New Page 1

Na podlagi 27. člena Zakona o zaščiti živali – ZZZiv (Ur. list RS, št. 38/13-UPB3, 21/18 – ZNOrg, 92/20 in 159/21), 32. člena Zakona o gospodarskih javnih službah – ZGJS (Ur. list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 61. člena Zakona o lokalni samoupravi – ZLS (Ur. list RS, št. 94/07-UPB2, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 –ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 6. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah na območju občine Rače - Fram (MUV št. 20/2022) ter 15. člena Statuta občine Rače - Fram (MUV, št. 27/11 in 5/15), je Občinski svet Občine Rače - Fram na svoji 26. redni seji, dne 17. oktobra 2022 sprejel

 

O D L O K

o pomoči, oskrbi in namestitvi zapuščenih živali v zavetišču na območju občine Rače - Fram

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta odlok ureja zagotavljanje, opravljanje oziroma izvajanje pomoči, oskrbe in namestitve zapuščenih živali v zavetišču na območju občine Rače - Fram (v nadaljevanju: občina), ki je lokalna zadeva javnega pomena.

 

2. člen

Občina pomoč, oskrbo in namestitev zapuščenih živali v zavetišču zagotavlja in kot izbirno lokalno gospodarsko javno službo (v nadaljevanju: javna služba).

S tem odlokom se določa predmet, območje, način oziroma obliko zagotavljanja javne službe in opravljanja oziroma izvajanja javne službe. Odlok določa še vire in način financiranja, pogoje za pridobitev pravic in obveznosti izvajanja nalog javne službe, pričetek, čas trajanja oziroma prenehanje izvajanja nalog javne službe, postopek imenovanja predstavnika občine v svet zavetišča ter nadzor nad izvajanjem javne službe.

 

3. člen

Izrazi uporabljeni v tem odloku imajo enak pomen, kot je določeno v zakonu, ki ureja področje zaščite živali in v podzakonskih predpisih, ki so izdani na njegovi podlagi.

 

4. člen

Za vprašanja v zvezi z zagotavljanjem javne službe, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo določila zakonov in podzakonskih prepisov, ki urejajo izvajanje javne službe.

 

II.  PREDMET JAVNE SLUŽBE

 

5. člen

Javna služba obsega:

-  sprejem prijav o zapuščenih in izgubljenih živalih;

-  zagotavljanje potrebne veterinarske pomoči zapuščenim živalim;

-  zagotavljanje ulova, prevoza, namestitve in oskrbe zapuščenih živali v zavetišču;

-  skrb za iskanje skrbnikov teh živali oziroma prodajo ali oddajo živali novim skrbnikom;

-  zagotavljanje označevanja in registracije zapuščenih živali v skladu s predpisi;

-  vodenje evidenc (vključno s fotografijo sprejete živali) in

-  druge naloge v skladu z zakonom in podzakonskimi predpisi, ki urejajo izvajanje javne službe.

 

III.  NAČIN OPRAVLJANJA IN ZAGOTAVLJANJA JAVNE SLUŽBE

 

6. člen

Občina kot koncedent zagotavlja in opravlja predmetno lokalno gospodarsko javno službo s podelitvijo koncesije izvajalcu javne službe (v nadaljevanju: koncesionarju).

Postopek izbire koncesionarja začne koncedent na podlagi objave obvestila o koncesiji oziroma objave obvestila o podelitvi koncesije (v nadaljevanju: objava obvestila), lahko pa koncedent podeli neposredno koncesijo pravni osebi javnega ali zasebnega prava, v kolikor so za to izpolnjeni vsi pogoji zakona, ki ureja področje koncesij.

 

7. člen

Opravljanje javne službe se izvaja na celotnem območju občine Rače - Fram (v nadaljevanju: območje občine).

 

IV.  POSTOPEK PODELITVE KONCESIJE

 

8. člen

Koncedent za izvajanje koncesije izbere koncesionarja na podlagi objave obvestila, v skladu z določili zakona, ki ureja področje koncesij.

Postopek izbire koncesionarja izvede strokovna komisija, ki jo imenuje župan.

