New Page 2

Na podlagi 3. in 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list  RS, št. 29/2011- UPB8), 65. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/2011) in 17. člena Statuta občine Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske, št. 2/2011) je občinski svet Občine Šenčur na 12. seji  dne 10.04.2012 sprejel

ODLOK

O OGLAŠEVANJU IN USMERJEVALNEM SISTEMU V OBČINI ŠENČUR

I.       SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se za območje Občine Šenčur (v nadaljevanju: občina) ureja dejavnost oglaševanja kot gospodarska dejavnost, oglaševanje za lastne potrebe, oglaševanje pod posebnimi pogoji in usmerjevalni sistem.

2. člen

Objekti za oglaševanje kot gospodarska dejavnost so:

- obešanke na drogovih javne razsvetljave,

- čezcestni transparenti,

- plakatni panoji,

- svetlobne vitrine,

- reklamni (jumbo) panoji,

- reklamni (rollo) panoji,

- reklamni panoji z vrtljivo površino - roto panoji,

- elektronski reklamni panoji (displaj),

- fasadni panoji,

- veliki panoji,

- končne reklamne table (totemi),

- prenosni objekti za oglaševanje,

- objekti za oglaševanje na vozilih in prikolicah,

- zvočni objekti,

- drugi objekti za oglaševanje.

3. člen

1. Obešanke na drogovih javne razsvetljave

so objekti za oglaševanje, ki se nameščajo na drogove javne razsvetljave, velikosti (enostranske površine) največ 2,0 m2.

2. Čezcestni transparenti

določa jih največja možna dimenzija 8 m (širina) in 1 m (višina).

Obeša se jih pravokotno na cestišče na obstoječo konstrukcijo, zid oziroma steber, z dvojno varovanimi jeklenimi vrvmi ali s posebno nosilno konstrukcijo, lahko pa so tudi pritrjeni na konstrukcijske elemente nadvoza preko javne ceste.

3. Plakatni panoji

določa jih osnovna oglaševalska površina - min. 0,7 m2, max. 2,8 m2 (enostranski ali večstranski). Lahko so v različnih izvedbah: enonožni ali večnožni, glede na vrsto pa enostranski, dvostranski, tristranski, večstranski ali stenski. Plakatni stebri so lahko max. površine do 5,6 m2.

4. Svetlobne vitrine (city light)

določa jih površina- min. 0,7 m2, max. 2,1 m2 (enostranski ali dvostranski). Lahko so postavljene v sklopu avtobusnih postajališč ali samostojno.

5. Jumbo pano

lahko je samostoječi enonožni ali dvonožni, stenski, glede na vrsto pa enostranski ali dvostranski. Je površine 12 m2. Lahko so osvetljeni z notranje strani.

6. Rollo pano

je tehnološka nadgraditev jumbo panoja z izmenljivo vsebino; osvetljen je z notranje strani. Je površine 12 m2.

7. Roto pano

je dimenzije največ 6x3 m (18 m2). Na njem se s pomočjo prizem vsebine izmenično pojavljajo.

8. Elektronski displej

s tehnične plati predstavlja v bistvu televizijo na prostem, ki jo je moč upravljati na daljavo. Je površine največ 18 m2.

9. Fasadni panoji

delijo se na panoje, ki so pritrjeni na slepe fasade in gradbiščne zavese. Panoji pritrjeni na slepe fasade imajo dolgotrajno naravo oglaševanja, medtem ko so gradbiščne zavese bolj začasnega značaja (za čas gradnje). Pri slepih fasadah gre za pritrjevanje reklame v standardizirane okvirje (nosilce platna).

10. Veliki pano (mega pano, giga pano, big pano in drugo)

lahko je dvonožni ali enonožni, glede na vrsto pa enostranski ali dvostranski. Je površine nad 18 m2 do največ 90 m2 . Postavlja se ga lahko izključno ob hitrih cestah ali avtocestah.

