Na podlagi 29. in 49. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 6/94-odločba US RS, 45/94-odločba US RS, 57/94, 14/95, 20/95-odločba US RS, 63/95-obvezna razlaga, 73/95-odločba US RS, 9/96-odločba US RS, 39/96-odločba US RS, 44/96-odločba US RS, 16/96-popravek sklepa US RS, 59/99-odločba US RS, 70/00, 100/00, 28/01-odločba US RS, 16/02 in 51/02) in 17. ter 48. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/99) je Občinski svet Občine Piran na 7. redni seji dne 3.7.2003 sprejel
 
O D L O K
 
 
o organizaciji in delovnem področju Občinske uprave Občine Piran
 
I. TEMELJNE DOLOČBE
 
1. člen
 
Ta odlok določa organizacijo in delovno področje Občinske uprave Občine Piran (v nadaljevanju: Občinska uprava), ki je bila ustanovljena z Odlokom o organizaciji, delovnem področju Občinske uprave ter o delavcih-kah v Občinski upravi (Uradni list RS, št. 37/95 in Uradne objave Primorskih novic, št. 45/97, 10/99 ter 15/01).
 
Občinska uprava se organizira kot enovita uprava z notranjimi organizacijskimi enotami.
 
 
Pri svojem delu je Občinska uprava samostojna in opravlja javne naloge, spremljajoča dela in druge strokovne naloge v okviru Ustave, zakonov, Statuta Občine Piran, odlokov in drugih predpisov na delovnih področjih, ki so opredeljena s tem odlokom.
 
 
Strokovne naloge javnih služb Občinska uprava lahko izvaja neposredno na podlagi odloka o načinu izvajanja javnih služb s katerim se določi vrsta in obseg nalog ter organizacijska enota Občinske uprave, ki te naloge opravlja.
 
 
Občinska uprava opravlja tudi druge storitve in za njih izdaja uporabnikom račune.
 
 
Občinska uprava na dvojezičnih območjih občine posluje v slovenskem in italijanskem jeziku.
 
2. člen
 
Pri opravljanju nalog iz svoje pristojnosti Občinska uprava sodeluje z drugimi lokalnimi skupnostmi, z občinskimi javnimi službami, krajevnimi skupnostmi, državnimi organi in njihovimi organizacijskimi enotami, ki imajo sedež v občini ali pa so pristojne za območje občine Piran na način, da se medsebojno obveščajo in dogovarjajo o zadevah skupnega pomena, usklajujejo program dela in z drugimi oblikami sodelovanja.
 
3. člen
 
Razporeditev, začetek in konec delovnega časa Občinske uprave določi župan-ja v skladu z značajem nalog, ki jih opravlja Občinska uprava ter upoštevaje potrebe občanov in uporabnikov storitev Občinske uprave in čim lažje uveljavljanje njihovih pravic in izpolnjevanje obveznosti.
 
4. člen
 
Občinska uprava posluje javno in odprto, tako da zagotavlja uresničevanje pravic posameznikov in pravnih oseb, da pridobijo informacije javnega značaja.
 
 
Javnost dela Občinske uprave se zagotavlja z uradnimi sporočili ter z dajanjem informacij sredstvom javnega obveščanj, na tiskovnih konferencah, okroglih mizah in drugih oblikah sodelovanja s predstavniki sredstev javnega obveščanja oziroma na drug način, ki omogoča, da se javnost seznani z delom Občinske uprave.
 
Uradna sporočila za javnost, informacije, obvestila, pojasnila in druge podatke dajejo sredstvom javnega obveščanja župan-ja in direktor-ica Občinske uprave (v nadaljnjem besedilu: direktor-ica) in uslužbenec, zadolžen za stike z javnostjo, po pooblastilu župana-je in direktorja-ice pa lahko tudi predstojniki-ce uradov Občinske uprave.
 
Občinska uprava mora varovati tajnost podatkov, ki so z zakonom ali z drugim na zakonu temelječim predpisom določeni kot osebni podatki, državna, uradna ali poslovna tajnost.
 
5. člen
 
Predstojnik-ca Občinske uprave je župan-ja, ki usmerja in nadzira delo uprave.
 
 
Delo Občinske uprave neposredno vodi direktor-ica uprave.
 
 
Notranje organizacijske enote uprave vodijo predstojniki-ce.
 
Direktor-ica uprave lahko za posamezne naloge v zvezi z vodenjem uprave in odločanjem pooblasti predstojnik-ca notranjih organizacijskih enot.
 
