New Page 2

Na podlagi 25. in 28. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 - ZZLPPO, 127/06 - ZJZP, 38/10 - ZUKN, 57/11 - ORZGJS40), 473. in 523. člena Zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 42/06, 60/06, 26/07 - ZSDU-B, 33/07 - ZSReg-B, 67/07 - ZTFI, 10/08, 68/08, 42/09, 33/11, 91/11, 32/12, 57/12, 44/13 - odl. US, 82/13, 55/15, 15/17, 22/19 - ZPosS), 61. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18 in 61/20 – ZIUZEOP-A) ter 16. in 100. člena Statuta Občine Škofja Loka - uradno prečiščeno besedilo - UPB-2 (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/2016, 35/2016 in 26/2017), je Občinski svet Občine Škofja Loka na 16. redni seji dne 28.01.2021 sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH

ODLOKA O USTANOVITVI JAVNEGA PODJETJA KOMUNALA ŠKOFJA LOKA D.O.O.

 

1. člen

V Odloku o ustanovitvi Javnega podjetja Komunala Škofja Loka d.o.o. (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 48/2019) se v 3. členu spremeni četrti odstavek tako, da se glasi:

»Poslovni naslov javnega podjetja določi oz. spremeni direktor javnega podjetja s sklepom. Sprememba poslovnega naslova ne predstavlja spremembe tega akta.«.

Doda se novi peti odstavek, ki se glasi:

»Podjetje lahko uporablja tudi grafično izvedbo firme (logotip) in štampiljko v obliki, ki jo določi direktor javnega podjetja.«.

 

2. člen

V 11. členu se v drugem odstavku beseda »ustanovitelju« nadomesti z besedo »nadzornemu svetu«.

 

3. člen

V 14. členu se besedi »Ustanovitelj samostojno« nadomesti z besedo »Skupščina«.

 

4. člen

V poglavje UPRAVLJANJE IN ZASTOPANJE JAVNEGA PODJETJA se doda novi 16. člen, ki se glasi:

»16. člen

Organi javnega podjetja so:

·       skupščina,

·       nadzorni svet in

·       direktor.«

 

5. člen

Dosedanji 16. člen se nadomesti z novim 17. členom, ki se glasi:

·       »Skupščina:

·       odloča o sprejemu programa razvoja in poslovne politike javnega podjetja,

·       odloča o sprejemu letnega poslovnega načrta, ki vključuje načrt investicij, razpolaganje z nepremičnim premoženjem in načrt zaposlovanja,

·       se seznani z letnim poročilom in odloča o uporabi bilančnega dobička in kritju izgube,

·       odloča o zahtevi za vplačilo osnovnih vložkov,

·       odloča o zadolževanju in dajanju poroštev javnega podjetja,

·       odloča o prenehanju, statusnih preoblikovanjih oz. spremembah pravnoorganizacijske oblike javnega podjetja,

·       daje soglasje k sprejemu splošnih aktov javnega podjetja in sicer: k aktom s področja prejemkov in nagrajevanja iz delovnih razmerij, k podjetniški kolektivni pogodbi, k sodilom za razporejanje splošnih stroškov in prihodkov ter k pravilniku o sponzorstvih in donacijah,

·       določa merila in pogoje za zaposlitev direktorja, za sklenitev pogodbe z direktorjem, za določitev njegove plače in drugih prejemkov, pripadkov oz. ugodnosti,

·       daje soglasje k imenovanju in razrešitvi direktorja javnega podjetja,

·       odloča o podelitvi in preklicu prokure ter imenovanju in razrešitvi poslovnega pooblaščenca,

·       imenuje in razreši enega (1) člana v nadzorni svet javnega podjetja,

·       sklepa pogodbe (edini član skupščine) s člani nadzornega sveta,

·       odloča o višini prejemkov članom nadzornega sveta,

·       odloča o zahtevkih in vodenju oz. zastopanju v postopkih zoper člane nadzornega sveta,