11. Končna tabla (totem)

je objekt za oglaševanje, ki je namenjen obeleževanju poslovnih subjektov. Postavlja se ga izključno v sklopu usmerjevalnega sistema, v neposredni bližini objekta (v kateri je poslovni subjekt) o katerem obvešča.

13. Prenosni objekti za oglaševanje

so objekti za oglaševanje (ulični reklamni panoji, A - panoji), ki se jih lahko prenaša in nimajo temeljenja. So površine največ do 0,7 m2 enostransko.

Usmerjevalni sistem sestavljajo usmerjevalne table, ki imajo značaj prometnega znaka za obveščanje (niso objekti za oglaševanje) in končne table (totemi).

4. člen

Objekti za oglaševanje se lahko postavijo na podlagi veljavne zakonodaje, ki ureja področje graditve objektov.

Oglaševanje kot gospodarsko dejavnost lahko opravljajo pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki so registrirani za to dejavnost (v nadaljevanju: izvajalec oglaševanja).

Oglaševanje za lastne potrebe izvajajo gospodarski subjekti (pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki) izključno na svojih (lahko tudi v najemniškem razmerju) poslovnih prostorih in funkcionalnih zemljiščih, kjer opravljajo svojo dejavnost. Za lastne potrebe lahko oglašujejo tudi krajevne skupnosti, društva in druge neprofitne organizacije pod posebnimi pogoji.

Usmerjevalni sistem upravljajo in postavljajo izvajalci oglaševanja ali drugi izvajalci.

II.     PRIDOBIVANJE LOKACIJ

5. člen

Lokacije za postavitev objektov za oglaševanje, na podlagi 65. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Šenčur, določi Občina Šenčur in se zavedejo v Seznam lokacij objektov za oglaševanje. Seznam lokacij objektov za oglaševanje vsebuje lokacije objektov za oglaševanje ne glede na lastništvo nepremičnine.

Vpis lokacije za postavitev objektov za oglaševanje v Seznam lokacij objektov za oglaševanje, se lahko izvede tudi na podlagi vloge izvajalca oglaševanja, gospodarskega subjekta ali drugega zainteresiranega za postavitev objekta za oglaševanje.

Vpis v Seznam lokacij objektov za oglaševanje se lahko zavrne. Pritožbeni organ je župan.

6. člen

Lokacije za postavitev objektov za oglaševanje na zemljiščih ali objektih v lasti občine pridobi izvajalec oglaševanja na podlagi vloge za obdobje petih let z možnostjo podaljševanja, in sicer za:

- obešanke na drogovih javne razsvetljave,

- čezcestne transparente (nosilce),

- svetlobne vitrine,

- plakatne panoje,

- reklamne (jumbo) panoje,

- reklamne (rollo) panoje,

- reklamne panoje z vrtljivo površino - roto panoje,

- elektronske reklamne panoje (displaje),

- fasadne panoje (brez gradbiščnih zaves),

- velike panoje,

- usmerjevalni sistem in

- druge objekte za oglaševanje.

7. člen

Za vsako prosto lokacijo iz Seznama lokacij objektov za oglaševanje za vrste objektov za oglaševanje iz 6. člena tega odloka se lahko izvede javno zbiranje ponudb, v kolikor je za njo zainteresiranih več izvajalcev oglaševanja.

Javno zbiranje ponudb za oddajo lokacije za postavitev objekta za oglaševanja mora vsebovati:

1. lokacijo in vrsto objekta za oglaševanja,

2. morebitne dodatne pogoje, ki se jih opredeli glede na lokacijo in način rabe javne površine,

3. pogoje, ki jih morajo izpolnjevati ponudniki (npr. dokazilo o registraciji ipd.),

4. naslov, kamor se pošlje ponudba,

5. rok za oddajo ponudb,

6. čas in kraj odpiranja ponudb,

7. rok, v katerem bodo ponudniki obveščeni o izbiri.