6. člen
 
O upravnih zadevah iz občinske pristojnosti odloča na prvi stopnji Občinska uprava, na drugi stopnji pa župan-ja, če ni z zakonom drugače določeno.
 
 
O pritožbah zoper posamične akte, ki jih iz državne pristojnosti na prvi stopnji izdaja Občinska uprava, odloča ministrstvo, pristojno za posamezno področje, oziroma njegov organ v sestavi.
 
II. ORGANIZACIJA IN DELOVNO PODROČJE OBČINSKE UPRAVE
 
7. člen
 
Občinska uprava opravlja svoje naloge v notranjih organizacijskih enotah z nazivom uradi.
 
Delovno področje uradov se določi s tem odlokom po posameznih upravnih in strokovnih področjih.
 
Za zagotovitev učinkovitega, racionalnega, smotrnega in strokovnega opravljanja nalog ter pravočasnega izvrševanje obveznosti se v uradih kot oblika in način izvajanja nalog urada ustanovijo službe.
 
 
V primerih, ko zakoni in drugi predpisi določajo pristojnost in naloge občinske uprave z nazivom “organ občinske uprave” ali ko Občinska uprava odloča o pravicah, obveznostih in pravnih koristi strank z upravnimi akti, se kot upravni organ šteje enovita Občinska uprava Občine Piran.
 
8. člen
 
Naloge Občinske uprave opravljajo naslednji uradi:
 
 
  1. Kabinet župana-je,
 
1.1. - Služba za odnose z javnostmi,
 
1.2. - Služba za mednarodno sodelovanje in protokol,
 
 
  1. Urad za splošne zadeve,
 
 
2.1. - Glavna pisarna,
 
 
2.2. - Tehnična služba,
 
 
  1. Urad za finance,
 
 
  1. Urad za družbene dejavnosti,
 
 
  1. Urad za pravne zadeve,
 
 
  1. Urad za okolje in prostor,
 
 
6. 1. Služba za prenovo,
 
 
  1. Urad za gospodarske dejavnosti in turizem,
 
 
7.1. Služba za evropske razvojne zadeve,
 
 
  1. Urad za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in investicije,
 
 
  1. Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo,
 
 
9.1.- Inšpekcijska služba,
 
 
9.2.- Redarska služba.
 
 
Za opravljanje javnih služb se lahko ustanovi nesamostojna služba ali režijski obrat. Služba ali obrat se ustanovi, kadar tako določa zakon ali kadar zaradi majhnega obsega ali značilnosti javne službe iz tehničnih ali ekonomskih razlogov ni smotrno ustanoviti javnega zavoda, javnega podjetja ali podeliti koncesijo. Za delovanje službe ali režijskega obrata se uporabljajo predpisi, ki urejajo to področje.
 
Določbe akta o ustanovitvi službe ali režijskega obrata iz prejšnjega odstavka se v delu, v katerem urejajo delo notranje enote urada, štejejo kot organizacijske dopolnilne določbe tega odloka.
 
9. člen
 
Uradi Občinske uprave zlasti:
 
 
- skrbijo za trajnostni in enakomerni razvoj vseh delov občine,
 
 
- pripravljajo predloge razvojnih ter drugih programov in načrtov iz svojega področja dela in jih izvajajo,
 
 
- spremljajo mednarodne in evropske razvojne programe, projekte in razpise s področja dela urada, se vključujejo v pripravo, vodenje in njihovo izvajanje,
 
 
- pripravljajo predloge programov in finančnih načrtov za proračun,
 
 
- evidentirajo premoženje občine, za njega skrbijo, opravljajo nadzor nad upravljanjem premoženja občine, ki je preneseno v upravljanje posameznim drugim upravljavcem, in pripravljajo podatke za sestavo premoženjske bilance občine,
 
- pripravljajo in obdelujejo baze podatkov za potrebe geoinformacijskega sistema s področja dela urada,
 
 
- vodijo zbirko informacij javnega značaja iz svojega področja dela.
 