·       odloča o razrešnici organov vodenja in nadzora javnega podjetja,

·       odloča o imenovanju osebe za revidiranje izkazov poslovanja javnega podjetja,

·       odloča o vseh drugih zadevah za katere tako določa zakon ali drugi predpisi,

Vse odločitve o zadevah iz prejšnjega odstavka se vpišejo v knjigo sklepov, ki jo potrdi notar najkasneje do vpisa javnega podjetja v register. Če kateri od teh sklepov ni vpisan v knjigo sklepov, nima pravnega učinka.

 

6. člen

Za dosedanji 16. člen se dodajo novi 18., 19., 20., 21., 22. in 23. člen, ki se glasijo:

»18. člen

Sejo skupščine skliče direktor javnega podjetja s priporočenim pismom, v katerem mora biti naveden dnevni red seje, najmanj osem (8) dni pred predvideno sejo.

Vabilo za sklic seje mora vsebovati kraj in čas ter dnevni red seje z besedilom predlaganih sklepov. O sklepih, sprejetih na seji, se vodi zapisnik, ki ga podpišeta zapisnikar in predsednik skupščine.

Sej skupščine se udeležuje župan, kot edini član skupščine ali z njegove strani pooblaščena oseba. Sej se praviloma udeležuje tudi direktor javnega podjetja ali z njegove strani pooblaščena oseba.

V posebnih primerih se lahko na predlog direktorja izvede korespondenčna seja. V tem primeru mora direktor ali z njegove strani pooblaščena oseba zagotoviti gradivo in predloge sklepov, da je možno glasovanje »za« ali »proti«.

O sprejetih sklepih se izdela zapisnik, ki ga podpišeta zapisnikar in predsednik skupščine.

 

19. člen

Javno podjetje ima nadzorni svet, ki nadzoruje vodenje poslov podjetja.

Nadzorni svet ima šest (6) članov. Vsi člani nadzornega sveta javnega podjetja imajo enake pravice in dolžnosti. Za člana nadzornega sveta je lahko imenovana fizična oseba, ki izpolnjuje pogoje, določene z zakonom, ki ureja gospodarske družbe.

Tri (3) člane, ki zastopajo interese ustanovitelja, imenuje in odpokliče občinski svet ustanovitelja, enega (1) člana, ki zastopa interese ustanovitelja, imenuje in odpokliče župan ustanovitelja, dva (2) člana, ki zastopata interese delavcev, imenuje in odpokliče pristojni organ delavcev javnega podjetja.

 

20. člen

Člani nadzornega sveta so imenovani za dobo štirih (4) let in so po preteku mandata lahko ponovno imenovani.

Nadzorni svet izmed svojih članov izvoli predsednika in namestnika. V kolikor je predsednik izvoljen izmed članov nadzornega sveta, ki jih imenuje občinski svet, se za namestnika predsednika izvoli člana, ki ga imenuje skupščina oziroma obratno. Član, ki zastopa interese delavcev, ne more biti izvoljen za predsednika in namestnika predsednika nadzornega sveta.

Nadzorni svet odloča na sejah, ki jih sklicuje in vodi predsednik nadzornega sveta, ki tudi podpisuje zapisnike in sprejete sklepe. Predsednik je zavezan vedno sklicati sejo na zahtevo skupščine.

Sej nadzornega sveta se praviloma udeležuje direktor javnega podjetja, razen če nadzorni svet ne odloči drugače.

V odsotnosti predsednika nadzornega sveta opravlja zadeve iz pristojnosti predsednika namestnik predsednika.

Nadzorni svet se sestaja najmanj štirikrat letno, najmanj vsak kvartal.