Na javnem zbiranju ponudb se izločijo ponudniki, ki:

1. niso poravnali zapadlih obveznosti do občine,

2. niso odstranili nosilcev oglaševanja skladno s tem odlokom,

3. niso upoštevali določil odloka in so izvajali komercialno oglaševanje v nasprotju z odlokom,

4. so postavili objekte za oglaševanje brez soglasja občine.

8. člen

Postopek javnega zbiranja ponudb vodi komisija, ki jo imenuje župan.

Komisija po pregledu in ocenjevanju ponudb pripravi predlog za izbiro najugodnejšega ponudnika za vsako lokacijo objektov za oglaševanje, na osnovi sledečih enakovrednih meril:

- višina nudenega nadomestila,

- reference za izvajanje oglaševanja za posamezne vrste objektov za oglaševanje,

- finančna usposobljenost,

- strokovna usposobljenost,

- organizacijska usposobljenost,

- opremljenost z osnovnimi sredstvi (delovna in tovorna vozila, itd..) za izvajanje dejavnosti,

- izgled objektov za oglaševanje in

- obveščanje (oglaševanje) za potrebe občine.

Za izvajanje dejavnosti iz 4. odstavka 4. člena tega odloka se izbere enega izvajalca oglaševanja za celotno dejavnost po postopku iz tega člena tega odloka.

9. člen

O izbiri izvajalcev oglaševanja izda tajnik občinske uprave sklep o izboru.

Z izbranim izvajalcem sklene občina pogodbo o izvajanju dejavnosti oglaševanja (v nadaljevanju: pogodba) v skladu s 6. členom tega odloka, s katero se določijo medsebojna razmerja, pravice in obveznosti pogodbenih strank.

10. člen

Lokacijo za postavitev spodaj določenih objektov za oglaševanja za občasno ali kratkotrajno oglaševanje v lasten namen, na zemljiščih ali objektih v lasti občine, pridobi izvajalec oglaševanja na podlagi soglasja občine za občasno ali kratkotrajno oglaševanje, za obdobje do 1 leta.

Objekti za oglaševanje v skladu s prvim odstavkom tega člena so:

1. prenosljivi objekti za oglaševanje (ulični reklamni panoji) in

2. zvočni objekti.

Objektov za oglaševanje v skladu s tem členom ni potrebno vpisati v Seznam lokacij objektov za oglaševanje, potrebno pa je upoštevati zakonodajo, ki ureja področje graditve objektov.

Izvajalec oglaševanja za občasno ali kratkotrajno oglaševanje pridobi soglasje za postavitev objekta za oglaševanja na podlagi vloge, ki mora vsebovati:

1. dokazilo o registraciji iz 4. člena tega odloka,

2. navedbo lokacije za posamezno vrsto objekta za oglaševanja,

3. prikaz objekta oglaševanja z opisom in navedbo tehničnih podatkov,

4. čas trajanja oglaševanja.

Izvajalec oglaševanja sme pričeti z oglaševanjem, ko je pridobil soglasje občine (v nadaljevanju: soglasje) in morebitna ostala potrebna soglasja in dovoljenja v skladu s 3. odstavkom tega člena. Pogoj za pričetek oglaševanja je tudi plačilo morebitnega s soglasjem določenega nadomestila za uporabo površin v lasti občine in odmerjene občinske takse za celoten čas oglaševanja.

11. člen

Objekte za oglaševanje na vozilih in prikolicah lahko izvajalec oglaševanja postavi ob javnih cestah znotraj varovalnega pasu javnih cest izključno na podlagi soglasja pristojnega soglasodajalca.

Objekte za oglaševanje na vozilih in prikolicah lahko izvajalec oglaševanja postavi na javnih površinah in površinah v lasti občine na podlagi soglasja občine in upravljalca oziroma lastnika javne površine.

Izvajalec oglaševanja za oglaševanje na vozilih in prikolicah pridobi soglasje za postavitev objekta za oglaševanja na podlagi vloge, ki mora vsebovati:

1. dokazilo o registraciji iz 4. člena tega odloka,

2. navedbo lokacije za posamezno vrsto objekta za oglaševanja,

3. soglasje lastnika nepremičnine,

4. prometno soglasje v skladu z prometno zakonodajo,

5. prikaz objekta oglaševanja z opisom in navedbo tehničnih podatkov,

6. čas trajanja oglaševanja.