 
 
 
III. DELOVNO PODROČJE URADOV OBČINSKE UPRAVE
 
  1. Kabinet župana-je
 
10. člen
 
Kabinet župana-je opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
 
1. strokovne in organizacijske naloge, ki se nanašajo na neposredno izvajanje funkcij in pristojnosti župana-je, kot izvršilnega organa in predstojnik-ca Občinske uprave in podžupanov-je občine,
 
2. strokovne in organizacijske naloge, ki se nanašajo na izvajanje nalog in pristojnosti župana-je, vezane na občinski svet in njegove seje, sodelovanje župana-je z delovnimi telesi Občinskega sveta in nadzornim odborom občine,
 
 
3. organizacijske naloge, ki se nanašajo na poslovne dogodke in druga srečanja, ki jih sklicuje župan-ja,
 
 
4. organizacijske in usklajevalne naloge, ki se nanašajo na sodelovanje župana-je z javnimi podjetji, javnimi zavodi in drugimi podjetji in institucijami, v občini in izven nje ter na sodelovanje župana -je z državnimi organi in institucijami,
 
 
5. opravlja druge naloge, ki po svoji naravi sodijo na področje dela kabineta župana-je,
 
 
Služba za odnose z javnostmi opravlja naloge:
 
 
1. strokovne in organizacijske naloge na področju stikov z javnostjo in obveščanje javnosti, informiranje občanov in svetovanje na vsebinskih področjih, ki so v pristojnosti občine in vplivajo na kakovost bivanja prebivalstva občine,
 
 
2. redno vzdržuje in javno objavlja (uradno glasilo, svetovni splet) ter daje na vpogled prosilcu po vsebinskih sklopih urejen katalog informacij javnega značaja, s katerimi razpolaga Občinska uprava – informacijska pisarna za občane,
 
 
3. ureja in upravlja spletne strani občine Piran.
 
Pri svojem delu zagotavlja enakopravno zastopanost obveščanja v obeh uradnih jezikih na dvojezičnem območju Občine Piran.
 
Služba za mednarodno sodelovanje in protokol opravlja naloge:
 
 
1. strokovne in organizacijske naloge protokola za župana-jo, podžupane-je in občinski svet,
 
 
2. strokovne in organizacijske naloge na področju medobčinskega in mednarodnega sodelovanja.
 
 
  1. Urad za splošne zadeve
 
11. člen
 
Urad za splošne zadeve opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
1. nadzorstvo nad uporabo predpisov o pisarniškem poslovanju ter vodenje zbirke občinskih predpisov,
 
 
2. kadrovske in izobraževalne dejavnosti za potrebe organov občine in Občinske uprave,
 
 
3. tehnične in administrativne naloge za potrebe Občinskega sveta in drugih organov,
 
 
4. pomoč krajevnim skupnostim pri njihovem delovanju,
 
 
5. zaščita in reševanje, požarna varnost ter organiziranost organov občine za obrambo,
 
 
6. prevajanje za organe občine in Občinske uprave ali občanov v obsegu določil odloka o izvajanju javne dvojezičnosti,
 
 
7. strokovna pomoč pri izvajanju nalog lokalnih volitev,
 
 
8. strokovne naloge na področju varnosti in zdravja pri delu delavcev Občinske uprave,
 
 
9. informacijski sistem za potrebe organov občine in Občinske uprave (nabava strojne in programske opreme ter vzdrževanje informacijske tehnologije),
 
 
10. zagotavljanje združljivosti in platforme za posamezne baze podatkov geoinformacijskega sistema,
 
11. sodeluje pri razvoju informacijskega sistema in informacijskih rešitvah,
 
 
12. vodi evidenco nepremičnin na svojem področju in pripravlja podatke za sestavo premoženjske bilance občine.
 
 
13. opravlja druge naloge, ki po svoji naravi spadajo v pristojnost tega urada,
 
Glavna pisarna kot organizacijska enota opravlja naloge:
 
 
1. vložišča,
 
 
2. evidentiranja zadev, dosjejev, dokumentov in odpravništva ter skrbi za varovanje dokumentarnega gradiva,
 
 
3. strokovnega usklajevanja nalog pri izvajanju pravil uredbe o poslovanju organov javne uprave z dokumentarnim gradivom,
 
 
4. vodi elektronski poštni naslov uprave, redno sprejema in pregleduje poročila, prejeta na ta naslov, in jih posreduje pristojnim uradom oziroma naslovnikom.
 
Tehnična služba opravlja naloge:
 
1. organizacijske in tehnične naloge na področju upravljanja z zgradbami, prevoznimi sredstvi in opremo, namenjeno neposrednemu delovanju organov občine in Občinske uprave.
 