V postopku izbire zagotavlja koncedent transparentno in enakopravno obravnavo kandidatov.

Občina o izbiri koncesionarja izda odločbo. Zoper odločbo je mogoča pritožba, o kateri odloča župan občine.

 

9. člen

Koncedent lahko s koncesijsko pogodbo podeli koncesijo tudi neposredno pravni osebi javnega ali zasebnega prava v primeru, ko so za to izpolnjeni vsi pogoji, ki jih določa zakon, ki ureja področje koncesij.

 

10. člen

Koncesionar mora za izvajanje javne službe izpolnjevati naslednje pogoje:

-  biti registriran za opravljanje dejavnosti, ki je predmet javne službe;

-  imeti poravnane davke in prispevke;

-  imeti v lasti ali kako drugače upravljati zavetišče za živali (v nadaljevanju: zavetišče), v skladu z določili zakona in podzakonskih predpisov, ki urejajo področje zaščite živali;

-  ne sme biti v stečajnem postopku, v postopku prisilne poravnave ali likvidacije;

-  prevzeti odgovornost za škodo, ki bi jo z opravljanjem koncesije lahko povzročil tretji osebi, za kar mora biti ustrezno zavarovan;

-  razpolagati z zadostnim številom oskrbnikov, usposobljenih za delo z živalmi;

-  razpolagati z ustreznim vozilom za prevoz živali;

-  predložiti stroškovno opredeljen izvedbeni program oskrbe zapuščenih živali;

-  imeti izkušnje na področju dejavnosti, ki so predmet javne službe.

-  izpolnjevati morebitne dodatne pogoje, ki izhajajo iz objavljenega obvestila.

Koncedent pogoje in način dokazovanja izpolnjevanja v prejšnjega odstavku tega člena odloka določi v objavljenem obvestilu.

 

11. člen

Koncedent za izvajanje javne službe na območju občine z izbranim koncesionarjem sklene koncesijsko pogodbo, s katero podrobneje določita pravice in obveznosti medsebojnega koncesijskega razmerja. Koncesionar ima izključno pravico izvajati javno službo in dolžnost zagotavljati kontinuirano ter kvalitetno opravljanje javne službe za čas koncesijskega razmerja, nepretrgoma tudi ob nepredvidljivih okoliščinah.

Izbrani koncesionar ne sme prenesti podeljene koncesije na nobeno drugo pravno ali fizično osebo, lahko pa za del javne službe, kot je opravljanje veterinarskih storitev, sklepa pogodbe s podizvajalci, ki jih izbere v skladu s predpisi, ki urejajo javna naročila in ki navedene storitve izvajajo v imenu in na račun koncesionarja.

 

V.  POGOJI OPRAVLJANJA IN IZVAJANJA JAVNE SLUŽBE

 

12. člen

Koncesionar mora javno službo izvajati v skladu z zakoni in podzakonskimi prepisi, ki urejajo javne službe in zaščito živali ter na podlagi sklenjene koncesijske pogodbe.

 

VI.  ČAS TRAJANJA IN POGOJI ZA PODELITEV KONCESIJE

 

13. člen

Koncesija se podeli za obdobje petih (5.) let. Koncesijsko razmerje začne teči z dnem, ki je kot začetek določen v koncesijski pogodbi.

 

VII.  NAČIN IZVAJANJA JAVNE SLUŽBE

 

14. člen

Koncesionar izvaja javno službo v dogovorjenem obsegu na način, da:

-  zagotavlja kontinuirano in kvalitetno izvajanje javne službe zagotovitve pomoči, oskrbe in namestitve v zavetišču za zapuščene živali;

-  pri opravljanju dejavnosti upošteva vse tehnične, stroškovne, organizacijske in druge standarde ter normative;

-  zagotovi vodenje ustreznih evidenc, označevanje in registracijo zapuščenih živali v skladu s predpisi,

-  skrbi za varovanje osebnih podatkov skladno z veljavno zakonodajo,

-  kot dober gospodarstvenik uporablja, upravlja in/oziroma vzdržuje objekte, naprave in druga sredstva, namenjena za učinkovito izvajanje javne službe,

-  skrbi za tekoče obveščanje javnosti o dogodkih v zvezi z izvajanjem javne službe,

-  ažurno in strokovno vodi poslovne knjige,

-  poroča koncedentu o izvajanju koncesijskega razmerja,

-  omogoča koncedentu ali pristojnim inšpekcijam nemoten nadzor nad izvajanjem javne službe in

-  obvešča pristojne organe o sumu kršitev predpisov, ki jih zazna v zvezi z izvajanjem javne službe.

