rešitev v načrtu, ki so strokovno utemeljena in so usklajena s posamezni upravljavci infrastrukture. Dopustna je fazna in začasna izvedba.

(3). Oskrba z vodo

Oskrba novih objektov z vodo znotraj prostorskega načrta bo možna preko javnega vodovodnega omrežja.

V sklopu predvidene gradnje je v predmetnem območju obdelave za priključitev objektov na vodovodno omrežje potrebno zgraditi sekundarni vodovodni cevovod z navezavo na zgoraj omenjeni obstoječi cevovod ALKATEN DN 90 (vrtec) oz. DN 110 (priključevanje stanovanjskih objektov), ki poteka kot prikazuje priložena skica.

V primeru močno povečane porabe vode na podlagi projektantskega izračuna bo potrebno presek cevi za vodovodni priključek ustrezno dimenzionirati.

Obvezno upoštevanje določil Odloka o pogojih dobave in načinu oskrbe s pitno vodo na območju Občine Rače – Fram (MUV, št. 11/09).

Pri izdelavi tehnične dokumentacije (nadaljnjem načrtovanju pred izvedbo del) je obvezno sodelovanje z režijskim obratom Občine Rače – Fram z upoštevanjem katastra obstoječih vodovodnih objektov in napeljav.

(4). Odvod odpadnih vod

Izvede se ločen sistem kanalizacije za odvajanje onesnaženih voda.

Predvidena ustrezno dimenzionirana interna kanalizacija se gravitacijsko naveže na obstoječe kanalizacijsko omrežje, ki poteka J od predvidenih novogradenj znotraj trase LC (kot prikazuje priložena skica) do obstoječega prečrpališča na parc. št. 483/2 k.o. Morje; transportne vode od predvidenih objektov do obstoječih fekalnih vodov je izvesti v skladu s pogoji pristojnega soglasodajavca na stroške investitorja.

Za priključitev stanovanjskih objektov na javno kanalizacijsko omrežje je potrebno na osnovi izmer določiti traso, ki se bo gravitacijsko navezala na obstoječe omrežje oz. neposredno v črpališče na parc. št. 483/2 k.o. Morje.

V projektu kanalizacije je potrebno predvideti vodotesno izvedbo kanalizacije po veljavnih predpisih. Po njeni izvedbi je potrebno pridobiti a-test o vodotesnosti. Potrebno je upoštevati veljavno zakonodajo (Pravilnik o tehnični izvedbi in uporabo objektov kanalizacije in Odlok o odvajanju in čiščenju komunalnih in padavinskih voda na območju občine Rače – Fram).

Za potrebe meteornih vod se zgradi ločena meteorna kanalizacija, ki vodi v ponikanje na lastnih parcelah oziroma v vodotok.

Meteorne vode iz manipulativnih in parkirnih površin se sme zgolj predhodno prečiščene (ustrezno dimenzionirani lovilci olj) speljati v meteorno kanalizacijo, ki vodi v ponikanje oz. v vodotok.

Pri izdelavi tehnične dokumentacije (nadaljnjem načrtovanju pred izvedbo del) je obvezno sodelovanje z režijskim obratom Občine Rače – Fram z upoštevanjem katastra obstoječih kanalizacijskih objektov in napeljav.

V javno kanalizacijo se smejo spuščati samo fekalne vode,

meteorne vode ni možno speljati v fekalno kanalizacijo in se morajo reševati ločeno.

(5). Električno omrežje

Za napajanje območja za izgradnjo vrtca in stanovanjskih objektov v naselju Fram z električno energijo bo potrebno zgraditi nizkonapetostni vod 0,4 kV razvod iz predvidene TP Morje 6 in obstoječe TP Fram 2.

V predvideno TP Morje 6 bo vključen tudi del odjemalcev, ki se sedaj napajajo iz obstoječe TP Fram 2.

Predvidena TP Morje 6 in rekonstrukcija dela NN 0,4 kV omrežje TP Fram 2 je predmet strokovne podlage za potrebe priprave drugega OPPN (št. načrta 4/10-SB, januar 2010) in je usklajena s strokovno podlago za območje tega OPPN.