  1. Urad za finance
 
12. člen
 
Urad za finance opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
1. priprave in izvrševanja občinskega proračuna,
 
 
2. zaključnega računa proračuna,
 
 
3. finančnega poslovanja,
 
 
4. zadolževanja občine,
 
 
5. računovodstva in knjigovodstva,
 
 
6. spremljanje in analiziranje javnofinančnih virov iz občinske pristojnosti in pripravljanje strokovnih podlag za njihovo uvedbo,
 
 
7. notranji finančni nadzor občine,
 
 
8. spremljanje predpisov s področja javnih financ,
 
 
9. vodi centralno evidenco občinskega premoženja in sestavlja premoženjsko bilanco občine.
 
 
10. opravlja druge naloge s področja financ,
 
 
  1. Urad za družbene dejavnosti
 
13. člen
 
Urad za družbene dejavnosti opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
 
1. strokovne in razvojne naloge za predšolsko vzgojo in izobraževanje,
 
 
2. kultura in kulturna dediščina,
 
 
3. šport in telesna kultura,
 
 
4. socialno varstvo in zaposlovanje,
 
 
5. skrb za zagotavljanje zdravstvene dejavnosti na primarni ravni,
 
 
6. upravne naloge odločanja o podelitvi koncesij s področja dela urada,
 
 
7. načrtovanje politike in spremljanje stanja na področju zasvojenosti z drogami v občini,
 
 
8. izobraževanje vzgojno-izobraževalnih kadrov za delo z mladimi in njihovimi starši ter pospeševanje razvoja lokalnih mladinskih struktur,
 
 
9. organiziranje in izvajanja programa mladinskega centra,
 
 
10. spremljanje, planiranje in usklajevanja investicijskega vzdrževanja ter novih investicij na področju družbenih dejavnosti,
 
 
11. strokovne in organizacijske naloge na področju kulturnih prireditev, ki jih organizira občina,
 
 
12. strokovne in razvojne naloge glede celovite skrbi za kakovostno življenje starejših občanov,
 
 
13. zagotavljanje programa dnevnega centra za starostnike,
 
 
14. vodi evidenco nepremičnin na svojem področju in pripravlja podatke potrebne za sestavo premoženjske bilance občine.
 
 
15. opravlja druge naloge, ki sodijo na področje družbenih dejavnosti,
 
 
  1. Urad za pravne zadeve
 
14. člen
 
Urad za pravne zadeve opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
 
1. urejanje premoženjsko pravnih zadev za potrebe občine,
 
 
2. priprava pogodb, v katerih je občina pogodbena stranka,
 
 
3. pregled pogodb, ki jih občini pošljejo v podpis drugi,
 
 
4. priprava osnutkov aktov za statusno preoblikovanje javnih zavodov, javnih podjetij ali drugih organizacijskih oblik izvajanja javnih služb,
 
 
5. priprava odlokov in drugih aktov, ki jih sprejema občinski svet, oziroma sodelovanje pri sestavi takšnih aktov v primerih, če gre za strokovno vsebino, zaradi katere akti nastajajo v posameznih uradih,
 
 
6. urejanje premoženjskopravnih in drugih pravnih zadev na področju medobčinskega sodelovanja in mednarodnega sodelovanja občine,
 
 
7. strokovna pomoč drugim organom občine in uradom pri pripravi javnih razpisov javnih dražb, javnih naročil,
 
 
8. priprava podatkov gradiv pogodb in drugih aktov pri pravnem prometu nepremičnin,
 
 
9. skrb za pravno zaščito interesov občine pri upravljanju z občinskim premoženjem, zlasti v primerih neupravičenih posegov,
 
 
10. izvedba postopkov zavarovanja občinskega premoženja pri zavarovalnicah,
 
 
11. priprava gradiva in stališč občine v postopkih pred sodišči, v postopkih denacionalizacije in drugih postopkih, ki se jih udeležuje občina,
 
 
12. zbiranje zemljiškoknjižnih podatkov in vodenje zemljiškoknjižnih postopkov,
 
 
13. sodelovanje in strokovna pomoč uradom pri pridobivanju, vodenju in ažuriranju grafičnih in atributnih podatkov o nepremičninah v lasti občine za potrebe evidenc geografskega informacijskega sistema,
 
 
14. zastopanje občine pred organi sodne in upravne oblasti,
 
 
15. vodenje evidenc pogodb, ki jih sklepa občina,
 
 
16. opravlja druge naloge, ki sodijo na področje pravne službe.
 