 

15. člen

Koncesionar neposredno odgovarja pravnim ali/in fizičnim osebam ter koncedentu za vse morebitne poškodbe in škodo, ki bi jo pri izvajanju ali v zvezi z izvajanjem javne službe povzročili pri njem zaposlene osebe ali njegovi podizvajalci. Koncesionar je odgovoren tudi za škodo, ki bi morebiti nastala zaradi stavke zaposlenih ali njegovih podizvajalcev

Koncesionar mora najkasneje v roku 10 delovnih dni po sklenitvi koncesijske pogodbe koncedentu predložiti zavarovanje odgovornosti za škodo, ki jo pri izvajanju ali v zvezi z izvajanjem javne službe pri njem zaposlene osebe ali podizvajalci povzročijo pravnim ali/in fizičnim osebam ter samemu koncedentu. Pogodba o zavarovanju oziroma zavarovalna polica za namen zavarovanja odgovornosti mora imeti klavzulo, da je zavarovanje sklenjeno v korist Občine Rače - Fram.

 

VIII.  STROŠKI V ZVEZI Z ZAPUŠČENIMI ŽIVALMI

 

16. člen

V primeru, da koncedent izbere koncesionarja na podlagi objave obvestila, morajo biti vsi stroški, ki se nanašajo na pomoč, oskrbo in namestitev zapuščenih živali v zavetišču, prikazani v prijavi oziroma ponudbi kandidatov, ki kandidirajo za pridobitev koncesije.

V primeru, da koncedent koncesijo podeli neposredno izbranemu koncesionarju, koncedent in koncesionar oblikovanje in kalkulativne elemente cene celotne oskrbe zapuščenih živali ter obseg in način financiranja javne službe podrobneje določita s koncesijsko pogodbo, v skladu z zakonom in podzakonskimi predpisi, ki urejajo zaščito živali..

 

17. člen

Koncesionar izvaja celotno javno službo v svojem imenu in za svoj račun.

 

IX.  VIRI FINANCIRANJA JAVNE SLUŽBE

 

18. člen

Koncesionar pridobiva sredstva za delovanje zavetišča:

-  iz proračuna občine;

-  iz proračuna Republike Slovenije, če gre za društvo, ki deluje v javnem interesu;

-  iz plačila stroškov v zvezi z zapuščenimi živalmi in

-  iz drugih virov.

 

19. člen

Občina v proračunu, na podlagi predpisov, ki urejajo pomoč, oskrbo in namestitev zapuščenih živali v zavetišču, zagotovi sredstva za izvajanje javne službe glede na:

-  dejanske podatke o številu registriranih živali v občini, ki jih vodi za to pristojen organ;

-  kriterije, ki jih določajo predpisi, ki urejajo zaščito živali in

-  stroške veterinarskih ukrepov.

 

X.  NAČIN PLAČILA

 

20. člen

Plačilo za izvajanje javne službe zagotovi koncedent koncesionarju mesečno na podlagi dejansko opravljenih storitev ter izstavljenega eračuna.

Za izvajanje javne službe koncesionar ne plačuje koncesijske dajatve.

 

21. člen

Koncesionar je za izvajanje javne službe in podeljeno koncesijo dolžan voditi ločeno knjigovodstvo in računovodstvo.

Koncesionar mora v skladu z veljavnimi predpisi, skrbno, natančno in ažurno voditi predpisane evidence, ki jih je dolžan kadarkoli dati na vpogled občini.