Obstoječe prostozračno NN 0,4 kV omrežje TP Fram 2 na območju gradnje se demontira, zaradi česar je potrebno izvesti tudi rekonstrukcijo obstoječega omrežja.

Omrežje javne razsvetljave, ki poteka po oporiščih NN 0,4 kV omrežja je potrebno zaradi demontaže NN 0,4 kV omrežja prestaviti.

(6) TK

Za območje se zgradi ustrezna TK kabelska kanalizacija z navezavo na obstoječe omrežje naselja Fram.

Za vsako posamezno zazidalno območje je potrebno pripraviti PGD projektno dokumentacijo, kjer se upošteva, da se do posameznih stavb (poslovnih ali stanovanjskih) po zemljišču, ki je v odpadlasti investitorja zgradi TK kabelska kanalizacija:

– po glavni ulici vsaj dve cevi fi 110 s pripadajočimi kabelskimi jaški dimenzije 1,2 x 1,2 x 1,2 m

– do posameznih objektov ena cev fi 110 za poslovne stavbe ali fi 50 do stanovanjskih stavb Prenosni medij pa bo določen za vsako zazidavo posebej glede na potrebe investitorjev. Priključna točka za predviden OPPN je na lokaciji Telefonske centrale Fram.

(7) CATV

Na območju ni obstoječega kabelskega omrežja.

Za območje se izgradi ustrezna CATV kabelska kanalizacija:

- v novem naselju se izgradi ustrezna kabelska kanalizacija s cevmi fi 100 in potrebnimi jaški

- do posameznih objektov pa PHD cevi fi 50 od predvidenih vejišč.

Pri projektiranju je potrebno upoštevati pogoje upravljavca CATV.

(8) Ogrevanje

Dopusten je individualen način ogrevanja. Kot gorivo se lahko uporablja kurilno olje, utekočinjen naftni plin, električna energija, oz. vsi alternativni viri ogrevanja (toplotne črpalke, ipd.)

Skladišča za goriva morajo biti v kletnih prostorih ali vkopana ter izvedena v skladu z veljavnimi tehničnimi in požarnovarnostnimi predpisi, ki veljajo za to področje.

V. REŠITVE IN UKREPI ZA CELOSTNO OHRANJANJE

KULTURNE DEDIŠČINE

12. člen

(varstvo kulturne dediščine)

Na območju ni enot nepremične kulturne dediščine. Del načrtovane ureditve predstavlja odprte površine, ki še niso bile predhodno pregledane. V skladu z veljavno zakonodajo je potrebno upoštevati naslednje usmeritve za varstvo nepremične arheološke kulturne dediščine:

- Na območjih prostorskih aktov, kjer predhodne arheološke raziskave niso bile opravljene v postopku priprave prostorskega akta, po uveljavitvi teh aktov po potrebi opravijo predhodne arheološke raziskave v skladu z načrtom zavoda;

- Predhodne arheološke raziskave je potrebno izvesti, da se pridobijo informacije, potrebne za vrednotenje dediščine, natančneje določijo ukrepi varstva ali dediščina pred posegi nadzorovano odstrani. Predhodna arheološka raziskava na območju, ki ni registrirano arheološko najdišče, obsega predvsem:

- izvedbo ustreznih predhodnih predizkopalnih arheoloških raziskav, ki omogočajo naknadno določitev in posredovanje natančnejših pogojev za varstvo;

- izvedbo zaščitenih izkopavanj arheoloških najdišč, vključno z vsemi podizkopalnimi postopki. (Glede na rezultate raziskav so lahko predlagane posebne tehnične rešitve ali tudi večje spremembe prostorskih aktov);

- ob odkritju najdb izjemnega pomena se lahko zahteva spremembo izvedbenega projekta in prezentacijo ostalin na mestu odkritja (in situ);

- stalen arheološki nadzor nad vsemi zemeljskimi deli na celotnem obravnavanem območju.