 
  1. Urad za okolje in prostor
 
15. člen
 
Urad za okolje in prostor opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
 
1. urejanje prostora in urbanistično načrtovanje (pripravlja in izdeluje prostorski plan občine, oblikuje spremembe in dopolnitve plana),
 
 
2. pri urejanju prostora skrbi in upošteva trajnostni razvoj občine
 
 
3. strokovne naloge pri načrtovanju prostora,
 
 
4. upravne naloge pri izdajanju potrdil in mnenj v zvezi z urejanjem prostora,
 
 
5. pripravlja vse potrebno za izdelavo prostorskih aktov,
 
 
6. izdelovanje analiz stanja v prostoru,
 
 
7. enakomerni prostorski razvoj vseh delov občine,
 
 
8. vodi evidenco nepremičnin na svojem področju in pripravlja podatke potrebne za sestavo premoženjske bilance občine.
 
 
9. opravlja druge naloge na področju okolja in prostora, ki sodijo v pristojnost Občinske uprave (razen nalog na področju javnih služb varstva okolja),
 
Služba za prenovo
 
Služba za prenovo opravlja naloge na področju kulturne in naravne dediščine ter skladnega oblikovanja naselij, objektov in krajine, ter nalog prenove po zakonu o urejanju prostora. Naloge se izvajajo kot:
 
1. Svetovalne; pri čemer občinska služba lastnikom, upravljavcem in drugim uporabnikom objektov, ki jih je potrebno prenoviti ali pa so pomembni z vidika ohranjanja kulturne dediščine in naravnih vrednot, pomaga s strokovnimi nasveti in daje obvezne smernice glede upoštevanja zgodovinskih in arhitekturnih vrednot, oblikovanja objektov in krajine in uporabe materialov pri prenovi, ter upoštevanja celostne podobe občine.
 
 
2. Edukacijsko-preventivne; pri čemer občinska služba organizira ustrezna predavanja, razprave, pripravlja strokovna navodila, slikovne in tekstualne publikacije, ki poleg izobraževalne vsebine seznanjajo bralca s pravicami in obveznostmi oseb iz 1. tč tega odstavka kakor tudi občine,
 
 
3. Upravno-strokovne; pri čemer občinska služba evidentira nepremičnine iz 1. točke tega odstavka in:
 
 
- se dogovarja z lastniki o soudeležbi pri izvedbi sprememb na nepremičninah ter o tem sklene pogodbo,
 
 
- v primeru, ko se prenova izvaja z javnimi sredstvi, po potrebi omeji uporabo nepremičnine in v tem primeru vodi postopek dogovarjanja odškodnine ter zagotavljanja začasnega bivališča,
 
 
- pripravlja strokovne rešitve za izbiro druge dejavnosti, ko v objektih iz 1. tč. tega odst. ni primerno ohranjati obstoječih dejavnosti,
 
 
- skladno z lokacijskim načrtom in drugimi predpisi daje smernice, pojasnila, nasvete, razlage ter mnenja in potrdila lastnikom oziroma investitorjem pri prenovi objektov.
 
 
- Pripravlja strokovne osnove za celostno podobo občine in skrbi za njeno izvajanje in spoštovanje pri vseh posegih, vključno s postavitvami različnih znakov in obvestil.
 
 
4. Razvojno-planske;
 
 
- vodenje postopka za spremembo planskih in prostorskih aktov za planirano obnovo,
 
 
- vodenje postopka za pripravo tehnične dokumentacije in pridobivanje dovoljenj za načrtovano prenovo,
 
 
- strokovna in organizacijska priprava javnih obravnav.
 
 
 
 
 
  1. Urad za gospodarske dejavnosti in turizem
 
16. člen
 
Urad za gospodarske dejavnosti in turizem opravlja naloge na naslednjih področjih:
 
1. izvajanje strokovno-tehničnih in razvojnih nalog na področju obveznih in izbirnih lokalnih javnih služb (oskrba s pitno vodo, odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih in padavinskih voda, ravnanje s komunalnimi odpadki, urejanje javnih poti in zelenih površin, čiščenje javnih površin, pokopališka in pogrebna dejavnost, distribucija toplote, oskrba s plinom, dimnikarska služba ),
 
 
2. izvajanje nalog na področju kmetijstva in ribištva,
 
 
3. izvajanje strokovno-tehničnih nalog na področju občinskih javnih cest (banka cestnih podatkov, upravljanje),
 
 
4. izvajanje nalog na področju varnosti cestnega prometa na občinskih cestah (prometna ureditev),
 