Izvajalec oglaševanja sme pričeti z oglaševanjem, ko je pridobil soglasje občine in morebitna ostala potrebna soglasja in dovoljenja v skladu s 3. odstavkom 10. člena tega odloka.

12. člen

Občina mora pri določanju lokacij za postavitev objektov za oglaševanju spoštovati določila 65. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Šenčur. Lokacije za postavitev objektov za oglaševanja in vrsto objektov za oglaševanje (enostranski ali dvostranski), za velike panoje lahko občina določi z najmanjšo možno medsebojno oddaljenostjo 500 m glede na vidnost posameznih oglasnih površin na velikih panojih v isti smeri vožnje. 

III.    OBVEZNOSTI IZVAJALCEV OGLAŠEVANJA

13. člen

Pridobljene lokacije sme izvajalec oglaševanja uporabljati dokler izpolnjuje vse obveznosti, določene s tem odlokom, pogodbo, soglasji in upravnimi dovoljenji.

Po poteku obdobja, določenega za oglaševanje, je izvajalec oglaševanja dolžan objekte za oglaševanje odstraniti najkasneje v 30 dneh po poteku roka oziroma v roku, določenem v soglasju.

Izvajalec oglaševanja, ki preneha z oglaševanjem ali preneha uporabljati objekte za oglaševanja pred potekom obdobja, določenega s pogodbo ali s soglasjem, je dolžan o tem obvestiti občino največ sedem dni po prenehanju oglaševanja ali uporabe objektov za oglaševanja, v roku 30 dni od tega obvestila pa mora objekte za oglaševanje odstraniti.

14. člen

Lokacije za postavitev objektov za oglaševanje sme izvajalec oglaševanja uporabljati le v skladu s tem odlokom, pogodbo in soglasjem.

Izvajalec oglaševanja mora objekte za oglaševanje označiti s firmo, uporabljati jih sme le v skladu s tem odlokom, s pogodbo in soglasjem.

Izvajalec oglaševanja je dolžan redno vzdrževati in obnavljati objekte za oglaševanja ter skrbeti za njihov urejen videz.

Poškodovana oglasna sporočila mora izvajalec oglaševanja zamenjati z novimi, najkasneje v roku  sedmih dni, ko je za poškodbo izvedel.

IV.    OGLAŠEVANJE ZA LASTNE POTREBE

15. člen

Oglaševanje za lastne potrebe je oglaševanje gospodarskih subjektov - pravne osebe ali samostojni podjetniki posamezniki (v nadaljevanju: stranka) - izključno na njihovih (lahko tudi v najemniškem razmerju) poslovnih prostorih in funkcionalnih zemljiščih, kjer opravljajo svojo dejavnost.

Oglaševanje za lastne potrebe obsega oglaševanje firme, dejavnosti, izdelkov, storitev in podobnega z objekti za oglaševanja, navedenimi v 2. členu tega odloka.

Krajevne skupnosti lahko oglašujejo za lastne potrebe na poslovnih stavbah, prostorih in funkcionalnih zemljiščih, kjer opravljajo svojo dejavnost,  določenih v soglasju občine.

Stranke ne smejo izvajati komercialnega oglaševanja.

16. člen

Objekte za oglaševanja za lastne potrebe sme stranka postaviti na podlagi vpisa v Seznam lokacij objektov za oglaševanje in določil 1. odstavka 4. člena tega odloka.

Za objekte za oglaševanje ali napise, ki so nameščeni na objekte v lasti strank (lahko tudi v najemniškem razmerju) in ne presegajo velikosti dveh m2, vpis v Seznam lokacij objektov za oglaševanje ni potreben.