VI. REŠITVE IN UKREPI ZA VAROVANJE OKOLJA,

NARAVNIH VIROV IN OHRANJANJA NARAVE

13. člen

(varovanje okolja, ohranjanje narave)

(1) Varovanje okolja

Zrak

V skladu s Sklepom o določitvi območij in stopnji onesnaženosti zaradi žveplovega dioksida, dušikovih oksidov, delcev svinca, benzena, ogljikovega monoksida in ozona v zunanjem zraku (Ur.l. RS, št. 72/2003) spada območje obravnave tega dela v II. območje onesnaženosti zraka, v katerem je zrak onesnažen do ene petine dovoljene meje.

Pri izdelavi projektne dokumentacije je potrebno upoštevati veljavno zakonodajo.

Hrup

Skladno z Uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Ur. l. RS, št. 105/05), se obravnavane parcele nahajajo v območju III. stopnje varstva pred hrupom. Zagotoviti je potrebno vse ukrepe, da zakonsko opredeljene vrednosti ne bodo presežene.

Pri posameznih virih prekomernega hrupa je potrebno nivo hrupa meriti in po potrebi izvesti ustrezno protihrupno zaščito in sanacijo.

Pri izvedbi predvidenega posega v prostor je potrebno upoštevati veljavno zakonodajo.

Varstvo voda

Ureditveno območje OPPN leži v širšem vodovarstvenem območju zajetij pitne vode z oznako VVO III po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Ruš, Vrbanskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega polja (Ur. l. RS, št 24/07).

Na območjih varstva vodnih virov, podtalnice, obvodnih in »vodnih« poplavnih zemljišč in zaradi vpliva vode labilnih zemljišč ter erozijskih območij je potrebno pred morebitnimi posegi vanje pridobiti vodnogospodarske pogoje upravljavca.

Za zbiranje, odvodnjavanje in čiščenje odpadnih komunalnih in padavinskih voda je potrebno upoštevati veljavno zakonodajo.

Ravnanje z odpadki

Odvoz in zbiranje odpadkov je potrebno urediti v skladu z veljavno zakonodajo in občinskim odlokom.

Na javnih površinah je potrebno zagotoviti zadostno količino košev za odpadke.

(2) Varstvo narave

Na območju obravnave je ekološko pomembno območje Fram (ev. št. 44400), določeno z Uredbo o ekološko pomembnih območjih (Ur.l. RS št. 48/04), ki je pomembno za biotsko raznovrstnost. Na območju OPPN ni drugih naravnih vrednot in zavarovanih območij.

Konkretne usmeritve za varstvo območja:

– odpadni material ter odkopni zemeljski višek in ostale odpadke naj investitor oz. izvajalec odpelje na za to določena mesta,

– pri urejanju okolice zgrajenih objektov se naj zagotovi ozelenitev in zasaditev z avtohtonimi drevesnimi in grmovnimi vrstami,

meje med posameznimi parcelami naj bodo ozelenjene,

– pri načrtovanju in izvedbi razsvetljave območja naj se upoštevajo določila Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja (Ur.l. RS, št. 81/07 in 109/07), zlasti pa naj se uporabijo svetila, ki sevajo svetlobo le navzdol.

VII. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO

TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI

NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM

PRED POŽAROM

14. člen

(ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi

nesrečami )

Pred gradnjo mora investitor zagotoviti ustrezne hidrološke in geološke raziskave glede poplavnosti, visoke podtalnice, erozivnosti ter plazovitosti, ki bodo podale ustrezne ukrepe ter temu primerno predvideti tehnične rešitve gradnje.

Občina Rače-Fram ima po zadnjih rezultatih popisa več kot 5000 prebivalcev.

Praviloma se v Sloveniji gradijo zaklonišča v urbanih območjih z več kot 5000 prebivalci.

Obveznost graditve je zavezujoča za zdravstvene, vzgojno varstvene, redno izobraževalne ustanove, javne telekomunikacije,

nacionalno televizijo in radio, javni potniški promet, pomembno energetsko industrijsko dejavnost za potrebe obrambe in delovanje državnih organov. Za vse preostale objekte v teh naseljih velja ojačitev stropne konstrukcije nad kletjo.