 
5. izvajanje strokovnih nalog na področju mestnega prevoza oseb, pomorskega prometa (pristaniška dejavnost) in letalskega prometa,
 
 
6. izvajanje strokovno-tehničnih nalog na področju pospeševanja in razvoja turizma,
 
 
7. izvajanje strokovno-tehničnih nalog po občinskem stanovanjskem programu in upravljanja s poslovnimi prostori v občinski lasti,
 
 
8. izvajanje nalog pri določitvi obratovalnih časov gostinskih obratov,
 
 
9. sodelovanje pri oblikovanju strategije podjetništva in drobnega gospodarstva ter pospeševanju razvoja le-tega,
 
 
  1. vodi evidenco nepremičnin s svojega področja in javne infrastrukture, če to evidenco ne vodijo izvajalci javnih služb, in pripravlja podatke za izdelavo premoženjske bilance občine,
 
 
  1. opravlja druge naloge, ki po svoji naravi sodijo v pristojnost urada.
 
Služba za evropske razvojne zadeve opravlja naslednje naloge:
 
1. Izvajanje strokovno-tehničnih nalog pri pripravi in izvajanju razvojnih programov-projektov, ki so podprti z državnimi viri in sredstvi ustreznih evropskih skladov, ter koordinacija posameznih aktivnosti z drugimi nosilci razvojnih programov,
 
 
2. spremlja delo regionalne razvojne agencije in koordinira sodelovanje občine pri pripravi, sprejemanju in izvajanju posamičnih razvojnih programov in projektov,
 
 
3. sodeluje z ministrstvi in agencijami za regionalni razvoj ter predlaga pristojnim občinskim organom vključevanje v razvojne programe, projekte, spremlja objave razpisov za pridobitev sredstev sofinanciranja ter pripravlja oziroma sodeluje pri pripravi strokovne dokumentacije pri sprejemanju in izvajanju razvojnih projektov,
 
 
4. spremlja vključevanje in vlogo lokalne skupnosti v evropskih združitvenih procesih, zlasti na področju lokalnega in regionalnega razvoja.
 
17. člen
 
Urad za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in investicije
 
Na področju gospodarjenja s stavnimi zemljišči urad opravlja naslednje strokovne in upravne naloge:
 
1. vodi evidenco stavbnih zemljišč v občini,
 
2. pripravlja program opremljanja stavbnih zemljišč na podlagi prostorskega reda, če program ni pripravljen pri uradu za okolje in prostor ob pripravi prostorskega reda,
 
 
3. strokovne naloge v zvezi s pridobivanjem, opremljanjem, vrednotenjem stavbnih
 
zemljišč za gradnjo, prodajo ali oddajo v najem,
 
4. vodi postopek določanja komunalnega prispevka in odmere v upravnem postopku,
 
5. vodi postopek dogovarjanja in sklepanja pogodbe z zavezanci glede medsebojnih obveznosti v zvezi s priključevanjem objekta na komunalno infrastrukturo,
 
6. vodi, ureja in ažurira nepremičninsko evidenco in evidenco zavezancev za izračun in odmero nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča ter z upravnim aktom odmerja nadomestilo,
 
 
7. pripravlja podatke za občinsko premoženjsko bilanco,
 
8. opravlja geodetske zadeve iz občinske pristojnosti.
 
Na področju investicij urad opravlja naslednje naloge:
 
1. sodelovanje z drugimi uradi Občinske uprave pri pripravi načrtov razvojnih programov,
 
 
2. sodelovanje z javnimi podjetji, zavodi in drugimi investitorji,
 
3. priprava predloga plana občinskih investicij,
 
 
4. priprava investicijske in pridobitev tehnične ter druge dokumentacije,
 
 
5. priprava in izvedba javnih naročil za izvedbo investicij,
 
 
6. pridobivanje soglasij, mnenj in upravnih ter drugih dovoljenj,
 
 
7. vodenje občinskih investicij za: gradnjo objektov komunalne in družbene infrastrukture, pripravo in opremljanje stavbnih zemljišč za stanovanjsko gradnjo, gradnje drugih objektov, adaptacij, sanacij ali drugih gradbenih posegov v prostor, ki imajo investicijski značaj, ter evidentiranje, spremljanje in nadziranje teh investicij v primerih, ko jih izvajajo izvajalci javnih služb,
 
 
8. sodelovanje pri pripravi in izvajanje investicij, ki se financirajo iz sredstev Evropske unije in je občina investitor, soinvestitor ali kakor koli sodeluje na podlagi zakonskih predpisov, mednarodnega sporazuma ali pogodbe.
 
9. Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo
 
18. člen
 
Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo opravlja komunalno-redarstvene naloge in skrbi za red v občini na naslednjih področjih:
 
 
1. nadzorstvo nad spoštovanjem občinskih odlokov in drugih predpisov, ki ga pooblaščajo za opravljanje inšpekcijskega nadzora,
 
 
2. vodenje upravnih postopkov,
 
 
3. izrekanje denarnih kazni,
 
 
4. nadzorstvo in upravljanje nad mirujočim prometom,
 
 
5. izdajanje odredb po predpisih o urejanju lokalnega prometa,
 
 
6. okoljevarstveno nadzorstvo v skladu z zakonom o varstvo okolja na območju občine,
 
 
7. upravne naloge pri uporabi javnih površin in oglaševanja,
 
 
8. druge naloge s področja občinske inšpekcije in občinskega redarstva, določene v zakonih in občinskih predpisih.
 
 
Naloge in pooblastila Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo s področja občinske inšpekcije in redarstva se določijo v posebnem odloku.
 
 
Urad poleg upravnonadzorstvenih nalog opravlja tudi preventivno-vzgojno dejavnost na področju prometa in varstva okolja, ki se podrobneje opredeli v odloku iz prejšnjega odstavka.
 
 
Odloki, ki urejajo posamezna področja in določajo pristojnosti občinske inšpekcije in redarstva, morajo poleg nadzorstveno-represivne pristojnosti določati tudi obveznost, način in vsebino izvajanja preventivno-vzgojne dejavnosti te službe.
 
IV. MEDSEBOJNA RAZMERJA, DELAVCI-KE UPRAVE, POOBLASTILA, PRAVICE IN OBVEZNOSTI
 
19. člen
 
Naloge Občinske uprave izvajajo delavci-ke uprave, ki so javni uslužbenci-ke na uradniških delovnih mestih-uradniki-ce in na strokovno tehničnih delovnih mestih- strokovno-tehnični uslužbenci-ke.
 
 
Uradniki-ce opravljajo temeljne naloge zaradi katerih je bila ustanovljena občina - javne naloge in zahtevnejša spremljajoča dela, ki zahtevajo poznavanje javnih nalog Občinske uprave.
 
 
Strokovno tehnični uslužbenci-ke opravljajo druga strokovno-tehnična dela v občinski upravi.
 
20. člen
 
Občinsko upravo neposredno vodi direktor-ica.
 
 
Direktor-ica uprave lahko za posamezne naloge v zvezi z vodenjem uprave in odločanjem pooblasti predstojnik-ce notranjih organizacijskih enot.
 
Direktorja-ico imenuje in razrešuje župan-ja.
 
Direktor-ica je za svoje delo odgovoren županu-ji.
 
 
Direktor-ica pri svojem delu:
 
 
- odloča na prvi stopnji v upravnih zadevah,
 
 
- opravlja najzahtevnejše naloge Občinske uprave in vodi projektne skupine,
 
 
- koordinira delo uradov Občinske uprave ter skrbi za delovno disciplino,
 
 
- opravlja druge organizacijske naloge v zvezi z delovanjem Občinske uprave, ter skrbi za sodelovanje z državnimi in drugimi organi,
 
 
- predlaga akt o sistemizaciji županu-ji v sprejem.
 
Direktor-ica odloča o pravicah, obveznostih in odgovornosti delavcev Občinske uprave, če ga župan-ja za to pooblasti.
 
 
Direktor-ica mora imeti univerzitetno izobrazbo (VII. Stopnje) in izpolnjevati predpisane pogoje za odločanje v upravnih stvareh.
 
21. člen
 
Urade Občinske uprave vodijo predstojniki-ce uradov, ki jih imenuje in razrešuje župan-ja.
 
 
Predstojnik-ca urada odloča o strokovnih in drugih zadevah, za katere je organiziran urad Občinske uprave v mejah pristojnosti, določenih z zakonom, Statutom občine, tem odlokom in pooblastili župana-je ter direktorja-ice Občinske uprave.
 
 
Predstojniki-ce uradov sodelujejo z drugimi organi občine pri reševanju skupnih zadev in v okviru svoje pristojnosti sodelujejo z državnimi organi.
 
 
Predstojnik-ca urada je za svoje delo odgovoren direktorju-ici in županu-ji.
 