V.      OGLAŠEVANJE POD POSEBNIMI POGOJI

17. člen

Oglaševanje pod posebnimi pogoji je tisto oglaševanje na objektih za oglaševanje, za katero veljajo posebni pogoji izvajanja. Vsi objekti za oglaševanje se lahko postavijo na podlagi 1. odstavka 4. člena tega odloka in posebnih dodatnih pogojev iz tega člena.

Med oglaševanje pod posebnimi pogoji spada:

- kratkotrajno oglaševanje do 30 dni, ki ga izvajajo prostovoljna društva in dobrodelne organizacije ter krajevne skupnosti, za promocijo lastnih kulturno zabavnih prireditev ali drugih izjemnih dogodkov in oglaševanje prodaje kmetijskih pridelkov; oglaševanje se izvede na objektih za oglaševanje, ki so postavljeni izključno na lastnem zemljišču; za tak način oglaševanja mora izvajalec oglaševanja pridobiti soglasje za postavitev objektov za oglaševanje v skladu z 10. členom tega odloka;

- društvom, klubom in organizacijam, ki ne opravljajo pridobitne dejavnosti, je dovoljeno komercialno oglaševanje na objektih za oglaševanje, ki so lahko izključno nameščeni na objektih, ki so jim dana v upravljanje ali v njih opravljajo svojo dejavnost;

- oglaševanje cirkusov, raznih variete in  drugih skupin, ki oglašujejo svoje predstave. Za to oglaševanje se izda soglasje na posebnem obrazcu, na katerem so navedeni pogoji pod katerimi se pridobi soglasje. Soglasje se pridobi po plačilu občinske takse in odškodnine, ki znaša 1 EUR za m2 na dan . Število objektov za oglaševanje je omejeno na največ 20 kosov in ne smejo biti postavljeni v razdalji manj kot 10 m pred ali za drugimi objekti za oglaševanje po tem odloku.

VI.    USMERJEVALNI SISTEM

18. člen

Usmerjevalni sistem sestavljajo usmerjevalne table, ki imajo značaj prometnega znaka za obveščanje (niso objekti za oglaševanje) in končne table (totemi).

Usmerjevalne table se postavljajo v skladu z določili Pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah (Uradni list RS, št. 46/2000, 110/2006, 49/2008 in 64/2008).

19. člen

Izvajanje dejavnosti usmerjevalnega sistema obsega:

1. izdelavo usmerjevalnih in končnih tabel,

2. upravljanje (zbiranje naročil, postavljanje, zamenjavanje, dopolnjevanje, odstranjevanje in vzdrževanje) usmerjevalnih in končnih tabel,

3. vodenje evidence usmerjevalnih tabel,

4. druge dejavnosti, ki po svoji naravi sodijo v to dejavnost ali pa so določene z veljavnimi predpisi.

VII.   PREPOVEDI

20. člen

Uporaba lokacij za postavitev objektov za oglaševanje ali objektov za oglaševanje, ki niso pridobljene ali postavljeni v skladu s 4., 5., 6., 10., 11., 12., 15., 16., 17. in 18. členom tega odloka, je prepovedana.

Lepljenje plakatov ali nameščanje kakršnihkoli oglasov na zunanjih površinah izložb, sten, oken, vrat, zidov, ograj, gradbiščnih (razen za to prirejenih) ograj, dreves, kozolcev in podobno (izven objektov za oglaševanje) je prepovedano.

Prepovedana je nenamenska uporaba in poškodovanje objektov za oglaševanja, usmerjevalnih tabel ter poškodovanje in zakrivanje oglasnih in usmerjevalnih sporočil.

VIII. PLAČILO OBČINSKE TAKSE

21. člen

Izvajalci oglaševanja in stranke iz 6., 10., 15. (v primeru, ko je najeta površina ali stavba v lasti občine), 17. (v primeru iz 3. alineje 2. odstavka) in 18. (končne table) člena tega odloka so dolžni plačevati občinsko takso v skladu z Odlokom o občinskih taksah v Občini Šenčur Uradni Vestnik Gorenjske, št. 18/2007).