Območje sodi v najnižjo cono potresne nevarnosti (projektni pospešek tal v (g): 0.1), zato ni potrebno predvideti posebnega načina predvidene gradnje.

Opredeliti in upoštevati je treba požarno ogroženost in možnost razlitja nevarnih snovi in temu primerno predvideti način gradnje.

Za območje OPPN je bila pri načrtovanju smiselno upoštevana veljavna zakonska določila, v skladu s katerimi načrtovani ukrepi varstva pred požarom zagotavljajo:

- pogoje za pravočasno odkrivanje, obveščanje, omejitev širjenja in učinkovito gašenje požara,

- odmike od mej (vsaj 4,0 m) in med objekti (vsaj 8,0 m) ali potrebne protipožarne ločitve,

- pogoje za preprečevanje in zmanjševanje škodljivih posledic požara za ljudi, premoženje in okolje,

- pogoje za pravočasen in varen umik ljudi iz kateregakoli dela objekta,

- dostopne in delovne površine za intervencijska vozila in gasilce,

- vire za oskrbo z vodo za gašenje požara.

Pri načrtovanju objektov se morajo upoštevati požarna tveganja,

ki so vezana na:

- povečano možnost nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov,

- možnost širjenja požara med posameznimi poselitvenimi območji.

Pri projektiranju in izgradnji posameznih objektov je potrebno upoštevati:

- zadostno št. ustrezno izvedenih evakuacijskih poti in izhodov,

- neoviran in varen dostop za gašenje in reševanje v stavbah

(dovozne poti za gasilsko intervencijo morajo biti projektirane v skladu s SIST DIN 14 090),

- potrebno je zagotoviti zadostno količino vode za hidrantno omrežje, za gašenje požarov količino 10 l/sekundo vode.

Doseganje predpisane ravni požarne varnosti mora izhajati iz študije požarne varnosti in posameznih načrtov projektne dokumentacije,

ki morajo biti izdelani skladno z veljavnimi predpisi.

Pri pripravi projektne dokumentacije PGD je obvezna izdelava študije požarne varnosti za posamezno fazo izvedbe, pred vložitvijo vloge za izdajo gradbenega dovoljenja je potrebno pridobiti požarno soglasje k projektnim rešitvam od Uprave RS za zaščito in reševanje.

VIII. ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE

TER DRUGI POGOJI IN ZAHTEVE ZA IZVAJANJE

PODROBNEGA NAČRTA

15. člen

(etapnost gradnje)

OPPN se lahko izvaja v eni sami ali več etapah, ki so časovno medsebojno neodvisne. Posamezna etapa se mora izvesti z vsemi elementi zunanje ureditve.

Gradnja se bo izvajala v etapah skladno s potrebami investitorja.

Vsaka etapa mora biti zaključena celota, vključno s prometno,

komunalno in energetsko infrastrukturo ureditvijo in priključki ter zunanjimi ureditvami.

IX. VELIKOST DOPUSTNIH ODSTOPANJ

OD FUNKCIONALNIH, OBLIKOVALSKIH

IN TEHNIČNIH REŠITEV

16. člen

(odstopanja)

Kot odstopanja je dovoljeno:

- drugačna oblika in velikost vsake posamezne stavbe znotraj območja za pozidavo se določi s projektno dokumentacijo v skladu z usmeritvami iz 7. člena,

- v kolikor se izkaže potreba po povečanju kapacitete otroškega vrtca, je širitev objekta dopustna v območju gradnje (označen v kartografskem delu - list 5), ob zagotovitvi vseh spremljajočih potrebnih površin (parkirišča, igrišče…) na sosednjih parcelah in ob upoštevanju vseh normativov in standardov po zakonodaji,

- preoblikovanje internih parkirnih površin skladno s potrebami investitorjev, v skladu z zakonodajo in ob upoštevanju pogojev OPPN,

- mikrolokacije in obliko parkiranja, natančno število parkirnih mest se opredeli v projektni dokumentaciji glede na dejansko število potrebnih parkirnih mest.