22. člen
 
Notranje organizacijske enote uradov vodijo vodje, ki jih imenuje in razrešuje župan-ja na predlog predstojnika-ce urada.
 
23. člen
 
Delavec-ke Občinske uprave opravljajo naloge, določene z zakoni, statutom, odloki in drugimi predpisi in pravilnikom o sistemizaciji delovnih mest, v skladu s pristojnostmi in pooblastili, ki jih za opravljanje posameznih nalog določajo zakoni in drugi predpisi ter po navodilih predstojnika-ce urada in vodje notranje organizacijske enote. Za svoje delo so odgovorni predstojniku-ci urada, disciplinsko in odškodninsko pa županu-ji.
 
 
Pri vodenju upravnega postopka delavci-ke, ki vodijo postopek do odločitve, odgovarjajo neposredno direktorju-ici ali osebi, pooblaščeni za odločanje na prvi stopnji ter županu-nji pri vodenju postopka v pritožbenem postopku na drugi stopnji.
 
 
V obeh primerih je predstojnik-ca dolžan-na delavcu-ki, ki vodi postopek, zagotoviti strokovno in drugo ustrezno pomoč in pogoje, tako da svoje delo opravi pravočasno in strokovno.
 
 
Do ureditve enotnega disciplinskega postopka z uredbo Vlade, skladno z Zakonom o javnih uslužbencih-kah, o disciplinski odgovornosti delavca v občinski upravi, odloča na prvi stopnji župan-ja, na drugi stopnji pa tričlanska komisija, ki jo imenuje župan-ja.
 
24. člen
 
V Občinski upravi se kot posvetovalno telo župana-je oblikuje kolegij, ki obravnava pomembnejša vprašanja z delovnega področja Občinske uprave. Kolegij sestavljajo direktor-ica uprave in predstojniki-ce uradov. Glede na obravnavano problematiko župan-ja po potrebi določi širšo sestavo kolegija.
 
25. člen
 
Za naloge v Občinski upravi, ki zahtevajo sodelovanje več delavcev oziroma sodelovanje delavcev različnih strok in stopenj znanja iz različnih uradov Občinske uprave, lahko župan-ja ustanovi delovne skupine ali druge oblike sodelovanja. Z aktom o ustanovitvi župan-ja določi sestavo delovne skupine, vodjo delovne skupine ter rok za izvedbo naloge.
 
26. člen
 
Za naloge, ki zahtevajo posebno proučevanje ali posebne strokovnost in jih delavec-ke Občinske uprave ne morejo opraviti sami, lahko župan-ja ustanovi delovno ali projektno skupino ter sklene pogodbo z ustreznimi izvajalci nalog. Z aktom o ustanovitvi projektne skupine se določi sestava, naloge, roki za izvedbo nalog, sredstva in drugi pogoji za njeno delo.
 
27. člen
 
Posamične upravne akte iz izvirne pristojnosti občine in prenesene pristojnosti države izdaja direktor-ica. Za vodenje in odločanje v upravnih stvareh direktor-ica lahko pooblasti delavce-ke uprave, ki za to izpolnjujejo z zakonom predpisane pogoje.
 
 
Posamične akte iz pristojnosti občinske inšpekcije in komunalnega nadzora na prvi stopnji izdajajo delavci-ke s posebnimi pooblastili v okviru urada, skladno s predpisi, ki urejajo njihove pristojnosti.
 
28. člen
 
O upravnih stvareh iz občinske izvirne pristojnosti lahko odloča samo uradna oseba, ki je pooblaščena za opravljanje teh zadev in ima višjo ali visoko strokovno izobrazbo in opravljen preizkus strokovne usposobljenosti za dejanja v upravnem postopku v skladu s posebnim zakonom.
 
 
Na prvi stopnji lahko v enostavnih upravnih stvareh odloča tudi uradna oseba, ki ima srednjo strokovno izobrazbo.
 
IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
29. člen
 
Župan-ja Občine Piran do 31. 12. 2003 uskladi pravilnik o sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi Občine Piran s tem odlokom in opravi potrebne razporeditve delavce na ustrezna delovna mesta.
 
30. člen
 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o organizaciji in delovnem področju uprave Občine Piran ter o delavcih-kah v Občinski upravi (Uradne objave Primorskih novic Koper, št, 10/99 in 15/01).
 
31. člen
 
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.
 
 
Številka: 01501-3/03
Piran, 3.7.2003
Županja Občine Piran
Vojka Štular, prof.