 

21. člen

Nadzorni svet:

·       nadzira vodenje poslov javnega podjetja ter pregleduje in preverja knjige in dokumentacijo javnega podjetja, njegovo blagajno, shranjene vrednostne papirje in zaloge blaga ter druge zadeve,

·       nadzira izvajanje sprejetega letnega poslovnega načrta, ki vključuje načrt investicij, razpolaganje z nepremičnim premoženjem in načrt zaposlovanja pripravlja predloge za skupščino in izvršuje njene sklepe,

·       daje skupščini predlog za imenovanje osebe za revidiranje izkazov poslovanja javnega podjetja,

·       sprejme letno poročilo in daje mnenje k predlogu o uporabi bilančnega dobička oziroma predlogu o kritju izgube, ki ju predloži direktor, ter o rezultatih preveritve sestavi poročilo za skupščino,

·       obravnava revizijska poročila ter do njih zavzame stališče,

·       pregleduje in nadzira dela direktorja,

·       odloča o uveljavljano zahtevkov in vodenju v postopkih zoper direktorja,

·       imenuje in razrešuje direktorja javnega podjetja in z direktorjem sklepa pogodbo o zaposlitvi,

·       v njegovem imenu predsednik nadzornega sveta zastopa javno podjetje v sodnih postopkih proti direktorju,

·       odloča o uveljavljanju zahtevkov javnega podjetja proti ustanovitelju v zvezi s povračilom škode nastale pri poslovanju javnega podjetja,

·       daje direktorju soglasje za odpis osnovnih sredstev in drobnega inventarja, nad s svojim sklepom določeno višino.

Nadzorni svet lahko od direktorja zahteva informacije, podatke in dokumentacijo, potrebne za izvajanje nadzora.

Vodenje poslov se ne more prenesti na nadzorni svet. Nadzorni svet lahko določi, da se smejo posamezne vrste poslov opravljati le z njegovim soglasjem. Če nadzorni svet zavrne soglasje k posamezni vrsti posla, lahko direktor zahteva, da o soglasju odloči skupščina.

Nadzorni svet o svojem delu in ugotovitvah obvešča direktorja in ustanovitelja ter po potrebi tudi občinski svet ustanovitelja.

Nadzorni svet lahko zahteva, da o posamezni zadevi iz njegove pristojnosti odloči skupščina.

Nadzorni svet podrobneje uredi način in pogoje za svoje delo s poslovnikom.

 

22. člen

Nadzorni svet opravlja svojo dejavnost na sejah. Seja nadzornega sveta je sklepčna, če so na seji prisotni najmanj štirje (4) člani, med njimi najmanj predsednik ali namestnik predsednika. Odločitev na seji nadzornega sveta je sprejeta, če zanjo glasuje večina oddanih glasov članov. Vsak član nadzornega sveta ima en (1) glas. V primeru neodločenega izida glasovanja, odloča glas predsednika, v njegovi odsotnosti pa glas namestnika predsednika.

 

23. člen

Članom nadzornega sveta se za njihovo delo zagotovi plačilo. O plačilu članom nadzornega sveta odloči skupščina. Plačilo mora biti v ustreznem razmerju z nalogami članov nadzornega sveta in finančnim položajem javnega podjetja.

Člani nadzornega sveta ne morejo biti udeleženi pri dobičku javnega podjetja.«

 

7. člen

V dosedanjem 17. členu in novem 24. členu se:

·       v prvem odstavku črtata drugi in tretji stavek »Direktorja imenuje in razrešuje ustanovitelj javnega podjetja. Javno podjetje ima lahko več direktorjev.«

·       v drugem odstavku za besedo »štiri« dodo »(4)«,

·       v tretjem odstavku črta besedna zveza »s strani ustanovitelja«.