Obveznost plačila občinske takse nastane z dnem postavitve objekta za oglaševanje, preneha pa z njegovo odstranitvijo. Občinsko takso je treba plačevati tudi za čas, ko izvajalec oglaševanja ali stranka ne uporablja postavljenega nosilca oglaševanja.

IX.    NADZOR

22. člen

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka katerih kršitev je opredeljena kot prekršek opravlja Medobčinski inšpektorat Kranj. Nadzor drugih določil izvaja občina ali drugi pristojni organ.

23. člen

Medobčinski inšpektorat Kranj izda odločbo o takojšnji odstranitvi objekta za oglaševanja, usmerjevalne table, plakata ali kakršnegakoli oglasa, če ugotovi:

1. da izvajalec oglaševanja ni ravnal v skladu z določili 13. člena tega odloka,

2. da je izvajalec oglaševanja ali stranka postavil objekte za oglaševanja ali usmerjevalne table v nasprotju s 4., 5., 6., 10., 11., 12., 15., 16., 17. in 18. členom tega odloka in

3. da izvajalec oglaševanja ali stranka ni ravnal v skladu z določili 2. odstavka 20. člena tega odloka.

Pritožba zoper odločbo, izdano na podlagi tega člena, ne zadrži njene izvršitve.

X.      DOLOČBE O SANKCIJAH

24. člen

Z globo v višini 1.250,00 EUR se sankcionira za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik, posameznik ali posameznik, ki opravlja samostojno dejavnost, ki stori prekršek v zvezi z opravljanjem dejavnosti če:

1. ravna v nasprotju z drugim odstavkom 13. člena,

2. ravna v nasprotju z 14. členom,

3. ravna v nasprotju s 4. odstavkom 15. člena,

4. postavlja objekte za oglaševanja v nasprotju s 1. odstavkom 16. člena,

5. ravna v nasprotju s 20. členom,

Z globo v višini 700 EUR se sankcionira  odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika, posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

Z globo v višini 300 EUR se sankcionira za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju s 20. členom.

XI.    PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

25. člen

Izvajalec oglaševanja, ki ima na dan sprejetja tega odloka že sklenjeno pogodbo z občino, se šteje, da je sklenjena v skladu s 6. in 9. členom tega odloka.

26. člen

Stranke, ki v času uveljavitve tega odloka oglašujejo za lastne potrebe, so dolžne v roku 6 mesecev po uveljavitvi tega odloka, že postavljene objekte za oglaševanja uskladiti (postaviti, zgraditi) s 15. in 16. členom tega odloka.

Ko uskladitev (postaviti, zgraditi) s 15. in 16. členom tega odloka ni mogoča ali se ne izvede v roku iz 1. odstavka tega člena, mora stranka postavljene objekte za oglaševanja odstraniti v roku iz 1. odstavka tega člena.

27. člen

Izvajalcem oglaševanja iz 4. člena tega odloka, ki imajo v času uveljavitve tega odloka, objekte za oglaševanje postavljene ali jih še bodo postavili na podlagi veljavnih soglasij ali dovoljenj občine ali drugih pristojnih upravnih organov, se lokacije objektov za oglaševanje avtomatsko vpišejo v Seznam lokacij objektov za oglaševanje.

28. člen

Za oglaševanje ali obveščanje po tem odloku se ne šteje označba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika, če tako označbo nalagajo zakoni ali drugi predpisi.

29. člen

Seznam lokacij objektov za oglaševanje mora občina vzpostaviti takoj po uveljavitvi tega odloka, za objekte za oglaševanje iz 26. in 27. člena pa najkasneje v roku enega leta po uveljavitvi tega odloka.

30. člen

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati  Odlok o postavitvi neprometnih in reklamnih znakov ter oglaševanju v občini Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske, št. 13/97 in 51/97).

31. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Številka:  007-12/2012-1

Datum: 10.4.2012

 

 

Občina Šenčur

 

Župan Miro Kozelj