Koncesionar je dolžan občini predložiti letno poročilo o izvajanju javne službe in najmanj dva (2) krat letno poročati o opravljenih nalogah, na zahtevo občine pa je dolžan predložiti tudi vmesna poročila.

 

XI.  SVET ZAVETIŠČA

 

22. člen

Zavetišče ima svet zavetišča, ki je sestavljen v skladu s Pravilnikom o pogojih za zavetišča za zapuščene živali (Uradni list RS, št. 45/00 in 78/04).

Predstavnika občine v svet zavetišča imenuje župan. V kolikor ima v času sklenitve koncesijske pogodbe, v skladu z ustanovitvenim aktom, zavetišče že imenovanega člana sveta zavetišča s strani občine, pooblasti župan za zastopanje interesov občine obstoječega člana sveta zavetišča.

Predstavnik je dolžan občini poročati o sklepih sej sveta zavetišča.

Svet zavetišča:

-  nadzoruje delo zavetišča;

-  določa višino prispevkov, ki jih plačujejo skrbniki v zvezi z zapuščenimi živalmi in

-  skrbi za promocijo zavetišča in za pridobivanje sponzorskih sredstev.

 

XII.  NADZOR NAD IZVAJANJEM JAVNE SLUŽBE

 

23. člen

Koncedent ima pravico opravljati nadzor nad izvajanjem javne službe, ki je lahko napovedan, nenapovedan ali stalen in ga opravlja Medobčinska inšpekcija ali/in strokovna služba koncedenta.

Nadzor se podrobneje uredi s koncesijsko pogodbo.

 

XIII.  PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA

 

24. člen

Koncesijsko razmerje med koncedentom in koncesionarjem preneha:

-  s pretekom časa, za katerega je bilo sklenjeno;

-  s  sklenjenim  sporazumom  med  koncedentom  in koncesionarjem;

-  s stečajem ali likvidacijo pravne osebe oziroma s smrtjo fizične osebe, ki je pridobila koncesijo,

-  z odpovedjo koncedenta,

-  z odvzemom koncesije in

-  na podlagi zakona.

 

25. člen

Koncesionar lahko samo zaradi izjemnih, nepredvidljivih okoliščin, ko iz utemeljenih razlogov ne more več izvajati javne službe, odstopi od koncesijske pogodbe. Odpoved koncesijske pogodbe je mogoča s šestmesečnim odpovednim rokom.

 

26. člen

Koncedent lahko z odločbo odvzame koncesijo:

-  če v dogovorjenem roku koncesionar ne podpiše koncesijske pogodbe;

-  če koncesionar ne opravlja javne službe v skladu s predpisi, tem odlokom in koncesijsko pogodbo;

-  če koncesionar ne izpolnjuje več pogojev za opravljanje javne službe v skladu z veljavnim zakonom in podzakonskimi predpisi ter

-  če koncesionar koncesijsko pogodbo krši tako, da nastaja večja škoda pravnim ali/in fizičnim osebam ter samemu koncedentu.

Pritožba zoper odločbo iz prejšnjega odstavka tega člena se vloži v 15 dneh od vročitve odločbe. O pritožbi odloča župan.

 

27. člen

V primeru prenehanja koncesijskega razmerja mora koncesionar izvajati javno službo in opravljati naloge na podlagi koncesijske pogodbe do izbire novega koncesionarja, vendar največ še šest mesecev.

Koncesionar mora, v skladu z določbami zakona in podzakonskimi predpisi ter koncesijske pogodbe, po prenehanju koncesijskega razmerja dokončati dela in naloge v zvezi z oskrbo živali, ki jih je sprejel v času trajanja razmerja, za kar mu koncedent, na podlagi dokazil, povrne stroške dokončanja del in nalog.

 

28. člen

Koncedent in koncesionra prenehanje koncesijskega razmerja podrobneje dogovorita s koncesijsko pogodbo.

 

XIV.  KONČNE DOLOČBE

 

29. člen

Ta odlok začne veljati osmi (8) dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 034/26-252/2022 

Datum: 17. oktober 2022  

 

Župan občine Rače-Fram

Branko Ledinek, s. r.