 

8. člen

V dosedanjem 18. členu in novem 25. členu se drugi odstavek nadomesti z novim, ki se glasi:

»Direktor javnega podjetja:

·       organizira in vodi poslovanje in delovne procese javnega podjetja,

·       predlaga program razvoja in poslovne politike javnega podjetja,

·       predlaga letni poslovni načrt, ki vključuje načrt investicij, razpolaganje z nepremičnim premoženjem in načrt zaposlovanja, v sprejem skupščini, v roku do 30.9. tekočega leta za prihodnje leto,

·       sprejema cene dejavnosti javnega podjetja, ki niso predmet gospodarskih javnih služb,

·       sestavi letno poročilo in druge izkaze poslovanja ter jih v revidirani obliki predloži v sprejem nadzornemu svetu najkasneje do 30.6. tekočega leta za preteklo leto,

·       sprejema odločitve s področja delovnih razmerij in opravljanja drugih vrst dela,

·       sprejema splošne akte javnega podjetja,

·       daje poročila o poslovanju javnega podjetja,

·       odgovarja za zakonitost dela javnega podjetja,

·       opravlja druge naloge določene z veljavnimi predpisi, akti javnega podjetja, pogodbo o zaposlitvi oz. delu in odločitvami skupščine, občinskega sveta in nadzornega sveta.«

 

9. člen

Za dosedanji 18. člen se doda novi 26. člen, ki se glasi:

»Občinski svet ustanovitelja:

·       odloča o cenah oziroma tarifah za uporabo javnih dobrin,

·       daje soglasje k zadolževanju in dajanju poroštev javnega podjetja v vrednosti nad 200.000 €,

·       imenuje tri (3) člane v nadzorni svet javnega podjetja,

·       daje soglasje k imenovanju direktorja javnega podjetja po predhodni pridobitvi soglasja s strani skupščine,

·       daje soglasje k prenehanju, statusnim preoblikovanjem oz. spremembah pravnoorganizacijske oblike javnega podjetja,

·       odloča o naknadnih vplačilih in vračanju naknadnih vplačil,

·       odloča o povečanju in zmanjšanju ustanovnega kapitala,

·       odloča o drugih zadevah, za katere tako določa zakon, drug predpis ali odlok.«

 

10. člen

V dosedanjem 19. členu in novem 27. členu se v prvem odstavku beseda »Ustanovitelj« nadomesti z besedo »Skupščina«.

 

11. člen

Dosedanji 21. člen in novi 29. člen se nadomesti z novim, ki se glasi:

»Direktor mora skupščino in nadzorni svet na njihovo zahtevo nemudoma informirati o zadevah javnega podjetja in mu dovoliti vpogled v knjige in spise.

Direktor sme obrazloženo zavrniti zahtevo po informaciji in vpogledu, če je verjetno, da bi jih prejemnik uporabil v namen, ki je v nasprotju z interesi javnega podjetja in bi se s tem javnemu podjetju ali z njim povezani pravni osebi prizadela občutna škoda.

O odklonitvi zahteve dokončno odloča skupščina.«

 

12. člen

V dosedanjem 24. členu (novi 32. člen) se v prvem odstavku beseda »ustanovitelj« nadomesti z besedo »skupščina«.

 

13. člen

Za dosedanjim 24. členom (novi 32. člen) se doda novo poglavje in nov 33. člen ter novo poglavje in nov 34. člen, ki se glasijo:

»SPLOŠNI AKTI

33. člen

Ta odlok velja, po izpolnitvi vseh sestavin in pogojev skladno z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, tudi kot akt o ustanovitvi enoosebne družbe z omejeno odgovornostjo Javno podjetje Komunala Škofja Loka d.o.o., ki ga sprejme občinski svet ustanovitelja javnega podjetja.

 

Prehodne določbe

 

34. člen

Do imenovanja članov nadzornega sveta, naloge nadzornega sveta javnega podjetja opravlja skupščina.«

 

 

14. člen

Vsi členi odloka se glede na dodane člene preštevilčijo.

 

15. člen

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in prične veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 354-47/2019

Datum: 28.01.2021

 

 

Občina Škofja Loka

 

Tine Radinja, župan