- dopustna so odstopanja od rešitev načrtovane komunalne,

komunikacijske in energetske infrastrukture, opredeljenih v predmetnem OPPN (trase posameznih vodov, mesta priključevanja ipd.). Natančne rešitve se opredelijo v projektni dokumentaciji ob upoštevanju usmeritev tega OPPN, upoštevanje veljavne zakonodaje, predpisanih odmikov med posameznimi kanalnimi vodi. Spremembe lege in trase posameznih vodov so dopustne tudi v primeru težav pri pridobivanju zemljišč.

- dovoljena so odstopanja od zarisanih količbenih točk objektov in parcel v skladu z dovoljenimi odstopanji in geodetskim certifikatom. Dopustna je tudi podrobnejša parcelacija znotraj območja.

X. OBVEZNOST INVESTITORJEV, LASTNIKOV

IN IZVAJALCEV

17. člen

(obveznost ob pripravi projektne dokumentacije)

Pri pripravi projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja za izvedbo gospodarske javne infrastrukture izven ureditvenega območja OPPN, mora investitor pridobiti soglasje upravljavca obravnavane infrastrukture.

Celotno prometno in komunalno infrastrukturo so dolžni izvesti lastniki oz. investitor.

Pred začetkom gradnje je potrebno pridobiti geotehnične pogoje gradnje za vsak predvideni objekt.

18. člen

(obveznost v času gradnje)

V času gradnje imajo investitor in izvajalci naslednje obveznosti:

- pred začetkom del morajo izvajalci obvestiti upravljavce prometne, komunalne, energetske in telekomunikacijske infrastrukture ter skupno z njimi zakoličiti in zaščiti obstoječe infrastrukturne vode,

- zagotoviti zavarovanje gradbišča tako, da bosta zagotovljeni varnost in raba bližnjih objektov in zemljišč,

- promet v času gradnje organizirati tako, da ne bo prihajalo do večjih zastojev na obstoječem cestnem omrežju ter da se prometna varnost zaradi gradnje ne bo poslabšala,

- sprotno kultivirati območje velikih posegov (nasipi, vkopi),

- v skladu z veljavnimi predpisi opraviti v najkrajšem možnem času prekomerne negativne posledice, ki bi nastale zaradi gradnje,

- zagotoviti nemoteno komunalno oskrbo preko vseh obstoječih infrastrukturnih vodov in naprav,

- v času gradnje zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe za preprečitev prekomernega onesnaženja tal, vode in zraka pri transportu, skladiščenju in uporabi škodljivih snovi,

- v primeru nesreče zagotoviti takojšnje usposobljene službe,

- vzdrževati avtohtono vegetacijo, ki je element krajinskega urejanja,

- zagotoviti sanacijo zaradi gradnje poškodovanih objektov, naprav in območij ter okolico objektov,

- sanirati oz. povrniti v prvotno stanje vse poti in ceste, ki bodo zaradi uporabe v času gradnje objekta prekinjene ali poškodovane.

Vsi navedeni ukrepi se morajo izvajati v skladu s smernicami za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora, na podlagi gradbenega dovoljenja ter ob upoštevanju veljavne zakonodaje.

19. člen

(obveznosti v času izvedbe)

Izvedba komunalne opreme je obveza lastnikov zemljišč oziroma investitorjev.

Kompleksno se uredi vsa predvidena prometna, komunalna in energetska infrastruktura, za katero si investitor sam pridobi ustrezno dokumentacijo, zagotovi finančna sredstva za izgradnjo in jo zgradi, pridobi uporabno dovoljenje in prometno ter komunalno infrastrukturo brezplačno prenese v javno dobro ter v upravljanje izvajalcem javnih gospodarskih služb.

XI. KONČNE DOLOČBE

20. člen

(veljavnost OPPN)

OPPN velja do izvedbe prostorske ureditve, ki je predvidena na osnovi tega načrta.

21. člen

(vpogled OPPN)

OPPN je na vpogled na občini Rače–Fram.

22. člen

(uveljavitev odloka)

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 034/2-10/2010

Datum: 15. november 2010

Župan Občine Rače–Fram

Branko Ledinek, s. r.